Σχέσεις εξουσίας

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχει αρκετό καιρό που σκέφτομαι πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις και την εξουσία. Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...

Αυτό που ουσιαστικά με απασχολεί, είναι αν οι διαπροσωπικές σχέσεις βασίζονται στην εξουσία, έστω και υποσυνείδητα...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Καμία απάντηση ακόμα; Δε φαίνεται να έχει αποσχολήσει κανέναν άλλον το θέμα αυτό.
Ούτε εμένα με έχει αποσχολήσει ποτέ.
:worry:

Αν υποσυνείδητα βασίζονται κάπου οι διαπροσωπικές σχέσεις, κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
το συμφέρον.

Το οποιο ηχει ασχημα αλλα δεν ειναι, αν το καλοσκεφτεις, απαραιτητα αρνητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό που ουσιαστικά με απασχολεί, είναι αν οι διαπροσωπικές σχέσεις βασίζονται στην εξουσία, έστω και υποσυνείδητα...
:)

Πάντα σ'αυτήν βασίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολυλογαδικο θεμα...:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...

Γιατί δεν μας λες πέντε πράγματα για όσα διάβασες; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
...ακόμα κι αν η εξουσία είναι συναισθηματική, αμοιβαία ασκούμενη ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Έχει αρκετό καιρό που σκέφτομαι πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις και την εξουσία. Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...

Αυτό που ουσιαστικά με απασχολεί, είναι αν οι διαπροσωπικές σχέσεις βασίζονται στην εξουσία, έστω και υποσυνείδητα...
:)

Αυτες οι οποιες βασιζονται στην εξουσια καποιου εναντι αλλου απλα δεν ειναι σοβαρες και ουσιαστικες σχεσεις.Οταν θες να χεις παρε-δωσε με καποιον θεωρω αδιανοητο το να υπαρχει σχεση εξουσιας αναμεσα.Ακομα και σε σχεσεις τυπου υπαλληλος-προισταμενος δεν θα πρεπε να υπαρχει σχεση εξουσιας,ασχετα με το τι γινεται.Γιατι αλλο καποιος να χει καποιες παραπανω αρμοδιοτητες απο σενα και αλλο να σε οριζει εξ ολοκληρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτες οι οποιες βασιζονται στην εξουσια καποιου εναντι αλλου απλα δεν ειναι σοβαρες και ουσιαστικες σχεσεις.Οταν θες να χεις παρε-δωσε με καποιον θεωρω αδιανοητο το να υπαρχει σχεση εξουσιας αναμεσα.Ακομα και σε σχεσεις τυπου υπαλληλος-προισταμενος δεν θα πρεπε να υπαρχει σχεση εξουσιας,ασχετα με το τι γινεται.Γιατι αλλο καποιος να χει καποιες παραπανω αρμοδιοτητες απο σενα και αλλο να σε οριζει εξ ολοκληρου.

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι όμως που επιλέγουν να εξουσιάζονται, τους καλύπτει, τους αρέσει. Δεν μπορούμε εμείς να κρίνουμε τις ανάγκες και τα θέλω κάποιου μόνο και μόνο επειδή έχουμε τελείως διαφορετικές, δε νομίζεις;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν γνωριζω για τις διαπροσωπικες σχεσεις, αν βασιζονται στην εξουσια ή οχι.

ο Λενιν παντως υποστηριζει οτι το κρατος γενναται απο την "παλη" δυο ταξεων, με σκοπο, οχι τη συμφιλιωση αλλα την αμβλυνση αυτης της διαμαχης(μαχης συμφεροντων), ευνοοντας τους οικονομικα δυνατους και καταπιεζοντας την αλλη ταξη(ειτε αυτες οι διαμαχες ηταν στη φεουδαρχια, ειτε στο κεφαλαιοκρατικο συστημα). συνεπως, η υπαρξη του κρατους, κατα Λενιν, συμαινει και υπαρξη σχεσεων εξουσιας-καταπιεσης μιας ταξης σε βαρος μιας αλλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
σχεδον ολες οι σχεσεις μας περιεχουν μια δοση εξουσιας ειτε πρακτικα ειτε συναισθηματικα. οι γονεις προς τα παιδια σε καποια φαση θα 'επιβληθουν' ή θα υποδειξουν στο παιδι το σωστο ή αυτο τελοσπαντων που θελουν να κανει με την ΄εξουσια΄του γονεα.

σε μια σχεση υπαρχει η συναισθηματικη εξουσια. θα το ενιωσαν οσοι ετυχε να βρεθουν με ατομα που συναισθηματικα ηταν πιο δυνατα ή ειχαν αυτο που λεμε το χαρακτηρηστικο του δεν μπορω ή δεν θελω να δενομαι συναισθηματικα οποτε ενιωθαν παντα οτι ηταν κατω απο τον τρομο του οτι μπορει να φυγουν ανα πασα στιγμη απο τη σχεση χωρις δευτερη σκεψη. αυτο παλι ειναι ενα ειδος εξουσιας.. ειμαι στη σχεση και την ελεγχω εγω οσο μου αρεσει και οσο περναω καλα..

καποια απο αυτα γινονται ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα. το θεμα εξουσια ειναι μεγαλη υποθεση γιατι μπορει να ξεφυγει πολυ ευκολα η χρηση της, και ακομα πιο πολυ η συναισθηματικη εξουσια ειναι πολυ υπουλη και καταστροφικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι όμως που επιλέγουν να εξουσιάζονται, τους καλύπτει, τους αρέσει. Δεν μπορούμε εμείς να κρίνουμε τις ανάγκες και τα θέλω κάποιου μόνο και μόνο επειδή έχουμε τελείως διαφορετικές, δε νομίζεις;;)

"επιλεγουν" να εξουσιαζονται λογω υποσυνειδητης καταπιεσης πιστευω,επειδη υποτιμουν τον εαυτο τους και νομιζουν οτι μονοι τους δεν μπορουν να τα καταφερουν αυτο δεν ειναι συνειδητη επιλογη αλλα κατι το οποιο τους εχει περασει στο υποσυνειδητο λογω της αντιμετωπισης που ισως εχουν δεχτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
"επιλεγουν" να εξουσιαζονται λογω υποσυνειδητης καταπιεσης πιστευω,επειδη υποτιμουν τον εαυτο τους και νομιζουν οτι μονοι τους δεν μπορουν να τα καταφερουν αυτο δεν ειναι συνειδητη επιλογη αλλα κατι το οποιο τους εχει περασει στο υποσυνειδητο λογω της αντιμετωπισης που ισως εχουν δεχτει.

Κάτι που είναι "υποσυνείδητη επιλογή" δε γίνεται απαραίτητα λιγότερο αναγκαίο ή ευχάριστο για κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κάτι που είναι "υποσυνείδητη επιλογή" δε γίνεται απαραίτητα λιγότερο αναγκαίο ή ευχάριστο για κάποιον.

σαφως, αλλα δεν παυει να ειναι μια ψευδαισθηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
σαφως, αλλα δεν παυει να ειναι μια ψευδαισθηση..

Είναι σαν να μην σου αρέσει η ταραμοσαλάτα κι εμένα που μου αρέσει να μου λες οτι κακώς μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς ο λόγος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι, υπαρχουν κοπελες που ανεχονται τη βια πχ. Δεν πιστευω αρεσει σε κανεναν να εξουσιαζεται στην πραγματικοτητα. Ομως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μαθει να ανεχονται, ζουν με αυτο και ζουν σα να ειναι κατι φυσιολογικο. Βεβαια, η βια ειναι ισως για αλλο τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Είναι σαν να μην σου αρέσει η ταραμοσαλάτα κι εμένα που μου αρέσει να μου λες οτι κακώς μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς ο λόγος.;)

καμια σχεση.Αλλο να θες ο αλλος να χει το πανω χερι και αλλο να σε εξουσιαζει ειναι πολυ διαφορετικο.Δεν ειναι κακο να σου αρεσει αυτο απλα ειναι αλλο απο αυτο που λεμε.Αλλο εξουσια αλλο περνω περισσοτερες πρωτοβουλιες-κανω παντα εγω το πρωτο βημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για ποιά πάνω και κάτω χέρια μιλάτε παιδιά ; Είστε εξουσιαζόμενοι ακόμα και στις ισότιμες σχέσεις, απλά δεν το καταλαβαίνετε. Εξουσιαζόμενοι από τα συναισθήματα. 'Ολες οι σχέσεις είναι σχέσεις εξουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και προσωπικά πλέον έχω κάποιες αμφιβολίες για την υπερβολική ανάλυση των πραγμάτων, χαρακτηριστικό της δυτικής ψυχοθεραπείας. Αυτό επειδή η ανάλυση αυτού του είδους απαιτεί διαιρέσεις. Πως μπορούμε να διαιρέσουμε τον άνθρωπο; Και όμως τον διαιρούμε, τον διαιρούμε π.χ. με βάση την ηλικία. Λέμε όταν ήμουν ήμουν παιδί ή όταν ήμουν νέος ή γέρος. Πως είναι εφικτό αυτό; Μπορεί κάποιος να πει πριν από το τάδε γεγονός ήταν παιδί ενώ μετά από αυτό το γεγονός δεν ήταν; Προσωπικά ούτε το εαυτό μου δεν αναγνωρίζω στην ηλικία των 5, διαφορετικό σώμα, χαρακτηριστικά αλλά ακόμη και χαρακτήρα. Θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος! Ούτε τις αναμνήσεις δεν αναγνωρίσω, είναι πράγματι δικές μου; Είναι πράγματι αναμνήσεις γεγονότων ή μήπως είναι αναμνήσεις αναμνήσεων;

Ο Yalom, θαρρώ, αυτό που προσπαθεί να πει μέσα από το μυθιστόρημα με χαρακτήρα τον Nitsche δεν είναι τίποτα περισσότερο ότι σε κάθε σχέση υπάρχει δέσμευση σχετικά με την προβολή του χαρακτήρα μας στο άλλο μέλος της σχέσης. Σίγουρα ο καθένας μας έχει παρατηρήσει ότι πολλοί άνθρωποι έχουν διαφορετική γνώμη για το αυτόν. Αλλά και το ανάποδο ισχύει, πόσες φορές σας έχει τύχει οι φίλοι σας να θεωρούν ότι η σύντροφο σας δεν σε είναι η καταλληλότερη για εσάς; Ποίος έχει δίκαιο; Ποία είναι η αλήθεια;

Ας δοκιμάσουμε το εξής, ας πάρουμε ένα κομμάτι χαρτί. Την μια πλευρά την σημειώνουμε ως Α και την άλλη ως Β. Στην πλευρά Α γράφουμε: "Η πρόταση στην πλευρά Β είναι αληθής". Στην πλευρά Β, γράφουμε ότι: "Η πρόταση στην πλευρά Α είναι ψευδής". Ποία πρόταση είναι αληθής; Σίγουρα υπάρχει αλήθεια σε αυτό το κομμάτι χαρτί; Διάβαζα ότι στις ΗΠΑ στην αρχή στα σχολεία παρουσίαζαν τους Ινδιάνους ως εχθρό του Αμερικάνικου έθνους, αντίθετα όμως πλέον τους παρουσιάζουν ως θύματα των Ευρωπαίων κατακτητών. Πως μπορεί το ίδιο γεγονός να έχει δυο όψεις αλήθειας;

Οι ανθρώπινες σχέσεις θαρρώ ότι έχουν απόσταση, γιατί αν δεν έχουν τότε υπάρχει βαθιά οικειότητα. Ο μεγαλύτερος φόβος του σύγχρονου ανθρώπου. Ποίος μπορεί να κάτσει σιωπηλός με την σύντροφο του για μερικά έστω λεπτά; Η πλειοψηφία των ζευγαριών μιλούν συνέχεια, ακόμη και όταν αυτό δεν είναι απαραίτητο, ακόμη και στο σεξ! Δεν μπορούμε διαφορετικά, τα λόγια δημιουργούν ασφάλεια και η ασφάλεια δημιουργεί απόσταση. Ίσως επειδή υπάρχει αυτή η απόσταση μπορεί να υπάρξει αυτή η εξουσία. Είμαι πεπεισμένος ότι η οικειότητα και η εξουσία δεν πάνε μαζί. Για αυτό υπάρχει εξουσία στις σχέσεις μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Ποίος μπορεί να κάτσει σιωπηλός με την σύντροφο του για μερικά έστω λεπτά;

εγω:P
φτανει να ειναι ο συντροφος μη παρεξηγηθουμε κιολας:P

αλλα πως η ασφαλεια δημιουργει αποσταση? για εξηγα το λιγο αυτο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top