Windows: Αγγλικά ή Ελληνικά;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε Άγγελε, το 'χουμε πει 42 φορές. Με τα Ελληνικά windows ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ το κέρ@τό μου. Αν σου εμφανίσει ένα μήνυμα λάθους ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα βάλεις στο google; Το ελληνικό μήνυμα λάθους; Ή θα το γράψετε κάπου περιμένοντας κάποιος λαλάκας να το μεταφράσει για σας; :P

Κάπου θα κολλήσει, κάτι θα σκάσει, θα ρωτήσετε κάποιον χριστιανό θα σας δώσει οδηγίες. Αν άλλο σας λέμε εμείς στα helpdesks κι άλλα έχετε εσείς μπροστά στην οθόνη σας, πώς θα βγάλουμε άκρη;

Δηλαδή πρέπει να το ζωγραφίσω για να το καταλάβετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε Άγγελε, το 'χουμε πει 42 φορές. Με τα Ελληνικά windows ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ το κέρ@τό μου. Αν σου εμφανίσει ένα μήνυμα λάθους ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα βάλεις στο google; Το ελληνικό μήνυμα λάθους; Ή θα το γράψετε κάπου περιμένοντας κάποιος λαλάκας να το μεταφράσει για σας; :P
μεχρι στιγμης καλα τα εχω παει,,δεν θυμαμαι ποτέ να ειχα το προβλημα που λες..
πραγματικα..και ψαχνω ελληνικα και ξενα φορουμς..

και μη βριζεις ,γιατι θα αρχισω και εγω για το λινουξ ..:shifty:8):rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
gademi να μην αγορασω πχ win 7 ελληνικα?

δηλαδη ποσο προβλημα να κανει στην υποστηριξη?
εγω με τα win xp gr ποτε δεν ειχα προβλημα,,,
ξερω αγγλικα βεβαια ,αλλα προτιμω οπου μπορω να βλεπω τη μητρικη μου γλωσσα..

Ακόμα και στα xp έχω δεί μήνυμα λάθους (την μπλέ οθόνη στην αρχη που δεν φορτώνει ακόμα τα σωστά fonts) στα "ρώσσικα". Κι εγώ σε συμβουλεύω να πάρεις αγγλικά. Έχω δεί ουκ ολίγες φορές αισχρές μεταφράσεις και το πιό βασικό έχω δεί πολλές φορές μηνύματα που ζορίζομαι να τα καταλάβω γιατι την έχουν δεί γλωσσοπλάστες και μεταφράζουν όρους που έπρεπε να είναι στα αγγλικά ακόμα και στο ελληνικό κείμενο. Συμφωνώ με το Γιώργο οτι αν ξέρεις αγγλικά πρέπει να πάρεις αγγλικά windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πραγματικα..και ψαχνω ελληνικα και ξενα φορουμς..
Στα Ελληνικά fora δύσκολο να βρεις κάτι. Και γενικά όταν σου βγάζουν ένα error message καλό είναι να είναι στα Αγγλικά για να βρίσκουμε ευκολότερα λύση.

και μη βριζεις ,γιατι θα αρχισω και εγω για το λινουξ ..:shifty:8):rolleyes:
Ahah, sorry γι' αυτό, δεν έχει να κάνει προσωπικά με σένα. Το βλέπω λάθος από πολύ κόσμο απλά και το 'χω πει 42 φορές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για να σε νευριασω και αλλο..:D
και δεν θα εχω κανενα προβλημα με την υποστηριξη των ελληνικων ?
στο λαπτοπ πχ που εχω εχει xp αγγλικα
και μου βγαζει παντου στα προγραμματα που εχουν ελληνικα κινεζικα..

η λυση δεν ειαι να παιρνουμε ολοι αγγλικα,,αλλα να υπαρχει σωστη υποστηριξη και μεταγλωττιση των λειτουργικων και προγραμματων σε καθε γλωσσα.

εγω χαιρομαι παρα πολυ οταν βλεπω σωστες μεταφρασεις σε προγραμματα ή λειτουργικα και τις προτιμω..

και το λινουξ ελληνικο ειναι που εχω,,και το χαιρομαι..

δεν ειμαι αγγλος..

ειμαι Ελληνας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η λυση δεν ειαι να παιρνουμε ολοι αγγλικα,,αλλα να υπαρχει σωστη υποστηριξη και μεταγλωττιση των λειτουργικων και προγραμματων σε καθε γλωσσα.
Άγγελε, είναι θέμα στατιστικής. Εφόσον τα περισσότερα site στο διαδίκτυο είναι στα Αγγλικά, με Αγγλικό λειτουργικό σύστημα έχεις ΠΟΛΥ καλύτερες πιθανότητες να βρεις λύση στο πρόβλημά σου. Με τα ελληνικά δεν ξέρω κατά πόσον θα βρεις αυτό που θα θες. Κι αν δεν το βρεις, εκεί αναγκαστικά πληρώνεις κάποιον άλλον για υποστήριξη... Εκτός φυσικά κι αν έχεις linux, εκεί είσαι μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι αν δεν το βρεις, εκεί αναγκαστικά πληρώνεις κάποιον άλλον για υποστήριξη.

αν ξερεις αγγλικα ολα τα βρισκεις..
ειναι θεμα ανθρωπου,,ποσο σχετικος ειναι με τους υπολογιστες,,ποσο ξερει αγγλικα..παιζουν πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν ξερεις αγγλικα ολα τα βρισκεις..
ειναι θεμα ανθρωπου,,ποσο σχετικος ειναι με τους υπολογιστες,,ποσο ξερει αγγλικα..παιζουν πολλα..
Το θέμα είναι ότι αυτοί που έχουν μεταφράσει τα Windows στα Ελληνικά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Αγγλικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι αυτοί που έχουν μεταφράσει τα Windows στα Ελληνικά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Αγγλικά!!!
Ισως να τα εχουν κανει Ελληνικα ωστε ανθρωποι μεγαλης ηλικιας να μην δυσκολευονται με τα Αγγλικα αλλα να το βλεπουν στα Ελληνικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ που έχω τα ελληνικά γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενα μεταφρασμένο; Όσο αφορά το support εφόσον το λειτουργικό υπάρχει στα ελληνικά γιατί να μη βρεις λύση; Στην τελική, βρίσκεις τη λύση στα αγγλικά, τη μεταφράζεις και ακολουθείς τα βήματα. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τα αγγλικά λειτουργικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ που έχω τα ελληνικά γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενα μεταφρασμένο; Όσο αφορά το support εφόσον το λειτουργικό υπάρχει στα ελληνικά γιατί να μη βρεις λύση; Στην τελική, βρίσκεις τη λύση στα αγγλικά, τη μεταφράζεις και ακολουθείς τα βήματα. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τα αγγλικά λειτουργικά. :hmm:
Σωστα,εφοσον ειναι το ιδιο λειτουργικο ειτε ελληνικο ειτε αγγλικο και δεν υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους γιατι να μην διαλεξεις το ελληνικο,αφου το ιδια ειναι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σουτ Μαρία. :P
Από τον Γιώργο θέλω απάντηση που επιμένει στις συζητήσεις του με τον Άγγελο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Σουτ Μαρία. :P
Από τον Γιώργο θέλω απάντηση που επιμένει στις συζητήσεις του με τον Άγγελο. :P
Συγνωμη!!!:PΤη γνωμη μου ανεφερα οσον αφορα τα ελληνικα microsoft windows 7!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ που έχω τα ελληνικά γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενα μεταφρασμένο; Όσο αφορά το support εφόσον το λειτουργικό υπάρχει στα ελληνικά γιατί να μη βρεις λύση; Στην τελική, βρίσκεις τη λύση στα αγγλικά, τη μεταφράζεις και ακολουθείς τα βήματα. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τα αγγλικά λειτουργικά. :hmm:
Ξανά μία: όταν σου βγάζει ένα error message, πρέπει να είναι ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ έτσι ώστε να το βάλεις κατευθείαν στο google "as is" και να βρεις τη λύση. Η backwards μετάφραση από τα Ελληνικά στα Αγγλικά κάτι λέει αλλά συνήθως ΔΕΝ βοηθά γιατί δεν θα πάρεις το ίδιο μήνυμα λάθους. Και πρέπει να βάλεις συνήθως ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο για να έχεις καλές δυνατότητες εύρεσης της λύσης.

Και λέμε Αγγλικά γιατί απλά οι περισσότερες ιστοσελίδες είναι στα Αγγλικά, οπότε θα βρεις πολύ γρήγορα τη λύση σου ...


Capito ή να στο ζωγραφίσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
https://support.microsoft.com/gp/services/el


Δε βλέπω πουθενά να γράφει ότι η ποιότητα της τηλεφωνικής υποστήριξης εξαρτάται από τη γλώσσα του λειτουργικού. Άρα οι τεχνικοί θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ώστε να παρέχουν εξίσου καλή υποστήριξη για ελληνικά και αγγλικά windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
https://support.microsoft.com/gp/services/el


Δε βλέπω πουθενά να γράφει ότι η ποιότητα της τηλεφωνικής υποστήριξης εξαρτάται από τη γλώσσα του λειτουργικού. Άρα οι τεχνικοί θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ώστε να παρέχουν εξίσου καλή υποστήριξη για ελληνικά και αγγλικά windows.
https://support.microsoft.com/contactus/?ws=support&ws=support

https://support.microsoft.com/contactus/cu_sc_selector_telephone?ws=support
Εγκρίνω κι επαυξάνω.

Από τη στιγμή που πουλάνε ένα προϊόν σε κάποια γλώσσα (στην περίπτωση μας στα ελληνικά) οφείλουν να παράσχουν υποστήριξη στη γλώσσα αυτή.

(τουλάχιστον εάν μιλάμε για γνήσιες εκδόσεις)


κοινώς... ορμάτε τους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
:offtopic: Τέτοια προτώγονα προβλήματα γλωσσικής υποστήριξης δεν έχουν ούτε χειρότερες διανομές LInux που στο κάτω κάτω είναι φτιαγμένες και μεταφρασμένες από εθελοντές
:kill:ορμάτε τους λοιπόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
@ Γιώργο,
Προτιμώ ζωγραφιά διότι ως γνωστόν μια εικόνα ίσον με χίλιες λέξεις. :P
Πέρα από την πλάκα αφού τα πουλάνε και σε ελληνικά σημαίνει ότι δεν τα έχει μόνο ένας και ότι υπάρχει το ανάλογο support. Τώρα για την ευκολία εύρεσης της λύσης, δεν αρκούμαστε στα εύκολα όπως εσύ. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
https://support.microsoft.com/gp/services/el


Δε βλέπω πουθενά να γράφει ότι η ποιότητα της τηλεφωνικής υποστήριξης εξαρτάται από τη γλώσσα του λειτουργικού. Άρα οι τεχνικοί θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ώστε να παρέχουν εξίσου καλή υποστήριξη για ελληνικά και αγγλικά windows.
Χαίρω πολύ... Πόσες φορές έχεις πάρει τηλέφωνο την Microsoft και πόσες φορές έχεις βυσματώσει γνωστό σου ή έχεις ψάξει στο google;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Χαίρω πολύ... Πόσες φορές έχεις πάρει τηλέφωνο την Microsoft και πόσες φορές έχεις βυσματώσει γνωστό σου ή έχεις ψάξει στο google;

Δεν είναι αυτό το θέμα μας. Απλώς δεν αποδέχομαι αυτό που γράφεις :

" ΜΗΝ αγοράζετε Ελληνικές εκδόσεις, για όνομα της μαύρης ιπτάμενης αγελάδας. Δεν έχετε εύκολο support στις Ελληνικές εκδόσεις. Και μας βγάζετε την πίστη εμάς στα helpdesks μέχρι να κάνουμε το mapping. "

" Κάπου θα κολλήσει, κάτι θα σκάσει, θα ρωτήσετε κάποιον χριστιανό θα σας δώσει οδηγίες. Αν άλλο σας λέμε εμείς στα helpdesks κι άλλα έχετε εσείς μπροστά στην οθόνη σας, πώς θα βγάλουμε άκρη;"

Εσύ διαφωνείς με το "Άρα οι τεχνικοί θα πρέπει να είναι εκπαιδευμένοι ώστε να παρέχουν εξίσου καλή υποστήριξη για ελληνικά και αγγλικά windows" ;

Τελοσπάντων... επαναλαμβανόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top