Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με προλαβε η Μισελ. Γιατι υπερβολη η αποβολη μη γονιμοποιημενου ωαριου ή σπερματοζωαριων ; Επειδη απο μονα τους δεν φτιαχνουν ανθρωπο ; Δεν ειναι πολυ πειστικο επιχειρημα. Ποτε ξεκιναει η ζωη αραγε ; Δε ξερω πως ειναι η ελληνικη εκφραση αλλα we're splitting hairs here.

Αρχιζει με ωαριο και σπερματοζωαριο ; Αρχισει με συγευξη γαμετων ; Σε ποιο σταδιο ; 1 κυτταρου ; 2 ; 4; 8 ; Ποτε αποκτα διακαιωματα ;

Οπως εγραψα και πιο πριν (εκτος αν το ξεχασα) "People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process."


ο γιατρός μου, μου είπε
ζωή υπάρχει όταν μπορώ πλέον να δω καρδιακή λειτουργία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Με προλαβε η Μισελ. Γιατι υπερβολη η αποβολη μη γονιμοποιημενου ωαριου ή σπερματοζωαριων ; Επειδη απο μονα τους δεν φτιαχνουν ανθρωπο ; Δεν ειναι πολυ πειστικο επιχειρημα. Ποτε ξεκιναει η ζωη αραγε ; Δε ξερω πως ειναι η ελληνικη εκφραση αλλα we're splitting hairs here.

Αρχιζει με ωαριο και σπερματοζωαριο ; Αρχισει με συγευξη γαμετων ; Σε ποιο σταδιο ; 1 κυτταρου ; 2 ; 4; 8 ; Ποτε αποκτα διακαιωματα ;

Οπως εγραψα και πιο πριν (εκτος αν το ξεχασα) "People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process."
Αφού λες για μη γονιμοποιημένο ωάριο, σε ποια ζωή αναφέρεσαι;
(ΚουΕ, θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίσως δεν κατάλαβες. Διαγνώστεται κάποιος με μια ασθένεια ή τέλοσπάντων δεν γουστάρει να ζήσει και θέλει να πεθάνει με ευθανασία. Δεν νομίζω ότι καν συγκρίνεται με οποιαδήποτε άλλη περίσταση που αποφασίζει άλλως για την ζωή του.χωρίς να θεωρώ λάθος το τελευταίο. Απλά όταν η απόφαση είναι προσωπική, τότε για μένα τα πράγματα είναι εντελώς απλά.

Ίσως δεν εξήγησα και δικαίως δεν κατάλαβες ότι αναφέρομαι στις περιπτώσεις που η μητέρα αποφασίζει να διακόψει την κύηση λόγω προβλήματος υγείας του παιδιού.
Σε αυτή την περιπτωση συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω σε σε τι διαφέρουν έκτρωση και ευθανασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
H ευθανασία όμως υποστηρίζεται για τις περιπτώσεις που όντως ένα άτομο πάσχει από εξαιρετικά επώδυνη και ανίατη ασθένεια, ενώ η περίπτωση της διακοπής κύησης για λόγους υγείας του κυοφορούμενου δεν αναφέρεται απαραίτητα σε περίπτωση που αν ίσχυε νόμος για ευθανασία θα την περιελάμβανε στο πλαίσιο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παιδιά ας μην μπλέξουμε τα θέματα. :D

Εγώ ρώτησα όσους είναι ενάντια στις εκτρώσεις να μου πουν αν είναι και ενάντια στην ευθανασία.
Εάν δηλαδή είναι γενικώς κατά της αφαίρεσης ζωής σε περίπτωση υγείας.

Εάν θέλετε να επεκταθούμε περί ευθανασίας να πάμε εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα το ίδιο Ισι, μερικές φορές δυστυχώς υπάρχουν πρακτικές-λειτουργικές διαφορές που σε κάνουν να καταλάβεις οτι δεν έχει σημασία αν είσαι υπέρ ή κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικά σε αυτό που λες διότι υπάρχει πάντα και ο αστάθμητος παράγωντας.
Πάντως είναι σίγουρα επώδυνο όταν αναγκάζεσαι να κάνεις κάτι που είναι ενάντια στα πιστεύω σου.
Έρχεσαι αντιμέτωπος με ολόκληρη την κοσμοθεωρία σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πράγματι, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, όμως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, και δεν έχεις και χρόνο για σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αφού λες για μη γονιμοποιημένο ωάριο, σε ποια ζωή αναφέρεσαι;
(ΚουΕ, θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση ; )
Kαραρχην και το μη γονιμοποιημενο ωαριο, ζωη εχει, ζωντανο κυτταρο ειναι. Αλλα δεν αναφερομαι σε κατι συγκεκριμενο. Ερωτησεις κανω για να δειξω οτι το να οριοθετουμε ποτε ακριβως δημιουργηθηκε καινουργια ζωή ειναι από δυσκολο εως ασκοπο. (γιατι πολυς κοσμος κατα των εκτρωσεων χρησημοποιει σαν επιχειρημα οτι ειναι ζωντανος οργανισμος , εχει δικαιωματα κλπ,κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eντάξει, γίνονται πολύ γραφικοί ορισμένοι, θέλοντας να δείξουν την ευαισθησία τους σε ορισμένα θέματα.
Αλήθεια μανιτάρια τρώνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
(γιατι πολυς κοσμος κατα των εκτρωσεων χρησημοποιει σαν επιχειρημα οτι ειναι ζωντανος οργανισμος , εχει δικαιωματα κλπ,κλπ)


συνήθως είναι ο ίδιος κόσμος που με μεγάλη ευκολία πνίγει τα γατάκια της γάτας του γιατί δεν έχει τι να τα κάνει....


Πειρατή σε αυτό που με ρώτησες και τώρα το είδα :P
έκανα ήδη λήψη τροφοβλάστη ;) δεν θα χρειαστώ δόξα το θεό και αμνιοπαρακέντηση.... όλα έχουν πάει καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πειρατή σε αυτό που με ρώτησες και τώρα το είδα :P
έκανα ήδη λήψη τροφοβλάστη ;) δεν θα χρειαστώ δόξα το θεό και αμνιοπαρακέντηση.... όλα έχουν πάει καλά :)

Ωραία λοιπόν, όλα πάνε καλά και κάτι παραπάνω από καλά γιατί είναι και πανάκριβη η άτιμη...... :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν, όλα πάνε καλά και κάτι παραπάνω από καλά γιατί είναι και πανάκριβη η άτιμη...... :):)


συνεχίζω λίγο το οφφ τοπικ και να μας συγχωρείτε... :redface:
650 έκανε στο Ιασώ η λήψη του τροφοβλάστη και το ταμείο την θεωρεί εξέταση πολυτελείας και δεν την καλύπτει.....
ενώ την αμνιοπαρακέντηση την καλύπτει ως ένα βαθμό νομίζω
πάντως με το προηγούμενο ιστορικό μου δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα φυσικά....
ο 5ος μήνας που γίνεται η αμνιοπαρακέντηση είναι ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ρε γμτ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οκ οκ εγώ φταίω για τα οφ τόπικ, ας πάνε στον κάλαθο....:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Στο θέμα της έκτρωσης δεν υπάρχει μαύρο ή άσπρο. Υπάρχει από πίσω μια ολόκληρη κατάσταση και αυτή νομίζω πρέπει να παίρνει κανείς υπόψην του πριν εκφάσει άποψη. Και το τονίζω αυτό, ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ, απλά σχηματίζω άποψη.
Και δεν θεωρώ δολοφόνο μια γυναίκα που κάνει έκτρωση όταν υπάρχουν θέματα υγείας (του παιδιού ή και δικής της) ούτε μια γυναίκα που μένει έγγυος μετά από ένα βιασμό. Την κατανοώ απόλυτα και το ίδιο θα έκανα κι εγώ στη θέση της.
Δεν θεωρώ δολοφόνο ούτε μια κοπελίτσα που από "λάθος" έμεινε έγγυος και κάνει έκτρωση. Ηλίθια τη θεωρω. Όταν θες να απολαμβάνεις τις χαρές του σεξ πρέπει να μάθεις να προστατεύεσαι. Οχι μόνο από ανεπιθύμητες εγγυμοσύνες (αυτό σ'ιγουρα καθόλου δεν απασχολεί μερικές μιας και έχουν βρει τη λύση....) αλλά κυρίως από ΣΜΝ. Και σε τελική ανάλυση υπάρχουν ευθύνες πάντα, σε ότι κάνεις. Και "λάθος" δεν υπάρχει, έτσι γενικά και αόριστα. Το "λάθος" είναι αυτού που πίστεψε ότι το "τράβηγμα" είναι ασφαλής μέθοδος αντισύληψης. Και εφόσον έκανες το λάθος θα υποστείς και τις συνέπειες. ΚΑι την καριέρα σου θα διακόψεις και το σκατό σου παξιμάδι θα κάνεις για να μεγαλώσεις το παιδί σου αξιοπρεπώς.
Και αυτά τα λέω έχοντας στο μυαλό μου ότι 10 στις 10 κοπέλες που γνωρίζω να έχουν κάνει έκτρωση την έκαναν απλά και μόνο γιατί η εγγυμοσύνη ήταν ανεπιθύμητη. Γιατί δεν πήγαν ως το φαρμακείο να αγοράσουν προφυλακτικά, γιατί δεν παίρναν χάπι, γιατί ο σύντροφός τους τους είπε "έλα μωρέ, δεν πειράζει, με μια φορά δεν μενεις έγγυος":worry: .
sorry για την πολυλογία αλλά πραγματικά τα παίρνω με αυτή την ανευθυνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Youki, δεν μένουν όοολες οι κοπέλες έγκυες επειδή δεν λάμβαναν τα μέτρα τους. Μπορει πχ να έκανε εμετό και να βγήκε και το χάπι (κάτι που το φοβάμαι μιας και με την αφηρημάδα μου ούτε που θα μου πάει το μυαλό στο χάπι αν κάνω εμετό), να μετακινήθηκε το διάφραγμα, πολλά μπορούν να συμβούν. Έχουν καταγραφεί ακόμα και περιπτώσεις εγκυομοσύνης σε γυναίκες που φόραγαν σπιράλ!! Ναι, συνήθως οφείλεται σε αμέλεια, αλλά ας μη γενικεύουμε. Και ακόμα και σε αμέλεια να οφείλεται, σίγουρα δεν θα πω χαιρέκακα "κατέστρεψε τη ζωή σου να μάθεις να κάνεις λάθη τώρα, ηλίθια". Όλοι κάνουμε λάθη. Άλλοι μεγαλύτερα άλλοι μικρότερα. Ας μην κρίνουμε τόσο αυστηρά τους ανθρώπους. Ναι, μπορεί να έκαναν ένα λάθος που για μας είναι απαράδεκτο, αλλά σίγουρα κι εμείς έχουμε κάνει λάθη που για κάποιους άλλους είναι απαράδεκτα. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Βρε Youki, δεν μένουν όοολες οι κοπέλες έγκυες επειδή δεν λάμβαναν τα μέτρα τους. Μπορει πχ να έκανε εμετό και να βγήκε και το χάπι (κάτι που το φοβάμαι μιας και με την αφηρημάδα μου ούτε που θα μου πάει το μυαλό στο χάπι αν κάνω εμετό), να μετακινήθηκε το διάφραγμα, πολλά μπορούν να συμβούν. .
Για το διάφραγμα δεν μπορώ να μιλήσω καθότι δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι είναι δυνατό να μετακινηθεί, αλλά δεν θα το καταλάβει η γυναίκα ότι κάτι δεν πάει καλά? :hmm: Να πάει μια επίσκεψηαπό το γιατρό? Με το χάπι, επειδή παίρνω, λέει ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε αυτά που παίρνω εγώ) ότι σε περιπτώσεις εμετού μετά τη λήψη, σε περίπτωση που ξέχασες να το πάρεις κλπ κλπ κλπ ΔΕΝ είναι ασφαλές μέτρο ανιτσύλληψης. Και μένα μου έχει τύχει να το ξεχάσω, ε μέχρι να ΄ξεκινήσω το επόμενο κουτί χρησιμοποιούσαμε και προφυλακτικό. Είναι πολύ απλό, δεν είναι δα και κάνα ΤΟΣΟ μεγάλο πακέτο μερικές φορές να χρησιμοποιήσεις και προφυλακτικό. Εκτός κι αν κάποιος θεωρεί μικρότερο πακέτο την έκτρωση, οπότε...πάω πάσο.

Και ακόμα και σε αμέλεια να οφείλεται, σίγουρα δεν θα πω χαιρέκακα "κατέστρεψε τη ζωή σου να μάθεις να κάνεις λάθη τώρα, ηλίθια". Όλοι κάνουμε λάθη. Άλλοι μεγαλύτερα άλλοι μικρότερα. Ας μην κρίνουμε τόσο αυστηρά τους ανθρώπους. Ναι, μπορεί να έκαναν ένα λάθος που για μας είναι απαράδεκτο, αλλά σίγουρα κι εμείς έχουμε κάνει λάθη που για κάποιους άλλους είναι απαράδεκτα. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.
Δεν λεώ τίποτα χαιρέκακα. Σε κάθε μας πράξη υπάρχουν ευθύνες. Το να αποφεύγουμε να τις αναλάβουμε για μένα είναι τουλάχιστον ανωριμότητα. Όταν θες να κάνεις ασφαλές σεξ η λύση είναι η προφύλαξη όχι η έκτρωση. Οπως όταν θες να οδηγήσεις μηχανάκι με ασφάλεια η λύση είναι το κράνος και όχι ο καλός ορθοπεδικός ή μια καλή ασφάλεια ζωής.
Αναμάρτητη δεν είμαι σε καμία περίπτωση, και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να φανεί κάτι τετοιο από τα λόγια μου. Απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πωπωπω κατεβαταααα!
θα τα διαβασω άλλη φορα. νομιζω πρεπει να την εχω πει την αποψη μου ομως...
χμ.....
Η καθε κοπελα ειναι υπευθυνη για τις πραξεις της.
Είμαι ΚΑΤΑ αλλά διακρίνοντας περιπτώσεις.
Δεν συμφωνω με τα τελευταια νεα της εκκλησιας οσο αφορα το θεμα, και τελος, λυπαμαι πολυ για οσα διαβασα για την κουε μου... :/: :(
αλλα χαιρομαι για το μωρακι της (χαζοχαιρομαι σε λαθος τοπικ?!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για το διάφραγμα δεν μπορώ να μιλήσω καθότι δεν γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι είναι δυνατό να μετακινηθεί, αλλά δεν θα το καταλάβει η γυναίκα ότι κάτι δεν πάει καλά? :hmm: Να πάει μια επίσκεψηαπό το γιατρό? Με το χάπι, επειδή παίρνω, λέει ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε αυτά που παίρνω εγώ) ότι σε περιπτώσεις εμετού μετά τη λήψη, σε περίπτωση που ξέχασες να το πάρεις κλπ κλπ κλπ ΔΕΝ είναι ασφαλές μέτρο ανιτσύλληψης. Και μένα μου έχει τύχει να το ξεχάσω, ε μέχρι να ΄ξεκινήσω το επόμενο κουτί χρησιμοποιούσαμε και προφυλακτικό. Είναι πολύ απλό, δεν είναι δα και κάνα ΤΟΣΟ μεγάλο πακέτο μερικές φορές να χρησιμοποιήσεις και προφυλακτικό. Εκτός κι αν κάποιος θεωρεί μικρότερο πακέτο την έκτρωση, οπότε...πάω πάσο.
Όσο για το διάφραγμα ούτε εγώ έχω φορέσει ποτέ, αλλά είχα διαβάσει κάπου οτι ένας κίνδυνος του είναι να μετακινηθεί και να μην το πάρει πρέφα η κοπέλα. Μωρε κι εμένα το λέει και σε όλα τα χάπια το λέει, αλλά προσωπικά ξέρω οτι υπάρχει πιθανότητα αν κάνω εμετό να μην πάει καν το μυαλό μου στο χάπι, να σκέφτομαι άλλα πράγματα (συνήθως όταν κάνεις εμετό, ε δεν είσαι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ώστε να έχεις πλήρη διάυγεια), οπότε να μην σκεφτώ τα περι προφυλακτικού. Άσε που προσωπικά ούτε εγώ, ούτε ο σύντροφος μου έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε και πολύ καλά το προφυλακτικό, μιας και απο την αρχή η μέθοδος αντισύλληψης μας ήταν το χάπι (έπαιρνα για ορμονικούς λόγους απο πριν και είμασταν και οι δύο παρθένοι).
Δεν λεώ τίποτα χαιρέκακα. Σε κάθε μας πράξη υπάρχουν ευθύνες. Το να αποφεύγουμε να τις αναλάβουμε για μένα είναι τουλάχιστον ανωριμότητα. Όταν θες να κάνεις ασφαλές σεξ η λύση είναι η προφύλαξη όχι η έκτρωση. Οπως όταν θες να οδηγήσεις μηχανάκι με ασφάλεια η λύση είναι το κράνος και όχι ο καλός ορθοπεδικός ή μια καλή ασφάλεια ζωής.
Αναμάρτητη δεν είμαι σε καμία περίπτωση, και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να φανεί κάτι τετοιο από τα λόγια μου. Απλά εξέφρασα την προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.
Προφανώς και ισχύουν αυτά που λες! Το θέμα μας εδώ δεν είναι το αν είναι μέθοδος αντισύλληψης η έκτρωση (που προφανώς δεν είναι) αλλά το οτι είναι άδικο να περιμένουμε απο μια νέα κοπέλα να πληρώνει μια ζωή ένα λάθος που έκανε. Δεν με απασχολεί αν το λάθος αυτό είναι λόγω ανωριμότητας, άγνοιας ή οτιδήποτε άλλο. Ούτε αμφισβητώ οτι είναι λάθος. Αυτό που λέω είναι οτι δεν πρέπει να το πληρώνει μια ζωή. Το μάθημα της θα το πάρει απο την έκτρωση. Αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Προφανώς και ισχύουν αυτά που λες! Το θέμα μας εδώ δεν είναι το αν είναι μέθοδος αντισύλληψης η έκτρωση (που προφανώς δεν είναι) αλλά το οτι είναι άδικο να περιμένουμε απο μια νέα κοπέλα να πληρώνει μια ζωή ένα λάθος που έκανε. Δεν με απασχολεί αν το λάθος αυτό είναι λόγω ανωριμότητας, άγνοιας ή οτιδήποτε άλλο. Ούτε αμφισβητώ οτι είναι λάθος. Αυτό που λέω είναι οτι δεν πρέπει να το πληρώνει μια ζωή. Το μάθημα της θα το πάρει απο την έκτρωση. Αρκεί.
Σε αυτό θα διαφωνήσω μερικώς. Και αυτό γιατί ξέρω κοπέλες - και δυστυχώς μη σου πω ότι είναι οι μισές από όσες συνολικά ξέρω ότι έχουν κάνει έκτρωση - που ακόμα και μετά από αυτό συνεχίζουν την ίδια συμπεριφορά. Υπάρχουν και αυτές που όντως τους γίνεται το πάθημα μάθημα, αλλά δυστυχώς όχι όλες. Αφού το έπαθε μια φορά γιατί δεν βάζει μυαλό, γιατί συνεχίζει να μην παίρνει προφυλάξεις? Αν και διαφωνώ εξαρχής καθότι θεωρω απίστευτα σημαντικό το να σέβεσαι πρώτα απόλα τον ευατό σου και να τον προστατεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top