Γιατί κάποιος είναι άθεος;

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Η ίδια ιστορία (όσο και να σας φαίνεται περίεργο) εμφανίζετε πάρα πολλές φορές στο παρελθόν. Ότι δηλαδή κάποιο θεός ερχόταν στην γη γεννιόταν από μια παρθένα Μαρία στις 25 Δεκεμβρίου την γέννηση του συματοδοτούσε ένα αστέρι από την Ανατολή τον ακολουθούσαν 3 βασιλιάδες ή μάγοι, 12 χρονών δίδασκε, 30 χρονών βαπτίστηκε, είχε 12 μαθητές, έκανε θαύματα θεραπεύονται αρρώστους, προδόθηκε, σταυρώθηκε και αναστήθηκε μετά από τρεις μέρες.
Η ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ από τους θεούς : Όρος, Άτης από την Φρυγία, Κρίσνα της Ινδίας, Διονύσης, Μίθρα κ.α
Παντού η ίδια ιστορία με τον Ιησού, τυχαίο; δεν νομίζω.
https://www.youtube.com/watch?v=J4DNS4O5Pjw
Οπότε δεν μπορώ να πιστέψω αυτήν την ιστοριούλα που μας μαθαίνουν από μικρά παιδιά για να είμαστε καλοί άνθρωποι. Μια ιστοριούλα εύκολη να την θυμάσαι και να την πιστέψεις.
Διαβαζοντας μονο την πρωτη παραγραφο,υπεθεσα κατι και τελικα λιγες γραμμες παρακατω ειδα οτι σωστα μαντεψα.:) Συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα ανεφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ειναι Αθεοs καποιos γιατι πρωτον ειναι αμαρτολαγνos,δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.Δεχετε οτι εχει πει ο καθε Νιτσε,Σιτσε και ολο το κακο συναμπαντημα γιατι ολοι αυτοι εντεχνωs και με απυθμενη πονηρια μονο να δικαιολογουν ξερουν τιs ανομεs πραξειs μαs και να μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.Και δεν δεχονται οι Αθεοι τα οσα εχει πει ο Θεανθρωποs Χριστοs μαs οχι γιατι δεν συμφωνουν με οσα λεει αλλα γιατι ο εγωισμοs του δεν τα δεχεται γιατι τουs ερχετε κομματι δυσκολο εωs ακατορθωτο για να τα κανουν πραξη στην ζωη τουs,θελει πολυ δυναμη,γιατι για να τα κανη κανειs πραξη θελει βοηθεια,πρεπει να εχει και το Αγιο Πνευμα μεσα του με τακτικη εξομολογηση και Θεια κοινωνια,χωριs αυτα δεν εχει καμμια τυχη και,οι Αποστολοι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματοs κανανε τον αγωνα τουs αλλιωs ηταν αδυνατον να αντεξουν μονοι τουs.

Δεν δεχομαι το ανωτερο, ειμαι υπερηφανη, εγωιστρια και υδροχοος, ας καω λοιπον στην κολαση! Ως αθεη συμφωνω με αυτα που ειπε ο jesus (ακομα και αν ηταν προσωπο της φαντασιας ορισμενων). Ποιος ομως εφαρμοζει κατα γραμμα το κηρυγμα του; Δεν βλεπω και πολλους να μοιραζονται τον μισθο τους με καποιον φτωχο μεταναστη. Για ποιο εγωισμο μιλας λοιπον; Για ποιες πραξεις; Αν για σενα θεος και χριστιανισμος ειναι μονο η εξομολογηση και η κοινωνια, τοτε δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κρινεις τους αθεους, του αγνωστικιστες και ολους τους υπολοιπους. Αληθεια γιατι εσυ ο καλος χριστιανος, χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις για τους αθεους; Αν θυμαμαι καλα το κηρυγμα του θεου σου ελεγε καπου "αγαπα τον πλησιον σου". Δεν σε βλεπω να το τηρεις και πολυ καλα Mr Christian Orthodox.

PS: το σιγμα τελικο στο πληκτρολογιο ειναι το "w".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Ο άθεος θέλει να ξεφύγει από την ενοχή της ηδονής.

Να τρώει φαγητό και να το απολαμβάνει, να πίνει, να απολαμβάνει τη βόλτα του με το αυτοκίνητο/μηχανή, να έχει υλικά αγαθά, να κάνει σεξ για διασκέδαση, γενικά να χαίρεται τη ζωή.

Δυστυχώς, αυτό κρατά 70 χρόνια κατά μέσο όρο. Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς.

Ο Θεός αγαπά τον άνθρωπο και γι'αυτό προσφέρει την ενοχή, ένα συναίσθημα σχεδιασμένο να καταστρέφει τη χαρά του ανθρώπου.
πλακα κανεις? γιατι τοτε στις μεγαλυτερες γιορτες της ορθοδοξιας κανουμε γλεντια και να σου τα αρνια, οι γαλοπουλες, τα γουρουνοπουλα, τα στιφαδα, ποτο, χοροι κτλ? ολοι αυτοι αθεοι ειναι? και τι γινεται με τους αντιπροσωπους της εκκλησιας που εμφανιζονται με κατι αμαξαρες ως απεναντι? οταν καποιος βαλει ως στοχο τα λεφτα και τα πλουτη στη ζωη του, εχει να κανει με την προσωπικοτητα του οχι το θρησκευμα....ειναι σαν να μας λες πως ολοι οι αθεοι ειναι σεξομανοις και φιλαργυροι αλλα ευτυχως δεν ειναι ετσι. και κατα τη γνωμη μου ολοι αξιζουμε να χαιρομαστε τη ζωη μας.....δεν ειναι τοσο κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
οοο difficult questiοn :hmm: διοτι εχουν την εντυπωση πως τους περιοριζει. Βασικα για να απορριψεις μια θρησκεια πρεπει να τη μαθεις. Και αυτο δν θα γινει μεσω του σχολειου, ουτε απ'το κυρηγμα του παπα. Και ο αθεϊσμος εχει γινει μεγαλη μοδα. Αμ το αλλο, "αφου τα εξηγει ολα η επιστημη", ε φυσικα και τα εξηγει και ουδεμία αντιρηση επ' αυτου. Ομως ποτε μου δν καταλαβα που αντιφασκουν αυτες οι δυο. Εγω πιστευω προσωπικα πολυ στο Θεο, ομως πιστευω απολυτα και καθε επιστημονικη θεωρια, αλλωστε την επιστημη θα υπερετω σε λιγο. :hmm: τοσο παραξενος ειμαι?πη. Τα παντα συγχορουνται αμα την εχεις. Ολες οι εντολες αμα προσεξεις υπονοουν αγαπη. Τεσπα ετσι κι αλλιως δν θα πειστει κανεις.

Αρχικα ναι, η θρησκεια περιοριζει... Θα εξηγησω μετα το γιατι...

Πολυ καλα ολα αυτα που λες... Αλλα εξηγει μονο τον λογο που καποιος ειναι αθρησκος... Κι αυτο ειναι που ειναι η πραγματικη μοδα... Πολλοι που δηλωνουν αθεοι αν τους ρωτησεις γιατι παιρνεις μια απαντηση αναλογη με αυτην εδω...

Λοιπόν εγώ είμαι άθεη, αλλά δεν πιστεύω πως αυτό είναι κάτι κακό. Πολλοί δεν μπορούν να το αποδεκτούν και νομίζουν πως είναι κάτι κακό και αφύσικο όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Πιστεύω πως δεν υπάρχει θεός για τους εξής λόγους:
α)Λένε πως κάποια στιγμή θα γινει η δευτέρα παρουσία και ο χριστός θα έρθει να κρίνει Όλο τον κόσμο. Πως γίνεται όμως αυτό?
Το να κρίνει τους Χριστιανούς είναι ok αλλά με ποιό δικαίωμα θα κρίνει τους μουσουλμάνους, τους βουδιστές κλπ.? Εκείνη δεν πιστεύουν στν ύπαρξή του, οπότε δεν τον περιμένουω σε αντίθεση με τους χριστιανούς...
β)Στα θρησκευτικά αναφέρεται ότι έλεγε να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας, να τηρούμε τις 10 εντολές κλπ...λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τις 10 εντολές...Όμως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει βρίσει και να μην έχει ζηλέψει. Και εκτός απ'αυτό γιατί να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας. Δεν λέω ότι είναι κακό αλλά εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τόσα εκατομμύρια ανθρώπους που υποφέρουν σε όλο τον κόσμο. Αυτός είναι ο θεός, αυτός πρέπει να τους βοηθήσει. και ξαναλέω από τη στιγμή που δεν τους σώζει απ'τις ασθένειες και τους πολέμους ποιος είναι αυτός που κάποια στιγμή θα έρθει για να τους κρίνει?
γ) Μία ζωή έχουμε....γεννιόμαστε, ζούμε και πεθένουμε...Αυτή η ζωή για κάποιους είναι μικρή και για κάποιους μεγάλη...Δεν μπορούμε σε αυτήν να κοιτάμε 6 δυσ. άνθρωπους που υποφέρουν...δεν λέω ότι είναι κακό, αντίθετα είναι καλό..! αλλά π.χ. αν κάποιος έχει αρκετά λεφτά γιατί να μην τα κρατήσει για τον εαυτό του και να τα δώσει στους φτωχούς??? επειδή το λέει μια θρησκεία?? Οι άνθρωποι που έχουν λεφτά με κάποιο τρόπο τα απέκτησαν και κουράστηκαν για αυτό.Και αν όχι αυτοί, κάποιοι συγγενείς τους...Δεν τα βρήκαν στον δρόμο,....
δ)Πριν αρκετά χρόνια, δεν υπάρχαν θρησκείες. Αλλά κάποιοι τις δημιούργησαν για να υπάρξει κράτος...Σε ένα κράτος οι άνθρωποι πρέπει να πιστεύουν σε κάτι κοινό και αυτό είναι η θρησκέια.....Η σταύρωση του Χριστού για μένα είναι ψέμα...Κάποιοι την επινώησαν για να δώσουν ελπίδα στους ανθρώπους ότι κάποιος είναι μαζί τους, τους βοηθάει και για να τους κάνουν να μην φοβούνται τον θάνατο αφού θα πίστευαν ότι ο Χριστός τον νίκησε...

Αυτή είναι η άποψή μου.....Γράψτε αν συνφωνείτε ή διαφωνείτε.........

Που ειναι ενα(οχι και τοσο καλο) μανιφεστο κατα του Χριστιανισμου... Και αυτο συνηθως συμβαινει με ατομα της ηλικιας μου που δηλωνουν αθεοι πιο πολυ απο αντιδραση παρα απο λογικη σκεψη και απορριψη της υπαρξης ενος θεου...

Ειναι Αθεοs καποιos γιατι πρωτον ειναι αμαρτολαγνos,δεν δεχετε το ανωτερο στην ζωη του γιατι ειναι πολυ υπερηφανοs και εγωιστηs για να το παραδεχθει.Δεχετε οτι εχει πει ο καθε Νιτσε,Σιτσε και ολο το κακο συναμπαντημα γιατι ολοι αυτοι εντεχνωs και με απυθμενη πονηρια μονο να δικαιολογουν ξερουν τιs ανομεs πραξειs μαs και να μαs οδηγουν με τιs δηθεν δικεs τουs αποχαυνωτικεs θεωριεs περι Iδεων του Χαουs και του Μαουs σε απατο βουρκο.Και δεν δεχονται οι Αθεοι τα οσα εχει πει ο Θεανθρωποs Χριστοs μαs οχι γιατι δεν συμφωνουν με οσα λεει αλλα γιατι ο εγωισμοs του δεν τα δεχεται γιατι τουs ερχετε κομματι δυσκολο εωs ακατορθωτο για να τα κανουν πραξη στην ζωη τουs,θελει πολυ δυναμη,γιατι για να τα κανη κανειs πραξη θελει βοηθεια,πρεπει να εχει και το Αγιο Πνευμα μεσα του με τακτικη εξομολογηση και Θεια κοινωνια,χωριs αυτα δεν εχει καμμια τυχη και,οι Αποστολοι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματοs κανανε τον αγωνα τουs αλλιωs ηταν αδυνατον να αντεξουν μονοι τουs.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αμεσως ο αθεος ειναι και αμαρτολαγνος??? Επειδη δεν δεχεται καποιες απο τις (σχεδον κατα κοινη παραδοχη) παραλογες διδαχες-εντολες διαφορων θρησκειων???
Ή μηπως επειδη ο σκεπτικισμος ειναι η μεγαλυτερη αμαρτια που μπορει να υποπεσει καποιος??? Μηπως επειδη ο σκεπτικισμος και ο ορθολογισμος ειναι η μεγαλυτερη απειλη για τις θρησκειες ανα τον κοσμο???

Οταν καποιοs φιλε μου κοιματε βαθια πρεπει να φωναξειs και λιγο παραπανω για να ξυπνησει αλλα σε καμμια περιπτωση δεν εχουν φανατισμο το λογια μου ισα ισα που προσεχω πολυ τι λεω.
Λεs οτι εισαι βαπτισμενοs Χ.Ο αυτο δεν λεει τιποτα αν δεν εξομολογησε και δεν λαμβανειs θεια κοινωνια το Αγιο Πνευμα φευγει απο κοντα σου και ειναι σαν να εχειs χασει το βαπτισμα.
Λεs οτι εχειs ερευνησει ολεs τιs θρησκειεs και κατεληξεs να εισαι Αθεοs αυτο θα παθαινα και εγω να καταληξω Αθεοs γιατι ο Θεοs που πρεσβευουν αυτεs οι θρησκειεs δεν εχουν καμμια σχεση με τον Αληθινο Θεο.
Λεs οτι εχειs βιωσει πολυ δυσκολεs καταστασειs στην ζωη σου και προτιμαs να τιs αντιμετιπιζειs μονο σου αφηνονταs απ'εξω τον Θεο και αυτο το θεωρειs μοιρολατρικο ομωs κανειs και εσυ το ιδιο λαθοs με πολλουs.Οταν ζηταs βοηθεια απο τον Θεο δεν στην δινει πραγματικα ο ιδιοs αυτοπροσωπωs εσυ την λαμβανειs μεσα απο εκεινον απο μονο σου με την πιστη σου,ζητα και οσο πιστευειs τοσα περισσοτερα θα παρειs και αυτο δεν ειναι μοιρολατρια μονο σου παλι πρεπει να τρεξειs για να λαβειs,ο Θεοs δεν χαριζει σε κανεναν μαs.
Λεs οτι η υπαρξη του Θεου σε αφηνει αδιαφορο,με το ιδιο σκεπτικο γιατι δεν σε αφηνει παγερα αδιαφορο και η υπαρξη του Πατερα σου;
Εαν εχει κανει τοσα για σενα δεν εχειs την αναγκη να του πειs ενα ευχαριστω που σε αναθρεψε και σε μεγαλωσε; Δεν το αξιζει;
Ο Χριστινισμοs δεν ειναι Θρησκεια φιλε μου ειναι ΘΕΡΑΠΕΙΑ.Ευχομαι να βρειs καποια στιγμη το δρομο σου.

Βασικα οι περισσοτεροι(στο φορουμ) απο μας ειναι βαπτισμενοι χριστιανοι, μας βαπτιζουν οι γονεις μας... Δεν μας ρωτουν... Απλως το κανουν...

Οι αλλες θρησκειες δεν εχουν καμια σχεση με τον αληθινο θεο ε??? Ποιος ειναι ο εγωιστης τελικα δεν εχω καταλαβει... Κατι δεν παει καλα εδω... Πως μπορεις να ισχυριζεσαι πως κατι ειναι μοναδικο και αληθινο, ενω δεν εχεις την παραμικρη ενδειξη(η αποδειξη ειναι πολυ πολυ μακρια)???

Ο χριστιανισμος ειναι θεραπεια... Πολυ ωραιο... Ευρυματικοτατο μπορω να πω... Αν και για να πω την αληθεια βλεπω πιο πολλους αρρωστους χριστιανους παρα αρρωστους αθεους... Μιλαω παντα για πνευματικα αρρωστους...


Και φτανοντας στο αρχικο ερωτημα που χριζει επιχειρηματολογιας... Γιατι καποιος ειναι αθεος???
Απο την δικη μου ταπεινη πλευρα του αθεου, μπορω να απαντησω γιατι ειμαι αθεος εγω προσωπικα...
Επειδη το δικο μου, μικρο, καταδικασμενο στην ανυπαρξια και την ορθολογικη σκεψη, μυαλο, δεν εχει την δυνατοτητα να αποδεχτει εντελως αναποδεικτα την υπαρξη ενος ανωτερου υπερφυσικου οντος, ειδικοτερα γνωριζοντας την ταση του ανθρωπου να δημιουργει τετοια υπερφυσικα οντα, αποκυηματα της φαντασιας του δηλαδη και την εγγενη αναγκη του να πιστευει σε κατι ανωτερο...Οριστε και η αναλογη πηγη...
Ετσι λοιπον ναι, περηφανα το λεω οτι δεν δεχομαι να εγκλωβισω το μυαλο μου στην αναγκη αυτη μιας και ειχα την τυχη να απαλλαγω απο αυτην σε πολυ μικρη ηλικια...
Και επισης ναι, μπορω να πω οτι αν ημουν χριστιανος, θα ημουν μετα βεβαιοτητος στο βυθισμενος στο βουρκο της αμαρτιας... Αλλα ως αθεος, δεν αρνηθηκα ποτε να βοηθησω καποιον που χρειαζεται βοηθεια, παντοτε στον βαθμο που μπορω... Τωρα αν ειμαι κακος και εγωιστης πραττοντας ετσι, θα το αποδεχτω πληρως στην περιπτωση που κανω λαθος και υπαρχει θεος να καιγομαι αιωνιως στα καζανια της κολασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Βλεπω μια δοση ειρωνιαs στα σχολια σαs χωριs να απαντατε σε τιποτα απο οσα εχω πει επι τιs ουσιαs αυτο δειχνει καθαρα το μεγεθοs τιs αμηχανιαs στο οποιο εχετε περιελθει αλλα και τιs αγνοιαs που σαs διακατεχει για αυτα τα θεματα.
Εαν λοιπον δεν θελετε να ακουσετε εμενα να πατε στο Αγιο Οροs και να ρωτησετε ολουs εκεινουs τουs γονουs παμπλουτων οικογενειων για πιο λογο παρατησαν τα αμηθητα πλουτη τουs και τιs υλικεs απολαυσειs στην ζωη τουs,που θα μπορουσαν να εχουν τα παντα και ομωs τα αφησαν ολα πισω τουs για να αφιερωθουν ψυχη τε και σωματη στον Θεο.Ρωτηστε τον πρωην προεδρο τιs ΝΑΣΑ για ποιο λογο παρατησε την επιστημη του την θεση του και ολα τα καλα που ειχε στην ζωη του και αποφασισε να φορεσει τα ρασα και να γινει μοναχοs.Αν θα πατε και τουs συναντησετε και τουs ακουσετε πωs μιλανε θα ντραπητε κυριολεκτικα για τον εαυτο σαs,θα αισθανθειτε τοσο μικροψυχοι και τιποτενιοι οπωs δεν θα το εχετε αισθανθει ποτε στην ζωη σαs οπωs το αισθανθηκα και εγω.Εκαναν την πιο μεγαλη υπερβαση που μπορει να κανει εναs ανθρωποs στην ζωη του να απαρνηθουν τα αμυθητα πλουτη τουs και ολεs τιs πολυτελειs ανεσειs τουs για να ζησουν κοντα στο Θεο.Για αυτο παψτε να ειστε κακεντρεχηs και δεστο το πιο σοβαρα το θεμα,για την ζωη σαs προκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ο άθεος θέλει να ξεφύγει από την ενοχή της ηδονής.

Να τρώει φαγητό και να το απολαμβάνει, να πίνει, να απολαμβάνει τη βόλτα του με το αυτοκίνητο/μηχανή, να έχει υλικά αγαθά, να κάνει σεξ για διασκέδαση, γενικά να χαίρεται τη ζωή.

Δυστυχώς, αυτό κρατά 70 χρόνια κατά μέσο όρο. Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς.

Ο Θεός αγαπά τον άνθρωπο και γι'αυτό προσφέρει την ενοχή, ένα συναίσθημα σχεδιασμένο να καταστρέφει τη χαρά του ανθρώπου.

Έχω πραγματικά πολύ καιρό να δώ τόσο λεπτό και καλόδουλεμένο σαρκασμό, μπάρβο σου με κάνεις περήφανο!

@ tsarchaf η άρνηση όπως την περιέγραψες στο πόστο σου πάντως φίλε μου, μου κάνει και λίγο επαναστατική διάθεση.

@Azimuthios . Συγκεκριμένα για το Άγιο Όρος, δεν μπορώ να κατακρίνω τους ανθρώπους που ένιωσαν την πνευματική ανάγκη για αυτό το είδος ζωής. Αλλά να με συγχωρεί η χάρη σου αρνούμαι να νιώσω υπόλογος για τον τρόπο ζωής που εγώ και τόσοι άλλοι άνθρωποι έχουμε επιλέξει. Ουσιαστικά, απο πλευράς ηιθκής είμαστε σε μεγάλο βαθμό ομοιδεάτες, αν και δεν πρόκειται να το παραδεχθείς λόγω των θρησκευτικών διαφοροποιήσεων. Βέβαι να σημειώσω εδώ ότι στο Άγιο Όρος οι μισοί είναι προσυλιτισμένοι με πολύ ύπουλες μεθόδους, και έχω και παραδείγματα απο τον στενό μου κύκλο και πολλοί άλλοι πήγαν στο Άγιο Όρος για να γλυτώσουν τη δίκη, γιατί αν δεις πόσων μοναχών και ιδιαίτερα ασκητών, το ιστορικό στην ασφάλεια γράφει βιβλίο θα εκπλαγείς φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
να απαρνηθεις την περιουσια σου για να σε ταιζει ο φορολογουμενος πολιτης για να προσευχες ομολογω πως ειναι υπερβαση. Ας απαρνηθει η εκκλησια τα πλουτη της μπας και δωσει χρηματα για εμβολια και φαρμακα σε παιδακια του τριτου κοσμου και μετα βλεπουμε (μη πω για το τι γινεται εκει με τους ιεραποστολους). Προς το παρον θα προτιμουσα μια συζητηση με τον γαλιλαιο και τον δαρβινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς.
Άκουσα καλά;; Μάλλον διάβασα σωστά ;; :P
«Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς» . Ο Θεός δηλαδή δεν θέλει να είμαστε χαρούμενοι. Δεν θέλει να έχουμε υλικά αγαθά (που στο κάτω κάτω τα αποκτήσαμε με τον ιδρώτα μας), δεν θέλει να χαιρόμαστε την ζωή :mad: Και επειδή μας αγαπά :inlove: μας καταστεφει την χαρά προσφέροντάς μας την ενοχή.
Σοβαρά;; :tongue:
Συγνώνη για τον ειρωνικό τρόπο που μιλάω, αλλά δεν είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά. Δεν ξέρω γιατί υπάρχω αλλά ξέρω ότι αυτά τα χρόνια που θα υπάρχω θα πρέπει ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ και να αγαπάω ότι κάνω. ΤΕΛΟΣ
Κανένας θεός ή καλύτερα καμία θρησκεία δεν θα μου απαγορεύσει να ζήσω όπως εγώ θέλω. Δεν θα μου απαγορεύσει να τρώω ότι θέλω όποτε το θέλω, ούτε να μην κάνω απολύτως τίποτα μια ολόκληρη μέρα τον χρόνο (ούτε φιλί να μην δώσω:kissing:) (μουσουλμανισμός)
Δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που κάθονται κλεισμένοι σε ένα σπίτι ή σε έναν ναό προσευχόμενοι ολημερίς, χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο για να αποκτήσουν την βασιλεία των ουρανών.
ΞΕΝΟΛΗΣΤΕ λιγάκι. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι υπάρχει Θεός και ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Μην σπαταλάτε την ζωή σας σε προσευχές και αηδίες χάνοντας το νόημα της ζωής.
Συνειδιτοποιώ τελικά ότι ο Χριστιανισμός έχει προξενίσει πάρα πολλά δεινά. Οι Χριστιανοί υπήρξαν βάρβαροι σκοτώνοντας και καταστρέφοντας πολιτισμούς και ανθρώπους. Δολοφωνίες και δολοπλοκίες έγιναν για χάρη του Χριστιανισμού. Όλα για κάποιον λόγο.
Αν πιστεύεις ότι ο Θεός θέλει να καταστρέφει την χαρά του ανθρώπου δεν μπορώ αν σου πω τίποτα άλλο. Απλά περίμενε να περάσουν τα χρόνια και να φτάσεις στον ουρανό...μαραζόνοντας...
Το τραγούδι λέει «μια ζωή την έχουμε και αν δεν την γλεντήσουμε τι θα καταλάβουμε τι θα καζαντήσουμε»...
Κλείνωντας δηλώνω (:laugh:) ότι πιστεύω μόνο στην αγάπη και σε κανέναν Θεό. Η αγάπη υπάρχει, ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
@Azimuthios . Συγκεκριμένα για το Άγιο Όρος, δεν μπορώ να κατακρίνω τους ανθρώπους που ένιωσαν την πνευματική ανάγκη για αυτό το είδος ζωής. Αλλά να με συγχωρεί η χάρη σου αρνούμαι να νιώσω υπόλογος για τον τρόπο ζωής που εγώ και τόσοι άλλοι άνθρωποι έχουμε επιλέξει. Ουσιαστικά, απο πλευράς ηιθκής είμαστε σε μεγάλο βαθμό ομοιδεάτες, αν και δεν πρόκειται να το παραδεχθείς λόγω των θρησκευτικών διαφοροποιήσεων. Βέβαι να σημειώσω εδώ ότι στο Άγιο Όρος οι μισοί είναι προσυλιτισμένοι με πολύ ύπουλες μεθόδους, και έχω και παραδείγματα απο τον στενό μου κύκλο και πολλοί άλλοι πήγαν στο Άγιο Όρος για να γλυτώσουν τη δίκη, γιατί αν δεις πόσων μοναχών και ιδιαίτερα ασκητών, το ιστορικό στην ασφάλεια γράφει βιβλίο θα εκπλαγείς φίλε μου.
Κανεναs δεν ειναι υπολογοs για τον τροπο που επελεξε να ζησει υπολογοs θα ειναι για τιs πραξειs του.
Οχι φιλε μου φυσικα και δεν θα το αρνηθω ομοιδεατεs ειμαστε ολοι μαs,κανεναs απο εμαs εδω στην γη δεν ειναι αναμαρτητοs και εγω αμαρτωλοs ειμαι και μακρια απο μενα οτιδηποτε αλλο εκτοs απο αυτο,αλλα προσπαθω οσο μπορω το αν θα τα καταφερω μονο ο Θεοs το ξερει.Κανειs δεν ειπε οτι ολοι οσοι πανε στο Αγιο Οροs ειναι Αγιοι και αυτοι απο τα εργα τουs θα κριθουν οπωs και εμειs.Tο Θεο τιποτα δεν μπορει να τον ξεγελασει,μπορει στο τελοs να μπουν περισσοτεροι ανθρωποι στο παραδεισο που δεν ακουσαν τον λογο του αλλα εκαναν εναρετη ζωη απο οτι θα μπουνε πραγματικοι Χριστιανοι.Για αυτο θελει τρομερο αγωνα εναντιον των δαιμονων που προσπαθουν να μαs διαβαλλουν καθε δευτερολεπτο τιs ημεραs δουλευονταs ακαταπαυστα νυχθημερων ακομα και την ωρα του υπνου,για αυτο δεν θελει εφυσηχασμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παψτε να λετε οτι δεν ειδατε και δεν ακουσατε τιποτα,o χριστοs μαs το ειπε καθαρα οτι απο οπου περασει και ακουστει ο λογοs του δεν θα υπαρχει καμμια δικαιολογια για κανεναν μαs.Ολοι ειδαμε,ολοι ακουσαμε και ολοι το καταλαβαμε ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου,η επιλογη ειναι δικη μαs για το τι θα κανουμε τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι καποιος γινεται Αθεος?

γιατι εχει βαρεθει να ειναι ενθεος.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Άκουσα καλά;; Μάλλον διάβασα σωστά ;; :P
«Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς» . Ο Θεός δηλαδή δεν θέλει να είμαστε χαρούμενοι. Δεν θέλει να έχουμε υλικά αγαθά (που στο κάτω κάτω τα αποκτήσαμε με τον ιδρώτα μας), δεν θέλει να χαιρόμαστε την ζωή :mad: Και επειδή μας αγαπά :inlove: μας καταστεφει την χαρά προσφέροντάς μας την ενοχή.
Σοβαρά;; :tongue:
Συγνώνη για τον ειρωνικό τρόπο που μιλάω, αλλά δεν είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά. Δεν ξέρω γιατί υπάρχω αλλά ξέρω ότι αυτά τα χρόνια που θα υπάρχω θα πρέπει ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ και να αγαπάω ότι κάνω. ΤΕΛΟΣ
Κανένας θεός ή καλύτερα καμία θρησκεία δεν θα μου απαγορεύσει να ζήσω όπως εγώ θέλω. Δεν θα μου απαγορεύσει να τρώω ότι θέλω όποτε το θέλω, ούτε να μην κάνω απολύτως τίποτα μια ολόκληρη μέρα τον χρόνο (ούτε φιλί να μην δώσω:kissing:) (μουσουλμανισμός)
Δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που κάθονται κλεισμένοι σε ένα σπίτι ή σε έναν ναό προσευχόμενοι ολημερίς, χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο για να αποκτήσουν την βασιλεία των ουρανών.
ΞΕΝΟΛΗΣΤΕ λιγάκι. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι υπάρχει Θεός και ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή. Μην σπαταλάτε την ζωή σας σε προσευχές και αηδίες χάνοντας το νόημα της ζωής.
Συνειδιτοποιώ τελικά ότι ο Χριστιανισμός έχει προξενίσει πάρα πολλά δεινά. Οι Χριστιανοί υπήρξαν βάρβαροι σκοτώνοντας και καταστρέφοντας πολιτισμούς και ανθρώπους. Δολοφωνίες και δολοπλοκίες έγιναν για χάρη του Χριστιανισμού. Όλα για κάποιον λόγο.
Αν πιστεύεις ότι ο Θεός θέλει να καταστρέφει την χαρά του ανθρώπου δεν μπορώ αν σου πω τίποτα άλλο. Απλά περίμενε να περάσουν τα χρόνια και να φτάσεις στον ουρανό...μαραζόνοντας...
Το τραγούδι λέει «μια ζωή την έχουμε και αν δεν την γλεντήσουμε τι θα καταλάβουμε τι θα καζαντήσουμε»...
Κλείνωντας δηλώνω (:laugh:) ότι πιστεύω μόνο στην αγάπη και σε κανέναν Θεό. Η αγάπη υπάρχει, ο Θεός είναι δημιούργημα του ανθώπου.
Ποια ολοτελη χαρα φιλε μου βλεπειs σε αυτη την ζωη φιλε μου; Οτι χαρα βλεπειs γυρω σου ειναι προσωρινη αρα και ψευτικη.
Εισαι εσυ απολυτα ευχαριστημενοs απο την δικη σου ζωη; Καθε μερα δεν σε βασανιζουν προβληματα και στεναχωριεs; Δεν βλεπειs το κακο που εχει απλωθει γυρω σου και προσπαθει να σε πνιξει; Δεν τα νιωθειs καθε μερα στο πετσι σου ολα αυτα; Aπο που ομωs προερχονται; Προερχονται απο τιs δικεs λαθοs επιλογεs που δεν εναρμονιζονται με το θειο απο την απιστια μαs γενικοτερα για αυτο και υπαρχει δυστυχια,πολεμοι,μοναξια,εγκαταλειψη,αλλοτριωση,φτωχια και φτωχια πνευματικη.
Σε αρεσει φιλε μου πραγματι να ζειs σε ενα τετοιο κοσμο;
Ο Θεοs ηρθε στην γη και περπατησε αναμεσα μαs και μαs διδαξε πωs λεs οτι δεν υπαρχει; Και το νοημα τηs ζωηs σου ποιο ειναι φιλε μου; Μηπωs το νοημα που εχουν τα υπολοιπα θηλαστικα; Για τοσο λιγο τον εχειs τον ανθρωπο; Λεs οτι πιστευειs στην Αγαπη μα Θεοs ειναι μονο Αγαπη,εισαι κατ'εικονα του και ειναι λογικο να πιστευειs στην Αγαπη γιατι απο αυτην την ουσια εισαι και εσυ φτιαγμενοs.Aφου το ομολογειs λοιπον γιατι αντιστεκεσαι στην υπαρξη που σου χαρισε αυτο το Θειο δωρο,πρεπει να τον ευγνομωνειs λοιπον.
Ειδεs τωρα οτι η αληθεια οσο και να αντιστεκεσαι σε αυτην παντα βρισκει τον τροπο να σου αποκαλυπτεται και να στο ομολογει; Μην γινεσαι αγνωμων λοιπον ενωπιον του Θεου Πατερα σου και πρωτη αιτια των παντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ναι πράγματι, φαντάζομαι ότι σε μια τέτοια περίπτωση θα στήριζα όλες τις ελπίδες μου και όλο το είναι στο ... σωσίβιο. Μια μορφή θεοποίησης είναι και αυτό.
Δηλαδή θα έλεγες Θεέ μου δώσε μου ένα σωσίβιο ή λίγο εγωιστικά (πάντως όχι ταπεινά), Θεέ μου σώσε με.

Σαφώς αυτό που υπάρχει υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει απλά δεν υπάρχει.
Γνώση και άγνοια ανάμεσα σε αυτό που υπάρχει και αυτό που δεν υπάρχει, είναι η ελλιπής όραση είτε οφθαλμών είτε πνεύματος.

Η τεκμηριωμένα λιγοστή γνώση και χρήση των δυνατοτήτων του εγκεφάλου μας, μας αναγκάζει να παραδεχθούμε την αγνωσία μας .
Επίσης ξεφεύγουμε απο την ρήση των αρχαίων Ελλήνων περι <<αγνώστου Θεού>>, που στην προκειμένη περίπτωση θα καλύπταμε μερικώς την αγνωσία μας.
Θεωρούμε υποσκελίζοντες την αγνωσία μας οτι Θεός δεν υπάρχει και δηλώνουμε άθεοι.

Μου θυμίζει κάποια παιδιά που κλείνουν τα μάτια τους και λένε <<ΖΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΚΛΥΦΤΗΚΑ>> !

Εσείς ώ άθεοι, σε ποια διάσταση κρύβεστε ; Ετσι και αλλιώς μπροστά στην αιωνιότητα είμαστε όλοι μας βρέφη.
Τί αλλάζει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ποια ολοτελη χαρα φιλε μου βλεπειs σε αυτη την ζωη φιλε μου; Οτι χαρα βλεπειs γυρω σου ειναι προσωρινη αρα και ψευτικη.
H χαρά υπάρχει παντού γύρω μας. Αρκεί να την ανακαλύψουμε. Και να σου πω κάτι; Βλέπω πάρα πολές χαρές σε αυτή την ζωή. Ο έρωτας είναι χαρά, μια επιτυχία οπουδήποτε είναι χαρά, η ίδια η φύση είναι χαρά. Την χαρά εσύ την αποκτάς με τις πράξεις σου και με την αγάπη σου. Αν μοιραλατρείς δεν βλέπεις χαρά σε αυτή την ζωή. Αν ζεις την κάθε σου στιγμή όσο πιο έντονα μπορείς όμως τότε είσαι χαρούμενος. Το ότι μπορεί να είναι προσωρινή το καταλαβαίνω, αλλά ψεύτικη γιατί;
Εισαι εσυ απολυτα ευχαριστημενοs απο την δικη σου ζωη; Καθε μερα δεν σε βασανιζουν προβληματα και στεναχωριεs; Δεν βλεπειs το κακο που εχει απλωθει γυρω σου και προσπαθει να σε πνιξει; Δεν τα νιωθειs καθε μερα στο πετσι σου ολα αυτα; Aπο που ομωs προερχονται; Προερχονται απο τιs δικεs λαθοs επιλογεs που δεν εναρμονιζονται με το θειο απο την απιστια μαs γενικοτερα για αυτο και υπαρχει δυστυχια,πολεμοι,μοναξια,εγκαταλειψη,αλλοτριωση,φτωχια και φτωχια πνευματικη.
Σε αρεσει φιλε μου πραγματι να ζειs σε ενα τετοιο κοσμο;
Δηλαδή κάποιος που εναρμονίζεται με το θείο και πιστεύει όσο τίποτα άλλο στον Θεό δεν έχει προβλήματα και στεναχώριες ; ;) Όλοι έχουμε προβλήματα και στεναχώριες είτε πιστεύουμε είτε όχι στον Θεό, το ζήτημα είναι να τις αντιμετωπίσουμε με θετική σκέψη και δημιουργηκότητα και όχι να παρακαλάμε τον Θεό κάθε τόσο να μας βοηθήσει. Οι δυστυχία, οι πόλεμοι κτλ προέρχονται από λάθος επιλογές και από την κακία κάποιων ανθρώπων. Οι πόλεμοι δεν γίνονται επειδή μας τιμωρεί ο Θεός (ούτε οι κεραυνοί έπευταν γιατί τους τιμωρούμε ο Δίας ;)) ,αλλά εξαιτίας των ανθρώπων και των συμφερόντων που έχουν. Το κλίμα αλλάξει γιατί εμείς καταστρέφουμε την γη και όχι γιατί μας τιμωρεί ο Θεός. Υπάρχουν ενάρρετοι και βαθιά θρησκευόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν με όλη την δύναμή τους στον Θεό και όμως είναι δυστυχισμένοι. Γιατί τους παράτησε λοιπόν ο Θεός αυτούς ενώ άλλοι που δεν τον πιστεύουν και τον βρίζουν ζουν ευτιχισμένοι με την οικογένειά τους κτλ;;;
Ο Θεοs ηρθε στην γη και περπατησε αναμεσα μαs και μαs διδαξε πωs λεs οτι δεν υπαρχει; Και το νοημα τηs ζωηs σου ποιο ειναι φιλε μου; Μηπωs το νοημα που εχουν τα υπολοιπα θηλαστικα; Για τοσο λιγο τον εχειs τον ανθρωπο;
Η θεωρία της εξέλιξης λέει ότι ο άνθρωπος ήταν ένα είδος πηθίκου που έτυχε και εξελίχθηκε νοητικά. Και τα άλλα θυλαστικά δεν έχουν αισθήματα και σκέψη; Δεν είμαστε λοιπόν εγωιστές αν πιστεύουμε ότι μόνο εμείς θα ζήσουμε και μετά τον θάνατό μας, ενώ αυτά θα ζήσουν στο απόλυτο σκοτάδι;;
Δεν το υιοθετώ αυτό απλά το αναφέρω.
Λεs οτι πιστευειs στην Αγαπη μα Θεοs ειναι μονο Αγαπη,εισαι κατ'εικονα του και ειναι λογικο να πιστευειs στην Αγαπη γιατι απο αυτην την ουσια εισαι και εσυ φτιαγμενοs.Aφου το ομολογειs λοιπον γιατι αντιστεκεσαι στην υπαρξη που σου χαρισε αυτο το Θειο δωρο,πρεπει να τον ευγνομωνειs λοιπον.
Κάποιος πριν είναι ότι «Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς» ή είναι ιδέα μου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Προερχονται απο τιs δικεs λαθοs επιλογεs που δεν εναρμονιζονται με το θειο απο την απιστια μαs γενικοτερα για αυτο και υπαρχει δυστυχια,πολεμοι,μοναξια,εγκαταλειψη,αλλοτριωση,φτωχια και φτωχια πνευματικη.

Ο Θεός στέλνει δυστυχία για να μας τιμωρήσει για το κυνήγι της ηδονής. Το κάνει για να μας προειδοποιήσει, επειδή μας αγαπά.

Σε αυτή τη διαδικασία ο πιστός έχει καθήκον να συμμετέχει: να εντοπίζει ίχνη χαράς και ηδονής στους άπιστους ανθρώπους και να φροντίζει την εξάλειψη τους. Παράδειγμα: να φροντίζει να διαλυθεί μια σχέση εκτός γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τον θεο τον ψαχνουμε μια ζωη και πολλες γενεες ανθρωπων,, χιλιαδες χρονια..

παντα θα τον κυνηγαμε και παντα δεν θα μπορουμε να τον πιασουμε..μεχρι να φτασουμε στο Τελος,,δηλαδη το σκοπο..την τελειοτητα (ή θεωση κατα τους παπαδες)του ανθρωπου..

και μετα ξυπνησαμε...:hehe:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
H χαρά υπάρχει παντού γύρω μας. Αρκεί να την ανακαλύψουμε. Και να σου πω κάτι; Βλέπω πάρα πολές χαρές σε αυτή την ζωή. Ο έρωτας είναι χαρά, μια επιτυχία οπουδήποτε είναι χαρά, η ίδια η φύση είναι χαρά. Την χαρά εσύ την αποκτάς με τις πράξεις σου και με την αγάπη σου. Αν μοιραλατρείς δεν βλέπεις χαρά σε αυτή την ζωή. Αν ζεις την κάθε σου στιγμή όσο πιο έντονα μπορείς όμως τότε είσαι χαρούμενος. Το ότι μπορεί να είναι προσωρινή το καταλαβαίνω, αλλά ψεύτικη γιατί;

Δηλαδή κάποιος που εναρμονίζεται με το θείο και πιστεύει όσο τίποτα άλλο στον Θεό δεν έχει προβλήματα και στεναχώριες ; ;) Όλοι έχουμε προβλήματα και στεναχώριες είτε πιστεύουμε είτε όχι στον Θεό, το ζήτημα είναι να τις αντιμετωπίσουμε με θετική σκέψη και δημιουργηκότητα και όχι να παρακαλάμε τον Θεό κάθε τόσο να μας βοηθήσει. Οι δυστυχία, οι πόλεμοι κτλ προέρχονται από λάθος επιλογές και από την κακία κάποιων ανθρώπων. Οι πόλεμοι δεν γίνονται επειδή μας τιμωρεί ο Θεός (ούτε οι κεραυνοί έπευταν γιατί τους τιμωρούμε ο Δίας ;)) ,αλλά εξαιτίας των ανθρώπων και των συμφερόντων που έχουν. Το κλίμα αλλάξει γιατί εμείς καταστρέφουμε την γη και όχι γιατί μας τιμωρεί ο Θεός. Υπάρχουν ενάρρετοι και βαθιά θρησκευόμενοι άνθρωποι που πιστεύουν με όλη την δύναμή τους στον Θεό και όμως είναι δυστυχισμένοι. Γιατί τους παράτησε λοιπόν ο Θεός αυτούς ενώ άλλοι που δεν τον πιστεύουν και τον βρίζουν ζουν ευτιχισμένοι με την οικογένειά τους κτλ;;;

Η θεωρία της εξέλιξης λέει ότι ο άνθρωπος ήταν ένα είδος πηθίκου που έτυχε και εξελίχθηκε νοητικά. Και τα άλλα θυλαστικά δεν έχουν αισθήματα και σκέψη; Δεν είμαστε λοιπόν εγωιστές αν πιστεύουμε ότι μόνο εμείς θα ζήσουμε και μετά τον θάνατό μας, ενώ αυτά θα ζήσουν στο απόλυτο σκοτάδι;;
Δεν το υιοθετώ αυτό απλά το αναφέρω.

Κάποιος πριν είναι ότι «Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς» ή είναι ιδέα μου :hmm:
Καλε μου φιλε προσπαθησε να το αισθανθειs οχι συμφωνα με τιs υλικεs και σαρκικεs σου αναγκεs γιατι αυτεs εμπιπτουν στο προπατορικο αμαρτημα.
Καποτε οταν ο ανθρωποs εξεπεσε απο τον παραδεισο και επεσε εδω στην γη επαθε κατι σαν εγκεφαλικη διαθεση οπωs οταν πεφτειs κατω και χτυπαs το κεφαλι σου,ξεχασε τον προορισμο του και δεν θυμονταν τιποτα απο την προηγουμενη του ζωη.Για αυτο καποια στιγμη ο Θεοs Δημιουργοs εστειλε τον λογο του στην Γη που ειναι ο Υιοs του για να μαs υπενθυμισει ολα εκεινα που ειχαμε ξεχασει εωs τοτε να τα θυμηθουμε ξανα απο την αρχη και να βρουμε σιγα σιγα και παλι τον δρομο μαs.
Μαλιστα η Σταυρικη θυσια ειχε τον λογο να παρει ο Θεοs επανω του ολεs τιs αμαρτιεs μαs με τον εξηs τροπο.
Με την σταυρωση του εξυψωνει το ανθρωπινο σωμα προs την θεωση με το να πεθανει δηλαδη το ανθρωπινο σωμα του και μετα απο τρειs ημερεs να το Αναστησει κατα χαρη,ετσι οδηγηθηκε και παλι ο ανθρωποs στην Αθανασια για αυτο κατεβηκε ο Χριστοs στον Αδη για να παρει και τουs υπολοιπoυs ανθρωπουs που ειχαν πεθανει ωs τοτε,ενηργησε δηλαδη ωs μεσιτηs αναμεσα στον Δημιουργο Θεο και τον Ανθρωπο και μαs συμφιλιωσε δινονταs τα χερια εκατερωθεν και παιρνονταs ταυτοχρονα συγχωρεση για το προπατορικο αμαρτημα που ειχαμε διαπραξει.
Σαs ευχαριστω που με ανεχτηκατε αυτεs τιs μερεs καποια στιγμη στο μελλον ισωs να τα ξαναπουμε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ο Θεός στέλνει δυστυχία για να μας τιμωρήσει για το κυνήγι της ηδονής. Το κάνει για να μας προειδοποιήσει, επειδή μας αγαπά.

Επιτελους!!! Μεχρι κι εγω εχω μαθει καλα οτι ο Θεος σου δεν τιμωρει!!! Εσυ που πιστευεις και σε αυτον δεν το ξερεις??

@Azimuthios: Για να αντικρουσει καποιος τα λεγομενα του αλλου πρεπει να ο αλλος να εχει προβαλλει καποια επιχειρηματολογια κι οχι ενα κειμενο γεματο αφορισμους και μισαλλοδοξια...

@mariophys: Μπα, καμια επαναστατικη διαθεση... Προτιμω να επαναστατω εχοντας καποια σοβαρη αιτια... Δεν θελω να κανω πραγματα μονο και μονο για να προκαλεσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
τον θεο τον ψαχνουμε μια ζωη και πολλες γενεες ανθρωπων,, χιλιαδες χρονια..

παντα θα τον κυνηγαμε και παντα δεν θα μπορουμε να τον πιασουμε..μεχρι να φτασουμε στο Τελος,,δηλαδη το σκοπο..την τελειοτητα (ή θεωση κατα τους παπαδες)του ανθρωπου..

και μετα ξυπνησαμε...:hehe:8)

Δεν καταλαβαίνω την σύγχυση σου.

Η ασκείσαι και φτάνεις σε μεγάλα ύψη ή δεν ασκείσαι και ακολουθείς τον κυματισμό.

Υ.Γ. Να προσέχεις τις ξέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δυστυχώς, αυτό κρατά 70 χρόνια κατά μέσο όρο. Ο Θεός τιμωρεί το κυνήγι της χαράς.

Ο Θεός αγαπά τον άνθρωπο και γι'αυτό προσφέρει την ενοχή, ένα συναίσθημα σχεδιασμένο να καταστρέφει τη χαρά του ανθρώπου.
η ηδονη ειναι εργαλειο για να κανουμε πραγματα απαραιτητα για τη ζωη,,για να τρωμε και για να αναπαραγομαστε..
η ηδονη ειναι το μεσο..αν ομως γινει αυτοσκοπος τοτε γυριζει εναντιον μας και μας καταστρεφει..και απο χαρα γινεται πονος..

Υ.Γ. Να προσέχεις τις ξέρες.
ευχαριστω για τη συμβουλη..
ομως δεν ξερω μπανιο:D

Δεν καταλαβαίνω την σύγχυση σου.
απλως δηλωνω .. πολυ μικρος για να ξερω με σιγουρια αν υπαρχει Θεος ή οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top