Κακές συνήθειες και πώς να τις αποφύγετε!

ledia

Νεοφερμένος

Η ledia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
[FONT=&quot]Όλοι οι χρήστες ηλεκτρονικών υπολογιστών έχουμε κάποιες κακές συνήθειες. Το ζήτημα είναι να τις εντοπίσουμε και να τις αποβάλουμε. Οι συνήθειες αυτές πολλές φορές επιβαρύνουν το hardware του υπολογιστή μας κάνοντας τη ζωή μας δυσκολότερη.[/FONT]
[FONT=&quot]Σήμερα λοιπόν έχουν την τιμητική τους οι “τεμπέληδες” των υπολογιστών![/FONT]
[FONT=&quot]Όσοι έχετε χρησιμοποιήσει τη λέξη “password” ως κωδικό πρόσβασης ή την ημερομηνία γέννησής σας θα πρέπει να σκεφτείτε τι άλλο μπορεί να κάνετε το οποίο μπορεί να δυσκολεύει τη ζωή τη δική σας και του υπολογιστή σας.[/FONT]
[FONT=&quot]Χωρίς περαιτέρω καθυστερήσεις σας παρουσιάζουμε 10 κακές συνήθειες που μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε εσάς και τον υπολογιστή σας και πώς να τις αποφύγετε: <…>[/FONT]
[FONT=&quot]• Υπολογιστής χωρίς λογισμικό ασφάλειας ή οποιοδήποτε είδους [/FONT][FONT=&quot]ασφάλειας[/FONT][FONT=&quot].
• Υπολογιστής χωρίς back-up.
• Απάντηση σε spam e-mails.
• Μετακινήσεις με συνεχώς ενεργό laptop.
• Χρήση laptop στο κρεβάτι.
• Εκτύπωση των πάντων.
• Laptop στο αυτοκίνητο.
• Δεν έχω μάθει (μετά από τόσα χρόνια χρήσης των [/FONT][FONT=&quot]windows[/FONT][FONT=&quot]!) τα shortcuts του keyboard.
• Εγκαθιστώ ότι σαβούρα μου στέλνουν.
• Χρησιμοποιώ έναν κωδικό για όλους μου τους λογαριασμούς.[/FONT]
[FONT=&quot]Θα ακολουθήσουν αναλύσεις των κακών συνηθειών μας, καθώς και τρόποι για να τις αποφεύγουμε.[/FONT]


[FONT=&quot]Πηγή:[/FONT][FONT=&quot]https://www.secnews.gr/archives/5149[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το τελευταίο ειδικά οι περισσότεροι που ξέρω το εφαρμόζουν. Δεν είναι ότι πιο απλό να θυμάσαι 6-7 pass από έξω.
Πότε θα μάθουμε πώς μπορούμε να τις διορθώσουμε όμως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
[FONT=&quot] Χρήση laptop στο κρεβάτι.[/FONT]

γιατι ειναι κακο αυτο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι κακό και για την στάση του σώματος αλλά και για υπερθέρμανση του υπολογιστή. Για αυτό λένε πως πρέπει να πάρουμε βάση στήριξης.

(Εγώ δεν έχω βάση :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχω τον υπολογιστη στο κρεβατι. απο μικρη εως τωρα διαβαζω στο κρεβατι και εχω και τον υπολογιστη στο κρεβατι. δεν μπορω αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έψαξα και δεν μπορώ να το βρω τώρα, αλλά είχα διαβάσει ότι μία έρευνα έλεγε, ότι η χρήση του λάπτοπ στο κρεβάτι, δημιουργεί στείρωση και ανικανότητα ειδικά στους άνδρες, όταν το βρω θα το ανεβάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κρεβάτι και υπολογιστής είναι εκρηκτικός συνδυασμός: εύκολη πρόσβαση σε ηδονικά site και άνετο μαλακό περιβάλλον οδηγούν στον αυνανισμό που προκαλεί τα γνωστά προβλήματα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κρεβάτι και υπολογιστής είναι εκρηκτικός συνδυασμός: εύκολη πρόσβαση σε ηδονικά site και άνετο μαλακό περιβάλλον οδηγούν στον αυνανισμό που προκαλεί τα γνωστά προβλήματα υγείας.

Επίσης αν ο αυνανισμός γίνεται πάνω από τον υπολογιστή,υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος και ηλεκτροπληξίας.Ετσί,οδηγούμαστε και σε μια άλλη αμαρτία:την αυτοκτονία εν μέσω ηδονής.(ερωτικά παιχνίδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μιλησε και ο ψαλτης:P

πς. για τον τζιζας πηγαινε αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[FONT=&quot]Όλοι οι χρήστες ηλεκτρονικών υπολογιστών έχουμε κάποιες κακές συνήθειες. Το ζήτημα είναι να τις εντοπίσουμε και να τις αποβάλουμε. Οι συνήθειες αυτές πολλές φορές επιβαρύνουν το hardware του υπολογιστή μας κάνοντας τη ζωή μας δυσκολότερη.[/FONT]
[FONT=&quot]Σήμερα λοιπόν έχουν την τιμητική τους οι “τεμπέληδες” των υπολογιστών![/FONT]
[FONT=&quot]Όσοι έχετε χρησιμοποιήσει τη λέξη “password” ως κωδικό πρόσβασης ή την ημερομηνία γέννησής σας θα πρέπει να σκεφτείτε τι άλλο μπορεί να κάνετε το οποίο μπορεί να δυσκολεύει τη ζωή τη δική σας και του υπολογιστή σας.[/FONT]
[FONT=&quot]Χωρίς περαιτέρω καθυστερήσεις σας παρουσιάζουμε 10 κακές συνήθειες που μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε εσάς και τον υπολογιστή σας και πώς να τις αποφύγετε: <…>[/FONT]
[FONT=&quot]• Υπολογιστής χωρίς λογισμικό ασφάλειας ή οποιοδήποτε είδους [/FONT][FONT=&quot]ασφάλειας[/FONT][FONT=&quot].
• Υπολογιστής χωρίς back-up.
• Απάντηση σε spam e-mails.
• Μετακινήσεις με συνεχώς ενεργό laptop.
• Χρήση laptop στο κρεβάτι.
• Εκτύπωση των πάντων.
• Laptop στο αυτοκίνητο.
• Δεν έχω μάθει (μετά από τόσα χρόνια χρήσης των [/FONT][FONT=&quot]windows[/FONT][FONT=&quot]!) τα shortcuts του keyboard.
• Εγκαθιστώ ότι σαβούρα μου στέλνουν.
• Χρησιμοποιώ έναν κωδικό για όλους μου τους λογαριασμούς.[/FONT]
[FONT=&quot]Θα ακολουθήσουν αναλύσεις των κακών συνηθειών μας, καθώς και τρόποι για να τις αποφεύγουμε.[/FONT]


[FONT=&quot]Πηγή:[/FONT][FONT=&quot]https://www.secnews.gr/archives/5149[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]


Eπειδή ήταν έλειπες το ποστ Θα προτείνω λυσεις :clapup:

Υπολογιστής χωρίς back-up.
εγκαταστήστε linux. Επειδή το λινουξ δημιουργεί συνεχώς προβήματα πιθανό να την πατήσετε τις πρώτες μερες και να χάσετε προσωπικά δεδομένα σας αλλά στην συνέχεια θα βάλετε μυαλό και το back up θα γίνει καθημερινή ρουτίνα.

Εκτύπωση των πάντων.
Πάλι linux. Στα οποία μάλλον δε θα τρέχει ο εκτυπωτης συνπεώς και να θέλεις δε θα μπορείς να εκτυπώσεις.

Δεν έχω μάθει (μετά από τόσα χρόνια χρήσης των [/font][FONT=&quot]windows[/FONT][font=&quot]!) τα shortcuts του keyboard.
ΛΙνουξ θα χρειαστείς να χρησιμοποιείς το google ακόμα και για τα ποιο στοιχειώδη πράγματα.

Χρήση laptop στο κρεβάτι.
Η θερμοκρασία στα laptop είναι καταστοφική για τα γενετικά μόρια του άντρα. Μια λύση είναι η χρήση μιας επιφάνεις πάνω από τα πόδια. Η άλλη είναι τα λινουξ το μπικουινάκι των λινουξ έχει μάθει να ζει σε κρύες θερμοκρασίες και το λινουξ περιβάλλον που ζει το πιγκουινάκι είναι κρυό.

Εγκαθιστώ ότι σαβούρα μου στέλνουν.
Λινουξ πάλι είναι η λύση. Την σαβούρα πάλι θα στην στέλνουν αλλά δε θα μπορείς να την εγκαταστήσεις.


Σε όλα τα προβήματα σας μία είναι η λύση το χρυσό μπικουινάκι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Η θερμοκρασία στα laptop είναι καταστοφική για τα γενετικά μόρια του άντρα.

και άρα αυτό εμποδίζει το κυνήγι της ηδονής, άρα είναι θετικό πράγμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κρεβάτι και υπολογιστής είναι εκρηκτικός συνδυασμός: εύκολη πρόσβαση σε ηδονικά site και άνετο μαλακό περιβάλλον οδηγούν στον αυνανισμό που προκαλεί τα γνωστά προβλήματα υγείας.
Αν ο Θεός δεν ήθελε να αυνανιζόμαστε, θα έκανε τα χέρια μας πιο κοντά.George Carli
:teasing::teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
πς. για τον τζιζας πηγαινε αυτο..

σήμερα είμαι ταϊσμένος,δεν τρώω ανθρώπους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν ο Θεός δεν ήθελε να αυνανιζόμαστε, θα έκανε τα χέρια μας πιο κοντά.George Carli
:teasing::teasing::teasing:

Πφφ...φαντάζεσαι τα χερια να τα ξανάκανε μακριά και να κόνταινε το...θου κύριε.

Εντάξει είμαι πολύ οφ τοπικ,αλλα αν δεν το έλεγα θα έσκαγα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δε βάζουμε τ'αρχίδια μας πάνω στο λάπτοπ... το λάπτοπ το βάζουμε πάνω στους ΜΗΡΟΥΣ. Οπότε όχι, δε στειρωνόμαστε. Τι στην ευχή δηλαδή.
Και όταν έχει 41 βαθμούς το καλοκαίρι πάλι οι άνδρες τζουφιάζουν;
Τα ψειρίζετε πολύ... αν ήταν έτσι δε θα είχαμε τόσες ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Και η no 1 κακή συνήθεια: Πατάς ΟΚ στο πλαίσιο διαλόγου χωρίς να έχεις διαβάσει τι γράφει...
-Δημήτρη δε τυπώνει
-Για να δω...
Παω να εκτυπώσω, εκτυπωτής χωρίς χαρτί, ενα πλαίσιο διαλόγου λεει "ο εκτυπωτής σας δεν έχει χαρτί"
-Ε αφου δεν εχει χαρτί
-και πού να το ξέρω εγώ, προγραμματισής είμαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δε βάζουμε τ'αρχίδια μας πάνω στο λάπτοπ... το λάπτοπ το βάζουμε πάνω στους ΜΗΡΟΥΣ. Οπότε όχι, δε στειρωνόμαστε. Τι στην ευχή δηλαδή.
Και όταν έχει 41 βαθμούς το καλοκαίρι πάλι οι άνδρες τζουφιάζουν;
Τα ψειρίζετε πολύ... αν ήταν έτσι δε θα είχαμε τόσες ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.

Πανω που ελεγα να το ειχα συνεχια πανω στην περιοχη μπας και γλιτωσω καμια τετια εγκυμοσυνη ερχεσε και μουκοβεις τα φτερα! Ειναι συμπεριφορα αυτη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top