Προγραμματισμός Java

Ποιο Java IDE προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Intellij IDEA

    Ψήφοι: 3 100.0%
  • Eclipse

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • NetBeans

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • JDeveloper

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Android Studio

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Καλησπερα.εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας .εχω win7 64bit και προσπαθω να περασω την εφαρμογη της java αλλα δυστυχως δεν κανει κατι.μου αναφερει μη εγκυρη ψηφιακη υπογραφη και με πεταει εξω πρωτου αρχισω την εγκατασταση.το προσπαθησα και με firefox και με explorer αλλα δυστυχως δεν κατεστει δυνατη η εγκατασταση.αν ξερει καποιος η εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα θα ηθελα λεπτομερεις οδηγιες για την εγκατασταση.την εφαρμογη την κατεβαζω απο το site της java.com που ειναι ο επισημος ιστοτοπος αλλα δεν γινετε κατι.ευχαριστω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποια έκδοση προσπαθείς να βάλεις;
Δοκίμασε αυτή, είναι το μόνο που βρήκα στο internet ως προτεινόμενη λύση. Δοκίμασε και πες μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δυστυχως δεν κανει τιποτα.Αυτη η εκδοση που μου παραθετεις πρεπει να ειναι για 32bit.Εγω εχω 64bit,αλλα και παλι μου ζηταει αδεια ψηφιακης υπογραφης την οποια δεν ξερω που θα βρω!Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δοκίμασες κάτι αντίστοιχο από το ελεύθερο λογισμικό; Βρήκα αυτό αλλά είμαι λίγο άσχετη οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθάω.
OpenSSO
https://opensso.dev.java.net/
Το έργο OpenSSO παρέχει υπηρεσίες διαχείρισης ταυτοτήτων χρηστών για την απλοποίηση της διαδικασίας διαφανούς μονής πιστοποίησης (SSO) σε μια δικτυακή υποδομή. Επίσης, παρέχει τη βάση για την ενοποίηση διαφορετικών διαδικτυακών εφαρμογών που μπορεί να βρίσκονται σε ανόμοια αποθετήρια ταυτοτήτων και φιλοξενούνται σε πληθώρα πλατφορμών και διαδικτυακών εξυπηρετητών. Το OpenSSO παρέχει πλήρη διαχείριση πρόσβασης και ασφαλείς διαδικτυακές λειτουργίες, ενώ ταυτόχρονα βοηθά τους οργανισμούς στην προσπάθεια διαχείρισης ασφαλών εφαρμογών, τόσο εταιρικών όσο και B2B. Η εφαρμογή, χρησιμοποιώντας ένα κεντρικό σημείο πιστοποίησης, έλεγχο πρόσβασης που βασίζεται σε ρόλους και μονή πιστοποίηση παρέχει ένα κλιμακωτό μοντέλο ασφαλείας, το οποίο απλοποιεί την ανταλλαγή πληροφοριών συναλλαγών, ενώ ταυτόχρονα προστατεύει την ιδιωτικότητα και την ασφάλεια ζωτικών πληροφοριών ταυτοτήτων. Το έργο αυτό βασίζεται στον πηγαίο κώδικα του Sun Java System Access Manager, που είναι προϊόν πιστοποίησης ταυτοτήτων της Sun Microsystems
από εδώ.

Sorry αν είπα βλακεία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Κοιτα αυτο που μου περιγραφεις ειναι κατα καποιο τροπο η λειτουργεια της java το οποιο δεν με βοηθαει σε κατι.εγω δεν μπορω να κανω εγκατασταση καθολου.τον τροπο αναζητω ωστε να κανω την εγκατασταση.ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σου αλλα αν βρεις κατι στειλτο μου:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχει και ένα download εκεί, δεν κάνει; :redface:
Θα ψάξω πάλι αλλά αν πω βλακεία συγγνώμη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Εδώ θα βρεις αυτό που ζητάς. Παίζει ρόλο η έκδοση του browser σου.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Έχει και ένα download εκεί, δεν κάνει; :redface:
Θα ψάξω πάλι αλλά αν πω βλακεία συγγνώμη. :redface:

Εδώ θα βρεις αυτό που ζητάς. Παίζει ρόλο η έκδοση του browser σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σας ευχαριστω και τους δυο σας για την βοηθεια...θα κανω αυτα που μου ειπατε και θα σας πω τι εγινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τελικά βρέθηκε λύση; Αν ναι, ποια;
Να ξέρουμε και εμείς. :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Τελικά βρέθηκε λύση; Αν ναι, ποια;
Να ξέρουμε και εμείς. :panwkatw:

Βρέθηκε!!!Επρεπε να κατεβασω τον internet explorer 64bit ωστε να εγκαταστησω το java διαφορετικα δεν μπορουσα να κανω κατι!
Ευχαριστω παντως ολους σας για τη βοηθεια σας!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εχω windows xp 32bit και δεν μπορω να βαλω την βασικη βιβλιοθηκη της java


δλδ να γραφω το προγραμμα(εντολες) και μετα να μπορω να κανω
javac,class κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazos87

Νεοφερμένος

Ο tazos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εχω φτιάξει αυτη τη κλάση
public class Ena {

public void displayMessage(String name)
{
System.out.println("Your name is: " + name);

}



}

και θέλω να την εισάγω σε άλλη που χρησιμοποιεί τη μέθοδο main:

import java.util.*;

public class Duo {

public static void main(String[] args)
{
Scanner key = new Scanner(System.in);
Ena onoma = new Ena();

System.out.println("Enter your name: ");
String yourName = key.nextLine();

onoma.displayMessage(yourName);


}

}

Το λάθος που μου βγάζει είναι αυτό:
Exception in thread "main" java.lang.Error: Unresolved compilation problems:
Ena cannot be resolved to a type
Ena cannot be resolved to a type

at Duo.main(Duo.java:9)

Γιατί?? (είμαι newbie)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τo cmd μου το τρέχει κανονικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazos87

Νεοφερμένος

Ο tazos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πως γίνεται?
Βασικα παταγα import package.Ena και δεν δουλευε...
Τελικα εκανα δεξι κλικ στο παραθυρο Package explorer στα αριστερα του Eclipse, μετα "Import" ---> General ---> Existing projects into Workspace.
Μετα διάλεξα το σωστό directory, και μόλις ανοιξε, έσειρα το αρχείο στο πακετο που είναι και το duo.
Τα κατάφερα δλδ,αλλά μπερδεμένο...και γιατι σε σενα να παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε. γιατί λοιπόν χρησιμοποιείς ολόκληρο IDE στα ξεκινήματα. NP++ και cmd μέχρι να μάθεις.

Δε δούλευε γιατί άθελα σου έφτιαξες 2 διαφορετικά πακέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazos87

Νεοφερμένος

Ο tazos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πως γίνεται να τα έχω στο ίδιο πακέτο??
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην φτιαχνεις καινουργιο προτζεκτ για την δευτερη κλαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πως γίνεται να τα έχω στο ίδιο πακέτο??
Ευχαριστώ για την απάντηση!
πανω στο πακετο πατα new->class και θα μπει στο ιδιο πακετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazos87

Νεοφερμένος

Ο tazos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τώρα κατάλαβα και τι έκανα πριν...
Τα λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazos87

Νεοφερμένος

Ο tazos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε αυτό το προγραμματάκι απο κάτω πχ, ρωτάω τον χρήστη να εισάγει 10 φορές μία απο τις προεπιλεγμένες τιμές.
Το θέμα είναι ΑΝ δεν εισάγει μια απο τις 2 τιμές, πως μπορώ να κάνω να επαναλαμβάνεται η ερώτηση μέχρι να εισάγει μια απο τις δύο επιλογές? (εδω πχ το 1 ή το 2).

Σημείωση: Εχω μάθει if,else, while, τελεστές (++χ κλπ), αντικείμενα κλάσης,είμαι αρχή δηλαδή.
Απλά από το βιβλίο που διαβάζω είχε στο τέλος του κεφαλαίου μια παρόμοια άσκηση και σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Ο κώδικας:

HTML:
package analysis;
import java.util.*;

public class Analysis {
	
	public static void main(String[] args)
	{
		Scanner input = new Scanner(System.in);
		
		int pass = 0;
		int fail = 0;
		int count = 0;
		int result;
		
		while (count < 10) {				
			
			System.out.println("Enter the result (pass = 1, failure = 2) : ");
			result = input.nextInt();
						
			if (result == 1)
				pass += 1;
			else if (result == 2)
				fail += 1;
                        else
                                //τι κανω εδώ?
							
			count += 1;
			
						
		}
		
		System.out.println("The passes are " + pass);
		System.out.println("The failures are " + fail);
		
		if (pass >= 8)
			System.out.println("Congratulations!");
	}

}


Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top