Περί πληθυντικού ευγενείας

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα αγγλικά είχαν παλιότερα, αλλά τελικά εξαλείφθηκε ο ενικός και πλέον χρησιμοποιείται πάντα πληθυντικός ευγενείας (που ουσιαστικά έχει καταλήξει να θεωρείται ενικός).

δεν το ηξερα αυτο..
τωρα ειναι you are πχ..
παλια πως ηταν ο ενικος?

πρωτα φορα το ακουω..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mαγia h melicca

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
σιγουρα αυτο το θεμα ειναι καπως περιπλοκο. Η ευγενεια δε συνεπαγεται παραιτητως με πληθυντικο. Ωστοσο ειναι εκνευριστικο οταν καποιος που δεν γνωριζεις να σου μιλαει στον ενικο , ενω υπαρχει ενα χασμα γενεων. Γενικως αυτο που με νευριαζει ειναι τα μικρα παιδακια που μιλανε σε ΟΛΟ τον κοσμο στον ενικο και οι γονεις τους δεν τα διορθωνουν.Δεν γινεται τωρα ενα 5χρονο να μιλαει σε εναν 40αρη στον ενικο! Αν μαθεις απο μικρος να συμπεριφερεσαι ευγενικα ,στο μελλον σιγουρα ξερεις να ξεχωριζεις που θα χρησιμοποιεις πληθυντικο ευγενειας και που semi-formal ..
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
σιγουρα αυτο το θεμα ειναι καπως περιπλοκο. Η ευγενεια δε συνεπαγεται παραιτητως με πληθυντικο. Ωστοσο ειναι εκνευριστικο οταν καποιος που δεν γνωριζεις να σου μιλαει στον ενικο , ενω υπαρχει ενα χασμα γενεων. Γενικως αυτο που με νευριαζει ειναι τα μικρα παιδακια που μιλανε σε ΟΛΟ τον κοσμο στον ενικο και οι γονεις τους δεν τα διορθωνουν.Δεν γινεται τωρα ενα 5χρονο να μιλαει σε εναν 40αρη στον ενικο! Αν μαθεις απο μικρος να συμπεριφερεσαι ευγενικα ,στο μελλον σιγουρα ξερεις να ξεχωριζεις που θα χρησιμοποιεις πληθυντικο ευγενειας και που semi-formal ..
:)

Mικρή σημασία έχει το 5χρονο που θα μιλήσει στον ενικό σε κάποιον μεγαλύτερο... Ελάχιστη θα έλεγα...


Τώρα εγώ δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ πληθυντικό ευγενείας, ιδιαίτερα όπως έχω συνηθίσει να κάνω με μεγαλύτερους και άτομα που δεν γνωρίζω, αν και αυτή την στιγμή με άτομα της ηλικίας μου ή μικρότερα απευθύνομαι στον ενικό, καθώς, εγώ τουλάχιστον, νιώθω άβολα όταν μου μιλάνε στον πληθυντικό τώρα... Νιώθω ότι με ειρωνεύονται...

Εξαίρεση σε αυτό είναι τα άτομα που γνωρίζω πάρα πολύ καιρό και είναι μεγαλύτερα ή που μου έχουν δώσει το θάρρος, όπως και αυτά που έχω γνωρίσει στο ίντερνετ και μιλούσαμε εξ' αρχής στον ενικό, όποτε δεν μου βγαίνει να το γυρίσω στον πληθυντικό μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
, εγώ τουλάχιστον, νιώθω άβολα όταν μου μιλάνε στον πληθυντικό τώρα... Νιώθω ότι με ειρωνεύονται...

Εκφραζεις απλα την πλειοψηφια των συνομηλικων σου,των σημερινων νεων - οι οποιοι δε δινουν τοση αξια σε (ανουσιες κατ αυτους) τυπικοτητες. Τυπικοτητες που δεν κατανοουν,γιατι δεν τις θεσμοθετησαν....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εκφραζεις απλα την πλειοψηφια των συνομηλικων σου,των σημερινων νεων - οι οποιοι δε δινουν τοση αξια σε (ανουσιες κατ αυτους) τυπικοτητες. Τυπικοτητες που δεν κατανοουν,γιατι δεν τις θεσμοθετησαν....:P

Να σου πω την αλήθεια, διαφωνώ...
Εγώ θεωρώ και χρησιμοποιώ τον πληθυντικό, όχι απαραίτητα από τυπικότητα αλλά από σεβασμό... Και τον εαυτό μου δεν τον θεωρώ και τόσο σεβάσμιο άτομο ώστε να αξίζω να μου μιλήσουν στον πληθυντικό... Τουλάχιστον όχι προς το παρόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, διαφωνώ...
Εγώ θεωρώ και χρησιμοποιώ τον πληθυντικό, όχι απαραίτητα από τυπικότητα αλλά από σεβασμό... Και τον εαυτό μου δεν τον θεωρώ και τόσο σεβάσμιο άτομο ώστε να αξίζω να μου μιλήσουν στον πληθυντικό... Τουλάχιστον όχι προς το παρόν...

Eιναι λιγο παραδοξο να σεβεσαι εσυ,να θεωρεις τους αλλους σεβασμιους,αλλα να μη σε ενδιαφερει να σε σεβονται οι αλλοι - ασχετως της αποψης που εχεις για τον εαυτο σου. Συνηθως αυτο λειτουργει αμφιδρομα.:)

Μαλλον εχει παρει προς το παρον, το πανω χερι το "υπεράνω". Λογικα θα ισορροπησεις/επανελθεις σε κανονικα επιπεδα (σεβασμου) καποια στιγμη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα δεν έχω κάνει και τίποτα ιδιαίτερο, ώστε να χρειάζεται να μου δείχνουν σεβασμό μιλώντας μου στον πληθυντικό... Εξάλλου αρκετό σεβασμό μπορεί να δείξει κανείς και στον ενικό... Αν κάποιος βέβαια, δεν μοτ δείχνει τον σεβασμό που μου αρμόζει κι εμένα, είτε σαν άτομο είτε σε οποιαδήποτε περίπτωση, εγώ θα τον σεβαστώ ακόμη λιγότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ σε δυο περιπτώσεις τον πλυθυντικό ευγενείας. Όταν απευθύνομαι σε μεγαλύτερους ηλικιακά απ' εμένα και στα μέλη των φοιτητικών παρατάξεων. Σε ότι αφορά τον τρόπο προσφώνησής μου, δεν μ' αρέσει να με προσφωνούν χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό αριθμό. Δεν θα ξεχάσω τις πρώτες μέρες στη σχολή όπου οι καθηγητές μού απευθύνονταν στον πληθυντικό. Ευτυχώς υπάρχουν καθηγήτριες/ες που με φωνάζουν απλώς με το ονομά μου! :happy:

Μάλλον, ξενίζω με τη χρήση του πληθυντικού ευγενείας, γιατί μου θυμίζει δυο-τρεις συμμαθητές μου που με προσφωνούσαν πάντοτε με το επώνυμό μου. Περίεργος συνειρμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mαγia h melicca

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Mικρή σημασία έχει το 5χρονο που θα μιλήσει στον ενικό σε κάποιον μεγαλύτερο... Ελάχιστη θα έλεγα...

Ναι ισως,αλλα πιστευω πως αν μαθεις απο μικρος ειναι προτιμοτερο .! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Από μικρή ηλικία εχω καταλάβει απο τον κοινωνικό μου περίγυρο πως με τον πληθυντικό δείχνεις σεβασμό απέναντι στο πρόσωπο που μιλάς...
θα συμφωνήσω όμως με όσα παιδιά είπαν ότι αισθάνονται πως μιλο΄θν με ξένο όταν χρησιμοποιούν πληθυντικό...
για μένα είναι θέμα αρχών να μιλήσω σε κάποιον μεγαλύτερο που γνωρίζω ελάχιστα εώς καθόλου σε πληθυντικό...όχι όμως και σε όσους έχω οικειότητα...όπως φίλους,συγγενείς και γνωστούς...
όταν μιλάω σε μεγαλύτερο στον ενικό νιώθω ανεδής και πολλοί μάλιστα, ιδιαίτερα απο τις βόρειες ευρωπαϊκές χώρες το παρεξηγούν..

ανάλογα όμως παρά την ηλικία μου αισθάνομαι άβολα όταν κάποιος ξένος μου μιλά στον ενικό...εγώ δηλαδή δεν έχω το δικαίωμα να με σέβονται;

Μήπως η φίλη σου είμαι εγώ;;; Συμφωνώ απόλυτα. Τον χρησιμοποιούσα εδώ και χρόνια και λάμβανα ενικό και αγενή ενικό. Οπότε τους μιλάω απευθείας στον ενικό και κρατάω τον πληθυντικό για πολύ ιδαίτερες περιπτώσεις, όπου φαίνεται από μακριά πως θα εκτιμηθεί και θα ανταποδωθεί.....

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα...μου έχει τύχει άπειρες φορές...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα...μου έχει τύχει άπειρες φορές...:)
Ναι , αλλά σκέψου και το αντίθετο...
Αυτοί να σου μιλάνε και να σου ξηγιούνται ενικούρα
και εσύ να επιμένεις πληθυντικούρα...
Είναι σαν να τον κολλάς στον τοίχο και να του λες
¨μην παίρνουμε και πολλά θάρρετα! Δεν θέλω και πολλά-πολλά μαζί σου!¨ :pfff:
Αν το σκεφτείς ο άλλος τρώει κόμπλα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ναι , αλλά σκέψου και το αντίθετο...
Αυτοί να σου μιλάνε και να σου ξηγιούνται ενικούρα
και εσύ να επιμένεις πληθυντικούρα...
Είναι σαν να τον κολλάς στον τοίχο και να του λες
¨μην παίρνουμε και πολλά θάρρετα! Δεν θέλω και πολλά-πολλά μαζί σου!¨ :pfff:
Αν το σκεφτείς ο άλλος τρώει κόμπλα! :P

so what?
Πρέπει δλδ σώνει και ντε να θέλω πολλά - πολλά με τον άλλο?
Αν επέλεξε "με το έτσι θέλω" τον ενικό (==την οικειότητα, την φιλικότητα ή ενίοτε το "σε γράφω είσαι μικρός/ασήμαντος" κτλ) τότε ευχαρίστως να πάθει κόμπλα και μεγάλη μάλιστα!
Γιατί όχι δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Mικρή σημασία έχει το 5χρονο που θα μιλήσει στον ενικό σε κάποιον μεγαλύτερο... Ελάχιστη θα έλεγα...
Αντιθετως εχει πολυ μεγαλη σημασια.Η σωστη παιδεια ,η εκμαθηση καλων τροπων συμπεριφορας ,σεβασμου των μεγαλυτερων και ευγενειας οφειλει να ξεκινα απο τα πολυ πρωιμα σταδια της παιδικης ηλικιας ,για να εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.Αλλως ειναι πολυ δυσκολο να μαθει το παιδι να συμπεριφερεται ευγενικα,με σεβασμο προς τους μεγαλυτερους και γενικα να αποκτησει μια κουλτουρα κοσμιας συμπεριφορας σε προχωρημενα σταδια της παιδικης ηλικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αντιθετως εχει πολυ μεγαλη σημασια.Η σωστη παιδεια ,η εκμαθηση καλων τροπων συμπεριφορας ,σεβασμου των μεγαλυτερων και ευγενειας οφειλει να ξεκινα απο τα πολυ πρωιμα σταδια της παιδικης ηλικιας ,για να εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.Αλλως ειναι πολυ δυσκολο να μαθει το παιδι να συμπεριφερεται ευγενικα,με σεβασμο προς τους μεγαλυτερους και γενικα να αποκτησει μια κουλτουρα κοσμιας συμπεριφορας σε προχωρημενα σταδια της παιδικης ηλικιας.
Εχω παρατηρήσει πολλούς συμμαθητές του γυιού μου να αλλάζουν τρόπο συμπεριφοράς προς το ευγενικότερο μετά τα 10-12. Πριν μου μιλούσαν στον ενικό και μόλις πλησιάσανε στην εφηβεία και καταλάβανε την εικόνα που δίνανε πριν, άλλαξαν. (Μια και δεν νομίζω να ανακαλύψανε τον σεβασμό προς το πρόσωπό μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εχω παρατηρήσει πολλούς συμμαθητές του γυιού μου να αλλάζουν τρόπο συμπεριφοράς προς το ευγενικότερο μετά τα 10-12. Πριν μου μιλούσαν στον ενικό και μόλις πλησιάσανε στην εφηβεία και καταλάβανε την εικόνα που δίνανε πριν, άλλαξαν. (Μια και δεν νομίζω να ανακαλύψανε τον σεβασμό προς το πρόσωπό μου :P)
Αγαπητη Lugar το παραγειγμα που παραθεσατε δεν νομιζω οτι αντικρουει την παραθεση μου για το ποτε πρεπει να ξεκινα η διαπαιδαγωγηση των παιδιων σε οτι αφορα τους τροποτυς καλους συμπεριφορας...Το οτι σας μιλουσαν στον ενικο στην παιδικη τους ηλικια δειχνει ελλειψη σχετικης διαπαιδαγωγησης απο το περιβαλλον τους κατι που προφανως ή ενδεχομενως καποιος τους το εμαθε αργοτερα στο κοινωνικο τους περιβαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα θα πω το εξής:
ο πληθυντικός ευγενίας δεν υπάρχει πουθενά στην ελληνική. Είναι κάτι το ξενόφερτο.


Θυμάμαι σαν τώρα κάποιον που μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και πλκωθήκαμε άσχημα. Επίσης ένας ΕΠΟΠ στο στρατό μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και να κάθομαι προσοχή. Του απάντησα "έναν μπάσταρδο βλέπω"


ΥΓ. Στους μαθητές μου, τους λέω να μου μιλάνε πάντα στον ενικό.
ΥΓ2. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ ενοχλούμαι όταν μου μιλάνε υπάλληλοι στον πληθυντικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
so what?
Πρέπει δλδ σώνει και ντε να θέλω πολλά - πολλά με τον άλλο?
Αν επέλεξε "με το έτσι θέλω" τον ενικό (==την οικειότητα, την φιλικότητα ή ενίοτε το "σε γράφω είσαι μικρός/ασήμαντος" κτλ) τότε ευχαρίστως να πάθει κόμπλα και μεγάλη μάλιστα!
Γιατί όχι δλδ?
Το ίδιο λέμε!:)
Ο πληθυντικός είναι καλή.. ξήγα , αν θες να επισημάνεις -εκτός από την γενικότερη στάση σου- στον άλλο , ότι δεν θες πολλά-πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα θα πω το εξής:
ο πληθυντικός ευγενίας δεν υπάρχει πουθενά στην ελληνική. Είναι κάτι το ξενόφερτο.


Θυμάμαι σαν τώρα κάποιον που μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και πλκωθήκαμε άσχημα. Επίσης ένας ΕΠΟΠ στο στρατό μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και να κάθομαι προσοχή. Του απάντησα "έναν μπάσταρδο βλέπω"


ΥΓ. Στους μαθητές μου, τους λέω να μου μιλάνε πάντα στον ενικό.
ΥΓ2. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ ενοχλούμαι όταν μου μιλάνε υπάλληλοι στον πληθυντικό...
Σε οτι αφορα τον πλυθυντικο ευγενειας ...με την εννοια που υπαρχει πχ στα ισπανικα οχι ...Υπαρχει ομως το δευτερο προσωπο πληθυντικο που σαφεστατα χρησιμοποιειται ως πληθυντικος ευγενειας (οπως πχ και στα γαλλικα ,μια γλωσσα και μια κουλτουρα οπου δεν εννοειται σε αγνωστο, μεγαλυτερο ,ηλικιωμενο κλπ περιπτωσεις να απευθυνθει καποιος στον ενικο , χωρις να του δωθει η αδεια :οn se dit tu?...)Απορω που εσεις ως καθηγητης δεν το γνωριζετε....:eek:
Λυπαμαι για τις λοιπες θεσεις που εκφραζετε ,ιδιαιτερα αυτες που διδασκετε στους μαθητες σας ....Δεν μου προκαλουν πια καταπληξη ...μονο θλιψη για το επιπεδο της παιδειας καθηγητων και τι αγωγη διδασκουν στα ελληνοπουλα πλεον .Ευελπιστω το παραδειγμα σας να μην ειναι γενικευμενο και να αποτελειτε απλως μια εξαιρεση.
Θα κλεισω δηλωνωντας υπερηφανη για τους δασκαλους και τους καθηγητες που μου προσεφερε η χωρα μου στα σχολικα μου χρονια ,οι οποιοι ως υπευθυνοι εκπαιδευτικοι με μερακι και ζηλο μας εμαθαν και τον πληθυντικο ευγενειας που ,ναι,διαθετει η γλωσσα μας ,και σεβασμο στους μεγαλυτερους ( να δινουμε πχ τη θεση μας στο λεωφορειο σε αυτους που εχουν αναγκη),την ευγενεια και την αξιοπρεπη συμπεριφορα ,μαζι με τη μαθηση.Ηταν ομως αλλη η ποιοτητα των ανθρωπων αυτων ,εκπαιδευτικοι με κεφαλαια γραμματα, με οραμα και σεβασμο στο λειτουργημα τους .
υ.γ.Με τις παραπανω επισημανσεις μου δεν επιδιωκω να σας θιξω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μου κάνουν εντύπωση οι θέσεις σου περί πληθυντικού ευγενείας, rosa azul, διότι εσύ προσωπικά μέσα στο στέκι τον έχεις χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν και μόνο για να προσβάλλεις, όπως κάνεις και στο προηγούμενο μήνυμα. :hmm:
Αυτός ονομάζεται μάλλον "πληθυντικός αγενείας" (sic) :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μου κάνουν εντύπωση οι θέσεις σου περί πληθυντικού ευγενείας, rosa azul, διότι εσύ προσωπικά μέσα στο στέκι τον έχεις χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν και μόνο για να προσβάλλεις, όπως κάνεις και στο προηγούμενο μήνυμα. :hmm:
Αυτός ονομάζεται μάλλον "πληθυντικός αγενίας" :hehe:
Για τον πληθυντικο ευγενειας εχουμε ''συζητησει'' και σε αλλες περιπτωσεις ....Οι αποψεις μου γνωστες δεν θα τις επαναλαβω...οι αποψεις σας επισης ''εντελως ακριβοδικαιες , αντικειμενικες ,ευγενικες,σωστες και εκ του ασφαλους '' ....και δεν με ενδιαφερουν ...Εφεξης θα σας αγνοω.Προτιμω να συνομιλω με ανθρωπους επι ''ισοις οροις''.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top