Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
το facebook ειναι ωραιο. δεν χρειαζεται αναγκαστικα δικα σου στοιχεια μπορεις να βαλλεις ονομα και ημερομηνια γεννησης (που αμα θελεις την αποκρηπτεις) μπορεις να μην βαλλεις δικια σου φωτο και να βαλλεις το ζωακι σου ή κατι αλλο που σου αρεσει. αμα δεν θες συνεχεια να συνομιλεις μπορεις να βαζεις οτι εισαι εκτος. εχει πολλα παιχνιδια (π.χ: Happy pets, farm ville... κ.α ) εγω εχω facebook περιπου 1 χρονο, εχω 3.600 φιλους και δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα. δειτε το και απο την καλη πλευρα δεν εχει μονο μειονεκτιματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω υπηρξα μελος του και δηλωνω απολυτως απογοητευμενη.Ξεκινανε πολλοι να βρουνε φιλους και γνωστους και να μιλανε απο κει γιατι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο ,αλλα και φτηνοτερο απο το να παιρνεις ενα σωρο τηλεφωνα και να ψαχνεις τον ενα και τον αλλο και καταληγουν οι εφηβοι να βαζουν ο,τι να 'ναι φωτογραφιες για να φανει δεξια και αριστερα οτι περνουν πολυ καλα ,αλλα και να τα ζητανε ο ενας απο τον αλλο μεσω του site(που το βρισκω χαλια προσωπικα) ή να κανουν αγωνα ποιος θα αποκτησει περισσοτερους φιλους και η πιο μεγαλοι ,απο την αλλη μερια, να βαζουν ενα σωρο φωτογραφιες απο τα παιδια τους και να καμαρωνουν οτι εκανε το ενα και το αλλο ή οτι πηγαν εδω κι εκει .

Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις.Αλλα εγω παρατηρω και απο τους γυρω μου οτι σε πολλες περιπτωσεις ενα απλο σαιτ καταφερνει ,ως δια μαγειας, ακομα και τις σχεσεις των ανθρωπων να χαλαει με παμπολους τροπους(ξερω οτι ακουγεται τραβηγμενο,αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν το ακουτε για πρωτη φορα).Βεβαια αμα χρησιμοποιειται για λογους οπως αυτοι που ανεφερουν ο gianniskeeper ,αλλα και η theodora και δεν ξεφευγει απο 'κει σιγουρα μπορει να φανει χρησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγω υπηρξα μελος του και δηλωνω απολυτως απογοητευμενη.Ξεκινανε πολλοι να βρουνε φιλους και γνωστους και να μιλανε απο κει γιατι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο ,αλλα και φτηνοτερο απο το να παιρνεις ενα σωρο τηλεφωνα και να βρισκεις τον ενα και τον αλλο και καταληγουν οι εφηβοι να βαζουν οτι να ναι φωτογραφιες για να φανει δεξια και αριστερα οτι παιρνουν πολυ καλα ,αλλα και να τα ζητανε ο ενας απο τον αλλο μεσω του site(που το βρισκω χαλια προσωπικα) και η πιο μεγαλοι απο την αλλοι να βαζουν ενα σωρο φωτογραφιες απο τα παιδια τους και να καμαρωνουν οτι εκανε το ενα και το αλλο ή οτι πηγα εδω κι εκει .

Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις.Αλλα εγω παρατηρω και απο τους γυρω μου οτι σε πολλες περιπτωσεις ενα απλο σαιτ καταφερνει ,ως δια μαγειας, ακομα και τις σχεσεις των ανθρωπων να χαλαει με παμπολους τροπους(ξερω οτι ακουγτεαι τραβηγμενο,αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν το ακουτε για πρωτη φορα).Βεβαια αμα χρησιμοποιειται για λογους οπως αυτοι που ανεφερουν ο gianniskeeper ,αλλα και η theodora και δεν ξεφευγει απο κει σιγουρα μπορει να φανει χρησιμο.
Οι φωτογραφίες και εμένα μου την σπάνε και για αυτό δεν ανεβάζω. Πολλοί το έχουν δει σαν δημόσιο άλμπουμ και δημοσιεύουν την κάθε προσωπική τους στιγμή. Αυτό δε μου αρέσει αλλά είναι κάτι που γίνεται εν γνώση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οι φωτογραφίες και εμένα μου την σπάνε και για αυτό δεν ανεβάζω. Πολλοί το έχουν δει σαν δημόσιο άλμπουμ και δημοσιεύουν την κάθε προσωπική τους στιγμή. Αυτό δε μου αρέσει αλλά είναι κάτι που γίνεται εν γνώση τους.

Και πολυ καλα κανεις.Η πλακα ειναι οτι,οχι μονο σ'αυτο αλλα και σε αλλα σαιτ κοινωνικης δικτυωσης, βαζουν πολλοι φωτογραφιες οπου φαινεται οτι περνανε τελεια κ.λπ και κοιταει κανεις και προβληματιζεται λιγακι μηπως αυτος δεν περναει τοσο καλα οσο αυτοι οποτε κανει και εκεινος το ιδιο και παει λεγοντας.Στην πραγματικοτητα ομως, αμα εσυ περνας καλα και νιωθεις ενταξει δεν χρειαζεται ουτε να το δειξεις πουθενα ουτε να το μοιραστεις με ενα σωρο αγνωστους.Αρκει να το ξερεις εσυ και οι δικοι σου ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Είχα λογαριασμό αλλά τον απενεργοποίησα πρώτον γιατί δε μου δούλευε σωστά και δεύτερο γιατί το βρίσκω βαρετό.
Μπορείς να επικοινωνήσεις με φίλους που είναι μακρία αντί για τηλέφωνο αλλά πέρα από αυτό νομίζω δεν είναι και τόσο χρήσιμο.
ειδοποιήσεις,τέστ και παιχνίδια...Πολλοί ξοδεύουν το χρόνο τους άδικα.
Πηγαίνω στην παραλία,γα ψώνια κτλ και δεν βλέπω κανένα. Μπαίνω στο facebook και τους Βλέπω όλους...αναρωτιέμαι τι κάνουν,γιατί δεν ξοδεύουν αλλού τον ελεύθερο χρόνο τους:worry:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
αμα εισαι προσεκτικος ειναι ωραιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
προσωπικα το facebook πιστευω οτι ειναι για αυτους που δεν εχουν τι να κανουν ολη μερα και σπαταλουν το χρονο τους εκει μεσα και επισης το facebook ειναι γεματο κουτσομπολια και τετοιες αηδιες.......+ ολα αυτα που ΄λεει η χαρουλινι κ η theodora!!!!!!!!!!!!! Αααα...επισης για πολλα ατομα γινεται "κακος εθισμος":mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Το facebook είναι ένας καλός τρόπος να βρεις παλιούς γνωστούς ή να επικοινωνήσεις δωρεάν με φίλους. Το θέμα είναι ότι έχει μαζέψει πολλούς που το έχουν κάνει τρόπο ζωής. Υπάρχουν ένα σωρό groups που είναι του στυλ: και εγώ χέζω καμιά μπουρέκα που και που, fuck pao, fuck osfp, kal0kairi <3 κτ.λ. Get a life. Δεν λέω ότι είναι έργο του σατανά ή ότι είναι μόνο για φακέλωση, αλλά με μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Το facebook είναι ένας καλός τρόπος να βρεις παλιούς γνωστούς ή να επικοινωνήσεις δωρεάν με φίλους. Το θέμα είναι ότι έχει μαζέψει πολλούς που το έχουν κάνει τρόπο ζωής. Υπάρχουν ένα σωρό groups που είναι του στυλ: και εγώ χέζω καμιά μπουρέκα που και που, fuck pao, fuck osfp, kal0kairi <3 κτ.λ. Get a life. Δεν λέω ότι είναι έργο του σατανά ή ότι είναι μόνο για φακέλωση, αλλά με μέτρο.

συμφωνώ...και όχι μόνο με μέτρο αλλά και με προσοχή πρέπει ν ξέρεις καλά πως να το χρησιμοποιείς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
To Facebook μπορεί να σε βάλει φυλακή

Και στη χώρα μας




Για τα εκατομμύρια μέλη της η ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης Facebook προσφέρει τη δυνατότητα να ξαναβρούν φίλους από τα παλιά, να παίζουν ομαδικά ηλεκτρονικά παιχνίδια και να κάνουν καθημερινά νέες γνωριμίες. Για πολλούς χρήστες όμως το Facebook μπορεί να παίξει και τον ρόλο του ψηφιακού «καταδότη» και να τους στείλει στις αίθουσες των δικαστηρίων ή ακόμη και στη φυλακή.
Σε πολλές περιπτώσεις οι φωτογραφίες που ανέβασαν ορισμένοι χρήστες ή ακόμη και το γεγονός ότι απλώς συνδέθηκαν στο Facebook είχε ως αποτέλεσμα να έχουν προβλήματα με τις Αρχές. Γι΄ αυτό προσοχή:στις ψηφιακές λεωφόρους του Διαδικτύου οτιδήποτε γράψετε ή «ανεβάσετε» μπορεί και να χρησιμοποιηθεί εναντίον σας.
Ιδού μερικές χαρακτηριστικές περιπτώσεις.
1. Σύμφωνα με τον αμερικανικό τηλεοπτικό σταθμό CBS μια μητέρα στη Φλόριντα αντιμετώπισε προβλήματα με τη Δικαιοσύνη μετά την ανάρτηση στη σελίδα της στο Facebook μια φωτογραφίας που έδειχνε το μόλις δύο ετών παιδί της να χρησιμοποιεί μια πίπα μαριχουάνας. Η μητέρα ισχυρίστηκε ότι η φωτογραφία ήταν αστείο όμως οι τοπικές αρχές προστασίας ανηλίκων δεν απέκλεισαν το ενδεχόμενο να ασκήσουν ποινική δίωξη εναντίον της.
2. Ο Κρεγκ Λιντς απέδρασε από φυλακή των ΗΠΑ όπου κρατούνταν μετά τη σύλληψη του για ληστεία. Αμέσως μετά την απόδραση του ο Λιντς άρχισε να “ανεβάζει” φωτογραφίες του στο Facebook όπου λοιδορούσε τους αστυνομικούς. Πριν η αστυνομία ανακαλύψει τα ίχνη του με τη βοήθεια των διαχειριστών του Facebook, η ιστοσελίδα του είχε προσελκύσει 40.000 φίλους. Ο Λιντς συνελήφθη και οδηγήθηκε σε φυλακή υψίστης ασφαλείας.
3. Ο φυγόδικος Μάξι Σόπο που καταζητούνταν για τραπεζική απάτη κατέφυγε στο Μεξικό προκειμένου να αποφύγει τη σύλληψη. Εκεί άρχισε να ανεβάζει φωτογραφίες στο Facebook όπου ανέφερε ότι ζούσε στον Παράδεισο. Και πάλι με τη βοήθεια των διαχειριστών της ιστοσελίδας οι διωκτικές αρχές εντόπισαν και συνέλαβαν τον Σόπο που αντιμετωπίζει πλέον το ενδεχόμενο κάθειρξης μέχρι και 30 χρόνια.
4. Τέσσερις Λιβανέζοι υπήκοοι συνελήφθησαν μετά τη δημιουργία μιας σελίδας στο Facebook όπου ασκούσαν έντονη κριτική στον πρόεδρο του Λιβάνου Λισέλ Σλεϊμάν. Στον Λίβανο ισχύει ιδιαίτερα αυστηρή νομοθεσία για περιπτώσεις δυσφήμισης. Τίτλος της σελίδα που είχαν δημιουργήσει οι τέσσερις νεαροί ήταν: “Δεν θέλουμε έναν υποκριτή για πρόεδρο”. Σε περίπτωση που καταδικαστούν αντιμετωπίζουν ποινές φυλάκισης έως και δύο χρόνια.
5. Με τη βοηθεια του Facebook η αστυνομία στις Φιλιππίνες συνέλαβε τον Μαρκ Ντιζόν για την κατηγορία της δολοφονίας εννέα ανθρώπων κατά τη διάρκεια τριών ένοπλων ληστειών. Αυτόπτες μάρτυρες αναγνώρισαν στις φωτογραφίες που είχε ανεβάσει ο Ντιζόν στην ιστοσελίδα του, τον δράστη των ληστειών.


Και στην χώρα μας όμως το Facebook έχει δημιουργήσει “προβλήματα” σε αρκετούς με πιο πρόσφατο περιστατικό δύο ειδικοί φρουροί που εν ώρα υπηρεσίας έκαναν ότι σωίφαραν κοκαΐνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το προφίλ ενός φίλου μου είναι έτσι,πώς γίνεται να το κάνω κι εγώ?(Εννοώ το γιωργος+friends γιωργος just friends);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Το προφίλ ενός φίλου μου είναι έτσι πώς γίνεται να το κάνω κι εγώ?(Εννοώ το γιωργος+friends γιωργος just friends);)

Το "γιωργος+friends γιωργος just friends" το εμφάνισε αφού πάτησε το filters σωστά;

Το προφίλ των άλλων έτσι το βλέπουμε εμείς! Δλδ και στο δικό σου το προφίλ, οι φίλοι σου αν πατήσουν το filters θα τους εμφανιστούν αυτές οι επιλογές (δλδ υποθέτω Bill+friends Bill just friends).
Για να το βλέπεις και εσύ αυτό, πατάς στην σελίδα του προφίλ σου το options!

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά αυτό που θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το "γιωργος+friends γιωργος just friends" το εμφάνισε αφού πάτησε το filters σωστά;

Το προφίλ των άλλων έτσι το βλέπουμε εμείς! Δλδ και στο δικό σου το προφίλ, οι φίλοι σου αν πατήσουν το filters θα τους εμφανιστούν αυτές οι επιλογές (δλδ υποθέτω Bill+friends Bill just friends).
Για να το βλέπεις και εσύ αυτό, πατάς στην σελίδα του προφίλ σου το options!

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά αυτό που θέλεις!
Ναι,το θέμα είναι ότι βλέπω το προφίλ του έτσι χωρίς να πατήσω filter...και μάλιστα δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο προφίλ του :worry:Τον έχω ρωτήσει και μου λέει δεν ξέρει πώς το έκανε...
Edit:τελικά το βρήκα έχει μια επιλογή στο settings που λέει Show posts from friends in the default view.Άμα αφαιρέσεις το tick θα φαίνεται Bill+friends Bill just friends μόνιμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι ναρκισσιστές οι χρήστες του facebook;

Ο ναρκισσισμός είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό των χρηστών του facebook σύμφωνα με μελέτη του πανεπιστημίου του Υork που εξέτασε την προσωπικότητα και τις συνήθειες των τυπικών χρηστών και «φίλων» του κοινωνικού αυτού δικτύου..
Στην έρευνα πήραν μέρος 100 φοιτητές, 50 άνδρες και 50 γυναίκες οι οποίοι ρωτήθηκαν για τον τρόπο που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους στο face και απάντησαν σε ένα ψυχολογικό τεστ που αφορούσε τα επίπεδα ναρκισσισμού τους. Οι χρήστες λοιπόν που έμπαιναν πολλές φορές την ημέρα στη σελίδα τους και για περισσότερες ώρες, είχαν υψηλότερο σκορ στο ψυχολογικό τεστ που αφορούσε το ναρκισσισμό..
Εδώ πρέπει να διευκρινιστεί ότι ο ορισμός του ναρκισσισμού, σύμφωνα με τους συγκεκριμένους επιστήμονες, δεν έχει να κάνει ακριβώς με τον ορισμό που δίνει η ψυχιατρική. Στην έρευνα ο ναρκισσισμός νοείται ως ανάγκη για θαυμασμό από τους άλλους, εμμονή για επίδειξη των ικανοτήτων τους και υπερβολική αίσθηση ότι το άτομο είναι πολύ σημαντικό για την κοινωνία. Σύμφωνα με τους ερευνητές του York, ο τυπικός χρήστης του Facebook ενδόμυχα αποζητά την αποδοχή ενός ευρύτερου συνόλου και την επαφή με πολλά άτομα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην πραγματική του ζωή..

Αυτά λέει η μελέτη και όπως στη ζωή έτσι και σε κάθε μελέτη η αλήθεια δεν είναι ποτέ μόνο μία.. Οι δικές μας μελέτες ημών των ..σοφιστών, δείχνουν ότι αυτό που αποκαλούν «ναρκισσισμό» στο face λειτουργεί περισσότερο θετικά ως ανάγκη για αναγνώριση και αυτοεπιβεβαίωση, ανάγκες που ταυτοχρόνως όμως αποτελούν και κίνητρα για επικοινωνία, για καλύτερες σχέσεις, για δράση και δημιουργικότητα ώστε ο «εαυτός» να κατακτήσει απέναντι στον άλλον και στους άλλους τη θέση που πιστεύει ότι του αξίζει και να δημιουργήσει τη σχέση που επιθυμεί ως καλύτερη.. Αν λοιπόν αυτού του είδους ο «ναρκισσισμός» αποτελεί κίνητρο για να διακινούνται ιδέες, γνώσεις και απόψεις, ακόμα και πολιτικές εκφράσεις, να δημιουργούνται κοινωνικά δίκτυα και δραστηριότητες, να αναπτύσσεται η επικοινωνία, ο διάλογος και καλύτερες σχέσεις μεταξύ των «φίλων», που όμως κάποια στιγμή να περνάνε από το εικονικό στο πραγματικό, τότε μια χαρά ναρκισσισμός είναι.. Μπορεί μεν ο χρήστης να δείχνει ότι είναι πολύ σημαντικός ιδιοποιούμενος και μεταφέροντας στον «τοίχο» του ρήσεις και λόγια άλλων, κατά προτίμηση μεγάλων στοχαστών και ποιητών, αλλά μόνο και μόνο που το κάνει και επικοινωνεί έτσι με τους «φίλους», τουλάχιστον απεγκλωβίζεται από την τηλεοπτική του αποχαύνωση και αυτό το βρίσκω πολύ θετικό..
Δεν αποκλείω φυσικά και τις αρρωστημένες μορφές επιβεβαίωσης που εγκλωβίζουν την ανθρώπινη επικοινωνία μέσα σε ένα τεράστιο πραγματικά ναρκισσιστικό «εγώ» και κάνουν τις ανθρώπινες σχέσεις περισσότερο αφόρητες.. Ακραίο παράδειγμα είναι το γνωστό και αρρωστημένο «άδειασμα», δηλαδή η αυτοεπιβεβαίωση δια της προκλήσεως του ενδιαφέροντος του άλλου και η επακόλουθη απόρριψη του.. Το περιβόητο «άδειασμα» είτε γίνεται για λόγους ανασφάλειας (το συνηθέστερο) είτε καθαρά ναρκισσιστικά, είναι το ίδιο άρρωστο.. Αυτά όμως και άλλα πολλά τα έχουμε αναπτύξει εκτενώς ΕΔΩ.. Κατά τα άλλα, απέναντι σε αυτή την απάνθρωπη και μίζερη κοινωνία του μνημονίου, το μόνο που μας μένει είναι να επικοινωνούμε και να σχετιζόμαστε.. Επικοινωνείτε λοιπόν γιατί χανόμαστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το Facebook...??:hmm::hmm:
Είναι κώδικας εποικηνωνίας για παιδιά νεαράς ηλικίας...??:hmm::hmm:
ειναι μια σελιδα στην οποια εκθετεις τον εαυτο σου κ επιτρεπεις στον καθενα να σε κριτικαρει
συνομιλεις κολλας με μια οθονη με λαικ κομμς κ πιπες :P
εμπενα 10 ωρες καθε μερα ειχα κολλησει αλλα ενα εχω να πω...
οταν κλεινεις το fb αρχιζει η ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
πιστευω πως ειναι σκετο φακελομα...ειναι λγο ανουσιο να φτιαξεις facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
αμα εισαι προσεκτικος ειναι ωραιο!

Είσαι 12 χρονών + έχεις facebook;; Μήπως είσαι λίγο μικρούλα;; :confused: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
!@#$ τα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπαρδόν; :P

Φακελώνει ό,τι στοιχεία ανεβάσεις εσύ, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν δε θες λόγου χάρη να φακελώσει τη φάτσα σου δεν τη δημοσιεύεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top