Δύο Κορίτσια, ένα σώμα...

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.



Video:https://www.youtube.com/watch?v=SSy9W3gIhnQ
(δεν είναι σοκαριστικό με τη στενή έννοια του όρου, είναι βέβαια κάπως στενάχωρο αν και τα κορίτσια όπως θα δείτε ζουν μια σχεδόν φυσιολογική ζωή)

Η Abigail "Abby" Loraine Hensel και η Brittany "Britty" Lee Hensel γεννηθηκαν στις 7 Μαρτίου 1990 στις ΗΠΑ και είναι dicephalic conjoined twins (δεν ξέρω πως να το μεταφράσω).

Έχουν:
2 Κεφάλια
2 χέρια (ένα τρίτο ατροφικό αφαιρέθηκε με επέμβαση)
2 σπονδυλικές στήλες και 2 νοτιαίους μυελούς.(διορθώθηκε σκολίωση με επέμβαση)
3½ πνεύμονες—(με επέβαση επεκτάθηκε η θωρακική κοιλότητα)
2 καρδιές σε ένα κοινό κυκλοφοριακό σύστημα. (εάν πάρουν φάρμακο, έχει αποτέλεσμα και τις δύο)
1 συκώτι
2 στομάχια
3 νεφρά
2 χοληδόχους κύστες.
1 ουροδόχο κύστη
1 στέρνο
1 παχύ έντερο
1 αναπαραγωγικό σύστημα
1 λεκάνη

Είναι δύο άνθρωποι, ή ένας άνθρωπος με δύο κεφάλια?
Έχουν δύο ψυχές?
:/:

Κάθε ειρωνικό ή κακόβουλο σχόλιο θα διαγράφεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οπως το γραφεις, δυο καρδιες και δυο μυαλα σε ενα σωμα.. τι αλλο να πουμε εμεις για αυτο; Πως αισθανονται και τι σκεφτονται; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το εντελώς αντίθετο: https://www.youtube.com/watch?v=ikJStZcfIbk
Όπως λέει και στο videάκι, είναι δύο πολύ διαφορετικές προσωπικότητες κι ας μοιράζονται ένα μέρος του εγκεφάλου τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτο ειναι ακομα πιο φρικτο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρ' όλ' αυτά το θαύμα της ζωής και της επιβίωσης είναι τρομακτικά αποστομωτικό. Δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα αυτες οι περιπτωσεις μου φερνουν στο μυαλο "καταδικη", οχι "θαυμα"..δεν ξερω :/:
Σκεφτομουν τωρα τι γινεται σε περιπτωση θανατου του ενος, αφου υποτιθεται οτι τα υπολοιπα περαν του εγκεφαλου οργανα λειτουργουν "αυτονομα", αλλα φανταζομαι οταν ειναι νεκρο το μισο σου και απλα λειτουργει μια καρδια, ειναι θεμα χρονου να πας το λιγοτερο απο σηψαιμια, ε; Πφφ, ψυχοπλακωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταδίκη είναι η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό, αλλά όταν δεις τα video και το πως αυτοί οι άνθρωποι ζουν μέσα στην καθημερινότητά τους νομίζω είναι αφοπλιστικό.
Είναι επίσης αφοπλιστικό το ότι επιλέγουν να ζήσουν, να υπάρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εχω δει αλλη μια ιστορια τετεια,αλλα δεν την βρισκω
παντος εγω πιστευω οτι εχουν δικαιωμα κ αυτα για ζωη
αν ηταν παιδια σας τι θα λεγατε? καλυτερα να πεθανουν?
Σιγουρα ειναι θλιβερο...
Αλλα αν βρουν αυτοι κ οι γονεις τους της λυσεις για την καθημερινοτητα εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα...
Ολοι με τον α η β τροπο πρεπει να συμβηβαστουν με της ζωες μας οπως κ αυτοι...
Απο οτι ξερω σε τετειες περιπτωσεις αν τους ρωτησεις αν θα ηθελαν να ηταν διαφορετικα τα πραγματα οχι θα σου λεγαν.
ο ενας συμπληρωνει τον αλλον.
Παντα καποιος απο τους 2 ειναι καλυτερος σε κατι κ αυτο τους διευκολληνει σε πολλα. π.χ. ο ενας ειναι καλυτερος στο σχολειο ο αλλος στην μαγειρικη...

τεσπα ολα ειναι μια συνηθεια αυτο εχω να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
εμένα μου φαίνεται λίγο ανατριχιαστική η εικόνα..

δε λέω έχουν κάθε δικαίωμα στη ζωή όπως ο καθένας..και έχουν τις ανάγκες που έχει ο καθένας..

τα κορίτσια αυτά είναι ακόμα μικρά..τι θα γίνει όταν μεγαλώσουν?

θα μπορέσουν να ζήσουν τον έρωτα?
και το συναίσθημα, αμοιβαίο, στα πλαίσια μιας σχέσης αλλά
και τη βιολογική πράξη..?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κ εγω το σκεφτηκα αυτο... καποια λυση θα βρουν ειμαι σιγουρη...
αντε παει κ ερχετε αυτα ειναι κοριτσια αλλα οταν ειναι ενα αγορι ενα κοριτσι τοτε πιστευω οτι σε αυτον τον τομεα θα εχουν ποιο μεγαλο προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θα ήθελα να μπορούσαν να χωριστούν άλλα άν γίνει αυτό λογικά θα υπάρχιυν τραγικές επιπτώσεις στο ένα απο τα δύο, Πιστέυω άν και δεν ξέρω άν γίνετε να διαλέξουν εκείνες αργότερα άν θέλουν να το κάνουν αυτό( τον διαχωρισμό) με αυτοθυσία της μιας απο τις δύο, έυχομαι να γίνει κάτι να νοιώσουν καλύτερα και μια νορμάλ ζωή, ίτε μαζί ή μόνες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν γίνεται να χωριστούν Μάνια, κάποια ζωτικά όργανά τους δεν είναι δυνατόν να διαχωριστούν. Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δύο άνθρωποι, ίσως να έπρεπε να έχει γίνει χειρουργική αποκατάσταση σε βρεφική ηλικία και να μην έχουμε φτάσει σήμερα σε αυτό το σημείο που δεν ξέρουμε που θα μας οδηγήσει αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Mania, χωρίς να είμαι γιατρός (ίσως κάποιος άλλος να διαφωτίσει καλύτερα), νομίζω ότι ο διαχωρισμός είναι πρακτικά αδύνατος, ιδιαίτερα σε αυτή την ηλικία και εφόσον έχουν τόσα κοινά όργανα όπως συκώτι, ουροδόχο κύστη, αναπαραγωγικό σύστημα, αλλά και μία λεκάνη. Αν μπορούσε να γίνει διαχωρισμός, έπρεπε να γίνει τους πρώτους μήνες της ζωής τους για να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να επιζήσει μία από τις δύο.

Από τη μία είναι κρίμα που γεννήθηκαν έτσι, γιατί σίγουρα θα αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα υγείας, κοινωνικά κτλ. Από την άλλη όμως, εφόσον φαίνεται ότι έχουν μάθει να ζουν και έχουν προσαρμοστεί, αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο και είναι σίγουρα είναι ένα σύμβολο δύναμης για όλους.

Πάντως, από ψυχολογικής απόψεως, πρέπει να έχουν πολύ περίεργη άποψη για τον "εαυτό" τους. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να κάνουν μια συζήτηση με κάποιον ειδικό ως case study. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν γίνεται να χωριστούν Μάνια, κάποια ζωτικά όργανά τους δεν είναι δυνατόν να διαχωριστούν. Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δύο άνθρωποι, ίσως να έπρεπε να έχει γίνει χειρουργική αποκατάσταση σε βρεφική ηλικία και να μην έχουμε φτάσει σήμερα σε αυτό το σημείο που δεν ξέρουμε που θα μας οδηγήσει αργότερα.

Πιστέυω ότι π[άντα υπάρχει ελπίδα, ο κόσμος αναπτήσετε και βρήσκει νέα πράγματα, μπορεί αργότερα να μπορεί να λειτουργίσει κάποιος με ψέυτηκα όργανα κανείς δεν ξέρει, τι θα γίνει σε 20 χρόνια, τι να πώ άν χάσει πάντος η μια την άλλη δεν θα αντέξουν γιατί έχουν μάθει να είναι μαζί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν γινόταν αυτό Μάνια, δεν θα πεθαίναμε ποτέ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Aπό τη μία θαυμάζω τη δύναμη που έχουν τέτοιοι άνθρωποι από την άλλη δεν θέλω να σκεφτώ την περίπτωση να είμαι εγώ στην θέση του γονιού...

Ξέρω ότι θα ακουστώ σκληρή αλλά ΑΝ (χτύπα πολλά ξύλα, κουνήσου από τη θέση σου κτλ) βρισκόμουν στη θέση του γονιού θα επέλεγα επι τόπου διαχωρισμό σε βρεφική ηλικία και ας επιβίωνε ο δυνατότερος από τους 2 οργανισμούς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να ζουν φυσιολογική ζωή δύο άνθρωποι "καταδικασμένοι" να κουβαλούν 24/7 ο ένας τον άλλον...

Δεν ξέρω...Θαύμα μεν, τρομακτικό δε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πιστέυω ότι π[άντα υπάρχει ελπίδα, ο κόσμος αναπτήσετε και βρήσκει νέα πράγματα, μπορεί αργότερα να μπορεί να λειτουργίσει κάποιος με ψέυτηκα όργανα κανείς δεν ξέρει, τι θα γίνει σε 20 χρόνια, τι να πώ άν χάσει πάντος η μια την άλλη δεν θα αντέξουν γιατί έχουν μάθει να είναι μαζί...

αχ μανια μου...αυτο ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα δεν θα γινει!!!!:/:
ξερεις ποσος κοσμος θα σωνοταν αν γινοταν κατι τετοιο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μανια διαβασα οτι ενας απο τους 2 θα πρεπει να πεθανει κ λογικα να το σκεφτεις
μονο 2 κεφαλια υπαρχουν κ 2 καρδιες πως γινετε να χωριστουν?
μονο σε μια περιπτωσει εχω ακουσει που χωριστικαν αλλα ηταν απλα κολλημενοι ο καθενας ειχε τα δικα του οργανα κ παλι η 50/50 ηταν οτι θα ζησουν αλλα τελικα πετυχε η επεμβαση...
αλλα κ παλι δεν το θελουν πολυ το εχουν συνηθησει ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Aπό τη μία θαυμάζω τη δύναμη που έχουν τέτοιοι άνθρωποι από την άλλη δεν θέλω να σκεφτώ την περίπτωση να είμαι εγώ στην θέση του γονιού...

Ξέρω ότι θα ακουστώ σκληρή αλλά ΑΝ (χτύπα πολλά ξύλα, κουνήσου από τη θέση σου κτλ) βρισκόμουν στη θέση του γονιού θα επέλεγα επι τόπου διαχωρισμό σε βρεφική ηλικία και ας επιβίωνε ο δυνατότερος από τους 2 οργανισμούς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να ζουν φυσιολογική ζωή δύο άνθρωποι "καταδικασμένοι" να κουβαλούν 24/7 ο ένας τον άλλον...

Δεν ξέρω...Θαύμα μεν, τρομακτικό δε... :/:
Ακριβώς αυτό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι θαύμα βρε παιδιά...
ΧΡΖ από που κι ως που το χαρακτηρίζεις ως θαύμα;
Αφού μόνη σου περιγράφεις την τραγικότητα του γεγονότος.
Είναι σφάλμα της φύσης, γεννετική ανωμαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top