Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;

Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν αντέχω ούτε να μην σκιρτά σαν τρελή η καρδιά για αυτόν, ούτε να νιώθω πως εκείνος δεν τρελαίνεται εξίσου για μένα. Φυσικά αν είμαι τρελή και παλαβή για εκείνον, δύσκολα θα τον αφήσω (τουλάχιστον όχι πριν να ξεθυμάνει έστω και λίγο αυτό που νιώθω), ακόμα κι αν εκείνος δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα. Αλλά αν εκείνος τρελαίνεται κι εγώ όχι, τότε έχουμε δράμα: θα αρχίσω πολύ σύντομα να ξενοκοιτάω και πιθανά μετά από λίγο να μη μείνω μόνο ..στο κοίταγμα.
Οπότε η καλύτερη επιλογή είναι να αγαπάς και να αγαπιέσαι ταυτόχρονα, αλλά αν δεν το 'χεις και δεν μπορείς για τον οποιονδήποτε λόγο εκείνη τη στιγμή να ψάξεις για κάτι άλλο ή απλώς να μείνεις μόνος, τότε το μόνο που σου μένει είναι να αφήσεις την ίδια την ζωή να σου ξεμπερδέψει το κουβάρι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (και είναι στατιστικά αποδεδειγμένο πως το σύμπαν πάντα σε "προσέχει" και φροντίζει να έχεις το "καλύτερο" που μπορείς). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ν' αγαπω και ν'αγαπιεμαι τρελλα...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Myrtle να υποθέσω ότι βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο τύπους και θες να επιλέξεις? Well, στο ερωτημα σου - αν πρεπει να ξεκινησουμε απο κάπου - θεωρω ότι πρεπει να μας πεις ακριβώς τι εννοείς με την λέξη "αγαπη" για να κατευθυνθούμε αναλόγως. Απ'την άλλη αν θες την ταπεινη γαμιστερή γνώμη μου, θα δώσεις μόνη σου την απάντηση σε αυτό. Ότι και να σου πει τώρα ο καθένας μας από εδω θα είναι βάση των εμπειριών του και των αντιλήψεων του, οπότε θα μετρήσει για σένα όσο η σόλα για την αγελάδα: δηλαδή καθόλου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekCthulhu, κατ'αρχήν, το θρεντ αυτό δεν γράφτηκε για να συζητήσουμε ένα προσωπικό μου πρόβλημα τόσο, όσο για να ακούσουμε γενικότερες απόψεις επί του θέματος (γι'αυτό άλλωστε και δεν είναι στα "επί προσωπικού"). Επιπλέον, ακόμα κι αν επρόκειτο για προσωπικό πρόβλημα, ε φαντάζομαι πως μετά από (πάνω από) 2 χρόνια, θα είχε λυθεί, οπότε και πάλι δεν θα ένιωθα έντονη ανάγκη να ακούσω την (κατά τα άλλα) εξαιρετική τοποθέτησή σου επι του θέματος (την ποια; ).

Παρ' όλα αυτά, όμως, μιας και είμαι ακόμα εδώ και βλέπω ότι αναβίωσε το θεματάκι, ας πω σε τι κατέληξα τελικά. Πιστεύω, ότι το ερώτημα "να αγαπάς ή να αγαπιέσαι" είναι παρόμοιο με το "να δίνεις ή να παίρνεις" (αγάπη στην προκειμένη περίπτωση). Καταλήγω λοιπόν, στο ίδιο συμπέρασμα που είχα καταλήξει και τότε. Σημαντικότερο είναι να αγαπάς ανιδιοτελώς ακόμα κι αν δεν καταφέρεις ποτέ να πάρεις πίσω την αγάπη που έδωσες. Σίγουρα πονάει περισσότερο αλλά είναι πιο ειλικρινές και πιο αληθινό από το να απολαμβάνεις μόνο αγάπη που δεν μπορείς να ανταποδώσεις.

Υγ: Συμφωνώ απόλυτα με όσους είπαν ότι προτιμότερο είναι να ισχύουν και τα δύο, αλλά τότε δεν θα υπήρχε το συγκεκριμένο θέμα προς συζήτηση. Υπάρχει, ακριβώς επειδή υπάρχει ο όρος "ένα από τα δύο". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
να αγαπαωωωωωω εννοειται!!! αν αγαπας γνωριζεις την αγαπη και την βιωνεις, μονο ετσι. αν αγαπιεσαι απλα χωρις να αγαπας, δν καταλαβαινεις τπτ. βεβαια και τα δυο μαζι ειναι το τελειο και σας στο ευχομαι σε ολους μεσα απ'τη καρδια μου!!!:D αλλα η ερωτηση επιβαλλει να επιλεξουμε.....λοιπον, να αγαπαω με 1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Νομίζω το πιο σημαντικό είναι να μπορώ να αγαπάω ειλικρινά χωρίς να με επηρεάζει το αν αγαπιέμαι αμοιβαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Και τα δύο, αλλά περισσότερο αξία έχει το πρώτο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ε μα αν μ'αγαπανε κι εγω ουτε που νιωθω κατι, δν εχει αξια, ισα ισα ειμαι και "κακος" ας πουμε......να αγαπαω!!!

θελω να αγαπω, οχι να αγαπιεμαι
να τους καταλαβαινω, οχι να με καταλαβαινουν
να με αδικουν, οχι να αδικω
να βοηθω, οχι να με βοηθανε
να συμπονω, οχι να με συμπονανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Να αγαπας φυσικα...Τι νοημα εχει να αγαπιεσαι χωρις να αγαπας???Μονο τον εγωισμο σου ικανοποιεις...τιποτα αλλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Και τα δυο πιστευω ειναι απαραιτητα....το ενα δεν εχει νοημα χωρις το αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και εδώ, μεγαλύτερη αξία έχει το δυσκολότερο:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Και εδώ, μεγαλύτερη αξία έχει το δυσκολότερο:redface:!

το δυσκολότερο που δίνεις ή το δυσκολότερο που δέχεσαι ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και τα δύο. Μόνο το ένα δεν έχει νόημα.

Ωστόσο έχω να θέσω μια ερώτηση.
Μιλούσα με έναν φίλο και μου έλεγε ότι το να θέλουμε να αγαπιόμαστε δηλώνει την αδυναμία του χαρακτήρα μας και τις ανασφάλειες μας.
Κατά πόσο πιστεύετε ότι ισχύει αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά! Εδώ και πολύ καιρό μου έχει καρφωθεί αυτή η ερώτηση στο μυαλό και δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση...Γι'αυτό είπα να ανοίξω ένα νέο θέμα (το πρώτο μου!) για να ακούσω και τις δικές σας απόψεις πάνω σε αυτό...

Τι είναι τελικά προτιμότερο;Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι; Να έχεις να δώσεις ή να μπορείς να λάβεις αγάπη,ενδιαφέρον και γενικά αισθήματα;:worry:

Το ερώτημα αυτό, φυσικά, έχει νόημα όταν μπορεί να ισχύει ένα μόνο από τα δύο σκέλη...Γιατί αν μπορούν να ισχύουν και τα δύο, τότε φυσικά δεν υπάρχει δίλημμα!:hmm:

Λοιπόν, περιμένω διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα, ώστε κάποια στιγμή να καταφέρω να σχηματίσω κι εγώ μια γνώμη...:hmm:

(Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Αν υπάρχει κλείστε το!)


Μάλλον να αγαπιέσαι αφού λες πως πρέπει να ισχύει το ένα μόνο σκέλος. Γιατί σκέφτομαι πως αν αγαπάς και δεν βρίσκεις ανταπόκριση θα είναι οδυνηρό. Οπότε καλύτερα να αγαπιέσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μάλλον να αγαπιέσαι αφού λες πως πρέπει να ισχύει το ένα μόνο σκέλος. Γιατί σκέφτομαι πως αν αγαπάς και δεν βρίσκεις ανταπόκριση θα είναι οδυνηρό. Οπότε καλύτερα να αγαπιέσαι.
Mα και αυτό προκαλεί πόνο, στον άλλον βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Mα και αυτό προκαλεί πόνο, στον άλλον βέβαια.

Ε τι μας νοιάζει, ο άλλος πονάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε τι μας νοιάζει, ο άλλος πονάει :P
Κακία ρε συ.
Βασικά είναι εγωιστικό αυτό.
Προσωπικά πολλές φορές προτιμάω να στεναχωρηθώ/πονέσω εγώ παρά να στεναχωρήσω κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μάλλον να αγαπιέσαι αφού λες πως πρέπει να ισχύει το ένα μόνο σκέλος. Γιατί σκέφτομαι πως αν αγαπάς και δεν βρίσκεις ανταπόκριση θα είναι οδυνηρό. Οπότε καλύτερα να αγαπιέσαι.

Ναι, μα όταν αγαπάς νιώθεις, αισθάνεσαι, ζεις! Όταν απλά σ' αγαπούν δεν νιώθεις τίποτα, μόνο λαμβάνεις, δέχεσαι και περιμένεις!

Δεν ξέρω στα σίγουρα ποιο είναι σημαντικότερο (γι' αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα) μα νομίζω πως τελικά θα επέλεγα το πρώτο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πιστευω πως το να αγαπας καποιον ειναι κατι τοσο δυνατο και εντονο που σε κανει να νιωθεις τοσο ζωντανος που δεν απαιτεις απο τον αλλον να σε αγαπησει.. Αλλωστε για εμενα αυτος ειναι ο "ορισμος" του να αγαπας καποιον (αν και δν γινεται να ορισεις κατι τοσο σημαντικο)... Να θυσιαζεις ακομα και τον ευατο σου για καποιον χωρις καποιο προσωπικο σου οφελος καθως η αμοιβη σου ερχεται οταν βλεπεις τον αλλον να χαμογελα.. Ακουγεται πολυ περιεργο και σχεδον αυτοκαταστροφικο αλλα ολοι μας νιωθουμε ετσι για καποιους ανθρωπους ακομα κι αν δν το καταλαβαινουμε. Καπου ειχα ακουσει οτι τα καλα παιδια αγαπανε ενω τα κακα παιδια αγαπιουνται...Μου εχει μεινει αυτη η φραση γιατι εχω ακουσει πολλες ιστοριες που την επαληθευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και εδώ, μεγαλύτερη αξία έχει το δυσκολότερο:redface:!

Τα δύσκολα συναισθήματα δεν έχουν καμμιά απολύτως αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
προτιμώ να αγαπιέμαι γιατί μου δίνει αυτοπεποίθηση:D
όταν αγαπάω..συνήθως πονάω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top