Πώς δουλεύει το wine;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το wine αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει;
Μπορεί να μου πει κάποιος;
Για να τρέχω κάτι μέσω wine πρέπει να το έχω εγκαταστημένο ή φτάνει το exe εγκατάστασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Καλύτερα να το έχεις εγκαταστημένο απο πρίν... Βέβαια, υπάρχει και η άποψη του έχω τα XP σαν κύριο OS και έχω το Linux σε VMware :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βέβαια, υπάρχει και η άποψη του έχω τα XP σαν κύριο OS και έχω το Linux σε VMware
Και αν δε θες να παιζεις παιχνίδια παιζει και το αναποδο, απλως δεν κανει τοσο καλό integration (με linux VM μπορείς να κανεις minimize το vmware και να σηκώνεις με x server τα προγράμματα του Linux στο περιβαλον των windows)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Δηλαδή εννοείς γκαντέμη οτι μπορούμε να παίξουμε AmaroK στα XP έτσι;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κάποιο παιδί μου είχε μιλήσει για " emulator " των παιχνιδιών των XP σε linux. Μάλιστα είχαμε παίξει διπλό CS:CZ εγώ από XP και αυτός από Ubuntu. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.
Ναι τον Cedega λες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S1RHC

Νεοφερμένος

Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ναι αυτόν λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω windows στο μηχάνημα ... Μόνο linux ... Τι μπορώ να κάνω ωστε να τρέξω ενα εκτελέσημο αρχείο exe;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Πρέπει να κάνεις πρώτα το setup του wine. Πήγαινε να τρέξεις κάτι με το wine και θα σου βγάλει ένα κουμπάκι να το κάνεις. (ή μπορείς να τρέξεις το winesetuptk).

Αρχική Δημοσίευση από S1RHC:
Κάποιο παιδί μου είχε μιλήσει για " emulator " των παιχνιδιών των XP σε linux. Μάλιστα είχαμε παίξει διπλό CS:CZ εγώ από XP και αυτός από Ubuntu. :)
Το CS τρέχει και με το "απλό" wine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Πρέπει να κάνεις πρώτα το setup του wine. Πήγαινε να τρέξεις κάτι με το wine και θα σου βγάλει ένα κουμπάκι να το κάνεις. (ή μπορείς να τρέξεις το winesetuptk).
Αυτό που πρέπει να τρέξω είναι το αρχείο εγκατάστασης είναι το τελικό exe;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν και έχουν περάσει 5 χρόνια και ποσώς θα ενδιαφέρει τον Πάνο το πώς δουλεύει το Wine :P να πω ότι πολύ-πολύ απλά αρκεί να το εγκαταστήσεις. Άπαξ και το εγκαταστήσεις τότε αντιμετωπίζεις τα εκτελέσιμα *.exe όπως και στα windows: double click και δουλεύουν. Απλώς μπαίνει ανάμεσα ένα compatibility layer που επιτρέπει στα *.exe να τρέξουν.

Ενίοτε τα αποτελέσματα είναι μαγευτικά. Με μία πολύ απλή ρυθμισούλα στο winecfg τρέξαμε Warcraft III σε full screen με εκπληκτικά γραφικά, video και ήχο. Πετούσε! :D
Παράλληλα υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που τρέχουν out-of-the-box, χωρίς καμία ρύθμιση δηλαδή, που είναι το platimum list του wine.

Και δύο tips:

  • Φροντίστε στα *.exe να έχετε δώσει execute permissions (chmod 755 filename).
  • ΠΟΤΕ δεν εκτελούμε το wine ως root, ακόμα κι αν μας πληρώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τρεχει το itunes με το wine?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πώς δουλεύει το wine;
Δύσκολα,
άσε που μιά φορά την είχα ποτίσει ένα μπουκάλι γουάην για να κάνουμε τρελίτσες
και ύστερα έπεσε τέζα
με στομαχικές διαταραχές.:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τρεχει το itunes με το wine?
Εδώ μπορείς να δεις διάφορα tests που έχουν γίνει με το iTunes. Εξαρτάται την έκδοση, κάποιες δουλεύουν καλύτερα, κάποιες όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τρέχει αλλά με πολλά προβλήματα :(

Τα linux είναι ωραία και γρήγορα αλλά τίποτα παραπάνω :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
wtf? Επειδή μπορεί να μην παίζει το itunes δεν είναι τίποτα παραπάνω; Μην πετάμε κοτσάνες :beating::xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:) Είναι γρήγορα
:) Είναι τζάμπα
:( Δε μπορώ να εγκαταστήσω στο ubuntu εφαρμογή σε άλλο partition ή αλλο σκληρο δίσκο από αυτό που το έχω εγκαταστήσει
:( Δεν αναγωρίζει το ipod, το iphone, το ipad (υπάρχουν μερικά προγραμματακια υποκατάστατα αλλά έχουν πολλά λάθη)
:( Το hdmi πρέπει να το ρυθμίσω χειροκίνητα κάθε φορά στo windows με ένα fn f4 είμαι καλυμμένος
:( Έκανα ένα λάθος μια φορά και γέμισα εντελώς το παρτισιον του ubuntu με αποτέλεσμα να μην αρχίζει το γραφικό περιβάλλον. Χρειάστηκε να μπω στην μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα για να σβήσω με εντολές το αρχείο. ΄΄Ενας άλλος χρήστης αυτό δε θα μπορούσε να το κανει.
:( Όταν πατας delete βάζει το αρχειάκι στο κάδο και δε σε ρωτάει αν θελω να πετάξω το αρχειακι στον κάδο.
:( Αν δεν έχεις internet απλως δε χρησιμοποιούνται τα λινουξ. Όλα γίνονται από το update χωρίς αυτό δε μπορείς να κάνεις τιποτα.
:( Το blu ray μου δε μου τρέχει. Στα windows με την πρώτη.
:( Πολλά παραπάνω bug από ότι στα windows. (οι λινουξάδες κατηγορουν τo windows για bugs ενώ το linux έχουν παραπάνω)
:( Ποτέ δε κατάφερα να μου παίξει καλά το flash.
:( Κάθε φορά που κάνω update φοβάμαι μήπως μου δημιουργηθεί καμιά ασυμβατότητα ¨(0 αξιοπιστία) στα win δε φοβάμαι.
:( O painter του ubuntu δε μου αρέσει τoυ windows μου αρέσει.
:( Κάποιος επαγγελματίας που θέλει ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα π.χ. ένας ιατρός για το ιατρείο του
δε μπορεί να το βρει στο linux. Eνω στo windows μπορει να βρει αρκετά και μάλιστα στην γλώσσα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φόκε, πρωτού ρίξεις χολή για κάτι, φρόντισε να το ψάχνεις περισσότερο το ζήτημα διότι εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα.
Θα σου αποδείξω την σαθρότητα των "επιχειρημάτων" σου πιάνοντάς τα ένα-προς-ένα, εκτός από 2-3 με τα οποία δεν έχει τύχει να ασχοληθώ και δεν γνωρίζω (hdmi, blu-ray).


:( Δε μπορώ να εγκαταστήσω στο ubuntu εφαρμογή σε άλλο partition ή αλλο σκληρο δίσκο από αυτό που το έχω εγκαταστήσει
Στα Windows χρειάστηκες ποτέ να εγκαταστήσεις κάτι έξω από το "Program Files"; Τα βάζεις εκεί για να είναι διαθέσιμα από όλους τους χρήστες και να μην μπορεί κάποιος χρήστης να στο πειράξει. Έτσι και σε linuxοειδή συστήματα, σε επίπεδο filesystem, όλα εγκαθίστανται σε περιοχές έξω από το /home για λόγους ασφαλείας. Δεν έχεις λόγο δηλαδή να πειράξεις το πού εγκαθίστανται.

Αν το μόνο που σε πειράζει είναι το storage medium στο οποίο βρίσκεται ο φάκελος εγκατάστασης, τότε πάρα πολύ απλά ορίζεις εσύ στο σημείο /opt, όπου γίνεται η εγκατάσταση 3rd party εφαρμογών, να γίνεται mount ο δεύτερος σκληρός σου δίσκος. Και με μία εγγραφή στο /etc/fstab, το σύστημα από μόνο του θα στο κάνει automount @ boot.

Ή μπορείς πολύ απλά το /home σου να το βάλεις σε άλλο partition, όπως το έχω εγώ.

Έτσι λοιπόν εσύ θα βλέπεις ένα ενιαίο δέντρο, αλλά κάτω από αυτό, μπορεί να έχει ολόκληρα τμήματα τα οποία είναι αποθηκευμένα σε διαφορετικά partitions ή σκληρούς δίσκους. Εσύ όμως βλέπεις ένα "ενιαίο" δέντρο και δεν μπλέκεις με αχρείαστες πληροφορίες που υποκρύπτονται κάτω από αυτό.

Έτσι λοιπόν ... γίνεται αυτό που λες.

:( Δεν αναγωρίζει το ipod, το iphone, το ipad (υπάρχουν μερικά προγραμματακια υποκατάστατα αλλά έχουν πολλά λάθη)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα προϊνόντα της apple, πάντως ένα Sony Ericsson κινητό που έχω, μοντέλο 2009, το linux το αναγνώρισε αμέσως και μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με αυτό. Δεν χρειάστηκε να βάλω ούτε έναν driver, σε αντίθεση με τα windows που δεν το βρίσκει αν δεν του περάσω τους drivers.


:( Έκανα ένα λάθος μια φορά και γέμισα εντελώς το παρτισιον του ubuntu με αποτέλεσμα να μην αρχίζει το γραφικό περιβάλλον. Χρειάστηκε να μπω στην μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα για να σβήσω με εντολές το αρχείο. ΄΄Ενας άλλος χρήστης αυτό δε θα μπορούσε να το κανει.

  1. Στα Windows εάν γέμιζες το partition μπορεί να μην έμπαινες ούτε καν στο safe mode.
  2. Το λειτουργικό δεν είναι υπεύθυνο αν κάνει μαλακίες ο χρήστης.

:( Όταν πατας delete βάζει το αρχειάκι στο κάδο και δε σε ρωτάει αν θελω να πετάξω το αρχειακι στον κάδο.
Ναι, γιατί το linux σε αντιμετωπίζει ως ενήλικα και όχι σαν παιδάκι. Εναλλακτικά εάν το έψαχνες, θα το ρύθμιζες:
Press ALT+F2 and type gconf-editor
Navigate to /apps/nautilus/preferences/confirm_trash and make sure it is checked.​
:( Αν δεν έχεις internet απλως δε χρησιμοποιούνται τα λινουξ. Όλα γίνονται από το update χωρίς αυτό δε μπορείς να κάνεις τιποτα.
Ενώ αν δεν έχεις Internet μπορείς να χρησιμοποιήσεις windows, έτσι; Μέσω του update:

  • Ενημερώνεσαι για νέες εκδόσεις των προγραμμάτων.
  • Εγκαθιστάς νέα προγράμματα.
Στα windows το ίδιο πράγμα δεν γίνεται; Όταν δεν έχεις internet τι κάνεις; Τα φέρνεις σε flashάκι ή CD/DVD. Και στο Linux αντίστοιχα μπορείς να φέρεις κάτι.

Για εξήγησέ μου τι μπορείς να κάνεις σε Windows ΧΩΡΙΣ internet, ενώ στο linux δεν μπορείς.


:( Πολλά παραπάνω bug από ότι στα windows. (οι λινουξάδες κατηγορουν τo windows για bugs ενώ το linux έχουν παραπάνω)
Πολύ γενικόλογο και δεν το δέχομαι σαν επιχείρημα. Βγάλε λίστα με bugs.

Στην περίπτωση προβληματικού πακέτου το πρόβλημα διορθώνεται συνήθως σε λίγες μόνο ώρες από την κοινότητα, ενώ στα Windows πρέπει να περιμένεις εβδομάδες γιατί μόνο οι προγραμματιστές της Microsoft μπορούν να το διορθώσουν.


:( Ποτέ δε κατάφερα να μου παίξει καλά το flash.
Καλά, αυτό μόνο σε σένα και τον Άγγελο συμβαίνει. :hehe:
Τρέξε μία linux mint που έρχεται με το flash προεγκατεστημένο και τα ξαναλέμε.


:( Κάθε φορά που κάνω update φοβάμαι μήπως μου δημιουργηθεί καμιά ασυμβατότητα ¨(0 αξιοπιστία) στα win δε φοβάμαι.
Στο συγκεκριμένο θα είχες δίκιο εάν μίλαγες για debian testing. Το ubuntu όμως είναι stable edition, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

:( O painter του ubuntu δε μου αρέσει τoυ windows μου αρέσει.
Ναι, γιατί ο "painter" αυτός είναι πολύ εξελιγμένος για σένα. Ο Gimp, συγκεκριμένα, χαρακτηρίζεται από αρκετό κόσμο ως άξιος ανταγωνιστής του photoshop γιατί μπορεί να κάνει τρελά πράγματα.

Εάν πάλι θέλεις κάτι απλό, apt-get install kolourpaint
Που είναι σαν το mspaint, αλλά ακόμα πιο φιλικό. Δεν σου φταίω εγώ αν δεν το 'ψαξες...


:( Κάποιος επαγγελματίας που θέλει ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα π.χ. ένας ιατρός για το ιατρείο του
δε μπορεί να το βρει στο linux. Eνω στo windows μπορει να βρει αρκετά και μάλιστα στην γλώσσα του

  1. Δεν είναι θέμα του λειτουργικού, αλλά της εταιρίας που βγάζει το πρόγραμμα. Την εταιρία να κατηγορήσεις που δεν βγάζει πρόγραμμα που να τρέχει σε linux.
  2. Υπάρχουν πλέον εταιρίες που βγάζουν εκδόσεις και για linux, πχ η Mathworks που βγάζει το Matlab.
  3. Τα τρέχεις από το wine.


Ps: :( γιατί λυπάμαι που σε έκανα ρόμπα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φόκε, πρωτού ρίξεις χολή για κάτι, φρόντισε να το ψάχνεις περισσότερο το ζήτημα διότι εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα.
Θα σου αποδείξω την σαθρότητα των "επιχειρημάτων" σου πιάνοντάς τα ένα-προς-ένα, εκτός από 2-3 με τα οποία δεν έχει τύχει να ασχοληθώ και δεν γνωρίζω (hdmi, blu-ray). [/spoiler]
Φυσικό είναι μην έχεις ασχοληθείς αφού χρησιμοποιείς linux. Όταν ασχοληθείς ή θα αναγκαστείς να ασχοληθείς θα χρησιμοποιήσεις windows. Ασχολήθηκα πάρα πολύ με το hdmi κατάφερα και το ρύθμισα αλλά κάθε φορά που έβαζα το καλώδιο στην tv ήθελε επαναρύθμιση.


Στα Windows χρειάστηκες ποτέ να εγκαταστήσεις κάτι έξω από το "Program Files"; Τα βάζεις εκεί για να είναι διαθέσιμα από όλους τους χρήστες και να μην μπορεί κάποιος χρήστης να στο πειράξει. Έτσι και σε linuxοειδή συστήματα, σε επίπεδο filesystem, όλα εγκαθίστανται σε περιοχές έξω από το /home για λόγους ασφαλείας. Δεν έχεις λόγο δηλαδή να πειράξεις το πού εγκαθίστανται.
Φυσικά και χρειάστηκε. Στο παρελθόν αρκετές εφαρμογές τις εγκαθιστούσα σε φορητό σκληρό δίσκο ή σε στικάκι. Στα windows όταν εγκαθιστάς μια εφαρμογή σε ρωτάει το σύστημα που θέλεις να εγκατασταθείς (π.χ. σε δισκέτα, σε στικάκι, σε άλλο σκληρό δίσκο).

Αν το μόνο που σε πειράζει είναι το storage medium στο οποίο βρίσκεται ο φάκελος εγκατάστασης, τότε πάρα πολύ απλά ορίζεις εσύ στο σημείο /opt, όπου γίνεται η εγκατάσταση 3rd party εφαρμογών, να γίνεται mount ο δεύτερος σκληρός σου δίσκος. Και με μία εγγραφή στο /etc/fstab, το σύστημα από μόνο του θα στο κάνει automount @ boot.

Ή μπορείς πολύ απλά το /home σου να το βάλεις σε άλλο partition, όπως το έχω εγώ.
Έτσι λοιπόν εσύ θα βλέπεις ένα ενιαίο δέντρο, αλλά κάτω από αυτό, μπορεί να έχει ολόκληρα τμήματα τα οποία είναι αποθηκευμένα σε διαφορετικά partitions ή σκληρούς δίσκους. Εσύ όμως βλέπεις ένα "ενιαίο" δέντρο και δεν μπλέκεις με αχρείαστες πληροφορίες που υποκρύπτονται κάτω από αυτό.

Έτσι λοιπόν ... γίνεται αυτό που λες
Για να πω την αλήθεια δε καταλαβαίνω τι γράφεις :D . Εντάξει στα λινουξ για να το κάνεις αυτό θέλει μια ολόκληρη διαδικασία ενώ στα windows αποτελεί εικονική ρουτίνα του ενός κλικ. To να μετακινήσω το home στο linux δεν μου λέει κάτι γιατί θέλω να έχω προγράμματα ταυτόχρονα σε δυο σκληρούς.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα προϊνόντα της apple, πάντως ένα Sony Ericsson κινητό που έχω, μοντέλο 2009, το linux το αναγνώρισε αμέσως και μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με αυτό. Δεν χρειάστηκε να βάλω ούτε έναν driver, σε αντίθεση με τα windows που δεν το βρίσκει αν δεν του περάσω τους drivers.
Γενικά στα windows υπάρχουν drivers για τα πάντα αφού υποστηρίζονται από όλες τις εταιρίες ακόμα και από την μηλοεταιρία.
Στα linux αν δε στο αναγνωρίζει το σύστημα την πάτησες. Εσύ κατάφερες να τρέξεις τα μπιχλιμπίδια στο windows τα δικά μου μου μπιχλιμπίιδα όμως δε τα αναγνωρίζει. Η κάρτα ήχου μου δεν αναγνωρίζει 5κάναλο στο linux.


  1. Στα Windows εάν γέμιζες το partition μπορεί να μην έμπαινες ούτε καν στο safe mode.
  2. Το λειτουργικό δεν είναι υπεύθυνο αν κάνει μαλακίες ο χρήστης.
υπερβάλλεις τώρα το windows σε ενημερώνει πάντα και κάνει αυτόματη εκαθάριση. Αλλά ακόμα και αν το απενεργοποιήσεις σέρνεται αλλά σε βάζει στο γραφικό περιβάλλον. Όταν είχα κάνει μια βλακία και χάλασα το εκκίνηση αφού έκανα λάθος στο grub. . Στo linux επρεπε να μπω στo terminal και να πατήσω ένα σωρό εντολές που έβρισκα τα tutorial (και δε καταλάβαινα τι πάτουσα). To πρόβλημα λύθηκε βάζοντας το cd των windows και κάνοντας αυτόματη αποσφαλμάτωση
Προφανώς έκανα βλακεία δεν είμαι ειδικός στους υπολογισtές αλλά προφανώς δε θα φωνάξω τεχνικό για αυτά τα προβληματα.

Για ένα linuxa όταν δημιουργείται πρόβλημα στο linux φταίει ο χρήστης στα windows ευθύνεται η κακιά η microsoft.

Ναι, γιατί το linux σε αντιμετωπίζει ως ενήλικα και όχι σαν παιδάκι. Εναλλακτικά εάν το έψαχνες, θα το ρύθμιζες:
Press ALT+F2 and type gconf-editor
Navigate to /apps/nautilus/preferences/confirm_trash and make sure it is checked.​
Ενώ αν δεν έχεις Internet μπορείς να χρησιμοποιήσεις windows, έτσι; Μέσω του update:


  • Ενημερώνεσαι για νέες εκδόσεις των προγραμμάτων.
  • Εγκαθιστάς νέα προγράμματα.




Στα windows το ίδιο πράγμα δεν γίνεται; Όταν δεν έχεις internet τι κάνεις; Τα φέρνεις σε flashάκι ή CD/DVD. Και στο Linux αντίστοιχα μπορείς να φέρεις κάτι.
Για linux βγαίνουν και οffline Installers για αναβαθμίσεις στo Linux το offline update είναι άγνωστη λέξη.

Για εξήγησέ μου τι μπορείς να κάνεις σε Windows ΧΩΡΙΣ internet, ενώ στο linux δεν μπορείς.
updates, εγκατάσταση drivers....


Πολύ γενικόλογο και δεν το δέχομαι σαν επιχείρημα. Βγάλε λίστα με bugs.

Στην περίπτωση προβληματικού πακέτου το πρόβλημα διορθώνεται συνήθως σε λίγες μόνο ώρες από την κοινότητα, ενώ στα Windows πρέπει να περιμένεις εβδομάδες γιατί μόνο οι προγραμματιστές της Microsoft μπορούν να το διορθώσουν.



Καλά, αυτό μόνο σε σένα και τον Άγγελο συμβαίνει. :hehe:
Τρέξε μία linux mint που έρχεται με το flash προεγκατεστημένο και τα ξαναλέμε.



Στο συγκεκριμένο θα είχες δίκιο εάν μίλαγες για debian testing. Το ubuntu όμως είναι stable edition, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.


Ναι, γιατί ο "painter" αυτός είναι πολύ εξελιγμένος για σένα. Ο Gimp, συγκεκριμένα, χαρακτηρίζεται από αρκετό κόσμο ως άξιος ανταγωνιστής του photoshop γιατί μπορεί να κάνει τρελά πράγματα.

Εάν πάλι θέλεις κάτι απλό, apt-get install kolourpaint
Που είναι σαν το mspaint, αλλά ακόμα πιο φιλικό. Δεν σου φταίω εγώ αν δεν το 'ψαξες...
Καλά συγκρίνεις το painter με την πατάτα το gimp (to oποίο μπορείς να χρησιμοποιείς και στα windoes). Ωραίο το KolourPaint αλλά πρέπει να μάθει ότι στα windows 7 ο painter και ο colculator αναβαθμίστηκαν. Γενικά τo ubuntu είναι ένα κλέψέ από όλους και φτιάξε ένα ελεύθερο λειτουργικό. Το synaptic manager είναι κλεψιά από τα mac.



  1. Δεν είναι θέμα του λειτουργικού, αλλά της εταιρίας που βγάζει το πρόγραμμα. Την εταιρία να κατηγορήσεις που δεν βγάζει πρόγραμμα που να τρέχει σε linux.
  2. Υπάρχουν πλέον εταιρίες που βγάζουν εκδόσεις και για linux, πχ η Mathworks που βγάζει το Matlab.
  3. Τα τρέχεις από το wine.
Δεν εννοώ αυτά τα προγράμματα που τα χρησιμοποιούν όλοι (διάσημα) προφανώς θα βγουν εναλλακτικά αλλά εξειδικευμένα προγράμματα που απευθύνονται σε έναν περιορισμένο αριθμό ανθρώπων.

Kαι τι σημαίνει αυτό ότι η κάθε εταιρία είναι υποχρεωμένη να βγάλει εκδοση για τα linux;. Aν δεν πουλάει το λειτουργικό δε είναι υποχρεωμένη η εταιρία να βγάλει τέτοια έκδοση. Η ubuntu πρέπει να κάνει συμφωνίες με τις εταιρίες ). Εμένα ως απλώς χρήστης δε με ενδιαφέρει ποιος ευθύνεται αλλά ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα.

π.χ. ένας παιδίατρος γνωστός μου θέλει ένα σοβαρό παιδιατρικό πρόγραμμα για έναν ιατρό που θέλει να ανοίξει. Ένα πρόγραμμα ενημερωμένο με ελληνικά δεδομένα δεν υπάρχει στα windows. ; Προφανώς θα αναγκαστεί να βάλει virtual machine. Δε με ενδιαφέρει που δε τρέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα με ενδιαφέρει ότι δεν υπάρχει εναλλακτικη λύση. Τo wine τρέχει καλά στα δημοφιλή προγράμματα στα αλλά δεν τρέχει καλά και το ξέρεις. (θέλουν τόσες πολλές ρυθμίσεις που δε μπορείς να τις κανει ένας απλός χρήστης όπως εγώ)
Ps: :( γιατί λυπάμαι που σε έκανα ρόμπα :(
Γενικά χρησιμοποιώ και τα 2 λειτουργικά. Kαι έβαλα αρνητικά και θετικά σύμφωνα με τις αναγκές μου. Kατανοώ ότι εσείς πληροφορικάκηδες, ημμυτες... πρέπει να υποστηρίζεται το linux. Mέσα σας όμως ξέρετε ότι εχω δίκιο...

Όσο αφορά τα bug:
1) Το πρώτο το είπα όταν γεμισει ο σκληρός δίσκος.
2) Όταν ενεργοποιούσα τα kits εφέ του λινουξ τα γράμματα του amsn εξαφανιζόντουσαν.
3) Μου έχει παγώσει (δε ξέρω γιατί)
4) Σε έναν παλιό hp όταν βάζω memory card μέσα εμφανίζει αλαμπουρνέζικα και κολλάει.


Γενικά δε νιώθω ασφάλεια με αυτό το λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top