Πρόβλημα με booting Kubuntu Linux (wubi)

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά έχω πρόβλημα εγκατέστησα τα Kubuntu Linux με Windows Installer και κάποια στιγμή που επανεκκίνησα τον υπολογιστή μου και πάτησα Kubuntu linux αντί να μου βγάλει τα Linux έγραψε κάτι πολύ γρήγορα που διέκρινα ότι έλεγε Not Found και τώρα δεν μπορώ να μπω αυτό μου το έχει ξανά κάνει και έχω επιχειρήσει πολλές φορές να το ξανά εγκαταστήσω με windows installer και πάλι τα ίδια τι να κάνω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά έχω πρόβλημα εγκατέστησα τα Kubuntu Linux με Windows Installer και κάποια στιγμή που επανεκκίνησα τον υπολογιστή μου και πάτησα Kubuntu linux αντί να μου βγάλει τα Linux έγραψε κάτι πολύ γρήγορα που διέκρινα ότι έλεγε Not Found και τώρα δεν μπορώ να μπω αυτό μου το έχει ξανά κάνει και έχω επιχειρήσει πολλές φορές να το ξανά εγκαταστήσω με windows installer και πάλι τα ίδια τι να κάνω;;
Γεια σου.

Απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει να γίνονται τα εξής:

  • Έκανες εγκατάσταση μέσω Windows, δηλαδή με τη μέθοδο WUBI, σωστά;
  • Για να μην σου bootάρει, λογικά κάτι θα έχεις πειράξει στον αντίστοιχο φάκελο των Windows (π.χ., C:\Ubuntu, C:\Kubuntu).
Μπορείς ακριβώς να γράψεις τι μηνύματα σου εμφανίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ναι, πατάω Kubuntu Linux και μου βγάζει πολύ γρήγορα Not Found και NTFS και μετά ξανά πάει πίσω στην επιλογή λειτουργικού (Windows 7, Kubuntu)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι, πατάω Kubuntu Linux και μου βγάζει πολύ γρήγορα Not Found και NTFS και μετά ξανά πάει πίσω στην επιλογή λειτουργικού (Windows 7, Kubuntu)...
Okey, κάτι πείραξες. :P
Έχεις καθόλου αποθηκευμένα αρχεία σου Kubuntu που θες να ανακτήσεις; Γιατί εγώ θα σου πω το εξής: uninstall, partition, clean install

Κοινώς, να κάνεις partition τον δίσκο σου και να το κάνεις το kubuntu install σε ξεχωριστό parition.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
:(:(Έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις τις οποίες για να ξανά κάνω χρειάζεται πολύ κόπο...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:(:(Έχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις τις οποίες για να ξανά κάνω χρειάζεται πολύ κόπο...:(:(
Ρυθμίσεις στο σύστημα γενικότερα; Ή απλά στον λογαριασμό σου; (π.χ. wallpaper, plugins, etc)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πολλά, αλλά το έχει ξανά πάθει και άμα το ξανά εγκαταστήσω πάλι θα χαλάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Παίζει Grub και στα Wubi; Γιατί μυρίζομαι GRUB2?

Γιώργο παίζει να ναι αυτό που παθαίναμε όταν στήναμε το λαπτοπ εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παίζει Grub και στα Wubi; Γιατί μυρίζομαι GRUB2?

Γιώργο παίζει να ναι αυτό που παθαίναμε όταν στήναμε το λαπτοπ εδώ.
Είναι κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα χειρότερο, γιατί παίζει wubi. Εκεί πέρα προστίθεται αυτόματα το entry του Wubi στο Windows Boot Loader και κάνει chain τον grub.

Κατά πάσα πιθανότητα ο φίλος μας έκανε κάποιο update. Από εδώ:
Cannot boot into Ubuntu

Due to current issues with Grub2 and Wubi installs, it is advisable not to update packages grub-pc and grub-common. If you have already done so, you may find that Ubuntu no longer boots. You may also see a Grub rescue prompt and be unable to boot either Windows or Ubuntu. For help resolving these issues, please see the following: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1639198
Never try to correct Wubi boot problems by reinstalling Grub2. This will prevent Windows from booting and will not fix the Wubi install.
Ubuntu cannot be booted if Windows has not been shut down cleanly, you have to clear the Windows filesystem from Windows (there is no chkdsk equivalent for Linux yet). If Wubi fails to start, boot into Windows, run chkdsk /r from Windows on the same drive where you have installed Ubuntu, shutdown cleanly and then try to boot into Ubuntu again.
Note that sometimes files are moved by Windows into a hidden folder called c:\found.000. You need to have c:\ubuntu\disks\root.disk and c:\ubuntu\disks\boot. If you do not see those, look for found.000. You need to change the Windows Explorer settings to be able to see hidden folders first, then move the files from found.000 to their original location.
Make sure you did not install on a RAID array or in an encrypted disk. Also make sure you did not install using an Alternate or DVD ISO.

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις, ένα γρήγορο είναι να πάρεις backup όλου του /home/ σου (και των hidden folders), καθώς και το /etc. Νομίζω δεν μπορείς να το δεις απευθείας από windows. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ ή να βάλεις κάποιο live CD.

Τέτοια προβλήματα δεν θα είχες αν έκανες install κανονικότατα σε partition. Αυτές οι ημιτασιόν λύσεις μόνο προβλήματα προκαλούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
α έχεις δίκιο θα προσπαθήσω να κάνω partition!! thanks!

άμα κάνω partition ομος θα μου λεει στην αρχή να επιλέξω λιτουργικό?

U2.2.2_07_medium.jpg ???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το παραπάνω θα στο εμφανίζει όσο έχεις εγκατεστημένο το wubi. Για να το απεγκαταστήσεις θα διαβάσεις το wiki. Όταν εγκαταστήσεις την διανομή σου στο άλλο partition του σκληρού σου, θα σου εμφανίζει ένα διαφορετικό menu με τις σχετικές επιλογές που έχεις (Linux - Windows).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Σίγουρα όμως θα μπορώ να επιλέξω, μπορείς να μου στείλεις μια εικόνα πως θα είναι...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ok thanks!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
α έχεις δίκιο θα προσπαθήσω να κάνω partition!! thanks!

άμα κάνω partition ομος θα μου λεει στην αρχή να επιλέξω λιτουργικό?

View attachment 35791 ???????


Ναι και θα είναι κάπως έτσι:

Για να φτιάξεις τo partition μπορεί να ακολουθήσεις αυτό τον πολύ καλό οδηγό. Είναι την ελληνικής κοινότητας του ubuntu στην οποία μπορείς να γίνεις μέλος.
Είναι για παλιότερη έκδοση και με gnome βέβαια, αλλά δεν διαφέρει πολύ. Η λογική είναι η ίδια. Καλή τύχη λοιπόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top