• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία για να αποκτήσω ίσια δόντια και λευκά και αν γίνετε να έχω λίγο χρονικό διάστημα τα σιδεράκια χρειάζομαι πληροφορίες για κάλους γιατρούς με συγχρόνους μεθόδους που υπάρχουν στη Αθήνα, [FONT=&quot]από τη ξέρω είναι περίπου 6000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος [/FONT]στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ είχα βάλει σιδεράκια μόνο στα πάνω δόντια και απ' ότι θυμάμαι είχε κοστίσει 900 ευρώ..
Τώρα έχω ολόισια δοντάκια!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία για να αποκτήσω ίσια δόντια και λευκά και αν γίνετε να έχω λίγο χρονικό διάστημα τα σιδεράκια χρειάζομαι πληροφορίες για κάλους γιατρούς με συγχρόνους μεθόδους που υπάρχουν στη Αθήνα, [FONT=&quot]από τη ξέρω είναι περίπου 6000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος [/FONT]στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
6000 είναι να τα κάνεις όλα χρυσά,
σαφώς φθηνότερα.
2-3 χιλιάδες ευρώ να υπολογίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια σε όλους.!
Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα.... Φορούσα για αρκετά χρόνια σιδεράκια και τα έβγαλα την περασμένη άνοιξη.Μου είχε δώσει ο ορθοδοντικος να φοράω μετα ένα πλαστικό μασελάκι το οποίο κάλυπτε τελέιως όλα τα δόντια. Κάποια στιγμη έσπασε και σταμάτασει να το φοράω.Πίστευα ότι δεν θα πείραζε και πολύ καθως και όλες μου οι φίλες που εβγαλαν τα σιδεράκια δεν φόραγαν μετα τίποτα και τα δόντια τους μια χαρα.Τα δόντια μου στράβοσαν πάλι πολύ.Πρόσφατα σχετικα πήγα σε εναν οδοντίατρο για άλλο θεμα και μου είπε ότι ευθυνονται οι φρονημιτες που στράβωσαν τοσο πολύ τα δοντια μου και θα έπρεπε να τους είχα βγάλει πριν βάλω σιδεράκια.Θα τους βγαλω.Τώρα όμως τα δόντια μου έχουν στραβώσει...... τι μπορώ να κανω για αυτο.....???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γεια σε όλους.!
Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα.... Φορούσα για αρκετά χρόνια σιδεράκια και τα έβγαλα την περασμένη άνοιξη.Μου είχε δώσει ο ορθοδοντικος να φοράω μετα ένα πλαστικό μασελάκι το οποίο κάλυπτε τελέιως όλα τα δόντια. Κάποια στιγμη έσπασε και σταμάτασει να το φοράω.Πίστευα ότι δεν θα πείραζε και πολύ καθως και όλες μου οι φίλες που εβγαλαν τα σιδεράκια δεν φόραγαν μετα τίποτα και τα δόντια τους μια χαρα.Τα δόντια μου στράβοσαν πάλι πολύ.Πρόσφατα σχετικα πήγα σε εναν οδοντίατρο για άλλο θεμα και μου είπε ότι ευθυνονται οι φρονημιτες που στράβωσαν τοσο πολύ τα δοντια μου και θα έπρεπε να τους είχα βγάλει πριν βάλω σιδεράκια.Θα τους βγαλω.Τώρα όμως τα δόντια μου έχουν στραβώσει...... τι μπορώ να κανω για αυτο.....???

ΦΥΣΙΚΑ και έχεις ένα μεγάλο πρόβλημα.

Όταν σου έδωσε το μασελάκι ο ορθοδοντικός θα σου είπε για πόσο θα έπρεπε να το φοράς σωστά?
Από τη στιγμή που έσπασε έπρεπε να πας αμέσως να φτιάξεις καινούριο.
(Το τί συνέβη με τα δόντια-σιδεράκια των φίλων σου δεν το συζητώ, η ορθοδοντική γίνεται εξατομικευμένα όπως διαφορετική είναι και κάθε περίπτωση)
Πολλές οδοντοστοιχίες έχουν την τάση να ξαναστραβώνουν για διάφορους λόγους.
Όσο για τους φρονιμίτες το να τους βγάλεις όταν είναι ακόμα μέσα στο ούλο, σημαίνει επέμβαση η οποία δεν είναι πάντα έτσι απλό να γίνει...γι αυτό και κάποιοι γιατροί δεν την συνιστούν αβασάνιστα.

Ο οδοντίατρος μπορεί να είναι εξαιρετικός στη δουλειά του αλλά θα σε συμβούλευα να ξαναπάς (μη σου πω και με τον κηδεμόνα σου :P) στον ορθοδοντικό που σου είχε βάλει τα σιδεράκια την πρώτη φορά γιατί ξέρει το ιστορικό σου και ίσως μόνο αυτός να μπορεί να σε βοηθήσει αποτελεσματικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
φορουσα σιδερακια για παρα πολλα χρονια!!!!! τυρρανηθηκα παραααααα πολυ γιατι ειχα τεραστιο προβλημα!!!! ομως το αποτελεσμα ειναι φανταστικο!!!! :D αξιζει τον κοπο..... :group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irinaki1999

Νεοφερμένος

Η irinaki1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πάντως φοράω διάφανα σιδεράκια και είναι μια χαρά, αλλά το μόνο κακό είναι ότι ξεκολλάνε συνέχεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
ας πω κι εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια...εβαλα στην εκτη δημοτικου και ο ορθοδοντικος με εβαλε να κανω 4 εξαγωγες σε δοντια π ειχαν ηδη βγει γτ ελεγε πως θα εκλεινε τα κενα...περασαν 2 χρονια και το μονο π εκανε ηταν να ισιωσει λιγο τα μπροστινα και στην ουσια να αραιωσει τα δοντια για να καλυφ8ουν τα κενα...αφου μασ εφαγε 2000 ευρω αποφασισα να βγαλω τα σιδερακια εφου ετσι κι αλλιως δουλεια δν γινοταν και τωρα εχω μεινει με δυο μεγαλα κενα στην κατω γναθο και κα8ολου χωρο για να βγουν οι φρονημιτες...σιδερακια δν υπαρχει περιπτωση να 3αναβαλω αυτην την περιοδο τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα σιδεράκια είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ τελευταία. Έχω μικρή οριζόντια πρόταξη (οι 2 μπροστινοί κοπτήρες είναι λίγο πιο ''πεταχτοί'') αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερα άσχημα. Παρ' όλα αυτά είναι κάτι που θέλω να το διορθώσω. Έβγαλα και τους 4 φρονιμίτες στην ηλικία των 16, ο οδοντίατρος είπε ότι έχω χώρο στο στόμα μου και γι αυτό δεν στριμωχτήκαν ή στράβωσαν τα υπόλοιπα δόντια. Τώρα είναι 21 και θέλω να διορθώσω τα μπροστινά μου (θα μου πείτε ''καλά τώρα το θυμήθηκες?''). Αλλά το πρόβλημα είναι η σχολή μου!! Σπουδάζω λουτροθεραπεία και απαιτούνε οι καθηγητές μας από εμάς να έχουμε άψογη ομιλία, ειδικά όταν εξετάζουμε περιστατικά. Έχω δει αρκετά άτομα που έχουν βάλει σιδεράκια στην αρχή να δυσκολεύονται να αρθρώσουν στην αρχή καλά αλλά και ακόμα και όταν τα συνηθίσουν συχνά σφυρίζουν το σίγμα.
Σκέφτομαι ίσως να έβαζα μασελάκι, ώστε να μπορώ να το αφαιρώ στα μαθήματα που θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω αρκετά πάνω στο όλο θέμα με τα σιδεράκια (και όλο αμελώ να πάω να δω έναν ορθοδοντικο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ας πω κι εγω την εμπειρια μου με τα σιδερακια...εβαλα στην εκτη δημοτικου και ο ορθοδοντικος με εβαλε να κανω 4 εξαγωγες σε δοντια π ειχαν ηδη βγει γτ ελεγε πως θα εκλεινε τα κενα...περασαν 2 χρονια και το μονο π εκανε ηταν να ισιωσει λιγο τα μπροστινα και στην ουσια να αραιωσει τα δοντια για να καλυφ8ουν τα κενα...αφου μασ εφαγε 2000 ευρω αποφασισα να βγαλω τα σιδερακια εφου ετσι κι αλλιως δουλεια δν γινοταν και τωρα εχω μεινει με δυο μεγαλα κενα στην κατω γναθο και κα8ολου χωρο για να βγουν οι φρονημιτες...σιδερακια δν υπαρχει περιπτωση να 3αναβαλω αυτην την περιοδο τουλαχιστον...
Φορούσα και εγώ και ο κόρη μου σιδεράκια στην εφηβεία και μάλιστα χρειάστηκε να βγάλουμε και οι δύο 4 δόντια αφού υπήρχε στενότητα χώρου. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη. Χρειάζεται υπομονή.
Δεν μπορώ να ξέρω φυσικά αν ο γιατρός σου ήταν καλός κι αν θα γινόταν τελικά δουλειά, πάντως τα κενά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο στόμα σου λογικά θα επηρεάσουν και τα υπόλοιπα δόντια με διάφορους τρόπους.
Κακώς σταμάτησες τη θεραπεία στη μέση και δεν συνέχισες με κάποιον άλλο γιατρό. :/:
Έτσι σίγουρα θα πάνε χαμένα τα χρήματα που δαπανήθηκαν ως τώρα.

Τα σιδεράκια είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ τελευταία. Έχω μικρή οριζόντια πρόταξη (οι 2 μπροστινοί κοπτήρες είναι λίγο πιο ''πεταχτοί'') αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερα άσχημα. Παρ' όλα αυτά είναι κάτι που θέλω να το διορθώσω. Έβγαλα και τους 4 φρονιμίτες στην ηλικία των 16, ο οδοντίατρος είπε ότι έχω χώρο στο στόμα μου και γι αυτό δεν στριμωχτήκαν ή στράβωσαν τα υπόλοιπα δόντια. Τώρα είναι 21 και θέλω να διορθώσω τα μπροστινά μου (θα μου πείτε ''καλά τώρα το θυμήθηκες?''). Αλλά το πρόβλημα είναι η σχολή μου!! Σπουδάζω λουτροθεραπεία και απαιτούνε οι καθηγητές μας από εμάς να έχουμε άψογη ομιλία, ειδικά όταν εξετάζουμε περιστατικά. Έχω δει αρκετά άτομα που έχουν βάλει σιδεράκια στην αρχή να δυσκολεύονται να αρθρώσουν στην αρχή καλά αλλά και ακόμα και όταν τα συνηθίσουν συχνά σφυρίζουν το σίγμα.
Σκέφτομαι ίσως να έβαζα μασελάκι, ώστε να μπορώ να το αφαιρώ στα μαθήματα που θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω αρκετά πάνω στο όλο θέμα με τα σιδεράκια (και όλο αμελώ να πάω να δω έναν ορθοδοντικο...)
Δεν μπορείς, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον, να βάλεις ό,τι θέλεις εσύ. Ο γιατρός είναι εκείνος που αποφασίζει τι χρειάζεσαι και συνήθως το μασελάκι δίδεται στο τέλος της θεραπευτικής περιόδου για συντήρηση. Πρέπει να ασκείται στα δόντια συνεχής πίεση, από τα μόνιμα σιδεράκια ώστε να πάρουν με τον καιρό την τελική τους θέση.
Δεν πιστεύω προσωπικά πως η ομιλία σου θα επηρεαστεί σε βαθμό που να δυσχεραίνει τις σπουδές σου. Μπορείς φυσικά να το συζητήσεις και με τον ορθοδοντικό αυτό και να βρείτε μια λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
δεν εχω βαλει σιδερακια...διοτι δεν επρεπε...ειχα ισια απο μονη μου...επειδη ομως ο καλος θεουλης δεν αφηνει κανεναν παραπονεμενο μου εδωσε αντι για λιγο στραβα δοντακια 4 βαθμους μυωπια να εχω να χορταινω....παλι καλα που υπαρχουν και οι φακοι !!!


σορρι για το οφ τοπικ(αν ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην παραπονιέσαι, γιατί εμένα μου έδωσε ΚΑΙ μυωπία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
εμενα υπερμετροπία!!! Για όνομα είμαι μόνο 20!!! υπερμετρωπία έχουν οι ηλικιωμένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
εμενα υπερμετροπία!!! Για όνομα είμαι μόνο 20!!! υπερμετρωπία έχουν οι ηλικιωμένοι!
εε ειμαι 17 χρονων και εχω υπερμετρωπια....:look:
Δεν εξαρταται απο την ηλικια δυστυχως....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γεια σε όλους.!
Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα.... Φορούσα για αρκετά χρόνια σιδεράκια και τα έβγαλα την περασμένη άνοιξη.Μου είχε δώσει ο ορθοδοντικος να φοράω μετα ένα πλαστικό μασελάκι το οποίο κάλυπτε τελέιως όλα τα δόντια. Κάποια στιγμη έσπασε και σταμάτασει να το φοράω.Πίστευα ότι δεν θα πείραζε και πολύ καθως και όλες μου οι φίλες που εβγαλαν τα σιδεράκια δεν φόραγαν μετα τίποτα και τα δόντια τους μια χαρα.Τα δόντια μου στράβοσαν πάλι πολύ.Πρόσφατα σχετικα πήγα σε εναν οδοντίατρο για άλλο θεμα και μου είπε ότι ευθυνονται οι φρονημιτες που στράβωσαν τοσο πολύ τα δοντια μου και θα έπρεπε να τους είχα βγάλει πριν βάλω σιδεράκια.Θα τους βγαλω.Τώρα όμως τα δόντια μου έχουν στραβώσει...... τι μπορώ να κανω για αυτο.....???

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να σου πω τη δική μου γνώμη. Είμαι οδοντίατρος μετεκπαιδευθείσα στην γναθοχειρουργική κλινική ενός στρατιωτικού νοσοκομείου της Αθήνας. Το αν η ανατολή των φρονιμιτών ευθύνεται για το στράβωμα των δοντιών είναι ένα ερώτημα στο οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει δοθεί απάντηση ούτε θετική ούτε αρνητική. Ούτε οι ορθοδοντικοί ούτε οι γναθοχειρουργοί δεν έχουν καταλήξει για το θέμα. Πρόκειται για ένα πολυπαραγοντικό σύμπτωμα το οποίο έχει να κάνει, κατά πολύ, με την ανάπτυξη των γνάθων αλλά και με την κατεύθυνση των δυνάμεων της μάσησης, η συνισταμένη των οποίων σπρώχνει τα δόντια προς τα εμπρός. Δεν ξέρω αν έγινα σαφής. Το θέμα είναι πως όταν κάποιος κάνει ορθοδοντική θεραπεία, αν οι φρονιμίτες του βγαίνουν με στραβή φορά -αυτό εκτιμάται με την πανοραμική ακτινογραφία και με την κλινική εξέταση, με το να εξετάσει ο οδοντίατρος τα δόντια μέσα στο στόμα δηλαδή- φρόνιμο είναι να τους αφαιρέσει προληπτικά. Διότι οπως προείπα δεν υπάρχει σαφής ένδειξη πως η στραβή ανατολή των φρονιμιτών προκαλεί το πρόβλημα, αλλά δεν έχει αποκλειστεί αυτό ως ενδεχόμενο. Είναι γεγονός ότι πολλές φορές η εξαγωγή των φρονιμιτών αποτελεί χειρουργική επέμβαση, για τον εκπαιδευμένο κλινικό, όμως, αποτελεί εργασία ρουτίνας. Αυτές οι επεμβάσεις πραγματοποιούνται απο εξειδικευμένους οδοντιάτρους. Το κόστος της επέμβασης είναι υψηλότερο απο αυτό της απλής εξαγωγής- αν και εφόσον χρειαστεί να γίνει κάτι τέτοιο-, υπάρχουν, όμως, κρατικά νοσοκομεία στα οποία μπορεί κανείς να απευθυνθεί ώστε να λάβει χώρα η επέμβαση. Το ίδιο κάναμε κι εμείς στους δικαιούχους του στρατιωτικού νοσοκομείου, όπου σου προανέφερα.

Όσον αφορά το γεγονός πως τα δόντια σου έχουν ήδη στραβώσει, μόνο ο ορθοδοντικός μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα. Αφού έβλεπες, όμως, ότι τα δόντια σου στραβώνουν, γιατί δεν πήγες ξανά σε αυτόν για να σου φτιάξει ένα καινούριο μασελάκι; Θα σε γλίτωνε από πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VICKY1980

Νεοφερμένος

Η VICKY1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! :)είμαι νέα χρήστης στο φόρουμ, σας ανακάλυψα γκουγκλάροντας και ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με γλωσσικά σιδεράκια...λοιπόν !το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν κάνα χρόνο περίπου που μου διέγνωσαν περιοδοντίτιδα και ότι πρέπει μεταξύ άλλων θεραπειών να κάνω και ορθοδοντική:(! Να σας πω ότι είμαι 30 χρονων και τα τα κλασσικά σιδεράκια είναι κάτι που δεν διαπραγματεύομαι οπότε την ψάχνω για εναλλακτικές, όπως invisalign ή γλωσσικά-εσωτερικά σιδεράκια .επειδή δεν γνωρίζω κάποιον -α που να έχει ανάλογη εμπειρία με αυτές τις μεθόδους θεραπείας, κάθε πληροφορία γύρω απ το θέμα θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη ...αν γνωρίζετε κάποιον συγκεκριμένο ορθοδοντικό που να τις εφαρμόζει, τι τιμές παίζουν κλπ. από το ιντερνετ βρήκα κάποιο ορθοδοντικό κέντρο που έλεγε ότι εφαρμόζει αυτές τις δυο μεθόδους ,αλλά όταν πήγα από κει για περισσότερες πληροφορίες ,η μονή πληροφορία που θέλησε να μου δώσει ο γιατρός ήταν πως είναι πολύ δαπανηρές μέθοδοι κ οι δυο ,ασύμφορες κ πως δεν κάνουν για την περίπτωση μου. τεσπα θα πάω κ σε άλλον την άλλη εβδομάδα κ ιδωμεν..:worry:


Καλημέρα σε όλους θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία για να αποκτήσω ίσια δόντια και λευκά και αν γίνετε να έχω λίγο χρονικό διάστημα τα σιδεράκια χρειάζομαι πληροφορίες για κάλους γιατρούς με συγχρόνους μεθόδους που υπάρχουν στη Αθήνα, [FONT=&quot]από τη ξέρω είναι περίπου 6000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος [/FONT]στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ευχαριστώ εκ τον προτέρων

tiger ειναι καπως παλιό το μηνυμα σου αλλα αν έχεις βρει κάτι..στείλε μου κ μενα μηνυματάκι αν θέλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! :)είμαι νέα χρήστης στο φόρουμ, σας ανακάλυψα γκουγκλάροντας και ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με γλωσσικά σιδεράκια...λοιπόν !το πρόβλημα μου ξεκίνησε πριν κάνα χρόνο περίπου που μου διέγνωσαν περιοδοντίτιδα και ότι πρέπει μεταξύ άλλων θεραπειών να κάνω και ορθοδοντική:(! Να σας πω ότι είμαι 30 χρονων και τα τα κλασσικά σιδεράκια είναι κάτι που δεν διαπραγματεύομαι οπότε την ψάχνω για εναλλακτικές, όπως invisalign ή γλωσσικά-εσωτερικά σιδεράκια .επειδή δεν γνωρίζω κάποιον -α που να έχει ανάλογη εμπειρία με αυτές τις μεθόδους θεραπείας, κάθε πληροφορία γύρω απ το θέμα θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμη ...αν γνωρίζετε κάποιον συγκεκριμένο ορθοδοντικό που να τις εφαρμόζει, τι τιμές παίζουν κλπ. από το ιντερνετ βρήκα κάποιο ορθοδοντικό κέντρο που έλεγε ότι εφαρμόζει αυτές τις δυο μεθόδους ,αλλά όταν πήγα από κει για περισσότερες πληροφορίες ,η μονή πληροφορία που θέλησε να μου δώσει ο γιατρός ήταν πως είναι πολύ δαπανηρές μέθοδοι κ οι δυο ,ασύμφορες κ πως δεν κάνουν για την περίπτωση μου. τεσπα θα πάω κ σε άλλον την άλλη εβδομάδα κ ιδωμεν..:worry:

- Η διάρκεια της θεραπείας και για τις δύο μεθόδους- σιδεράκια από την έξω ή από την μέσα πλευρά των δοντιών- είναι πάνω-κάτω η ίδια.
- Η χρήση εκείνων που μπαίνουν εσωτερικά διπλασιάζει απόλυτα το κόστος της θεραπείας.
- Υπάρχουν και τα λευκά- πορσελάνινα: η χρήση τους ανεβάζει το κόστος της θεραπείας κατά 500 ευρω.
- Υπάρχει η πολύ δαπανηρή λύση των ναρθήκων, οι οποίοι κατασκευάζονται στο εξωτερικό και ανανεώνονται διαρκώς.
- Γνωρίζω έναν ορθοδοντικό, με τον οποίο συνεργάζομαι, ο οποίος είναι γνώστης και των δύο μεθόδων: εξωτερικά και εσωτερικά σιδεράκια.
- Γνωρίζεις, φυσικά, ότι χρειάζεται να θεραπεύσεις ικανοποιητικά την περιοδοντίτιδα, n'est ce-pas?
Μην κολλώνεις, το χρονικό διάστημα για το οποίο θα τα φορέσεις δεν θα είναι τόσο μεγάλο. Και τα κλασσικά μεταλλικά είναι πολύ καλά. Δεν τρέχει τίποτα που θα φαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Είμαστε στο 2011.Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει πλέον και δεν είναι όπως παλιά.Οτιδήποτε,παύει να αποτελεί μειοψηφία και εξαίρεση αντιμετωπίζεται πιο ανοιχτά και διαφορετικά από τον κόσμο.Τα σιδεράκια δεν αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα αυτό.Εσείς η ίδια πρέπει να με τον τρόπο σας να κάνετε την κόρη σας να το δει έτσι και να την πείσετε με τη στάση σας ότι δε διαφέρει σε τίποτα από τα άλλα παιδιά της ηλικίας της.Πολλά παιδιά φοράνε πλέον σιδεράκια και δε φαίνεται περιέργο σε κανέναν.Είναι φυσιολογικό να αισθάνεται έτσι αλλά σύντομα θα καταλάβει ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα.

Σας συστήνω να είστε συνεχώς δίπλα της,μόνο όμως όταν σας χρειάζεται και χωρίς να της μιλάτε συνέχεια για αυτό ή να την πιέζετε.Αφίστε την να το βιώσει και να τη βοηθάτε όποτε χρειάζεται στήριξη και μόνο.Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο,αν σκεφτείτε ότι άλλα παιδάκια έχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα που δε τα αφίνουν να ζήσουν φυσιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joanna-elena

Νεοφερμένος

Η joanna-elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοιτάξτε πήγα μια μέρα στον οδοντίατρο για την ακρίβεια εχθές και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια για 2 χρόνια μέχρι να πάω δηλαδή 3η γυμνασίου.
Φοβάμαι πάρα πολύ πως τα άλλα γυμνασιάκια θα με κοροϊδεύουν επειδή είναι πολύ ενοχλητικά. Γι' αυτό τον λόγο άμα είναι να φορέσω σιδεράκια να φορέσω λευκά για να μην το καταλάβει κανείς... Σας παρακαλώ άμα ξέρει κανείς από σας πόσο κοστίζουν τα λευκά σιδεράκια να μου το πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top