Μετακίνηση στο εξωτερικό

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πόσοι από εσάς ζουν στο εξωτερικό; Για σπουδές είστε εκεί ή έχετε πάει μόνιμα για εργασία; Αν ζείτε μόνιμα, πώς το ξεκινήσατε; Αρχικά δηλαδή για σπουδές και έπειτα αποφασίσατε να μείνετε;

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον να "μεταναστεύσει"; Από πού μπορεί να ενημερωθεί για ευκαιρίες εργασίας και για τόπους διαμονής; Να υποθέσω ότι η γνώση της γλώσσας είναι κυρίαρχο προσόν ή ότι μπορεί κάποιος να δουλέψει σε έναν τομέα, όπου βασικό στοιχείο είναι τα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε ποιον τομέα εργάζεσαι;

Κοίτα, εγώ...
Ήρθα εδώ για το μεταπτυχιακό μου... και μετά απλά έκανα συνεντεύξεις και βρήκα δουλειά!

Ξέρω πολλές περιπτώσεις ατόμων, που ξεκίνησαν επαφές με εταιρείες ενώ οι ίδοι ήταν Ελλάδα και οι εταιρείες εξωτερικό. Στέλνεις βιογραφικά, κάνεις τα τηλέφωνά σου, και κανονίζεις ένα ωραίο ταξίδι, αν σου δώσουν συνέντευξη...

Τώρα για τη γλώσσα...
Εγώ είμαι σε μέρος "γερμανόφωνο", τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί μιλάνε διάλεκτο, πολύ δύσκολη...
Ήρθα με λίγες γνώσεις γερμανικών και τα βελτίωσα ΄πολύ.
Και επειδή μιλάμε για αρχιτεκτονική και όχι κάποια επιχείρηση, τράπεζα, ή κάτι τέτοιο, θα ήταν πιο δύσκολο να δουλεύω εγώ στα αγγλικά και οι άλλοι στα γερμανικά. Ήδη με τη διάλεκτο υπάρχουν κενά επικοινωνίας!

Και πάλι όμως, ξέρω εδώ πολλά παιδιά, που δε μιλάνε γρι γερμανικά. ΓΙ' αυτό σε ρώτησα σε ποιο κλάδο είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι εκτός και ήρθα κατευθείαν για δουλειά την οποία είχα βρει από πρίν φύγω από ελλάδα. Σκοπεύω να μεινω ανεξάρτητα αν θα μείνω στην ίδια δουλεια ή αν θα βρω κάτι άλλο τη στιγμή που θα τελειώνει το συμβόλαιο μου.

Η γλώσσα δε μου χρειάστηκε ποτέ αλλά έχει να κάνει με το αντικείμενο σου και με τις απαιτήσεις του αντίστοιχου φορέα ή εταιρείας. Έμαθα τη γλώσσα πέντε μήνες μετά όχι γιατί τη χρειαζόμουν στη δουλειά, αλλά για να ζήσω από μέσα τη ζωή των ντόπιων και γιατί το θεωρώ προσβολή να σε τρέφει μία χώρα και εσύ να κάνεις τον εξωτερικό παρατηρητή.

Το οτί έφυγα είναι μια από τις πιο σημαντικές αποφάσεις και εμπειρίες της ζωής μου.

Αν σκέφτεσαι να "ξενιτευτείς" το ίντερνετ είναι μεγάλος σύμμαχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω ειμαι στο εξωτερικο εδω και 4 χρονια, για σπουδες ακομα. Αλλα δε σκοπευω να γυρισω Ελλαδα συντομα, θα δουμε. Επειδη ειμαι Αγγλια, δεν ξερω τι να σου πω για το θεμα της γλωσσας. Για να βρεις δουλεια, φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις αιτησεις και να βρεις πληροφοριες μεσω νετ, αλλα ενα ταξιδακι για συνεντευξεις και αναζητηση κατοικιας ειναι απαραιτητο!
Οσο για το ποσο δυσκολο ειναι να μεινεις στο εξωτερικο, θα επαναλαβω αυτο που εχω ξαναπει σε θεματα τετοιου ειδους, "home is where the heart is"!

Αν θες συγκεκριμενες πληροφοριες και μπορω να βοηθησω, ρωτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Sorry για την καθυστέρηση λόγω τεχνικού προβλήματος :P

@Γίδι: Τώρα είμαι σε Πωλήσεις, αλλά δε μου αρέσει καθόλου και σκέφτομαι σύντομα να αλλάξω και να κάνω κάτι πιο σχετικό με αυτό που έχω σπουδάσει (ΑΕΙ Πληροφορικής).

@io-io: Θέλω. Μπορείς σε παρακαλω;

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αντε και σε φωνάζουν για συνεντευξη. Πας για ταξίδι και δε σε δέχονται... Για πόσο μπορείς να πληρώνεις έξοδα ταξιδιού και διαμονής; Γιατί εντάξει, εδώ στην Ελλάδα μπορείς να πας και σε 20 συνεντεύξεις και να μη σε νοιάζει. Μήπως σε περίπτωση εξωτερικού, αν σε καλέσουν τελικά είναι και πολύ πιθανό να σε δεχτούν πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Στο cover letter που στέλνεις στις εταιρείες του εξωτερικού, μπορείς να επισημάνεις ότι ο τόπος κατοικίας είναι Ελλάδα, και "βολεύει" η τηλεφωνική συνέντευξη ( η πρώτη από όσες σου κάνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, ναι μωρέ, δε θα σε καλέσουν έτσι κι αλλιώς...
Το κανονίζετε αυτό, μπορεί να κάνετε συνέντευξη ονλάιν, τηλεφωνική... ή να πας μέχρι εκεί, αλλά αφού εχεις "προκριθεί".
Άλλωστε η ίδια η συνέντευξη είναι εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε ναι, αφου εμενα πολυ φιλοι δεν πανε ουτε καν στο Λονδινο, που ειναι μια ωρα δρομος, τηλεφωνικα τις κανουνε τις πρωτες συνεντευξεις! Nana, ο,τι θες πμ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ε ναι, αφου εμενα πολυ φιλοι δεν πανε ουτε καν στο Λονδινο, που ειναι μια ωρα δρομος, τηλεφωνικα τις κανουνε τις πρωτες συνεντευξεις! Nana, ο,τι θες πμ!:)

σορρυ θα βγω off topic αλλά δεν αντέχω :redface::P
Στο Ελλάδα, αν ζεις Πειραιά και θες να πας για συνέντευξη Βριλήσσια παράδειγμα... θες κοντά 2 ώρες! Αν πεις όμως ότι ξέρετε... είναι μακρυά, ας κάνουμε πρώτα τηλεφωνικά συνέντευξη, η απάντηση που θα πάρεις θα είναι...
"Α ναι ε?... :hmm: NEEEEEEEEEEEEEXT pleaseeeeeeeeeeeeee" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Άλλωστε η ίδια η συνέντευξη είναι εμπειρία.


Εμπειρία ξε-εμπειρία,
προτιμώ να μη δίνω τόσα λεφτά σε αεροπορικές για να αποκτήσω πολλές εμπειρίες "τέτοιου" είδους.
Δηλαδή αν δε με πάρουν εκεί, αν δε με πάρουν και στο επόμενο..;
Τί θα γίνει..;
500 ευρώ αεροπορικά, και ξενοδοχείο, και διατροφή για δυο μέρες, και άδεια απο την υπάρχουσα δουλειά..
ε, όχι.

:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έλα ρε, τα συνδυάζεις...

Και, είπαμε, ΑΝ πρέπει να πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εμένα πάντως με πήραν με τηλεφωνική συνέντευξη. Επίσης και στην προηγούμενη δουλειά μου στην Ελλάδα, η πρώτη συνέντευξη έγινε τηλεφωνικά και η από κοντά συνάντηση περιλάμβανε και την υπογραφή της σύμβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Νόμιζα οτι μιλούσαμε για την ίδια τη συνέντευξη και τη διαδικασία αυτής.
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, ειδικά για κάποιον που ψάχνεται όσο αφορά το πολύ σημαντικό, επαγγελματικό κομμάτι.
Δε μπορείς να ψάχνεις δουλειά, να κάνεις τόσες κινήσεις, και να το συνδυάζεις με ταξιδάκια αναψυχής.
Δε λέω ,να βγείς απο το ξενοδοχείο, να πας και παρα΄κει.
Αυτό όμως δεν είναι καθόλου αναψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Σχετικά με την τηλεφωνική συνέντευξη...

ΟΚ, έχω το Proficiency... ε και;
Αυτό δε σημαίνει ότι μιλάω άπταιστα Αγγλικά... γιατί ως γνωστόν, αν δεν τα εξασκείς στην καθημερινή ζωή μένεις πίσω...

Τι κάνεις όταν σου τηλεφωνήσουν και έχεις και το επιπρόσθετο άγχος αν θα τα πεις καλά; (πού πας ρε καραμήτρο θα μου πείτε):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κάνε πρόβες από πριν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εσύ doo έχεις ποτέ επιχειρήσει να πας έξω και να ζήσεις εκεί;;;

Έμπειρη μου ακούγεσαι ;)

Πώς μπορώ να μάθω αν τελικά οι συνθήκες ζωής σε μια άλλη χώρα είναι καλύτερές από εδώ;;;

Δηλαδή, π.χ. έμαθα ότι ο 1ος μισθός του ανειδίκευτου στη Γαλλία είναι καθαρά 900-1000 ευρώ. Για Ελλάδα αυτά είναι μια χαρά, αλλά εκεί μπορεί να σου φτάνουν τσίμα τσίμα ή να μη σου φτάνουν καθόλου... Δλδ πόσα θεωρείτε ότι είναι αρκετά για ένα άτομο ώστε να ζει αξιοπρεπώς στις χώρες που μένετε; (με ενοίκιο, μετακινήσεις, καθημερινά έξοδα, φως, νερό, τηλ., εφορία κλπ κλπ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη, εσύ για πού ενδιαφέρεσαι;

Για Ελβετία, πχ, θα ήθελα ένα εισόδημα άνω των 1000 ευρώ (1600 φράγκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Συγνώμη, εσύ για πού ενδιαφέρεσαι;

Για Ελβετία, πχ, θα ήθελα ένα εισόδημα άνω των 1000 ευρώ (1600 φράγκα).

Ακόμα το έχω πολύ αόριστο στο μυαλό μου. :hmm: Πες για Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία... παίρνω γνώμες και εμπειρίες...

Επίσης, υπάρχει κάποιο site στο οποίο να υπάρχουν αποκλειστικά αγγελίες από τις χώρες τις ΕΕ και να απευθύνεται σε πολίτες της ΕΕ (και καλά, με τη λογική των ανοιχτών συνόρων);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ... σου είπα.

Σε χώρες όπως η Γερμανία και Αυστρία... καλά είναι τα 900!

Σκοπεύεις να μείνεις μόνη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εσύ doo έχεις ποτέ επιχειρήσει να πας έξω και να ζήσεις εκεί;;;

Έμπειρη μου ακούγεσαι ;)

Πώς μπορώ να μάθω αν τελικά οι συνθήκες ζωής σε μια άλλη χώρα είναι καλύτερές από εδώ;;;

Δηλαδή, π.χ. έμαθα ότι ο 1ος μισθός του ανειδίκευτου στη Γαλλία είναι καθαρά 900-1000 ευρώ. Για Ελλάδα αυτά είναι μια χαρά, αλλά εκεί μπορεί να σου φτάνουν τσίμα τσίμα ή να μη σου φτάνουν καθόλου... Δλδ πόσα θεωρείτε ότι είναι αρκετά για ένα άτομο ώστε να ζει αξιοπρεπώς στις χώρες που μένετε; (με ενοίκιο, μετακινήσεις, καθημερινά έξοδα, φως, νερό, τηλ., εφορία κλπ κλπ κλπ)

1 χρόνο στην Αγγλία για μάστερ και έκανα και μερικές συνεντεύξεις, αλλά με πήραν αμέσως στην ελλάδα, οπότε τους μούτζωσα και την έκανα:P
δεν δαγκώνουν. μίλα καθαρά και απλά, και όλα θα πάνε καλά ΄(μπορείς να ζητήσεις το ίδιο και από αυτούς, αν δεν καταλαβαίνεις κάτι λόγω μπρίτις άκσεντ).
γράψε μια εκθεσούλα με το βιογραφικό σου, και κάνε απαγγελίες. στο ίντερνετ, υπάρχουν πολλά μοντέλα συνεντεύξεων, οπότε και από εκεί μπορείς να δεις που θα κυμανθούν οι δικές σου απαντήσεις.

Οι συνθήκες ζωής είναι αυτές που διαλέγουμε μόνοι μας. ΑΝ βρεις δουλειά στο εξωτερικό, ξέρεις αυτομάτως και πόσα έχεις να διαθέσεις για ενοίκιο. Θα σε βοηθήσουν άτομα που βρίσκονται ήδη εκεί..ρωτώντας πάν στη πόλη δε λένε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top