Πόσοι εθελοτυφλούν στις σχέσεις τους;

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Φασκεις και αντιφασκεις. Ή δεν εκφραζεις σωστα αυτο που ενοεις.[/quote]

Δεν φάσκω και αντιφάσκω, λέω απλά ότι είτε είμαι με μία σχέση και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, είτε είμαι μόνη μου μπορώ να νιώσω το ίδιο καλά και το ίδιο ευτυχισμένη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Να ξεκινήσω από το δεύτερο, πράγματι συμφωνώ ότι αυτό λέγεται ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ και όχι συμβιβασμός. Όποιος τα θέλει όλα δικά του και δεν δέχεται τη διαφορετικότητα και τα χούγια των άλλων, απλά είναι φτιαγμένος για να ζει μόνος του. Στην καλύτερη περίπτωση θα βρει έναν "δούλο" που στο τέλος ούτε και ο ίδιος δεν θα σέβεται (μιλάω και για τα δύο φύλα αλλά βαριέμαι συνέχεια το στυλ "όποιοι-ες" κλπ)

Για το πρώτο τώρα. Πριν περίπου 20 χρόνια μιλούσα με έναν φίλο μου. Του έλεγα ότι δεν με ικανοποιούσε η σχέση που είχα και ότι συμβιβαζόμουν κι εκείνος με ρώτησε "Και τι είδους γυναίκα θέλεις ρε Χάος για να σου ταιριάζει;" Εγώ του απάντησα: "Θέλω μια γυναίκα που να είναι έτσι κι έτσι κι έτσι και γιουβέτσι". Αυτός μου είπε ότι τέτοια γυναίκα δεν υπάρχει, και τότε εγώ του απάντησα το περίφημο "Αφού τη σκέφτηκα υπάρχει και μάλιστα θα την βρω γρήγορα". Μετά από λίγους μήνες απλά τη συνάντησα μπροστά μου. Η πρώτη μου σκέψη όταν τη γνώρισα ήταν "Να ρε λαλάκα, μια τέτοια κοπέλλα δεν μπορείς να βρεις για τον εαυτό σου;". Με αυτήν τη γυναίκα είμαι σήμερα παντρεμένος. Δεν ήμασταν ίδιοι από την αρχή, όμως ταιριάζαμε στα σημαντικά και από κει και πέρα δεν χρειάστηκε τίποτε περισσότερο από την αγάπη και τον σεβασμό για να συγκλίνουμε στα περισσότερα πράγματα. Βασικό είναι ότι και στους δύο άρεζε ο άλλος όπως ήταν κι έτσι δεν δοκιμάσαμε να αλλάξουμε ο ένας τον άλλο.
Καλά κάνεις και πιστεύεις αυτά τα πράγματα, όμως άκου ένα μαγικό του Μεγάλου Χάους: Για να βρεις αυτό που ψάχνεις θα πρέπει πρώτα να το καθορίσεις μέσα σου, δηλαδή τι είναι αυτό που ψάχνεις, ποιος τύπος θα ταίριαζε σε αυτά που ζητάς. Το επόμενο βήμα είναι να το προφέρεις δυνατά με τρόπο που να δείχνει πίστη ότι υπάρχει και ότι θα τον βρεις. Από εκεί και πέρα, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις. Καθώς περιμένεις πρέπει να απαντήσεις σε ένα δύσκολο ερώτημα: "Όταν βρω τον άνθρωπο που θέλω, άραγε εγώ θα είμαι αυτό που θέλει εκείνος; Τι θα ήθελε ένας τέτοιος τύπος;" Μόλις απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα, το Μέγα Χάος θα τον κάνει να πέσει επάνω σου σαν κουτορνίθι:P.

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που έχουμε τον ίδιο τρόπο σκέψης.

Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι μόνο οι τέτοιου είδους σχέσεις έχουν "ουσιαστικό" μέλλον και "γερές" βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"Αφού τη σκέφτηκα υπάρχει και μάλιστα θα την βρω γρήγορα"
Ολοι μπορουμε να σκεφτουμε και πραγματα και ατομα που δεν υπαρχουν ομως. Καλο να εχουμε θετικη σκεψη, δε λεω, αλλα αυτη η προταση ειναι παραλογη.

hamsteraki, διορθωσε με γιατι μπορει να καταλαβα λαθος.

1.Ειπες οτι πιστευεις οτι υπαρχει το τελειο ταιρι για ολους, αρα και για σενα.
2.Αρα λογικο να θεωρεις οτι θα ηθελες αυτο το τελειο ταιρι.
3.Ειπες οτι ξερεις τι θελεις και δε συμβιβαζεσαι με τιποτα λιγοτερο.
4.Ομως λες οτι θα ευτυχισεις το ιδιο, ειτε βρεις το τελειο ειτε οχι.

help me out here :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ολοι μπορουμε να σκεφτουμε και πραγματα και ατομα που δεν υπαρχουν ομως. Καλο να εχουμε θετικη σκεψη, δε λεω, αλλα αυτη η προταση ειναι παραλογη.

hamsteraki, διορθωσε με γιατι μπορει να καταλαβα λαθος.

1.Ειπες οτι πιστευεις οτι υπαρχει το τελειο ταιρι για ολους, αρα και για σενα.
2.Αρα λογικο να θεωρεις οτι θα ηθελες αυτο το τελειο ταιρι.
3.Ειπες οτι ξερεις τι θελεις και δε συμβιβαζεσαι με τιποτα λιγοτερο.
4.Ομως λες οτι θα ευτυχισεις το ιδιο, ειτε βρεις το τελειο ειτε οχι.

help me out here :P
Το ότι ξέρω τι θέλω, σημαίνει ότι τα έχω καλά με τον εαυτό μου, καλά ως εδώ? Εφόσον ξέρω τι θέλω σημαίνει ότι ξέρω τι είδους άνθρωπο θέλω δίπλα μου, καλά ως εδώ? Αυτό σημαίνει ότι κάνοντας γνωριμίες άμεσα ξέρω αν αυτός ο άνθρωπος μου κάνει ή όχι? Ο.κ ως εδώ? Συνεχίζοντας λέω.. ότι αν αυτό που θέλω δεν το έχω δίπλα μου, δεν συμβιβάζομαι με τίποτα "λιγότερο από τα δικά μου θέλω, ο.κ ως εδώ? Οπότε στην περίπτωση που δεν έχω αυτό που θέλω είμαι μόνη μου, Επιλέγοντάς το αφού δεν έχω αυτό που θέλω, και τίποτα κατώτερο δεν με καλύπτει.. Ποιο είναι το δύσκολο? Είμαι καλά όταν είμαι μόνη μου (γιατί περνάω καλά μόνη μου γνωρίζοντας Πώς να περνάω καλά και χωρίς να συμβιβάζομαι με καταστάσεις και με ανθρώπους που Πλέον δεν με καλύπτουν) και όταν είμαι σε σχέση είμαι εξίσου καλά γιατί η σχέση που έχω με καλύπτει 100%. Ποιο είναι το περίεργο δεν καταλαβαίνω???Εκμεταλλεύομαι την Κάθε φάση που βρίσκομαι στο 100% περνώντας εξίσου καλά..Τι ακριβώς θα ήθελες να σου εξηγήσω περαιτέρω?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ολοι μπορουμε να σκεφτουμε και πραγματα και ατομα που δεν υπαρχουν ομως. Καλο να εχουμε θετικη σκεψη, δε λεω, αλλα αυτη η προταση ειναι παραλογη.

Επειδή το πιστεύω και εγώ αυτό, δεν σημαίνει ότι κάτι που για σένα είναι παράλογο ότι για άλλους δεν είναι εφικτό..ή πραγματοποιήσιμο, πόσο μάλλον αν τους έχει συμβεί ήδη:)

Και δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι που σκέφτομαι εγώ.. Κάτι που σκέφτομαι εγώ, το σκέφτεται σίγουρα και κάποιος άλλος εκεί έξω, οπότε δίνει και απαιτεί ακριβώς τα ίδια πράγματα..

Θα μου πεις.. πόσο εύκολο είναι να συναντήσεις έναν άνθρωπο που έχετε τα ίδια θέλω?

Για μένα όταν Δεν αναλώνεσαι σε καταστάσεις και σε σχέσεις που Δεν σε γεμίζουν και το ξέρεις από την αρχή, είναι πολύ πιο εύκολο.. μάλλον έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ok, νομιζα οτι ελεγες αλλο πραγμα, θενκς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγχαριτήρια βρήκες το λάθος που έκανα παραπάνω:clapping: :clapping:

Αν νομίζεις ότι απλά δεν έχω κάτι συμαντικό να πώ μην επισυνάπτεις κάτι που δεν απευθήνετε κάν σε σένα, άν πάλι έχεις κάτι να προσθέσεις ή να διορθώσεις είμαι ανοικτή.:) :)

Γιατί παρεξηγείσαι Μάνια μου, αφού ξέρεις ότι μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής.:) Γιατί ν' αφήσουμε να πέσει κάτω ένα αστείο που δημιουργήθηκε από ένα λάθος, ο σκοπός μας στο στέκι είναι να περνάμε καλά και να χαλαρώνουμε με λίγη πλάκα, όταν μας δίνεται η ευκαιρία. Έκανα πλάκα με το συγκεκριμένο, γιατί δεν είναι ορθογραφικό λάθος, απλά χτύπησες λάθος γράμμα και δεν το είδες, όπως μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Ε, η λέξη σχάση, όπως βγήκε μου θύμησε πυρηνική έκρηξη και καταλαβαίνεις....Μην είσαι τόσο αυστηρή με το Χάος, please!!!
Αλλά μου φαίνεται πως μου τη λες για ν' ακούσεις τα σχετικά κομπλιμέντα ε;:)

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που έχουμε τον ίδιο τρόπο σκέψης.

Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι μόνο οι τέτοιου είδους σχέσεις έχουν "ουσιαστικό" μέλλον και "γερές" βάσεις.

Πραγματικά μόνο αυτές οι σχέσεις (καρμικές τις λένε κάποιοι) έχουν δυνατότητα να κρατήσουν "για πάντα" (ύβρις έναντι στο Μέγα Χάος το "για πάντα", αλλά τέλος πάντων). Όλοι οι άλλοι θα κάνουν πάντα συμβιβασμούς...μέχρι να βρουν το λεγόμενο έτερον ήμισυ, δηλαδή τον άνθρωπο που συμπληρώνει τα κενά σου και συμπληρώνεις εσύ τα δικά του.

Ολοι μπορουμε να σκεφτουμε και πραγματα και ατομα που δεν υπαρχουν ομως. Καλο να εχουμε θετικη σκεψη, δε λεω, αλλα αυτη η προταση ειναι παραλογη.

Έτσι ακριβώς με κοίταξε ο φίλος μου, πριν είκοσι χρόνια, όταν το ξεστόμισα αυτό το φοβερό. Μην ξεχνάς ότι τότε ήμουν 20 χρονών και δεν μου ταίριαζαν οι μεγάλες κουβέντες. Έλα όμως που υπήρχε και το ήξερα, όπως ήξερα ότι θα τη βρω σύντομα. Το Μέγα Χάος προνοεί για τους πιστούς του.

Η λογική εξήγηση είναι η εξής: Το Μέγα Χάος έχει πλάσει όλους τους πιθανούς χαρακτήρες ανθρώπων και μάλιστα τον καθένα περισσότερες από μια φορά. Αφού εγώ, με την μικρή νοημοσύνη μου και την περιορισμένη αντίληψή μου κατάφερα να σκεφτώ έναν συγκεκριμένο συνδυασμό χαρακτηριστικών, το Μέγα Χάος το είχε σκεφτεί χιλιετίες πριν από εμένα. Άρα ο συνδυασμός υπήρχε και σωστά υπολόγισα σε αυτό.

Τώρα πώς έγινε και το βρήκα; Από τη στιγμή που το σχηματοποίησα μέσα μου και το ζήτησα μέσα από την ψυχή μου, ο χαοτικός μου εγκέφαλος (ίδιο μοντέλο με αυτόν που έχετε κι εσείς, μόνο με καμμένες μερικές φλάντζες) προσάρμοσε όλα του τα αισθητήρια στο ν' αναζητούν και ν' αναγνωρίζουν το ζητούμενο. Επί μήνες το "ένστικτό μου" που λένε έκοβε φάτσες και απέρριπτε. Φυσικά, σε αυτήν την κατάσταση "υψηλής προσοχής" όπως την αποκαλώ, μόλις βρήκα το κατάλληλο άτομο, χτυπήσαν όλα τα καμπανάκια.

Μα ήσουν τόσο κ##όφαρδος; θα ρωτήσει κανείς.
Αγαπητέ μου Lory ας μην έχουμε τόσο μεγάλη ιδέα για τη μοναδικότητά μας, δυστυχώς είμαστε πολύ πιο προβλέψιμοι απ' ότι νομίζουμε. Το τι είμαστε ζωγραφίζεται επάνω μας, σε κάθε μας νεύμα, βλέμμα, κίνηση.
Αυτό που μας ταιριάζει υπάρχει γύρω μας και μάλιστα περισσότερες από μία φορές. Εμείς συνήθως είμαστε ανίκανοι να το εντοπίσουμε, απλά γιατί δεν γνωρίζουμε τι είναι αυτό που μας ταιριάζει, αφού οι περισσότεροι (αν όχι όλοι, να που γίνομαι κι εγώ απόλυτος:D) άνθρωποι έχουμε λανθασμένη εικόνα για τον εαυτό μας. Αυτό είναι το δυστύχημα! Μην αφήνετε την ξερή λογική να σας καθοδηγήσει, η καρδιά σας ξέρει τι πρέπει να διαλέξει.

Σημείωση: Αυτό που περιγράφω μου έχει συμβεί κι άλλες φορές. Πάντα έβρισκα αυτόν που ήθελα για ό,τι ήθελα. Απλά τις υπόλοιπες φορές κατάλαβα ότι αυτό που ζητούσα δεν ήταν αυτό που μου έπρεπε και φρόντιζα ν' αποχωρήσω ευγενικά (όχι πάντα ευγενικά δηλαδή,αλλά πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις, όπου έφυγα τρέχοντας ή κλωτσηδόν). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλλο εννουσα οταν ειπα οτι η φραση ειναι λαθος. Ισως επρεπε να πω οτι ειναι λαθος διατυπωμενη. Τεσπα.

Έλα όμως που υπήρχε και το ήξερα, όπως ήξερα ότι θα τη βρω σύντομα.
Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη μεταξυ του "ξερω χωρις να μπορω να το αποδειξω-αρα πιστευω" και του "ελπιζω παρα πολυ" ομως...

Τώρα πώς έγινε και το βρήκα; Από τη στιγμή που το σχηματοποίησα μέσα μου και το ζήτησα μέσα από την ψυχή μου, ο χαοτικός μου εγκέφαλος (ίδιο μοντέλο με αυτόν που έχετε κι εσείς, μόνο με καμμένες μερικές φλάντζες) προσάρμοσε όλα του τα αισθητήρια στο ν' αναζητούν και ν' αναγνωρίζουν το ζητούμενο. Επί μήνες το "ένστικτό μου" που λένε έκοβε φάτσες και απέρριπτε. Φυσικά, σε αυτήν την κατάσταση "αυξημένης προσοχής" όπως την αποκαλώ, μόλις βρήκα το κατάλληλο άτομο, χτυπήσαν όλα τα καμπανάκια.
Ουσιαστικα σκεφτηκες τι θελεις και το εψαξες. Common sense.

Αυτό που μας ταιριάζει υπάρχει γύρω μας και μάλιστα περισσότερες από μία φορές.
Μισο λεπτακι Χαος.Πριν λεγαμε για το τελειο ταιρι. Ισχυριζεσαι οτι υπαρχουν πολλα τελεια ταιρια μας και απλα δε τα βλεπουμε ; :hmm:Λιγο "μεγαλη κουβεντα" το ακουω. Αλλο τωρα αν μας ταιριαζουν καμποσα ατομα, αλλα και λογω των διαφορων μικρο-συμβιβασμων που κανουμε.

Εμείς συνήθως είμαστε ανίκανοι να το εντοπίσουμε, απλά γιατί δεν γνωρίζουμε τι είναι αυτό που μας ταιριάζει, αφού οι περισσότεροι (αν όχι όλοι, να που γίνομαι κι εγώ απόλυτος:D) άνθρωποι έχουμε λανθασμένη εικόνα για τον εαυτό μας. Αυτό είναι το δυστύχημα! Μην αφήνετε την ξερή λογική να σας καθοδηγήσει, η καρδιά σας ξέρει τι πρέπει να διαλέξει.
Αυτο ειναι αληθεια.Και οχι μονο λαθος εικονα για τον εαυτο μας, αλλα πολυς κοσμος δεν γνωριζει καν τον εαυτο του. Το να μαθαινεις τον εαυτο σου βεβαια δ εβλεπω πως εμποδιζεται απο την λογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μέγα Χάος, αυτό που περιγράφεις είναι γνωστό και ως Νόμος της Έλξης (Law of Attraction) ή τουλάχιστον έτσι το έχω ακούσει εγώ.. και πιστεύω πως συμβαίνει (το έχω δει κιόλας δηλ, δεν το πιστεύω μόνο). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Here we go with the new age stuff...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Here we go with the new age stuff...

σορρυ αλλά εγώ θα ήθελα επεξήγηση εδώ....
τι εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H αποψη που αναφερθηκε περι Νομου της Ελξης, υπαγεται στη σφαιρα του New Age κινηματος που αφορα διάφορα -συχνα- αυθεραιτα "πιστευω" που υοθετει ο καθενας, που αν καποια απο αυτα βγουν αληθινα, τοσο το καλυτερο, ομως μεχρι στιγμης σχεδον ολα στερουνται λογικης και επιστημονικης αποδειξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
H αποψη που αναφερθηκε περι Νομου της Ελξης, υπαγεται στη σφαιρα του New Age κινηματος που αφορα διάφορα -συχνα- αυθεραιτα "πιστευω" που υοθετει ο καθενας, που αν καποια απο αυτα βγουν αληθινα, τοσο το καλυτερο, ομως μεχρι στιγμης σχεδον ολα στερουνται λογικης και επιστημονικης αποδειξης.

κι αυτό δλδ τα κάνει μη ικανά να αναφερθούν σε μια κουβέντα? πρέπει να μιλάμε πάντα με επιστημονικές αποδείξεις?
:no:
από τη στιγμή που εκφράζουν την άποψη ενός συνομιλητή μας... δεν είναι καλό αν μη τι άλλο, να το συζητήσουμε - σχολιάσουμε - σκεφτούμε?
Δεν είναι απαραίτητο φυσικά να το ασπαστούμε... αλλά και να απαξιούμε δεν είναι πρέπον (κατ εμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποιος ειπε να μην αναφερθουν ; Ας αναφερθουν. Αμα αναφερονται ομως, επόμενο ειναι να μπορει να σχολιαστουν κιολας. Δεν εχω και την καλυτερη αποψη για το new age, γιαυτο και το σχολιο. Καποιος αλλος μπορει αντιστοιχα να απαξιωσει την επιστημη, τη λογικη κλπ. Ας το κανει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...και τι θα πει new age δηλαδή? Από που μας προέκειψε πάλι καινούργια ταμπελίτσα...Ουφ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ποιος ειπε να μην αναφερθουν ; Ας αναφερθουν. Αμα αναφερονται ομως, επόμενο ειναι να μπορει να σχολιαστουν κιολας. Δεν εχω και την καλυτερη αποψη για το new age, γιαυτο και το σχολιο. Καποιος αλλος μπορει αντιστοιχα να απαξιωσει την επιστημη, τη λογικη κλπ. Ας το κανει. :)

Ο τρόπος που απάντησες με μια φευγαλέα φράση...ήταν όπως το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον, απαξιωτικός.
Το να σχολιαστεί κάτι απλά για να σχολιαστεί... δεν έχει νόημα.... ειδικά από άνθρωπο σαν εσένα με ευκολία στον γραπτό λόγο και πληθώρα επιχειρημάτων.
Το να σχολιαστεί για να γίνει εποικοδομητική κουβέντα ναι, είναι το ζητούμενο μέσα σε ένα φόρουμ.

Συμφωνώ με την έκφραση της διαφωνίας με επιχειρήματα αλλά όχι με μια φράση που ουσιαστικά λέει "ωχου τωρα.... "

και είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μήπως να προσδιορίσουμε αυτό το new age σε κάτι περισσότερο συγκεκριμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μια ρουμανικη παροιμία λέει «Ο θεός δεν σου φορτώνει ποτέ παραπάνω απʼότι μπορείς να κουβαλήσεις»

Εθελοτυφλώ αν μπορώ να το αντέξω. Και ελπίζω να εθελοτυφλεί σε όλα αυτά που δεν του αρέσουν σε μένα, που δεν μπορώ ή δεν θέλω να αλλάξω. Η τέλεια σχέση, η τέλεια ζωή, ο τέλειος σύντροφος …δεν υπάρχουν. Εκτός και αν φοράς ροζ γυαλιά και δεν βλέπεις την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
...και τι θα πει new age δηλαδή? Από που μας προέκειψε πάλι καινούργια ταμπελίτσα...Ουφ..
Δε θα λεγα καινουργιο, κοντευει μισο αιωνα :P

Το "ταμπελιτσα" με την κακη εννοια το λες ; Δε νομιζω να εχει. Απλα πριν 25 χρονια καποιοι αποφασισαν να το αποκαλεσουν ετσι καθως αφορουσε πολλους τομεις και θεματα.
--------------------

(εχει τρελαθει το δικτυο μαλλον, μου βγαζει το φορουμ χωρις χρωματα, μου σβηνει τα κειμενα..γγκκκρρ)

ΚΕ, καταλαβα τι εννοεις. Κατι σαν το ποστ της Isiliel τωρα μολις ; (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ! :P)

Προσωπικα δε νομιζω οτι υπαρχει "σχολιασμος για τον σχολιασμο". Σχολιαζοντας εκφερουμε αυτοματως γνωμη. Απλα με μικρο σχολιο δεν τεκμηριωνουμε/αναλυουμε, γιατι μπορει να μη χρειαστει ή γιατι μπορει να ειναι και εκτος θεματος (πχ εδω). Πιστεψε με αν ανοιχτει θεμα με New Age μονο μικρα σχολια δε θα χω να κανω ! :P

Η roumana ,μας επανεφερε στο τοπικ, με μια παροιμοια που δε ξερω αν συμφωνω, αλλα συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπε. Well said !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην κάνεις πλάκα, εγώ έτσι το είπα. :P

Θα σου απαντήσω φίλε Lorien με τα λόγια του Καπετάνιου:
Μήπως να προσδιορίσουμε αυτό το new age σε κάτι περισσότερο συγκεκριμένο;
..διαφορετικά κυνδυνεύουμε να πέσουμε σε επικύνδυνες γενικεύσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top