Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;

Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Διλημμα μεταξύ Θεού και Διαβόλου

    Ψήφοι: 2 66.7%
  • Δίλημμα μεταξύ Θρησκείας και Αθεϊας

    Ψήφοι: 1 33.3%

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μου αρεσε το τελευταιο σου ποστ. Τωρα τα ειπες αρκετα ωραια, διχως υστεριες και διχως να με μειωνεις. Προσεξε, ο Εωσφορος δεν ειναι μια επιστροφη στον Ιουδαιοχριστιανικο Θεό (απο την αναποδη) αλλα μια παλιννοστηση (να το πω;) στο αρχαιοελληνικο πνευμα, το οποιο αντιτιθεται σε πολλα του Χριστιανικου. Γιατι; Επειδη ο Εωσφορος (Lucifer) ειναι παναρχαια θεοτητα. Μια επιστροφη λοιπον σε αυτον δεν επισημαινει την παραταξη με τον Σατανα της Καινης Διαθηκης αλλα την ανανηψη αρχαιοελληνικων ιδεωδων. Αν αυτο εννοει ο συγγραφεας τοτε ναι ειναι Μανιφεστο, αν ομως ρεπει σε καταστροφικες τασεις της Αποκαλυψης και θελει να νικησει το κακο (το οποιο συνδιατασσει με λογης λογης συναρπαστικα σεναρια, για να μας προσελκυσει) τοτε νομιζω οτι οντως ειναι μια μπουρδα. Δεν ξερω. Παντως το ολο εγχειρημα μου φαινεται ειτε επικινδυνο για τη νεολαια μας ειτε ευφυεστατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αν κρινουμε απο τα γεγονοτα, το οτι πλησιαζουν σε ενα ζενιθ, μια εξαρση... συντομα θα πρεπει λογικα να ερχεται μια εκτονωση. Το ζητημα ειναι απο τι θα κεφαλαιοποιηθει αυτη. ΜΙα εωσφορικη λατρεια; Το απευχομαι.

Κανονικά δεν θα διάβαζα το τοπικ γιατί ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει να μπαίνω σε θέματα τα οποία είναι ικανά να μου προκαλέσουν αναφυλαξία.

Επειδή όμως σε βλέπω λίγο επηρεασμένο από το θέμα και παθιάστηκες όταν ο τσαρατσάφ διαφώνησε, ας πούμε λίγα πράγματα γιατί πολλή επαναστατικότητα μας έπιασε τελικά φέτος. Σύμφωνα με τον χρήστη του φόρουμ-συγγραφέα-αγκιτάτορα Buggs η Ελλάδα θα γίνει Αργεντινή αυτό το χειμώνα. Επειδή κρατάω ένα μικρό καλάθι έχουμε τα εξής.

Τα τελευταία 30 χρόνια η "πολιτισμένη Δύση" μετασχηματίζεται και μοιάζει να έχει άλλες προκλήσεις με ανεπτυγμένο το αίσθημα ενάντια στην Πολιτική (που μεταφράζεται σε αντιπάθεια προς τους πολιτικούς), την αδυναμία να ταυτιστεί με ένα χώρο και μια ιδεολογία, και την αδυναμία να βρει ένα εκφραστή που θα αντισταθεί στη μείωση της ευημερίας της.

Δεν σου φαίνεται λογικό όταν σε μία χώρα (που την λέμε Ελλάδα) και η οποία μέσα σε 3-4 χρόνια θα βιώσει όλα αυτά που έγιναν μακροχρόνια στην υπόλοιπη Ευρώπη καιρό πριν και με βάναυσο τρόπο να γεννιούνται αντιστάσεις με διάφορες κατευθύνσεις;

Φυσικά θα γραφτούν τέτοιες ανοησίες και οπτικές για τα προβλήματα που αφορούν τον πολίτη (δεν είναι τυχαίο ότι αυτό το λινκ που έδωσες αποκτά αξία μια τέτοια περίοδο για τους περισσότερους). Μόνο που: Καμία αντίδραση με μυστικιστικό χαρακτήρα (όπως αυτή) με το μανδύα της αντίληψης του Όλου που το ονομάζει σύμπαν, δεν καταφέρνει να κινητοποιήσει παραπάνω από μερικούς συμπαθείς αφελείς ανθρώπους. Δεν έχω κάτι με τον μυστικισμό αρκεί ο τελευταίος να μην ορίζεται σαν πολιτική εναλλακτική λύση. Συνήθως οι ιδεες που κερδίζουν τις μάζες δεν είναι αυτές που σου βρίσκουν μια αποκαλυπτική αλήθεια σε 100000 έτη φωτός μακριά και μιλούν γενικά και αόριστα για μια ουτοπία που η τεχνολογία είναι ικανή να μας δώσει στο αόριστο μέλλον αλλά αυτές που μιλούν πραγματιστικά για τα προβλήματα σου. Με λίγα λόγια υπάρχουν οι δημοφιλείς ιδέες και οι μπαρούφες (όπως αυτές που έβαλες)

Υ.Γ. Όσον αφορά τον Λακλάου, ο καημένος ο άνθρωπος μεταμαρξιστής είναι και προσπαθεί να κινήσει λίγο την αριστερά από το τέλμα σε ένα δημοκρατικό πλαίσιο, αν διάβαζε αυτές τις εωσφορικές εικασίες θα γελούσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κανονικά δεν θα διάβαζα το τοπικ γιατί ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει να μπαίνω σε θέματα τα οποία είναι ικανά να μου προκαλέσουν αναφυλαξία.

Επειδή όμως σε βλέπω λίγο επηρεασμένο από το θέμα και παθιάστηκες όταν ο τσαρατσάφ διαφώνησε, ας πούμε λίγα πράγματα γιατί πολλή επαναστατικότητα μας έπιασε τελικά φέτος. Σύμφωνα με τον χρήστη του φόρουμ-συγγραφέα-αγκιτάτορα Buggs η Ελλάδα θα γίνει Αργεντινή αυτό το χειμώνα. Επειδή κρατάω ένα μικρό καλάθι έχουμε τα εξής.

Τα τελευταία 30 χρόνια η "πολιτισμένη Δύση" μετασχηματίζεται και μοιάζει να έχει άλλες προκλήσεις με ανεπτυγμένο το αίσθημα ενάντια στην Πολιτική (που μεταφράζεται σε αντιπάθεια προς τους πολιτικούς), την αδυναμία να ταυτιστεί με ένα χώρο και μια ιδεολογία, και την αδυναμία να βρει ένα εκφραστή που θα αντισταθεί στη μείωση της ευημερίας της.

Δεν σου φαίνεται λογικό όταν σε μία χώρα (που την λέμε Ελλάδα) και η οποία μέσα σε 3-4 χρόνια θα βιώσει όλα αυτά που έγιναν μακροχρόνια στην υπόλοιπη Ευρώπη καιρό πριν και με βάναυσο τρόπο να γεννιούνται αντιστάσεις με διάφορες κατευθύνσεις;

Φυσικά θα γραφτούν τέτοιες ανοησίες και οπτικές για τα προβλήματα που αφορούν τον πολίτη (δεν είναι τυχαίο ότι αυτό το λινκ που έδωσες αποκτά αξία μια τέτοια περίοδο για τους περισσότερους). Μόνο που: Καμία αντίδραση με μυστικιστικό χαρακτήρα (όπως αυτή) με το μανδύα της αντίληψης του Όλου που το ονομάζει σύμπαν, δεν καταφέρνει να κινητοποιήσει παραπάνω από μερικούς συμπαθείς αφελείς ανθρώπους. Δεν έχω κάτι με τον μυστικισμό αρκεί ο τελευταίος να μην ορίζεται σαν πολιτική εναλλακτική λύση. Συνήθως οι ιδεες που κερδίζουν τις μάζες δεν είναι αυτές που σου βρίσκουν μια αποκαλυπτική αλήθεια σε 100000 έτη φωτός μακριά και μιλούν γενικά και αόριστα για μια ουτοπία που η τεχνολογία είναι ικανή να μας δώσει στο αόριστο μέλλον αλλά αυτές που μιλούν πραγματιστικά για τα προβλήματα σου. Με λίγα λόγια υπάρχουν οι δημοφιλείς ιδέες και οι μπαρούφες (όπως αυτές που έβαλες)

Υ.Γ. Όσον αφορά τον Λακλάου, ο καημένος ο άνθρωπος μεταμαρξιστής είναι και προσπαθεί να κινήσει λίγο την αριστερά από το τέλμα σε ένα δημοκρατικό πλαίσιο, αν διάβαζε αυτές τις εωσφορικές εικασίες θα γελούσε :P

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αλλα δεν μπορεις να με κατηγορησεις για το οτι παρεθεσα το ολο ζητημα. Σε λιγο τετοιας φυσεως ζητηματα θα μας απασχολησουν ολο και περισσοτερο.
Ομως για να κανω τον δικηγορο του Διαβολου (επειδη ετσι θα σκεφτουμε βαθυτερα), δε νομιζεις οτι οντως η πολιτικοι μας προσανατολισμοι ειναι θεμελιωμενοι σε καποιες θρησκευτικες βεβαιότητες; Αν ναι, δε νομιζεις οτι αυτες αντιμετωπιζονται με το αντιστροφο αναλογο τους; Δεν υπαρχουν εποχες που τετοιες μεγαλειωδεις συγκρουσεις συμβαινουν;
Οσον αφορα για το μυστικιστικο και το ζητημα των εξωγηινων. Ισως καποια στιγμη στο μελλον ολα αυτα μας ερθουν to the face, οπως λενε. Ισως να εχουμε αποκοιμηθει στις ειδησιογραφικες βατες μας εννοιες, που μας σερβιρουν, κι οτιδηποτε παραταιρο κ μυστικιστικο να ειναι too much. Ομως αυτο καθιστα την ψευδοτητα του; Ο ιδιος ο Heidegger προσπαθησε σε χιλιαδες σελιδες να μας καταδειξει το γεγονος οτι το Ειναι ειναι πιο μυστηριο απο οσο φανταζομαστε.
Αλλα, ειπα κανω τον δικηγορο του Διαβολου, στην ουσια συμφωνω μαζι σου οτι τα προβληματα λυνονται με την πολιτικη και την παιδεια κι οχι με μυστικιστικες φανφαρες... αλλα κραταω και μια πισινη γιατι κανεις δεν ξερω. Αυτος ειναι ο λογος που ξεκινησα το ζητημα----- κανεις δεν ξερει! πρεπει παντα να διερωτόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μου αρεσε το τελευταιο σου ποστ. Τωρα τα ειπες αρκετα ωραια, διχως υστεριες και διχως να με μειωνεις. Προσεξε, ο Εωσφορος δεν ειναι μια επιστροφη στον Ιουδαιοχριστιανικο Θεό (απο την αναποδη) αλλα μια παλιννοστηση (να το πω;) στο αρχαιοελληνικο πνευμα, το οποιο αντιτιθεται σε πολλα του Χριστιανικου. Γιατι; Επειδη ο Εωσφορος (Lucifer) ειναι παναρχαια θεοτητα. Μια επιστροφη λοιπον σε αυτον δεν επισημαινει την παραταξη με τον Σατανα της Καινης Διαθηκης αλλα την ανανηψη αρχαιοελληνικων ιδεωδων. Αν αυτο εννοει ο συγγραφεας τοτε ναι ειναι Μανιφεστο, αν ομως ρεπει σε καταστροφικες τασεις της Αποκαλυψης και θελει να νικησει το κακο (το οποιο συνδιατασσει με λογης λογης συναρπαστικα σεναρια, για να μας προσελκυσει) τοτε νομιζω οτι οντως ειναι μια μπουρδα. Δεν ξερω. Παντως το ολο εγχειρημα μου φαινεται ειτε επικινδυνο για τη νεολαια μας ειτε ευφυεστατο.

Πρωτον, τον μονο προσπαθησα να μειωσω, αν και δεν χρειαζεται κι η ιδιαιτερη προσπαθεια τα καταφερνει και μονος του, ειναι τον συντακτη του "μανιφεστου"...

Δευτερον... Εδω ειναι η στιγμη που βλεπουμε οτι τελικα ειναι παγιδα γι' αυτους που εχουν βαθυτερες γνωσεις και μπαινουν στο τριπακι να αναζητησουν τις ριζες του Εωσφορου στην αρχαιοελληνικη μυθολογια... Η πλατεια μαζα θα σκεφτει τον Εωσφορο του Χριστιανισμου και απλως θα το θεωρησει μια βλακεια... Ο πραγματικος κινδυνος θα ειναι αν την πατησουν οι πιο "ψαγμενοι"

Υγ. Edmund το εθεσες πολυ ωραια θα ελεγα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πρωτον, τον μονο προσπαθησα να μειωσω, αν και δεν χρειαζεται κι η ιδιαιτερη προσπαθεια τα καταφερνει και μονος του, ειναι τον συντακτη του "μανιφεστου"...

Δευτερον... Εδω ειναι η στιγμη που βλεπουμε οτι τελικα ειναι παγιδα γι' αυτους που εχουν βαθυτερες γνωσεις και μπαινουν στο τριπακι να αναζητησουν τις ριζες του Εωσφορου στην αρχαιοελληνικη μυθολογια... Η πλατεια μαζα θα σκεφτει τον Εωσφορο του Χριστιανισμου και απλως θα το θεωρησει μια βλακεια... Ο πραγματικος κινδυνος θα ειναι αν την πατησουν οι πιο "ψαγμενοι"

Υγ. Edmund το εθεσες πολυ ωραια θα ελεγα...:)

δεν ειναι αποτελεσματικη απαντηση αυτη. Το οτι επακολουθησε της δικης μου δεν την καταστα πιο προηγμενη απο οσα ειπα. Πανε διαβασε λιγο, εκπαιδευσου νεαρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
δεν ειναι αποτελεσματικη απαντηση αυτη. Το οτι επακολουθησε της δικης μου δεν την καταστα πιο προηγμενη απο οσα ειπα. Πανε διαβασε λιγο, εκπαιδευσου νεαρε.

Οκ... Επειδη οι οροι χρησης του φορουμ εχουν ενα οριο το οποιο θα με κανεις να ξεπερασω με τα αστοχα σχολια σου, χρησιμοποιωντας ως μονο επιχειρημα την ηλικια μου, αρκουμαι στο να αποχωρησω απο την συζητηση μεχρι να βρεθει καποιος αξιος να συζητησω μαζι του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κατερινα καταλαβαινεις τι ισχυριζεσαι τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσπαθω να καταδειξω το γεγονος οτι παροτι οι περισσοτεροι απο εμας θεωρούμε τον εαυτο μου χειραφετημενη συνειδηση...
Λανθάνουσα γλώσσα ε; :P

Διάβασα επισταμένως τα κείμενα του ως Αστρέας υπογράφοντος, μιας και η παρούσα συζήτηση έχει ως αφορμή και αντικείμενό της τα όσα εκείνος γράφει. Δεν θα βιαστώ να απορρίψω τις ιδέες του, όπως ο φίλος μου ο Τσαρατσάφ, ωστόσο θα ήθελα να καταθέσω κάποιες παρατηρήσεις και απορίες μου σε σχέση με όσα διάβασα.

Ως προς το ύφος της γραφής, τα κείμενα είναι γραμμένα σε μία γλώσσα που προσπαθεί να φανεί λόγια, φτάνοντας όμως στο σημείο να είναι συχνά στρυφνή έως δυσανάγνωστη, προκειμένου μάλλον να επενδύσει με κύρος κι επιστημοφάνεια τις απόψεις τις οποίες αναπτύσσει. Ωστόσο, δεν αποφεύγει τα γλωσσικά ολισθήματα (πχ Εξελισσιμότητα) και τους νεολογισμούς (πχ Αντιδιαστελλούμενα), ενώ οι γλωσσικοί του μαίανδροι συχνά καταλήγουν σε τραγικές ασάφειες (πχ ένα αποδιαφοροποιημένο από την επιθυμητική παραγωγή Εγώ - προφανώς η λέξη που θα απέδιδε σωστά το νόημα θα ήταν "διαφοροποιημένο", η οποία όμως δεν είναι τόσο εντυπωσιακή, όσο με την προσθήκη της πρόθεσης "από"), οι οποίες δυσκολεύουν ιδιαίτερα τον αναγνώστη να κατανοήσει το πραγματικό νόημα των κειμένων και να παρακολουθήσει απρόσκοπτα τη ροή τους. Τούτα δείχνουν ότι ο συγγραφέας δεν κατέχει εκ του φυσικού τη λόγια γλώσσα στην οποία επέλεξε να γράψει, παρά μάλλον φαίνεται να τρέχει από πίσω της ασθμαίνων. Αυτό με τη σειρά του υποδεικνύει ότι είναι μάλλον νεότερος σε ηλικία από όσο φαίνεται εκ πρώτηςόψεως, θα τον υπολόγιζα γύρω στα 35.

Φαίνεται ότι είναι κι εκείνος θιασώτης της Μακιαβελικής άποψης ότι "όσο λιγότερο σε κατανοούν, τόσο περισσότερο σε σέβονται", έτσι ώστε προκειμένου να προσδώσει κύρος στη γραφή του και να επιβληθεί στον αναγνώστη, θυσιάζει τα νοήματα. Ίσως φυσικά τα παραπάνω να είναι η ένδειξη ενός μυαλού που αμφιταλαντεύεται, μεταξύ της θέλησης να αποκαλύψει κάποιες αλήθειες και της παρόρμησης να καταστήσει την αποκάλυψη αυτήν ορατή μόνο για τους μυημένους, τάση που γίνεται συχνά δεύτερη φύση για όσους ασχολούνται με τον μυστικισμό. Γνώμη μου πάντως είναι ότι ένα μανιφέστο θα πρέπει να είναι πιο ξεκάθαρο ως προς τις προθέσεις και τις διακηρύξεις του. Θα πρέπει πάντως να παραδεχτώ ότι το πιο πρόσφατό του κείμενο είναι σαφώς βελτιωμένο από τούτη την άποψη.

Από πλευράς νοημάτων, ομολογώ ότι δεν μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση, όση ίσως έχει κάνει σε άλλους αναγνώστες του, καθώς μου θύμισε αρκετά κάποια κείμενα περί "Μετα-ανθρώπων" τα οποία έχω στο παρελθόν διαβάσει στο περιοδικό Strange, εμφανώς επηρεασμένα από τις ιδέες του Νίτσε περί "υπερανθρώπου". Το τελευταίο του μάλιστα κείμενο μου θυμίζει τα άρθρα του Strange περισσότερο από κάθε άλλο. Ίσως ο συγγραφέας ν' ανήκει στους αναγνώστες ή και στους συντάκτες εκείνου του περιοδικού, που επί χρόνια κυριαρχούσε στον χώρο της συνωμοσιολογίας, του μεταφυσικού, του μυθικού και του εναλλακτικού στην Ελλάδα. Οι ιδέες που αναπτύσσονται, μου θύμισαν αυτές που ανέπτυσσαν οι κλασικοί συγγραφείς της Ε.Φ, όπως ο Άρθουρ Κλαρκ, ο Ισαάκ Άσιμοφ και άλλοι. Πράγματι, οι συγγραφείς αυτοί προέβλεψαν για το μέλλον της ανθρωπότητας μια πλήρη μεταστροφή της οντολογικής αντίληψης και συνειδητότητας της ανθρωπότητας, η οποία θα οδηγήσει σε ορθολογικότερες κοινωνίες, στηριγμένες στην επιστημονική σκέψη κι απαλλαγμένες από τις θρησκευτικές ιδεοληψίες, μια παγκόσμια στην ουσία κοινωνία συνεργασίας, η οποία θα επιλύσει όλα τα κοινωνικά, οικονομικά και περιβαλλοντικά προβλήματα που ταλανίζουν την ανθρωπότητα μέχρι και σήμερα.
Οι παραπάνω συγγραφείς προέβλεψαν ότι η οντολογική τούτη στροφή της ανθρώπινης αντίληψης, θα συνέβαινε μετά από την εμφάνιση μιας singularity, παρά το γεγονός ότι εξ ορισμού τα επακόλουθα μιας τέτοιας "Στιγμής" είναι αδύνατον να προβλεφθούν (εδώ κρύβεται και μια αντίφαση του ίδιου του Αστρέα. Πώς γνωρίζει με τόση σιγουριά, το τι θα επακολουθήσει μια τέτοια singularity, την οποία ο ίδιος προβλέπει; :hmm:).

Τούτος ο "ορίζοντας δεδομένων", για τον Άσιμοφ ήταν η ανακάλυψη του "ποζιτρονικού εγκεφάλου", δηλαδή της τεχνητής νοημοσύνης, η οποία με τη σειρά της θα οδηγούσε σε έκρηξη του τομέα της ρομποτικής, αλλάζοντας άρδην τον τρόπο με τον οποίο η ανθρωπότητα βλέπει τον εαυτό της αλλά και το "Έτερον", το διαφορετικό από εκείνη. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί, ότι η ίδια singularity έχει θεωρηθεί από άλλους συγγραφείς, όπως ο Φίλιπ Ντικ και ο Ουίλιαμ Γκίμπσον, ως η απαρχή μιας σκοτεινής δυστοπίας ή μιας cyberpunk βαθιάς παρακμής της ανθρωπότητας. Για τον Άρθουρ Κλαρκ ο ορίζοντας δεδομένων ήταν η εμφάνιση εξωγήινης νοημοσύνης, με χαρακτηριστικότερο σχετικό του έργο τους Επικυρίαρχους, το οποίο θεωρήθηκε ως μια εναλλακτική θεώρηση της προφητείας της Αποκάλυψης. Το πνεύμα του Αστρέα φέρνει περισσότερο στο μυαλό τον τελευταίο συγγραφέα, με τον οποίο έχει και τις περισσότερες ομοιότητες, όσον αφορά τα οράματα. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Κλαρκ, στο βιβλίο του "2010: Οδύσσεια 2", αναφέρει την ανάφλεξη του πλανήτη Δία, ο οποίος θα μετατρεπόταν σε έναν μικρό ήλιο, που θα φώτιζε τον γήινο ουρανό και του οποίου το όνομα θα ήταν "Lucifer"!!

Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να υποθέσει ότι ο "δικός μας" συγγραφέας έχει απλά επηρεαστεί από τη σκληρή Ε.Φ. του εικοστού αιώνα και αναπαράγει, σε μια πιο σύγχρονη ίσως μορφή, τις ιδέες και τις αντιλήψεις που εκείνη έχει εισάγει. Από την άλλη πλευρά, είναι γνωστό ότι οι συγγραφείς αυτοί έχουν μια ...κακοήθη τάση να επιβεβαιώνονται από το μέλλον και τις εξελίξεις του, αποτελώντας ένα είδος προφητών μιας επιστημονικής Αποκάλυψης. Εν τούτοις ο Αστρέας θολώνει αρκετά τα νερά, ως προς τον τρόπο με τον οποίο θα επέλθει τούτη η "πλημμυρίδα του Καινοφανούς", την οποία ευαγγελίζεται. Ενώ στο προτελευταίο του κείμενο αφήνει ξεκάθαρα να εννοηθεί ότι το "Έτερον" θα εισβάλλει στον κόσμο μας μέσω μιας επαφής με εξωγήινες υπερευφυείς οντότητες, οι οποίες τονίζει μάλιστα ότι θα εκληφθούν ως Άγγελοι του Αντίχριστου μόνο από τους ανίδεους και τους θρησκευτικούς πνευματικούς ταγούς ("Όμως, δυστυχώς, η πλειοψηφία μας δεν πρόκειται να λάβει τούτο το μείζων εξελικτικό μήνυμα, πολύ απλά επειδή οι συνήθεις ύποπτοι, έχοντας στήσει καρτέρι στην πιο σημαντική γωνία της ανθρώπινης ιστορίας, θα μιλήσουν για απειλητικά άρματα Δαιμόνων που δήθεν συνοδεύουν το οντολογικό παράγγελμα του "Αντιχρίστου"..."), στα προηγούμενα κείμενά του δεν διευκρινίζεται επ' ουδενί για ποιου είδους καινοφάνεια ομιλεί. Μάλιστα, σε κάποιο απ' αυτά τα κείμενα, αντιφάσκει άρδην με το προτελευταίο του, αφού γράφει επί λέξει: "Το πως θα συμβεί, προς το παρόν, δεν μπορεί παρά να μένει στην επικράτεια της εικασίας. Μας είναι αδύνατον να το τεκμηριώσουμε επακριβώς". Μήπως υπονοεί ότι η σχετική "αποκάλυψη" του έγινε πρόσφατα; Ή απλά στα προηγούμενα πουλάει πρόλογο, κατά το κοινώς λεγόμενο, έχοντας εξ αρχής πρόθεση να καταλήξει στην ουφολογία, αλλά ήθελε ν' αποφύγει κατ' αρχάς τον χλευασμό; Πάντως, εάν κρίνει κανείς από το τελευταίο του κείμενο, θα πρέπει να έχει εισπράξει πρόσφατα μπόλικο από τον τελευταίο...

Το επόμενο που θα είχα να παρατηρήσω, είναι ότι ενώ στη διεθνή συνωμοσιολογική "βιβλιογραφία" οι έννοιες "Εωσφορική" ή κατ' άλλους "Υδροχοϊκή" συνωμοσία συνδέονται με την παγκοσμιοποίηση, την εγκαθίδρυση παγκόσμιας κυβέρνησης (πράγμα που και οι Άσιμοφ και Κλαρκ έχουν επίσης προβλέψει, αν και με τη θετική έννοια) και καθεστώτων τύπου Brave New World του Χάξλεϋ ή του Μεγάλου Αδελφού του Όργουελ κλπ, ο Αστρέας φαίνεται να στέκεται στον αντίποδα αυτών. Μάλιστα, θεωρεί τον φιλελευθερισμό ως παράγωγο της μονοθεϊστικής σκέψης ("Εν προκειμένω, δεδομένου ότι ο τελευταίος γενεαλογικά κατάγεται από τη μεταφυσική σωτηριολογία του Χριστιανισμού..." και "...αυτή η τόσο δόλια σωτηριολογία του μονοθεϊσμού, που υπόδηλα επιβιώνει σχεδόν αναίμακτα ακόμη και στις πιο (δήθεν) αποθεολογικοποιημένες κοινωνίες..."), πράγμα που σωστά μας εξήγησε παραπάνω ο Οιζε, σε ρόλο συνηγόρου του Διαβόλου (άραγε ο συνήγορος ταυτίζεται με τον πελάτη του;:hmm:). Επίσης, καταφέρεται σε πολλά σημεία με οξείς χαρακτηρισμούς εναντίον της παγκοσμιοποίησης, αποκαλώντας την μάλιστα ως τυραννία ("Μια κρυπτο-τυραννική αυτοκρατορία που αναδύθηκε από τα Ευαγγέλια"). Συνεπώς ο "Εωσφόρος" δεν ταυτίζεται κατά τη γνώμη του με Μασόνους, Ροδόσταυρους, Ιλουμινάτους και λοιπούς συγγενείς, αγαπημένους στόχους της μέχρι σήμερα σχετικής παραφιλογογίας. Τούτο αποτελεί ένα στοιχείο πρωτοτυπίας, το οποίο δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει.

Η "Εωσφορική Ιεροφάνεια" την οποία ευαγγελίζεται, μου θύμισε αρκετά τον χώρο του εσωτερισμού και του μυστικισμού, απ' όσον τουλάχιστον είμαι σε θέση να τον γνωρίζω προσωπικά. Μάλιστα, το σχετικό κείμενο με τίτλο "ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΕΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΙΕΡΟΦΑΝΕΙΑΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΧΙΛΙΕΤΙΑ" ένιωσα ότι με χαρά θα το προσυπέγραφε και ο Άλιστερ Κρόουλυ, αν και παρατήρησα ότι δεν υπήρχε ούτε μία λεκτική ομοιότητα που να παραπέμπει στο έργο του. Ωστόσο η στάση του Αστρέα απέναντι στις κρατούσες μονοθεϊστικές θρησκείες και ιδίως στον χριστιανισμό, η οποία θέτει τον Εωσφόρο ως τον φορέα του νέου, του διαφορετικού, της φυσικής εξέλιξης και ανέλιξης της ανθρωπότητας η οποία παρεμποδίζεται από την πνευματική δικτατορία των μονοθεϊστικών ιερατείων, βγάζοντας επιδεικτικά τη γλώσσα στα διδάγματα και τις πίστεις των τελευταίων, μου θύμισε έντονα τον Κρόουλυ. Έτσι κι εκείνος, καθώς είχε αναγορεύσει τον εαυτό του σε προφήτη του Νέου Αιώνα, ενώ διακήρυσσε τον ερχομό του Αιώνα του Θελήματος, ταυτόχρονα προκαλούσε τη χριστιανική θεολογία αποκαλώντας τον εαυτό του "Το Μέγα Θηρίο 666" και αντικαθιστώντας την κλασική κάρτα της Δύναμης των Ταρώ με την Λαγνεία, όπου απεικονιζόταν η Μπάμπαλον, η πόρνη της Βαβυλώνας να καβαλάει και να χαλιναγωγεί το Θηρίο της Αποκάλυψης, γράφοντας μάλιστα ότι ο μυημένος πρέπει να χύσει το αίμα του στο ιερό της Δισκοπότηρο, προκειμένου να μεταβεί στην "Πόλη των Πυραμίδων".

Πράγματι, μια αναζήτηση περί του "Αγγέλου Παγωνιού" ή Μέλεκ Ταούς (παρατηρείστε την ομοιότητα με τον Μέλκορ του Τόλκιν), τελικά με οδήγησε με μαθηματική ακρίβεια επάνω στον Κρόουλυ. Πράγματι, ο ίδιος αναφέρει ότι ο άγγελος Αϊβάζ, ο οποίος τον έχρισε ως "Προφήτη του Νέου Αιώνα", ταυτίζεται με τον Μέλεκ Ταούς ή Seytan, τον παρεξηγημένο Άγγελο τον οποίο λατρεύουν οι Γεζίντι, κουρδική μειονότητα του Βόρειου Ιράκ.

Θα ήθελα ακόμη να πω ότι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου κείμενο της σειράς αυτής είναι εκείνο με τίτλο "ΥΣΤΑΤΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΙΣΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ", το οποίο ωστόσο μου θύμισε έντονα και πάλι δημοσιεύσεις του περιοδικού Strange. Ιδιαίτερα θα ήθελα να υπογραμμίσω το παρακάτω απόσπασμα του εν λόγω κειμένου:
...δεδομένου ότι η [νοημοσύνη], στην ιδεατή της κατάσταση, ορίζεται από την ικανότητα σύλληψης της πρισματικής φύσης της πληροφοριακής πραγματικότητας. Ειδικότερα, το κάθε συμβάν και η κάθε έννοια που το συνοδεύει έχουν ουσιωδώς μια πολύπτυχη φύση, καθώς οι ερμηνείες που δύνανται να το προσδιορίσουν είναι όσες και οι υποκειμενικές προδιαθέσεις- δηλαδή σχεδόν άπειρες. Όταν όμως ένας ερμηνευτικός φορέας επενδύει το συμβάν με μια άτεγκτη μονολογική θέαση, αποκλείοντας με ρητορικά τεχνάσματα την κάθε πιθανότητα για ανάδυση της εγγενούς πολυσημίας του συμβάντος/έννοιας τότε αυτός ο φορέας διατελεί την πιο στοιχειώδη δράση τυραννίας, το θεμελιακό έρεισμα για την περαιτέρω επεκτατική διοργάνωση των ιδιοτελών του σχεδίων.
Αντίθετα, το τελευταίο του κείμενο έχει αμυντικό χαρακτήρα -σχεδόν γκρινιάρικο θα το χαρακτήριζα- ο οποίος υποδεικνύει μια κάποια απογοήτευση σε σχέση με την αποδοχή που έχει το μανιφέστο του στην κοινή γνώμη. Αυτή ήταν ωστόσο η μοίρα κάθε λογής "προφητών", ψευδών ή μη και θα συμβούλευα τον συγγραφέα να επιδείξει μεγαλύτερη καρτερία κι επιμονή ως προς την "προφητεία" του και την αποκάλυψή της στο ευρύ κοινό.

Ωστόσο, σε ένα τμήμα των κειμένων του, παρατήρησα μια αντίφαση, η οποία διατρέχει όλο τον όγκο των δημοσιεύσεων, ειδικά όσων έχουν κάποιον "επαναστατικό" χαρακτήρα:
οι μεταφυσικές υποδομές του Δυτικού Πολιτισμού, λόγω της υπερίσχυσης των ιουδαιοχριστιανικών ενταλμάτων, περικλείουν ασφυκτικά την κάθε ενόρμηση προς την αυτονομία που όλοι μας, συνειδητά ή μη, προσδοκούμε. Θεωρώντας τις τεχνολογικές προεκτάσεις και τους γνωσιοθεωρητικούς μας μεταγραμματισμούς ως έργα του Εωσφόρου, ως δείγματα μιας έκπτωσης, ενός εκφυλισμού, αυτή η τόσο δόλια σωτηριολογία του μονοθεϊσμού, που υπόδηλα επιβιώνει σχεδόν αναίμακτα ακόμη και στις πιο (δήθεν) αποθεολογικοποιημένες κοινωνίες, αντιστέκεται στο ρεύμα των ημερών, στο αναπόφευκτο της ανθρώπινης μοίρας, σαν ένα φράγμα από ψυχρό, κυνικό ατσάλι ηθικά παρακωλύει την καθιέρωση των νεωτερισμών που υπόσχονται την επίγεια παραδείσια ευδαιμονία.
Πέραν του γεγονότος ότι η λέξη "περικλείουν" είναι μάλλον αδόκιμη στη συγκεκριμένη περίπτωση, η αντίφαση κατά τη γνώμη μου είναι η εξής: Μας λέει ότι οι μεταφυσικές δομές του Δυτικού Πολιτισμού, προερχόμενες από τον ιουδαιοχριστιανισμό, θεωρούν τις τεχνολογικές εξελίξεις ως έργα του Εωσφόρου. Εντούτοις, έχω να παρατηρήσω ότι ακριβώς οι Δυτικές κοινωνίες είναι εκείνες οι οποίες έχουν αποθεώσει την τεχνολογική εξέλιξη, η οποία εδώ και δεκαετίες σαρώνει κάθε παλαιά αντίληψη και κοινωνική δομή, φέρνοντας την ανιούσα σπείρα της εξέλιξης, όπως μας λέει ο ίδιος στα επόμενα, όλο και πιο κοντά και με ασυγκράτητη ταχύτητα στο "Σημείο", δηλαδή τον ορίζοντα δεδομένων της Singularity. Θα ήθελα από τον Οιζε, ο οποίος φαίνεται πως έχει διαβάσει επιμελώς και μάλιστα περισσότερο από εμένα τα κείμενα αυτά, να μας πει τη γνώμη του για την παρατηρούμενη αυτή αντίφαση...

Ως προς τα ερωτήματα της δημοσκόπησης στο παρόν θέμα, έχω να πω τα εξής: Η επιλογή μεταξύ Καλού και Κακού, νομίζω ότι δεν ευσταθεί, ειδικά εφόσον ο συγγραφέας επιμένει ότι η "οντολογική αντιπολίτευση" δεν θα πρέπει να σταθεί στον αντίποδα της ισχύουσας άποψης, αφού με αυτόν τον τρόπο εμμέσως την ενδυναμώνει, αλλά θα πρέπει να απομακρυνθεί από τη γραμμικότητα αυτής, αντιμετωπίζοντας τα πράγματα με έναν νέο, πολυπρισματικό τρόπο σκέψης, που θα την αμφισβητεί με καίριο τρόπο. Η επιλογή μεταξύ Θρησκείας και Αθεΐας επίσης κατά τη γνώμη μου δεν στηρίζεται επαρκώς, σε σχέση τουλάχιστον με τα κείμενα που σχολιάζουμε εδώ, αφού ο συγγραφέας δεν θεωρεί ότι η ουσιαστική ιδεολογική αντιπολίτευση προς την κρατούσα μονοθεϊστική αντίληψη είναι η αθεΐα ("η οποιαδήποτε άθεη και άρα μη αναδυόμενη από οντολογικά βάθη αντιπαράθεση σε αυτόν τον συγκεντρωτισμό είναι καταδικασμένη να αποτύχει"). Αντίθετα, εκείνος μας παρουσιάζει μια νέα θεολογία, στηριγμένη στον παρεξηγημένο και συκοφαντημένο από τους ιουδαιοχριστιανούς και μουσουλμάνους Εωσφόρο ή Μέλεκ Ταούς, μια θεολογία μάλιστα επενδεδυμένη με μπόλικο ρομαντισμό, όπως αρμόζει σε κάθε επαναστατικό μανιφέστο ("αντεπίθεση που θα οιστρηλατήσει τα πλήθη και που με το πέρασμα των γενεών θα καθιερώσει το Ρομαντικό Όραμα του Αυγερινού σε πάνσεπτο οντολογικο-θρησκευτικό επίκεντρο του συλλογικού βιώματος").

Πολύ δε περισσότερο, όταν ο θεματοθέτης Οιζε θεωρεί ως "ανώτερη συνειδητότητα" εκείνη των αρχαίων προγόνων. Δεν θα πρέπει να μας διαφεύγει ότι οι περισσότεροι Έλληνες φιλόσοφοι κι επιστήμονες ήταν ένθεοι, όπως ο Πυθαγόρας και ο Πλάτων ή ο Σωκράτης, όπως και το γεγονός ότι η Ελληνική θεολογία δεν περιέγραφε τα πράγματα με όρους καλού και κακού, αφού κάθε θεότητα περιείχε στοιχεία και από τα δύο άκρα. Εδώ έχω και μια απορία ως προς τις προθέσεις του Οιζε, ο οποίος ομολογεί ότι θέλει να απομακρυνθεί από τους όρους ενός τέτοιου debate, ενώ ταυτόχρονα, για λόγους που δεν μας εξηγεί, αναιρεί τούτο του το εγχείρημα μέσω της δημοσκόπησης. Μια διευκρίνιση επ' αυτού θα ήταν πιστεύω απαραίτητη αγαπητέ Οιζε...

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελέστατο κείμενό μου, ωστόσο ο Οιζε μας έκανε πολύ αυστηρές συστάσεις να διαβάσουμε καλά πριν απαντήσουμε και τα κείμενα που μας παρέθεσε ήταν από μόνα τους επίσης μακροσκελέστατα. Ελπίζω να έχω την τιμή να λάβω μια απάντηση επί των ερωτημάτων τα οποία θέτω, με μόνο προαπαιτούμενο την ενδελεχή ανάγνωση των γραφομένων μου, ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση σε πιο ενδιαφέρουσες ατραπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν θεωρω τον εαυτο μου διαβασμενο αρκετα επι του θεματος ωστε να απαντησω λεπτομερως σε ολες τις ερωτησεις που τεθηκαν και να μπω σε μονοπατια που δεν μπορω να οδηγησω.Θα αρκεστω στα εξης που δεν ειναι παρα παρατηρησεις και στοχασμοι δικοι μου πανω στο θεμα.Εαν πιστευει καποιος απο εσας τους μεγαλυτερους οτι ειναι ασχετα με οσα θελετε εσεις (συμπεριλαμβανομενου και του θεματοθετη) να επισημανετε,απλως αγνοηστε την απαντηση μου,δεν προκειται να παρεξηγηθω.

Πρωτον: Θα συμφωνησω με τις πρωτες παραγραφους του Great Chaos. Εχοντας πλεον διαβασει τα κειμενα του περιβοητου Αστρεα, παρατηρω μια ελλειψη ειρμου,χρηση εντυπωσιακων λεξεων,παραθεση επιστημονιολογικων πληροφοριων χωρις εμβαθυνση και πληρη κατανοηση απο τον ιδιο,(ειδικα καποιες αναφορες σχετικα με την εξελιξη ειναι τρομακτικα ανακριβεις,σαν φοιτητρια ιατρικης ειχα τη χαρα να διδαχθω παραπανω απο τα στοιχειωδη πανω στο θεμα καθως η γενετικη με ενδιαφερει αρκετα οποτε αυτο τουλαχιστον μπορω να το βεβαιωσω),γενικα ακολουθει την αρχη που ανεφερε καποιος απο εσας πιο πανω,οσο πιο δυσνοητα αυτα που γραφεις τοσο περισσοτερο θαυμαστα απο τον κοσμο γινονται.

Επειτα...αυτη η ενασχοληση με το μελλον.Νομιζω θα συμφωνησετε πως αν και εχουμε πολλες ενδειξεις για το δρομο τον οποιο ακολουθουμε ειτε σαν ατομα ειτε σαν ανθρωποτητα ειναι δυσκολο εως αδυνατο να προβλεψουμε με ακριβεια ακομα και το τι θα συμβει μεσα στο επομενο λεπτο. Τοσοι και τοσοι σπουδαιοι ανθρωποι, ιδιαιτερα οσοι ειχαν ενασχοληση με τα προτυπα καθεστωτων απετυχαν στην πλειοψηφια τους να καθορισουν και να προβλεψουν την αντιδραση του κοσμου στην πραξη,να προσδιορισουν αυτο που θα ελεγα "την επομενη κινηση". Οποτε οσον αφορα αυτον τον τομεα δεν μπορω να παρω στα σοβαρα τον κυριο αυτον, ο οποιος δεν παραθετει παρα μια ακομα αρκετα αοριστη και γεματη τρυπες μελλοντολογια.Ισα ισα η ιδια η θεωρια της Στιγμης αντιφασκει με ολα αυτα αφου οπως αναφερεται,κανει ακομα πιο δυσκολη την προβλεψη της επομενης κινησης.(λες και δεν ηταν αρκετα δυσκολη ηδη! :Ρ)

Οσο για την επερχομενη ευφορια και "αεναη δημιουργικοτητα" και οσα αλλα υποσχεται...αυτα ειναι πραγματα που εχουμε ηδη, περιορισμενα σε καποιο βαθμο βεβαια, αλλα τα εχουμε. Απο την εποχη που συνειδητοποιησε τον εαυτο του ο ανθρωπος δεν ασχολειται και με τιποτ'αλλο παρα με αυτα που επιθυμει, ας τα ονομασουμε ευφορια, και προσπαθει να τα επιτυχει με τη δημιουργικοτητα,τη συνεχη αναζητηση,τη συγκρουση και το πειραμα.

Κατηγορει τις διαφορες θρησκειες και οσα ευαγγελιζονται. Μα ολα αυτα που ευαγγελιζονται γραφτηκαν,ειπωθηκαν,ερμηνευτηκαν απο ανθρωπους και υποκεινται στην κριση αυτων.Αντε να βγαλεις ακρη...γυρναμε παλι στις αποψεις μου περι μελλοντολογιας. Οπως εγραψα και στο κειμενο που διαφημιζω στην υπογραφη μου, καθε κοσμος δημιουργησε εναν κοσμο,εναν παραδεισο αν θελετε για να υπαρξει μετα το τελος...γιατι ηθελε να υπαρχει ενα τελος,γιατι η λογικη,η φυσικη ταξη των πραγματων επιτασσει να υπαρχει ενα τελος εφ'οσον υπηρχε αρχη.Να κλεισει επιτελους ο κυκλος. Εχοντας ομως κατα νου τα παραδοξα της φυσης πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για αυτο το "τελος" και τη συνεχεια της υπαρξης σε μια αλλη διασταση? Οσον αφορα τη Στιγμη, θα αναφερω τρια πραγματα τα οποια συνοψιζουν την αποψη την οποια κρατω αυτη τη στιγμη:1) Ασπαζομαι τον Αινσταιν στο παρακατω κομματι
"Εξετάζοντας το ταυτόχρονο ο Αϊνστάιν χρησιμοποίησε ουσιαστικά ένα νοητικό πείραμα. Ως αποτέλεσμα του πειράματος, κατά την άποψή του, έπρεπε να εγκαταλειφθεί η έννοια του ταυτόχρονου. Το σύμπαν του είναι αιτιατό και σε ένα αιτιατό σύμπαν δεν υπάρχει το ταυτόχρονο, όπως και δεν υπάρχουν ταυτόχρονα γεγονότα. Τα γεγονότα έχουν καθορισμένη τάξη, βασισμένη στην αιτιατή σειρά τους,η οποία δεν είναι δυνατόν να αλλαχθεί. Χωρίς να το δηλώνει άμεσα,ο Αϊνστάιν εισήγαγε έναν τρίτο παράγοντα στη θεωρία της σχετικότητας, ότι δηλαδή καμία πληροφορία δεν μπορεί να μεταδοθεί ταχύτερα από την ταχύτητα του φωτός. Τόσο για τον Νεύτωνα όσο και για τον Αϊνστάιν ο απόλυτος χρόνος είναι στην πραγματικότητα η απόλυτη σειρά των γεγονότων, που καθορίζεται από την αιτιότητα, και όχι η μέτρηση του χρόνου, που είναι αντικείμενο συνήθους παρατήρησης2." 2) Εχω επισης υποψη μου ενα κομματι του Τιμαιος και Κριτιας,οσοι θελουν μπορουν να ανατρεξουν στο πρωτοτυπο, οπου μου εκανε εντυπωση μια παραγραφος, η εξης:
"Στα μερη σας ομως και σ'αλλα μερη,μετα την παροδο συγκεκριμενων ετων,καθε φορα που ετοιμαζονται τα συγγραματα και ολα οσα χρειαζονται οι πολεις,ερχεται σαν νοσημα το ουρανιο ρευμα και απο εσας αφηνει μονον τους αγραμματους και αμουσους,ωστε εξαρχης να γινεστε παλι σαν τους νεους,μη γνωριζοντας τιποτε,ουτε δικο μας, ουτε δικο σας, απ'οσα υπηρχαν στους παλαιους χρονους" 3)Το παραδοξο της φυσης το οποιο εμφανιζεται οπως προειπατε παντου και μπορει να ανατρεψει και τις πιο στερεες θεωριες.Αυτα.

Να ακολουθησουμε τον Εωσφορο...Εδω δεν σταθηκαμε ικανοι να ακολουθησουμε το Δημιουργο. Ποσο θα αντεξει πια ο κοσμος σ'αυτη τη διαφθορα που μας διαβρωνει...Οι ιδιοι οι ανθρωποι που διατηρουμε στον κοσμο μας το ψεμα, την απατη, την καχυποψια, την κακη σκεψη, τα καταδικαζουμε και τα μισουμε,μας ειναι ομως αδυνατον να τα αποβαλουμε γιατι αυτη ειναι η φυση μας. Και προσπαθουμε να τα απωλεσουμε,να φτασουμε το ιδανικο,να φτασουμε το τελειο. και ειμαστε ηρωες γι'αυτη μας την προσπαθεια. Γιατι αυτη η προσπαθεια ειναι το μονο που μας ζητειται, το μονο που μας εξυψωνει. Δε θα χαθουμε οσο υπαρχουν ορθως και υγιως σκεπτομενοι ανθρωποι, δεν ειμαστε επ'ουδενι καταδικασμενοι σε τιποτα, αυτο το πιστευω. Δεν μπορει να ειναι ολα ψεμα,να ειναι ολα για το τιποτα, να υπαρχουν ολα ετσι απλα. Για τον ιδιο αυτο λογο,πως μπορουμε να καταδικαζουμε, να υποτιμαμε τη Φυση? Σ'αυτην γεννηθηκαμε και σ'αυτην μεγαλωσαμε. Εκεινη θα επιβιωσει και χωρις εμας,εμεις ομως ποτε χωρις αυτην. Το συστημα παντα εχει τον τροπο μεσα στο δικο του χρονο να επαναφερει τις ισορροπιες.

Τι να πω και για την αποκαλυψη...Τι ζηταει να βρει ο ανθρωπος?Την αληθεια.Ποτε δε θα μπορεσουμε να κατεχουμε το συνολο της αληθειας,γιατι αυτη ειναι ο,τι ονομαζουμε Θεο.Μπορουμε να φτασουμε οσο κοντα μπορουμε και παλι το τερμα θα ειναι σαν τη γραμμη του οριζοντα απιαστο.Αυτο ειναι το νοημα.Να συνεχισουμε να ψαχνουμε.Το οριο της Γνωσης μας δεν ειναι παρα το οριο της σκεψης μας,και αδυνατον ειναι μονο οτι θεωρουμε εμεις αδυνατον.

Τους εξωγηινους δεν τους σχολιαζω καν,το κανατε πολυ ωραια οι απο πανω.Αν ειναι να ερθουν καλως να κοπιασουν.Τους περιμενε ο χαρδαβελλας πως και πως.

Σιγουρα θα ειχα πολλα ακομη να πω αλλα θα φτασω σε επικινδυνες στροφες κι απο μονη μου,οποτε σταματω εδω (ακουω στεναγμους ανακουφισης).Τι να πω,ευχομαι να τα βγαλετε περα.Γνωμη μου,μονο η πιστη στο Ιδανικο θα μας σωσει,και οχι οι ασυναρτησιες ενος τσαρλατανου που αυτοχριζεται μυστικιστης και φορεας της αληθειας και γνωστης του μελλοντος και που εμφανιζεται "ντεμεκ" (που θα ελεγε και ο πατερας μου) διαβασμενος και εντυπωσιασμενος και ο ιδιος απο την ευφραδεια του,φερεφωνο οποιου εξυπνου και επικινδυνου τον ψευτομυησε,φαινεται οτι κατουριεται απο τη χαρα του για οσα του εμπιστευτηκαν(εχουμε και πολιτικους για να μας λενε μπουρδες).

Τουτα τα ολιγα και σας χαιρετω
μια μικρη 19χρονη Fatal Secretary.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλε Great Chaos, σε αυτα που ειπες, συνοψιζεται η ολη μου ενστανση σε αυτο το διαφημιζομενο μανιφεστο. Ακριβως επειδη διαγιγνωσκω μια αντιφαση του συγγραφεα προς τον εαυτο του, εκεινο ειναι που μου δινει το θαρρος για αντιλογο. Απ' οτι καταλαβαινω επιχειρει να εξουδετερωσει την οποια πολωση υπαρχει μεταξυ Καλου και Κακου μεσω ακριβως της οξυνσης αυτης της αρχετυπης αντιπαραθεσης. Ή ο ιδιος δεν εχει καταλαβει επαρκως τα κινητρα του ή δεν εχει ξετυλιξει ακομη επαρκως τη θεματικη του. Παντως, εγω εθεσα ενα τετοιο (ατυχο τελικα) δημοψηφισμα για να θεσω το ζητημα του να ξεκαθαρισουμε για το αν τελικα αυτη η ανεξαλειπτη διαζευξη που μας ταλανιζει ολους θα επρεπε να αναχθει σε διλημμα μεταξυ θρησκειας και αθειας ωστε να τελειωνουμε με μεσαιωνικες καταστασεις, που δυστυχως σημερα επανερχονται δριμυτερες. Το ιντερνετ "βουιζει" απο θεματολογιες της αρχετυπης μαχης Καλου-Κακου.
Δεν σκοπευω ωστοσο (στην ιδια γραμμη με σενα) να ειμαι κατα προκατελλημενο τροπο εναντιωμενος στον συγγραφεα, πολυ απλα επειδη και μονο που κατορθωσε να μας βαλει στον κοπο να γραφουμε τοσο εκτενως αυτο σημαινει πως αξιζει τον κοπο να μας απασχολησει. Αλλα γιατι; Ισως επειδη τελικα αυτη η αρχετυπη μαχη ειναι γραμμενη στο ιδιο το DNA μας. Δεν ξερω. Νομιζω παντως οτι στο μελλον θα μας απασχολησει σε εναν ευρυτερο πλαισιο απο τα φορουμ του ιντερνετ, γιατι οτιδηποτε τετοιο κανει το αιμα μας να βραζει... ειτε απο αγανακτηση (για τους αθεους σνομπ) ειτε απο πωρωση (για τους Ορθοδοξους φονταμελιστες) ειτε απο ρομαντικη μεγκλα (για ολους τους υπολοιπους που αποστερουνται μιας τετοιας γλωσσας).
Βεβαια οπως ειπες η γλωσσα του ειναι δυσνοητη, αλλα αυτο δε νομιζω να ειναι εμποδιο στην επιτυχια, αν αναλογιστουμε οτι οταν ρωτησαν τον Φουκω γιατι γραφει τοσο περιπλοκα εκεινος απαντησε "επειδη μου το ζηταει ο εκδοτικος οικος". Αλλωστε δεν μπορουμε να θεσοουμε οριο στη γλωσσα των λογιων. Μπορει να ειναι οσο περιπλοκη θελει. Τον Πικασσο κανεις δεν του ειπε να μη ζωγραφιζει ακατανοητα σχηματα. Το ακατανοητο, το δυσνοητο ειναι που δεσμευει τον αναγνωση. Ενα κουφιο μυστικο ειναι που επεκτεινει χρονικα τη σπαζοκεφαλια.
Δε νομιζω οτι μια γλωσσολογικη κριτικη εχει νοημα στα του ιστολογιου του. Το βιβλιο ειναι που θα ερθει με ολη την επισημοτητα. Και αν ερθει στα χερια μας σημαινει οτι θα εχει περασει τα τεστ του εκδοτη.
Οπως ειπα και στην εισαγωγη αυτου του θεματος ακροβατω μεταξυ συγκινησης και ειρωνειας σε οτι μεχρι τωρα διαβασα.
Θα συνοψιζα το δικο μου διλημμα απεναντι στην "Επανασταση του Αυγερινου" ως εξης:
Παρολες τις νεανικες ατελειες του λογου του τον βλεπω να ερχεται με ενθουσιωδη ορμη με μια θεματολογια και εναν εκλεπτυσμενο τροπο εκφρασης που θυμιζει -την καλη- Αμερικανικη κουλτουρα (Timothy Leary κλπ) που λειπει απο τη χωρα μας.
Ωστοσο θεωρω οτι πισω απο αυτη τη μελλοντισμικη αιγλη βλεπω εναν αναχρονισμο που δεν τον χωραει το στομαχι μου. Μου ειναι δυσκολο να δεχτω την οποιαδηποτε θρησκευτικη ερμηνεια στα γεγονοτα της (μετα-) μοντερνας εποχης.
Αλλα με ενδιαφερον αναμενω τα επομενα αρθρα, πραγμα που μαρτυραει οτι με εχει διχασει καπου αλλου, οχι στο αν θα παω με τον Θεο ή τον Εωσφορο αλλα για το αν ο ενηλικος μεσα μου εχει οντως τον ελεγχο απο το παιδι μου μεσα ή οχι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στα κείμενα που έχουν δημοσιευτεί στο blog του Αστρέα, τα οποία κυρίως σχολιάζουμε σ' αυτό το τόπικ, γίνεται ευθέως λόγος για έλευση εξωγήινων το περιβόητο 2012. Ας δούμε λοιπόν ένα πρόσφατο δημοσίευμα, από την εφημερίδα Πράβδα, όπου αναφέρονται νέες εξελίξεις (?) επ' αυτού του ζητήματος.

Συγκεκριμένα, στο δημοσίευμα με ημερομηνία 22/12/2010, αναφέρεται ότι εκπρόσωποι του προγράμματος SETI (Search for Extra Terrestrial Intellignece) εξέδωσαν ανακοίνωση, η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρει πως τρία εξωγήινα σκάφη, το μεγαλύτερο εκ των οποίων έχει πλάτος 240 χιλιομέτρων (!!), κατευθύνονται προς τη Γη, ενώ σήμερα βρίσκονται έξω από την τροχιά του Πλούτωνα! Η ανίχνευσή τους έγινε λέει από το σύστημα HAARP, στην Αλάσκα. Τα σκάφη θα είναι ορατά από τα οπτικά τηλεσκόπια, όταν περάσουν από την τροχιά του Άρη και θα καταφθάσουν στον πλανήτη μας το Δεκέμβριο του 2012, πράγμα για το οποίο έχει ενημερωθεί και η αμερικανική κυβέρνηση.

Περαιτέρω, το δημοσίευμα αναφέρεται σε φήμες, οι οποίες έχουν προέλθει από την πλευρά των Κινέζων, ότι η NASA έχει αποκρύψει περίεργα ευρήματα από την επιφάνεια της Σελήνης. Στις 15 Μαρτίου του 2009, η εφημερίδα New York Times δημοσίευσε δήλωση του Κινέζου αξιωματούχου Μάο Καν, ότι έχει στην κατοχή του 1000 απόρρητες φωτογραφίες της NASA που δείχνουν εκτός των άλλων ένα ανθρώπινο κουφάρι επί της σεληνιακής επιφάνειας!! Μάλιστα, σύμφωνα με τον Κινέζο αξιωματούχο, από το κουφάρι λείπουν κάποια οστά. Το κουφάρι θα πρέπει λέει να πετάχτηκε στη Σελήνη από εξωγήινο σκάφος, ενώ οι εξωγήινοι κράτησαν κάποια δείγματα ιστών για μελέτη. Μάλιστα, οι εικόνες του κουφαριού ήταν πεντακάθαρες και λεπτομερείς.

Τέλος, σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα της ρωσικής εφημερίδας, ο Dr. Ken Johnston, πρώην υπεύθυνος του Data and Photo Control Department, του Εργαστηρίου Σεληνιακών Λήψεων της NASA, δήλωσε ότι οι αμερικανοί αστροναύτες ανακάλυψαν και φωτογράφησαν αρχαία ερείπια τεχνητών κατασκευών επάνω στη Σελήνη!! Τα στοιχεία αυτά ταξινομήθηκαν ως απόρρητα από την κυβέρνηση των ΗΠΑ.

Εσείς τι έχετε να πείτε πάνω σε τούτο το δημοσίευμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Εσείς τι έχετε να πείτε πάνω σε τούτο το δημοσίευμα;:hmm:

Δυστυχώς είναι πιο αποδεδειγμένα αληθινά, ακόμη κι από την ιστορικότητα του Ιησού Χριστού!!!:redface:

ΥΓ : Συγνώμη, αλλά κωλύομαι...:redface:, για την πηγή βεβαιότητάς μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα συνεχιζω να το βλεπω εξισου αστηριχτο με το προηγουμενο αρθρο που σχολιαζαμε...

Στοιχειο πρωτο...
Συγκεκριμένα, στο δημοσίευμα με ημερομηνία 22/12/2010, αναφέρεται ότι εκπρόσωποι του προγράμματος SETI (Search for Extra Terrestrial Intellignece) εξέδωσαν ανακοίνωση, η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρει πως τρία εξωγήινα σκάφη, το μεγαλύτερο εκ των οποίων έχει πλάτος 240 χιλιομέτρων (!!), κατευθύνονται προς τη Γη, ενώ σήμερα βρίσκονται έξω από την τροχιά του Πλούτωνα! Η ανίχνευσή τους έγινε λέει από το σύστημα HAARP, στην Αλάσκα.

Λεει οτι εξεδωσαν ανακοινωση απο το SETI αλλα δεν υπαρχει το παραμικρο link που να μας δειχνει την ανακοινωση...

Στοιχειο δευτερο...
Τα σκάφη θα είναι ορατά από τα οπτικά τηλεσκόπια, όταν περάσουν από την τροχιά του Άρη και θα καταφθάσουν στον πλανήτη μας το Δεκέμβριο του 2012, πράγμα για το οποίο έχει ενημερωθεί και η αμερικανική κυβέρνηση.

Ωωωωωωω... Ολως τυχαιως(sic) θα φτασουν τα 3 διαστημοπλοια στην Γη, ποτε??? Μα τον Δεκεμβριο του 2012, την υπερτατη ημερομηνια των θεωριων καταστροφης του καιρου μας...

Τριτον...
Περαιτέρω, το δημοσίευμα αναφέρεται σε φήμες, οι οποίες έχουν προέλθει από την πλευρά των Κινέζων, ότι η NASA έχει αποκρύψει περίεργα ευρήματα από την επιφάνεια της Σελήνης. Στις 15 Μαρτίου του 2009, η εφημερίδα New York Times δημοσίευσε δήλωση του Κινέζου αξιωματούχου Μάο Καν, ότι έχει στην κατοχή του 1000 απόρρητες φωτογραφίες της NASA που δείχνουν εκτός των άλλων ένα ανθρώπινο κουφάρι επί της σεληνιακής επιφάνειας!! Μάλιστα, σύμφωνα με τον Κινέζο αξιωματούχο, από το κουφάρι λείπουν κάποια οστά. Το κουφάρι θα πρέπει λέει να πετάχτηκε στη Σελήνη από εξωγήινο σκάφος, ενώ οι εξωγήινοι κράτησαν κάποια δείγματα ιστών για μελέτη. Μάλιστα, οι εικόνες του κουφαριού ήταν πεντακάθαρες και λεπτομερείς.

Δηλωσε οτι εχει απορρητες φωτογραφιες, στην New York Times, σημειωτεον και παλι δεν βλεπω αναλογο link... Και που ειναι αυτες οι φωτογραφιες??? Κι αφου τις εχει γιατι δεν μας της δειχνει?? Πολιτικες συνεπειες??? Τοτε θα πρεπε να το χε πει κατω απο το τραπεζι οτι τις εχει κι οχι σε μια παγκοσμιου εμβελειας εφημεριδα...
Και δεν φτανουν ολα τ' αλλα, τους εχουμε για τοσο βλακες τους εξωγηινους ωστε να πεταξουν κουφαρι στην Σεληνη... Μπορει να χουν ερθει και γω δεν ξερω απο που και δεν θα χουν ενα συστημα ανακυκλωσης οργανικων προιοντων θελουν να μας πουν και πετανε τα κουφαρια στην Σεληνη... Eλεος...

Αυτα τα ολιγα με μια πολυ προχειρη ματια, σε μια πολυ προχειρη θεωρια συνομωσιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα πρόσεξες όλα αυτά, φίλε Τσαρατσάφ, ενώ υπάρχουν κι άλλα σκοτεινά σημεία τα οποία έχω προσέξει. Για παράδειγμα, ξέχασα παραπάνω να γράψω ότι σύμφωνα με το δημοσίευμα τα σκάφη έρχονται μ' εχθρικές διαθέσεις. Πού το ξέρετε ρε παλληκάρια εσείς; Έχουν βγάλει πανό του στυλ "Ίσα και σας φάγαμε κότες γήινοι"; :hehe:

Επίσης, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο οι εξωγήινοι χρειάζονται τόσο μεγάλο χρόνο για να έρθουν μέχρι τη Γη, από τον Πλούτωνα. Ίσως βέβαια να μην μπορούν να βάλουν τις super warp μηχανές τους για τόσο "μικρή" απόσταση, ίσως τα τεράστια σκάφη να μην μπορούν να τρέξουν μέσα σ' ένα τόσο ...στενό χώρο όπως είναι το ηλιακό μας σύστημα.

Ακόμη, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο τούτοι έρχονται να μας επιτεθούν, ενώ επιτρέπουν να τους δούμε από τόσο νωρίς να έρχονται, έτσι ώστε να μας δώσουν την ευκαιρία να προετοιμάσουμε την όποια άμυνά μας. Ήδη η αμερικάνικη κυβέρνηση έχει στρατολογήσει τον Τσακ Νόρρις, τον Στήβεν Σηγκάλ, τον Τζακ Μπάουερ, τον Ουόλτερ Μπίσοπ, τον βαν Νταμ, τον Μπρους Λη, τον Σπάιντερμαν, τον Μπάτμαν (σε συνεργασία μάλιστα με τον χαοτικό Τζόκερ), τον Σούπερμαν και άλλους ανυπέρβλητους ήρωες, σε μια ομάδα κρούσης υπό την καθοδήγηση του κυβερνήτη Άρνυ Σβαρτσενέγκερ, που έχει εμπειρία σε μάχες σώμα με σώμα με εξωγήινους predators μέσα στις ζούγκλες. Ας τολμήσουν να έρθουν, τους περιμένουμε "to kick some asses" :loltooth:

Το ενδιαφέρον πάντως σ' αυτήν την "επίθεση συνωμοσιολογίας" είναι πως πρόκειται για επίσημη κρατική προπαγάνδα της Ρωσίας και της Κίνας, αφού ξέρουμε τίνος όργανο είναι η Πράβδα και οι Κινέζοι αξιωματούχοι λένε ...παπάδες. Ωστόσο, η συγκεκριμένη συνωμοσιολογία αρχικά προέρχεται από τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ. Ποιος είναι ο λόγος να προετοιμάζουν όλοι μαζί την παγκόσμια κοινή γνώμη για την έλευση εξωγήινων; Λέτε η έλευση του 2012 να συνοδευτεί από μια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή, με εξωγήινους γήινης προέλευσης; :hmm:

Αυτό που επίσης με προβληματίζει, ως προς τα καθ' ημάς, είναι για ποιο λόγο ο φίλος μας ο Νωεύς δείχνει να πιστεύει σε τούτα τα σενάρια στα σοβαρά (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:

Στην ερωτηση σου... Μηπως για να μας αποπροσανατολισουν και να κοιταμε τον ουρανο για το ποτε θα σκασουν μυτη οι Klingons και οι Romulans παρεα με το Alien και να κανουν πιο ανετα οτι θελουν στα επιγεια και πραγματικα μας προβληματα?? Να μας κοβουν τον αρτο και να μας προσφερουν με το τσουβαλι τα θεαματα??? Λεω γω τωρα...

Για τον Νωεα δεν μου φανηκε να το παιρνει και πολυ στα σοβαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μετά από όλο το όργιο προπαγάνδας που έχει ήδη γίνει και που πρόκειται να γίνει, εγώ ειλικρινά και άνευ πλάκας αναρωτιέμαι: Τι να μας ετοιμάζουν άραγε για το 2012;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καλη ερωτηση...

Αν και φοβαμαι να μαθω την απαντηση...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
... Περαιτέρω, το δημοσίευμα αναφέρεται σε φήμες, οι οποίες έχουν προέλθει από την πλευρά των Κινέζων, ότι η NASA έχει αποκρύψει περίεργα ευρήματα από την επιφάνεια της Σελήνης. Στις 15 Μαρτίου του 2009, η εφημερίδα New York Times δημοσίευσε δήλωση του Κινέζου αξιωματούχου Μάο Καν, ότι έχει στην κατοχή του 1000 απόρρητες φωτογραφίες της NASA που δείχνουν εκτός των άλλων ένα ανθρώπινο κουφάρι επί της σεληνιακής επιφάνειας!! Μάλιστα, σύμφωνα με τον Κινέζο αξιωματούχο, από το κουφάρι λείπουν κάποια οστά. Το κουφάρι θα πρέπει λέει να πετάχτηκε στη Σελήνη από εξωγήινο σκάφος, ενώ οι εξωγήινοι κράτησαν κάποια δείγματα ιστών για μελέτη. Μάλιστα, οι εικόνες του κουφαριού ήταν πεντακάθαρες και λεπτομερείς.

Ανοησίες. Πρόκειται για αμερικάνικη προπαγάνδα. Είναι προφανές ότι πρόκειται για το πτώμα του Τζίμυ Χόφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Ανοησίες. Πρόκειται για αμερικάνικη προπαγάνδα. Είναι προφανές ότι πρόκειται για το πτώμα του Τζίμυ Χόφα.

Οκ... Να το δημοσιευσω εγω αυριο ή θα το συμπεριλαβεις στο επομενο βιβλιο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θυμάμαι, πρέπει να ήταν τέλη της δεκαετίας του '80, που έγραψαν οι εφημερίδες ότι προσγειώθηκε ένα διαστημόπλοιο στην τότε κομμουνιστική Ρωσία, και μάλιστα στην πλατεία της Μόσχας και έπειτα από λίγο ξανα-απογειώθηκε.

Από ότι θυμάμαι, πρέπει να ήταν δημοσίευμα του τότε "Ριζοσπάστη", ότι παρόμοια το είδαν μαζί με άλλα να προσγειώνονται στην Καλιφόρνια, εκεί όπου είναι μία από τις μεγαλύτερες αμερικανικές βάσεις.

Τότε μου άφησε την εντύπωση εκείνο το δημοσίευμα, ότι πρόκειται για κατασκοπευτικά σκάφη που φωτογράφιζαν τον εχθρό τους, εκείνη την εποχή τις κομμουνιστικές χώρες, και άφηναν την εντύπωση ότι ήταν εξωγήινα για να μην κινούν υποψίες.

Το ερώτημα είναι, πως ξέρουν την ακριβή ημερομηνία, ότι θα επιτεθούν στην γη, και πως ξέρουν ακόμα περισσότερο ότι οι διαθέσεις τους είναι επιθετικές;

Και ακόμα περισσότερο, γιατί καθυστερούν τόσο πολύ και διάλεξαν μετά από δύο χρόνια την επίθεση και όχι από τώρα; Γιατί αν είναι έτσι, αυτό θα σήμαινε ότι είναι πολύ ανώτεροι τεχνολογικά από εμάς και δεν νομίζω ότι θα περίμεναν τόσο πολύ για να επιτεθούν με εχθρικές μάλιστα διαθέσεις στον πλανήτη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top