Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειτε φας κανονικο ειτε φας το πρασινο που λες...το ιδιο δεν ειναι;:hmm:

αν ήταν το ίδιο δεν θα υπήρχε και μπλε και πράσινο :P
το πράσινο anyway είναι πιο light :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν ήταν το ίδιο δεν θα υπήρχε και μπλε και πράσινο :P
το πράσινο anyway είναι πιο light :)
Αυτο δεν ειναι απαραιτητο. Ξεχνας το εμπορικο του θεματος. Πολλα προιοντα παρουσιαζονται ως διαφορετικα επειδη ο καταναλωτης νομιζει οτι ειναι, και οχι επειδη οντως ειναι. Μερικες φορες δε, την "ειδικη" εκδοση ενος προιοντος την πληρωνουμε πιο ακριβα ενω κοστιζει λιγοτερο να παραχθει.

Παντως κι εγω δεν εχω ακουσει να λενε "παρε πρασινο αλατι" σε ατομα που δε πρεπει να τρωνε αλατια.

Κρυσταλλοι NaCl ειναι, ποσο πιο light να το κανουν ; Δε ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Αυτο δεν ειναι απαραιτητο. Ξεχνας το εμπορικο του θεματος. Πολλα προιοντα παρουσιαζονται ως διαφορετικα επειδη ο καταναλωτης νομιζει οτι ειναι, και οχι επειδη οντως ειναι. Μερικες φορες δε, την "ειδικη" εκδοση ενος προιοντος την πληρωνουμε πιο ακριβα ενω κοστιζει λιγοτερο να παραχθει.

Παντως κι εγω δεν εχω ακουσει να λενε "παρε πρασινο αλατι" σε ατομα που δε πρεπει να τρωνε αλατια.

Κρυσταλλοι NaCl ειναι, ποσο πιο light να το κανουν ; Δε ξερω.


ε ναι....αν ηταν εμενα ο γιατρος μου δεν θα μου λεγε μπορεις να τρως πρασινο αλατι;:hmm: μου δηλωσε ρητα ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ και οτιδηποτε το περιεχει....αρα...;)
παντως κακο κανει το αλατι κι οχι καλο.. εκτος του οτι νοστιμιζει το φαγητο (μονο αυτο). εγω απο τοτε που μαγειρευω τελειως αναλατα ο αντρας μου συνηθισε κι αυτος και δεν ζηταει αλατι στο φαι του..και του φαινονται και νοστιμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε μικρες ποσοτητες , ενταξει δε βλαπτει. Αλλωστε και Na και Cl χρειαζομαστε. Αλλα οντως ειναι συνηθεια και καλο ειναι να το χρησημοποιουμε σε μικρες ποσοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Cl;
Που χρειαζόμαστε χλώριο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Χιχι! Εγω σημερα ανακαλυψα πως μεσα σε μια βδομαδα εχασα 3 ολοκληρα κιλακια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
[FONT=arial, Arial, Helvetica] ΚΑΛΑΣ LIGHT[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] Ιωδιούχο σκεύασμα αλατιού,απόλυτα καθαρό,που περιέχει 51% λιγότερο νάτριο από[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] το συνηθισμένο αλάτι για όσους αγαπούν την ...light διατροφή.[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] Διατίθεται σε συσκευασία γαλακτούχας φιάλης των 375 gr .[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT]
[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] ΚΑΛΑΣ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] Ιωδιούχο διαιτητικό υποκατάστατο αλατιού. Περιέχει 66% λιγότερο νάτριο από[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] το συνηθισμένο αλάτι για όσους χρειάζεται να περιορίσουν τη χρήση του αλατιού,[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] χωρίς να στερηθούν τη νοστιμιά στο φαγητό.[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=arial, Arial, Helvetica] Διατίθεται σε συσκευασία γαλακτούχας φιάλης των 250 gr .[/FONT]



πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
[FONT=arial, Arial, Helvetica] ΚΑΛΑΣ LIGHT[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]Ιωδιούχο σκεύασμα αλατιού,απόλυτα καθαρό,που περιέχει 51% λιγότερο νάτριο από[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]το συνηθισμένο αλάτι για όσους αγαπούν την ...light διατροφή.[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]Διατίθεται σε συσκευασία γαλακτούχας φιάλης των 375 gr .[/FONT]


[FONT=arial, Arial, Helvetica]ΚΑΛΑΣ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]Ιωδιούχο διαιτητικό υποκατάστατο αλατιού. Περιέχει 66% λιγότερο νάτριο από[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]το συνηθισμένο αλάτι για όσους χρειάζεται να περιορίσουν τη χρήση του αλατιού,[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]χωρίς να στερηθούν τη νοστιμιά στο φαγητό.[/FONT]

[FONT=arial, Arial, Helvetica]Διατίθεται σε συσκευασία γαλακτούχας φιάλης των 250 gr .[/FONT]



πηγή

ναι κουε μου...αλλα ακομη κι αυτο αντενδεικνυται για οσους δεν τρωνε καθολου αλατι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι κουε μου...αλλα ακομη κι αυτο αντενδεικνυται για οσους δεν τρωνε καθολου αλατι...:/:

για όσους δεν τρώνε καθόλου... ναι...
για όσους όμως απλά θέλουν να κάνουν μια πιο ήπια διατροφή χωρίς πολλά αλάτια... είναι καλό.
Αυτό είχα πει εξ αρχής νομίζω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ετσι κι αλλιως το αλατι κανει και κατακρατηση υγρων στον οργανισμο...οποτε οσο περισσοτερο αποφευγεται τοσο καλυτερα;)
αν το καλοσκεφτεις...ολα οσα τρωμε εχουν αλατι εστω και το ελαχιστο...αρα...;) ηδη παιρνουμε το αλατι που χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ... αλλά χωρίς να είμαι διαιτολόγος θα ήθελα να γράψω μερικά πραγματάκια. Φυσικά δεν είναι κάτι σοβαρό γιατί δεν μου αρέσει να θέτω κανέναν σε κίνδυνο επειδή δεν είμαι επαγγελματίας. Θα μιλήσω μόνο με την προσωπική μου εμπειρία και ίσως αυτό είναι το σημαντικότερο!!!Ελπίζω έστω λίγο ψυχολογικά να βάλω το χεράκι μου!!
Καταρχήν θέλω να πω ότι όλοι μας (και κυρίως εμείς οι γυναίκες) ξέρουμε ότι όταν θέλουμε κάτι ΠΟΛΥ το πετυχαίνουμε ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ, έτσι δεν είναι??
Συνήθως κάτι όταν δεν πολυπάει, μας ψιλοχαλάει στην ουσία είναι επειδή εμείς δεν το κυνηγάμε πολύ (ο.κ στις περισσότερες περιπτώσεις) ..
Που θέλω να καταλήξω.. η ουσία είναι εμείς να θέλουμε να αδυνατίσουμε/παχύνουμε/γυμναστούμε.. όχι οι άλλοι! Αν εμείς αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας, τότε μήπως απλά ξεκινάμε και καλά.. δίαιτες, και καλά διατροφή κτλ μόνο για ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ?
Έχω μία φίλη που είναι 85 κιλά, έχει σχέση με έναν άνθρωπο που τη λατρεύει και εκείνος της λέει καθημερινά πόσο μα πόσο πολύ την γουστάρει και μην τολμήσει να αδυνατίσει γιατί θα την χωρίσει! Σας πληροφορώ ότι αυτή η κοπέλα ΔΕΝ κάνει δίαιτα, ΔΕΝ έκανε ΠΟΤΕ δίαιτα, απολαμβάνει το φαγητό περισσότερο από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο και το λέει ξεκάθαρα! Εγώ δεν μπορώ να σταματήσω να απολαμβάνω αυτό που θέλω στη ζωή μου, αν κάποιος θέλει να είναι, να με θέλει γι' αυτό που είμαι εγώ! Ποτέ δεν θα γίνω κοκκαλιάρα, ποτέ δεν θα κάνω κορμί μοντέλου και θέλω άνδρα που γουστάρει τις χοντρούλες, τέρμα!! Τι εννοώ..Όλα είναι στα "ΘΕΛΩ" μας. Αν πραγματικά θέλει κάποιος/α να αδυνατίσει, μην κοροιδευόμαστε.. (πέρα από περιπτώσεις υγείας/ορμονών κτλ) είναι σχετικά εύκολο!! Πόσες δίαιτες έχουμε διαβάσει, πόσα τιp, υγιεινή διατροφή, άσκηση και αρκετό νεράκι!!Πιο είναι το δύσκολο? Το θέλουμε όμως? Και ναι σας μιλάει ένας άνθρωπος που κάνει σαν υστερικός για το κορμί του, τρελαίνομαι για μία ωραία εμφάνιση και πραγματικά το πιστεύω δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από το να αισθανόμαστε καλά με αυτό που είμαστε. Είναι εύκολο να διώχνουμε αυτό που μας χαλάει, είναι επιλογή μας!!! Εμπρός λοιπόν!! Όλα γίνονται!! Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ... αλλά χωρίς να είμαι διαιτολόγος θα ήθελα να γράψω μερικά πραγματάκια. Φυσικά δεν είναι κάτι σοβαρό γιατί δεν μου αρέσει να θέτω κανέναν σε κίνδυνο επειδή δεν είμαι επαγγελματίας. Θα μιλήσω μόνο με την προσωπική μου εμπειρία και ίσως αυτό είναι το σημαντικότερο!!!Ελπίζω έστω λίγο ψυχολογικά να βάλω το χεράκι μου!!
Καταρχήν θέλω να πω ότι όλοι μας (και κυρίως εμείς οι γυναίκες) ξέρουμε ότι όταν θέλουμε κάτι ΠΟΛΥ το πετυχαίνουμε ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ, έτσι δεν είναι??
Συνήθως κάτι όταν δεν πολυπάει, μας ψιλοχαλάει στην ουσία είναι επειδή εμείς δεν το κυνηγάμε πολύ (ο.κ στις περισσότερες περιπτώσεις) ..
Που θέλω να καταλήξω.. η ουσία είναι εμείς να θέλουμε να αδυνατίσουμε/παχύνουμε/γυμναστούμε.. όχι οι άλλοι! Αν εμείς αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας, τότε μήπως απλά ξεκινάμε και καλά.. δίαιτες, και καλά διατροφή κτλ μόνο για ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ?
Έχω μία φίλη που είναι 85 κιλά, έχει σχέση με έναν άνθρωπο που τη λατρεύει και εκείνος της λέει καθημερινά πόσο μα πόσο πολύ την γουστάρει και μην τολμήσει να αδυνατίσει γιατί θα την χωρίσει! Σας πληροφορώ ότι αυτή η κοπέλα ΔΕΝ κάνει δίαιτα, ΔΕΝ έκανε ΠΟΤΕ δίαιτα, απολαμβάνει το φαγητό περισσότερο από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο και το λέει ξεκάθαρα! Εγώ δεν μπορώ να σταματήσω να απολαμβάνω αυτό που θέλω στη ζωή μου, αν κάποιος θέλει να είναι, να με θέλει γι' αυτό που είμαι εγώ! Ποτέ δεν θα γίνω κοκκαλιάρα, ποτέ δεν θα κάνω κορμί μοντέλου και θέλω άνδρα που γουστάρει τις χοντρούλες, τέρμα!! Τι εννοώ..Όλα είναι στα "ΘΕΛΩ" μας. Αν πραγματικά θέλει κάποιος/α να αδυνατίσει, μην κοροιδευόμαστε.. (πέρα από περιπτώσεις υγείας/ορμονών κτλ) είναι σχετικά εύκολο!! Πόσες δίαιτες έχουμε διαβάσει, πόσα τιp, υγιεινή διατροφή, άσκηση και αρκετό νεράκι!!Πιο είναι το δύσκολο? Το θέλουμε όμως? Και ναι σας μιλάει ένας άνθρωπος που κάνει σαν υστερικός για το κορμί του, τρελαίνομαι για μία ωραία εμφάνιση και πραγματικά το πιστεύω δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από το να αισθανόμαστε καλά με αυτό που είμαστε. Είναι εύκολο να διώχνουμε αυτό που μας χαλάει, είναι επιλογή μας!!! Εμπρός λοιπόν!! Όλα γίνονται!! Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο;)

+1:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Χαμστεράκι συμφωνώ μαζί σου ότι όλα είναι θέμα θέλησης. Από την άλλη, παίρνοντας σαν αφορμή το παράδειγμα της φίλης σου, να πω ότι για μένα δεν έχει σχέση το πόσο επιθυμητός είναι κάποιος από τον σύντροφό του με τα αντικειμενικά κριτήρια που σχετίζονται με το βάρος. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του αισθητική, εμένα ας πούμε με χαλάει εξίσου να βλέπω πολύ χοντρό και πολύ λεπτό άνθρωπο. Από την άλλη, το πόσο ωφέλιμο ή όχι είναι ένα βάρος για την υγεία μας, αυτό είναι το σημαντικό κι αυτό πρέπει να μας ενδιαφέρει. Εγώ που είμαι 1.65, αν φτάσω 80 κιλά θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Και το να ακούω τον κάθε σύντροφο που θα με γουστάρει γι'αυτό που είμαι δεν θα με "βοηθάει" να κάνω κάτι γι'αυτό. Μερικές φορές βλέπω άτομα με σαφές πρόβλημα παχυσαρκίας να επαναπαύονται επειδή τα αγαπά ο σύντροφος και να μην κάνουν κάτι γι'αυτό. Οπότε αυτό που λέω είναι να διαχωρίσουμε αισθητική και υγιές σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Χαμστεράκι συμφωνώ μαζί σου ότι όλα είναι θέμα θέλησης. Από την άλλη, παίρνοντας σαν αφορμή το παράδειγμα της φίλης σου, να πω ότι για μένα δεν έχει σχέση το πόσο επιθυμητός είναι κάποιος από τον σύντροφό του με τα αντικειμενικά κριτήρια που σχετίζονται με το βάρος. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του αισθητική, εμένα ας πούμε με χαλάει εξίσου να βλέπω πολύ χοντρό και πολύ λεπτό άνθρωπο. Από την άλλη, το πόσο ωφέλιμο ή όχι είναι ένα βάρος για την υγεία μας, αυτό είναι το σημαντικό κι αυτό πρέπει να μας ενδιαφέρει. Εγώ που είμαι 1.65, αν φτάσω 80 κιλά θα επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Και το να ακούω τον κάθε σύντροφο που θα με γουστάρει γι'αυτό που είμαι δεν θα με "βοηθάει" να κάνω κάτι γι'αυτό. Μερικές φορές βλέπω άτομα με σαφές πρόβλημα παχυσαρκίας να επαναπαύονται επειδή τα αγαπά ο σύντροφος και να μην κάνουν κάτι γι'αυτό. Οπότε αυτό που λέω είναι να διαχωρίσουμε αισθητική και υγιές σώμα.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! Σε ευχαριστώ που ολοκλήρωσες την σκέψη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην το hamsteraki βλαπτει την οραση. (ειπαμε να ξεχωριζουμε βρε συ, αλλα αμα μας τυφλωσεις ολους δε θα ξεχωριζεις σιγουρα ! :P )

Παμ παρακατ.

deadhead_pirate :
Cl;
Που χρειαζόμαστε χλώριο; :confused:
70% του αρνητικου φορτιου του αιματος μας , ειναι απο το χλωριο, λες να ειναι ασκοπα εκει μεσα ; :P
Xρησημευει στην οξεοβασικη ισορροπια του σωματός μας, σχηματιζει το υδροχλωρικο οξυ στο στομαχι μας (HCL), κραταει τα υγρα μεσα στα κυτταρα, και χρειαζεται στην μεταβιβαση των νευρικων ωσεων.

Με λιγα λογια, χωρις αυτο, η πεψη δε θα λειτουργουσε, τα κυτταρα μας θα πεθαιναν, το νευρικο συστημα δε θα λειτουργουσε, και θα μας τσαντιζαν πολυ ολα αυτα. Μεχρι θανατου ! :P

Kατι ακομα. Λογω DNA, εχει βρεθει οτι καποια ατομα αισθανονται καλυτερα (και χωρις προβληματα υγειας) με λιγο παραπανω βαρος , και αλλα με λιγοτερο. Δηλαδη ο φημισμενος Δεικτης Μαζας Σωματος, δεν ειναι τυφλοσουρτης. Μπορει να εισαι στα σωστα θεωρητικα κιλα σου και να νιωθεις χειροτερα (και να εισαι χειροτερα) απο καποιον που ειναι πχ 5 κιλα πανω απο το θεωρητικο "ιδανικο" του.

Ας ξεκινησουμε να κανουμε τα 3 βασικα, και θα ειμαστε οκ.
Να κανουμε γυμναστικη.
Να μην καπνιζουμε.
Να μην τρωμε αηδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ας ξεκινησουμε να κανουμε τα 3 βασικα, και θα ειμαστε οκ.
Να κανουμε γυμναστικη.
Να μην καπνιζουμε.
Να μην τρωμε αηδιες.


έχω το ένα στα τρία, καλά είμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Απλά μου αρέσει πολύ το ροζ χρώμα...αλλά αν είναι να βλάπτω την όραση σας αλλάζω!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καταρχην το hamsteraki βλαπτει την οραση. (ειπαμε να ξεχωριζουμε βρε συ, αλλα αμα μας τυφλωσεις ολους δε θα ξεχωριζεις σιγουρα ! :P )

Παμ παρακατ.

70% του αρνητικου φορτιου του αιματος μας , ειναι απο το χλωριο, λες να ειναι ασκοπα εκει μεσα ; :P
Xρησημευει στην οξεοβασικη ισορροπια του σωματός μας, σχηματιζει το υδροχλωρικο οξυ στο στομαχι μας (HCL), κραταει τα υγρα μεσα στα κυτταρα, και χρειαζεται στην μεταβιβαση των νευρικων ωσεων.

Με λιγα λογια, χωρις αυτο, η πεψη δε θα λειτουργουσε, τα κυτταρα μας θα πεθαιναν, το νευρικο συστημα δε θα λειτουργουσε, και θα μας τσαντιζαν πολυ ολα αυτα. Μεχρι θανατου ! :P
:D:D:D:D:D:D:D
Μα δεν είναι οργανική ουσία να προσλαμβάνεται από τις τροφές και να μετράμε τα επίπεδά του στον οργανισμό.......
Το στομάχι μας δηλαδή για παράδειγμα, δεν χρειάζεται χλώριο για να παράξει υδροχλωρικό οξύ, το παράγει ούτως ή άλλως.
Αν ίσχυε αυτό, άτομα που το αλάτι είναι απαγορευμένο, θα είχαν δυσπεπτικά (και όχι μόνο σύμφωνα με το παράδειγμά σου) προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ας ξεκινησουμε να κανουμε τα 3 βασικα, και θα ειμαστε οκ.
Να κανουμε γυμναστικη.
Να μην καπνιζουμε.
Να μην τρωμε αηδιες.


Το περπάτημα πιάνεται? Ακούω πως μισή ώρα έντονο περπάτημα την ημέρα είναι μια αρκετά καλή άσκηση για κάποιον (όπως εγώ) που δεν έχει συνηθίσει στην έντονη γυμναστική.:hmm:

Κι εγώ το 'χω αυτό με το κάπνισμα. Γιούπι!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top