Με κάρτα οι "ακριβές" συναλλαγές από 1η Απριλίου

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.


Με κάρτα οι "ακριβές" συναλλαγές από 1η Απριλίου







Κάθε συναλλαγή για αγορές αξίας άνω των 3.000 ευρώ θα γίνεται με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ή τραπεζική επιταγή, από την 1η Απριλίου, σε μία προσπάθεια του υπουργείου Οικονομικών να περιορίσει τη φοροδιαφυγή. Από την ίδια ημερομηνία, τίθεται σε ισχύ και το μέτρο της φοροκάρτας, την οποία οι καταναλωτές θα μπορούν να χρησιμοποιούν προαιρετικά στις συναλλαγές τους.

Με το νέο μέτρο, το υπουργείο εκτιμά ότι η Εφορία θα έχει τον έλεγχο, μέσω των τραπεζών, όλων των συναλλαγών από ένα σημαντικό ποσό και πάνω. Ωστόσο, υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, που ενδέχεται να καταστήσουν την εφαρμογή του μέτρου άνευ συσίας, όπως για παράδειγμα τι θα συμβαίνει αν η συναλλαγή αφορά σε παροχή υπηρεσιών ή τι θα ισχύσει σε περίπτωση που οι καταναλωτές δε διαθέτουν κάρτες ή πρόσβαση σε τράπεζα.

Σύμφωνα με “Τα Νέα” (10/02), το εν λόγω μέτρο, που ψηφίστηκε πέρυσι, αλλά µέχρι σήµερα δεν έχει ενεργοποιηθεί, προέβλεπε την υποχρεωτική εξόφληση µέσω κάρτας ή επιταγής των συναλλαγών των καταναλωτών, όταν το ποσό υπερβαίνει τα 1.500 ευρώ.

Για την καλύτερη προσαρμογή της αγοράς ωστόσο, θεωρήθηκε σκοπιμότερο, να ισχύσει το μέτρο για τις συναλλαγές αξίας άνω των 3.000 ευρώ από την 1η Απριλίου του 2011 και από την 1η Ιανουαρίου του 2012, να ισχύσει και για τις συναλλαγές αξίας 1.500 ευρώ και άνω.

Επιπλέον, όσον αφορά στις αγορές με δόσεις, πάντα για το ποσό των 3.000 ευρώ και άνω, η αξία της συναλλαγής θα εµφανίζεται ολόκληρη στην απόδειξη, ωστόσο ο πελάτης θα επιβαρύνεται τµηµατικά κάθε µήνα µε το ποσό της άτοκης ή έντοκης δόσης, όπως ακριβώς ισχύει σήµερα.

Ως προς τις επιχειρήσεις, στελέχη του υπουργείου Οικονοµικών επισηµαίνουν ότι βρίσκονται ήδη σε ισχύ οι υποχρεωτικές συναλλαγές µέσω επαγγελµατικών λογαριασµών για ποσά αξίας άνω των 3.000 ευρώ, ενώ αναμένεται να δοθεί, με υπουργική απόφαση, το “πράσινο φως” για την υποχρέωση των συµβαλλόµενων σε κάθε συναλλαγή να ενηµερώνουν ηλεκτρονικά την κεντρική βάση δεδοµένων του υπουργείου Οικονοµικών.

Και αυτή η ρύθµιση είχε ψηφιστεί από πέρυσι αλλά καθυστέρησε να εφαρµοστεί, εξαιτίας διαδικαστικών θεµάτων και δυσκολιών που εντοπίστηκαν κατά την επεξεργασία του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Λολ ναι, εγω παντως λεω πως η λυση ειναι υποδοριο τσιπακι σε καθε βρεφος που γενιεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λολ ναι, εγω παντως λεω πως η λυση ειναι υποδοριο τσιπακι σε καθε βρεφος που γενιεται...
Αυτό συμβαίνει ότι εμπιστευόμαστε έτσι εύκολα "ειδησιογραφικά" sites.


  • Καταρχάς ο ίδιος νόμος υπήρχε ήδη, αλλά το πόσο ήταν πολύ πιο μεγάλο (δεν θυμάμαι πόσο ήταν)
  • Επιπλέον δεν επιτρέπετε μόνο η κάρτα αλλά και επιταγές, γραμμάτια, εμβάσματα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ε ναι οτιδηποτε χρειαζεται για να καταγραφονται οι οικονομικες μας κινησεις. Αυτο λεω τσιπακι στα μωρα να ξεμπερδευουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω να διαλέξω μόνος τι τσιπάκι θα βάλω. Π.χ. θα ήθελα να είχε και την δυνατότητα, κάθε αγορά να την ποστάρει στο twitter
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω να διαλέξω μόνος τι τσιπάκι θα βάλω. Π.χ. θα ήθελα να είχε και την δυνατότητα, κάθε αγορά να την ποστάρει στο twitter

:confused:
Γιατί να θέλεις -φίλε και αδμίν- Πάνο κάτι τέτοιο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
Ε ναι οτιδηποτε χρειαζεται για να καταγραφονται οι οικονομικες μας κινησεις. Αυτο λεω τσιπακι στα μωρα να ξεμπερδευουμε.

Tι θα μπορούσες δηλαδή να αγοράσεις άνω των 1500 ευρώ που "καταστρατηγεί" την ελευθερία σου; Δονητή CERN? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
  • Καταρχάς ο ίδιος νόμος υπήρχε ήδη, αλλά το πόσο ήταν πολύ πιο μεγάλο (δεν θυμάμαι πόσο ήταν)

Το γράφει μέσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Tι θα μπορούσες δηλαδή να αγοράσεις άνω των 1500 ευρώ που "καταστρατηγεί" την ελευθερία σου; Δονητή CERN? :P

Μετοχές;
Επίσης λέγεται αυτό στο CERN λέγεται large hadron collider, πρόσεχε τη σειρά. Την έχει πατήσει πολύς κόσμος μην αισθάνεσαι άσχημα :P (JK JK).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Tι θα μπορούσες δηλαδή να αγοράσεις άνω των 1500 ευρώ που "καταστρατηγεί" την ελευθερία σου;

Koκα.

Α οχι περιμενε αυτο ετσι και αλλιος με μετρητα θα το κανουμε.

χμμμμ.

π#$%νες το ιδιο....

νταξει κομπλε ειμαστε.

ελεος μαν, thats not the point. Αν ειναι ετσι να βαλουμε μια καμερα μεσα στο σπιτι σου με την ΥΠΟΣΧΕΣΗ οτι δεν παιζει να βγει παραεξω το τι κανεις. Οχι οχι μην ανησυχεις δεν παιζει για ΚΑΝΕΝΑ λογο ΚΑΝΕΝΑΣ να χρησημοποιησει για αλλους λογους περα απο την ΔΙΚΗ ΣΟΥ προστασια τα δεδομενα που θα αντλει η καμερα.

Γιατι ξες η ανθρωποτητα ετσι λειτουργει...

Π.χ. θα ήθελα να είχε και την δυνατότητα, κάθε αγορά να την ποστάρει στο twitter

Με μπολικα λολ και θαυμαστικα γυρω γυρω ο μι τζι ηταν τοσο λολ αυτο που εγραψες στο γουολ του μπαμπη! ΛΟΛ ΛΟΛ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
ελεος μαν, thats not the point. Αν ειναι ετσι να βαλουμε μια καμερα μεσα στο σπιτι σου με την ΥΠΟΣΧΕΣΗ οτι δεν παιζει να βγει παραεξω το τι κανεις. Οχι οχι μην ανησυχεις δεν παιζει για ΚΑΝΕΝΑ λογο ΚΑΝΕΝΑΣ να χρησημοποιησει για αλλους λογους περα απο την ΔΙΚΗ ΣΟΥ προστασια τα δεδομενα που θα αντλει η καμερα.

Κάτσε ρε μαν, ποιος μίλησε για κάμερες; :hmm: Σε λίγο θα μου φέρεις και την Λουκά να φωνάζει "Αντίχρηστοι....666!" :P Εδώ μιλάμε για ένα σύστημα που θα βοηθήσει στην πάταξη της φοροδιαφυγής. Την έχουμε την ρημάδα την τεχνολογία γιατί να μην την χρησιμοποιήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To να εμποδίζεις κάποιον να πληρώσει μετρητά, είναι βασικά τρόπος ελέγχου της καταναλωτικής του συμπεριφοράς και όχι τρόπος πάταξης της φοροδιαφυγής. Αν θες απλώς να μη φοροδιαφεύγει ο κόσμος α) μειώνεις τον φόρο ώστε να μη θέλει κανείς να φοροδιαφύγει, β) κάνεις συχνά ελέγχους. Το ότι το ΣΔΟΕ δεν μπορεί να ελέγξει τα τσιράκια του, που λαδώνονται για να αποκτούν .."περιορισμένη όραση" δεν είναι δικό μου πρόβλημα, παρόλα αυτά το κράτος αυτή τη στιγμή το κάνει δικό μου πρόβλημα, υποχρεώνοντας με να πληρώνω με συγκεκριμένο τρόπο για να αγοράσω κάτι, αν αυτό υπερβαίνει μια συγκεκριμένη αξία. Άσε το άλλο: το ποσό των 3.000 ευρώ πως ακριβώς προέκυψε; Γιατί όχι 5.000 ευρώ ή 10.000 ευρώ; Ή ακόμα καλύτερα γιατί όχι 1.000 ευρώ, αφού ως γνωστόν με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί, δεν ξέρω πολλούς που θα αγόραζαν οτιδήποτε κάνει κοντά στα 1.000 ευρώ, πόσο μάλλον περισσότερα..
Το ότι έχουμε μια χ τεχνολογία, δεν σημαίνει πως αποδεχόμαστε αλόγιστα κάθε χρήση της, μόνο και μόνο επειδή μπορούμε. Δεν είμαι υπέρ των θεωριών συνομωσίας, αλλά δεν νομίζω πως θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις πως στην παρούσα κατάσταση στην ουσία με ένα σμπάρο πιάνουν δύο τρυγόνια και βασικά τους ενδιαφέρει πιο πολύ το θέμα της καταναλωτικής κατηγοριοποίησης, παρά το θέμα της φοροδιαφυγής. Λες και δεν ξέρουν ήδη ποιοι φοροδιαφεύγουν, την κάρτα περιμένουν να τους σώσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εδώ μιλάμε για ένα σύστημα που θα βοηθήσει στην πάταξη της φοροδιαφυγής.

Ενας επιχειρηματιας ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΑΛΗΛΟ πρεπει να πληρωσει τα εξις:

1) απο το μεικτο εισοδημα της επιχειρησης το 23%, ητοι σε καθε 100ε που παιρνεις τα 23 πρεπει να τα κρατας στην ακρη για το ΦΠΑ
2) τεβε 250ε το μηνα (περιπου)
3) απο το καθαρο κερδους 20% φορος
4) ο ιδικτητης φορολογητε αλλο 20% σαν φυσικο προσωπο

δατ ιζ το 60% +3000ε το χρονο πανε στο κρατος.

με το υπολοιπο 40% πρεπει να ζησεις την επιχειρηση σου.

πολυ απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αν δεν εχεις 100.000 στην ακρη για τα πρωτα τρια χρονια που ΟΛΕΣ οι επιχειρησεις δεν ειναι ΠΟΛΥ κερδοφορες.

Και πανε στο διαολο ολα αυτα, αλλα κανουν την διαδικασια πληρωμης φορων/τεβε τοσο γαμημενα δυσκολη που πρεπει να χασεις ΜΕΡΕΣ (η να προσλαβεις λογιστη αλλα 150ε το μηνα!) για να σου κανει τη δουλεια.

Θες να μην φοροδιαφευγει ο κοσμος? Κανε ευκολο το να πληρωνεις τους φορους σου, εχε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ φορους βαση της αγοραστικης ικανοτητας του φορολογουμενου και για το ονομα του θεου ΒΑΛΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ. ΓΚΟΥΝΤ ΓΚΟΝΤ.

το να τσεκαρεις τι αγοραζω και ποτε ΔΕΝ ειναι λυση.

γιατι πολυ απλα θα πληρωνω με ποσα κατω των 1500ε τη φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
To να εμποδίζεις κάποιον να πληρώσει μετρητά, είναι βασικά τρόπος ελέγχου της καταναλωτικής του συμπεριφοράς και όχι τρόπος πάταξης της φοροδιαφυγής.

Αν αύριο έρθω και σου πω πως καταργείται το χρήμα και επιστρέφουμε στην εποχή της "ανταλλαγής αγαθών", έχω ελέγξει την καταναλωτική συμπεριφορά σου; Κατηγοριοποίηση που λες παρακάτω ναι, αλλά ο καταναλωτικός έλεγχος, πίστεψέ με είναι το τελευταίο που θα ήθελε να κάνει ο φαγάνας καπιταλισμός μας! :)

Αρχική Δημοσίευση από epote:
Θες να μην φοροδιαφευγει ο κοσμος? Κανε ευκολο το να πληρωνεις τους φορους σου, εχε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ φορους βαση της αγοραστικης ικανοτητας του φορολογουμενου και για το ονομα του θεου ΒΑΛΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ. ΓΚΟΥΝΤ ΓΚΟΝΤ.

Αν θες απλώς να μη φοροδιαφεύγει ο κόσμος α) μειώνεις τον φόρο ώστε να μη θέλει κανείς να φοροδιαφύγει, β) κάνεις συχνά ελέγχους.Το ότι το ΣΔΟΕ δεν μπορεί να ελέγξει τα τσιράκια του, που λαδώνονται για να αποκτούν .."περιορισμένη όραση" δεν είναι δικό μου πρόβλημα, παρόλα αυτά το κράτος αυτή τη στιγμή το κάνει δικό μου πρόβλημα, υποχρεώνοντας με να πληρώνω με συγκεκριμένο τρόπο για να αγοράσω κάτι, αν αυτό υπερβαίνει μια συγκεκριμένη αξία

Η μείωση των φορολογικών συντελεστών στα κέρδη του κεφαλαίου και στη μεγάλη περιουσία ήταν από 45%-40% (το 1981) στο 35% το 2004, στο 25% το 2009, και στο 20% το 2011 ενώ οδεύουμε ακάθεκτοι για το 10% του Κέλτικου Τίγρη. Αν ταύτοχρονα μειώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις ας μη γκρινιάζουμε...

Έχουμε αποκτήσει μια παρεξηγημένη εικόνα του τι σημαίνει Κράτος, τι σημαίνει Κοινωνία Πολιτών και ποιες είναι οι υποχρεώσεις που έχει ο κάθε ένας από μας σε αυτό το συνοθύλευμα που λέγεται Ελλαδιστάν.

Άσε το άλλο: το ποσό των 3.000 ευρώ πως ακριβώς προέκυψε; Γιατί όχι 5.000 ευρώ ή 10.000 ευρώ; Ή ακόμα καλύτερα γιατί όχι 1.000 ευρώ, αφού ως γνωστόν με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί, δεν ξέρω πολλούς που θα αγόραζαν οτιδήποτε κάνει κοντά στα 1.000 ευρώ, πόσο μάλλον περισσότερα..

Αυτό να το συζητήσουμε αν σε πειράζει τόσο πολύ. Μπορεί τα δικά σου γούστα να είναι πιο "ακριβά"! :P

Το ότι έχουμε μια χ τεχνολογία, δεν σημαίνει πως αποδεχόμαστε αλόγιστα κάθε χρήση της, μόνο και μόνο επειδή μπορούμε. Δεν είμαι υπέρ των θεωριών συνομωσίας, αλλά δεν νομίζω πως θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβεις πως στην παρούσα κατάσταση στην ουσία με ένα σμπάρο πιάνουν δύο τρυγόνια και βασικά τους ενδιαφέρει πιο πολύ το θέμα της καταναλωτικής κατηγοριοποίησης, παρά το θέμα της φοροδιαφυγής. Λες και δεν ξέρουν ήδη ποιοι φοροδιαφεύγουν, την κάρτα περιμένουν να τους σώσει..

Ναι γιατί όχι να μην κατηγοριοποιηθούμε καταναλωτικά; Πολύ καλή ευκαιρία να φανερωθούν αποδεδειγμένα οι ταξικοί φραγμοί που μας χωρίζουν. Ποιοι είναι οι πλούσιοι, ποιοι είναι οι φτωχοί ώστε να ζητάμε από τον κάθε ένα να συνεισφέρει ορθολογικά. Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να έχουμε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ φόρους βάση της αγοραστικής ικανότητας του φορολογουμένου, όπως λέει και ο epote. ;)

Υποσημείωση: Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει κάτι που με "χαλάει". Είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε τα λεφτά μας σε τράπεζες και έτσι χάνεται η ευκαιρία ενός επαναστατικού bank run! :( Θα πρέπει να δημιουργηθούν "ηλεκτρονικές θυρίδες", εδώ και τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παραφερνάλια, χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σε προσβάλλω, νομίζω πως ζεις πως σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ή είσαι πολύ ..naive (συγνώμη, δεν μου έρχεται η ελληνική λέξη) ή είσαι απλώς εφοριακός και δεν θες να κρίνεις την δουλειά σου :lol: (δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ).

Πολύ καλή ευκαιρία να φανερωθούν αποδεδειγμένα οι ταξικοί φραγμοί που μας χωρίζουν. Ποιοι είναι οι πλούσιοι, ποιοι είναι οι φτωχοί ώστε να ζητάμε από τον κάθε ένα να συνεισφέρει ορθολογικά.

!!! Θεωρείς πως η εφορία ΔΕΝ ξέρει εδώ και χρόνια ποιοι έχουν τα λεφτά; Θεωρείς πως η εφορία λειτουργεί αντικειμενικά και δίκαια και επιλέγει που θα κάνει ελέγχους με βάση αξιοκρατικά κριτήρια και όχι με βάση του ποιος έχει μια μικρομεσαία επιχείριση που μπορεί να λαδώσει, αλλά όχι να πληρώσει και το πρόστιμο που θα της επιβάλλει επειδή δεν έκοψε μια απόδειξη πχ (χωρίς να πρέπει να κοντέψει να κλείσει); Πάει η εφορία να κάνει έλεγχο στις εταιρίες του Λάτση, του Βαρδινογιάννη ή έστω του Κυριακού;
Ορθολογική συνεισφορά; Πότε έχεις δει τέτοια; Εγώ φέτος επειδή κλείνω τρία χρόνια ως δικηγόρος (και άρα έχω πιάσει την καλή .. ναι την έχω πιάσει ως αντικειμένικο κριτήριο, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!) πρέπει να πληρώσω παραπάνω από τα διπλά απ' ό,τι πλήρωσα πέρσι στο Ταμείο Νομικών και το Ταμείο Προνοίας! Το δε ΤΕΒΕ επειδή έχω πολύ κόσμο που το χρησιμοποιεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (θέλει, δεν θέλει), κάθε χρόνο αυξάνεται κατά 40 περίπου ευρώ, ενώ η μαμά μου, που δουλεύει δεκαπέντε χρόνια πληρώνει 800+ ευρώ το δίμηνο, έχει, δεν έχει δουλειά! Και όσοι είχαν ένα σχετικό εισόδημα δηλωμένο το 2010, πλήρωσαν 35% προκαταβολή τον φόρο που είναι να πληρώσουν ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - όχι 5, όχι 10, όχι 20, αλλά 35% προκαταβολή τραμπούκικα για του χρόνου, που στο φινάλε ούτε ήξεραν αν θα έχουν το εισόδημα, ούτε ήξεραν καν αν θα ζουν!! :mad:
Κι εσύ θεωρείς πως η κάρτα ..θα μας κατηγοριοποιήσει; Λες και νοιάζεται η εφορία ή το κράτος αν εγώ έχω ή όχι.. απλά ρουφάει ό,τι βρει, απ' όπου βρει και μη το αρνηθείς γιατί έχω άπειρα παραδείγματα για ΟΛΕΣ τις κατηγορίες ανθρώπων, Ο,ΤΙ εισόδημα κι αν έχουν!

Αν αύριο έρθω και σου πω πως καταργείται το χρήμα και επιστρέφουμε στην εποχή της "ανταλλαγής αγαθών", έχω ελέγξει την καταναλωτική συμπεριφορά σου; Κατηγοριοποίηση που λες παρακάτω ναι, αλλά ο καταναλωτικός έλεγχος, πίστεψέ με είναι το τελευταίο που θα ήθελε να κάνει ο φαγάνας καπιταλισμός μας!

Θα το ήθελα πραγματικά πολύ να επιστρέφαμε στην ανταλλαγή αγαθών, αλλά φυσικά το σύστημα δεν πρόκειται ποτέ να επιτρέψει κάτι τέτοιο κυρίως γιατί με το χρήμα μπορεί να σε έχει δέσμιο των ψεύτικων αναγκών που σου δημιουργεί καθημερινά και με το χρήμα ..οι πλούσιοι μπορουν εύκολα να γίνουν πλουσιότεροι.
Όσο για το αν ο καπιταλισμός μας θέλει να έχει κατηγοριοποιημένους ή ελεγχόμενους τους καταναλώτες με την έννοια του να ξέρει τι καταναλώνουμε (γιατί αυτό εννοούσα), νόμιζα πως είναι προφανές σε όλους πως είναι Ο,ΤΙ καλύτερο μπορεί να κάνει, αφού έτσι μπορεί να σε στοχέψει με εξειδικευμένη διαφήμιση και άρα να έχει περισσότερες πιθανότητες να σε πείσει να καταναλώνεις περισσότερα.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
Παραφερνάλια, χωρίς να θέλω να σε θίξω ή να σε προσβάλλω, νομίζω πως ζεις πως σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ή είσαι πολύ ..naive (συγνώμη, δεν μου έρχεται η ελληνική λέξη) ή είσαι απλώς εφοριακός και δεν θες να κρίνεις την δουλειά σου :lol: (δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ).

Μην προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς γιατί κι εγώ μπορεί να έχω σκεφτεί διάφορα για σένα αλλά δεν τα λέω! :P Με λες π.χ. αγγλιστί naive - χωρίς να με ξέρεις καν - και παράλληλα λες "δικηγορίστικα" για να απενεχοποιηθείς ότι δεν θες να με θίξεις! Ρε δεν πας στον γέρο-διάολο! :devil: :teasing:

!!! Θεωρείς πως η εφορία ΔΕΝ ξέρει εδώ και χρόνια ποιοι έχουν τα λεφτά;

Δεν μπαίνω σε αυτή τη λογική. Σχολίασα το μέτρο και όχι την πρόθεση. Το επιχείρημα π.χ. "το μέτρο είναι σωστό αλλά γίνεται από πονηρούς, ανίκανους ανθρώπους άρα...λάθος" είναι αδύναμο. Το σύστημα μπορεί να θέλει να εισπράξει από παντού όπως σωστά λες, αλλά πρέπει πρώτα να τα βρει κιόλας. Αν είναι να τα πάρει από το μικρομάγαζο, προτιμώ να τα πάρει από τους έχοντες Cayenne. Και ίσως έτσι μια μέρα, αν η Κοινωνία των Πολιτών το επιτρέψει, να οδηγηθούμε σε μια κατάσταση όπου η μαμά σου δεν θα πληρώνει 800 ευρώ το δίμηνο, έχει, δεν έχει δουλειά!

Όσο για το αν ο καπιταλισμός μας θέλει να έχει κατηγοριοποιημένους ή ελεγχόμενους τους καταναλώτες με την έννοια του να ξέρει τι καταναλώνουμε (γιατί αυτό εννοούσα), νόμιζα πως είναι προφανές σε όλους πως είναι Ο,ΤΙ καλύτερο μπορεί να κάνει, αφού έτσι μπορεί να σε στοχέψει με εξειδικευμένη διαφήμιση και άρα να έχει περισσότερες πιθανότητες να σε πείσει να καταναλώνεις περισσότερα.. :D

Δεν πρόκειται να δώσει αυτά τα στοιχεία στις διαφημιστικές εταιρείες, απλά γιατί με αυτό τον τρόπο "you defeat the purpose" (το δικό μου αγγλιστί! :P ) Ο σκοπός τους είναι η κατηγοροποίηση του "πόθεν έσχες" - όπως άλλωστε εσύ είπες κι εγώ συμφώνησα. Τι θα συμβεί στο μέλλον, κανείς δεν το ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ενας επιχειρηματιας ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΑΛΗΛΟ πρεπει να πληρωσει ..........................................................................................................................

γιατι πολυ απλα θα πληρωνω με ποσα κατω των 1500ε τη φορα.
Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι.
Μόνο μια μικρή διαφορά υπάρχει.
Οσο εύκολα διαπίστωσες οτι συμφωνώ, τόσο εύκολα θα διαπιστώσεις την αλλαγή του ποσού που θα σου επιτρέπεται να συναλλάσσεσαι.
Είναι ζήτημα χρόνου σε αυτή την Ελλάδα που όλα γίνονται <<με προσωρινό χαρακτήρα>> αρχικά και ξαφνικά διαπιστώνεις την ΑΛΛΑΓΗ. Οπως το 1981 με τον περιβόητο Α. Γ. ΠΑΠ.
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ.. Φάτε την, μπάτε μέσα σύντροφοι.
ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ...
ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ.... και εδώ είναι το έλα να δεις, με ασκήσεις καταστολής του εξεγερμένου λαού.

Ετσι ξαφνικά θα δεις το τσιπάκι να γίνεται υποχρεωτικό και καθε ανάσα σου, οργασμός, κλάσιμο
και βάλε, απλά θα καταγράφονται.

Με το κλάσιμο θα τοποθετήσουν και ειδικό φόρο για την πράσινη ανάπτυξη. Ε, πού θα πάει, όλοι οι οικολόγοι θα το αποδεχτούν .

Είμαστε φλούφληδες, το έχετε αντιληφθεί αυτό ;

Μας έχουν βάλει σε ένα σακί, το έχουν δέσει και το χτυπάνε όπως τους κατέβει. Ωσπου να στραγγίξουμε τελείως.
Δεν τολμάνε να κάνουν ουσιαστικούς ελέγχους, σε αυτούς που τα έφαγαν, αλλά και τα τρώνε.
Δεν τολμάνε να ελέγξουν τους δρόμους που χρηματοδότησαν και τους παρέδωσαν τα διόδια.

Πώς θα μπορούσαν άλλωστε; Είναι δυνατό ενώ δίνεις με αδιαφανείς διαδικασίες και με απευθείας αναθέσεις, τα έργα, κατόπιν εορτής να ζητάς έλεγχο.
Το μόνο που μπορούν να κάνουν, είναι να συνεχίσουν όπως αποδεικνύεται, να διαφθείρονται και κάποια στιγμή, λίαν συντόμως, δηλ. Απρίλ. με ΜάΪο, να κάνουν εκλογές.

Τολμάνε να κάνουν έλεγχο ουσίας στα κομματικά ταμεία :

Υ.Γ. για όσο καιρό είμαστε βλάκες εμείς, θα δεχόμαστε εξυπνάδες.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top