Παράνομη μετανάστευση και οι συνέπειες της

Φράχτης στα χερσαία σύνορα για να σταματήσει η παράνομη μετανάστευση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 92)
  • Συμφωνώ με αυτό το μέτρο

    Ψήφοι: 54 58.7%
  • Δεν συμφωνώ με αυτό το μέτρο αλλά κάπως πρέπει περιοριστεί η παράνομη μετανάστευση

    Ψήφοι: 18 19.6%
  • Δεν συμφωνώ καθόλου... Τα σύνορα πρέπει να είναι ανοιχτά και η χώρα να δέχεται ελεύθερα όποιον ζητήσ

    Ψήφοι: 20 21.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νέα κυβερνητική γκάφα με τον φράχτη;




Λέτε να την πάτησαν ο κ. Παπουτσής και η κυβέρνηση με τον φράχτη; Ως γνωστόν, η χώρα μας πάντα λειτουργεί με μια σημαντική χρονική υστέρηση, αλλά δεν περίμεναν λίγο ακόμη οι φωστήρες μας; Το μόνο καλό είναι ότι ακόμη δεν κλείστηκαν συμβόλαια με εργολάβους, και χρήματα δεν άλλαξαν χέρια.

Την ώρα λοιπόν που η Ελλάδα ανακοινώνει την ανέγερση συνοριακού φράχτη, οι ΗΠΑ παρατάνε το δικό τους φιλόδοξο, και άκρως δαπανηρό σχέδιο βελτίωσης του τείχους, που είχαν φτιάξει στα σύνορα τους με το Μεξικό, με σκοπό να εμποδιστεί η διέλευση λαθρομεταναστών.

Ύστερα από τέσσερα χρόνια, περίπου ένα δισεκατομμύριο δολάρια, και πολλές πολιτικές κόντρες, η υπουργός Εσωτερικής Ασφάλειας Janet Napolitano ανακοίνωσε προχθές, ότι η χώρα της θα ψάξει να βρει άλλες μεθόδους καταπολέμησης της λαθρομετανάστευσης, επειδή το τείχος είναι αναποτελεσματικό.


Η απόφαση αυτή έρχεται να βάλει τέλος σε ένα πρόγραμμα που κόστισε πολύ περισσότερο από όσο τελικά απέδωσε. Ο αμερικανικός «φράχτης», που έχει ήδη κατασκευαστεί, φτάνει αισίως τα 53 περίπου μίλια, ενώ το κάθε μίλι κόστισε $15 εκατομμύρια στους Αμερικανούς φορολογούμενους.

Όπως είναι γνωστό, η κυβέρνηση και ο κ. Παπουτσής θέλουν να κατασκευάσουν έναν φράκτη στον οποίο θα υπάρχουν θερμικές κάμερες αλλά και αισθητήρες που θα ανιχνεύουν κινήσεις ανθρώπων και θα στέλνουν σήμα σε κέντρο επιχειρήσεων που θα δημιουργηθεί στην περιοχή

Τι διαπιστώνουν τώρα στις ΗΠΑ; Το σύστημα ραντάρ αποδείχτηκε ελλιπές, καθώς δεν μπορούσε να διαχωρίσει τη χλωρίδα από τους ανθρώπους, όταν έπνεαν άνεμοι. Οι κάμερες κινούνταν υπερβολικά αργά, και οι δορυφορικές επικοινωνίες ήταν ανεπαρκείς.

Και αν οι υπερσύγχρονες τεχνολογικά Ηνωμένες Πολιτείες αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα, φανταστείτε τι θα συμβεί εδώ.



μιλαμε για μεγαλη πατατα ..αν πανε πραγματικα να χτισουν το φρακτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
σύμφωνα με ανεπίσημες πηγές η κυβέρνηση σκέφτεται να αναθεωρήσει το αρχικό σχέδιο φράχτη και να τον αντικαταστήσει με χαράδρα.
mʼάλλα λογια πρόκειται για μία τεράστια τάφρο που στο βάθος της θα φιλοξενεί μάλιστα και πεινασμένους κορκόδειλους.

πιθανολογείται πως οι κροκόδειλοι θα εισαχθούν απο αφρική

Άμεσες ήταν οι αντιδράσεις οικολογικών οργανώσεων, ενώ ο Αλέκος Αλαβάνος έθεσε με εμφανή δόση ειρωνίας το ρητορικό ερώτημα, σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα;

Για κροκοδείλια δάκρυα έκανε λόγο ο Χ. Παπουτσής συμπληρώνοντας πως ο κυβέρνηση συνεχίζει ακάθεκτη το έργο της με αποφασιστικότητα σʼ αυτή την δύσκολη περίοδο για την χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλυτερα πιρανχας..
πιο διακριτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) Bρήκα λύση. Νομιμοποίηση σε όσους μπαίνουν. Τότε θα μπορούν θα μπορούν να ταξιδέξουν όπου θέλουν στην Ευρώπη και δεν θα είναι εγκλωβισμένοι στην Ελλάδα. Ας πετάξουμε την μπάλα στις πλούσιες χώρες της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και θα ερθουν εκατονταδες εκατ. στην ευρωπη.. ωραια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
:) Bρήκα λύση. Νομιμοποίηση σε όσους μπαίνουν. Τότε θα μπορούν θα μπορούν να ταξιδέξουν όπου θέλουν στην Ευρώπη και δεν θα είναι εγκλωβισμένοι στην Ελλάδα. Ας πετάξουμε την μπάλα στις πλούσιες χώρες της Ευρώπης.
Σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες την ευθύνη την έχει η χώρα από την οποία μπαίνουν...... οπότε αλλοδαπός να μπει από τα σύνορα των σκαδιναβικών χωρών αποκλείεται..... οπότε πάλι πίσω ...λες και είναι μπαλάκια..... τα έχουν σκεφτεί όλα οι Ευρωπαίοι.... μόνο από τη Μεσόγειο μπαίνουν οι αλλοδαποί.....οπότε αυτές οι χώρες έχουν και την ευθύνη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Γιατί δεν έρχεσαι στη Πλατεία Αττικής και Βάθης
να δεις που ζω...


Adriana Calcanhotto (Clandestino)


Ο παράνομος

Μόνος πάω με τον πόνο μου.
Μόνη πάει η καταδίκη μου.
Να τρέχω είναι η μοίρα μου
για να ξεγελάσω το νόμο.


Χαμένος μέσα στην καρδία
της Μεγάλης Βαβυλώνας
με λένε: ο παράνομος
μιά που δεν έχω χαρτιά.

Για του βορρά μιά πόλη
έφυγα εγώ για να δουλέψω
τη ζωή μου την άφησα
μεταξύ Θέουτας και Γιβραλτάρ.

Είμαι μια γραμμή στη θάλασσα
ένα φάντασμα στην πόλη
η ζωή μου ειν' απαγορευμένη
λέει η εξουσία.

Μόνος πάω με τον πόνο μου.
Μόνη πάει η καταδίκη μου.
Να τρέχω είναι η μοίρα μου
μια και δεν έχω χαρτιά.

Χαμένος μέσα στην καρδία
της Μεγάλης Βαβυλώνας
με λένε: ο παράνομος.
Εγώ σπάω το νόμο.

Η Μάνο Νέγρα παράνομη
Ο Περουάνος παράνομος
Ο Αφρικάνος παράνομος
Η Μαριχουάνα εκτός νόμου.

Μόνος πάω με τον πόνο μου.
Μόνη πάει η καταδίκη μου.
Να τρέχω είναι η μοίρα μου
για να ξεγελάσω το νόμο.

Χαμένος μέσα στην καρδία
της Μεγάλης Βαβυλώνας
με λένε: ο παράνομος
μιά που δεν έχω χαρτιά.

Ο Αλγερινός παράνομος
Ο Νιγηριανός παράνομος
Ο Βολιβιάνος παράνομος​
Η Μαριχουάνα εκτός νόμου.



Ποιος φταίει για το ότι η χώρα έχει γίνει ξέφραγκο αμπέλι; Αφού πλέον δεν χρειάζεται να τους πιάσουν καν, έρχονται οι άνθρωποι και παραδίδονται μόνοι τους. Ποιος επωφελείται απ' αυτό; Γιατί δεν κυνηγάνε τους πραγματικά υπαίτιους;


Δεν παίζω με ηλίθιους πολιτικούς
που ξέρω από τα έδρανα του πανεπιστημίου
και ακούω μόνο την καρδιά μου...:worry:

Καλά λέει ο Μανού Τσάο:
οι μετανάστες είναι η ανθρώπινη μαριχουάνα της κοινωνίας
έχει απέναντί τους την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
Όσο λύθηκε το πρόβλημα της μαριχουάνας
άλλο τόσο θα λυθεί και το πρόβλημα των μεταναστών.
Μόνο αυτός που ζει δίπλα τους και φορτώνεται το κόστος
κι αυτός που
δεν γουστάρει το σύστημα έχουν συμφέρον να λυθεί.

Ανάμεσά τους υπάρχουν όλοι οι άλλοι που κερδίζουν
και επιθυμούν να μην συναντηθούν ποτέ αυτοί οι δύο.
Γιατί η λύση είναι εναντίον των συμφερόντων τους.
Όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Δεν παίζω με ηλίθιους πολιτικούς
που ξέρω από τα έδρανα του πανεπιστημίου
και ακούω μόνο την καρδιά μου...:worry:

Να' τη πάλι η μπαλαντένια μπιτ καρδούλα! :lol: :)

Μόνο αυτός που ζει δίπλα τους και φορτώνεται το κόστος
κι αυτός που
δεν γουστάρει το σύστημα έχουν συμφέρον να λυθεί.

Αυτός που ζει δίπλα τους θα πρέπει να καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν το δημιουργούν οι μετανάστες αλλά η ίδια η υποβαθμισμένη υδροκέφαλη Αθήνα. Και όταν ήμουνα μικρό παιδάκι και πήγαινα στο Εθνικό Ωδείο στην Πλατεία Βάθης να μάθω μουσική, η μανούλα μου μου έλεγε, "πρόσεχε παιδάκι μου" εκεί είναι μαζεμένοι οι αλήτες! :P Μια ζωή την Αθήνα μες το σκουπίδι, το καυσαέριο και την μπόχα τη θυμάμαι. Μισο-γκρεμισμένα κτήρια και λιγοστά οικόπεδα με μπάζα και σκουπίδια υπήρχαν τότε, τώρα έγιναν parking! Αυτή είναι η ανάπλαση της Αθήνας της κυρίας Ντόρας, του κύριου Αβρωμόπουλου και του μεσιέ Κακλ-αμάν! Τώρα θα μου πεις, επιδεινώθηκε η κατάσταση, μα ναι, σίγουρα....έχουν περάσει 30 χρόνια από τότε! :redface: 8)

Αυτός που δεν γουστάρει το σύστημα δεν έχει κανένα συμφέρον. Το σύστημα το ίδιο είναι συμφεροντολογικό και καταβροχθίζει τους μικροαστούς αντιρρησίες του. Όποιος εναντιώνεται πραγματικά δεν το κάνει από προσωπικό όφελος αλλά από "δαιμόνιο". Όπως έλεγε και ο Γιωργάκης Όργουελ...

Ε φιλαράκι! Η επανάσταση είναι αλλιώς!....Πολεμάμε όχι γιατί δεν είχαμε τη δυνατότητα να πιούμε μπύρα τρυπώντας όσα βαρέλια γουστάρουμε, αλλά επειδή νιώθουμε μέσα μας να μας αλλοτριώνει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.


Μεγάλη απήχηση είχε η διάλεξη που έδωσε το βράδυ του Σαββάτου (21-01-2012) ο κύριος Νίκος Λυγερός στη Νέα Ορεστιάδα, με θέμα «Άνθρωποι και
Φράχτες». Ο Νίκος Λυγερός μίλησε σε ακροατήριο άνω των 200 ατόμων, στην κατάμεστη αίθουσα του θεάτρου «Διόνυσος», διατηρώντας, επί τρεις και πλέον ώρες αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού.

Αναλύοντας το ζήτημα και τις παραμέτρους του «φράχτη», τον οποίο έχει δρομολογήσει να κατασκευάσει το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη στα χερσαία σύνορα του Έβρου με την Τουρκία (ύψους 2,5μ. και μήκους 10,5 χλμ), ο Νίκος Λυγερός υποστήριξε πως πρόκειται για ένα εγχείρημα από το οποίο, κυρίως, απουσιάζει η ορθολογική σκέψη.

Πρόσθεσε επίσης πως πρόκειται για μία «κατασκευή» που στιγματίζει την περιοχή και την ίδια την πόλη της Νέας Ορεστιάδας αλλά και θίγει βαθύτατα την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Ταυτόχρονα υπογράμμισε ότι επιβαρύνει την Ελληνική οικονομία, ενώ θεωρείται «ξεπερασμένο» ευρωπαϊκά. Για το λόγο αυτό, άλλωστε, η Ε. Ε. αρνήθηκε να το χρηματοδοτήσει. Ιδιαίτερα, όμως, όπως τόνισε ο κ. Λυγερός, η δημιουργία του «φράχτη» έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τις διαχρονικές αξίες του Ελληνισμού, που ιστορικά δεν έχει ποτέ δημιουργήσει «τείχη» εσωστρέφειας.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, οι ακροατές έθεσαν ερωτήματα στον κ. Νίκο Λυγερό, ο οποίος, μέσα από τις απαντήσεις του κάλυψε με τα επιχειρήματά του το ευρύτατο φάσμα αμφοβολιών που προκαλεί, ηθικά και πρακτικά, η κατασκευή ενός τέτοιου «έργου».

Η διάλεξη του Νίκου Λυγερού στη Νέα Ορεστιάδα θα αναρτηθεί τις αμέσως επόμενες ημέρες στο προσωπικό του site: www.lygeros.org

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ε, νταξ. Αφού το είπε ο Λυγερός ο άμωμος, ποιοι είμαστε εμείς οι ευθυτενείς
μαλάκες ανήθικοι λυκάνθρωποι που απαιτούμε να κλειστούμε στο μαντρί
και να φάμε τα εντόσθια μας χωρίς να μας βλέπουν οι όξω απ΄τον φράχτη?

ΜΠΕ.

Τα νοήματα του κέργιου Λυγερού με πήγαν σούμπιτο στην απορητική of the day:
Όλo ακούνε τα αυτιά μου το επιχείρημα ότι η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει..
..αρα?
αρα μπορεί να την αράξει και να παραγγείλει μια φραπεδιά.
Και να κεράσει και όλους τους περαστικούς που έρχονται από τα μέρη μας,
κι αν δεν έχει λεφτά να πληρώσει τον λογαριασμό για τα κερασμένα,
Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΩΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ,
ΣΑΜΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ λεφτά για τον δικό μας τον γκαϊφέ? :worry:
Έτσι, ταπεινά και νοικοκυρεμένα, παραφερναλικώς Λυγερά. :redface:

Σε παράφραση του σαρτρικού η κόλαση είναι οι άλλοι,
αντιπροτείνουμε το σατυρικόν ότι η κόλαση είμαστε εμείς
που θέμε να χτίσουμε φράχτες.
Μάλιστα.

Ό,τι ''λαικισμός'' λεγόταν μεχρι χθες ειναι σημερα ορθή πολιτικη κριτική, μανίτσα μου.
Στο "μη παρέκει" κάθεσαι να παρακολουθείς τον άλλο να μπαινοβγαίνει
από τα σύνορα σαν ανέμελη πάπια των Πρεσπών?
Οι πρέσπες, βγάζουν κι ωραίες φασόλες οι οποίες ερεθίζουν τα πρωκτικά τοιχώματα
προς παραγωγή πορδών, υπόψιν (συνειρμικό).

Αν κάποιοι θέλουν να τρώνε φασόλια και να χαζεύουν τις πάπιες,
κάποιοι άλλοι μπορεί να θέλουν να φορούνε μάσκες για να μη τους
πάρουν τα αέρια των πρώτων στη μάπα.

Κι αν θες να κλάνεις, στο κοτέτσι σου. Δε ζεις μόνος σου στο κόσμο
ενός απαράμιλλου διεθνισμού με σύνορα καπότες τρύπιες.
Αντεληφθης?

Αν δεν καταλαβαίνουν οι υπέρμαχοι του "καλώς δεν έχουμε ένα φυσικό εμπόδιο
για να μη μπαινοσκυλεύουν κάποιοι παρανόμως" ότι έτσι προάγουν
την συνέχιση και εξέλιξη του φαινομένου "Κλεψεναφάς κιαρπαξενάχεις"
αν δεν αποβάλλουν απο μέσα τους το γονίδιο του χιμπατζή
και περιμένουν τη νεκρανάσταση του Παϊσιου ή την ΕΕ να τους σώσει
μάλλον βλέπω να πέφτουν οι ίδιοι στην τάφρο της ιδεολογικής τους ανημπόριας
για παραδοχή του προβλήματος και επίλυσής του.
Κατοικούν πάνω σε ένα αστρικό νεφέλωμα που θα ζήλευε κι ο θεός.


«Άνθρωποι και Φράχτες».
λυγεροί κι αρματωλοί, πιο πιασάρικο.

ο Νίκος Λυγερός υποστήριξε πως πρόκειται για ένα εγχείρημα από το οποίο, κυρίως, απουσιάζει η ορθολογική σκέψη.
σε τι συνίσταται ο ανορθολογισμός του?

Στην παρεμπόδιση αθρόας εισροής ΛΑΘΡΟμεταναστών στους κόλπους του Έβρου
κι απο κει με τη μέθοδο "βαδίζω και παραπατώ" διασποράς τους σε όλη την επικράτεια
αλλά κυρίως (μη γελιόμαστε) στις μεγαλουπόλεις αυξάνοντας δραματικά την ανέχεια
των ημεδαπών που δε φτάνει η δική τους κακουχία, έχουν και των υπολοίπων?
ΑΣ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΓΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΦΩΚΙΩΝΟΣ ΝΕΓΡΗ, ΣΤΙΣ ΠΥΚΝΟΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ
ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, κι ας μας πει αν πρεπει να ορθωσουμε φράχτες για την περιρεουσα
μποχα απο τα κατουρα στους τοιχους εξω απο τον ηλεκτρικο και σε καθε γωνια που υπαρχει
ΤΟΙΧΟΣ ΚΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΝΑ ΤΕΙΧΟΣ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ,
Η ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, με τις υφισταμενες συνθήκες?

Αυτός που ασχολείται σοβαρώς και επί πολλά έτη με τα ανθρώπινα περιττώματα
τι λόγο να χρησιμοποιήσει; Περιττό λόγο;
Αλλα είναι ωραίο να γεμίζεις μια αίθουσα καθισμένος σε ωραίες κόκκινες καρέκλες
και να αμολάς κλανιές με περιτύλιγμα εύκωλης και εύπεπτης σοφίας σε 200 κοιμισμένα
όντα που δε βλέπουν πέρα από την έκταση των χεριών τους. :worry:


πρόκειται για μία «κατασκευή» που στιγματίζει την περιοχή και την ίδια την πόλη της Νέας Ορεστιάδας αλλά και θίγει βαθύτατα την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.
πως την στιγματιζει και πως θιγει την ανθρωπινη αξιοπρεπεια?
Χαλάει την αρχιτεκτονική του φυσικού τοπίου, εννοεί ο μεσιέ?
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ (και των δυο πλευρών)
αλλα ο κυριος λυγερος (που αντί να μας τα λέει ίσια εε μας τα εξηγεί)
θέλει φαίνεται όταν τον πιάνει η ανάγκη του
να πηγαίνει να κατουράει στο σαλόνι του γείτονα,
same logic.

Και ύστερα να του λένε, φύγε τώρα, ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΣ.

επιβαρύνει την Ελληνική οικονομία,

ενώ η διαφυγή χρημάτων στο εξωτερικό,
η ανασφάλιστη εργασία (και μη μου πεις οτι παρακαλάνε οι αλλοδαποί
να μπουν ΙΚΑ και δε τους κολλάνε ένσημα οι εργοδότες?
ΚΑΚΟΙ ΔΡΑΚΟΝΙΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΓΕΝΝΗΜΑΤΑ)
το "κλεψε για να ζησεις" κλπ.
παραγει μια ΑΝΘΗΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΡΑΙΤ. ΡΑΑΑΑΑΑΑΙΤ.

ενώ θεωρείται «ξεπερασμένο» ευρωπαϊκά.
μα βέβαια!
Στην ευρώπη έχουν ίδια ποσοστά λαθρομετανάστευσης με εδώ
ΜΠΟΥΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑ

Πολύ προχώ και informed, ο λυγερός.

Ας μας πει τι αναλογία ημεδαπών αλλοδαπών έχουν στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη,
ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΑ ΚΡΑΤΗ ΑΥΤΑ.
Μη μου πει πχ για ΓερμανοΓαλλία οτι εχουν πολλους αλλοεθνείς και παπαρίτσες.
ΜΕ ΑΝΕΡΓΙΑ ΜΑΖΙ, έτσι για να γελάσει το χειλάκι μας.

ΚΙ όταν τα βρει τα data να κάνει και μια δεύτερη διάλεξη με τίτλο
"άκυρη η πρώτη διάλεξη, το επιτακτικόν του φραγμέντου στον έβρο".


Για το λόγο αυτό, άλλωστε, η Ε. Ε. αρνήθηκε να το χρηματοδοτήσει.


Οκ κι αφού ήταν ανεπιθύμητο από την ΕΕ, εμείς ας το παίξουμε
yesman επειδή έχουμε τη μούρη μας στον κώλο τους, κάτι χρόνια τώρα.
Εντωμεταξύ ας πεθαίνουν στο κρύο όσοι στιβάζονται σε οίκους δυστυχίας,
σε πραγματικά ανθρωποβουστάσια, αστον έλληνα στη μοίρα του,
θα τη βρει την άκρη, και δε μπα να μπουν άλλοι τόσοι.
Αφού Η κομισιόν νίπτει τας χείρας της, ας τα νίψουμε κι εμείς.
Κομπανία των σκιών και λογική της πλάκας.

η δημιουργία του «φράχτη» έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τις διαχρονικές αξίες του Ελληνισμού, που ιστορικά δεν έχει ποτέ δημιουργήσει «τείχη» εσωστρέφειας.
ποτέ τα δεδομένα δεν ήταν τόσο τραγικά ως προς το παραγωγικό δυναμικό της χώρας,
τις ελάχιστες θέσεις εργασίας σε σχέση με το δυναμικό αυτό
σε συνδυασμό με την αστυφιλία, το μπάχαλο της φύλαξης συνόρων (που αποδεικνύεται νέμεση)
και την μεταναστευτική πολιτική του γιουροπ γκρουπ που μας έχει μετατρέψει σε
κάδο σκουπιδιών όλων των φυλών του κόσμου.
Όλα τούτα υπο το πρίσμα άτολμων μαλάκηδων πολιτικών απο το '90 ως σήμερα
που ενώ εντόπιζαν το πρόβλημα, όλοι παρέμεναν θεατές του.

Άρα διαχρονικά ποτέ ξανά δε βιώθηκε κάτι ανάλογο.

Άρα με το να κάνουμε αναδρομές στα περασμένα φτάνοντας ως τα αρχαία χρόνια
του περικλέους και του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως είναι μια επίκληση
στην συναισθηματική ανωριμότητα και αποδοχή του απαίδευτου της κρίσης μας.

Τώρα συζητάμε για φράχτη κι ο λυγερός θα πει ότι πλήττεται η ορεστιάς.
Το μυαλό σου πλήττεται από 100 μεριές, μίστερ.
Αν χρησιμοποιείς τον ανθρωπισμό για ξεκάρφωμα από την ουσία του προβλήματος
που είναι η υπερσυσσώρευση ανθρώπων που δεν μπορεί να αφομοιωθούν ούτε με χριστό
ούτε με αλλάχ και την αξιοπρεπή αντιμετώπιση την περιγράφεις αυθαίρετη και προσβλητική
για ένα κομμάτι ελλήνων πολιτών, τότε θυμίζεις λίγο τους ανθρώπους εκείνους
με μια φαντασιακή αντίληψη περί δημοσιότητας, η οποία καλλιεργείται με σκοπό από το
να μας γράψουν οι εφημερίδες και τα μπλογκζ μέχρι να πάρουμε καμιά επιχορήγηση
διαδίδοντας διεθνιστικές μαλακίες στο μικρό κόστος μιας παπαροδιάλεξης.

Αλλά κάποτε θα πρέπει να μιλήσουμε και για την παράνοια και την ψωνάρα
των δήθεν σκεπτόμενων που ονειρεύονται αυτό που έλεγε ο συγχωρεμένος ο Βαρβέρης:
Θέλουν να είναι Ρεμπώ και Νταλάρας ταυτόχρονα. :mad:






ανυπομονώ να τη δώ ενώ τρώω τα πιο κρατσανιστά πατατάκια και να την έχω στο mute.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Έτσι, ταπεινά και νοικοκυρεμένα, παραφερναλικώς Λυγερά. :redface:

Μη μ' ανακατεύεις pls με λυγερόζουμα. :P Ούτε που τον ξέρω τον κύριο. 8)

Μην τρως τα λυσακα(κά) σου και ξορκίζεις τα δεσμά σου
αυτό το μέτρο ούτως ή άλλως δεν θα εφαρμοστεί ποτέ
γιατί απλά δεν υπάρχει μία...

Όσο η κρίση βαθαίνει οι μετανάστες φεύγουν από μόνοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ΑΣ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΓΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΦΩΚΙΩΝΟΣ ΝΕΓΡΗ, ΣΤΙΣ ΠΥΚΝΟΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ
ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, κι ας μας πει αν πρεπει να ορθωσουμε φράχτες για την περιρεουσα
μποχα απο τα κατουρα στους τοιχους εξω απο τον ηλεκτρικο και σε καθε γωνια που υπαρχει
ΤΟΙΧΟΣ ΚΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΝΑ ΤΕΙΧΟΣ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ,
Η ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ
ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, με τις υφισταμενες συνθήκες?

μενεις στη Φ. Νεγρη δηλαδη? και θες φραχτη?
ε βαλτον εσυ αρχιζοντας απο την πατησιων και τραβα πανω ολη την Φ. Νεγρη οπως σου κανει κεφι.
Γιατι πρεπει οι κατοικοι της ορεστιαδας να εχουν φραχτη επειδη εσυ θες την Φ. Νεγρη "καθαρη"? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω λεω να βαλουμε φραχτη και στο αιγαιο για να μην μπαινουν αλλα ειδη ψαριων στις θαλασσες μας...ε?Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ε βαλτον εσυ αρχιζοντας απο την πατησιων και τραβα πανω ολη την Φ. Νεγρη οπως σου κανει κεφι.

εάλω η πόλις λέμε, εδώ ή η χώρα?

Είναι σα να λες να βάλω παραπήγματα και συρματοπλέγματα στο καθιστικό
ή στην είσοδο της κουζίνας που εμποδίζει τη δίοδο προς τα υπνοδωμάτια
αφήνοντας την πόρτα της κεντρικής εισόδου του διαμερίσματος
ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΗ.

Λογική "υπερμάχω στρατηγώ τα συλληπητήρια".


Γιατι πρεπει οι κατοικοι της ορεστιαδας να εχουν φραχτη επειδη εσυ θες την Φ. Νεγρη "καθαρη"?


για τον ίδιο λόγο που ένα σπίτι έχει πόρτες και πατζούρια.

Επίσης αν δεν πρέπει να δεχτούν οι κάτοικοι ορεστιάδας τον φράχτη,
τότε γιατί οι κορυδαλλιώτες ανέχτηκαν τις φυλακές,
γιατί οι κάτοικοι των ανω λιοσίων ανέχτηκαν τις χωματερές

εκτός και η ορεστιάδα είναι αυτόνομη ή θέλει να αυτονομηθεί
θεσπίζοντας δικούς της νόμους.
Για να μην θίξουμε τα διαπολιτισμικά της στοιχεία?

πες μας.

(μάλιστα από υπέρμαχοι των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, φύγαμε για
μάχη υπερ γεωγραφικών δικαιωμάτων)

αν δεν ήταν ορεστιάδα και ήταν στη βασιλίσσης Σοφίας θα ήσουν οκ?

Αμφιβάλλω αν κατάλαβες μια σπιθαμή.


Μη μ' ανακατεύεις pls με λυγερόζουμα. :P Ούτε που τον ξέρω τον κύριο. 8)

κάπως καθυστερημένα να διαχωρίσουμε θεσούλα, ε? :P
...άιντε βλογημένε στησαφτικαθως σφηραν οι λέξεις γυρω, ξέβρς ici :D

Ωστόσο, η δυσάρεσκεια της Frontex για την «απροθυμία» της κυβέρνησης να χαράξει μια συγκεκριμένη μεταναστευτική πολιτική που θα προβλέπει και τη δημιουργία νέων εγκαταστάσεων κράτησης αλλοδαπών στα σύνορα φαίνεται ότι «επηρέασε» το κύμα λαθρομετανάστευσης από τον Έβρο. Ειδικότερα, το 2011 αυξήθηκαν οι λαθρομετανάστες που προσπάθησαν να περάσουν από τα νερά του Έβρου στη χώρα μας σε 51.188 ενώ πέρυσι ανήλθαν σε 43.623.

άρα να μη δαπανήσουμε λεφτά , ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΥΡΩ-ΠΕΗ για να χτίσουμε το φράγμα,
αλλά να τα ξοδέψουμε ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ.

GET REAL.

Φιλε παραφερνάλια, αυτά που ποστάρεις,
να τα κάνεις κι ένα προσεσινγκ, στο μυαλό σου,
μη τα παραθέτεις αμάσητα,
σε κάνει να μοιάζεις λίγο σεφ που σερβίρει φαγητό της μαμάς.
Και είσαι έξυπνος ρε γμτ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εάλω η πόλις λέμε, εδώ ή η χώρα?

Είναι σα να λες να βάλω παραπήγματα και συρματοπλέγματα στο καθιστικό
ή στην είσοδο της κουζίνας που εμποδίζει τη δίοδο προς τα υπνοδωμάτια
αφήνοντας την πόρτα της κεντρικής εισόδου του διαμερίσματος
ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΗ.

Λογική "υπερμάχω στρατηγώ τα συλληπητήρια".





για τον ίδιο λόγο που ένα σπίτι έχει πόρτες και πατζούρια.

Επίσης αν δεν πρέπει να δεχτούν οι κάτοικοι ορεστιάδας τον φράχτη,
τότε γιατί οι κορυδαλλιώτες ανέχτηκαν τις φυλακές,
γιατί οι κάτοικοι των ανω λιοσίων ανέχτηκαν τις χωματερές

εκτός και η ορεστιάδα είναι αυτόνομη ή θέλει να αυτονομηθεί
θεσπίζοντας δικούς της νόμους.
Για να μην θίξουμε τα διαπολιτισμικά της στοιχεία?

πες μας.

(μάλιστα από υπέρμαχοι των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, φύγαμε για
μάχη υπερ γεωγραφικών δικαιωμάτων)

αν δεν ήταν ορεστιάδα και ήταν στη βασιλίσσης Σοφίας θα ήσουν οκ?

Αμφιβάλλω αν κατάλαβες μια σπιθαμή.




κάπως καθυστερημένα να διαχωρίσουμε θεσούλα, ε? :P
...άιντε βλογημένε στησαφτικαθως σφηραν οι λέξεις γυρω, ξέβρς ici :D

ποτε υπαρχει η χωρα για σενα? οταν θες να στησεις φραχτη?
πριν 5 η 10 χρονια υπηρχε? η την θυμηθηκες τωρα?
Ασχοληθηκες ποτε σου (οχι εσυ κυριως αλλα ο καθε Παπουτσης)
ποσους νεους εχει εκει που δεν εχουν δουλεια?
Ξαφνικα για σενα η ορεστιαδα εγινε πορτα και μαλιστα κεντρικη?
Οποτε σου ηρθε σημερα οτι πρεπει να κρεμασεις κουρτινακια?

Λες παρακατω για τις φυλακες και τα σκουπιδια,
δεν εχεις ακουσει ποτε σου, τους κατοικους του Κορυδαλλου και των ανω λοσιων
να διαμαρτυρονται και για τα δυο εκαστος?

Ξερεις εχουμε μαθει να λυνουμε το προβλημα με χιλιους τροπους αρκει να μην λυνεται στη πλατη την δικη μας, σωστα? :hmm:

Ηδη στον εβρο υπαρχουν τετοιες αποψεις περι αυτονομησης και αυτο ειναι κατι που τους εχει σπρωξει η αδιαφορια του ελληνικου κρατους με την επι δεκαετιες εγκαταλειψη τους.
Ερχεσαι τωρα εσυ (και ο καθε εσυ) να αρχιζεις να βαζεις καθηκοντα να εχουν φραχτες για να νιωσεις ΕΣΥ (η οποιος εσυ) ασφαλης και χαλαρος. Στο μεταξυ οταν ψαχνονται με την ανεργια στις περιοχες της θρακης εκει δεν ξερεις - δεν ειδες - δεν ακουσες τιποτα.
Σαφως γιατι αμα φτιαξεις τον φραχτη σου η δουλεια σου θα εχει ολοκληρωθει.

Αφου εχεις τετοια καουρα, δεν πας να μεινεις και στην ορεστιαδα να δεις ποσα απιδια βαζει ο σακος?
Η προτιμας να καθεσαι στην "καθαρη" Φ. Νεγρη να πινεις αραχτος το φραπε σου???

Μαθε φιλε μου οτι δωσεις αυτο και θα λαβεις..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
άρα να μη δαπανήσουμε λεφτά , ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΥΡΩ-ΠΕΗ για να χτίσουμε το φράγμα,
αλλά να τα ξοδέψουμε ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ.

GET REAL.

Φιλε παραφερνάλια, αυτά που ποστάρεις,
να τα κάνεις κι ένα προσεσινγκ, στο μυαλό σου,
μη τα παραθέτεις αμάσητα,
σε κάνει να μοιάζεις λίγο σεφ που σερβίρει φαγητό της μαμάς.
Και είσαι έξυπνος ρε γμτ. :(

Ε είμαι στην δουλειά τώρα, δεν έχω το χρόνο να ξεψειρίζω και την τελεία. :studying::pc: Πάντως δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο αυτό που επισημαίνεις. Αφενός δεν είμαι απολογητής καμιάς Frontex, αφαιτέρου - το είχαμε συζητήσει νομίζω παλιότερα - νοικιάζουν βανάκια και τους κατεβάζουν στην Αθήνα γιατί δεν έχουν που να τους βάλουν. Αυτή είναι προφανώς ηλίθια πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis

Νεοφερμένος

Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για εμένα είναι ένα απαραίτητο μέτρο,η κάθε χώρα έχει συγκεκριμένες δυνατότητες.Πως γίνεται σε μερικά μαγαζιά της νύχτας και λέει κλείσαμε από άποψη ατόμων η πως ένα ξενοδοχείο δεν έχει δωμάτια,η χώρα αυτήν την στιγμή βουλιάζει πρέπει με κάποιο τρόπο να φάνε πόρτα μερικοί...
Ναι στην μετανάστευση αλλά δεν ξεγελιέμαι δεν έχουν κανένα όφελος οι μετανάστες που έρχονται εδώ,οι περισσότεροι τουλάχιστον,αυτοί που
ωφελούνται είναι τα κυκλώματα που παίρνουν ότι δεν έχει και δεν έχει ο μετανάστης για να τον φέρουν εδώ.Με την μη ελεγχόμενη μετανάστευση υποστηρίζουμε τα κυκλώματα και όχι τους κακόμοιρους μετανάστες.Ναι στην ελένχόμενη μετανάστευση,πως να γίνει αλλιώς κάθε πράγμα έχει προδιαγραφές,ακόμα και οι χώρες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
DR. House, το παράδειγμα με τα ψάρια και η εικόνα περίφραξης σε στυλ
ΠΥΡΚΑΛ τάγματος πεζικού σε μονάδα υψίστης ασφαλείας
είναι λες και το θέμα αναφέρεται σε ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ Φράχτη με κάμερες
αλα μπιγκ μπραδερ which is apparently not, όπως θα έλεγαν και οι
παρηκούντες την ιερουσαλήμ του προφισιενσυ. :redface:

Ως εκ τούτου είναι παρωδία και περισσότερο έχει σχέση με ένα άλλο θέμα
που το λένε αναζήτηση της απόλυτης ψυχικής υγείας. :redface:

plz try again later

Ωστόσο να σου αφιερώσω (και βάλε ο,τι λεζάντα θες εσύ):


Οι τελευταίοι του γιασεμιού στο φράχτη όταν
είχεν οσμή η τρυφερότητα
να πυρακτώνουν των χειλιών το τόξο
στην ορατή μεριά ενός τοπίου σκοτεινού
που εξαντλητικά σκηνοθετούσα
...

"Τα Φιλιά", παράθεμα από το βιβλίο του Φ. Σουπώ "Σαρλώ",
σε μετάφραση μάλλον του Γιώργου Κοτζιούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΖανΠωλΣατραπ μπορεις να κανεις ονειρα για φραχτες αλλα στο τελος λυπαμαι που θα περιοριστεις στην τοποθετηση φραχτη στην αυλη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε συ Παραφερναλιε,

μου βάζεις ένα λινκ του Lee-gerou, μετά αποστασιοποιείσαι από τα λεγόμενα του,
έπειτα λες δεν είσαι απολογητής της frontex αλλά ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ επαναδημοσιεύεις λινκ
που αναφέρεται σε δηλώσεις της. :hmm::hmm::hmm:

γουατ δε φακ,

υπάρχει κάποιος που σε εκβιάζει και τα ποστάρεις όλα αυτά ή το εγώ σου
είναι σε σύγκρουση με το εσύ?

The funk phenomena που λένε και στη House. :)

νοικιάζουν βανάκια και τους κατεβάζουν στην Αθήνα γιατί δεν έχουν που να τους βάλουν.
Αυτή είναι προφανώς ηλίθια πολιτική.
το ότι η πολιτική της υπερσυσσώρευσης στα αστικά κέντρα είναι ηλίθια,
είναι μια αναίμακτη διαπίστωση εκτός από σουπερ προφανής.
Σε λίγο θα μας πεις κι ότι ο ήλιος (ο βιγλάτορας) είναι άστρο :confused:
ή ότι ένα δαμάσκηνο είναι ένα δαμάσκηνο. :confused: κλπ κλπ

προφανώς μια λύση δε θα ήταν λοιπόν
(ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ)
αντί να τους συναθροίζουμε σαν ζωα ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ
ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ στη χώρα, for the sake of all? :worry:

Η φροντεξ που μας παρέθεσες προτείνει να φτιάξουμε σταθμούς (μετ)εγκατάστασης
(στρατόπεδα? φυλακές?καταυλισμούς? Εστίες? Σκηνές θαλάσσης? Παγκάκια με ναϋλον?
χαρτόκουτα με μουσαμάδες? ΤΙ?)
Ο ΛΥΓΕΡΟΣ λέει όχι στο φράγμα. ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΝΑΙ ΠΟΥ? στο ότι...(quizακι)
Εσύ λες να μην ορθώσουμε φράγμα, να μη νοικιάζουμε (παράνομα) βανάκια να ρχονται αθήνα,
τι να κάνουμε? Να τους στρώνουμε χαλί χολυγουντιανό, με δήλωση στοιχείων και
από κάτω " thank greece and the army people"?
And the oscar goes to pakistanbaglades for the movie "ηρταστοελανταγιαενανεοζοι".


@ dreamstealer, δεν είναι όψιμη η θύμισή μου για το θέμα.
Απλώς προσπαθούσα να βρω την ετυμολογία της λέξης "Συναύγεια"
και έπεσα πάνω στο συμπαντικό μονοπάτι του φραχτοθέματος.


το θέτεις σε λάθος βάση.

Η πολιτεία όντως είχε γραμμένη τη Θράκη στο σύνολό της,
και τώρα προκειμένου να προστατέψει τα φιλέτα της, ζητά
από τα ρημαδιασμένα να βάλουν πλάτη.
Σύμφωνοι ΕΝ ΜΕΡΗ.

Αναρωτήσου αν θα συμφωνούσαν στο να γίνει η πόλη τους, ο νομός τους,
άντρο παρανομίας και παραβατικότητας, διακίνησης εμπορίου ανθρώπων,
ναρκωτικών κλπ. (μη τα παραβλέπουμε αυτά, δεν είναι μόνο οι κατατρεγμένοι
που έρχονται με ένα σάκο στην πλάτη και όνειρα στην ψυχή τους)
κι όλο αυτό να έχει γενικευμένη επίπτωση για ΟΛΟΥΣ.

αυτό το λες ρεβανσισμό?

Εγώ το λέω bad lawyer. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top