Χωρισμός... αλλα πώς;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακούω διάφορα περι χωρισμού και θέλω να ρωτήσω...

Λέει ξαυνικά στο έταιρο ήμησι πώς θέλει να χωρίσει και τον κράζουμε γιατί το κάνει...
Λέει πώς αγαπάει άλλον/η και θέλει να χωρήσει λέμε πώς φέρθηκε σκάρτα ενώ παράλληλα θα ήταν αλήτης ή τσ**λα άν έκανε παράλληλη σχέση..:worry:
Λέει πώς δεν μπορεί άλλο πάλι κρίνετε γιατί δεν έδωσε δέυτερη ευκαιρεία, μένει στην σχέση για την δέυτερη ευκαιρεία και άν συνεχείσει να μην αντέχει σε αυτή και θέλει να χωρήσει πάλι είναι σκύλα ή αλήτης γιατί δεν προσπάθησε αντί να πεί ευχαριστώ που πιέστικε για μια δέυτερη προσπάθεια...
Λεει χωρίζουμε και πάει με άλλον και κατακρίνετε.. αφού είναι χωρησμένη τι αφορά αυτόν που χώρησε σε πόσες μέρες μήνες θα πάει με κάποιον άλλο; δικαίωμα του δεν είναι; :hmm:

Πολλά ακούγοντε με τους χωρισμούς αλλα πάντα βγαίνει λάθος αυτός που ζητάει τον χωρησμό, ρωτώ λοιπόν, πότε ξέρουμε πώς θα χωρήσουμε; γιατί πάντα αυτός που ζητάει τον χωρησμό είναι το κάθαρμα η σκύλα κπλ και πάντα καλός αυτός που κλέγετε; ρωτήθηκε ποτέ αυτός που ζήτησε χωρησμό γιατί το έκανε; τον λυπήθηκε κανείς;

Και κάτι άλλο, γιατί πάντα παρηγορούμε κάποιον με ύπιο χαρακτήρα και όχι κάποιον με δηναμισμό; γιατί πάντα τα "καλά" παιδιά είναι τα αδικημένα; :hmm:

Πώς τελικά πρέπει να είναι ο χωρισμός για να είναι σωστός αυτός που χωρίζει;:hmm:

Τώρα να ακούσω γνώμες, ας τις μαζέψουμε όλες απο τα τόσα τόπικ που ζητάνε συμβουλές για χωρισμό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα επανέλθω αλλά σε πρώτη εκτίμηση να πω ότι ο χωρισμός για αυτόν που δεν τον έχει αποφασίσει/επιλέξει δείχνει πάντα δυσκολότερος. Αυτός που έκανε το βήμα και είπε "τέλος" κατά κανόνα είχε το χρόνο να το σκεφτεί και να το διαπραγματευτεί με τον...εαυτό του. Αυτός που μένει "πίσω" είναι συνήθως πιο ευάλωτος μιας και πρέπει να "Χωνέψει" κάτι τετελεσμένο σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα.

ϊσως για αυτό οι περισσότεροι παρηγορούμε αυτόν που μένει πίσω, ίσως για αυτό να μας φαίνεται πιο "αδικημένος"

"Σωστός" χωρισμός για μένα δεν υπάρχει. Ένας χωρισμός είναι χωρισμός και σχεδόν πάντα ο άλλος (κατά τη γνώμη μου ακόμα και αν κάνει στα καπάκια άλλη σχέση] πονάει... Συνταγές δεν υπάρχουν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Resident, όμως... υπάρχει σωστός χωρισμός. Αν η σχέση περνάει από τα χίλια κύματα ή αν δεν έχει πλέον κανένα απολύτως ενδιαφέρον, είναι ίσως η μόνη λύση.

Και κάτι άλλο, γιατί πάντα παρηγορούμε κάποιον με ύπιο χαρακτήρα και όχι κάποιον με δηναμισμό; γιατί πάντα τα "καλά" παιδιά είναι τα αδικημένα; :hmm:
Επειδή πάντοτε ο δυναμικός θεωρείται ο υποκινητής του χωρισμού, ακόμα και αν δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βασικά κατηγορείται πάντα αυτός που χωρίζει τον άλλον επειδή αυτός που το κάνει πράξη, έκανε μια σειρά βημάτων
αρχικά του ήρθε η σκέψη (άσχετα αν ήρθε και στον άλλον)
μετά το δούλεψε μέσα του, είχε ο ίδιος το περιθώριο του χρόνου να το καταπιεί, να το κάνει με τρόπο που θα τον πονέσει το δυνατόν λιγότερο (βρίσκει πχ δικαιολογίες κι έτσι δεν υποφέρει ο ίδιος το ίδιο με τον άλλον)
δεν ξαφνιάζεται όπως ξαφνιάζεται ίσως ο άλλος που το ακούει (ακόμα κι όταν το περιμένει μιας που βλέπει τα σημάδια)

δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω...
απλά αυτός που ζητάει να χωρίσει, έχει ήδη σκεφτεί, έχει ήδη περάσει τα ζόρια του, τα έχει ζυγίσει, έχει ήδη ηρεμίσει και κάνει πράξη τις σκέψεις του
ο χωρισμένος, μένει πίσω ξαφνιασμένος να κλαίει και να έχει ανάγκη συμπαράστασης επειδή του ήρθε ντουβρουντζας

είναι δε γνωστό ότι όταν προσπαθείς να ξεπεράσεις κάποιον (κάτι που έχει ήδη κάνει αυτός που λέει το χωρίζουμε) στην προσπάθεια σου να πονέσεις λιγότερο, τον μειώνεις τον άλλον...
εξ ου κι όλα τα "στολίδια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σωστος χωρισμος ασφαλως και υπαρχει.
Ανωδυνος, δυσκολο.

Αν εισαι σωστος, ειλικρινης, και νοιαζεσαι πραγματικα για τον αλλον, μπορεις να χωρισεις πιο καλα. Οχι ανωδυνα, αλλά πολυ καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πώς να χωρίσεις με ηληκρίνια όταν λές στον άλλο πώς δεν μπορείς πιά και εκείνος λέει πώς φταίει που δεν μένει; πώς είναι δυνατον να είναι ηληκρινής και να σου λέει αγαπάω άλλον και εκείνος να σε βρήζει γιατί γουστάρεις άλλο; αυτό δεν καταλαβενω:hmm:


αν lorien σου πεί κάποια σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλα χωρίζουμε γιατί θέλω την υσηχία μου και να βρώ κάποιον καλύτερο απο σένα τι θα πείς; ευχαριστώ για την ηλικρίνια; ή αν σου πεί πώς θέλει κάποιον άλλο; πάλι ανέυθηνη τσ*υλάρα δεν θα την πείς που τα είχε μαζί σου και κοίταξε κάποιον άλλο; :hmm:


Αν κατάλαβες είμαι ο δηκιγόρος του διαβόλου εδώ, πρέπει κάποιος να τον κάνει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Πολλά ακούγοντε με τους χωρισμούς αλλα πάντα βγαίνει λάθος αυτός που ζητάει τον χωρησμό

Λαθος είναι αν αργήσεις να ζητήσεις το χωρισμο...:)

.... όμως όλα τα λάθη μπορούν να διορθωθούν, αρκεί να τα καταλάβουμε πρώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λαθος είναι αν αργήσεις να ζητήσεις το χωρισμο...:)

.... όμως όλα τα λάθη μπορούν να διορθωθούν, αρκεί να τα καταλάβουμε πρώτα

Δεν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτά, βλέπεις ανθρώπους να είναι 20 χρόνια μαζί, παντρεμένοι χρόνια με παιδιά και όταν παντρέψουν τα παιδιά τους ξεχνάνε π΄ως ήταν όταν ήταν νέοι και χωρήζουν, μπορείς να τους κατηγορήσεις;

ή ακούς άλλους που είναι κουρασμένοι, δίνουν ευκαιρίες για να σώσουν μια σχέση και στο τέλος δεν αντέχουν και χωρίζουν, μπορείς να κατηγορίσεις κάποιον που προσπαθεί να δίνει ευκαιρίες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
......αν lorien σου πεί κάποια σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλα χωρίζουμε γιατί θέλω την υσηχία μου και να βρώ κάποιον καλύτερο απο σένα τι θα πείς;

Νομίζω οτι σ'αυτή τη λεξουλα έγκειται ολος ο σωστός χειρισμος.

"Καλύτερος/η". Σε τί; αν εξηγήσουμε σ'αυτόν/η που χωρίζουμε σε τι ο άλλος /η είναι καλυτεροι ίσως όλα απλοποιηθουν χωερίς πίκρες. Π.χ. ενα ζευγάρι είναι σεξουαλικά αχαλίνωτο. Και οι δυο συστηματικά έχουν εξωσυζυγικές περιπέτειες τις οποίες ομως ποτέ δεν παίρνουν στα σοβαρά. Αν ο ένας ομως μονο ήταν έτσι και ο άλλος , έστω και ενδομυχα μονογαμικός, τότε θα προέκυπταν τα γνωστά:

Πόρνη, κερατά, άθλιε, ψεύτρα..... κλπ και στο επιστέγασμα "θα βρώ κάποιον/α καλύτερο/η απο σένα"

Στην ουσία όμως και οι δυοι αυτοι άν χωρίσουν και είναι ειλικρινείς απέναντι στους εαυτύς τους στο εξής, θα βρούνε σίγουρα κάποιον που θα τους ταιριάζει καλυτερα απο τον/την προηγουμενο/η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Νομίζω οτι σ'αυτή τη λεξουλα έγκειται ολος ο σωστός χειρισμος.

"Καλύτερος/η". Σε τί; αν εξηγήσουμε σ'αυτόν/η που χωρίζουμε σε τι ο άλλος /η είναι καλυτεροι ίσως όλα απλοποιηθουν χωερίς πίκρες. Π.χ. ενα ζευγάρι είναι σεξουαλικά αχαλίνωτο. Και οι δυο συστηματικά έχουν εξωσυζυγικές περιπέτειες τις οποίες ομως ποτέ δεν παίρνουν στα σοβαρά. Αν ο ένας ομως μονο ήταν έτσι και ο άλλος , έστω και ενδομυχα μονογαμικός, τότε θα προέκυπταν τα γνωστά:

Πόρνη, κερατά, άθλιε, ψεύτρα..... κλπ και στο επιστέγασμα "θα βρώ κάποιον/α καλύτερο/η απο σένα"

Στην ουσία όμως και οι δυοι αυτοι άν χωρίσουν και είναι ειλικρινείς απέναντι στους εαυτύς τους στο εξής, θα βρούνε σίγουρα κάποιον που θα τους ταιριάζει καλυτερα απο τον/την προηγουμενο/η

Αμφιβάλεις πώς ένας άνθρωπος μπορεί να βρεί έναν καλύτερο κατα την γνώμη του; αν εσύ είσαι καλύτερος απο τον άντρα μου ή χειρότερος θα το κρίνω εγώ, τώρα αν θα καταλάβεις ή όχι το γιατί είσαι έτσι δεν με αφορά καθώς είναι πώς το βλέπω εγώ;)
Γνώμη μου, καταλαβες;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καθυστέρηση σε αυτά, βλέπεις ανθρώπους να είναι 20 χρόνια μαζί, παντρεμένοι χρόνια με παιδιά και όταν παντρέψουν τα παιδιά τους ξεχνάνε π΄ως ήταν όταν ήταν νέοι και χωρήζουν, μπορείς να τους κατηγορήσεις;

Αυτό ξερεις παίζει και έτσι: Εμπλεξαν με τα παιδιά ο ένας ήταν τελείως γουρούνι, ομως ειχε τα λεφτά, και ο άλλος έπρεπε αφ ενός να μήν αφήσει τα παιδιά μόνα τους στην αδιαφορία το α΄λλου, αφ ετέρου να επίβιώσουν ολοι μαζί.... Θυμάμαι τη Ναομι Βατς σε μια ταινία οπου αυτός που τον αφήνει τη ρωτάει όλο απόγνωση "μα γιατί με χωρίζεις;" κι εκείνη του απαντά "γιατι μπορώ"

ή ακούς άλλους που είναι κουρασμένοι, δίνουν ευκαιρίες για να σώσουν μια σχέση και στο τέλος δεν αντέχουν και χωρίζουν, μπορείς να κατηγορίσεις κάποιον που προσπαθεί να δίνει ευκαιρίες;:hmm:
Υπομονή και ευκαιριες ειναι χρησιμες, αρκει να χρειάζονται . Αν δηλαδη ο συντροφος περνάει κρίση οκ, να δώσεις ευκαιριες να κα΄νεις υπομονή. Ανόμως του γίνει συνήθεια να είναι σε κρίση κι εσύ να δίνεις ευκαιρίες τοτε χανεις την υπομονή σου και χωρίζεις

Αμφιβάλεις πώς ένας άνθρωπος μπορεί να βρεί έναν καλύτερο κατα την γνώμη του;

Οσοι νομιζουν οτι δεν μπορουν να βρουν εναν/μια καλυτερους, ειναι .... ερωτευμενοι μ'αυτόν/ην που είναι. Οι άλλοι χωρίζουν..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως αυτό που λέει η mania είναι συνηθισμένο και...στενόχωρο (για μένα)

ΆΝθρωποι που έχουν ζήσει πολλά χρόνια μαζί, χωρίς προβλήματα ή εξωσυζυγικές σχέσεις, όταν φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι (για σπουδές, για να κάνουν δική τους οικογένεια, για να ... ζήσουν μόνοι τέσπα) να ...συνειδητοποιούν ότι πέρασαν τα χρόνια και ... γίναν δύο ξένοι.

Δεν χωρίζουν οι περισσότεροι (όχι ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι που χωρίζουν φυσικά), αλλά μένουν με ένα... συγκάτοικο (και δεν εννοώ ότι δεν κάνουν sex με αυτό) που ... δεν έχουν και πολλά να πουν... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
ΆΝθρωποι που έχουν ζήσει πολλά χρόνια μαζί, χωρίς (προσθήκη δική μου : φαινομενικά) προβλήματα ή εξωσυζυγικές σχέσεις, όταν φεύγουν τα παιδιά από το σπίτι (για σπουδές, για να κάνουν δική τους οικογένεια, για να ... ζήσουν μόνοι τέσπα) να ...συνειδητοποιούν ότι πέρασαν τα χρόνια και ... γίναν δύο ξένοι.

ή ότι ήταν πάντα...

Δεν χωρίζουν οι περισσότεροι (όχι ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι που χωρίζουν φυσικά), αλλά μένουν με ένα... συγκάτοικο (και δεν εννοώ ότι δεν κάνουν sex με αυτό) που ... δεν έχουν και πολλά να πουν... :/:

Η έλλειψη πολλων να πείς μπορει να σημαίνει και έλλειψη διαφωνιών. Μάλλον ομως δεν εννοείς αυτο, εννοείς τα κρύα ζευγάρια, με το κρύο σεξ, με το ανύπαρκτο πάθος... Μήπως αληθεια έχουμε επηρεαστει πολυ απο το αμερικάνικο σινεμά; Και οι προσδοκίες μας ειναι αυτές που χαλανε την ευτυχία μας; Ενα ζευγάρι που έχει κάνει κάμποσες χιλιάδες φορές σέξ, που έχει πει όλες τις αστείες, δραματικές, εκπληκτικές ή περίεργες ιστορίες που είχαν ζήσει πριν γνωριστουν και όλες τις επόμενες τις ξέρουν αφου ήταν μαζί ε .... πόσα εξαιτιγκ θα έχουν να πουν και ποσα κρεββάτια θα σπασουν πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoul

Νεοφερμένος

Η tzoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια εκανα σχεση πριν 2 βδομαδες με ενα παιδι π με ηθελε και τον ηθελα παρα πολυ εδω και καιρο...κ επειδη μενουμε λιγο μακρυα..μου'χε πει πως δεν εχει προβλημα με την αποσταση και πως ειμαι το αλλο του μισο..και με λατρευει και τετοια κλασσικα!!

και αφου τα ειχαμε..ολα μελι γαλα..ξαφνικα μ λεει-> με κουραζει η αποσταση :(... και του λεω μην με στεναχωρεις κ τετοια κ μ λεει οχι δεν θελω μην μ το κανεις αυτο..τεσπα..κ τ λεω τι εχεις κ μ λεει ειλικρινα δεν ξερω! γενικα ειμαι σε ασχημη φαση απο ολα...του λεω..υπαρχει αλλη? μ λεει οχι....δεν νομιζω..τ λεω με δουλευεις?? μ κανει οχι..σοβαρα μιλαω...ειμαι ηλιθιος..του λεω..κατεβα να μιλισουμε..κ μ λεει ενταξει....

πως το εξηγητε αυτο? την παλευει το ατομο η οχι? επισης μ λεει οτι με θελει κ οτι περναει τελεια..απλα δεν ξερει...τι να πω..!!! αν μπορειτε βοηθηστε μεε!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ρε παιδια εκανα σχεση πριν 2 βδομαδες με ενα παιδι π με ηθελε και τον ηθελα παρα πολυ εδω και καιρο...κ επειδη μενουμε λιγο μακρυα..μου'χε πει πως δεν εχει προβλημα με την αποσταση και πως ειμαι το αλλο του μισο..και με λατρευει και τετοια κλασσικα!! και αφου τα ειχαμε..ολα μελι γαλα..ξαφνικα μ λεει-> με κουραζει η αποσταση¨(... και του λεω μην με στεναχωρεις κ τετοια κ μ λεει οχι δεν θελω μην μ το κανεις αυτο..τεσπα..κ τ λεω τι εχεις κ μ λεει ειλικρινα δεν ξερω! γενικα ειμαι σε ασχημη φαση απο ολα...του λεω..υπαρχει αλλη? μ λεει οχι....δεν νομιζω..τ λεω με δουλευεις?? μ κανει οχι..σοβαρα μιλαω...ειμαι ηλιθιος..του λεω..κατεβα να μιλισουμε..κ μ λεει ενταξει....πως το εξηγητε αυτο? την παλευει το ατομο η οχι? επισης μ λεει οτι με θελει κ οτι περναει τελεια..απλα δεν ξερει...τι να πω..!!! αν μπορειτε βοηθηστε μεε!! :P:P:P



συγγνωμη τον ρωτησες αν εχει αλλη και σου ειπε οχι δεν νομιζω?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoulii

Νεοφερμένος

Η tzoulii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βασικα μου λεει οχι,δεν νομιζω.....οχι ενταξει...... ! τι να πω... τουλαχιστον δε μιλαει το ατομο..να καταλαβουμε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
βασικα μου λεει οχι,δεν νομιζω.....οχι ενταξει...... ! τι να πω... τουλαχιστον δε μιλαει το ατομο..να καταλαβουμε:worry:

...καλα ,οταν σου απαντησει οχι στα σιγουρα κανετε και μια πιο σοβαρη συζητηση...Μεχρι τοτε,''φιλικο παχνιδι''...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
...καλα ,οταν σου απαντησει οχι στα σιγουρα κανετε και μια πιο σοβαρη συζητηση...Μεχρι τοτε,''φιλικο παχνιδι''...;)

ακριβως αυτο.

μην τον περνεις και πολυ στα σοβαρα τον τυπο,πιο πολυ προς το χαλαρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αν lorien σου πεί κάποια σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλα χωρίζουμε γιατί θέλω την ησυχία μου και να βρώ κάποιον καλύτερο απο σένα τι θα πείς;
"Στο καλό."
Είναι χίλιες φορές καλύτερο να σου πει στα ίσα "χωρίζουμε γιατί σε βαρέθηκα" παρά να μένει μαζί σου γιατί απλά δεν έχει βρεθεί ο επόμενος. Και εφόσον δεν σου δείχνει σημάδια ότι δεν περνάει καλά, ότι έκανε τον κύκλο της, ότι θέλει κάτι διαφορετικό πλέον, εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου και σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις στο τέλος, όταν βρει τον επόμενο.

Αυτά στην καλύτερη. Στην χειρότερη, μπορεί να έχει και τους δύο παράλληλα μέχρι να αποφασίσει.

Γι' αυτό καλύτερα ευθύτητα κι ας είναι σκληρή. Στην τελική και η ησυχία σου ώρες-ώρες, καλή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noukooo

Νεοφερμένος

Η noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
συμφωνω με αυτο που λες πως αυτος που λεει το χωριζουμε βγαινει ο κακος. Προσωπικα πιστευω πως αυτο συμβαινει για δυο λογους

α)οι φιλοι/ες αυτου που τον χωρισαν για να τον/την παρηγορησουν αρχιζουν και του/τησ λενε πως εκεινος/η ηταν αχαριστος/η, πως δεν νιαζοταν και αρχιζουν να αναφερουν ΟΛΑ τα λαθη που ειχε κανει αυτοσ/η που τον/την χωρισε και ετσι βγαινει ο "κακος " της υποθεσης

β) ο εγωισμος αυτου που τον χωρισαν πληγωνεται τοσο πολυ που αρχιζει και θυμιζει στον ιδιου του/της εαυτο ΟΛΑ τα αρνητικα χαρακτηριστηκα και ΟΛΑ τα λαθη που ειχε κανει ο αλλος πριν του/της πει να χωρισουν ετσι ωστε να νιωσει πως δεν φταιει εκεινος/η για τον χωρισμο οποτε...παλι αυτος που ειπε το χωριζουμε βγαινει ο κακος της υποθεσης

επεισης οπως λες συνηθως παρηγορουμε οσους εχουν υπιο χαρακτηρα και οχι οσους εχουν δυναμισμο. Αυτο αν το παρατηρησεις λιγο ειναι λογικο. Οι περισσοτεροι ανθρωποι, οι οποιοι εχουν δυναμισμο τα κρυβουν ολα βαθια μεσα τους γιατι δε θελουν να τους δουν οι αλλοι στεναχωρημενους και ειδικα για ενα τετοιο θεμα.Επισης τα "¨καλα" παιδια (αν το εννοεις ετσι οπως νομιζω) ειναι συνηθως παρεξηγημενα γιατι ειναι και αυτα που λενε τα πραγματα με το ονομα τους...ξερεις..σταρατα και πολλες φορες η αληθεια ποναει πολυ!

Ακομα αν καποιος θελει να χωρισει καποιον και να ειναι σωστος συμφωνα με την αποψη μου πρεπει να πιασει τον αλλον και να του πει "θελω να χωρισουμε για τους χ και ψ λογους", δηλαδη να εξηγησει στον αλλον τους λογους για τους οποιους θελει να χωρισει αλλα και να παρεδεχτει που εχει φταιξει (αν εχει φταιξει) μεσα στη σχεση και δεν πηγε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top