• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ τους φακούς (μυωπίας) τους έβαλα πολύ εύκολα αμέσως.
Τώρα πια τους έχω τελείως για πλάκα.
Πάντως παιδιά, όσοι έχετε προβλήματα με τους φακούς, καλό είναι να το συζητήσετε με τον οφθαλμίατρό σας.
Υπάρχει πιθανότητα δυσανεξίας ή αλλεργίας και μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά.
Και μην αλλάζετε το χρώμα στα μάτια σας, δεν υπάρχει λόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια
φοραω φακους επαφής 1 χρόνο τώρα, αποφάσισα να βάλω και εγώ χρωματιστους
αγόρασα απο internet freshlook αλλα δυστυχώς έβλεπα καπως θαμπα και γενικά μου φάνηκαν καπως φαρδιοι
σκέφτηκα οτι ισώς φταίει η καμπυλότητα και αγορασα ξανά όση καμπηλοτητα ειναι και ο κανονικος μου φακος.. μάταιος κόπος..
τώρα δεν νιώθω οτι είναι φαρδιοι αλλα συνεχίζω να βλέπω θαμπα! (οπότε δεν έκανα την αλλαγή ακομα)
τι μπορεί να φταίει??
τι να κάνω?

καμια ιδέα??

και εγω προσπαθησα να βαλω χρωματιστους (δεν εχω μυωπια)αλλα εβλεπα τα παντα πολυ θολα.λεω θα περασει...αργοτερα αρχισαν να με τρωνε τα ματια μου και να τα νιωθω στεγνα.εβαλα κολυριο και η κατασταση βελτιωθηκε ελαχιστα εως καθολου:(.προσπαθησα και αργοτερα να ξαναβαλω φακους αλλα ειχα παλι τα ιδια.υπαρχει περιπτωση να μην δεχονται τα ματια μου φακους?

Μήπως τους βάζατε ανάποδα και βλέπατε πολύ θολά;;:worry:

Εγώ στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ να τους βάλω(κανονικούς χωρίς χρώμα). 1η φορά που είχα πάει εκανα πάνω από μια ώρα να βάλω ΜΟΝΟ τον δεξί φακό, ο αριστερός μπήκε πιο γρήγορα. Μετά όμως δε μπορούσα να τα βγάλω:confused: ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ. Ευτυχώς αυτό έγινε όταν ήμουν στα οπτικά με την κοπέλα που μου μάθαινε, οπότε μου τους έβγαλε αυτή.

Με τη 2η επίσκεψη μπορώ να πω ότι μπήκαν ευκολότερα, κι ενώ όλοι μου λέγανε ότι το να βγάλεις ειναι εύκολο εγώ δυσκολευόμουν. .:redface:

Τέλος πάντων, μετά άρχισα να συνηθίζω και πλέον τα βάζω μέσα σε δευυτερόλεπτα. Βέβαια, μου έχει τύχει να σπάσουν πολλές φορές από τα νύχια μου, και είναι το μόνο σπαστικο.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!!! πηρα κι εγω φακους επαφης χθες και ακομα δεν μπορω να του βαλω!! γενικα εχω μικρα ματια και ετσι πως τον βλεπω τον φακο λεω μα χωραει αυτο εκει μεσα? τελοσπαντων κατι θα ξερει ο οπτικος που μου τους εδωσε... Πηγα χθες στον οτικο να μου δειξει πως να τους βαλω και να κανει διαφορες μετρησεις και επειδη δεν καθομουν ηρεμα για να μου τους βαλει, εκλεινε το ματι αμενσως επειδη ημουν αγχωμενη, μου τους εδωσε σπιτι να κατσω μαζι με την αδερφη μου(η οποια φοραει φακους) μπας και τους βαλω πιο ευκολα...Αλλα μπα....ακομα παλευω..... Κανενα τρικ για να μην κλεινει το βλεφαρο? Προπαθω να το κρατησω ανοιχτο και το πανω και το κατω, αλλα με το που ερχεται σε επαφη το ματι με τον φακο κλεινουν.... Και διαφορα βιντεακια που ειδα στο ιντερνετ το κανουν να φαινεται πολυ ευκολο... Καμια βοηθεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ααα, λολ. Δεν υπάρχει τρικ. Είναι μέχρι να το βάλεις μια φορά, δύο.
Βασικά, δεν είναι ανάγκη να το βάζεις κατευθείαν στο κέντρο. Επίσης, αν δε μπορείς να το κρατάς ανοιχτό, κράτα το με δύο δάχτυλα το μάτι, ένα πάνω στο βλέφαρο και ένα κάτω. Εχμ... δε ξέρω πώς να στο εξηγήσω. Εγώ παλιά το κόλλαγα πρώτα στο άσπρο του ματιού, το κάτω μέρος (λολ πώς λέγεται;κόλλησα) και έπειτα το έσπρωχνα ελάχιστα λίγο πιο πάνω και μετά αν ανοιγοκλείσεις λίγο το μάτι θα δεις ότι παίρνει θέση από μόνο του, θα κάνει ένα "κλακ" θα το καταλάβεις.
Βέβαιααα, προσπάθησε να είσαι ήμερη όταν το κάνεις και να μην αγχώνεσαι, γιατί εγώ θυμάμαι έτρεμα καθώς προσπαθούσα, και καλύτερα μόνη σου χωρίς να έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου, φυσικά να υπάρχει διασώστης για έκτακτη ανάγκη.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το αστειο ειναι πως μου χει πεσει μερικες φορες στο νιπτηρα και ψαχνω στα τυφλα με το ενα ματι να βλεπει και το αλλο γκαβο. Εκει ειναι που φωναζω καμμια φορα ενισχυσεις! Σας εχει τυχει? :D
Κι εγω ανετα τους φορεσα απο την πρωτη στιγμη, πανε και πολλα χρονια απο τοτε, εχει γινει πλεον συνηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Νι, θυμάμαι και εγώ τη πρώτη φορά που είχα πάει να πάρω φακούς & προσπαθούσε η οπτικός να μου τους βάλει, να το μάτι να κλείνει, να καταράζομαι που καθόμουν κάποτε πολύ κοντά στη tv καλά να πάθω τώρα κτλ κτλ :P

Είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο να σου χώνει ένα άλλο χέρι κάτι στο μάτι...όσο ήρεμη και να είσαι, από αντίδραση και μόνο ε..λογικό :/

Και εγώ όταν ξεκίνησα να τους βάζω μόνη μου πια, οκ μου έπεφταν, κάνανε βόλτες στο χέρι μου, κλασσικ.

Αλλά μετά με το ένα δάχτυλο χμμ...τον δείκτη (?) έπιανα το άνω βλέφαρο και το σήκωνα και ''κόλλαγα'' απαλά τις φλεφαρίδες ουσιαστικά προς το φρύδι...ενώ με το μεσσαίο συγχρόνως τράβαγα το δέρμα προς τα κάτω...σου μιλάω για απαλές κινήσεις όχι τπτ άγαρμπο...και τους έβαζα με το άλλο χέρι...
Αυτό στην αρχή :/

Μετά νταξ τσακ μπαμ...θα συνηθίσεις...και εμένα μου το λέγανε και έλεγα, μπα με τπτ, μια ζωή θα βασανίζομαι από ένα ζευγάρι μηνιαίων φακών...ε, μετά ξεπέρασα τα ψυχολογικά και βουαλά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κανενα τρικ για να μην κλεινει το βλεφαρο?Καμια βοηθεια??
Η Idril έχει αναφέρει πιο πάνω ότι υπάρχουν κάτι ειδικές σταγόνες που βοηθάνε, καθώς μειώνουν τα αντανακλαστικά του ματιού (δεν θα σου κλείνει).

Κατά τα άλλα δεν είσαι η μόνη. Εδώ και πόσους μήνες προσπαθώ να βάλω φακούς αλλά εις μάτην. Δεν ξέρω πώς στον κόρακα βάζετε αυτά τα #Σ($*(#$&#(@*&$#@$#__$*%@&$%(*#&$*(@#)$^_#(&$^#)*%&$@(#@^$*# στα μάτια σας, εγώ έχω πάρει το 50-50, το τηλέφωνο και την βοήθεια του κοινού αλλά τίποτα. Ευκολότερο μου φαίνεται να βγάλω πτυχίο με 10, παρά αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Απορω με αυτα που διαβαζω .....
Δεν μπορω να σας βοηθησω γιατι ειναι σαν να σας εξηγω πως να κανετε ποδηλατο με ενα γραμμμα....
Δειτε στο youtube βιντεο για να παρετε μια ιδεα.... και ζητηστε βοηθεια απο καποιο οπτικο μεσα σε καταστημα... βρειτε καποιον που να ενδιαφερετε να σας δειξει και μαθετε απο αυτον....πραξη.....εξασκηση......
Και ειναι πιο ευκολο απο το να παρετε πτυχιο.....τουλαχιστον θελει λιγοτερο χρονο και λιγοτερο διαβασμα...δεν μπορω να ακουω ανοησιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ηθελα να πάρω την γνώμη σας για τους έγχρωμους φακούς επαφής για άντρες. Νομίζετε οτι είναι πρέπον ενας άντρας να φοράει έγχρωμους φακούς επαφής ή όχι; Γιατί υπάρχουν και οι χαρακτηρισμοί του κόσμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ξεθάβω :P
Λοιπόν καλησπέρα σας!

Έχω αποφασίσει σε λίγο καιρό να αγοράσω φακούς επαφής αλλά δεν είμαι και 100 % έτοιμος.Εννοώ ότι γενικά τους φοβάμαι.Γίνεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το που τους φορέσω και μετά; Δεν ξέρω τι ακριβώς πρόβλημα να δημιουργηθεί αλλά λέμε τώρα.Επίσης είναι καθόλου ενοχλητικοί;
Κάθε άποψή σας δεκτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ξεθάβω :P
Λοιπόν καλησπέρα σας!

Έχω αποφασίσει σε λίγο καιρό να αγοράσω φακούς επαφής αλλά δεν είμαι και 100 % έτοιμος.Εννοώ ότι γενικά τους φοβάμαι.Γίνεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το που τους φορέσω και μετά; Δεν ξέρω τι ακριβώς πρόβλημα να δημιουργηθεί αλλά λέμε τώρα.Επίσης είναι καθόλου ενοχλητικοί;
Κάθε άποψή σας δεκτή!

Καλησπερα,

φοραω 5 χρονια φακους επαφης (οχι σε καθημερινη βαση βεβαια).
Μερικες φορες με ενοχλουνε(οταν τους φοραω πανω απο 6-7 ωρες συνεχομενα)δηλαδη καταλαβαινω οτι κατι εχω στο ματι μου,αλλες φορες παλι,δεν με ενοχλουν καθολου.Επισης,μερικες φορες νιωθω τα ματια μου ξηρα,αλλα ως εκει,δεν εχω συναντησει κανενα σημαντικο προβλημα.
Γενικα,δωσε μεγαλη βαση στον προσωπικο καθαρισμο.Δηλαδη να πλενεις καλα τα χερια σου πριν πιασεις τους φακους και τους εφαρμοσεις στα ματια σου,και επισης οταν ειναι να τους βγαλεις ακολουθησε παλι την ιδια διαδικασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Δηλαδή δεν θα μου είναι δύσκολο να τους βάλω και να ξεπεράσω τους φόβους μου κατά κάποιον τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ηθελα να πάρω την γνώμη σας για τους έγχρωμους φακούς επαφής για άντρες. Νομίζετε οτι είναι πρέπον ενας άντρας να φοράει έγχρωμους φακούς επαφής ή όχι; Γιατί υπάρχουν και οι χαρακτηρισμοί του κόσμου...

:confused:

αν αποφύγεις το ροζ , δεν τίθεται θέμα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Στην αρχη,σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο για σενα.Και δεν εισαι ο μονος,αλλωστε μπαινει ενα ξενο σωμα στο ματι σου,ειναι λογικο να νιωσεις δυσφορια μεχρι να το συνηθισεις πχ. ισως δακρυσουν και κοκκινησουν λιγα τα ματια σου,αλλα με την συχνη χρηση τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν.Αυτο που εχεις να κανεις εσυ περα απο το να φροντισεις σχολαστικα για την καθαριοτητα,ειναι να κανεις ηρεμες και αργες κινησεις και ειδικα στην αρχη ,για να μην τραυματησεις τα ματια σου.
Οποιεσδηποτε αποριες και φοβιες εχεις,καλυτερα ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου,σιγουρα θα σου πει τροπους για να σε καθησυχασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Στην αρχη,σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο για σενα.Και δεν εισαι ο μονος,αλλωστε μπαινει ενα ξενο σωμα στο ματι σου,ειναι λογικο να νιωσεις δυσφορια μεχρι να το συνηθισεις πχ. ισως δακρυσουν και κοκκινησουν λιγα τα ματια σου,αλλα με την συχνη χρηση τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν.Αυτο που εχεις να κανεις εσυ περα απο το να φροντισεις σχολαστικα για την καθαριοτητα,ειναι να κανεις ηρεμες και αργες κινησεις και ειδικα στην αρχη ,για να μην τραυματησεις τα ματια σου.
Οποιεσδηποτε αποριες και φοβιες εχεις,καλυτερα ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου,σιγουρα θα σου πει τροπους για να σε καθησυχασει.
Οκ, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
HELP.

Αυτή τη στιγμή φοράω φακούς, ναι;:look:
Το υγρό φακών μου έχει τελειώσει δεν υπάρχει σταγόνα και τα μαγαζιά είναι κλειστά για να πάρω. Μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό μέχρι αύριο; Ή κάτι; Καμιά ιδέα;:redface:
Τι να κάνω; Να τους πετάξω; Δεν είναι κρίμα;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
HELP.

Αυτή τη στιγμή φοράω φακούς, ναι;:look:
Το υγρό φακών μου έχει τελειώσει δεν υπάρχει σταγόνα και τα μαγαζιά είναι κλειστά για να πάρω. Μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό μέχρι αύριο; Ή κάτι; Καμιά ιδέα;:redface:
Τι να κάνω; Να τους πετάξω; Δεν είναι κρίμα;:(

NEΡΟ== ΟΧΙ

Αν δεν μπορείς να βρεις φαρμακείο που να έχει και υγρό φακών αγόρασε φυσιολογικό ορό (από το φαρμακείο που διανυκτερεύει) βάλε μέσα στη θήκη και βάλε τους φακούς. Αυριο αγοράζεις υγρό τους αφήνεις να καθαρίσουν μέσα σε αυτό και μετά τους ξαναφοράς.

Αν δεν μπορεις να βρεις υγρό από φαρμακείο/φυσιολογικό ορό ΝΑΙ, τους πετάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
HELP.

Αυτή τη στιγμή φοράω φακούς, ναι;:look:
Το υγρό φακών μου έχει τελειώσει δεν υπάρχει σταγόνα και τα μαγαζιά είναι κλειστά για να πάρω. Μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό μέχρι αύριο; Ή κάτι; Καμιά ιδέα;:redface:
Τι να κάνω; Να τους πετάξω; Δεν είναι κρίμα;:(

φυσιολογικο ορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
NEΡΟ== ΟΧΙ

Αν δεν μπορείς να βρεις φαρμακείο που να έχει και υγρό φακών αγόρασε φυσιολογικό ορό (από το φαρμακείο που διανυκτερεύει) βάλε μέσα στη θήκη και βάλε τους φακούς. Αυριο αγοράζεις υγρό τους αφήνεις να καθαρίσουν μέσα σε αυτό και μετά τους ξαναφοράς.

Αν δεν μπορεις να βρεις υγρό από φαρμακείο/φυσιολογικό ορό ΝΑΙ, τους πετάς.

Αχα :/
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :]
Με βλέπω να τους πετάω βασικά, δε παίζει να βγω να ψάχνω φαρμακεία τέτοια ώρα. Θα πάρω αύριο άλλους, έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό λήγουν.
Anw :/

Φχαριστώ! :]
Τουλάχιστον, έμαθα και κάτι νιού.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
NEΡΟ== ΟΧΙ

Αν δεν μπορείς να βρεις φαρμακείο που να έχει και υγρό φακών αγόρασε φυσιολογικό ορό (από το φαρμακείο που διανυκτερεύει) βάλε μέσα στη θήκη και βάλε τους φακούς. Αυριο αγοράζεις υγρό τους αφήνεις να καθαρίσουν μέσα σε αυτό και μετά τους ξαναφοράς.

Αν δεν μπορεις να βρεις υγρό από φαρμακείο/φυσιολογικό ορό ΝΑΙ, τους πετάς.
Μωρέ δίκιο έχεις, δεν κάνει, όπως δεν κάνει και να κοιμόμαστε με φακούς. Αλλά μικρές ατασθαλίες δεν είναι και ασυγχώρητες νομίζω. Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές και σίγουρα δεν ήταν το καλύτερό μου, αλλά εντάξει, μετά την απολύμανση όταν με τα πολλά έβρισκα υγρό ήταν εντάξει. Δηλ. δε νομίζω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να πεταχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top