Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
mania το οτι ΚΑΠΟΙΑ περιστατικα πεφτουν μεσα δεν αποδεικνυει τιποτα. Οσο και κουφο να σου φαινεται οτι καποιος μπορει να πετυχε "λεπτομεριες".

Για να πεις οτι ισχυει, πρεπει να επαληθευεται. Το ιδιο και η αστρολογια. Ριξε μια ματια στις συμβουλες που λενε καθε εβδομαδα για καθε ζωδιο. Ειναι τοσο γενκες και τοσες πολλες, που εχουν αρκετο ποσοστο "επιτυχιας" επειδη ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να ταιριαζουν.

Στα χαρτια και μαντει ακλπ, εχεις το ιδιο πραγμα σε πιο εξελιγμενη μορφη. Ποια η διαφορα ; Οτι στη μαντεια σου λενε πιο πολλες λεπτομεριες. Υπαρχει κι αλλη μια διαφορα ομως. Ξερουν και πιο πολλες πληροφοριες για σενα, απο οτι ο αρθρογραφος-αστρολογος ενος περιοδικου.

Εγινε τεστ σε καρτομαντεια, οπου το ΙΔΙΟ ατομο πηγε τη μια σαν αλητης,στενοχωρημενος,απογοητευμενος, κακομοιρης....και την αλλη κουστουμαρισμενος ευχαριστος χαμογελαστος, επαγγελματιας κλπ. Ε αλλα του παν τη μια , αλλα την αλλη. Λεγεται cold reading.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania το οτι ΚΑΠΟΙΑ περιστατικα πεφτουν μεσα δεν αποδεικνυει τιποτα. Οσο και κουφο να σου φαινεται οτι καποιος μπορει να πετυχε "λεπτομεριες".

Για να πεις οτι ισχυει, πρεπει να επαληθευεται. Το ιδιο και η αστρολογια. Ριξε μια ματια στις συμβουλες που λενε καθε εβδομαδα για καθε ζωδιο. Ειναι τοσο γενκες και τοσες πολλες, που εχουν αρκετο ποσοστο "επιτυχιας" επειδη ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να ταιριαζουν.

Στα χαρτια και μαντει ακλπ, εχεις το ιδιο πραγμα σε πιο εξελιγμενη μορφη. Ποια η διαφορα ; Οτι στη μαντεια σου λενε πιο πολλες λεπτομεριες. Υπαρχει κι αλλη μια διαφορα ομως. Ξερουν και πιο πολλες πληροφοριες για σενα, απο οτι ο αρθρογραφος-αστρολογος ενος περιοδικου.

Εγινε τεστ σε καρτομαντεια, οπου το ΙΔΙΟ ατομο πηγε τη μια σαν αλητης,στενοχωρημενος,απογοητευμενος, κακομοιρης....και την αλλη κουστουμαρισμενος ευχαριστος χαμογελαστος, επαγγελματιας κλπ. Ε αλλα του παν τη μια , αλλα την αλλη. Λεγεται cold reading.

Μα καμάρι μου αυτό σου λέω, σε εμένα επαληθέυετε σχεδών πάντα και δεν το έχω επάγγελμα, το κανω μόνο για τους δικούς μου, έχω βρεί απο ακαριαιους θανατους μέχρι πρώιν γκόμενους κάποιων γυναικών πρίν 15 χρόνια.

Τα λέω, μάλιστα όταν κάποιος σκέυτετε κάτι άσχετο του λέω τι ακριβώς σκέυτετε και τον κόβω για να του πώ να ηρεμήσει, μπορούν να σου τα πούν άνθρωποι που με ξέρουν, αποδεδειγμενα:)

Απο κεί και πέρα δεν θα ήθελα ούτε να σε πείσω ούτε να σου πώ έχεις λάθος, ούτε θα κάνω τον κόπο να σε πίσω απο την στιγμή που δεν με ξέρεις σαν χαρακτήρα, άν με ήξερες θα γνώρηζες ότι λέω αλήθειες και μόνο, πότε ψέμα για να εντυποσιάσω, αυτό πρέπει να το ξέρεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μα καμάρι μου αυτό σου λέω, σε εμένα επαληθέυετε σχεδών πάντα και δεν το έχω επάγγελμα, το κανω μόνο για τους δικούς μου, έχω βρεί απο ακαριαιους θανατους μέχρι πρώιν γκόμενους κάποιων γυναικών πρίν 15 χρόνια.

Τα λέω, μάλιστα όταν κάποιος σκέυτετε κάτι άσχετο του λέω τι ακριβώς σκέυτετε και τον κόβω για να του πώ να ηρεμήσει, μπορούν να σου τα πούν άνθρωποι που με ξέρουν, αποδεδειγμενα:)

Απο κεί και πέρα δεν θα ήθελα ούτε να σε πείσω ούτε να σου πώ έχεις λάθος, ούτε θα κάνω τον κόπο να σε πίσω απο την στιγμή που δεν με ξέρεις σαν χαρακτήρα, άν με ήξερες θα γνώρηζες ότι λέω αλήθειες και μόνο, πότε ψέμα για να εντυποσιάσω, αυτό πρέπει να το ξέρεις.:)


θυμησου οταν βρεθουμε τι θα κανουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
mania το κανεις σε γνωστα σου ατομα. Αν το κανεις και σε τελειως αγνωστα σου ατομα και σου βγαινει παλι παντα, τοτε τα ξαναλεμε.

Επισης ειναι τοσο μικρος ο αριθμος επιτυχιων που δε βγαινει συμπερασμα. Και απο τη στιγμη που συμβαινει σχεδον παντα σε συνολο 10-20 φορων, πως να στο πω...δεν ειναι χειροπιαστο.

Τωρα αν συγκεκριμενα εχεις μαντικες ικανοτητες, ενω εχω να σου πω : παιξε τζοκερ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania το κανεις σε γνωστα σου ατομα. Αν το κανεις και σε τελειως αγνωστα σου ατομα και σου βγαινει παλι παντα, τοτε τα ξαναλεμε.

Επισης ειναι τοσο μικρος ο αριθμος επιτυχιων που δε βγαινει συμπερασμα. Και απο τη στιγμη που συμβαινει σχεδον παντα σε συνολο 10-20 φορων, πως να στο πω...δεν ειναι χειροπιαστο.

Τωρα αν συγκεκριμενα εχεις μαντικες ικανοτητες, ενω εχω να σου πω : παιξε τζοκερ :P


ειπα σε άγνωστο ότι θα πεθάνει με βίαιο τρόπο και του πάτησε το αμάξι τον λαιμό, είπα σε άσχετο άτομο ότι έχει πρόβλημα υγείας και μου είπε ότι είχε καρδιά, είπα σε κοπέλα που πρωτογνώρισα ότι θα παντρευτεί κάποιον μελαχρινό άνδρα ψηλό αδερφό κάποιας φίλης και μετά απο αυτό μηλάσαμε μετά απο ένα εξάμηνο γίναμε φίλες και παντρέυτηκε τον αδερφό μου, θές κιάλα; :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ειπα σε άγνωστο ότι θα πεθάνει με βίαιο τρόπο και του πάτησε το αμάξι τον λαιμό,
Καμια συγγενεια με το Μητσοτακη ;



είπα σε άσχετο άτομο ότι έχει πρόβλημα υγείας και μου είπε ότι είχε καρδιά
Κατσε ρε συ μανια. Ξερεις ποσες εκατονταδες χιλιαδες ατομα στην μικρη χωρα μας εχουν προβληματα υγειας ; Το ποσοστο ειναι τερατιο. Ακομα κι αν δε το ξερουν οτι εχουν καποιο προβλημα. Εγω που δεν εχω καμια τετοια ικανοτητα αν βγω εξω και πω σε 100 ατομα οτι εχουν προβλημα υγειας
θα πεσω μεσα σε τουλαχιστον τα μισα !

είπα σε κοπέλα που πρωτογνώρισα ότι θα παντρευτεί κάποιον μελαχρινό άνδρα ψηλό αδερφό κάποιας φίλης
Εκτος και αν οι μη κοντοι μελαχρινοι ανδρες με αδερφες ειναι καποιο ειδος προς εξαφανιση, δε βλεπω κατι το εντυπωσιακο σε αυτο.

Για να πειθει το θεμα, πρεπει 1.να γινεται συνεχεια, 2.να γινεται σε ασχετα ατομα. Οτιδηποτε αλλο καλλιστα μπορει να καλυφθει απο απλους κανονες πιθανοτητων, πριν παμε στην τελευταια λυση των "υπερφυσικων" δυναμεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καμια συγγενεια με το Μητσοτακη ;




Κατσε ρε συ μανια. Ξερεις ποσες εκατονταδες χιλιαδες ατομα στην μικρη χωρα μας εχουν προβληματα υγειας ; Το ποσοστο ειναι τερατιο. Ακομα κι αν δε το ξερουν οτι εχουν καποιο προβλημα. Εγω που δεν εχω καμια τετοια ικανοτητα αν βγω εξω και πω σε 100 ατομα οτι εχουν προβλημα υγειας
θα πεσω μεσα σε τουλαχιστον τα μισα !

Εκτος και αν οι μη κοντοι μελαχρινοι ανδρες με αδερφες ειναι καποιο ειδος προς εξαφανιση, δε βλεπω κατι το εντυπωσιακο σε αυτο.

Για να πειθει το θεμα, πρεπει 1.να γινεται συνεχεια, 2.να γινεται σε ασχετα ατομα. Οτιδηποτε αλλο καλλιστα μπορει να καλυφθει απο απλους κανονες πιθανοτητων, πριν παμε στην τελευταια λυση των "υπερφυσικων" δυναμεων.


πρώτα απο όλα δεν έχω σχέση με μιτσοτάκη:P

δέυτερον δεν αναφέρω πρόβλημα υγείας άν δεν ειναι σοβαρό, και πίστεψέ με είχε, όσο για τον ψηλό μελαχρινό αδερφός φίλης δεν μύρισα τα νύχια μου, όσες φορές τα είπα σε άγνωστους βγείκαν, τώρα ότι σου πώ ξέρω ότι δεν θα πιστείς άρα δεν μπορώ να σου αποδείξω τίποτα, πάντος πάντα βγαίνει,

Φιλη μου δούλευε σε μαγαζί χρόνια και εγώ την έπριζα ότι θα κάνει δικό της και με έκραζε, έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση δεν είχε τα οικονομικά, έφαγε ξαυνικά απόλυση και με την αποζημείωση άνοιξε μαγαζί και τώρα με φτύνει, σου λέω και πάλι, άν δεν θές να πιστέψεις πρόβλημα σου, δεν με ξέρεις και είναι λογικό να μην με πιστέυεις, δικαίωμα σου και καλά κάνεις να μην πιστέυεις ότι ακούς, σε χαίρωμαι για αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τώρα ότι σου πώ ξέρω ότι δεν θα πιστείς
Aν μου πεις οτι συμβαινει παντα και με ασχετα ατομα για τα οποια δε γνωριζεις τιποτα, τοτε (εφοσον δε λες ψεματα εννοειται) φυσικα και θα θα πιστω (μεχρι αποδειξεως του εναντιου) :)

δέυτερον δεν αναφέρω πρόβλημα υγείας άν δεν ειναι σοβαρό, και πίστεψέ με είχε
Και σου ξαναλεω, ξερεις ποσα ατομα εχουν σοβαρα προβληματα υγειας ; Αν ειναι 2 στα 10 , ειναι 20% πιθανοτητα να βρεις κατι σε ΑΣΧΕΤΟ ατομο, ποσο μαλλον αμα ξερεις και λιγα πραματα γιαυτο (πχ κληρονομικο ιστορικο κλπ).(γενικα μιλαω οχι για την περιπτωση που ανεφερες).

Φιλη μου δούλευε σε μαγαζί χρόνια και εγώ την έπριζα ότι θα κάνει δικό της και με έκραζε, έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση δεν είχε τα οικονομικά, έφαγε ξαυνικά απόλυση και με την αποζημείωση άνοιξε μαγαζί και τώρα με φτύνει,
Και αν δεν εκανε μαγαζι, απλα δε θα το θυμοσουν οτι ειπες κατι και δε "βγηκε" ;)

σου λέω και πάλι, άν δεν θές να πιστέψεις πρόβλημα σου,
Προβλημα ; Οχι δα. Κανενα προβλημα. Εσυ αν δε θες να με πιστεψεις οτι ΜΠΟΡΕΙ οσα λες να καλυπτονται απο νομους πιθανοτητων και οχι απο μυστικες δυναμεις, μπορει να χεις προβλημα (να σουρχονται ολοι για μαντειες :P ).

δεν με ξέρεις και είναι λογικό να μην με πιστέυεις,
Δεν ειναι αυτο, δεν παιζει τοσο ρολο το οτι δε σε ξερω. Περισσοτερο ρολο παιζει οτι μου περιγραφεις κατι το οποιο δε με αναγκαζει να καταφυγω σε μυστικες περιεργες ικανοτητες για να το εξηγησω :)

Και πιστεψε με, δεν εχω κανενα προβλημα να αποδεχτω τετοιες ικανοτητες. Αλλα για να αποδεχτουμε κατι , πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει.

Ενα κοριτσακι απο τη Ρωσια , που ειχε γινει χαμος κιολας, 15 χρονωνν περιπου, σε εβλεπε και σου ελεγε τι ασθενεια εχεις. Και δουλευε, πηγαινε ο κοσμος με τη σεσουλα ! Και οντως τα πετυχαινε ! Εγινε τοσο διασημο που το εμαθαν στην Αμερικη και καποιοι ερευνητες αποφασισαν να το ψαξουν. Εγιναν ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ τεστ και τελικα αποδειχθηκε οτι το κοριτσακι δεν επεφτε περισσοτερο "μεσα" απο οσο επετρεπαν νομοι πιθανοτητων. (σημειωτεον το κοριτσακι σπουδαζε ιατρικη ή διαβαζε ιατρικα βιβλια δ εθυμαμαι ποιο απο τα 2).

Και προσεξε οτι αυτο εγινε ολοκληρο θεμα, με εκατονταδες κοσμο να πηγαινει σε αυτην, με ερευνητες που πληρωσαν και πηγαν να την βρουν , την εφεραν στις ΗΠΑ, και εκαναν ενα σωρο ερευνες.

Οποτε ναι, δε πρεπει να πιστευουμε ευκολα, ακομα και αν μας αφορα αμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
χθες μια φιλη μου ειπε τα χαρτια της Κατινας δεν τα πιστευω αλλα τι να πω ολα βγηκαν...:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στην χαρτομαντεία. Είναι ένα άψυχο αντικείμενο χωρίς ενέργεια η τράπουλα, μεταφυσικό φετίχ. Μου αρέσουν μόνο οι φιγούρες της τράπουλας αλλά δεν έχω στο σπίτι ούτε τράπουλα ταρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι κάρτες ταρώ, δεν είναι μονάχα ένα απλοϊκό μαντικό εργαλείο. Είναι ένα πλήρες φιλοσοφικό και πνευματικό σύστημα. Είναι ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα. Είναι η "μέση οδός" και η "βασιλική οδός".
Κάθε κάρτα συμβολίζει σταθμούς στην πνευματική μας εξέλιξη και κρύβει πολλά αρχέτυπα σύμβολα.

Δεν πιστεύω στη χαρτομαντεία ούτε και σε άλλο σύστημα πρόβλεψης του μέλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Οι κάρτες ταρώ, δεν είναι μονάχα ένα απλοϊκό μαντικό εργαλείο. Είναι ένα πλήρες φιλοσοφικό και πνευματικό σύστημα. Είναι ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα. Είναι η "μέση οδός" και η "βασιλική οδός".
Κάθε κάρτα συμβολίζει σταθμούς στην πνευματική μας εξέλιξη και κρύβει πολλά αρχέτυπα σύμβολα.

Πςςςςς! Α...εμένα μου αρέσουν αυτά! Εξάπτουν τη φαντασία μου..... Λιονταράκια, Κριαράκια, καφές, όστρακα, χαρτιά, χαβαλές ή θάνατος! :P

Για να εξομολογηθώ την αμαρτία μου, τίποτα δεν με χαλαρώνει πιο πολύ από κάτι τέτοιες προβολές χαρτομαντών. Βάζω την TV να παίζει και με πέρνει τόσο γλυκά ο ύπνος που την κλείνω την επόμενη μέρα! :D

Αλλά ρε παιδιά σοβαρά τώρα, καλά για τα άστρα πες ότι είναι οι "κοσμικές" δυνάμεις του σύμπαντος που επηρεάζουν τα μικρομόρια του εγκεφάλου τη στιγμή της πρώτης έκθεσης στο περιβάλλον τα οποία με τη σειρά τους στοιχειοθετούν την ανθρώπινη προσωπικότητα η οποία χτίζεται εν δυνάμει πάνω στο αρχέγονο "ρει"! (πωπω τι πέταξα πάλι! :P).

Γι' αυτές τις προβλέψεις των χαρτομαντών, τα όστρακα και τους καφέδες, υπάρχει καμία έκφανση επιστημονικότητας να πει κανείς; Έστω και σουρεάλ ρε παιδί μου....να έχουμε κάτι να φαντασιωνόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γι' αυτές τις προβλέψεις των χαρτομαντών, τα όστρακα και τους καφέδες, υπάρχει καμία έκφανση επιστημονικότητας να πει κανείς; Έστω και σουρεάλ ρε παιδί μου....να έχουμε κάτι να φαντασιωνόμαστε!


αν δεν ήταν η κυρά Κατίνα από δίπλα που λέει τον καφέ αλλά ήταν ο μάστερ Λη που σου έλεγε τα φύλλα του τσαγιού στο Θηβέτ, θα ήταν κάτι διαφορετικό για την ψυχολογία σου πιστεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@parafernalia: τι σχέση έχει το quote που με έκανες με τις χαρτορίχτρες? Δεν κατάλαβα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
@parafernalia: τι σχέση έχει το quote που με έκανες με τις χαρτορίχτρες? Δεν κατάλαβα. :(

Μα για καλό το έκανα. Έχω καλό σκοπό εγώ! :confused: Απλά ρε παιδί μου, αυτό το "ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα" μου ακούστηκε "κάπως" ταξιδιάρικο! χιχι...

Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν άκουσα μια επιστημονική εξήγηση του πως κάποιος μαντεύει μέσα από τα χαρτιά, τα όστρακα και τους καφέδες. Πως βλέπουμε κάτι που δεν έχει συμβεί; Τι υπάρχει, αφού ακόμα δεν έχει υπάρξει; :hmm:

Καλοκαίρι είναι, ας χαλαρώσουμε και ας βάλουμε τη φαντασία μας να δουλέψει. Δεν μπορεί όλο και κάτι "σουρεάλ" θα επινοήσουμε το οποίο για μένα έχει τη δική του χαριτωμένη αξία, είτε είναι αλήθεια είτε όχι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι υπάρχει, αφού ακόμα δεν έχει υπάρξει; :hmm:

Kατά μία άποψη υπάρχει πάντα ενέργεια που πάντα ρει! ;)

Πάντως (σε ότι αφορά τις Ταρώ που λίγο έχω ασχοληθεί σε διαλογιστικό επίπεδο) λένε πως μπορούν να σου δείξουν το πιθανό μέλλον σύμφωνα με τις υπάρχουσες συνθήκες. Δηλαδή εάν δεν σου αρέσει αυτό που οι κάρτες θα δείξουν, μπορείς να το αλλάξεις διότι σύμφωνα με τη θεωρία της Ταρώ το μέλλον είναι ρευστό και όχι προδιαγεγραμμένο.

Παρ' όλ' αυτά δε θα χρησιμοποιούσα κανένα μαντικό σύστημα επειδή νιώθω πως η όποια γνώση του μέλλοντος περιορίζει τη φαντασία και τις ατελείωτες πιθανότητες και δυνατότητες που μπορεί αυτό να φέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν άκουσα μια επιστημονική εξήγηση του πως κάποιος μαντεύει μέσα από τα χαρτιά, τα όστρακα και τους καφέδες. Πως βλέπουμε κάτι που δεν έχει συμβεί; Τι υπάρχει, αφού ακόμα δεν έχει υπάρξει; :hmm:
το ότι δεν άκουσες ή ότι δεν υπάρχει μια επιστημονική απάντηση δε σημαίνει κι όλας ότι δεν υπάρχει κάτι... απλά μπορεί να μην έχει ακόμα βρεθεί το πως
και σε διάφορους πλανήτες δε μπορούμε να πάμε ακόμα γιατί η επιστήμη είναι πίσω, αλλά υπάρχουν!
Και πως ξέρουμε με σιγουριά ότι δεν έχει συμβεί ή δεν έχει υπάρξει?
Είμαστε σίγουροι πως ξέρουμε και έχουμε πλήρη νόηση όλων των χωροχρόνων?
Γνωρίζουμε όλες τις συμπαντικές διαστάσεις?
Υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένη απόδειξη ότι δεν υπάρχει αλλού ζωή?
Υπάρχει επιστημονικά τεκμηριωμένη απόδειξη ότι υπάρχει αλλού ζωή?

όχι κι όχι....
κάποια πράγματα απλά, ή τα πιστεύεις ή όχι....δεν υπάρχουν πάντα και για όλα αποδείξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ηταν πιο χρησιμο το πνευμα αμφισβητισης και αμφιβολιας που υγειως φαινεται να εχετε, να το επιστρατευατε περισσοτερο προς πραγματα που μαλλον ειναι μπαρουφες (χαρτομαντειες , ταρω κλπ) παρα στο αντιθετο ("και γιατι να μην ειναι αληθινα τα ταρω ; " ).

Μπορει να μην το εχω ψαξει αρκετα, αλλα οταν ακουω "Είναι ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα. Είναι η "μέση οδός" και η "βασιλική οδός"." περιμενω να αναφερεται σε καποια σοφη φιλοσοφια, και οχι σε ατομα που με μερικες καρτες εκμεταλευονται τις ανασφαλιες και την αγνοια των ανθρωπων, ενω ακομα και οι ιδιοι δε τα πιστευουν πραγματικα. Μεγαλη σχεση με τη φωτιση εχουν αυτοι οι τυποι...

Και ναι για καποια πραγματα δεν υπαρχουν αποδειξεις.....ακομα ! Αυτα τα λεγε ο κοσμος αιωνες τωρα. Μεχρι που ηρθαν για ολα οι αποδειξεις.

Ελα ομως που μερικες φορες υπαρχουν αποδειξεις οτι κατι δεν ισχυει και κανεις δε τις αναζητα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top