Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ε μα επειδη συμφωνουμε στην ουσια γιαυτο και στο συζητησα. Σιγουρα δεν ειναι απλο το θεμα, σιγουρα πολυς κοσμος κανει εκτρωσεις απο απροσεξια, και σιγουρα οποιαδηποτε πληροφορια ακουμε μπορει να μην ειναι 100% ακριβης. Γιαυτο λεω εγω τωρα, επειδη τα νουμερα παιζουν, επειδη ουτε καν η επιστημη δε μπορει να μας δωσει λυση στην απολυτη προφυλαξη ή σε απολυτα ακριβεις μεθοδους μετρησεις κυκλου γυναικας κλπ, ναι μεν να κατακρινουμε τις εκτρωσεις , αλλα οχι γενικα και απολυτα.

Και καλως ή κακως, τα νουμερα παιζουν κι αυτα το ρολο τους, μας καθοδηγουν οσο να ναι. Αλλο να εχεις 0.1% πιθανοτητα να αποτυχεις στην προφυλαξη (παιρνοντας ολα τα μετρα που μπορεις) και αλλο 3 % ή 8% , ετσι δεν ειναι ; Το ιδιο αυστηρη θα ησουν και στις 2 περιπτωσεις ;

Αυτα δε μειωνουν την σημασια του να αποφευγουμε τις εκτρωσεις. Απλα δινουμε ολες τις πτυχες του θεματος , ωστε να καλυπτεται και το τοπικ απο ολες τις μεριες οταν το διαβαζει καποιος. :)

Sorry που σου φανηκα επιθετικος

hug ? :happy:

Oooooooooook.. Τώρα κατάλαβα!!!!:hehe: Sorry κ από μένα που ήμουν κάπως!!! Φίλοι!!!:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, όλα τα παραπάνω τα έχει και ένα ποντίκι (καρδιά, πεπτική οδός, πόδια, αναπαραγωγικά όργανα, νεφρά, μάτια κλπ) αλλά δεν νομίζω να νιώθετε τόσο άσχημα όταν τα σκοτώνετε.

τι λες παιδακι μου? :P

:mad17:


:wall::wall::wall::wall::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί; Δεν ισχύει;

το ότι ισχύει δεν σημαίνει ότι έχει την ίδια συναισθηματική βαρύτητα βρε Λία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το ότι ισχύει δεν σημαίνει ότι έχει την ίδια συναισθηματική βαρύτητα βρε Λία μου.
Σαφώς, αλλά απο τη στιγμή που ισχύει κάτι τέτοιο, ε μην χρησιμοποιείτε σαν επιχειρήμα τα περι καρδούλας, συκωτιού κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ρε λια ωρες ωρες με κουφαινεις.
δεν ξερω ΤΙ να σου απαντησω ετσι που παει η συζητηση, με μερικα κουλα που διαβαζω εδω!


δλδ εσενα σου φαινονται λογικα αυτα που λες?
εννοω, περι παιδιου, εμβρυου και ποντικιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διάβασα ένα επιχείρημα και απάντησα στο συγκεκριμένο επιχείρημα. Το γενικότερο πλαίσιο της συζήτησης το αφήνω απέξω, εγώ απαντάω μόνο στο συγκεκριμένο επιχείρημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω ότι η συζήτηση έχει φτάσει στα πλαίσια δημοτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι ισοπεδώνεις τη γενική σημασία του θέματος.
Ναι, χαίρω πολύ, είναι ένα ποντικάκι το μωρό... τι να το κάνει αυτό το επιχείρημα η μάνα, που σκέφτεται να κάνει έκτρωση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι ισοπεδώνεις τη γενική σημασία του θέματος.
Ναι, χαίρω πολύ, είναι ένα ποντικάκι το μωρό... τι να το κάνει αυτό το επιχείρημα η μάνα, που σκέφτεται να κάνει έκτρωση;;;
Ποιά μάνα; Δεν ήξερα οτι μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση, είχα μείνει με την εντύπωση οτι ήταν φιλοσοφικό το θέμα, non?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς.
Η υποψήφια μαμά θα αποφασίσει, Λία μου... όχι το ποντικάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες όμως... Ποιά μάνα; Το θεματάκι είναι υποθετικό...νομίζω δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είπα, η υποψήφια μάνα.
Γιατί λέμε υποθετικά, αλλά σε κάτι τέτοια δεν αποφασίζουν τα μαθηματικά και το μήκος του μηρού του εμβρύου, αν θα το κρατήσει πια ή όχι... είναι ΚΑΙ πολύ συναισθηματικό θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είπα, η υποψήφια μάνα.
Γιατί λέμε υποθετικά, αλλά σε κάτι τέτοια δεν αποφασίζουν τα μαθηματικά και το μήκος του μηρού του εμβρύου, αν θα το κρατήσει πια ή όχι... είναι ΚΑΙ πολύ συναισθηματικό θέμα...
Είναι επιλογή μου να μην σκέφτομαι τόσο συναισθηματικά και οφείλεις να τη σεβαστείς. Μπορούμε να κρίνουμε τους άλλους απο τις πράξεις τους (προσωπικά είμαι υπερ του "μην κρίνεις για να μην κριθείς" αλλά τέσπα) αλλά σίγουρα όχι για τα συναισθήματα τους ή την απουσία αυτών!
(πειρατή σουτ εσύ :P είσαι η εξαίρεση στο παραπάνω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τελικά σκέφτεσαι για σένα ή για το γενικό φαινόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα ο,τι λέω για το γενικό φαινόμενο προέρχονται απο την κρίση μου ως άτομο. Και η κρίση μου για αυτό το θέμα δεν περιλαμβάνει συναισθηματισμούς, οπότε αυτό θα φανεί αναπόφευκτα και στην άποψη μου. Δηλαδή με τι να κρίνω; Με τη δική μου ιδιοσυγκρασία ή με τη δική σου πχ; :confused:
Και στην τελική γιατί έχουν τόσο πρόβλημα οι γυναίκες αν μια άλλη δεν βλέπει ένα θέμα τόσο συναισθηματικά όσο αυτές; Ειδικά στο θέμα του παιδιού υπάρχει μια γενικότερη υστερία (δεν μιλάω για τα μέλη του e-steki αλλά γενικότερα), έτσι και δεν σου φαίνεται τραγικό και ισοπεδωτικό συναισθηματικά να κάνεις έκτρωση πέφτουν να σε φάνε λες και κάνεις σεξ χωρις προφυλάξεις ή λες και έχεις κάνει πέντε εκτρώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, οκ, καταλαβαίνω τι λες.
Απλά αφού μιλάμε γενικά για την έκτρωση...
Εγώ πιστεύω ότι πάντα γίνεσαι πιο συναισθηματική, όταν είσαι ήδη έγκυος και είναι πλέον υπαρκτό το ζήτημα: έκτρωση ή όχι;
Και ότι ταράζεσαι πολύ από την επέμβαση. Άλλωστε οι ορμόνες κάνουν σαν τρελές...

Από κει και πέρα, όταν ήμουν στην εφηβεία, έλεγα "τι λε καλέ, αν μείνω έγγυος -κούφια η ώρα- θα το ρίξω". Ακόμα και στα 20 μου, με 4ετή σχέση, δε θα το ήθελα. Αλλά σιγά σιγά, επειδή μεγάλωνα εγώ κι επειδή η ηλικία μου είναι με αντικειμενικά κριτήρια όλο και λιγότερο ακατάλληλη (λέμε τώρα) για να γίνω μαμά... γέρνει η τραμπάλα προς την άλλη.

Και πλέον λέω, ΑΝ μείνω έγγυος, είναι όλο και πιο αδύναμο το επιχείρημα "μα δεν είμαι παντρεμένη/ δε θα τον παντρευτώ" και επικρατεί το "μήπως είναι επιπόλαιο και τσάμπα πόνος να απορρίψω μία ψυχούλα".

Και η διαφορά μας, Λία, είναι ότι πλέον το βλέπω σαν ψυχούλα, κι ας μου λέει ο γιατρός "μα είναι γυρίνος ακόμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν αποκλείω καθόλου την περίπτωση αν μου συμβεί λόγω ορμονών ή οτιδήποτε να σκέφτομαι διαφορετικά. Αλλά δεδομένου οτι τώρα σκέφτομαι έτσι, ε έτσι απαντάω! Δεν μπορώ να απαντήσω και να σκέφτομαι με βάση τον πιθανό μελλοντικό τρόπο σκέψης μου!
Και φυσικά εννοείται οτι όσο μεγαλώνεις τόσο πιο δύσκολα κάνεις μια έκτρωση. Όχι γιατι (προσωπικά τουλάχιστον) το βλέπεις σαν ψυχούλα αλλά επειδή καθώς μεγαλώνεις μειώνονται οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να θες να το ρίξεις. Πχ αν μου συνέβαινε σε μια ηλικία που θα είχα φτάσει επαγγελματικά εκει που θα ήθελα και θα μπορούσα να το θρέψω και το ήθελε και ο πατέρας, ε θα το κρατούσα. Άλλωστε δεν είπα ποτέ οτι δεν θέλω να κάνω παιδιά. Θέλω και πολύ μάλιστα, αλλά υπο τις κατάλληλες συνθήκες. Θέλω να προσφέρω πολλά στα παιδιά μου και αν έβλεπα οτι οι συνθήκες δεν το επέτρεπαν θα προτιμούσα να μην κάνω το παιδί τότε, παρά να το κάνω και να αναγκαστώ να μειώσω κατα πολύ αυτά που θα είμαι σε θέση να του προσφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κοίτα, η "τυχαία" εγκυμοσύνη που περιγράφεις, μου ακεούγεται ιδανική περίπτωση εμένα... αλλά ένηγουεη! :)

Εγώ λέω, εν τέλει: αν μείνω αύριο έγγυος κατά λάθος... είναι πολύυυυ πιθανό να το κρατήσω. Και δεν έχω στρώσει καριέρα ακόμα, ούτε θα παντρευτώ τον ιχλίμπεντιχ...

Και αντίστοιχα, αν μία κοπέλα 29 με καριέρα και σταθερή σχέση το έριχνε, θα την αποδοκίμαζα. Αν μία κοπέλα 17, με ασταθή σχέση το έριχνε, θα το θεωρούσα αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Μέχρι πρόσφατα έλεγα πως μέχρι ενός σημείου θεωρώ πως τον πρώτο λόγο πρέπει να έχει η "γυναίκα". Από ένα σημείο και μετά το σημείο αναφοράς έχει να κάνει με το κυοφορούμενο και το λόγο έχει η "μητέρα" και οι υπεύθυνοι για να το φέρουν ασφαλή στον φωτεινό μας κόσμο. Το πρόβλημα αφορά στον προσδιορισμό αυτού του σημείου όπου βιολογία, γενετική, θρησκεία, νομική, ιατρική, ηθική, φιλοσοφία, πολιτική, κοινωνία και ό,τι άλλο βγάζει γλώσσα το τοποθετεί σε διαφορετικά χρονικά σημεία, κάποιες δε απόψεις το θέλουν τοποθετημένο ακόμα και στο στάδιο της εμφύτευσης, της σύλληψης ή άλλο, άλλες δε απόψεις το θέλουν τοποθετημένο στο άλλο άκρο στην γέννηση του ζωνταντού παιδιού.

Η άποψη σε αυτό το θέμα ενδεχομένως να χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις. Η δική μου άποψη θέλει την κάθε περίπτωση διαφορετική. Δεν υπάρχει γενικός κανόνας η έκτρωση είναι κάτι το σωστό ή κάτι το λάθος. Κάθε περίπτωση έχει τα δικά της δεδομένα και οι σταθμίσεις διαφέρουν κατά συνέπεια και η ηθικότητα της κατάληξης κάθε φορά. Ας μην υπάρχει αυτή η ισοπέδωση σε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top