Έλα στον παππού μικρή μου. Παιδοφιλικά υπονοούμενα σε παιδικό πρόγραμμα;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε ότι στη σύγχρονη εποχή, η τηλεόραση αποτελεί για τους γονείς τον "Μεγάλο Babysitter", ενώ για τα παιδιά, τον "Μεγάλο Παιδαγωγό". Εδώ και πολλά χρόνια, μια τεράστια βιομηχανία παιδικών εκπομπών, κυρίως cartoon, ανθίζει, γεμίζοντας κυριολεκτικά τα σπίτια μας με τα προϊόντα της. Σε όποιο σπίτι υπάρχουν πολύ μικρά παιδιά, θα δείτε την τηλεόραση να παίζει όλη μέρα, συντονισμένη σε κανάλια, συχνά β' κατηγορίας (αν σκεφτεί κανείς την μέση ποιότητα εκείνων α' κατηγορίας θα καταλάβει συγκριτικά το επίπεδο για το οποίο μιλάμε), τα οποία από νωρίς το πρωί, εκπέμπουν παιδικές εκπομπές με το τσουβάλι. Υπάρχουν σπίτια φίλων, στα οποία δεν μπορείς να καθίσεις ούτε για μισή ώρα, πριν το κεφάλι σου γίνει καζάνι από τον ορυμαγδό των παιδικών φωνών και τραγουδιών, ο οποίος ρέει σαν χείμαρρος από τον τηλεοπτικό δέκτη.

Πολλοί γονείς θεωρούν ότι τα συγκεκριμένα κανάλια, μεταξύ των οποίων το Alter και το Star, τους προσφέρουν τεράστιες υπηρεσίες, ειδικά στις μητέρες που ασχολούνται με τα οικιακά και χρειάζονται αρκετό χρόνο ...διαφυγής από το συνεχές ντάντεμα των βλασταριών τους, προκειμένου να προλάβουν τις δουλειές του σπιτιού, αλλά και τον απαραίτητο καφέ με τις φιλενάδες, όπως και τους εργαζόμενους πατέρες και μητέρες, οι οποίοι αφού παραλάβουν τους απογόνους από τον παιδικό σταθμό μετά το σχόλασμα, χρειάζονται κι αυτοί λίγη ησυχία ώστε να προλάβουν να ξεκουραστούν. Έτσι, έχουν εναποθέσει ένα πολύ μεγάλο μέρος, σίγουρα μεγαλύτερο απ' ό,τι συνειδητοποιούν, της διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους στις παιδικές εκπομπές της τηλεόρασης. Τι γίνεται όμως όταν αυτές οι εκπομπές περνούν στα παιδιά μηνύματα τα οποία οι γονείς δεν θα ήθελαν; Μια χτυπητή περίπτωση, είναι το παρακάτω βίντεο, από την παιδική εκπομπή bebe lilly, γαλλικής παρακαλώ παραγωγής, το οποίο έχει προκαλέσει κύμα διαμαρτυρίας από αγανακτισμένους γονείς, εξαιτίας του περιεχομένου του. Η εκπομπή παρουσιάζεται στο Alter.


Σύμφωνα με τους καταγγέλλοντες γονείς, αλλά κι εξ όσων μπορεί κανείς να διαπιστώσει ιδίοις όμασιν, το βίντεο βρίθει σεξουαλικών υπονοούμενων, από το "δεν τελείωσα ακόμαααα", με φωνή ...Πετρούλας, μέχρι τις κλασσικές μελισσούλες της συνήθους σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης των παιδιών, όταν εκείνα κάνουν την δύσκολη ερώτηση και οι γονείς κάτι πρέπει ν' απαντήσουν επιτέλους. Όλα αυτά επικεντρωμένα στον παππού, ο οποίος στο τέλος του βίντεο μας κλείνει με νόημα το μάτι. Επίσης, το βίντεο εκτός από την υποβολή σε παιδοφιλικά υπονοούμενα, κατηγορείται για υπόθαλψη γενικότερης "γκομενικής" συμπεριφοράς σε πολύ μικρά κορίτσια, προώθηση της χρήσης κινητών και webcam από πολύ μικρές ηλικίες, για χάρη της επικοινωνίας με τον ...παππού και για εμφύτευση άλλων ανάρμοστων συμπεριφορών μέσω πλύσης εγκεφάλου.

Μάλιστα, οι γονείς καταγγέλλουν ότι κάποιο πολύ χτυπητό σεξουαλικό υπονοούμενο, κόπηκε ευτυχώς από την ελληνική έκδοση του βίντεο, το οποίο δίνει σαφή όμως εικόνα των προθέσεων της εκπομπής:


Πιστεύετε ότι τα όσα καταγγέλλουν οι αγανακτισμένοι γονείς έχουν βάση, ή μήπως πρόκειται για υπερβολές σεμνότυφων πουριτανών υποκριτών;

Σας αρέσουν τα πρότυπα που περνάει η συγκεκριμένη εκπομπή, θ' αφήνατε τα παιδιά σας να την παρακολουθήσουν;

Πέραν της ηθικής πλευράς του ζητήματος, σας ικανοποιεί η αισθητική της συγκεκριμένης παιδικής εκπομπής, αλλά και άλλων που έχετε δει στην τηλεόραση;

Τελικά, μήπως επιβεβαιώνεται, ο ...Πλανητάρχης;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερον θεμα χαος! :)

εχοντας ιδιαιτερη αδυναμια στα μικρα παιδακια, οταν βρησκομαι στην αθηνα περναω πολλες ωρες με τα μικρα ξαδερφακια μου, τα οποια ειναι ηλικιας 4, 9 και 10. και τα 3 καθε φορα που παω βλεπουν στη τηλεοραση διαφορα παιδικα προγραμματα. δεν ειχα δει ποτε τον εν λογο βιντεο και πραγματικα δε ξερω αν οντως περναει σεξουαλικα(!?!) υποννοουμενα σε μικρα παιδακια, αλλα δε βρησκω και καποιο λογο για να υπαρχουν και να προβαλλονται στην τηλεοραση.

παντως το βιντεακι αυτο περιμεναμε? η ξαδερφη μου που αναφερω πιο πανω ειναι 9 χρονων και απο το νηπιαγωγειο τη θυμαμαι να βλεπει το της αγαπης μαχαιρια με κατι τετοιες σκηνες: https://www.youtube.com/watch?v=D4DS8Q_lnVI&feature=related . μαλιστα ειχε επηρρεαστει τοσο πολυ απο τη σειρα που μια φορα μεσα στο αυτοκινητο ειχε προτεινει στον αδερφο της να φιληθουν οπως ο σιφης και η μαρια!:/: προφανως και σοκαριστηκαν οι γονεις της και της εξηγησαν καποια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το βίντεο αυτό για μένα είναι απλά κακόγουστο και πραγματικά χωρίς λόγο ύπαρξης. Προσωπικά δε θέλω να αφήνω το παιδί μου να βλέπει τίποτα στην τηλεόραση. Θυμάμαι στα 5-6 μου είχε φέρει τότε ο θείος μου από τη Γερμανία ένα βίντεο και μου είχαν πάρει μια κασέτα με παιδικά (μίκυ μάους και τέτοια), το είχα δει άπειρες φορές κι ακόμα αχνά θυμάμαι τις μουσικές και το τι γινόταν. Τα παιδιά επηρεάζονται πάρα πολύ από αυτά που βλέπουν. Δε θεωρώ όμως οτι αυτό το βίντεο είναι το πιο επικίνδυνο για τις παιδικές ψυχές. Νομίζω οτι τηλεόραση θα έχω στο σπίτι μου όταν κάνω παιδί μόνο στην κρεβατοκάμαρα. Αλλά ξέρετε κάτι; Όταν το παιδί πάει νηπιαγωγείο και σχολείο, ποιος θα το προστατέψει από παιδάκια ανεύθυνων γονιών που τα αφήνουν να βλέπουν τηλεόραση όλη μέρα για να πίνουν αυτοί καφέ; (τσαντίζομαι τόοοοσο πολύ με αυτούς τους "γονείς", όσοι με ξέρετε μπορείτε να το καταλάβετε :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν το παιδί πάει νηπιαγωγείο και σχολείο, ποιος θα το προστατέψει από παιδάκια ανεύθυνων γονιών που τα αφήνουν να βλέπουν τηλεόραση όλη μέρα για να πίνουν αυτοί καφέ; (τσαντίζομαι τόοοοσο πολύ με αυτούς τους "γονείς", όσοι με ξέρετε μπορείτε να το καταλάβετε :mad:)
Όταν έρθει εκείνη η ώρα, η καλύτερη λύση για μένα, είναι η ενημέρωση των παιδιών, όχι η απαγόρευση.
Αντιλαμβάνονται πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε για την ηλικία τους και μπορείς να τους εξηγείς πράγματα ευκαιρίας δοθείσης.
Η απαγόρευση, και μάλιστα η αδικαιολόγητη απαγόρευση (εννοώ χωρίς επιχειρήματα) δημιουργεί περιέργεια που με την πρώτη ευκαιρία θα βρει τρόπο να ικανοποιηθεί, μακριά από την καθοδήγησή μας, από αναξιόπιστες πηγές (συμμαθητές, φίλους κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν έρθει εκείνη η ώρα, η καλύτερη λύση για μένα, είναι η ενημέρωση των παιδιών, όχι η απαγόρευση.
Αντιλαμβάνονται πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε για την ηλικία τους και μπορείς να τους εξηγείς πράγματα ευκαιρίας δοθείσης.
Η απαγόρευση, και μάλιστα η αδικαιολόγητη απαγόρευση (εννοώ χωρίς επιχειρήματα) δημιουργεί περιέργεια που με την πρώτη ευκαιρία θα βρει τρόπο να ικανοποιηθεί, μακριά από την καθοδήγησή μας, από αναξιόπιστες πηγές (συμμαθητές, φίλους κτλ).

Ναι φυσικά, έχεις δίκιο. Το θεώρησα τελείως δεδομένο και δεν το έγραψα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά το βίντεο δε μου φάνηκε να έχει σεξουαλικά υπονοούμενα.
Μόνο ένα πονηρό μυαλό μπορεί να εξάγει τέτοια συμπεράσματα και δε νομίζω ειδικά ένα μικρό παιδί να σκεφτεί κάτι σχετικό.
Ακόμα και αυτό που είπε η love angel (που πρότεινε η μικρή στον αδελφό της να φιληθούν) δε το βρίσκω παράλογο, πρόκειται για μια αθώα σκέψη ενός παιδιού που προσπαθεί να ανακαλύψει τον κόσμο (και δε σημαίνει πως της αναπτύσσονται αιμομικτικές τάσεις εξαιτίας κάποιων προτύπων).

Όσον αφορά την ποιότητα των παιδικών εκπομπών, δεν έχω κάποια άποψη μιας που δεν παρακολουθώ.
Πάντως όσον αφορά τα δύο ανίψια μου (ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι) έχω παρατηρήσει ότι επηρεάζονται ΠΑΡΑ πολύ από τα σκουπίδια που βλέπουν στην τηλεόραση. Πχ η ανιψιά μου μου ζήτησε να της γράψω το "Barbie η βασίλισσα της μόδας" και γενικά παρατηρώ ότι ακολουθεί χαζογκομενίστικα πρότυπα, από αυτά που βλέπει στην τηλεόραση. :(
Ο μικρός ασχολείται με δράκους και διάφορα τέρατα, αλλά δε νομίζω να τον επηρεάζουν ιδιαίτερα αρνητικά. Γενικά πιο επικίνδυνα θεωρώ τα πρότυπα που περνιούνται στη μικρή όσον αφορά τη διαμόρφωση του χαρακτήρα της. :(

Πάντως ο τίτλος του θέματος μου έφερε στο μυαλό το τραγούδι "Έλα στον παππού" του Μπουγά :P

edit: Τώρα είδα το link του "Πλανητάρχη" :D

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η παιδεραστια προωθείται απο παντου πλεον στην τηλεοραση,,οπως με μικρους ηθοποιους..

ενα ακομα ιχνος..



η φωνες που βαζουν για παιδικες βγαζουν καθαρα γυναικειο ερωτισμο..χωρις παιδικη αθωότητα..
σεξουαλικη ελξη ακομα και προς παιδια απλα πουλαει..
ολα τα παιδικα τραγουδια και προγραμματα του αλτερ ερωτισμο βγαζουν,,και παρουσιαζουν τα παιδια σαν μεγαλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Θυμάμαι να παρακολουθώ το συγκεκριμένο βιντεοκλιπ, πριν πολλούς μήνες.

Αν και είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος σχετικά με θέματα ηθικής, το προσπέρασα, χωρίς να καταλάβω τα βαθύτερα νοήματα που κρύβει.

Τώρα που το ξαναπαρακολουθώ με τις υποσημειώσεις, μένω άφωνος. Ούτε εγώ δε θα μπορούσα να ανακαλύψω τα κρυμμένα νοήματα. :P Αυτός που πρόσθεσε τους υπότιτλους, με ξεπέρασε. :clapup::clapup:

Επίσης, μου άνοιξαν τα μάτια, σχετικά με το πόσο αμαρτωλό είναι το κινητό τηλέφωνο. Δεν είχα αντιληφθεί ότι τα κινητά προωθούν το κυνήγι της ηδονής. Τώρα, όταν βλέπω κάποιον να χρησιμοποιεί κινητό, θα κοκκινίζω από ντροπή.

παντως το βιντεακι αυτο περιμεναμε? η ξαδερφη μου που αναφερω πιο πανω ειναι 9 χρονων και απο το νηπιαγωγειο τη θυμαμαι να βλεπει το της αγαπης μαχαιρια με κατι τετοιες σκηνες: https://www.youtube.com/watch?v=D4DS8Q_lnVI&feature=related . μαλιστα ειχε επηρρεαστει τοσο πολυ απο τη σειρα που μια φορα μεσα στο αυτοκινητο ειχε προτεινει στον αδερφο της να φιληθουν οπως ο σιφης και η μαρια!:/: προφανως και σοκαριστηκαν οι γονεις της και της εξηγησαν καποια πραγματα.

Το βίντεο που παρέθεσες δείχνει τη σήψη της σημερινής κοινωνίας. Μια διαστροφική σκηνή, με φιλιά και πρόστυχους εναγκαλισμούς. Μόνη διαφυγή του σύγχρονου ανθρώπου από τέτοιες σοκαριστικές σκηνές, είναι η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία. Εκεί ο χριστιανός, μπορεί να βρει γαλήνη, μακριά από σκηνές με φιλιά και γλυψίματα: οι τοίχοι έχουν καλυφθεί με απεικονίσεις βασανιστηρίων(σταύρωση), που ηρεμούν τη σκέψη και τη ψυχή του ανθρώπου:


Μια σκηνή σταύρωσης. Οκ για το βλέπουν τα βρέφη κατά τη βάπτιση τους

Η ορθοδοξία, ως θρησκεία ανεκτικότητας και συμπόνοιας, έχει φροντίσει να κάνει το περιβάλλον της εκκλησίας, φιλικό σε οπαδούς ταινιών τρόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θυμάμαι να παρακολουθώ το συγκεκριμένο βιντεοκλιπ, πριν πολλούς μήνες.
Αν και είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος σχετικά με θέματα ηθικής, το προσπέρασα, χωρίς να καταλάβω τα βαθύτερα νοήματα που κρύβει.

Τώρα που το ξαναπαρακολουθώ με τις υποσημειώσεις, μένω άφωνος. Ούτε εγώ δε θα μπορούσα να ανακαλύψω τα κρυμμένα νοήματα. :P Αυτός που πρόσθεσε τους υπότιτλους, με ξεπέρασε. :clapup::clapup:

Επίσης, μου άνοιξαν τα μάτια, σχετικά με το πόσο αμαρτωλό είναι το κινητό τηλέφωνο. Δεν είχα αντιληφθεί ότι τα κινητά προωθούν το κυνήγι της ηδονής. Τώρα, όταν βλέπω κάποιον να χρησιμοποιεί κινητό, θα κοκκινίζω από ντροπή.



Το βίντεο που παρέθεσες δείχνει τη σήψη της σημερινής κοινωνίας. Μια διαστροφική σκηνή, με φιλιά και πρόστυχους εναγκαλισμούς. Μόνη διαφυγή του σύγχρονου ανθρώπου από τέτοιες σοκαριστικές σκηνές, είναι η ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία. Εκεί ο χριστιανός, μπορεί να βρει γαλήνη, μακριά από σκηνές με φιλιά και γλυψίματα: οι τοίχοι έχουν καλυφθεί με απεικονίσεις βασανιστηρίων(σταύρωση), που ηρεμούν τη σκέψη και τη ψυχή του ανθρώπου:


Μια σκηνή σταύρωσης. Οκ για το βλέπουν τα βρέφη κατά τη βάπτιση τους

Η ορθοδοξία, ως θρησκεία ανεκτικότητας και συμπόνοιας, έχει φροντίσει να κάνει το περιβάλλον της εκκλησίας, φιλικό σε οπαδούς ταινιών τρόμου.

Θεωρώ την εκπομπή του άλτερ με το κοριτσάκι και 2 άπρα αρκουδάκια (δε θυμάμαι πως λέγονται) πολύ κακού επιπέδου και μόνο στόχο είναι να πουλήσει τραγούδια των mazoo and the zoo και τα στρουμφοτράγουδα.

Αντί για αυτή την εκπομπή έπρεπε παρουσιάζεται ο λόγος των Πατέρων μας πριν την Θεία κοινωνία.


Και αντί για κοριτσάκι και αρκουδάκια θα έχουμε έναν γέροντα και 2 αρνάκια (που θα έχουν συμβολικό χαρακτήρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Κόκκινη κλωστή δεμένη...

ας τα πάρουμε από την αρχή.

Το ξανθό-σκασμένο (Bébé Lilly) δημιουργήθηκε ως εικονική τραγουδίστρια από τη Heben Music, θυγατρική στη Γαλλία της Sony Music για τη γαλλική αγορά το 2006. (https://encyclo.voila.fr/wiki/B%C3%A9b%C3%A9_Lilly)

Το ξενέρωτο ασμάτιο με τίτλο Allô Papy ήταν το πρώτο τραγούδι που κυκλοφόρησε το 2006. (...ΚΑΙ καθυστερημένοι:P)

Το πρωτότυπο βίδεο της άριας εδώ


Οι στίχοι πάλι, είναι το αγλάϊσμα της στιχουργικής, από το μεσημέρι μασάω διπλώματα γαλλικών κι άκρη δε βγάζω και για του λόγου το αληθές:

Je veut parler a papy θέλω να μιλήσω στον παππού
Papy παππού
J'ai plein de truc à te dire έχω πολλά να σου πω

[Refrain] :
Allo, allo, allo, allo (τι να μεταφράσω εδώ?)
Papy est la, il est la ο παππούς είναι εκεί, είναι εκεί
Par ici de la part de qui από εδώ, εκ μέρους ποιού
Allo, allo, allo (ξανά μανά αλό)
Papy est la, il est la ο παππούς είναι εκεί, είναι εκεί
C'est lilly, lilly qui είναι η Λιλλύ, είναι η Λιλλύ
C'est lilly, lilly qui είναι η Λιλλύ που
Je veut savoir ça et ça et si θέλω να ξέρω αυτό αυτό και αν

Papou, papou, papou,
c'est quoi qu'il a dans le ciel παππού τι είναι αυτό που είναι στον ουρανό
Papou, papou, papou,
les anges ils ont des ailes παππού οι άγγελοι έχουν φτερά
C'est quoi aimer τι είναι να αγαπάς
C'est pour les grands είναι για τους μεγάλους
Comment on fait pour avoir des enfants τι κάνουμε για να κάνουμε παιδιά
Pourquoi il pleut γιατί βρέχει
Pourquoi il neige γιατί χιονίζει
Pourquoi papy tu ne fais jamais de manège γιατί παππού δεν κάνεις ποτέ ιππασία (μάθημα)

[Refrain]

Allo papy t'es encore la αλό παππού, είσαι ακόμα εκεί
Ne raccroche pas j'ai pas fini μην κλείνεις, δεν τελείωσα
Papou, papou, papou, παππού παππού παππού
c'est qui le roi du monde ποιος είναι ο βασιλιάς του κόσμου
Papou, papou, papou παππού παππού παππού
pourquoi la terre est ronde γιατί η γη είναι στρογγυλή
Dis les étoiles elles parlent entre ells πες, τα αστέρια μιλάνε μεταξύ τους
Pourquoi les fleurs sont les plus belles γιατί τα λουλούδια είναι τα πιο ωραία
Pourquoi les chiens ils ne parlent pas γιατί οι σκύλοι δε μιλάνε
J'ai peur la nuit dis moi pourquoi φοβάμαι τη νύχτα πες μου γιατί

[Refrain]

Papou, papou, papou c'est qui papa noel παππού ποιος είναι ο άγιος βασίλης
Papou, papou, papou il est ou le soleil που είναι ο ήλιος
Pourquoi les grands ont les grondes pas γιατί οι μεγάλοι έχουν μεγάλα βήματα
Brosse toi les dents mets ton chapeau βούρτσισε τα δόντια σου βάλε το καπέλο σου
car il fait froid γιατί κάνει κρύο
Où va toute l'eau des oceans που πάει το νερό των ωκεανών
Pourquoi papy je t'aime autant γιατί παππού σε αγαπάω τόσο

[Refrain]

Σε γαλλόφωνα sites πάλι, δε βρίσκω κανένα που να ανησυχεί, (το κυνήγι μαγισσών είναι αγγλοσαξωνική παράδοση νομίζω...:hmm:)

Εν ολίγοις θεωρώ μεγαλύτερη απειλή την κακογουστιά, τις από αρχής μέχρι τέλους αποτυχημένες μεταφράσεις-αποδόσεις και 3 πουλάκια κάθονταν των τραγουδιών αυτών και την αδυναμία, άρνηση, (τί να ναι) του να παραχθεί κάτι αντίστοιχο και καλύτερο στα ελληνικά. (Λες και στην Ελλάδα δεν έχει εφευρεθεί το computer animation :mad:)

@Great Chaos τα παιδιά δε βλέπουν τα πράγματα όπως εμείς. Ειδικά αυτό με τις μέλισσες, δεν το βρίσκω δικαιολογημένο γιατί η έκφραση The birds and the bees που σε μας είναι οικεία, χρησιμοποιείται από τους αμερικανούς κυρίως γονείς κι εμείς την ξέρουμε από την τηλεόραση/κινηματογράφο, δεν ανήκει στο δυναμικό των ελληνικών εκφράσεων με δεδομένο συμβολισμό και χρήση, οπότε δεν την γνωρίζουν και τα παιδιά μας...

Το περίφημο "κομμένο" κομμάτι του βίντεο δε νομίζω ότι δείχνει κάτι το τρομερό, απλώς υπονοεί την αλληλεπίδραση μεταξύ μαμάς και μπαμπά για τη δημιουργία παιδιών και μάλιστα με σχηματικό τρόπο. Τί να έδειχνε δηλαδή, πελαργούς ή λάχανα?

Ωστόσο συμφωνώ στο σημείο του υποσυνείδητου περάσματος των ναζιάρικων προτύπων (ό,τι πρέπει για να πετύχει μια ξανθιά το στόχο της ακόμα κι αν φοράει ακόμα πάνες)

Το ζήτημα των προτύπων όμως είναι ευρύτερο. Δεν είναι μόνο το ξανθό-σκασμένο. Είναι οι Barbie με όλο το συρφετό ρούχων, αξεσουάρ, και αεροπλάνων με πισίνα (!) είναι οι polly pocket, οι winx, η επονείδιστη "εκπαιδευτική" κουζίνα και η ηλεκτρική σκούπα.

...αχχ κουράστηκα, πάω να δω Μπομπ Σφουγγαράκη:D (γιατί δεν έχει πια Πιγκουΐνους της Μαδαγασκάρης?:rant:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι εγώ με τη σειρά μου δεν θα έπαιρνα χαμπάρι απολύτως τίποτε, εάν οι "αγανακτισμένοι γονείς" δεν είχαν φτιάξει αυτά τα βίντεο διαμαρτυρίας. Θεωρώ υπερβολικά τα περισσότερα τα οποία καταγγέλλουν, ωστόσο πράγματι η σημειολογία δεν είναι τελικά και τόσο αθώα. Εκείνη η χαρακτηριστική κίνηση να "κάνει πέρα" τις άλλες γκομενίτσες-Μπάρμπι, για να τη βλέπει καλύτερα ο παππούς, εκείνο το "δεν τελείωσα ακόμααα..." που θύμιζε και σε εκφορά την Πετρούλα, η διαπαιδαγώγηση των παιδιών να εκτίθενται σε ενήλικες μέσω webcam και να έχουν το κινητό στο χέρι από μωρά, όπως και το τελικό πονηρό κλείσιμο του ματιού, αφήνουν κάποιες αιχμές. Τα υπόλοιπα, όπως οι μελισσούλες (τεράστια υπερβολή νομίζω), τα αυγά που χοροπηδάνε και γεννούν αυγουλάκια κλπ, θεωρώ ότι πράγματι ξεπερνούν ακόμη και τον Τζήζας σε ηθικολογία. Δεν ξέρω τι είναι τελικά πιο επικίνδυνο, στο ένα άκρο τα χαμηλής ποιότητας παιδικά προγράμματα κι από το άλλο άκρο η σεμνοτυφία και η υποκρισία των μεγάλων...:hmm:

Αυτό όμως στο οποίο θα ήθελα να σταθώ, είναι η φρικτή αισθητική του συγκεκριμένου προγράμματος. Όταν το πρωτοείδα, νόμιζα πως ήταν ελληνικής παραγωγής κι άρχισα εκείνα τα αυτομαστιγωτικά "να ρε, γι' αυτό πτωχεύσαμε, είμαστε απαράδεκτοι σε όλα όσα κάνουμε ρε γαμώτο", μέχρι που τελικά έμεινα εμβρόντητος συνειδητοποιώντας ότι πρόκειται για Γαλλική παραγωγή. Πού είναι η Γαλλία της τέχνης, του λόγου και του καλού γούστου, που να πάρει ο Πλούτωνας; Η κατάντια έχει φτάσει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, ας μην οικτίρουμε για όλα τους εαυτούς μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Αυτό όμως στο οποίο θα ήθελα να σταθώ, είναι η φρικτή αισθητική του συγκεκριμένου προγράμματος. Όταν το πρωτοείδα, νόμιζα πως ήταν ελληνικής παραγωγής κι άρχισα εκείνα τα αυτομαστιγωτικά "να ρε, γι' αυτό πτωχεύσαμε, είμαστε απαράδεκτοι σε όλα όσα κάνουμε ρε γαμώτο", μέχρι που τελικά έμεινα εμβρόντητος συνειδητοποιώντας ότι πρόκειται για Γαλλική παραγωγή. Πού είναι η Γαλλία της τέχνης, του λόγου και του καλού γούστου, που να πάρει ο Πλούτωνας; Η κατάντια έχει φτάσει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, ας μην οικτίρουμε για όλα τους εαυτούς μας...

Ποιος είπε ότι και οι Γάλλοι δεν είναι μάρτυρες της εισβολής της παγκόσμιας κατάντιας?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ένα άλλο παιδικό που μας μάθαινε σκάκι (και πρωταγωνιστής ήταν ένα πιόνι και ένα παιδάκι) (ελληνική παραγωγή που δε μπορώ να την βρω πουθενά :( )
Στο τέλευταίο επεισόδιο το πιονάκι πραγματοποίησε το μεγαλύτερο όνειρο της καριέρας του έφτασε στην άκρη της σκακιέρας και έγινε άλογο. :)

Αυτό θυμάμαι μόνο από αυτή την εκπομπή, τίποτα άλλο.
Τάξτε μου, τάξτε μου! Από το retromaniax έμαθα, πως λεγόταν: "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα". :D

βγηκαμε εκτος θεματος,,αλλα δεν βαριεσαι..:D
Θα φροντίσουμε για split. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τάξτε μου, τάξτε μου! Από το retromaniax έμαθα, πως λεγόταν: "Ταξίδι στη χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα". :D


Θα φροντίσουμε για split. ;)

:D ωραίο όνομα
:( δεν έχει ουτε το google εικόνα, ούτε το youtube video ουτε το ψηφιακό αρχείο της ερτ τίποτα
με το όνομα θα μείνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.


To άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο και φρίκαρα, πάνε καλά???:eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το jumbo εχει ξεφυγει απο καιρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.


To άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο και φρίκαρα, πάνε καλά???:eek::eek:

προειδοποιώ :redface:

μην πεταχτεί κανείς και πει στόχος των διαφημίσεων είναι να σου κάνουν εντύπωση , να συζητιούνται , άρα τι πετυχημένη διαφήμιση

η μαλ@κία έχει και τα όρια της:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις του Jumbo και ειδικά αυτές που παίζονται στο ραδιόφωνο, δεν απευθύνονται σε παιδιά.
Το ραδιόφωνο είναι κυρίως μέσο πληροφόρησης των ενηλίκων. Πόσα παιδιά γνωρίζετε που ακούν συστηματικά ραδιόφωνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς. Αλλά μάλλον εγώ ήμουν η εξαίρεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη διαφήμιση παίζει και μέσα στα jumbo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top