Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά γιατί έχω δει στην "Ιθάκη" νέα παιδιά που ξεκίνησαν από τα "μαλακά" και κατέληξαν να μην μπορούν να ελέγξουν τον εθισμό τους (ποιος εθισμός είναι ελεγχόμενος; ). Το αποτέλεσμα είναι πριν μπουν σε αποτοξίνωση είχαν φτάσει στην ηρωίνη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά γιατί έχω δει στην "Ιθάκη" νέα παιδιά που ξεκίνησαν από τα "μαλακά" και κατέληξαν να μην μπορούν να ελέγξουν τον εθισμό τους (ποιος εθισμός είναι ελεγχόμενος; ). Το αποτέλεσμα είναι πριν μπουν σε αποτοξίνωση είχαν φτάσει στην ηρωίνη:/:

Σαφώς και αυτό μπορεί να συμβεί, αλλά γνωρίζω προσωπικά μεγάλο αριθμό ανθρώπων που ποτέ δεν είδαν τα μαλακά ναρκωτικά ως προπύργιο για τα σκληρά. Νομίζω είναι και θέμα χαρακτήρα. Άλλωστε και το αλκοόλ μπορεί να σε κάνει εντελώς ερείπιο, όπως κάθε εθισμός- αλλά γιατί το ένα να είναι παράνομο και το άλλο όχι απλά να είναι νόμιμο, αλλά να διαφημίζεται κιόλας και με τρόπο που να δείχνει πως αποτελεί σημάδι καλής ζωής; :confused:

(Προσωπικά απέχω από κάθε εθισμό, αλλά νομίζω ο καθένας πρέπει να έχει δικαίωμα επιλογής)

ΥΓ: Και εντελώς πληροφοριακά, έχω δοκιμάσει μαλακά ναρκωτικά και όχι μόνο μία φορά- το λέω μόνο και μόνο για να δείξω πως ξέρω για τι μιλάω εκ των έσω, δεν μιλάω απλά θεωρητικά. Είναι κάτι για το οποίο δεν είμαι υπερήφανη, αλλά είναι κι αυτό μια εμπειρία (που δεν συνιστώ). Ε, δεν κύλησα πουθενά, λίγο νιονιό θέλει, δεν είναι κάτι φοβερό! Και απλά μου φαίνεται χαζό ΕΝΗΛΙΚΑΣ να μη παραδέχεται πως φταίει η επιλογή του και όχι η κάνναβη ή το χασίσι για το ότι τελικά κατέληξε να κάνει ηρωίνη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Ε, δεν κύλησα πουθενά, λίγο νιονιό θέλει,

Αυτό είναι το θέμα όμως, ότι δεν έχουν όλοι την απαραίτητη ευφυία να καταλάβουν πού πρέπει να βάλουν στοπ. Η ποινικοποίηση τους δεν είναι μέσο καταστολής αλλά πρόληψης για άτομα που δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά τον εαυτό τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το κράτος δεν είναι ο μπαμπάς μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Το κράτος αποτελείται από το λαό και ο λαός δεν είναι ομοιογενής ομάδα. Άλλοι ξεχωρίζουν και άλλοι όχι. Δεν είναι δυνατόν, όμως, επειδή υπάρχει μια ομάδα "εκλεκτών" να εγκαταλείψει στην μοίρα τους άτομα που πραγματικά χρήζουν βοήθειας. Είναι σαν να λέμε πως ένα άτομο με βαριά νοητική στέρηση δεν δικαιούται τη συνδρομή του κρατικού μηχανισμού. Έτσι και με τα ναρκωτικά, κάποιοι είναι αδύναμοι να βρουν το όριο. Το κράτος απλά προστατεύει το έννομο αγαθό της υγείας (στο οποίο όλοι έχουν δικαίωμα)!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το κράτος αποτελείται από το λαό και ο λαός δεν είναι ομοιογενής ομάδα. Άλλοι ξεχωρίζουν και άλλοι όχι. Δεν είναι δυνατόν, όμως, επειδή υπάρχει μια ομάδα "εκλεκτών" να εγκαταλείψει στην μοίρα τους άτομα που πραγματικά χρήζουν βοήθειας. Είναι σαν να λέμε πως ένα άτομο με βαριά νοητική στέρηση δεν δικαιούται τη συνδρομή του κρατικού μηχανισμού. Έτσι και με τα ναρκωτικά, κάποιοι είναι αδύναμοι να βρουν το όριο. Το κράτος απλά προστατεύει το έννομο αγαθό της υγείας (στο οποίο όλοι έχουν δικαίωμα)!:D

Το ότι το κράτος προστατεύει το έννομο αγαθό της υγείας, δεν σημαίνει πως γίνεται και προστάτης καθενός μας ξεχωριστά. Τότε να απαγορέψουμε και τα πατατάκια γιατί παχαίνουν, και το κάπνισμα γιατί προκαλεί καρκίνο εν δυνάμει, και να απαγορεύεται η οδηγήση δίτροχων γιατί είναι πιο επικίνδυνα από τα τετράτροχα. Υπερβάλλω φυσικά, αλλά καταλαβαίνεις νομίζω τι θέλω να πω: Το ότι μπορεί κάτι να οδηγήσει σε κάτι άλλο, δεν σημαίνει πως αυτό το κάτι πρέπει να απαγορευθεί. Είναι προτιμότερη η ενημέρωση, παρα η απαγόρευση και δεν νομίζω πως διαφωνείς με αυτό.

Και μη μου συγκρίνεις τα άτομα με βαριά νοητική υστέρηση με τους ναρκομανείς. Ναι και οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το έχουν επιλέξει μόνοι τους! Είναι σαν να μου λες πως απαγορεύεται η αυτοκτονία (ενώ γνωρίζεις πως απαγορεύεται μόνο η συμμετοχή στην αυτοκτονία)- ο κάθε ένας που είναι ΕΝΗΛΙΚΑΣ κι έχει σώας τας φρένας θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να επιλέγει αν θα κάνει μαλακά ναρκωτικά ή όχι, όπως επιλέγει και αν θα καπνίζει ή όχι.

(Btw, πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, να είσαι καλά ..συνάδελφε :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Το ότι το κράτος προστατεύει το έννομο αγαθό της υγείας, δεν σημαίνει πως γίνεται και προστάτης καθενός μας ξεχωριστά. Τότε να απαγορέψουμε και τα πατατάκια γιατί παχαίνουν, και το κάπνισμα γιατί προκαλεί καρκίνο εν δυνάμει, και να απαγορεύεται η οδηγήση δίτροχων γιατί είναι πιο επικίνδυνα από τα τετράτροχα. Υπερβάλλω φυσικά, αλλά καταλαβαίνεις νομίζω τι θέλω να πω: Το ότι μπορεί κάτι να οδηγήσει σε κάτι άλλο, δεν σημαίνει πως αυτό το κάτι πρέπει να απαγορευθεί. Είναι προτιμότερη η ενημέρωση, παρα η απαγόρευση και δεν νομίζω πως διαφωνείς με αυτό.

Και μη μου συγκρίνεις τα άτομα με βαριά νοητική υστέρηση με τους ναρκομανείς. Ναι και οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το έχουν επιλέξει μόνοι τους! Είναι σαν να μου λες πως απαγορεύεται η αυτοκτονία (ενώ γνωρίζεις πως απαγορεύεται μόνο η συμμετοχή στην αυτοκτονία)- ο κάθε ένας που είναι ΕΝΗΛΙΚΑΣ κι έχει σώας τας φρένας θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα να επιλέγει αν θα κάνει μαλακά ναρκωτικά ή όχι, όπως επιλέγει και αν θα καπνίζει ή όχι.

(Btw, πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, να είσαι καλά ..συνάδελφε :) )


Για το κάπνισμα μην βιάζεσαι, θα μας κάνουν σιγά σιγά Βέλγιο.
Σαφώς είναι προτιμότερη η ενημέρωση και γι' αυτό μίλησα για πρόληψη και όχι καταστολή. Όσο για το αν κάποιος είναι ενήλικας, ας πούμε ότι γίνεται μερική αποποινικοποίηση και αφορά μόνο τους άνω των 18. Τι θα γίνει με τους ανήλικους; Έχεις την εντύπωση ότι αυτοί θα προστατευθούν; Πώς, αν ακόμα και μέσα στο σπίτι τους έχουν πρόσβαση από τους γονείς;
Ο εθισμός στα ναρκωτικά ρίχνει κατά πολύ την εγκεφαλική δραστηριότητα για να μπορέσει ένας χρήστης να μην ξεπεράσει τα όρια του. Και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπέρασαν. Δεν είναι παράξενο που η χρήση ναρκωτικών ουσιών αρχίζει στην εφηβεία και το μετεφηβικό στάδιο (άσχετα αν μετά μπορεί να τραβήξει και στις επόμενες δεκαετίες)

(Πράγματι ενδιαφέρουσα πολύ η συζήτηση μας:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για το κάπνισμα μην βιάζεσαι, θα μας κάνουν σιγά σιγά Βέλγιο.
Σαφώς είναι προτιμότερη η ενημέρωση και γι' αυτό μίλησα για πρόληψη και όχι καταστολή. Όσο για το αν κάποιος είναι ενήλικας, ας πούμε ότι γίνεται μερική αποποινικοποίηση και αφορά μόνο τους άνω των 18. Τι θα γίνει με τους ανήλικους; Έχεις την εντύπωση ότι αυτοί θα προστατευθούν; Πώς, αν ακόμα και μέσα στο σπίτι τους έχουν πρόσβαση από τους γονείς;
Ο εθισμός στα ναρκωτικά ρίχνει κατά πολύ την εγκεφαλική δραστηριότητα για να μπορέσει ένας χρήστης να μην ξεπεράσει τα όρια του. Και δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπέρασαν. Δεν είναι παράξενο που η χρήση ναρκωτικών ουσιών αρχίζει στην εφηβεία και το μετεφηβικό στάδιο (άσχετα αν μετά μπορεί να τραβήξει και στις επόμενες δεκαετίες)

(Πράγματι ενδιαφέρουσα πολύ η συζήτηση μας:clapup:)

Μα δεν διαφωνώ πως είναι επικίνδυνα τα μαλακά ναρκωτικά. Διαφωνώ με το να είναι το κράτος μπαμπούλας. Δεν είναι αυτή η δουλειά του! Αν ήταν, τότε πρέπει ΠΑΡΑΥΤΑ να απαγορευθεί και ο καπνός και το αλκοόλ!

Από το τσιγάρο αλήθεια πως προστατεύονται τα παιδιά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα δεν διαφωνώ πως είναι επικίνδυνα τα μαλακά ναρκωτικά. Διαφωνώ με το να είναι το κράτος μπαμπούλας. Δεν είναι αυτή η δουλειά του! Αν ήταν, τότε πρέπει ΠΑΡΑΥΤΑ να απαγορευθεί και ο καπνός και το αλκοόλ!

Από το τσιγάρο αλήθεια πως προστατεύονται τα παιδιά; :worry:

Με χαστούκια:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Απαγορεύεται πλέον, μετά την πώληση αλκοόλ σε ανηλίκους και η πώληση καπνού ή προϊόντων καπνού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απαγορεύεται πλέον, μετά την πώληση αλκοόλ σε ανηλίκους και η πώληση καπνού ή προϊόντων καπνού.....

Τώρα κάτι μας είπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Και μόνο το γεγονός ότι φτάσαμε να περιμένουμε από το νόμο να μας καθοδηγήσει γιατί δεν έχουμε αρκετό μυαλό...
Κάθε σπίτι έχει και είδη καπνού και αλκοόλ, δυστυχώς κανείς δεν φροντίζει επαρκώς για την νέα γενιά. Με λυπεί να βλέπω 13χρονα να καπνίζουν-και εγώ κάποτε έκανα την χαζομάρα αυτή για 3 χρόνια αλλά το έκοψα. Μπορούν/θέλουν όμως όλοι?
Το ίδιο φοβάμαι και με τα ναρκωτικά. Δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ η κατάλληλη διαπαιδαγώγηση για να προστατευθούν μόνα τους τα παιδιά.Γιατί απλά δεν είναι όλοι οι γονείς ίδιοι. Εμένα η μητέρα μου αν με δει να καπνίζω θα με χαστουκίσει αμέσως και θα ακούσω και κήρυγμα. Η ξαδέρφη μου προσπαθεί να συζητά με τα παιδιά της. Ωστόσο τα ανήψια μου... Πώς λοιπόν να κρατηθούν ισορροπίες και με τα ναρκωτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τώρα κάτι μας είπες..
Ε, αυτό ήξερα, αυτό είπα......
Και μόνο το γεγονός ότι φτάσαμε να περιμένουμε από το νόμο να μας καθοδηγήσει γιατί δεν έχουμε αρκετό μυαλό...
Κάθε σπίτι έχει και είδη καπνού και αλκοόλ, δυστυχώς κανείς δεν φροντίζει επαρκώς για την νέα γενιά. Με λυπεί να βλέπω 13χρονα να καπνίζουν-και εγώ κάποτε έκανα την χαζομάρα αυτή για 3 χρόνια αλλά το έκοψα. Μπορούν/θέλουν όμως όλοι?
Το ίδιο φοβάμαι και με τα ναρκωτικά. Δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ η κατάλληλη διαπαιδαγώγηση για να προστατευθούν μόνα τους τα παιδιά.Γιατί απλά δεν είναι όλοι οι γονείς ίδιοι. Εμένα η μητέρα μου αν με δει να καπνίζω θα με χαστουκίσει αμέσως και θα ακούσω και κήρυγμα. Η ξαδέρφη μου προσπαθεί να συζητά με τα παιδιά της. Ωστόσο τα ανήψια μου... Πώς λοιπόν να κρατηθούν ισορροπίες και με τα ναρκωτικά;
Εμένα πάλι δεν με λυπεί καθόλου.
Ο κάθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πείτε με πουριτανό, πείτε με ότι θέλετε αλλά όλες οι πρέζες είναι ίδιες και οδηγούν όλο και πιο χαμηλά. Ποιος άλλωστε ξεκίνησε κατευθείαν με ηρωίνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάλι δεν με λυπεί καθόλου.
Ο κάθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του..........

+120000000!!

Κι αν δεν ξέρει, ας φροντίσει να μάθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πείτε με πουριτανό, πείτε με ότι θέλετε αλλά όλες οι πρέζες είναι ίδιες και οδηγούν όλο και πιο χαμηλά. Ποιος άλλωστε ξεκίνησε κατευθείαν με ηρωίνη;

Οταν λες πρεζες, εννοεις και το τσιγαρο? Γιατι εγω παντως το εκοψα και δεν με οδηγησε πουθενα! Η το ποτο? Αν ειναι να πεταξω τη μπυρα που πινω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aλλο πρεζα,αλλα τσιγαρο,αλλο ποτο,αλλο κοκα,αλλο κουμπια κτλ κτλ κτλ.
Προσωπικα επιλεγω να μην κανω κατι απο τα παραπανω.Εκτος απο το ποτο το οποιο καθε αλλο παρα αθωο ειναι (ασχετα να το βρισκεις ευκολα), αλλα ξερω να το περιοριζω στο "οσο πρεπει".
Απο εκει και περα ο λογος που προσωπικα δεν ειμαι υπερ της νομιμοποιησης τους ειναι το γεγονος οτι παρα πολλοι που πιθανοτατα να θελουν να το δοκιμασουν ή γενικοτερα που να ειναι επιρεπεις σε νεες "δοκιμες", με το να ξερουν οτι δεν θα μπορουν να τα βρουν ελευθερα και στα περιπτερα, δεν θα τα δοκιμασουν ποτε.
Με λιγα λογια τους αποθαρυνει το γεγονος οτι πρεπει να "ψαχτουν" (αληθεια με τι ατομα?) και το οτι προκειται να δοκιμασουν κατι που απαγορευεται απο τον νομο.
Σιγουρα ομως οποιος πραγματικα το θελει και ψαχνεται θα το βρει.Με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Σιγουρα μπορει να κανει τετοια χρηση που να μην εχει κανενα αντικτυπο πανω του και στους γυρω του, και σιγουρα μπορει και να τον καταστρεψει...
Καθε επιλογη μας μας οδηγει και στα αναλογα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αυτο που εννοω ειναι, πως βγαζουμε το συμπερασμα οτι καποιος που καπνιζει χορτο θα πεσει στα βαρια? Γιατι αυτος που καπνιζει απλο τσιγαρο, η πινει δεν εχει τετοια ταση? Μηπως φταιει το οτι το χορτο ειναι παρανομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτο που εννοω ειναι, πως βγαζουμε το συμπερασμα οτι καποιος που καπνιζει χορτο θα πεσει στα βαρια?
Προφανως γιατι τα βαζουν ολα κατω απο την στεγη των "ναρκωτικων ουσιων" και λενε οτι για να κανουν αυτο, γιατι να μην κανουν και το αλλο?
Προσωπικα δεν συμφωνω με τετοια συμπερασματα.Ουτε καποιον που μπορει μια στο τοσο να κανει μαυρο να τον βαφτησω "μαστουρη".(κι αυτος συνηθισμενος συνηρμος για πολλους.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απο εκει και περα ο λογος που προσωπικα δεν ειμαι υπερ της νομιμοποιησης τους ειναι το γεγονος οτι παρα πολλοι που πιθανοτατα να θελουν να το δοκιμασουν ή γενικοτερα που να ειναι επιρεπεις σε νεες "δοκιμες", με το να ξερουν οτι δεν θα μπορουν να τα βρουν ελευθερα και στα περιπτερα, δεν θα τα δοκιμασουν ποτε.
Με λιγα λογια τους αποθαρυνει το γεγονος οτι πρεπει να "ψαχτουν" (αληθεια με τι ατομα?) και το οτι προκειται να δοκιμασουν κατι που απαγορευεται απο τον νομο.
Σιγουρα ομως οποιος πραγματικα το θελει και ψαχνεται θα το βρει.Με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Νομίζω ότι όποιος θέλει πραγματικά να βρει θα το βρει... Δεν είναι και δα τόσο δύσκολο.... Ακόμα κι εγώ που δεν έχω διασυνδέσεις, που δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ήξερα και στο Βόλο αλλά και στην Πάτρα που θα απευθυνθώ... Δεν είναι και τόσο κρατικό μυστικό :P Επίσης τα άτομα τα οποία μπορούσαν να μου το βρουν και να μου το δώσουν μόνο παρακμιακοί τύποι δεν ήταν στην δικιά μου περίπτωση :worry:

Το θέμα είναι ότι ακόμα και με την απαγόρευση την επιλογή την έχεις αν την θες...Ακόμα και αν θεωρείται παράνομο ο καθένας μπορεί να κάνει χρήση... Και το όλο θέμα νομίζω είναι το τι θέλει ο καθένας να κάνει.... Βασικά δεν βλέπω η απαγόρευση να έχει και κανένα αποτέλεσμα... Από την άλλη δεν ξέρω και τι αποτελέσματα θα έχει η μη απαγόρευση :hmm:

(νι Μάριε μου...δεν διαφωνώ μαζί σου...το γράφω για να σε προλάβω :P)

Και συμφωνώ με την ίο-ίο... γιατί όποιος κάνει χόρτο θα πέσει μετά στα βαριά; :worry: Υπάρχει κάποια έρευνα; Κάποια απόδειξη; :hmm:
Συν ότι γνωρίζω άτομα που δεν καπνίζουν να έχουν δοκιμάσει πολλές φορές σε αντίθεση με εμένα που είμαι φανατική καπνίστρια και που όπως έχω ήδη πει μπορούσα να το έχω όποτε το θελήσω αλλά δεν... Δηλαδή ως καπνίστρια θα έπρεπε σύμφωνα με τα παραπάνω όχι μόνο να κάνω χρήση αλλά να είμαι εθισμένη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top