Προσβολή και Σεβασμός

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να κάνεις κριτική και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα προσβληθεί ο άλλος; Οι μουσουλμάνοι στη Νορβηγία θεωρούν τα παραμύθια που περιλαμβάνουν γουρούνια (:P) προσβλητικά προς το Ισλάμ :confused: τα οποία καν δεν γράφτηκαν για να κάνουν κριτική.

Αυτοί είναι οι υπερβολικοί και οι φανατισμένοι που απλά θέλουν να κάνουν το κομμάτι τους. Δε μπορείς να πεις οτι οι χριστιανοί προσβάλλονται με τη συμπεριφορά του Σάκη Ρουβά επι σκηνής επειδή η Λουκά βγαίνει στα κανάλια και φωνάζει!

Είναι λογικό να βάζουμε όρια στην ελευθερία του λόγου με βάση τις απαιτήσεις του καθένα;

Όσο γι'αυτό εσύ μπορείς να ασκείς κριτική κι ακόμα να προσβάλλεις. Αυτό είναι θέμα πως έχεις μάθει να πράττεις. Και προσωπικά, ως απάντηση και σε αυτά που λέει ο Lorien, πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράσεις κάτι. Δεν σημαίνει οτι αν το πεις ευγενικά και διακριτικά, και δεν ενοχλήσεις, τότε χάνεις το δικαίωμα έκφρασης λόγου ενώ αντίθετα αν το πεις όσο πιο υβριστικά γίνεται (επειδή ίσως έτσι νιώθεις) τότε είσαι ελεύθερος!

Τώρα, αν θα σεβαστείς τη θρησκεία του άλλου ή αν θα τη προσβάλλεις είναι θέμα δικό σου. Η ελευθερία πάντως υποστηρίζει το δικαίωμα έκφρασης λόγου, όμως το υποστηρίζει και απο την αντίθετη πλευρά. Δηλαδή κι ο άλλος (που θα προσβάλλεις) έχει το δικαίωμα να εκφράζει αυτό για το οποίο δε συμφωνείς. Όμως εσύ δεν το δέχεσαι (έτσι τουλάχιστον εγώ μεταφράζω το γεγονός οτι κάποιος κριτικάρει τα πιστεύω των άλλων) και καταρρίπτεις έτσι την ελευθερία λόγου που υποστήριξες ο ίδιος πριν τόσο σθεναρά. Ουπς! Αντίφαση!

Επίσης , ένα παράδειγμα στο σύγχρονο και δημοκρατικό κόσμο έναντι του προϊστορικού και φασιστικού κόσμου. Τα γαλλικά (δημοκρατικά, φιλελεύθερα) πανεπηστήμια δεν επιτρέπουν στις μουσουλμάνες φοιτήτριες να φοράνε τη μαντήλα τους γιατί αυτό προσβάλλει τη σύγχρονη εικόνα της πολιτισμένης Γαλλίας! Σχόλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
όχι? κι όταν με αυτά που θα πει η δική σου ελευθερία λόγου καταπατάς την ελευθερία του άλλου?
Ελευθερια του σε τι ; Δεν διευκρινιζεις. Εχει την ελευθερια να μην με ακουσει. Τιποτα δεν καταπαταει το να λεω τη γνωμη μου.

Και προσωπικά, ως απάντηση και σε αυτά που λέει ο Lorien, πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράσεις κάτι. Δεν σημαίνει οτι αν το πεις ευγενικά και διακριτικά, και δεν ενοχλήσεις, τότε χάνεις το δικαίωμα έκφρασης λόγου ενώ αντίθετα αν το πεις όσο πιο υβριστικά γίνεται (επειδή ίσως έτσι νιώθεις) τότε είσαι ελεύθερος!
Χανεις το νοημα. Διοτι αν υποχρεωνεις καποιον να μιλαει με τον α,β,και γ, τροπο ΜΟΝΟ, τοτε φυσικα και περιοριζεις την ελευθερια του. Ομως δεν ισχυει το ιδιο οταν καποιος προσβαλεται. Διατηρει το δικαιωμα να μην ακουσει. Ας αλλαξει καναλι, που λεμε.

Η ελευθερία πάντως υποστηρίζει το δικαίωμα έκφρασης λόγου, όμως το υποστηρίζει και απο την αντίθετη πλευρά. Δηλαδή κι ο άλλος (που θα προσβάλλεις) έχει το δικαίωμα να εκφράζει αυτό για το οποίο δε συμφωνείς. Όμως εσύ δεν το δέχεσαι (έτσι τουλάχιστον εγώ μεταφράζω το γεγονός οτι κάποιος κριτικάρει τα πιστεύω των άλλων) και καταρρίπτεις έτσι την ελευθερία λόγου που υποστήριξες ο ίδιος πριν τόσο σθεναρά. Ουπς! Αντίφαση!
Δε καταλαβα τιποτα :P

Oταν καποιος κριτικαρει τα πιστευω των αλλοων, δε σημαινει οτι θελει να τα αλλαξουν. Εβαλα πιο πριν την διασημη φραση του Βολταιρου. Για ολους ισχυει η ελευθερια λογου και εκφρσασης. Το οτι καποιοι προσβαλλονται δεν περιοριζει την ελευθερια τους. Δεν ειναι υποχρεωμενοι να ακουνε αυτα που τους προσβαλλουν. Απλο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν η ελευθερία του λόγου γίνεται αυτοσκοπός, ο σεβασμός στην ύπαρξη του διπλανού μας εξαφανίζεται... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν η ελευθερία του λόγου γίνεται αυτοσκοπός, ο σεβασμός στην ύπαρξη του διπλανού μας εξαφανίζεται... :hmm:
1.Αλοιμονο αν η ελευθερια πρεπει να μην ειναι αυτοσκοπος. Δλδ τι να ειναι ; Μεσο ; Για να κανουμε τι ; Για να λεμε οτι ειμαστε ελευθεροι ; Οχι βεβαια. Θελουμε να ειμαστε, για να ειμαστε.(αυτοσκοπος, δε μπορουμε αλλιως, πως το λενε). Αλλα ακομα και πουμε οτι ειναι μσο για να ειμαστε ευτυχισμενοι...παλι δεν αλλαζει κατι. Αν δε σαφηνουν να εκφραστεις και να μιλας ελευθερα χωρις μπαμπουλα, θα εισαι ευτιχισμενος ; Δε νομιζω.

Υπαρχουν καποιες αξιες και ιδανικα που ειναι αδιαπραγματευτα.
Ε λοιπον το να στραβωσει καποιος επειδη ακουει μια γνωμη που δε γουσταρει, δεν ειναι ενα απο αυτα (ουτε καν κοντα δεν πεφτει). Η ελευθερια λογου/εκφρασης ομως,ειναι.

2. Πως εξαφανιζεται ο σεβασμος για την υπαρξη του διπλανου μας ; Προσοχη οτι μιλαμε για ελευθερια να λεμε τη γνωμη μας και να εκφραζομαστε ετσι ; Δε λεμε ουτε να την επιβαλλουμε σε κανεναν, ουτε να επεμβαινουμε στη ζωη του και να τον πρηζουμε. Ουτε για ακροτητες.

Δηλαδη υπαρχω εγω εδω και συ εκει, και χωρις να μπαινω στη ζωη σου, επειδη λεω τη γνωμη μου αυτοματως δεν σεβομαι την υπαρξη σου ; :hmm:Με ποιο τροπο ακριβως ; Η ζωη μας εχει νοημα και ακαιρεοτητα μονο αν κανείς δε ξεστομιζει οτιδηποτε δεν μας αρεσει να ακουμε ;

Ελα μωρε ο Βολταιρος βλαμμενος ηταν, καθεσαι και ακους τι ελεγε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ η ξανθιά και αδαής? :worry:

μιλάμε ξαφνικά για ελευθερία λόγου σε ένα φόρουμ ή γενικά για τη ζωή μας?
γιατί πιστεύω ότι λίγο κάποια πράγματα απέχουν....

σε ένα φόρουμ που διέπεται από κανόνες δεν υπάρχει ελευθερία λόγου
στη ζωή μας γενικά, μπορούμε να λέμε και να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε αφού τους κανόνες τους βάζουμε εμείς για τον εαυτό μας...
που και πάλι... κι αυτό σχετικό είναι... και ΠΑΝΤΕΛΩΣ εκτός θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Δηλαδη υπαρχω εγω εδω και συ εκει, και χωρις να μπαινω στη ζωη σου, επειδη λεω τη γνωμη μου αυτοματως δεν σεβομαι την υπαρξη σου ; :hmm:Με ποιο τροπο ακριβως ; Η ζωη μας εχει νοημα και ακαιρεοτητα μονο αν κανείς δε ξεστομιζει οτιδηποτε δεν μας αρεσει να ακουμε ;

Δεν θεωρώ ελευθερία την ασυδοσία.
Η δασκάλα μου στο σχολείο έλεγε: "Να βουτάει η γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε"
Μπορώ να εκφράσω την άποψή μου -όποια κι αν είναι αυτή- χωρίς να σε προσβάλλω.
Επιλέγω να μη σε προσβάλλω επειδή επιλέγω να σε σεβαστώ.
Είναι και λίγο διπλωματία. ;)

Εσύ λες (παράδειγμα): "Θέλω να έχω το δικαίωμα να σε πω ηλίθια γιατί έτσι πιστεύω και περιμένω από σένα να μην παρεξηγηθείς γιατί πρέπει να καταλάβεις πως είναι δικαίωμά μου να λέω ότι θέλω και κανείς ή τίποτα δεν έχει δικαίωμα να με φιμώσει".
Εγώ λέω: Δικαιωμά σου να με πεις ηλίθια, δικαίωμά μου όμως να παρεξηγηθώ.

Δεν είναι καλύτερα να μου δώσεις να καταλάβω πως κάτι κάνω λάθος χωρίς να με πεις ηλίθια?

"Λογοκρίνοντας" τον ίδιο μας τον εαυτό γλυτώνουμε περιττές προστριβές και ελαχιστοποιούμε βίαιες αντιδράσεις.
Είμαι υπέρ της ελευθερίας του λόγου, είμαι όμως και κατά της βίας και σε ότι αφορά ένα φόρουμ, είμαι υπέρ μιας ήπιας ατμόσφαιρας που ευνοεί το διάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ελευθερία την ασυδοσία.
Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο (το τονισα κιολας στο προηγουμενο ποστ μου)

"ασυδοσία η [asiδosía] O25 : η ιδιότητα του ασύδοτου ανθρώπου, αυτού που δεν υπακούει σε κανένα νομικό ή ηθικό περιορισμό, που δε γνωρίζει κανένα φραγμό. "

Μιλησε κανεις για "κανενα νομικο 'η ηθικο περιορισμο και κανενα φραγμο" ;

Η δασκάλα μου στο σχολείο έλεγε: "Να βουτάει η γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε" Μπορώ να εκφράσω την άποψή μου -όποια κι αν είναι αυτή- χωρίς να σε προσβάλλω. Επιλέγω να μη σε προσβάλλω επειδή επιλέγω να σε σεβαστώ. Είναι και λίγο διπλωματία. ;)
Ωπα, τωρα το αλλαζεις. Αυτο ειναι ΚΥΡΙΩΣ διπλωματια (για να μην πω , μονο). Να μη τα μπερδευουμε. Αλλο το να επιλεγεις πως θα πεις κατι επειδη σε "συμφερει" και αλλο επειδη "δεν ειναι σωστο/ηθικο".

Εσύ λες (παράδειγμα): "Θέλω να έχω το δικαίωμα να σε πω ηλίθια γιατί έτσι πιστεύω και περιμένω από σένα να μην παρεξηγηθείς γιατί πρέπει να καταλάβεις πως είναι δικαίωμά μου να λέω ότι θέλω και κανείς ή τίποτα δεν έχει δικαίωμα να με φιμώσει".
Εγώ λέω: Δικαιωμά σου να με πεις ηλίθια, δικαίωμά μου όμως να παρεξηγηθώ.
Σιγουρα δικαιωμα σου να παρεξηγηθεις ! Αλλα δε γινεται να ζουμε συμφωνα με τα κριτηρια παρεξηγησης του καθενος ! (τα οποια ειναι και πολυ υποκειμενικα ! ). Οι κανονες δλδ σε μια κοινωνια δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι, βαση του με τι μπορει καποιος να παρεξηγηθει.

Δεν είναι καλύτερα να μου δώσεις να καταλάβω πως κάτι κάνω λάθος χωρίς να με πεις ηλίθια?
Συγνωμη, τωρα εξεταζουμε τι επιλογες εχουμε γενικοτερα, ή εξεταζουμε με βαση τι κριτηρια πρεπει να λειτουργει μια οποιαδηποτε κοινωνια, και το αν πρεπει για χαρη του σεβασμου να μειωνουμε την ελευθερια εκφρασης ; (εννοειται οτι παντα προσπαθουμε να μιλαμε κοσμια, αλλα μπορουμε και να μιλησουμε ευγενικοτατα και ομως να προσβαλλουμε απιστευτα καποιον....τοτε ; )

Είμαι υπέρ της ελευθερίας του λόγου, είμαι όμως και κατά της βίας και σε ότι αφορά ένα φόρουμ, είμαι υπέρ μιας ήπιας ατμόσφαιρας που ευνοεί το διάλογο.
Ποιος μιλησε παλι για βια ; :hmm:
Προσωπικα , επειδη μιλησαμε για φορουμ, το θεωρω μια ακομα κοινοτητα και δε βλεπω το λογο να παραμεριζουμε ετσι απλα βασικες αξιες, για να αποτρεψουμε ....(και οχι να περιορισουμε -moderating- ), μην τυχον και δυσαρεστηθει καποιο μελος ! Λες και αν γινει αυτο βουλιαξαν τα καραβια μας, το παιδι θα πεσει σε καταθλιψη και θα αυτοκτονησει, και γενικα το συμπαν θα σταματησει να διαστελεται και θα καταρευσει στο Big Crunch.

Μηπως δινουμε λαθος σημασια και αξια στο τι ειναι φορουμ, και στο τι σημαινει αν καποιο μελος (οχι πελατης) θυμωσει μια μερα ή ενοχληθει ; Τον καθενα μπορει να εχολουν διαφορα. Deal with it ! Οποιος δε μπορει ας παει σε κανενα βουνο να ειναι ακομα πιο αποστειρωμενος :P

Εγω προκαλω οποιονδηποτε, να με πεισει (μπορει να κανω λαθος ρε αδελφε) με καποιο επιχειρημα που να αντικρουει τα quotes που εβαλα πιο πριν. Γιατι μιλαμε μιλαμε, αλλα η ουσια ειναι σε αυτα και γιαυτο και τα παρεθεσα, αλλα κανεις δε τα σχολιαζει.

σε ένα φόρουμ που διέπεται από κανόνες δεν υπάρχει ελευθερία λόγου
Ευχαριστω που το επισημαινεις, γιατι εχω την αισθηση οτι υπαρχει κοσμος που νομιζει το αντιθετο. Αλλα να σε ρωτησω κατι. Και στην εξω ζωη υπαρχουν κανονες, αλλα και ελευθερια λογου. Γιατι οχι και στα φορουμ λοιπον ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και στην εξω ζωη υπαρχουν κανονες, αλλα και ελευθερια λογου. Γιατι οχι και στα φορουμ λοιπον ;

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό? (ότι υπάρχει στην ζωή μας την κανονική ελευθερία λόγου)
Καλά... πήγαινε λοιπόν έξω απ την Αμερικάνικη πρεσβεία και άρχισε να φωνάζεις ότι ο Μπους τον παίρνει και θα σου πω εγώ που θα πάει η ελευθερία του λόγου σου....

Στην τηλεόραση το πλέον ελεύθερο δίκτυο λόγου υπάρχει λογοκρισία
Στον τύπο το ίδιο....
Ουτε καν το μυαλό μας δεν είναι ελεύθερο γιατί το έχουν κατευθύνει να σκέφτεται με ένα Χ τρόπο.
Αυτό όμως πάει πλέον πολύ μακρυά σαν συζήτηση...

Παντού υπάρχουν κανόνες
Στα φόρουμ υπάρχουν κανόνες που διασφαλίζουν το δυνατόν καλύτερα το συμφέρον όλων των συμμετεχόντων.
Και μπορεί να μην είναι πελάτες οι φορουμίστες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θέλουμε να περνάνε όλοι καλά...
Δε φοβόμαστε μην χάσουμε κάποιον δυσαρεστημένο - προσβεβλημένο χρήστη...
Το μόνο πράγμα που φοβάται ένα φόρουμ που σέβεται τον εαυτό του, είναι μην τυχών και άθελα του μεροληπτήσει επειδή υπάρχουν άνθρωποι από πίσω που παίρνουν τις Χ αποφάσεις.
Η δικαιοσύνη είναι αυτή που είναι πάνω απ την ελευθερία του λόγου
Γιατί αν είσαι πραγματικά δίκαιος, όλοι βρίσκουν τρόπο να εκφραστούν τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωπα, τωρα το αλλαζεις. Αυτο ειναι ΚΥΡΙΩΣ διπλωματια (για να μην πω , μονο). Να μη τα μπερδευουμε. Αλλο το να επιλεγεις πως θα πεις κατι επειδη σε "συμφερει" και αλλο επειδη "δεν ειναι σωστο/ηθικο".

Σιγουρα δικαιωμα σου να παρεξηγηθεις ! Αλλα δε γινεται να ζουμε συμφωνα με τα κριτηρια παρεξηγησης του καθενος ! (τα οποια ειναι και πολυ υποκειμενικα ! ). Οι κανονες δλδ σε μια κοινωνια δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι, βαση του με τι μπορει καποιος να παρεξηγηθει.

Συγνωμη, τωρα εξεταζουμε τι επιλογες εχουμε γενικοτερα, ή εξεταζουμε με βαση τι κριτηρια πρεπει να λειτουργει μια οποιαδηποτε κοινωνια, και το αν πρεπει για χαρη του σεβασμου να μειωνουμε την ελευθερια εκφρασης ; (εννοειται οτι παντα προσπαθουμε να μιλαμε κοσμια, αλλα μπορουμε και να μιλησουμε ευγενικοτατα και ομως να προσβαλλουμε απιστευτα καποιον....τοτε ; )

Υποκειμενικά, όπως υποκειμενική είναι στις μέρες και η Ηθική, και ο Σεβασμός ...ακόμα και το να νιώθει κανείς ελεύθερος...

Για μένα αυτού του είδους ο σεβασμός είναι πολιτισμός...Για σένα αυτό είναι επειδή με συμφέρει.
Είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε. :D

Ποιός είπε να μειώσουμε την ελευθερία της έκφρασης? Για σένα εννοείται το "κόσμια" για μένα εννοείται και ο Σεβασμός. Τουλάχιστον ο προφανής σεβασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ιδανικη ελευθερια λογου εξω, αλλα υπαρχει ως ενα βαθμο και σιγουρα πολλη περισσοτερη απο παλαιοτερα. Ομως μεσα σε καποια φορουμ, υπαρχει αισθητα λιγοτερη απο οση υπαρχει εξω. Αυτο λεω. Εξω ομως δεν τηρειται λογω συμφεροντων. Και σκεψου και το αλλο. Κατακρινεις το γεγονος οτι εξω δεν υπαρχει οση θα πρεπε και δε μπορεις να πας εξω απο την πρεσβεια να βρισεις τον Μπους, ...αλλα δεχεσαι μεσα στο φορουμ πολυ αυστηροτερα μετρα ! (το 2ο ενικο ειναι σχημα λογου, δεν εννοω εσενα προσωπικα).

Αφου λοιπον σε ενα φορουμ δε φοβομαστε να μη χασουμε εναν προσβεβλημενο χρηστη, τοτε γιατι να υπαρχει υπερβολικη λογοκρισια πριν καν ξεκινησει μια κατασταση που ισως ενοχλησει καποιον και ισως τον ωθησει να φυγει ; (και ποσο σας ενδιαφερει καποιος που ενω μπαινει σε μια παρεα συχνα, εξαιτιας ΕΝΟΣ γεγονοτος-διαφωνιας οπου δεν εγινε το δικο του, σηκωνεται και φευγει ; )

Αυτο για την μεροληψια δε το καταλαβα που αναφερεται, το εξηγεις λιγο αν θες ;

Η δικαιοσύνη είναι αυτή που είναι πάνω απ την ελευθερία του λόγου
Γιατί αν είσαι πραγματικά δίκαιος, όλοι βρίσκουν τρόπο να εκφραστούν τελικά
Το "δικαιος" ομως ειναι σχετικο. Και πως εισαι δικαιος, οταν δεν αφηνεις τον αλλον να εκφραστει οπως θελει, παρά του ζητας να "βρει αλλο τροπο" ; Μαλλον αναποδα το σκεπτεσαι. Εγω θα ελεγα "αν αφηνεις την μεγιστη δυνατη ελευθερια εκφρασης (χωρις να περναμε σε κινησεις που η συντριπτικη πλειοψηφια θεωρει ακροτητες), τοτε θα εισαι δικαιος (στο συγκεκριμενο θεμα)."
-----

Για μένα αυτού του είδους ο σεβασμός είναι πολιτισμός...Για σένα αυτό είναι επειδή με συμφέρει.
Είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε.
Δε μιλησα εγω για διπλωματια, εσυ το ανεφερες :) Και μαλιστα μετατοπιζεις το ολο θεμα σε απλους κανονες συμπεριφορας, ενω και οι 2 ξερουμε οτι αυτο ειναι απλα ενα κομματι του στο οποιο, νομιζω κανεις δεν αντιλεγει. Kαι σου ξαναλεω, μπορεις να μιλησεις ευγενεστατα και πολιτισμενα, και ομως να προσβαλεις καποιον. Αρα δε μιλαμε για το κομματακι της αγενειας, αλλα πιο γενικα και για πιο ουσιωδεις περιπτωσεις.

Ποιός είπε να μειώσουμε την ελευθερία της έκφρασης?
Εσυ :P Γιατι αφενος τον σεβασμο τον εννοεις ως η κατασταση οπου αντι να πεις κατι οπως θελεις, το λες με βασικο κριτηριο να μην ενοχλησεις κανεναν που το ακουει...και αφεταιρου υποστηριζεις οτι αυτος ο σεβασμος πρεπει να επιβαλεται πανω στον καθενα απο καποιους αλλους.

Για σένα εννοείται το "κόσμια" για μένα εννοείται και ο Σεβασμός. Τουλάχιστον ο προφανής σεβασμός.
Μα αυτο ειναι το θεμα, τι εννοει ο καθενας με τη λεξη σεβασμο. By the way το "προφανης σεβασμος" που λες, το ιδιο πραγμα με το "κοσμια" δεν ειναι ;

Παντως οι 2 admins δεν πολυσυμφωνειτε. Η μια λεει οτι δεν υπαρχει ελευθερια λογου στο φορουμ, η αλλη οτι δεν περιοριζει κανεις την ελευθερια λογου στο φορουμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ουφ κούραση.. :( Νιώθω σαν να προσπαθείς συνεχώς να μου εξηγήσεις τι εννοώ.
Ξέρω τι εννοώ. Είμαι 34 ετών αρκούδα! :P Εάν έχεις καταλάβει κι εσύ τι εννοώ και διαφωνείς τότε, έχουμε διαφορετικές απόψεις.
Εφ όσον δεν συμφωνούμε γιατί πρέπει να το αναλύσουμε παραπάνω (έχοντας μάλιστα και οι δύο στο μυαλό μας μια συγκεκριμένη φάση η οποία είναι παντελώς άσχετη με το παρόν θέμα).

Παντως οι 2 admins δεν πολυσυμφωνειτε. Η μια λεει οτι δεν υπαρχει ελευθερια λογου στο φορουμ, η αλλη οτι δεν περιοριζει κανεις την ελευθερια λογου στο φορουμ
Ό,τι θες κατάλαβες :P, αλλά ακόμα κι έτσι, είναι τιμή μας στην ΟΔ που μπορούμε και διαφωνούμε και δεν έχουμε ΟΛΟΙ οι ΟΔ μια άποψη. Το μεγάλο μας ατού είναι που είμαστε μια ομάδα με διαφορετικές απόψεις που όμως μπορούμε και συνεργαζόμαστε αρμονικά και δημοκρατικά για τις αποφάσεις το παρόντος φόρουμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε ξερω γιατι νιωθεις αυτο που λες, δε προσπαθω τιποτα τετοιο. Κανουμε συζητηση και απο αυτα που λες βγαινουν καποια συμπερασματα. Αν καταλαβα λαθος, μπορεις απλα να μου πεις τι διαφορετικο εννοουσες. :)

Το θεμα σε καθε συζητηση ειναι να μπουμε εδω μεσα και απλα να διαπιστωσουμε αν διαφωνουμε ή οχι με καποιον ; Οχι βεβαια! Μπαινουμε για να ανταλλαξουμε αποψεις και φυσικα να συζητησουμε στο γιατι πιστευει ο καθενας αυτο που πιστευει. Αλλιως δε θα χε νοημα καμια συζητηση, παρα μονο τη συλλογη στατιστικων στοιχειων :PΤωρα το ποσο μακρια θα παει η βαλιτσα ειναι απλο. Οσο θελει ο καθενας, καμια πιεση. :) Παντως πολυ της μοδας ειναι το "το κουρασαμε/κουραστηκα". Βρε παιδες, κουραγιο να μιλατε με τις ωρες για αλλα πιο ασημαντα θεματα, εχετε, και δεν εχετε για τα σημαντικα ; Και πως ολως τυχαιως κουραζομαστε οτι δεν εχουμε κατι ουσιωδες να πουμε ; :whistle: (γενικο το φαινομενο, δε βγαζω τον εαυτο μου απεξω).

Η φαση στην οποια αναφερεσαι ειναι παντελως ασχετη με αυτο το θεμα ; :blink:
Ε καλα τωρα...ή αλλη φαση εχεις εσυ στο νου σου ή μολις ειπες το πιο λαθος πραγμα σε ολο το τοπικ :P.

Ό,τι θες κατάλαβες :P, αλλά ακόμα κι έτσι, είναι τιμή μας στην ΟΔ που μπορούμε και διαφωνούμε και δεν έχουμε ΟΛΟΙ οι ΟΔ μια άποψη. Το μεγάλο μας ατού είναι που είμαστε μια ομάδα με διαφορετικές απόψεις που όμως μπορούμε και συνεργαζόμαστε αρμονικά και δημοκρατικά για τις αποφάσεις το παρόντος φόρουμ.
Πλακα εκανα βρε Isi, αλλα αφου το πηρες στα σοβαρα, να σου απαντησω και στα σοβαρα. Το "οτι θες καταλαβες" ειναι προσβλητικο γιατι λεει ευθεως οτι ερμηνευω οτι θελω οπως με συμφερει, με σκοπο να κακολογησω τη διαχειρηση. Κανονικα πρεπει να προσβληθω τωρα. Σφιγγομαι...αλλα δεν....:) :P

Τελοςπαντων, εγω παντως ειμαι εδω για συζητηση. Θελει καποιος να κουβεντιασει ; ευχαριστως. Θελει απλως να καταθεσει οτι διαφωνει χωρις τεκμηριωση ; Δεκτο κι αυτο. Αλλά συζητησεις χωρις επιχειρηματα και ιδεες/αναλυση ειναι σαν να διαφωνουμε για πιο χρωμα μας αρεσει (πραγμα ανουσιο). Και μερικα θεματα δεν ειναι σε αυτη την κατηγορια, και ειναι και λιγο πιο σημαντικα.

Παω στο τοπικ των εκτρωσεων τωρα, να πω οτι το κουρασαμε και να μην συζηταμε γιατι διαφωνουμε (αν και αργησα επρεπε να το χα κανει στην 4η σελιδα) :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μαθήματα σεβασμού και αυτοσεβασμού χρειάζονται όλοι αυτοί οι μεθυσμένοι που είναι στην Αθήνα σήμερα. Πριν από λίγη ώρα ήμουν στο κέντρο και θαύμασα από κοντά τις ορδές των βαρβάρων που κουβαλήθηκαν απ'έξω για τον αγώνα. Αυτοί οι μεθυσμένοι πίθηκοι δεν σέβονται την πόλη μας ούτε και τους πολίτες της ούτε τον εαυτό τους. Στο Σύνταγμα υπάρχει αυτή την ώρα ένα απέραντο λιβάδι από κουτιά μπύρας και σακούλες και το πάτωμα κολλάει όπως κολλάει και το μυαλό τους. Είδα και μερικούς να κατουράνε. Ο οίκος ανοχής που λέγεται Αθήνα σήμερα έχει και έναν ευρωπαικό αέρα...που μας μεταφέρει στα ρουθούνια μας την κατρουλίλα και την μπυρίλα. Ας τους σεβαστούμε ωστόσο..τα παιδία παίζει...και κατουράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Oταν καποιος κριτικαρει τα πιστευω των αλλοων, δε σημαινει οτι θελει να τα αλλαξουν. Εβαλα πιο πριν την διασημη φραση του Βολταιρου. Για ολους ισχυει η ελευθερια λογου και εκφρσασης. Το οτι καποιοι προσβαλλονται δεν περιοριζει την ελευθερια τους. Δεν ειναι υποχρεωμενοι να ακουνε αυτα που τους προσβαλλουν. Απλο ειναι.

Όταν κατακρίνεις τη θρησκεία του άλλο, το πιστεύω του, δεν το δέχεσαι σαν άποψη, σαν ελευθερία λόγου του. Λες τη δική σου γνώμη, κάνεις τη δική σου κριτική, δικαίωμα σου, αλλά δε σέβεσαι αυτό που πιστεύει ο άλλος γιατί αν το σέβεσαι δεν θα πεις "Δεν το θεωρώ άξιο σεβασμού" ακόμα κι αν αυτό θεωρείται η γνώμη σου. Δεν μιλάω για αυτά που έγραψες εσύ αλλά γι αυτά που έγραψε ο porosis περί μουσουλμανισμού.

Και αυτό είναι το σημείο που επιλέγεις μεταξύ προσβολής και σεβασμού. Εσύ επιλέγεις να προσβάλλεις τα ιδανικά του άλλου, εγώ επιλέγω να τα σεβαστώ και να πω "Ναι, πίστευε οτι θέλεις, έχεις το δικαίωμα και επειδή εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να το καταλάβω δεν θα το κρίνω καν". Και λέγοντας αυτό δε νιώθω καθόλου να περιορίζεται η ελευθερία λόγου μου, χαίρομαι που μπορώ και σέβομαι τους άλλους ανθρώπους.

Αντίθετα ,ειλικρινά χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον προσωπικά, νιώθω να περιορίζεται η ελευθερία λόγου μου όταν βγαίνω σε μία διαδήλωση και φωνάζω συνθήματα ή όταν μου ζητηθεί να εκθέσω την άποψη μου σε κάτι και χρησιμοποιήσω λόγια άλλων (είτε σοφών είτε όχι). Τέλος πάντων είναι κάτι off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν κατακρίνεις τη θρησκεία του άλλο, το πιστεύω του, δεν το δέχεσαι σαν άποψη, σαν ελευθερία λόγου του. Λες τη δική σου γνώμη, κάνεις τη δική σου κριτική, δικαίωμα σου, αλλά δε σέβεσαι αυτό που πιστεύει ο άλλος γιατί αν το σέβεσαι δεν θα πεις "Δεν το θεωρώ άξιο σεβασμού" ακόμα κι αν αυτό θεωρείται η γνώμη σου. Δεν μιλάω για αυτά που έγραψες εσύ αλλά γι αυτά που έγραψε ο porosis περί μουσουλμανισμού.
Διαφωνω. Δηλαδη για σενα σεβασμος ειναι να ΜΗΝ λες τη γνωμη σου οταν αυτη μπορει να μην αρεσει σε καποιον ; Σεβεσαι ΤΟΝ αλλο , σεβεσαι τη γνωμη του, αλλα μπορει ταυτοχρονα να πιστευεις οτι η γνωμη του ειναι εντελως λαθος. Δε σημαινει οτι αν τον δεις στο δρομο θα τον πετροβολησεις , δε σημαινει οτι θα του μιλησεις ασχημα, δε σημαινει οτι δε θα τον κανεις παρεα ή οτι δε θα τον βοηθησεις αν στο ζητησει. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι το να μη δεχεσαι τα πιστευω του και τη θρησκεια του, δε σημαινει οτι περιοριζεις την ελευθερια του ! Ποιος τα λεει αυτα ! Α θα ξαναγραψω τα quotes :P

Εσύ επιλέγεις να προσβάλλεις τα ιδανικά του άλλου, εγώ επιλέγω να τα σεβαστώ και να πω "Ναι, πίστευε οτι θέλεις, έχεις το δικαίωμα και επειδή εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο και δεν μπορώ να το καταλάβω δεν θα το κρίνω καν". Και λέγοντας αυτό δε νιώθω καθόλου να περιορίζεται η ελευθερία λόγου μου, χαίρομαι που μπορώ και σέβομαι τους άλλους ανθρώπους.
Εχεις με καποιο τροπο συνδεσει το σεβασμο με την απουσια εκφρασης και κριτικης. Απλα σκεψου αν αυτο το εκαναν ολοι και δεν εκρινε κανενας κανεναν, που θα ηταν ο κοσμος σημερα. Και οταν κρινουμε κατι που ακουμε (που ολο και καποιου γνωμες/πιστευω/ιδανικα θα ειναι, δε το αποφευγεις αυτο ποτε), δε σημαινει οτι ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να τον προσβαλλουμε, ειναι υπερβολικο αυτο που λες. Δλδ καθε φορα που λεμε τη γνωμη μας, ειχαμε σκοπο να προσβαλλουμε καποιον ; :hmm:

Αντίθετα ,ειλικρινά χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον προσωπικά, νιώθω να περιορίζεται η ελευθερία λόγου μου όταν βγαίνω σε μία διαδήλωση και φωνάζω συνθήματα ή όταν μου ζητηθεί να εκθέσω την άποψη μου σε κάτι και χρησιμοποιήσω λόγια άλλων (είτε σοφών είτε όχι). Τέλος πάντων είναι κάτι off topic.
Νιωθεις οτι περιοριζεται η ελευθερια λογου σου....οταν την ασκεις δλδ ! ; Πως το εξηγεις αυτο ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Διαφωνω. Δηλαδη για σενα σεβασμος ειναι να ΜΗΝ λες τη γνωμη σου οταν αυτη μπορει να μην αρεσει σε καποιον ; Σεβεσαι ΤΟΝ αλλο , σεβεσαι τη γνωμη του, αλλα μπορει ταυτοχρονα να πιστευεις οτι η γνωμη του ειναι εντελως λαθος. Δε σημαινει οτι αν τον δεις στο δρομο θα τον πετροβολησεις , δε σημαινει οτι θα του μιλησεις ασχημα, δε σημαινει οτι δε θα τον κανεις παρεα ή οτι δε θα τον βοηθησεις αν στο ζητησει. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι το να μη δεχεσαι τα πιστευω του και τη θρησκεια του, δε σημαινει οτι περιοριζεις την ελευθερια του ! Ποιος τα λεει αυτα ! Α θα ξαναγραψω τα quotes :P

Εχεις με καποιο τροπο συνδεσει το σεβασμο με την απουσια εκφρασης και κριτικης. Απλα σκεψου αν αυτο το εκαναν ολοι και δεν εκρινε κανενας κανεναν, που θα ηταν ο κοσμος σημερα. Και οταν κρινουμε κατι που ακουμε (που ολο και καποιου γνωμες/πιστευω/ιδανικα θα ειναι, δε το αποφευγεις αυτο ποτε), δε σημαινει οτι ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να τον προσβαλλουμε, ειναι υπερβολικο αυτο που λες. Δλδ καθε φορα που λεμε τη γνωμη μας, ειχαμε σκοπο να προσβαλλουμε καποιον ; :hmm:

Όταν μπορώ να καταλάβω κάτι και το κρίνω λάθος τότε το εκφράζω. Αλλά όταν δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να πιστεύει σε μία θεότητα δεν θέλω προσωπικά να του πω "Αυτό που πιστεύεις είναι μία μ@λ@κία και δεν είναι άξιο σεβασμού". Σέβομαι οτι πιστεύει κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό, κι επειδή δεν το γνωρίζω εγώ το συγκεκριμένο και κρίνω 'στην τύχη' δεν θεωρώ ανάγκη να πω το οτιδήποτε. Προτιμώ να το κρατήσω κα εντάξει, εσύ αν νιώθεις οτι έτσι περιορίζεται η ελευθερία λόγου σου, πες το.

Με την ίδια λογική αν κάποιος είναι χαζός κι εσύ το καταλάβεις, ή αν είναι χοντρός, άσχημος, κουτσός, και το σκεφτείς θα του το πεις; Γιατί αν το κρατήσεις μέσα σου θα περιορίσεις την ελευθερία λόγου σου;

Νιωθεις οτι περιοριζεται η ελευθερια λογου σου....οταν την ασκεις δλδ ! ; Πως το εξηγεις αυτο ; :hmm:

Δεν ξέρω. Εσύ αν έλεγες σε κάποιον να σου μιλήσει και σου έλεγε ασυναίσθητα διάφορα συνθήματα, όπως είδα αρκετούς στις πορείες θα το θεωρούσες αυτό ελευθερία λόγου; Επειδή και καλά ζητάνε δικαιώματα ενώ οι μισοί δεν γνωρίζουν καν τα αιτήματα; Όταν κάποιος πάει για χαβαλέ και ο άλλος τον βάζει να διαδηλώνει αυτό γίνεται υπο τη βούληση του ίδιου του ατόμου; που υποτίθεται οτι εκφράζει τις σκέψεις τους; απορώ πόσο χαζή είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν μπορώ να καταλάβω κάτι και το κρίνω λάθος τότε το εκφράζω. Αλλά όταν δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να πιστεύει σε μία θεότητα δεν θέλω προσωπικά να του πω "Αυτό που πιστεύεις είναι μία μ@λ@κία και δεν είναι άξιο σεβασμού".
Το αν κατανοεις ή οχι γιατι καποιος πιστευει σε κατι (απο θρησκεια μεχρι τα στρουμφακια) δεν ειναι κριτηριο για να εκφραστεις ή οχι. Σαμπως ο αλλος που νομιζει οτι η Βιβλος ειναι ο λογος του θεου, ή οτι ο κοσμος φτιαχτηκε σε 7 μερες, νομιζεις κατανοει τιποτα ; Απλα "πιστευει" ετσι. Μερικοι εχουν λογους που πιστευουν στο Α και οχι στο Β. Αλλοι δεν ξερουν καν. Δε μας αφορα. Ολοι εχουν δικαιωμα να πιστευουν οτιδηποτε για οποιουςδηποτε λογους. Αντιστοιχα ολοι εχουν το δικαιωμα να εκφερουν γνωμη για οτιδηποτε. Αλλωστε, αν καποιου τα πιστευω μπορουν τοσο ευκολα να θιχτουν και να γκρεμιστουν με το που καποιος θα του τα αμφισβητησει, τοτε δεν ηταν και σοβαρα πιστευω in the first place ! A και δε λεμε να του πεις "Αυτό που πιστεύεις είναι μία μ@λ@κία και δεν είναι άξιο σεβασμού". Το παμε τοσες φορες. Αξιο σεβασμου ειναι καθως ειναι η γνωμη του. Μπορεις ομως να πεις "αυτο που πιστευεις ειναι μ@λ@κια" και τοτε αυτος πρεπει να σεβαστει τη δικη σου γνωμη, οσο κι αν δε του αρεσει.

Σέβομαι οτι πιστεύει κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό, κι επειδή δεν το γνωρίζω εγώ το συγκεκριμένο και κρίνω 'στην τύχη' δεν θεωρώ ανάγκη να πω το οτιδήποτε. Προτιμώ να το κρατήσω κα εντάξει, εσύ αν νιώθεις οτι έτσι περιορίζεται η ελευθερία λόγου σου, πες το.
Ειδικο θεμα ομως φερνεις σαν παραδειγμα. Αν ειναι να "κρινεις στην τυχη'" τοτε μπορει και συ να πεις μπαρουφα, οποτε γενικως καλυτερα να μη κρινεις. Εδω λεμε να ΘΕΣ (ειτε σε μια συζητηση, ειτε επειδη σε ρωτησαν, ειτε σε εργασια) να πεις τη γνωμη σου και να μη την λες επειδη αλλοι σε εμποδιζουν. Τοτε φυσικα και ειναι περιορισμος ελευθεριας και εκφρασης.

Με την ίδια λογική αν κάποιος είναι χαζός κι εσύ το καταλάβεις, ή αν είναι χοντρός, άσχημος, κουτσός, και το σκεφτείς θα του το πεις; Γιατί αν το κρατήσεις μέσα σου θα περιορίσεις την ελευθερία λόγου σου;
Σορυ αλλα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ η ιδια λογικη. Ο αναπηρος και ο ασχημος ή ο χοντρος ξερουν το προβλημα τους. Εδω περα δε μιλαμε να τριγυρνας στο δρομο και να δειχνεις με το δακτυλο κοροιδευοντας τον εναν και τον αλλον ρε συ.

Δεν ξέρω. Εσύ αν έλεγες σε κάποιον να σου μιλήσει και σου έλεγε ασυναίσθητα διάφορα συνθήματα, όπως είδα αρκετούς στις πορείες θα το θεωρούσες αυτό ελευθερία λόγου; Επειδή και καλά ζητάνε δικαιώματα ενώ οι μισοί δεν γνωρίζουν καν τα αιτήματα; Όταν κάποιος πάει για χαβαλέ και ο άλλος τον βάζει να διαδηλώνει αυτό γίνεται υπο τη βούληση του ίδιου του ατόμου; που υποτίθεται οτι εκφράζει τις σκέψεις τους; απορώ πόσο χαζή είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον κόσμο
Lost you.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...μια που είμαστε σε αυτό εδώ το τόπικ, τι είναι για σένα Σεβασμός Lorien?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είναι καιρός τώρα που με απασχολεί η ουσία αυτών των δύο εννοιών.
Μας προσβάλλουν όλους τα ίδια πράγματα?
Μπορεί κάτι που προσβάλλει έναν άνθρωπο, κάποιον άλλο να τον αφήνει αδιάφορο?
Επιλέγετε να σεβαστείτε τις ευθυξίες των άλλων ή υποστηρίζετε περισσότερο την ελευθερία της σκέψης σας?
Τέλος, ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται ή αποδίδεται ασυζητητί?
Στην πράξη, αντιλαμβανόμαστε το σεβασμό όλοι με τον ίδιο τρόπο?

Οι ερωτήσεις είναι ενδεικτικές και μπήκαν μονάχα για να βοηθησουν μια γενικότερη συζήτηση.
Κάθε άνθρωπος έχει τη δική του προσωπικότητα, διαφορετικές αξίες, διαφορετική ηθική.
Άρα, λογικό είναι να μην μας προσβάλλουν τα ίδια πράγματα. Εγώ για παράδειγμα μπορεί να θεωρήσω πολύ προσβλητικό για μένα μία Χ ενέργεια, η οποία για τον άλλον να είναι μία καθημερινή συνήθεια.

Δηλαδή παράδειγμα.... εμένα δεν με ενοχλεί (προς το παρόν :P) να μου μιλάνε στον ενικό, κάτι που για κάποιον άλλον θεωρείται "σεβασμός".


Τώρα... το να σέβεσαι τις ευθεξίες του άλλου δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι περιορίζεται η δική σου η ελευθερία. Βέβαια οκ, εξαρτάται κι απ' το αν πχ ο άλλος προσβάλλεται αν δεν του μιλάω με το ένα χέρι σηκωμένο. Τότε κάνουμε με τρελούς. :P
Γιατί με το να μην σέβεσαι τις ευθεξίες του άλλου, δεν μπορείς να "ζητήσεις" να σε σέβονται κι οι άλλοι, έτσι; :)



Και φυσικά ο σεβασμός κερδίζεται, δεν δίνεται. Και μάλιστα αυτό γίνεται υποσυνείδητα, καθώς γνωρίζεις τον άλλον καλύτερα. Γι' αυτό κι ο πραγματικός σεβασμός δεν κερδίζεται εύκολα.

Πιο δύσκολο βέβαια είναι να τον διατηρήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τ A και δε λεμε να του πεις "Αυτό που πιστεύεις είναι μία μ@λ@κία και δεν είναι άξιο σεβασμού". Το παμε τοσες φορες. Αξιο σεβασμου ειναι καθως ειναι η γνωμη του. Μπορεις ομως να πεις "αυτο που πιστευεις ειναι μ@λ@κια" και τοτε αυτος πρεπει να σεβαστει τη δικη σου γνωμη, οσο κι αν δε του αρεσει.

Απο εκεί ξεκίνησα εγώ να γράφω. Επειδή είδα οτι στο μήνυμα του ο porosis γράφει οτι οι μουσουλμάνοι προσβλήθηκαν και ζήτησαν σεβασμό για μία θρησκεία που δεν είναι άξια σεβασμού και γι 'αυτό γράφω και τόση ώρα!

Ειδικο θεμα ομως φερνεις σαν παραδειγμα. Αν ειναι να "κρινεις στην τυχη'" τοτε μπορει και συ να πεις μπαρουφα, οποτε γενικως καλυτερα να μη κρινεις. Εδω λεμε να ΘΕΣ (ειτε σε μια συζητηση, ειτε επειδη σε ρωτησαν, ειτε σε εργασια) να πεις τη γνωμη σου και να μη την λες επειδη αλλοι σε εμποδιζουν. Τοτε φυσικα και ειναι περιορισμος ελευθεριας και εκφρασης.

Εγώ σου λέω οτι έχω μάθει να κρατάω τη γνώμη μου μερικές φορές είτε επειδή για προσωπικούς λόγους δε θέλω να την εκφράσω είτε για να μην προσβάλλω. Και σου γράφω οτι είναι δικαίωμα μου αυτό και οτι είναι και δικαίωμα σου να την εκφράζεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top