Μiss universe or miss fairy?

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κάποτε οι περισσότερες γυναίκες "έντυναν" τον πίνακα της ερωτικής - αισθηματικής τους ζωής μεγαλώνοντας στην εποχή τους με κόκκινες καρδούλες και ροζ συννεφάκια όσον αφορά το αντίθετο φύλο , σήμερα στην εποχή μας παρατηρούμε
το φαινόμενο οι περισσότερες απο αυτές που αποκαλούνται το "αδύναμο φύλο" να έχουν "φρικάρει" στην ιδέα του "ντυσίματος" της ζωής τους με τα παραπάνω συννεφάκια και καρδούλες και να δυσκολεύονται να δηλώσουν την "αδυναμία"
του φύλου τους με αποτέλεσμα να "μπερδεύουν" και το αντίθετο φύλο στην ερωτική αντιμετώπιση τους .
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε αυτό με περισσότερες γυναικείες απόψεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Η γυναίκα σήμερα είναι μπερδεμένη, έχουν μπερδευτεί οι ανάγκες και τα θέλω άλλων εποχών με τις σημερινές. Για μένα ο φεμινισμός ήταν καταστροφή για το γυναικείο φύλο γιατί ανάγκασε τις γυναίκες να κρατήσουν τις υποχρεώσεις του χθες προσθέτοντας κι άλλες του σήμερα. Προσωπικά αποζητώ αυτό το ροζ συννεφάκι που λες, αποζητώ το ρομαντισμό, τον ιππότη που θα με κρατήσει σφιχτά στην αγκαλιά του και θα νιώσω ασφαλής. Μόνο που δυστυχώς οι σημερινές γυναίκες βιώνουν το εξής παράλογο: μεγαλώνουν μαθαίνοντας από τις μαμάδες τους να ανεξαρτητοποιούνται για να μην έχουν ανάγκη κανέναν άντρα και στα 30 τους καταπιέζονται να παντρευτούν με κάποιον δυνατό άντρα που θα τους προσφέρει ασφάλεια. Αντιφατικά πράγματα. Κρίμα που οι γυναίκες έχασαν την υποστασή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά αποζητώ αυτό το ροζ συννεφάκι που λες, αποζητώ το ρομαντισμό, τον ιππότη που θα με κρατήσει σφιχτά στην αγκαλιά του και θα νιώσω ασφαλής. Μόνο που δυστυχώς οι σημερινές γυναίκες βιώνουν το εξής παράλογο: μεγαλώνουν μαθαίνοντας από τις μαμάδες τους να ανεξαρτητοποιούνται για να μην έχουν ανάγκη κανέναν άντρα και στα 30 τους καταπιέζονται να παντρευτούν με κάποιον δυνατό άντρα που θα τους προσφέρει ασφάλεια. Αντιφατικά πράγματα. Κρίμα που οι γυναίκες έχασαν την υποστασή τους.


ποσο δικιο εχεις..

για καθε γυναικα που ψαχνει εναν "Ιππότη" υπαρχει και ενας ανδρας που θελει να γινει ενας τετοιος..

ετσι θελω να πιστευω..


αφηστε μας γυναικες να γινουμε ιππότες σας:)
ακομα και αν δεν έχουμε άλογο πια.αλλα αυτοκινητο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ένας ιππότης για τη Βασούλα. :P

Οι ιπποτισμοί ανήκουν σε μιαν άλλη εποχή. Τα πράγματα σήμερα είναι αρκετά "ωμά". Η Χιμελα έχει δίκιο, ωστόσο νομίζω πως φταίμε όλοι σε αυτό που συνέβη τελικά. Δεν ξέρω ποιος έκανε την αρχή αλλά συνέχεια δόθηκε και από τους δύο. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνδρας που να θέλει να γίνει ιππότης. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα βλέπω γύρω μου το ίδιο μοντέλο του δήθεν γόη που νομίζει ότι είναι κάποιος και το μόνο που θέλει είναι να περνάει αυτός καλά. Το γελοίο είναι ότι σε πολλές αυτό πιάνει! Μαζί με τις καρδούλες και τα συννεφάκια χάσαμε και τον αυτοσεβασμό μας.

Εγώ μια φορά σε ροζ συννεφάκι ζω, απλώς σε αυτό ο έρωτας δεν έχει θέση. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ποσο δικιο εχεις..

για καθε γυναικα που ψαχνει εναν "Ιππότη" υπαρχει και ενας ανδρας που θελει να γινει ενας τετοιος..

ετσι θελω να πιστευω..


αφηστε μας γυναικες να γινουμε ιππότες σας:)
ακομα και αν δεν έχουμε άλογο πια.αλλα αυτοκινητο..


Αχ! Αυτοί οι ιππότες! Τόσο γενναίοι και κύριοι. Ικανοί να σώσουν την δεσποσύνη που είναι παγιδευμένη στα πρέπει και τα μη! Όλοι οι άντρες θα ήθελαν να είναι ένας Sir Lancelot.



Τι ωραίο, τι ιδεώδες, τι μεγαλείο!

Εύχομαι να βρουν όλες οι γυναίκες (και οι gay επίσης) ένα τέτοιο ιππότη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αφηστε μας γυναικες να γινουμε ιππότες
Ναι, σωστό. Ντυθείτε δράκοι :P













Yγ.

Εδ, ο καλύτερος πότης της Στρογγυλής Τραπέζης
ήταν με διαφορά ο Σερ Ρόμπιν:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Οφφτόπικ: Κι εγώ αυτόν ήθελα να βάλω μόλις το είδα! Sir Robin the Brave :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιος έκανε την αρχή αλλά συνέχεια δόθηκε και από τους δύο. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνδρας που να θέλει να γίνει ιππότης. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα βλέπω γύρω μου το ίδιο μοντέλο του δήθεν γόη που νομίζει ότι είναι κάποιος και το μόνο που θέλει είναι να περνάει αυτός καλά.


σωστοοο.

εγιναν πια ανδρες γυναικες υπερβολικα εγωιστες,,οπότε δυσκολα πλησιαζονται ενωνονται πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για μένα ο φεμινισμός ήταν καταστροφή για το γυναικείο φύλο γιατί ανάγκασε τις γυναίκες να κρατήσουν τις υποχρεώσεις του χθες προσθέτοντας κι άλλες του σήμερα.
Συμφωνώ και επαυξάνω , το αντίθετο μάλλον έγινε απο την αντρική πλευρά ..

Προσωπικά αποζητώ αυτό το ροζ συννεφάκι που λες, αποζητώ το ρομαντισμό, τον ιππότη που θα με κρατήσει σφιχτά στην αγκαλιά του και θα νιώσω ασφαλής.
Πρέπει τότε να ψάξεις για ένα "διαχρονικό άνθρωπο" , έναν άνθρωπο χωρίς "παρωπίδες" και με ανεπτυγμένη σε μέγιστο βαθμό την ευγένεια μέσα του πρός την γυναίκα .Δεν ποδοπάτησαν όλοι οι άντρες τις "ροζ καρδούλες" και να είσαι σίγουρη πώς μερικοί ακόμη ψάχνουν να βρούν την miss νεράιδα στην ζωή τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με ανεπτυγμένη σε μέγιστο βαθμό την ευγένεια μέσα του πρός την γυναίκα
σεβασμο...

προς τη Μήτρα της ζωής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Πρέπει τότε να ψάξεις για ένα "διαχρονικό άνθρωπο" , έναν άνθρωπο χωρίς "παρωπίδες" και με ανεπτυγμένη σε μέγιστο βαθμό την ευγένεια μέσα του πρός την γυναίκα .Δεν ποδοπάτησαν όλοι οι άντρες τις "ροζ καρδούλες" και να είσαι σίγουρη πώς μερικοί ακόμη ψάχνουν να βρούν την miss νεράιδα στην ζωή τους .

Ήξερα κάποτε μια γυναίκα φίλη της μαμάς μου που μεγάλωνε μόνη της 4 αγόρια. Πάντα τους δίδασκε να σέβονται τη γυναίκα και τα παιδιά αυτά όντως τη σέβονταν. Έχει να κάνει λοιπόν με το πώς μεγαλώνουν οι γονείς τα αγόρια στη σημερινή κοινωνία.

Όσο για τον δικό μου πρίγκηπα... τον έχω βρει.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ήξερα κάποτε μια γυναίκα φίλη της μαμάς μου που μεγάλωνε μόνη της 4 αγόρια. Πάντα τους δίδασκε να σέβονται τη γυναίκα και τα παιδιά αυτά όντως τη σέβονταν. Έχει να κάνει λοιπόν με το πώς μεγαλώνουν οι γονείς τα αγόρια στη σημερινή κοινωνία.

Όσο για τον δικό μου πρίγκηπα... τον έχω βρει.:redface:

Οχι μονο πως μεγαλωνουν τα αγορια... Ομοιως και με τα κοριτσια...

Διοτι την εποχη του "ροζ συννεφακιου" οι γυναικες δεν σεβοντουσαν τον εαυτο τους... Τωρα εχουμε παει στο αλλο ακρο... Κι αντι να αυξησουν λιγο τον εγωισμο τους οι γυναικες και να τον μειωσουν οι αντρες το μονο που εγινε ειναι να τον ευξησουν κατα πολυ οι γυναικες...
Κι αυτο ειναι το προβλημα μας... Οτι πλεον οι σχεσεις ειναι το ποιος θα καμψει τον εγωισμο του αλλου κι οχι το πως θα συμβιωσουν οι προσωπικοτητες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όσο για τον δικό μου πρίγκηπα... τον έχω βρει.
και τι μαρκα άλογο καβαλάει?:worry::D

Τωρα εχουμε παει στο αλλο ακρο... Κι αντι να αυξησουν λιγο τον εγωισμο τους οι γυναικες και να τον μειωσουν οι αντρες το μονο που εγινε ειναι να τον ευξησουν κατα πολυ οι γυναικες...
Κι αυτο ειναι το προβλημα μας... Οτι πλεον οι σχεσεις ειναι το ποιος θα καμψει τον εγωισμο του αλλου κι οχι το πως θα συμβιωσουν οι προσωπικοτητες μας...
πολυ καλα τα λες..

πηγαν να παρουν εκδικηση οι γυναικες για την καταπιεση χρονων,,και δυστυχησαν περισσοτερο..
άλλωστε ποτέ η εκδικηση δεν εφερε την ευτυχια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
δυσκολεύονται να δηλώσουν την "αδυναμία"
του φύλου τους με αποτέλεσμα να "μπερδεύουν" και το αντίθετο φύλο στην ερωτική αντιμετώπιση τους .
Ίσως να φαίνεται κάπως ανάρμοστο να φέρω τον Άλιστερ Κρόουλυ μέσα σ' αυτήν τη συζήτηση, αλλά αφού μιλάμε για τη βαθύτερη φύση της γυναίκας, ας δούμε πως παρουσιάζεται η Μπάμπαλον, η Ιερά Πόρνη και Μεγάλη Μητέρα, ημών των βδελυγμάτων:

"Ω Βαβυλώνα, είσαι όμορφη και ποθητή, επειδή δόθηκες σε κάθε τι ζωντανό και η αδυναμία σου, δάμασε τη δύναμή τους. Επειδή μέσα απ' αυτήν την ένωση απόκτησες Κατανόηση".

Νομίζω ότι αυτό το αρχέγονο Μυστήριο της θηλυκότητας διαφεύγει τις περισσότερες φορές από τις σύγχρονες γυναίκες. Δυστυχώς η επανάσταση της ισότητας δεν επικεντρώθηκε στην επαναφορά της λατρείας της Μεγάλης Μητέρας, αλλά αναλώθηκε στην απεγνωσμένη προσπάθεια οι γυναίκες να υιοθετήσουν τις νόρμες της Πατριαρχικού τύπου εξουσίας, κρατώντας την όμως για τους εαυτούς τους. Έτσι, ο κόσμος έγινε πολύ αρσενικότερος κι ως εκ τούτου δυσαρμονικότερος. Για να προλάβω τις τυχόν αντιδράσεις, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι η λατρεία της Μεγάλης Μητέρας ήταν μεν μητριαρχική, ωστόσο επιφύλασσε για το αρσενικό τιμητική και δέουσα θέση, όπως μπορεί να διαπιστώσει όποιος το ψάξει λίγο περισσότερο.

Κατά τ' άλλα, θα ήθελα να πω στο φίλο Επιβάτη123 (βαλς χορεύεις αδελφέ; :hehe:) ότι προσωπικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που ζουν σε ροζ συννεφάκι, όπως και τους άντρες που ζούνε μέσα σε γαλαζούλικο. Λίγο σε παιδικό σταθμό παραπέμπει ο συνειρμός. Θα θεωρούσες άραγε ότι η "αληθινή" φύση της γυναίκας θα ήταν το ροζ συννεφάκι; Εάν ήμουν γυναίκα ίσως να παρεξηγιόμουν μαζί σου, να το ξέρεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Έτσι, ο κόσμος έγινε πολύ αρσενικότερος κι ως εκ τούτου δυσαρμονικότερος.
Το ότι μπήκαν οι γυναίκες πίσω απο μιά όχι και τόσο ρόζ πανοπλία σήμερα είναι γεγονός και καθόλου ευχάριστο για το αντρικό φύλο .Το να θεωρείς αυτό το πράγμα "δεδομένο" και χωρίς περιθώρια αλλαγής εμένα προσωπικά δεν με εκφράζει .Πιστεύω πως απλά για να κατεβεί η πανοπλία της γυναίκας είναι δουλειά και των δύο , απλά ο ανδρας πρέπει να σηκώσει πρώτος την "άσπρη σημαία " όσο αν και αυτό ξενίσει μερικούς "rambo" της σημερινής εποχής ..

Κατά τ' άλλα, θα ήθελα να πω στο φίλο Επιβάτη123 (βαλς χορεύεις αδελφέ; :hehe:) ότι προσωπικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που ζουν σε ροζ συννεφάκι, όπως και τους άντρες που ζούνε μέσα σε γαλαζούλικο. Λίγο σε παιδικό σταθμό παραπέμπει ο συνειρμός. Θα θεωρούσες άραγε ότι η "αληθινή" φύση της γυναίκας θα ήταν το ροζ συννεφάκι; Εάν ήμουν γυναίκα ίσως να παρεξηγιόμουν μαζί σου, να το ξέρεις...:/:
Έχω καταφέρει να μπώ σε "ρόζ συνεφάκια" και "παιδικούς σταθμούς" και πίστεψε με δεν με χάλασε καθόλου .Ποτέ δεν ήμουνα υπέρ της ποσότητας αλλά της ποιότητας στο θέμα "γυναίκες" .Την "αληθινή" της φύση η γυναίκα που για μένα πάντα έχει το μεγαλύτερο φορτίο στις μέρες μας , όσο και άν ακούγεται σε μερικούς αδυναμία , δεν θα στην δείξει εύκολα αλλά αξιζει να προσπαθήσεις ..
Και ναί χόρεψα και βάλς και άλλους χορούς , δεν είναι κακό να γνωρίζεις το παρελθόν σε ένα αβέβαιο μέλλον φίλε μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την "αληθινή" της φύση η γυναίκα που για μένα πάντα έχει το μεγαλύτερο φορτίο στις μέρες μας , όσο και άν ακούγεται σε μερικούς αδυναμία , δεν θα στην δείξει εύκολα αλλά αξιζει να προσπαθήσεις ..
Τουλάχιστον μην ταυτίζετε την αληθινή μας φύση με τα ροζ συννεφάκια, διότι έτσι δίνετε έναν μονοδιάστατο ορισμό στην "αληθινή φύση" που δεν μπορεί να ισχύει για όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως. Εάν περιμένετε να δείτε μια συγκεκριμένη "αληθινή φύση" μάλλον θα παραμείνετε τυφλοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τουλάχιστον μην ταυτίζετε την αληθινή μας φύση με τα ροζ συννεφάκια, διότι έτσι δίνετε έναν μονοδιάστατο ορισμό στην "αληθινή φύση" που δεν μπορεί να ισχύει για όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως. Εάν περιμένετε να δείτε μια συγκεκριμένη "αληθινή φύση" μάλλον θα παραμείνετε τυφλοί...
Αγαπητή φίλη , με όλο το θάρος , όταν μιλάω για αληθινή φύση εδώ αναφέρομαι στην πολυδιάστατη και γόνιμη προσωπικότητα μιάς γυναίκας , που συνήθως με εκπλήσει ευχάριστα αλλά και δυσάρεστα μερικές φορές . Τα ροζ συννεφάκια δεν αποτελούν ταμπέλες κανενός απλά επειδή αφορούν μέρος του κεντρικού θέματος "πετάνε" εδώ και εκεί τα έρμα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Τουλάχιστον μην ταυτίζετε την αληθινή μας φύση με τα ροζ συννεφάκια, διότι έτσι δίνετε έναν μονοδιάστατο ορισμό στην "αληθινή φύση" που δεν μπορεί να ισχύει για όλες τις γυναίκες ανεξαιρέτως. Εάν περιμένετε να δείτε μια συγκεκριμένη "αληθινή φύση" μάλλον θα παραμείνετε τυφλοί...

Γιατί είναι προσβολή για μια γυναίκα να ταυτίζεται με τη γυναικεία της φύση και να περιμένουμε από αυτήν να την εκφράσει σε όλες τις μορφές τις είναι κάτι που δεν θα μπορέσω ποτέ να το καταλάβω. Τι είναι αυτό που φοβούνται τόσο οι γυναίκες και θέλουν πάση θυσία να μοιάσουν στους άντρες; Μην τις πουν αδύναμες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί είναι προσβολή για μια γυναίκα να ταυτίζεται με τη γυναικεία της φύση και να περιμένουμε από αυτήν να την εκφράσει σε όλες τις μορφές τις είναι κάτι που δεν θα μπορέσω ποτέ να το καταλάβω. Τι είναι αυτό που φοβούνται τόσο οι γυναίκες και θέλουν πάση θυσία να μοιάσουν στους άντρες; Μην τις πουν αδύναμες;:hmm:
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα (ο passenger μάλλον κατάλαβε). Ας το ξαναπώ μήπως δεν ήταν ξεκάθαρο:
Η γυναικεία φύση μπορεί να είναι πολλά πράγματα. Μπορεί να είναι και ροζ αλλά δεν νομίζω πως μπορεί να είναι μόνο ροζ.
Ό,τι είναι ροζ δεν είναι απαραίτητα γυναίκα και ό,τι είναι γυναίκα, δεν είναι απαραίτητα ροζ. :P

Στις κάρτες Ταρώ, αν θέλετε να το πάμε λίγο παραπέρα, αυτό που ονομάζετε "γυναικεία φύση" εκφράζεται μέσα από 5 διαφορετικές κάρτες. Δεν είναι κάτι στατικό, είναι κάτι δυναμικό. Εάν την ορίσουμε μονοδιάστατα, θα της αφαιρέσουμε κάτι από την άπειρη φύση της. Πάλι θα την καταδικάσουμε σε κάτι που δεν είναι, ακόμη κι αν ο στόχος μας είναι διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι οι γυναικες παντα ηταν δυναμικες και ισως πιο δυναμικες απο τους αντρες απλα δεν φαινοταν προς τα εξω τοσο πολυ οσο σημερα. εγω ας πουμε μια ζωη παλευα και παλευω αναμεσα στις δυο πλευρες μου και ποτε δεν καταφερα να τις εξισορροπισω. μπορει να εφταιγαν και οι καταστασεις, ποιος ξερει.

παντως χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα θυμαμαι οταν ημουνα δημοτικο οι δασκαλοι ειχαν την απαισια συνηθεια να ρωτανε τι μας εφερε ο αγ. βασιλης. αντε τωρα να πεις τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητακι:P δεν το λεγες, θα σε κραζανε γιατι εισαι ΚΟΡΙΤΣΙ και τα κοριτσακια δεν παιζουν με αυτοκινητακια αλλα μονο με τις κουκλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top