Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε πρόβλημα της. Ας κάνει πεντακόσιες εκτρώσεις, ας ξοδέψει τα χρήματα της, ας καταπονήσει το σώμα της για να μην παίρνει προφυλάξεις. Εγώ με ποιό δικαίωμα θα της πω τι να κάνει; Με ποιό δικαίωμα θα της πω να το κρατήσει; Πέρα απο τον εαυτό της, δεν βλάπτει κανέναν άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πέρα απο τον εαυτό της, δεν βλάπτει κανέναν άλλον.

ξέρεις φυσικά ότι είμαι υπερ...
όμως όταν η κύηση είναι σχετικά προχωρημένη και δεν είναι απλά στις πρώτες εβδομάδες... μιλάμε για ανθρωπάκι μικροσκοπικό....
κι αν θες να δεις τι εννοώ... επειδή το έψαξα λίγο και φρίκαρα....
απλά googlάρισε τη λέξη abortion crime αλλά στις εικόνες κι όχι στα λίνκ....

προσοχή... θέλει γερό στομάχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε ΚΟΥΕ, έχω βαρεθεί πραγματικά να το ακούω αυτό το επιχείρημα απο μερικούς! Όταν η κύηση είναι προχωρημένη ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ παρα μόνο για σοβαρούς ιατρικούς λόγους!!! Η περίπτωση που σχολιάζω δεν έχει σχέση με ιατρικούς λόγους! Αμαν πια με αυτή την προπαγάνδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ, προπαγάνδα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
ξέρεις φυσικά ότι είμαι υπερ...
όμως όταν η κύηση είναι σχετικά προχωρημένη και δεν είναι απλά στις πρώτες εβδομάδες... μιλάμε για ανθρωπάκι μικροσκοπικό....
κι αν θες να δεις τι εννοώ... επειδή το έψαξα λίγο και φρίκαρα....
απλά googlάρισε τη λέξη abortion crime αλλά στις εικόνες κι όχι στα λίνκ....

προσοχή... θέλει γερό στομάχι
:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμ, προπαγάνδα;;;
Προπαγάνδα είναι η παρουσίαση ενός μηνύματος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους σκοπούς. Ετυμολογικά, προπαγάνδα σημαίνει «διάδοση μίας φιλοσοφίας ή άποψης». Ιστορικά, ο όρος χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον εντός πολιτικού συγκειμένου και ιδιαίτερα αναφορικά με συγκεκριμένες κινήσεις που προωθούνται από κυβερνήσεις ή πολιτικές ομάδες. Το προπαγανδιστικό μήνυμα διαφέρει από την γενικότερη διαφήμιση στο ότι περιέχει τρανταχτές και επιτηδευμένες ψευδολογίες ή/και παραλείπει τέτοιον όγκο αληθειών/γεγονότων σχετικών με το θέμα που καθίσταται έντονα παροδηγητικό.

https://el.wikipedia.org/wiki/Προπαγάνδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βρε ΚΟΥΕ, έχω βαρεθεί πραγματικά να το ακούω αυτό το επιχείρημα απο μερικούς! Όταν η κύηση είναι προχωρημένη ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ παρα μόνο για σοβαρούς ιατρικούς λόγους!!! Η περίπτωση που σχολιάζω δεν έχει σχέση με ιατρικούς λόγους! Αμαν πια με αυτή την προπαγάνδα!

Λία μου.... στις 13 εβδομάδες η έκτρωση επιτρέπεται....
το έμβρυο όμως είναι 8 εκατοστά (η μισή σου παλάμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προπαγάνδα είναι η παρουσίαση ενός μηνύματος με έναν συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους σκοπούς. Ετυμολογικά, προπαγάνδα σημαίνει «διάδοση μίας φιλοσοφίας ή άποψης». Ιστορικά, ο όρος χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον εντός πολιτικού συγκειμένου και ιδιαίτερα αναφορικά με συγκεκριμένες κινήσεις που προωθούνται από κυβερνήσεις ή πολιτικές ομάδες. Το προπαγανδιστικό μήνυμα διαφέρει από την γενικότερη διαφήμιση στο ότι περιέχει τρανταχτές και επιτηδευμένες ψευδολογίες ή/και παραλείπει τέτοιον όγκο αληθειών/γεγονότων σχετικών με το θέμα που καθίσταται έντονα παροδηγητικό.

https://el.wikipedia.org/wiki/Προπαγάνδα

Ναι, χαίρω πολύ, αυτά τα ξέραμε.

Εννοώ πού τη βλέπεις την προπαγάνδα;
Από ποιον και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν κάποια αλήθεια μας χτυπάει άσχημα στα αυτιά, μπορούμε ελεύθερα να στρουθοκαμηλίζουμε, αλλά να την ονομάζουμε προπαγάνδα είναι άκυρο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κι επειδή δεν θέλω φυσικά να βάλω φωτό από έμβρυο έκτρωσης σας βάζω απλά φωτό από έναν υπέρηχο 12 εβδομάδων




11η-14ηεβδομάδα



σε αυτή την ηλικία επιτρέπεται η έκτρωση (όπου επαναλαμβάνω είμαι υπέρ)

καλό όμως είναι να έχουμε πλήρη επίγνωση σε τι είμαστε υπέρ
12 εβδομάδων είναι άνθρωπος


και φυσικά οι περιπτώσεις που η έκτρωση γίνεται σε τόσο προχωρημένο στάδιο ΕΥΤΥΧΩΣ είναι λίγες

το σύνηθες είναι η 6-7η εβδομάδα....

έως 6 εβδομάδων


7-11 εβδομάδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και συνεχίζω....

(συγγνώμη αν σας στεναχωρώ αλλά θέλω να ξέρετε)


Ο Πρώτος Μήνας
Από τη σύλληψη ως έξι εβδομάδες (Η έκτρωση είναι νόμιμη)


  • Στο τέλος του πρώτου σας μήνα, το μωρό σας (το έμβρυο) έχει μόλις το μέγεθος ενός κόκου ρυζιού,
  • Ο νευρικος σωλήνας του, που γίνεται στη συνέχεια ο εγκέφαλος και η σπονδυλική του στήλη, αναπτύσσεται,
  • Αναπτύσσεται η καρδιά του και ξεκινάει να χτυπάει περίπου την 25η μέρα,
  • Αναπτύσσεται η πεπτική του οδός,
  • Αρχίζουν να σχηματίζονται τα χέρια και τα πόδια του,
  • Αναπτύσσεται ο ομφάλιος λώρος (umbilical cord), ο οποίος μεταφέρει την τροφή προς το μωρό σας και απομακρύνει τα απεκκρίματα.

Ο Δεύτερος Μήνας
7η ως 10η εβδομάδα
(Η έκτρωση είναι νόμιμη)
  • Το μωρό σας συνεχίζει να μεγαλώνει,
  • Η καρδιά του χτυπάει,
  • Σχηματίζονται τα δάχτυλα των χεριών και των ποδιών του,
  • Αναπτύσσονται όργανα όπως το στομάχι και το συκώτι,
  • Σχηματίζονται τα αυτιά και η μύτη του.

Πρώτο Τρίμηνο
Ο Τρίτος Μήνας
11η ως 14η εβδομάδα ( η έκτρωση είναι νόμιμη ως ΚΑΙ τη 12η εβδομαδα... γίνονται όμως σαφώς και στη 13η και 14η.... κι όχι για ιατρικούς λόγους)
  • Το μωρό σας τώρα έχει ύψος περίπου 3 ίντσες και βάρος περίπου μία λίβρα,
  • Αναπτύσσονται τα αναπαραγωγικά όργανα (αν και ακόμα δεν μπορείτε να δείτε αν είναι αγόρι ή κορίτσι),
  • Το κυκλοφοριακό σύστημα λειτουργεί,
  • Το στόμα του ανοίγει και κλείνει,
  • Τα νεφρά του λειτουργούν, παράγοντας ούρα τα οποία περνάνε στο αμνιακό υγρό και τέλος απομακρύνονται μέσω του πλακούντα,
  • Τα μάτια παίρνουν το χρώμα που θα έχουν σ' όλη τη ζωή τους και τα βλέφαρά του αναπτύσσονται,
  • Αν και ακόμα δεν το καταλαβαίνετε, κινείται μέσα στη μήτρα σας.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το οτι γίνονται και στη 13η-14η εβδομάδα δεν με απασχολεί. Το θέμα είναι οτι μέχρι τη 12η είναι νόμιμο. Και οι περισσότερες που κάνουν έκτρωση επειδή απλά δεν θέλουν το μωρό λόγω ηλικίας/οικονομικής κατάστασης δεν φτάνουν ούτε μέχρι εκεί.
Προπαγάνδα λέγοντας, εννοώ οτι είναι άτοπο να κατηγορούμε τις εκτρώσεις στις οποίες δεν συντρέχει θέμα υγείας (οι οποίες είναι νόμιμες μέχρι τη 12η εβδομάδα) φέροντας παραδείγματα εκτρώσεων απο προχωρημένες εγκυμοσύνες 4ων μηνών και βάλε!
Κουε και underwater γιατί να μου χτυπάει άσχημα στα αυτιά ή να με στεναχωρεί κάτι που δεν με έχει απασχολήσει ποτέ σε προσωπικό επίπεδο; Να είχα κάνει έκτρωση να το καταλάβω αυτό που λέτε, αλλά τώρα;
Παρεπιπτόντως, όλα τα παραπάνω τα έχει και ένα ποντίκι (καρδιά, πεπτική οδός, πόδια, αναπαραγωγικά όργανα, νεφρά, μάτια κλπ) αλλά δεν νομίζω να νιώθετε τόσο άσχημα όταν τα σκοτώνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Michelle προφανώς το βλέπουμε από τελείως διαφορετική οπτική οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση. Καταρχάς sorry, αλλά βλέπω διαφορετικά μια ανθρώπινη από μια ποντικίσια ζωή. Εσύ πιθανώς να στενοχωριέσαι το ίδιο αν χαθεί ένας άνθρωπος ή ένα ποντίκι, εγώ όχι. Κι επίσης, δε λέω, αν ήμουν 18 και έμενα έγκυος το πιο πιθανό είναι ότι θα έκανα έκτρωση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ήμουν περήφανη γι'αυτό, κυρίως αν το έμβρυο είχε κλείσει μήνα και ήταν ανθρωπάκι. Οι τύψεις θα με κυρίευαν.

Αλλά όπως είπα, το βλέπουμε τελείως διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Προσωπικά έκανα έκτρωση στα 20 μου. Είναι κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ. Εγώ παρόλο που δεν το επιδιωξα ήμουν χαρούμενη που ήμουν.Άλλωστε πάντα αγαπούσα τα παιδιά. Το αγόρι μουήθελε κι αυτό να το κρατήσουμε. Όμως οι γονείς μου , αν και δεν μου φέρθηκαν βίαια, μου είπαν πως αν τοκρατήσω εκείνοι δεν θα με βοηθήσουν γιατί είχα το πανεπιστήμιο. Μου παρουσίαζαν τη ζωή μου να καταστρέφεται μετά από αυτό , όπως και τη ζωή μου καθώς εγώ ήμουν φοιτήτρια ακόμη και το αγόρι μου δεν είχε στάνταρ δουλειά. Δεν θα ξεχάσω το κενό που ένιωσα μετά το πέρας εκέινης της ημέρας. Ακόμη πονώ και σκέφτομαι πως μια μητέρα(εγώ) μπορεί να κάνει τόσο κακό στο αγέννητο παιδί της και να το κάνει να νιώσει την απόρριψη πριν ακόμη κλείσει το 1ο μήνα της ζωής της. ΜΕτά από αυτό ,έκανα εξομολόγηση αλλά η πληγή δεν κλείνει ποτέ!!!Κι εγώ ήμουν από τα άτομα που έλεγαν δεν οτι δεν θα έκαναν ποτέ έκτρωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μη στενοχωριεσαι, μαλλον απετρεψες άλλες ανεπιθυμητες καταστασεις που πιθανον να ηταν και χειροτερες.

Επισης ενα εμβρυο 1 μηνος δε μπορει να νιωσει απορριψη, οποτε μη βασανιζεις τον εαυτο σου με αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μη στενοχωριεσαι, μαλλον απετρεψες άλλες ανεπιθυμητες καταστασεις που πιθανον να ηταν και χειροτερες.

Επισης ενα εμβρυο 1 μηνος δε μπορει να νιωσει απορριψη, οποτε μη βασανιζεις τον εαυτο σου με αυτο.
Παραπλήσια περίπτωση έχω και εγώ στον κοντινό μου κύκλο.
Το ότι μπορεί να είναι το "σωστό" πράγμα να κάνεις, δεν σημαίνει ότι είναι και εύκολο και εύπεπτο.

σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι μπορώ να καταλάβω τα αισθήματα μιας έγκυου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στο 6μηνο που πέρασα παρακολούθησα πολλές πολλές εκτρώσεις!!! Σαν διαδικασία δεν την έχω ζήσει ποτέ και εύχομαι ΠΟΤΕ να μη χρειαστεί να την ζήσω αλλά την έχω παρακολουθήσει από την αρχή έως το τέλος που ρίχνουν το περιεχόμενο της έκτρωσης σε ένα μικρό σουρωτήρι κ εκεί η μαία βλέπει αν βγήκε το μωρό, ο σάκκος κλπ... Συνεπώς φαντάζεστε τί έχω δεί... Μπαίναμε μέσα να παρακολουθήσουμε καλά κ μετά βγαίναμε χάλια!!!
Τότε επιβεβαίωσα κ την άποψη μου! Συμφωνώ απόλυτα να κάνει έκτρωση μια μανούλα αν έχει το μωρό της κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας γιατί το θεωρώ εγκληματικό να φέρει ένα παιδάκι στον κόσμο που για πάντα θα ταλαιπωρείται κ δεν θα μπορεί να χαρεί ακόμα κ τα πιο απλά πράγματα στη ζωή, ή αν αντιμετωπίζει εκείνη κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας!! Μόνο σε αυτές κ μόνο περιπτώσεις!!!
Σε άλλες περιπτώσεις που γίνονται λόγω ηλικίας, οικονομικών κλπ τις θεωρώ κ συγνώμη που θα το πώ έτσι,ανεύθυνες !!! Να πάρουν μέτρα προφύλαξης!!! Υπάρχουν τόσα πολλά που πραγματικά είναι αδικαιολόγειτες!!! Επίσης, αν νομίζουν οτι έγινε κάποιο ατύχημα ας πάρουν το χάπι της επόμενης!! Κ όχι το χάπι δεν θεωρείται έκτρωση αφού το παίρνεις τις πρώτες 3 μέρες κ το ωάριο δεν έχει κάνει καν ακόμα τον κύκλο του κ ούτε καν κύτταρο δεν έχει σχηματιστεί! Το παίρνεις προληπτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ειδατε χθες την εκπομπη της Στεφανιδου με αυτο το θεμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε άλλες περιπτώσεις που γίνονται λόγω ηλικίας, οικονομικών κλπ τις θεωρώ κ συγνώμη που θα το πώ έτσι,ανεύθυνες !!! Να πάρουν μέτρα προφύλαξης!!! Υπάρχουν τόσα πολλά που πραγματικά είναι αδικαιολόγειτες!!!
Συμφωνοι, αλλα αφοου εγινε το κακο ; Να το συνεχισουμε ;

Επίσης, αν νομίζουν οτι έγινε κάποιο ατύχημα ας πάρουν το χάπι της επόμενης!! Κ όχι το χάπι δεν θεωρείται έκτρωση αφού το παίρνεις τις πρώτες 3 μέρες κ το ωάριο δεν έχει κάνει καν ακόμα τον κύκλο του κ ούτε καν κύτταρο δεν έχει σχηματιστεί! Το παίρνεις προληπτικά...
Mα το θεμα ειναι οτι σπανια ο κυκλος ειναι σταθερος και θεωρητικος. Το ιδιο οσχυει και για το ποσο επιζουν σπερματοζωαρια και ολοι οι αλλοι χρονοι. Γιαυτο και δεν ειναι δυσκολο να γινει λαθος. Παντως δε μπορεις να ξεχωριζεις ευκολα ποτε δε σκοτωνεις. Mολις γινει η γονιμοποιηση (που δεν αργει πολυ), εχεις αμεσως το κυτταρο με τα 2 γενετικα υλικα που θα αρχισει να διαιρειται. Σε 4 μερες θα χει γινει 100 κυτταρα περιπου, οποτε δε νομιζω οτι διαφοροποιειται πολυ το θεμα αν διακοψεις μια ζωη στη 1 μερα ή στον 1 μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ειμαι κατα των εκρωσεων και απολυτη στο οτι δεν θα εκανα, σε οποιαδηποτε ηλικια κι αν εμενα εγκυος.
Η μοναδικη περιπτωση που ισως να εκανα εκτρωση, θα ηταν αν το μωρο υπηρχε κινδυνος να βγει με καποιο σοβαρο προβλημα υγειας. Κι εκει.. παιζεται δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top