Προβλήματα με καθηγητές.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τα δικαιώματα του μαθητή ζήτησε να στα εξηγήσει ο καθηγητής της κοινωνιολογίας ή του δικαίου. Ο δεύτερος είναι υποχρεωμένος να τα γνωρίζει.

Και για τις κοπάνες:
Γι'αυτό είναι οι αδικαιολόγητες απουσίες, αν δεν μπορείς να μείνεις στην τάξη είναι καλύτερα να φύγεις ώστε να μην μείνεις και ενοχλήσεις (με κάθε τρόπο) αυτούς που έχουν διάθεση να μείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα δικαιώματα του μαθητή ζήτησε να στα εξηγήσει ο καθηγητής της κοινωνιολογίας ή του δικαίου. Ο δεύτερος είναι υποχρεωμένος να τα γνωρίζει.

Και για τις κοπάνες:
Γι'αυτό είναι οι αδικαιολόγητες απουσίες, αν δεν μπορείς να μείνεις στην τάξη είναι καλύτερα να φύγεις ώστε να μην μείνεις και ενοχλήσεις (με κάθε τρόπο) αυτούς που έχουν διάθεση να μείνουν.


Ερώτηση: όταν ο μαθητής παρατηρεί το μαθημα γιατι για προσωπικούς του λόγους δεν μπορεί να διαβάσει σπίτι τι γίνετε; φέβγει ή μένει στο μάθημα; εκεί είναι το θέμα. Υπάρχουν άπυροι που κάνουν θώριβο ή μαθητές που είναι θεσπέσιοι μόνο απο τα ιδιαιτερα και κάνουν φασαρια στην τάξη, όταν λοιπόν γυρνάει αυτός με το πρόβλημα και πεί σταμάτα ακούω και σε πετάει η καθηγήτρια γιατί γύρισες πίσω τότε δεν πιάνεις τον καθηγητή και τον πλακώνεις στις γρήγορες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόνο ένας χαζός καθηγητής δεν μπορεί να καταλάβει ποιος παρακολουθεί το μάθημα και ποιος έχει φύγει σε άλλες πολιτείες.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μόνο ένας χαζός καθηγητής δεν μπορεί να καταλάβει ποιος παρακολουθεί το μάθημα και ποιος έχει φύγει σε άλλες πολιτείες.......


Μην το λές αυτό πάντα υπάρχει ένας καραγκιοζης να σου την χαλάει, δεν έχεις ιδέα τι χάλια που πέρασα στο σχολειο ήταν κόλαση τουλάχιστών για μένα, ήταν απίστευτο το χάλι τους:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό λέω κι εγώ Μάνια.
Πάντα θα υπάρχει και ο καραγκιόζης και μπαρμπα - Γιώργος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό λέω κι εγώ Μάνια.
Πάντα θα υπάρχει και ο καραγκιόζης και μπαρμπα - Γιώργος.....

Το κακό είναι ότι η μία συγκεκριμένη χαζή ήταν και γυναίκα του γυμνασιάρχη και αργότερα υποδιευθηντρια:mad:

Τσακωνόταν με τους καθηγητές επιδή δεν με πέταγάν έξω έλεγε και όταν δεν ήταν υποδιευθύντρια έλεγε ότι καλό θα ήταν να έδιωχναν τους κακούς μαθητές απο τις τάξεις και καμιά φορά απο το σχολείο, είμουν απο αυτούς που ήθλε να με βγάλει εκτώς σχολείου άλλα ο άντρας της με ήξερε και προσπαθούσε να με βοηθήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ερώτηση: όταν ο μαθητής παρατηρεί το μαθημα γιατι για προσωπικούς του λόγους δεν μπορεί να διαβάσει σπίτι τι γίνετε; φέβγει ή μένει στο μάθημα; εκεί είναι το θέμα. Υπάρχουν άπυροι που κάνουν θώριβο ή μαθητές που είναι θεσπέσιοι μόνο απο τα ιδιαιτερα και κάνουν φασαρια στην τάξη, όταν λοιπόν γυρνάει αυτός με το πρόβλημα και πεί σταμάτα ακούω και σε πετάει η καθηγήτρια γιατί γύρισες πίσω τότε δεν πιάνεις τον καθηγητή και τον πλακώνεις στις γρήγορες;

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς, πάντως δεν είναι η πλειοψηφία που κάνει φασαρία, ή μπορεί έστω σε ένα τμήμα να βρεθούν πολλοί άτακτοι μαζί, και στο δικό μου τμήμα της κατεύθυνσης αυτό γίνεται και ο καθηγητής τους τιμωρεί όμως δεν καταλαβαίνω τι φταίνε οι υπόλοιποι που είναι ήσυχοι και που όντως μία φορά θα τους τύχει κάτι να δεχτούν την ίδια αυστηρή τιμωρία.

Περιστατικό: Στο μάθημα των αγγλικών είναι ένα παιδί που κάθε φορά ζητάει απο την καθηγήτρια να πάει τουαλέτα και σχεδόν κάθε φορά τον αφήνει. Μία φορά δεν τον άφησε και την ίδια ώρα άφησε μία άλλη κοπέλα, η οποία ζητούσε κανονικά να πάει τουαλέτα, και ο άλλος σηκώθηκε και την έβρισε.

Και πάνω σε αυτό, κρίνω σωστή την θέση του καθηγητή, να κρίνει ποιο παιδί θα δεχτεί ποια συμπεριφορά και όχι να πει "δεν θα πάει κανένας τουαλέτα" επειδή υπάρχει αυτό το παιδί που ζητάει συνεχώς να βγει απο την τάξη. Και όσο για το βρίσιμο μετά, εκείνη έκατσε και τον άκουσε, εγώ θα τον έβγαζα απο την τάξη χωρίς πολλά πολλά, ούτε διευθυντές ούτε τίποτα. Γενικότερα υπάρχει πολύ ανοχή απο κάποιους καθηγητές και απο τη διευθυνση του σχολείου αλλά πρέπει να γνωρίζουν οτι άσχετα απο όλο αυτό υπάρχουν και παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα να δέχονται τις τιμωρίες των άλλων.

Επειδή έγινε τότε αυτό το περιστατικό με το κινητό και την κοπέλα που την έβγαλαν βίντεο ήρθε εγκύκλιος απο το Υπουργείο να απαγορευτούν τελείως τα κινητά μέσα στο σχολείο. Εγώ όμως δεν φταίω σε τίποτα να έχω κλειστό το κινητό μου, που προσωπικά το χρειάζομαι. Ούτε φταίω σε τίποτα στο διαγώνισμα να έχω 20 σελίδες παραπάνω επειδή το τάδε ζώο έκανε φασαρία, και που προσωπικά δεν θα έχει και καμία κύρωση γιατί έτσι κι αλλιώς αυτός δεν θα διαβάσει, οι άλλοι θα "την φάνε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτως σε όλα, πλην του κινητού.
Οσο κι αν το χρειάζεσαι, το κινητό μέσα στην αίθουσα απαγορεύεται.
Οσο μεγάλη ανάγκη κι αν είναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο διάλειμα.
Ακόμα κι αν χρειαστεί κάποιος να σε ειδοποιήσει για κάτι, είναι προτιμότερο να το κάνει μέσω του τηλεφώνου του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς, πάντως δεν είναι η πλειοψηφία που κάνει φασαρία, ή μπορεί έστω σε ένα τμήμα να βρεθούν πολλοί άτακτοι μαζί, και στο δικό μου τμήμα της κατεύθυνσης αυτό γίνεται και ο καθηγητής τους τιμωρεί όμως δεν καταλαβαίνω τι φταίνε οι υπόλοιποι που είναι ήσυχοι και που όντως μία φορά θα τους τύχει κάτι να δεχτούν την ίδια αυστηρή τιμωρία.

Περιστατικό: Στο μάθημα των αγγλικών είναι ένα παιδί που κάθε φορά ζητάει απο την καθηγήτρια να πάει τουαλέτα και σχεδόν κάθε φορά τον αφήνει. Μία φορά δεν τον άφησε και την ίδια ώρα άφησε μία άλλη κοπέλα, η οποία ζητούσε κανονικά να πάει τουαλέτα, και ο άλλος σηκώθηκε και την έβρισε.


Στην πρώτη σου παράγραφο είναι αυτό που λέω, παρακολουθώ το μάθημα κάνει ο πίσω φασαρία και δεν λέει κάτι η καθηγήτρια γιατί είναι καλός μαθητής και όταν γυρίζει ο κακός μαθητής να του πεί σταμάτα την φασαρία ακούω, να πετάει η καθηγήτρια τον κακό έξω επιδή γυρισε, αυτό ενοώ, ότι υπάρχει διαχωρισμός:mad:


Για το περιστατικό που λές, είχα πρόβλημα και έπρεπε να πιγαίνω κάθε 20 λεπτά και με χαρτί γιατρού με ένημέρωση των καθηγητών ότι πρέπει να βγαίνω ακόμα και χωρίς άδεια και η συγκεκριμένη δεν με άφηνε επιδή λέει το κάνω επίτηδες, μου έβαλε απουσία επιδή της είπα εγώ θα βγώ γιατί θα πάθω τίποτα και εκείνη μου έβαλε απουσία:mad:

όταν την πήγα στον γυμνασιάρχη δεν είπε τίποτά επιδή ήταν γυναίκα του:mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οσο μεγάλη ανάγκη κι αν είναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο διάλειμα.

Για το διάλειμμα μιλάω κι εγώ. Κι αυτό έχει απαγορευτεί.


Στην πρώτη σου παράγραφο είναι αυτό που λέω, παρακολουθώ το μάθημα κάνει ο πίσω φασαρία και δεν λέει κάτι η καθηγήτρια γιατί είναι καλός μαθητής και όταν γυρίζει ο κακός μαθητής να του πεί σταμάτα την φασαρία ακούω, να πετάει η καθηγήτρια τον κακό έξω επιδή γυρισε, αυτό ενοώ, ότι υπάρχει διαχωρισμός:mad:

Δεν είπα για καλούς και κακούς μαθητές, είπα για άτακτους και μη. Αν ο συγκεκριμένος έκανε μία φορά φασαρία τότε καλά έκανε και δεν του είπε τίποτα, αν όμως το έκανε επανειλημμένα και απλά επειδή έχει καλό βαθμό δεν του έκανε παρατήρηση τότε η καθηγήτρια θέλει λίγο κράξιμο να στρώσει :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν είπα για καλούς και κακούς μαθητές, είπα για άτακτους και μη. Αν ο συγκεκριμένος έκανε μία φορά φασαρία τότε καλά έκανε και δεν του είπε τίποτα, αν όμως το έκανε επανειλημμένα και απλά επειδή έχει καλό βαθμό δεν του έκανε παρατήρηση τότε η καθηγήτρια θέλει λίγο κράξιμο να στρώσει :devil:


Ακριβως μπουμπού, έκανε ιδιέτερα και δεν παρακολουθούσε ποτέ το μάθημα, έστελνε χαρτάκια στους δίπλα, πήγενε τουαλέτα και γενικά έκανε πάντα σχόλια όταν ήταν εκείνη μπροστα για μένα και γελούσε η ίδια η καθυγήτρια, τον είδα πρόσφατα και γελούσε με τις πλάκες που έκανε και το πόσο καλά περάσανε τότε:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμένα στο διάλειμα δεν με απασχολεί αν παίζουν με το κινητό τους, αρκεί να μην τραβήξουν κανένα ύποπτο βίντεο. Μέσα στην τάξη όμως είναι απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εμένα στο διάλειμα δεν με απασχολεί αν παίζουν με το κινητό τους, αρκεί να μην τραβήξουν κανένα ύποπτο βίντεο. Μέσα στην τάξη όμως είναι απαράδεκτο.


Πόσο αυστιρός μπορείς να γίνεις πειρατή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πολύ αυστηρός. Δεν διαπραγματεύομαι καθόλου με το παιδί, ενημερώνω κατ' ευθείαν τον διευθυντή και τον κηδεμόνα του παιδιού, λέγοντας του οτι το παιδί σας κάνει αυτό μέσα στην τάξη, πράγμα που παρεμποδίζει την εξέλιξη του μαθήματος. Αν δεν αλλάξει τίποτα στη συμπεριφορά του παιδιού, γίνομαι πλέον κι εγώ αδιάφορος.
Δεν επιδιώκω να τιμωρήσω το παιδί με αποβολές για εκφοβισμό και τέτοια, γιατί δεν οδηγεί πουθενά αυτό το μέτρο. Το πολύ πολύ να κινδυνέψει να μείνει από απουσίες που στην τελική ούτε κι αυτό γίνεται αφού στο τέλος ο σύλλογος θα αποφασίσει να τις χαρίσει.
Με ενδιαφέρει να κάνω σωστά τη δουλειά μου χωρίς να ενοχλούμαι εγώ και οσοι θέλουν να παρακολουθήσουν, όσο για τους άλλους αν δεν θέλουν δεν μπορώ να τους υποχρεώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν πειρατή κάποιο παιδί έχει πρόβλημα γενικά το αναγνωρίζεις; βλέπεις τα παιδιά σαν κάτι που πρέπει να μάθει ή απλά διδάσκεις και αυτό είναι; για σένα τι πρέπει να κάνει ένας καθηγητής; να είναι φύλος ή φύλακας ;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάθε παιδί είναι ξεχωριστό. Οταν διδάσκεις, δεν απευθύνεσαι σε ένα κοινό 25 ατόμων, αλλά σε 25 διαφορετικά παιδιά. Ισως αυτά που έχεις να πεις να χρειαστεί να τα πεις με 25 διαφορετικούς τρόπους μέχρι να γίνουν κατανοητά από όσους ενδιαφέρονται. Ετσι το βλέπω εγώ.
Ενας καθηγητής πρέπει να είναι δάσκαλος. Ουτε φίλος, ούτε φύλακας.
Πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση, να μπορέι να κάνει τα παιδιά να καταλαβαίνουν να τους ανοίγει τα μυαλά και να τους διδάσκει πάνω απ' όλα να γίνονται καλύτεροι άνθρωποι.
Στα ΤΕΕ αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο υποθέτω, γιατί έχουμε να κάνουμε με παιδιά που δεν είναι και οι καλύτεροι μαθητές και μαθήτριες.
Ειδικά εγώ που κατά 99% έχω κορίτσια στις τάξεις, είναι πολύ δύσκολο να τις κάνεις να πιστέψουν στον εαυτό τους και να δουν οτι αν προσπαθήσουν μπορούν να φτάσουν πολύ ψηλά.
Μπορώ όμως να υπερηφανεύομαι, οτι σήμερα πολλά από αυτά τα κορίτσια που μέχρι χθες πίστευαν οτι το μέλλον τους θα είναι στο χωριό να μαζεύουν ελιές και να αρμέγουν πρόβατα, σήμερα σπουδάζουν σε διάφορες σχολές ΤΕΙ σε όλη τη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χέρομαι πάρα πολλύ πειρατή που σε ακούω, πραγματικά χέρομαι, πιστέυω ότι κάπου υπάρχουν κιάλοι καθηγητές σαν και σένα, με χαροποιεί η άποψή σου πραγματικά:)

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι που δεν έχουν την ίδια άποψη με σένα γίνοντε καθηγητές, γιατί κάποιοι ξεχωρίζουν και κάνουν πράγματα που είναι άσχημα και φεροντε σαν φίλακες, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, άν δεν γουστάρεις να μάθεις σε 25 παιδιά κάποια πράγματα και τα μουρμουράς γιατί το κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί για να κάνεις κάτι σωστά Μάνια μου πρέπει να το αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί για να κάνεις κάτι σωστά Μάνια μου πρέπει να το αγαπάς.


Μα καλά σπουδάζεις τόσο καιρό, δίνεις τόσο διάβασμα για κάτι που δεν σου αρέσει; εγώ δεν μπόρεσα να σπουδάσω αυτό που ήθελα και πραγματικά έχασα ένα μεγάλο κομάτι μου, και εκείνοι μπορούν και κάνουν κάτι που δεν αγαπούν; ακατανόητο.

Πειρατή μου, πές με τρελλή άλλα νοιώθω σαν ένα μικρό κορίτσι και μάλλον δεν μεγάλωσα ακόμα, άλλα θεωρώ με την δική μου λογική ότι αυτό που κάνουν πολλοι και δέν το αγαπάνε δεν είναι καλοί επαγγελματίες που θα συγχώρεθούν άν κάνουν κάποια λάθοι, άλλα ένας καθηγητάς που κάνει το ίδιο για μένα είναι ασυγχώριτος, μηλάμε για την γραμμή ενώς παιδιού και για το μέλλον του, πώς λοιπόν μπορούν κάποιοι να είναι τόσο ασινήδιτοι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί μόνο στην εκπαίδευση ισχύει αυτό;
Ακόμα κι εγώ δεν έγινα ότι ήθελα να γίνω, όμως αφού μπήκα στο χορό θα χορέψω. Αν είναι να κάνεις κάτι πρέπει να το κάνεις καλά.
Το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα είναι αυτό που οδηγεί ακόμα τα παιδιά σε λάθος αποφάσεις για το μέλλον τους. Υπάρχει σήμερα κάποιος που θα βοηθήσει το παιδί στην κατάλληλη ηλικία να επιλέξει τις σπουδές ή το επάγγελμα που θέλει;
Σήμερα τα παιδιά είναι πολύ πιο ώριμα από παλαιότερα και επιλέγουν το δρόμο τους σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια, αλλά ακόμα και έτσι πόσα από αυτά τελικά θα καταλήξουν να κάνουν αυτό που τους αρέσει.
Πόσο μάλλον παλαιότερα που η σχολή που θα καταλήξει κάποιος ήταν περισσότερο θέμα τύχης, παρά επιλογής. Αυτά λοιπόν τα παιδιά που "βρέθηκαν" τυχαία σε μια σχολή, όχι από τις πρώτες των επιλογών τους, σήμερα, όσοι δεν εγκατέλειψαν για κάτι άλλο, είναι πτυχιούχοι και εργάζονται ανεξάρτητα από το αν τους αρέσει ή όχι.
Ασε που καμιά φορά διάφοροι λόγοι όπως η πίεση των μαθημάτων, ή πίεση των γονέων ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, δεν αφήνουν τα παιδιά να επιλέξουν τι ακριβώς θέλουν να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top