Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου

    Ψήφοι: 18 18.0%
  • Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά

    Ψήφοι: 45 45.0%
  • Με την σκηνή μου όπου λάχει

    Ψήφοι: 26 26.0%
  • Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί

    Ψήφοι: 11 11.0%

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
MUST καθε καλοκαιρι 10μερες καμπινγκ ομως φουλ οργανομενα και καλη παρεα.ΟΧΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΙΔΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maxnikos:
MUST καθε καλοκαιρι 10μερες καμπινγκ ομως φουλ οργανομενα και καλη παρεα.ΟΧΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΙΔΕΣ

Σε είχα κόψει ότι είσαι δικός μας:clapup: :clapup: :clapup: (είδα το ποστάκι με το ταξίδι με τις μηχανές:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ψήφισα Κάμπινγκ γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνεις διακοπές :)

Ευτυχώς η κόρη μου είναι 100% σύμφωνη και περνάμε υπέροχα οι δυό μας! :)
Σκεφτείτε δε, πως δεν έχουμε αυτοκίνητο και όλα μας τα τσιμπράγκαλα τα κουβαλάμε σε δυο σάκους με ροδάκια! Απ' όλα έχουμε και καρεκλίτσες και τραπεζάκι...αμέ αμέ!

Η μικρή έχει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων απ' ότι σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου και με βοηθάει στο στήσιμο της σκηνής, το πλύσιμο των πιάτων/ρούχων την γενικότερη καθαριότητα γύρω από τη σκηνή μας.
Παίζοντας δηλαδή στην ουσία μαθαίνει να είναι υπεύθυνη και να φροντίζει τον εαυτό της.

Εννοείται πως πάμε κάπου οργανωμένα γιατί δύο κοριτσάκια ε...θέλουμε λίγη ασφάλεια.

Το μόνο πρόβλημα είναι το φουσκωτό στρώμα για τον ύπνο (ωχ, ωχ τα πλευράκια μου) αλλά είναι και μια ευκαιρία απ' τις λίγες να κοιμηθούμε αγκαλίτσα.

Α! ...δεν είναι απαραίτητο να ακούς Θώδη από τις διπλανές σκηνές! Εμείς πέρυσι ακούγαμε ροκιές και κιθαρούλα από μια παρεούλα νεαρά παιδιά, που στο τέλος καταλήξαμε να κάνουμε παρεούλα! :)

..Φέτος της πρότεινα να πάμε στο ίδιο κάμπινγκ αλλά σε ξενώνα και η απάντηση της ήταν αφοπλιστική:
"Γιατί ρε μαμά! Μ' αρέσει να ταλαιπωρούμαι!" :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τα μυστικα για τελειο καμπινγκ ειναι ο εξοπλησμος και η καλη παρεα.Φανταστειτε μια παρεα με 6-8 ατομα με 5 σκηνες και απο εξοπλησμο..καρεκλες ,τραπεζια, τεντες,ψηγεια,ηλεκτρ.συσκευες κτλ.οοοχχχχιιιι τηλεοραση μαζι μας και MUST κασες μπυρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Little_johnny77

Νεοφερμένος

Ο Ιβάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maxnikos:
Τα μυστικα για τελειο καμπινγκ ειναι ο εξοπλησμος και η καλη παρεα.Φανταστειτε μια παρεα με 6-8 ατομα με 5 σκηνες και απο εξοπλησμο..καρεκλες ,τραπεζια, τεντες,ψηγεια,ηλεκτρ.συσκευες κτλ.οοοχχχχιιιι τηλεοραση μαζι μας και MUST κασες μπυρες
Παντός οι περισσότεροι φτάνουμε σε σκοινιά και όχι ξενοδοχεία
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Little_johnny77:
Παντός οι περισσότεροι φτάνουμε σε σκοινιά και όχι ξενοδοχεία
:)
Δεν νομιζω να τους χαλαγε να ηταν σε μια βιλα στον ορωπο.... :P:P Ξερεις εσυ τι εννοω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Little_johnny77

Νεοφερμένος

Ο Ιβάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
[FONT=&quot]άλλο το ξενοδοχείο , άλλο η βίλα :D[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
κάμπινγκ... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιο καλό παιδί θα μου στείλει έναν οδηγό επιβίωσης για κάμπινγκ;
το σκέφτομαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Ποιο καλό παιδί θα μου στείλει έναν οδηγό επιβίωσης για κάμπινγκ;
το σκέφτομαι.....

τι εννοείς "οδηγός επιβίωσης"; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ, για ελεύθερο κάμπινγκ, τι σκηνή, τι άλλο να 'χω μαζί, που είναι καλύτερο/ασφαλέστερο/νόμιμο (;;;) να τη στήσω...

Είμαι άσχετη!... :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου αρέσουν όλα για διακοπές! Και σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία έχω μείνει, και σε hostel, κι ενοικιαζόμενα, και παραλία με ένα sleeping-bug. Ανάλογα με την φάση. Όταν πάω στο νησάκι, με ένα ενοικιαζόμενο τρελαίνομαι, να είναι μόνο δροσερό και καθαρό. Σε χώρες στυλ αραβικές αυστηρώς 5στερο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στην Ευρώπη και σε hostel δεν έχω κανένα πρόβλημα (εκτός κι αν είμαι με αμόρε, που δεν θα ήθελα να βγάλω τα μάτια μου με άλλους 2 ή 10 στο δωμάτιο!). Camping ναι, αλλά για 2-3 μέρες. Μετά θέλω το μπανάκι μου και την καθαρή τουαλέτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Εμ, για ελεύθερο κάμπινγκ, τι σκηνή, τι άλλο να 'χω μαζί, που είναι καλύτερο/ασφαλέστερο/νόμιμο (;;;) να τη στήσω...

Είμαι άσχετη!... :redface: :redface:

καλύτερα να μην κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ. Τόσο για πρακτικά θέματα (τουαλέτα, ντούζ κλπ) όσο και για θέμα ασφάλειας.

Πόσα άτομα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Μου αρέσουν όλα για διακοπές! Και σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία έχω μείνει, και σε hostel, κι ενοικιαζόμενα, και παραλία με ένα sleeping-bug. Ανάλογα με την φάση. Όταν πάω στο νησάκι, με ένα ενοικιαζόμενο τρελαίνομαι, να είναι μόνο δροσερό και καθαρό. Σε χώρες στυλ αραβικές αυστηρώς 5στερο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στην Ευρώπη και σε hostel δεν έχω κανένα πρόβλημα (εκτός κι αν είμαι με αμόρε, που δεν θα ήθελα να βγάλω τα μάτια μου με άλλους 2 ή 10 στο δωμάτιο!). Camping ναι, αλλά για 2-3 μέρες. Μετά θέλω το μπανάκι μου και την καθαρή τουαλέτα!

Εντάξει σε ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα λίγο πολύ όλοι έχουμε μείνει. Σε hostel δεν έχει τύχει να μείνω αν και θα ήθελα, οπότε χρήσιμη η εμπειρία σου! Έχω να προσθέσω πάντως ότι υπάρχουν κάμπινγκ με απίστευτες εγκαταστάσεις και καθαρές τουαλέτες (ζεστά νερά κλπ).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
καλύτερα να μην κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ. Τόσο για πρακτικά θέματα (τουαλέτα, ντούζ κλπ) όσο και για θέμα ασφάλειας.

Πόσα άτομα; :hmm:

Due!

Αν πάω σε οργανωμένο... απλά πάω εκεί με τη σκηνούλα μου, πληρώνω να μπω, τη στήνω και... όλα καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Due!

Αν πάω σε οργανωμένο... απλά πάω εκεί με τη σκηνούλα μου, πληρώνω να μπω, τη στήνω και... όλα καλά;
αχ τράβα το σε βίδεο, το στήσιμο. θα κάνουμε ειδική προβολή/μίτινγκ:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει σε ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα λίγο πολύ όλοι έχουμε μείνει. Σε hostel δεν έχει τύχει να μείνω αν και θα ήθελα, οπότε χρήσιμη η εμπειρία σου! Έχω να προσθέσω πάντως ότι υπάρχουν κάμπινγκ με απίστευτες εγκαταστάσεις και καθαρές τουαλέτες (ζεστά νερά κλπ).

:)

Τι θα ήθελες να μάθεις; Πάντως μερικά στοιχεία είναι ότι μπορείς να μείνεις συνήθως σε 4κλινα και πάνω (υπάρχουν και κοιτώνες 10-12 ατόμων), οι τουαλέτες είναι κοινές (αν και υπάρχουν και en-suite σε μερικά) και το μαλλί δεν περνάει τα 20 ευρώπουλα την βραδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...και μετά θα πάω να μαζέψω βλήτα! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Due!

Αν πάω σε οργανωμένο... απλά πάω εκεί με τη σκηνούλα μου, πληρώνω να μπω, τη στήνω και... όλα καλά;

Ακριβώς. Για μία σκηνή και δύο άτομα σε καλό κάμπιγκ, το κόστος λογικά δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 20? την ημέρα με το αυτοκίνητο μέσα.

Τώρα, βασισμένος στην εμπειρία μου:

Για την σκηνή, καλό είναι να πάρετε κάτι ευρύχωρο. Όταν πχ σου λέει ότι η σκηνή είναι για 2 άτομα, συνήθως είναι πολύ στριμωχτά. Οπότε πάρτε σκηνή 3 ατόμων και άνω για να είστε άνετα και να ταχτοποιήσετε και τα απαραίτητα μέσα. Εγώ θα πρότεινα μία τεσσάρων ατόμων (οι Campus είναι πολύ καλές) όπου εκεί θα είστε βασιλιάδες και θα μπορείς να σταθείς και όρθιος για να βάλεις ας πούμε ένα παντελόνι.

Άν δε θές να κοιμάσαι στο πάτωμα, χρειάζεσαι ένα φουσκωτό διπλό στρώμα για τη σκηνή. Μοιάζει με τα στρώματα για τη θάλασσα μόνο που το επάνω μέρος δεν είναι πλαστικό αλλά κάτι σαν βελούδο. Το στρώνεις με σεντονάκι κανονικά, μαξιλαράκια κλπ και είσαι κομπλέ. Για να το φουσκώσεις καλύτερα πάρε μια τρόμπα που μπαίνει στο αυτοκίνητο στην παροχή 12V του αναπτήρα. Υπάρχουν και χειροκίνητες "πατητές" τρόμπες αλλά θα φάς μία μέρα να φουσκώνεις :P (είναι μεγάααλο είπαμε το στρώμα). Φροντίστε να πάτε για το στήσιμο σε ώρα μή-κοινής ησυχίας γιατί η ηλεκτρική τρόμπα κάνει θόρυβο (ένα μικρό κομπρεσεράκι είναι εξάλλου).

Υπάρχουν κάποια τραπεζάκια-βαλίτσες (είχα πάντα ένα τέτοιο στο αμάξι ;) ) που ξεδιπλώνει και γίνεται ένα αξιοπρεπές τραπέζι με 4 σκαμπό. Είναι must για τον πρωϊνό καφέ έξω από τη σκηνή. Επίσης χρειαζόμαστε τα φτιαχτηκά για τον καφέ... γκαζάκι κλπ. Θεωρώντας ότι δεν θα μαγειρεύουμε στη σκηνή (θα τρώμε έξω), το μόνο που χρειαζόμαστε είναι εξαρτήματα για πρωϊνο (κουταλάκια, μαχαιράκια κλπ). Και πλαστικά παίζουν αν δε θέλουμε να πλένουμε.

Επίσης must είναι ένα ψυγειάκι που λειτουργεί με 12V από το αυτοκίνητο. Μαζί με μερικές παγοκύστες (που μπορούμε να παγώνουμε στα ψυγεία του κάμπιγκ) μέσα, θα έχουμε κρύα αναψυκτικά, γάλατα κλπ, όλη μέρα :clapup:

Ένα-δύο πλαστικά σκαμπώ (αυτά τα φτηνιάρικα :P ) είναι χρήσιμα για μέσα στη σκηνή (για να ακουμπάμε πράγματα) - μπορούν να λειτουργήσουν και ώς κομοδίνα :D

Νομίζω ότι αρκούν για εξοπλισμός αυτά... σύν ίσως μια ομπρέλλα σε περίπτωση που δε βρούμε καλή σκιά για το τραπέζι και ένα φωτάκι υγραερίου για το βράδυ (λούξ). Τώρα καλό είναι να υπάρχει και καμμιά αλοιφή για κουνουπάκια κλπ (Φενιστίλ δεν τις λένε αυτές; :redface: ) για να μην τρέχουμε τελευταία ώρα.

Το κάμπιγκ είναι μεράκι και καλή οργάνωση. Άν πάρεις τα απαραίτητα απ'την αρχή και χωνέψεις ότι θα ταλαιπωρηθείς λίγο την πρώτη μέρα για το στήσιμο, μετά απολαμβάνεις... :clapup::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είσαι τέλειος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top