Είναι ύβρις η πολλή ευτυχία;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Πάντα στη ζωή μου όταν ήμουν ευτυχισμένη φοβόμουν οτι κάτι θα συμβεί και θα χαλάσει αυτή η ευτυχία μου. Η κοσμοθεωρία μου είναι οτι είναι ύβρις η πολλή ευτυχία, οτι αν κάποιος είναι πολύ ευτυχισμένος επεμβαίνουν κάποιοι "θεοί" για να φέρουν την ισορροπία. Ο φίλος μου όταν του το είπα μου είπε οτι πιο πολύ είναι ύβρις να έχεις την ευτυχία και να μην την ευχαριστιέσαι θεωρώντας οτι είναι ύβρις. Εγώ πάλι προσπαθώ μάλλον υποσυνείδητα να "αμαυρώσω" λίγο αυτήν την ευτυχία ώστε να μη χρειαστεί η επέμβαση των "θεών".

Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
. Ο φίλος μου όταν του το είπα μου είπε οτι πιο πολύ είναι ύβρις να έχεις την ευτυχία και να μην την ευχαριστιέσαι θεωρώντας οτι είναι ύβρις.

Εγω θα συμφωνησω με αυτο..

Τωρα σε αυτο που λες εσυ..

Δηλαδη, για να μην διαπραττουμε υβρη θα πρεπει να ειμαστε δυστηχισμενοι ή τελοσπαντων να προσπαθουμε συνεχως να φρεναρουμε την ευτυχια μας?Στο τελος θα εχουμε και τυψεις αν απολαμβανουμε την ζωη μας:worry:..Καλο θα ειναι κατα την γνωμη μου οταν ειμαστε ευτιχισμενοι να το δειχνουμε.. και να διασκορπιζουμε την ευτυχια και στους γυρω μας(ειναι μετοδοτικα τα συναισθηματα).Οση περισσοερη ευτυχια τοση μεγαλυτερη αρμονια ;)Εχει ομως μεγαλη σημασια στην περιπτωση η προελευση της ευτυχιας..Αν καποιος π.χ. μεθοντας αποκτα-μεταδιδει συναισθηματα χαρας τοτε...καληνυχτα:PΜιλαμε για νορμαλ καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η υπερβολικα μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μας ειναι υβρις..
η υπερβολικη ευτυχια ειναι απλως βλακεια,,κατασταση φυτου λιγο..:P

παν μετρον αριστον,,ακομακαι στην ευτυχια,,αν την εχεις συνεχεια,,χανεις την αξια της..η
ζωη μας πρεπει να εχει και κατηφορες για να μας αρεσουν οι ανηφορες..

ειναι σαν το ωραιοτερο φαι ή γλυκο που σου αρεσει..
υπαρχει ενα οριο οπου το βαριεσαι,,συχαίνεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ πάλι προσπαθώ μάλλον υποσυνείδητα να "αμαυρώσω" λίγο αυτήν την ευτυχία ώστε να μη χρειαστεί η επέμβαση των "θεών".
Τι εννοείς; :worry:

Είναι ύβρις να λες ότι η ευτυχία είναι ύβρις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που καθιστά ύβρη την ευτυχία? Γιατί εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι συνέχεια ευτυχισμένος για πάντα (ίσως μόνο αυτοί (αν υπάρχουν) που - αντίθετα απ'ότι λες - έχουν αφήσει όλες τις έγνοιες στο Θεό οπότε και στα δύσκολα τα βρίσκουν όλα καλώς καμωμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Τι εννοείς; :worry:

Αν είμαι πολύ ευτυχισμένη και σαμποτάρω λίγο αυτή μου την ευτυχία με το να τη φοβάμαι - οπότε δεν είναι πια απόλυτη ευτυχία - σύμφωνα με τη θεωρία μου δε θα χρειαστεί να επέμβουν οι "θεοί" για να φέρουν την κάθαρση.:hmm:

Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που καθιστά ύβρη την ευτυχία? Γιατί εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι συνέχεια ευτυχισμένος για πάντα

Αυτό δεν το ξέρω. Εγώ πάντως φοβάμαι από την πρώτη μέρα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν είμαι πολύ ευτυχισμένη και σαμποτάρω λίγο αυτή μου την ευτυχία με το να τη φοβάμαι - οπότε δεν είναι πια απόλυτη ευτυχία - σύμφωνα με τη θεωρία μου δε θα χρειαστεί να επέμβουν οι "θεοί" για να φέρουν την κάθαρση.:hmm:

Απίστευτο, ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ, όταν ένα διάστημα περνάω πολύ καλά και μου τυχαίνουν πολλά ευχάριστα πράγματα, εγώ ο ίδιος προσπαθώ λίγο να φρενάρω τη χαρά και την καλοπέρασή μου. Αυτό μάλλον είναι κακό γιατί τελικά ο φόβος μας για την αμάυρωση της ευτυχίας είναι αυτός που την αμαυρώνει. Και συνήθως αυτό που φοβόμαστε συμβαίνει , είναι ένας συνδυασμός, αυθυποβολής, παραίτησης και μοιρολατρείας αυτό που μας οδηγεί στην πραγματοποίηση των φόβων και στη μεταφορά τους από τη φαντασία στην πραγματικότητα.

Ωστόσο εγώ το κάνω για διαφορετικό λόγο από σένα, διαφέρει λίγο η κοσμοθεωρία μας.
Δε πιστεύω ότι η ευτυχία είναι ύβρις και ότι οι 'θεοί" θα επέμβουν για να επαναφέρουν τις ισορροπίες.
πιστεύω πως η ζωή είναι μια συλλογή από τυχαίες στιγμές και γεγονότα, άλλα καλά, άλλα άσχημα, και πιστεύω πως αυτά κατανέμοται περίπου ισορροπημένα σε έναν άνθρωπο. Μιλώντας λοιπόν καθαρά στατιστικά, όταν σε κάποιον τυχαίνουν πολλές καλές στιγμές, αυξάνεται η πιθανότητα το επόμενο που θα έρθει να είναι κακό, αλλά και το αντίστροφο ισχύει, όταν τυχάινουν πολλά κακά μαζί, μετά έρχετι η άνοιξη.

Δε ξέρω όμως, μπορεί να μην είναι μόνο θέμα στατιστικής, ίσως όταν είμαστε υπερβολικά ευτυχισμένοι είναι πολύ εύκολο να "πέσουμε" καθώς το παραμικρό που θα μας κατεβάσει από την νιρβάνα μας μας φαίνεται καταστροφικό. Αντίστοιχα, όταν είμαστε δυστυχισμένοι, μπορεί και η παραμικρή αχτίδα φωτός να μας φανεί εκτυφλωτική.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αν είμαι πολύ ευτυχισμένη και σαμποτάρω λίγο αυτή μου την ευτυχία με το να τη φοβάμαι - οπότε δεν είναι πια απόλυτη ευτυχία - σύμφωνα με τη θεωρία μου δε θα χρειαστεί να επέμβουν οι "θεοί" για να φέρουν την κάθαρση.:hmm:



Αυτό δεν το ξέρω. Εγώ πάντως φοβάμαι από την πρώτη μέρα.:(

Βρε Himela δεν είναι οι "θεοί" αυτοί που σε "τιμωρούν" που ήσουν ευτυχισμένη ούτε κάποια ανώτερη δικαιοσύνη ή δοκιμασία.

Η ίδια η ζωή έχει τα πάνω και τα κάτω της. Κι αν ρωτήσεις προσωπικά όλους όσους γνωρίζεις, κανείς δε θα σου πει πως ένιωθε την απόλυτη ευτυχία για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.
Τι είναι αυτό που συνδράμει στην δική σου απόλυτη ευτυχία και τι αυτό που μπορεί να τη χαλάσει;
Είναι ένα συγκεκριμένο πράγμα και που αν πάει στραβά χάνεται ή είναι συνδυασμός γεγονότων που αν συμβεί κάτι εξωγενές μπορεί απλά να τη μετριάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΚΗΣ ΦΑΝΔΡΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΑΛΚΗΣ ΦΑΝΔΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκδότης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εσφαλμένη τακτική,εσφαλμένη συνήθεια.Κάποιος πολύτιμος και ιδιαίτερα φιλοσοφημένος φίλος μου.Συγκεκριμένα ο Ορέστης Λάσκος έλεγε σε ανάλογες περιπτώσεις και φυσικά ανάλογα ερωτήματα : Στιγμές,στιγμές είναι η ζωή,και όσες περισσότερες κρατήσεις,ευτυχισμένος και ήσυχος, βαδίζεις προς την δύση.Νομίζω απόλυτα δικαιολογημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά νομίζω ότι όλα σχετίζονται με τις εμπειρίες που έχει περάσει κάποιος στην ζωή του. Καλή μου φίλη η οποία έχει περάσει πολλές δυσκολίες τα τελευταία χρόνια (σοβαρές ασθένειες, θανάτους και τέτοια) και η οποία είχε μάθει να είναι συνέχεια "στην τσίτα", βρίσκεται σε τρισευτυχισμένη περίοδο εδώ και καιρό, αλλά δυσκολεύτηκε να την βιώσει ολοκληρωτικά. Όταν δεν μπορείς να χαλαρώσεις καθόλου, είσαι συνέχεια στο νοσοκομείο, έχεις επωμιστεί ευθύνες που άλλοι συνομήλικοί σου δεν τις έχουν καν αναλογιστεί, είναι κάπως περίεργο να βλέπεις ότι ξαφνικά όλα πηγαίνουν καλά και είσαι ευτυχισμένος. Και στην αρχή φοβάσαι, αλλά μετά το φιλοσοφείς και κατανοείς το κλασσικό, ότι η ζωή κύκλους κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χιμέλα, ήξερα κάποτε κάποια κοπέλα, η οποία είχε μάθει να βλέπει τον εαυτό της πάντοτε ως θύμα των καταστάσεων. Κάποια στιγμή της ζωής της, έφτασε να γευτεί την ευτυχία, με τρόπο που σε τελική ανάλυση της άξιζε, μια ευτυχία που κάθε άνθρωπος δικαιούται. Εκείνη άρχισε να ανησυχεί και να σκέφτεται διαρκώς "δεν γίνεται να είμαι τόσο ευτυχισμένη" και να φοβάται καθημερινά μην χάσει τούτη την ευτυχία που της έλαχε. Το τι της συνέβη δεν θα ήθελα να το πω, ούτε θα ήθελες να το μάθεις, θα περιοριστώ ν' αναφέρω ότι ήταν το πιο σκληρό πράγμα που έχω δει στη ζωή μου. Το χειρότερο είναι πως το προκάλεσε μόνη της, με τα ίδια της τα χέρια, αν και κανείς μας δεν είχε το κουράγιο να της το πει, ούτε καν να το σκεφτεί. Σε παρακαλώ σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι, ειλικρινά αγριεύτηκα που σε διάβασα...:'(

Η ιδέα ότι οι θεοί τιμωρούν την πολλή ευτυχία είναι ευρύτατα διαδεδομένη, από την αρχαιότητα. Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου αυτό είναι μια παράλογη πίστη, η οποία πηγάζει από λανθασμένη εκτίμηση μιας απλής στατιστικής διακύμανσης, όπως ανέφερε και ο Κύριος Ονειροπόλος, και θα εξηγήσω αυτό που σκέφτομαι, άμεσα. Η λέξη ευτυχία λοιπόν, ετυμολογικά σημαίνει "καλή τύχη". Έτσι, όταν φτάσεις στο σημείο να θεωρήσεις ότι είσαι υπερβολικά ευτυχής, αυτό σημαίνει πως μια μακρά σειρά συγκυριών είχαν ευνοϊκή κατάληξη για εσένα, δηλαδή έγινες μάρτυρας ενός πυκνώματος των πιθανοτήτων, σαν να έριξες πέντε φορές εξάρες στη σειρά, παίζοντας ζάρια στο καζίνο. Το στατιστικώς αναμενόμενο σε τέτοια περίπτωση, είναι η επόμενη ζαριά να μην είναι εξάρες, δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση να σου τύχει ένα δυσάρεστο γεγονός, ίσως και μια σειρά τέτοιων γεγονότων, αμέσως μετά τη σειρά των ευχάριστων. Αυτό που φοβόμαστε δηλαδή δεν είναι "οι θεοί", αλλά η στατιστική. Μη δίνεις λοιπόν σημασία σε τέτοια πρόσκαιρα φαινόμενα. Τα καλά και τα κακά που πρόκειται να σου συμβούν, θα συμβούν είτε εναλλάξ, είτε με πυκνώματα και αραιώματα...

Τέλος, να θυμάσαι πως η μεγαλύτερη ύβρις, πέραν αυτής που ανέφερε ο Άγγελος, είναι η αχαριστία.

Αν είμαι πολύ ευτυχισμένη και σαμποτάρω λίγο αυτή μου την ευτυχία με το να τη φοβάμαι - οπότε δεν είναι πια απόλυτη ευτυχία - σύμφωνα με τη θεωρία μου δε θα χρειαστεί να επέμβουν οι "θεοί" για να φέρουν την κάθαρση.:hmm:

Είχα διαβάσει έναν αρχαίο μύθο, ακριβώς πάνω σ' αυτό το θέμα. Ένας βασιλιάς είχε φτάσει σ' ένα σημείο που όλα του πήγαιναν καλά. Είχε νικήσει τους εχθρούς του στον πόλεμο, το βασίλειό του ευημερούσε, οι σοδειές ήταν πλούσιες, οι υπήκοοί του τον αγαπούσαν και τον δόξαζαν. Σκεπτόμενος λοιπόν όπως εσύ, αποφάσισε να "αμαυρώσει" την ευτυχία του, αποχωριζόμενος το πολύτιμο δαχτυλίδι του, με τον τεράστιο σφραγιδόλιθο, το οποίο είχε κληρονομήσει από τους προγόνους του κι ήταν το αγαπημένο του. Μπήκε λοιπόν σ' ένα καράβι, ανοίχτηκε στη θάλασσα και στο πιο βαθύ σημείο άφησε το δαχτυλίδι να του πέσει από το χέρι, δήθεν από απροσεξία. Μετά, έδωσε εντολή στον καπετάνιο να γυρίσει πίσω στο λιμάνι, ευχαριστημένος για τη θυσία που είχε κάνει στους θεούς και σίγουρος ότι πλέον τίποτε σοβαρότερο δεν θα χαλάσει την ευδαιμονία του.

Μία εβδομάδα αργότερα, ένας ψαράς έπιασε στα δίχτυα του ένα ψάρι πρώτης ποιότητας, μαζί με την κατά τ' άλλα πλούσια ψαριά του. Σκέφτηκε λοιπόν ότι ένας τέτοιος εκλεκτός μεζές θα άρμοζε στον βασιλιά του τον πολυχρονεμένο και καθώς ο ίδιος, όπως και όλος ο υπόλοιπος λαός, τιμούσε τον άρχοντα της χώρας, αποφάσισε να του το πάει ως πεσκέσι. Παρουσιάστηκε λοιπόν στο παλάτι, κρατώντας το τεράστιο ψάρι με καμάρι στο ένα χέρι και ζήτησε ακρόαση από το βασιλιά. "Πολυχρονεμένε μου", είπε μόλις έγινε δεκτός, "έπιασα αυτό το ψάρι και σκέφτηκα ότι θα σ' ευχαριστούσε πολύ να το φας για δείπνο, σε συμβουλεύω δε να το κάνεις ψητό στη σχάρα, είναι υπέροχο". Ο βασιλιάς ενθουσιάστηκε για το ωραίο πεσκέσι που του έφερε ο υπήκοός του και με μεγάλη ευχαρίστηση δέχτηκε το δώρο. Διέταξε τον μάγειρά του να το ψήσει, όπως του υπέδειξε ο ψαράς κι ετοιμάστηκε ν' απολαύσει το νόστιμο έδεσμα.

Όταν του σέρβιραν το ψάρι, άρχισε να το τεμαχίζει με ανυπομονησία μικρού παιδιού. Άξαφνα, έβγαλε μια κραυγή, η οποία ανησύχησε τους φρουρούς του, που έσπευσαν να δουν τι συνέβη, για να βρουν τον βασιλιά τους κίτρινο σαν το λεμόνι και αποσβολωμένο σαν άγαλμα, να κρατά στο χέρι του ένα τεράστιο δαχτυλίδι, που έφερε τον βασιλικό σφραγιδόλιθο, το οποίο μόλις είχε βρει μέσα στην κοιλιά του ψαριού...

Στο αμέσως προσεχές διάστημα, οι σοδειές καταστράφηκαν από την πρωτοφανή ξηρασία, νέοι κι ισχυρότεροι εχθροί επιτέθηκαν στο βασίλειο, το εμπόριο παρουσίασε τεράστια ύφεση, κυριάρχησε οικονομική κρίση, ξέσπασε πανούκλα και οι υπήκοοι άρχισαν να καταριούνται τον βασιλιά για τα δεινά που περνούσαν καθημερινά. Ο ίδιος πέθανε από τη θλίψη του...

Η ιστορία αυτή θέλει να δείξει πως κανείς δεν μπορεί να καθορίσει τη μοίρα του, ούτε να ξεγελάσει τους θεούς που την καθορίζουν (ας πούμε τη νομοτέλεια για να είμαστε πιο ορθολογικοί). Πρόσεξε λοιπόν, μην κάνεις το ίδιο λάθος με το βασιλιά του παραμυθιού μας...

Αυτό δεν το ξέρω. Εγώ πάντως φοβάμαι από την πρώτη μέρα.:(
"Απ' ό,τι φοβάσαι δεν γλιτώνεις" λέει ο σοφός λαός. Μάλλον το προκαλείς, λέω εγώ ο ανόητος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπραβο. Μεγάλε Χαος..:)


συμφωνω απολυτα με οτι ειπες..

Χιμελα ο υπερβολικος φοβος και απαισιοδοξια,,μπορει να αυτοεπιβεβαιωθει..

πρεπει να αφηνουμε τα πραγματα να ανεβαινουν και να κατεβαινουν..
να χαιρομαστε με την καλη τυχη και να μαθαινουμε με την κακη..
και τα λεω για ολους,οχι για σενα προσωπικα Χιμελα..

ξανα μπραβο Χάουλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το βγαζεις αυτο που νιωθεις, εξωτερικευεσαι κι αυτο εχει σημασια για μενα. Ολα τα αλλα περιττα.
Οχι Χιμελα, να χαιρεσαι με τη χαρα και την ευτυχια, να το βγαζεις, να το δειχνεις, να πετας παπουτσια, να πηδας ξυπολητη, να λες σαγαπω στους ανθρωπους σου να μην περιμενεις να ρθει το κακο γιατι θαρθει κι εκει θα φτασεις να λες ''επιτελους εφτασε'', μη φτανεις σε τετοια σημεια και μην τα βλεπεις ολα μαυρα γιατι δεν αμαυρωνεσαι εσυ μονο αλλα κι ο ανθρωπος που σαγαπα, η φιλη που σε λατρευει, οι γονεις που σε θελουν χαμογελαστη.
Να χαιρεσαι και να γελας, οσα προβληματα κι αν εχεις και να δινεις το κουραγιο σου παντου, ετσι να σε θυμουνται χαμογελαστη. Κι αν μεσα σου θεωρεις υβρη αυτο που κανεις, τοτε ειναι. Αν στο ειπαν και σε ξενισε και σου ηχησε ασχημα τοτε δεν ειναι. Υποκειμενικα ειναι ολα αυτα. Νιωθεις καλα εσυ με τη σταση σου απεναντι στη ζωη? Τοτε ολα καλα ειναι και μη σε νοιαζει ειτε ειναι υβρις ειτε οτιδηποτε. Δε νιωθεις καλα? Τοτε κοιτα ναλλαξεις φτου κι απο την αρχη ροτα, να τα δεις αλλιως.

Νομιζω ανηκεις στους ανθρωπους- δραμα (drama queen), ανθρωποι που ψαχνεις να βρεις για κεινους μονιμως λυση αλλα ακομα κι αν τους τη βρεις εξακολουθουν να παραπονιουνται. Θα επανελθουν στη σταθερη γκρινια κι απαισιοδοξια, ενιοτε θυματοποιηση. Θα σου πω πως μπορει/ισως να σκεφτονται οι ανθρωποι που ειναι διπλα σου. Θα νιωθουν σε καποια φαση πως υποβαλλονται σε μεταγγιση αιματος,χωρις ομως να καταφερνουν τιποτα, να σε κανουν χαρουμενη. Ενας κοινος ανθρωπος αναρωτιεται γιατι υπαρχουν ανθρωποι που δε θελουν τη χαρα και την ηρεμια και παντου βρισκουν καταστροφες?
Συμφωνα με την εξελικτικη ψυχολογια το ακορεστο κι ανικανοποιητο αισθημα παρουσιαζουν ατομα τα οποια εζησαν στερημενα παιδικα χρονια - λεγομενο Κατοχικο Συνδρομο- αλλα κι ατομα που εζησαν μεσα στην υπερπροσφορα, που δεν τους ελειψε ποτε και τιποτα. Αυτο ομως συνεχιζουν οι παρατηρησεις δεν ειναι παντα απαραιτητο. Ισως ναχει παιξει ρολο μια σημερινη υπαρκτη πληγη που ενας αγχωτικος αρνειται να δει και να επουλωσει. Εθελοτυφλει, αρνειται, βρισκει φοβο και δυστυχια παντα. Αυτο δημιουργει αγχος και κανει τη ζωη των αλλων κολαση οπως ειπα και παραπανω. Αυτοκαταδικη κι αυτομαστιγωμα ουσιαστικα περι αυτου προκειται. Ομως Χιμ το να ζουμε σημαινει να πηγαινουμε με τη ζωη παρακατω οπως κι αν ειναι κι οχι να φτιαχνουμε ιδεες και σεναρια στα μετρα μας.

Ειναι στον χαρακτηρα σου χιμ να εισαι ετσι, απαισιοδοξη, να σου συμβαινουν ευτυχη γεγονοτα, να χαμογελας και μεσα σου να λες'' αποκλειεται να κρατησει, παλι στα ιδια θα πεσω'' κι αυτο δεν αλλαζει παρα μονο αν εσυ το θελησεις. Εαν το θεωρησεις εσυ υβρη εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο σενα. Αλλιως το αποδεχεσαι. Αλλα υβρις για μενα δεν ειναι, πιο σπουδαιο σε σενα μου φαινεται η εξωτερικευση των συνασθηματων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Με συγκινήσατε και μου δώσατε τροφή για σκέψη. Σας ευχαριστώ. Κι ειδικά τον Χάος για το φανταστικό του ποστ. Θα τα σκεφτώ αυτά που μου λέτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσθεσα μερικα ακομα καθως και η εξελικτικη ψυχολογια τι λεει. Τσεκαρε τα.:)
Υπαρχουν πολλα σαιτς και βιβλια που μιλουν για το θεμα σου. Μπες δες και νομιζω θα σου λυθουν πολλες αποριες αρκει να χεις ανοιχτες κεραιες;)

edit: Για σενα Χιμ https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=2391516&postcount=729

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
νομίζω είναι αρκετοί αυτοί, που πλησιάζουν στη λογική σου και στον τρόπο σκέψης σου και για να είμαι ειλικρινής κάτι μου θυμίζει το θέμα σου....
η πραγματικότητα είναι, ότι δε μπορεί να σου πει κανείς, αν ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι σωστός ή λάθος, γιατί αν ακολουθήσεις κάποιες οδηγίες, αυτόματα βγαίνεις και από τα νερά σου και είσαι αναγκασμένη να κολυμπήσεις σε άγνωστα νερά....
προφανώς είναι ένας τρόπος σκέψης, που έχεις αναπτύξει με το πέρασμα του χρόνου και δεν είναι κάτι πρόσφατο....
δε μου φαίνεται κάτι παράλογο και μου μοιάζει φυσιολογικό..., προφανώς ο μόνος που μπορεί να κρατήσει μια ισορροπία στη ζωή σου είσαι εσύ και έχεις βρει κάποιον τρόπο....
μπορεί να αλλάξεις τρόπο σκέψης...; αυτό αναρωτιέσαι; χρειάζεται;
μην μπαίνεις σε τέτοια ερωτήματα, απλά συνέχισε να ζεις όπως ξέρεις και κράτα την ισορροπία, όπως εσύ ξέρεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Οταν η ευτυχια του ανθρωπου στηριζεται σε υλικα αγαθα σε εφημερεs σχεσειs,εφημερεs επαγγελματικεs επιτυχιεs ειναι λογικο να φοβαται και να νιωθει ανασφαλεια οτι κατι καπου θα στραβωσει καποια στιγμη και,ειναι ακομα πιο τραγικο καποιοs να επικαλειτε σε αυτην του την φοβια στο οτι μπορει να αναγκαστει μετα να αναζητησει βοηθεια απο τον θεο!!!! Το ακομα πιο τραγικο στην υποθεση ειναι οτι ελπιζει σε βοηθεια χωριs πρωτα να ταπεινωθει και να μετανοησει για τιs αμαρτιεs του!!!! Αυτα δεν γινονται,η αγνοια καποιων σπαει κυριολεκτικα κοκαλα.Αν θελει καποιοs να μην χασει ποτε την ευτυχια στην ζωη του μονο εναs τροποs υπαρχει,ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια του να μπορειs κοπιαζονταs να χαριζειs ΕΣΥ ευτυχια στουs αλλουs,αυτη ειναι και η μεγαλυτερη ανταμοιβη που μπορει να λαβει καποιοs χαριζονταs την απλοχερα,θα ειναι διπλα ευτυχισμενοs και ωφελημενοs στην ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Οταν η ευτυχια του ανθρωπου στηριζεται σε υλικα αγαθα σε εφημερεs σχεσειs,εφημερεs επαγγελματικεs επιτυχιεs ειναι λογικο να φοβαται και να νιωθει ανασφαλεια οτι κατι καπου θα στραβωσει καποια στιγμη και,ειναι ακομα πιο τραγικο καποιοs να επικαλειτε σε αυτην του την φοβια στο οτι μπορει να αναγκαστει μετα να αναζητησει βοηθεια απο τον θεο!!!! Το ακομα πιο τραγικο στην υποθεση ειναι οτι ελπιζει σε βοηθεια χωριs πρωτα να ταπεινωθει και να μετανοησει για τιs αμαρτιεs του!!!! Αυτα δεν γινονται,η αγνοια καποιων σπαει κυριολεκτικα κοκαλα.Αν θελει καποιοs να μην χασει ποτε την ευτυχια στην ζωη του μονο εναs τροποs υπαρχει,ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια του να μπορειs κοπιαζονταs να χαριζειs ΕΣΥ ευτυχια στουs αλλουs,αυτη ειναι και η μεγαλυτερη ανταμοιβη που μπορει να λαβει καποιοs χαριζονταs την απλοχερα,θα ειναι διπλα ευτυχισμενοs και ωφελημενοs στην ζωη του.

φαντάζομαι δε μιλάς θεωρητικά και αναρωτιέμαι πως εφαρμόζεις αυτά που έγραψες παραπάνω....
φαντάζομαι πως είσαι ένα ολοκληρωμένο και ανεξάρτητο άτομο και μόνο έτσι καταλαβαίνω, ότι μπορείς να βοηθήσεις κάποιον....
ακούγεται θετική αυτή η σκέψη....(μερικές φορές σκέφτομαι πως αν είχα τη δύναμη, θα ήταν πρωταρχικός αυτός ο ρόλος, αλλά επίσης σκέφτομαι, αν είναι σωστό να σκέφτομαι αυτό, όταν τα πιστεύω μου, δε συμβαδίζουν με τα βήματά μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα γιατι χαλας την ευτυχια που σου ερχεται??? Γιατι να κλωτσας μακρια οτι καλυτερο μπορει να σου ερθει...

Ξερεις φανταζομαι τι γινεται, οταν κατι ερχεται κοντα σου και καθε φορα που το κανει εσυ προσπαθεις να το διωξεις μακρια, ετσι???
Δεν ξαναρχεται μετα απο ενα σημειο...
Και τοτε.... Την εκατσες!!!!

Και δεν μπορω να το καταλαβω αυτο??? Γιατι να φοβασαι να σαι ευτυχισμενη??? Η ζωη εχει και τα πανω της και τα κατω της... Αν δεν ηταν ετσι θα ηταν βαρετη...

Και τελος, συμφωνωντας αρκετα με τον Αζιμουθιο να παραθεσω και μια φραση του P. Coelho:
"Η ευτυχια ειναι κατι που πολλαπλασιαζεται οταν το μοιραζεσαι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Azimuthios

Νεοφερμένος

Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
φαντάζομαι δε μιλάς θεωρητικά και αναρωτιέμαι πως εφαρμόζεις αυτά που έγραψες παραπάνω....
φαντάζομαι πως είσαι ένα ολοκληρωμένο και ανεξάρτητο άτομο και μόνο έτσι καταλαβαίνω, ότι μπορείς να βοηθήσεις κάποιον....
ακούγεται θετική αυτή η σκέψη....(μερικές φορές σκέφτομαι πως αν είχα τη δύναμη, θα ήταν πρωταρχικός αυτός ο ρόλος, αλλά επίσης σκέφτομαι, αν είναι σωστό να σκέφτομαι αυτό, όταν τα πιστεύω μου, δε συμβαδίζουν με τα βήματά μου)
Δεν ειναι δυσκολo αν μαθειs να αγαπαs πρωτα τον εαυτο σου και μετα τουs συνανθρωπουs σου,ολα τα αλλα ερχονται σιγα σιγα.
Οταν προσφερειs κατι απο την καρδια σου στουs αλλουs αυτο δεν χανεται ποτε,το πολυ πολυ αυτο να επιστρεψει και παλι πισω σε σενα καποια στιγμη αν ο αλλοs δεν το δεχθει η δεν το εκτιμησει σωστα.
Οταν ομωs στηριζειs την ευτυχια σου σε πραγματα που σου ερχονται εξωθεν τοτε καποια στιγμη μπορει η ιδια η ζωη και οι ανθρωποι να σου παρουν πισω την ευτυχια που μεχρι τωρα σου ειχαν χαρισει και να νιωσειs βαθια πληγωμενοs.
Για αυτο σαs λεω,Χ-Α-Ρ-Ι-Ζ-Ε-Τ-Α-Ι οσο μπορειτε την ευτυχια στουs συνανθρωπουs σαs και μην περιμενετε ποτε να παρετε τιποτα πισω απο οσα δινετε,καντε το ανιδιοτελωs,γιατι οποιοs περιμενει να παρει πισω εστω και ενα μικρο ευχαριστω ζημιωμενοs θα βγει στο τελοs γιατι αν δεν το ακουσει αυτο θα τον πικρανει πολυ.
Ετσι θα νιωσετε και θα ειστε πραγματικα ευτυχισμενοι στην ζωη σαs γιατι θα προσφερεται Θεαρεστο εργο και αυτο δεν θα το εκτιμησουν μονο οι γυρω απο εσαs αλλα και ο ιδιοs σαs ο εαυτοs με τον οποιο θα ειστε απολυτα συμφιλιωμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top