Μάτιασμα

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
πιστευω πολυ στο ματιασμα γιατι ματιαζομαι παρα πολυ συχνα και ολο βαζω τη γιαγια μου και την πεθερα μου να με διαβασουν.(η και οποιον αλλον ξερω οτι ξεματιαζει:P ) και εγω ξερω να ξεματιαζω αλλα τον εαυτο μου πρεπει να τον διαβασουν αλλοι. αυτος που μου εμαθε την προσευχη εμενα μου ειχε πει καποτε οτι μια γυναικα θα πεθαινε απ το ματι και μολις τη διαβασε αυτος αμεσως συνηλθε. εγω βλεπω και τον εαυτο μου...οταν ειμαι ματιασμενη ειμαι χαλια...με φοβερο πονοκεφαλο....με το που με ξεματιαζουν 2-3 ατομα συνερχομαι αυτοματως!!!! και οταν ξεματιαζω εγω αλλους μου λενε οτι τους περναει ο πονοκεφαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν πιστεύω στο μάτιασμα, και δεν με έχουν ματιάξει ποτέ. Δηλ. αυτά με πονοκεφάλους κλπ που υποτίθεται έχεις όταν είσαι ματιασμένος με πιάνουν 2-3 φορές το χρόνο, αν είμαι πολύ κουρασμένη, και περνάνε πάντα με ένα ντεπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
κι εγώ δεν πιστεύω στο μάτιασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν πιστεύω στο μάτιασμα, και δεν με έχουν ματιάξει ποτέ. Δηλ. αυτά με πονοκεφάλους κλπ που υποτίθεται έχεις όταν είσαι ματιασμένος με πιάνουν 2-3 φορές το χρόνο, αν είμαι πολύ κουρασμένη, και περνάνε πάντα με ένα ντεπόν.

αυτο δεν ειναι ματι παλαντινακι ... αν εχεις πονοκεφαλο απο ματι δεν περναει με οσα ντεπον κι αν παρεις...αυτη ειναι η διαφορα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το εχω γράψει ηδη, αλλά δεν πιστεύω ουτε στο μάτι, ούτε στο φρύδι, ούτε πουθενά.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι ματι παλαντινακι ... αν εχεις πονοκεφαλο απο ματι δεν περναει με οσα ντεπον κι αν παρεις...αυτη ειναι η διαφορα;)
ναι το ξέρω:)
γι'αυτό λέω ότι δεν πιστεύω γιατί δεν με έχουν ματιάξει ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το εχω γράψει ηδη, αλλά δεν πιστεύω ουτε στο μάτι, ούτε στο φρύδι, ούτε πουθενά.. :D

ούτε στο φρύδι έ; :hmm:

( ύποπτον... :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν δεχτούμε πως η σκέψη είναι κι αυτή ενέργεια, η αρνητική σκέψη είναι αρνητική ενέργεια που τη στρέφουμε -άθελά μας πολλές φορές- "εναντίον" κάποιου. Αυτή η αρνητική σκέψη/ενέργεια, ναι, μπορεί να επιρρεάσει αρνητικά.

Τώρα αν θέλετε να το ονομάσουμε μάτιασμα...so be it. :)

EDIT: Μόλις τώρα είδα πως τα έχει πει η ΚΟΥΕ στην προηγούμενη σελίδα πολύ πιο αναλύτικά και ωραία από μένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Πιστεύω στο μάτι και ματιάζομαι πολύ...Το έχω παρατηρήσει...Δεν είναι απλά πονοκέφαλος που δεν περνάει με ντεπόν όπως προαναφέρθηκε...Προσωπικά με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι...μια περίεργη αίσθηση που ομως δεν είναι ακριβώς πόνος...επίσης κακοδιαθεσία και νευράκια:redface:...Και όλα αυτά περνάνε μόνο με το ξεμάτιασμα της μανούλας...:D
Όσο για το αν ματιάζω....δεν μου έχουν κάνει παράπονα μέχρι τώρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πιστεύω στο μάτι και ματιάζομαι πολύ...Το έχω παρατηρήσει...Δεν είναι απλά πονοκέφαλος που δεν περνάει με ντεπόν όπως προαναφέρθηκε...Προσωπικά με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι...μια περίεργη αίσθηση που ομως δεν είναι ακριβώς πόνος...επίσης κακοδιαθεσία και νευράκια:redface:...Και όλα αυτά περνάνε μόνο με το ξεμάτιασμα της μανούλας...:D
Όσο για το αν ματιάζω....δεν μου έχουν κάνει παράπονα μέχρι τώρα:P

πες τα ρε πατυ κοπελα μου....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα είναι στο μυαλό του θύματος. Νομίζουμε ότι έχουμε ματιαστεί και έτσι μας παίρνει από κάτω και στη συνέχεια νομίζουμε ότι έχουμε ξεματιαστεί. Σωματόμορφη ψυχική αντίδραση λέγεται αυτό το πράγμα.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Είχαμε επισκέψεις στο σπίτι και σε κάποια στιγμή είπα στη μάνα μου ότι πονάει το κεφάλι μου και ότι με έπιασε ξαφνικά. Δεν πήγε το μυαλό μου στο ματιασμα. Μέσα σε 5 λεπτά είχε περάσει και όταν της το είπα μου είπε ότι είχε πει στην καλεσμένη μας να με ξεματιάσει πριν λίγη ώρα η οποία με είχε βρει ματιασμένη..Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό του ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μυαλο = συνειδητο + υποσυνειδητο.

Και βασικα....πως ξερεις οτι περασε ο πονοκεφαλος απο το ξεματιασμα και οτι δε θα περνουσε για αλλο λογο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε ματιάσματα και ξεματιάσματα...

Και πάντα το έχω απορία... Όταν "ξεματιάζουν" τι λογάκια λένε??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
πως ξερεις οτι περασε ο πονοκεφαλος απο το ξεματιασμα και οτι δε θα περνουσε για αλλο λογο
Δεν ξέρω, απλώς το πίστεψα ότι ήταν μάτιασμα μιας και ενώ ήταν πάρα πολύ έντονος ξαφνικά έφυγε τελείως!! Δεν ένιωθα τίποτα, ούτε ένα πονάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ισχυει δεν ισχυει το ξεματιασμα,απο την στιγμη μου σε εμενα τουλαχιστον πιανει δεν με απασχολει ιδιατερα απο εκει και περα.;)
Και στο υποσυνηδητο μου να ειναι,χαιρομαι που εστω κι εμμεσα μπορω να το "ελεγχω" εστω με αυτο.:D
Το σιγουρο ειναι παντως, οτι δεν ειμαι με ενα τηλεφωνο στο χερι να ζηταω ξεματιασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Marie , αυτο ειναι το θεμα. Το οτι δε ξερεις αν πιανει. Αν πιασει ----> ησουν ματιασμενος. Αν δε πιασει ----> φωναζουμε την επιστημη να μας δωσει ιατρικη αιτιολογηση (καυσαερια, προβλημα υγειας, ηλιος, εκνευρισμος κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν πιασει ----> ησουν ματιασμενος. Αν δε πιασει ----> φωναζουμε την επιστημη να μας δωσει ιατρικη αιτιολογηση (καυσαερια, προβλημα υγειας, ηλιος, εκνευρισμος κλπ).
Έχω την εντύπωση ότι το ξεματιασμα πιάνει πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εντυπωση ειναι, θα περασει :P
Προσωπικα εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που δεν επιασε.
Επισης για να ξερεις αν πιανει η οχι, πρεπει να ΜΗ ξερεις οτι σε ξεματιαζουν (τουλαχιστον αν θελουμε να αποφυγουμε το πλασεμπο).

Κατι αλλο. Οσες φορες ΔΕΝ παει ο νους μας στο ματι (οτι μας εχουν ματιασει και θελουμε ξεματιασμα), (γιατι ενταξει δε σκεφτομαστε ματι καθε φορα που νιωθουμε ασχημα) πως ξερετε οτι οντως δε σας εχουν ματιασει ;
Αρα ειναι εμεις τι σκεφτομαστε και που παει ο νους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε ματιάσματα και ξεματιάσματα...

Και πάντα το έχω απορία... Όταν "ξεματιάζουν" τι λογάκια λένε??? :hmm:

με την απορια θα μεινεις νανα μου:P
δεν κανει να λεμε τα λογια που λεμε οταν ξεματιαζουμε(ναι κι εγω ξερω να ξεματιαζω) γιατι ετσι χαλαει απο ολους οσους το ξερουν οχι μονο απο μενα...σαν αλυσιδα παει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 26 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top