Διαδικασία λήψης μοσχεύματος - σκέψεις

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νέα: https://news.ert.gr/c/6/317712.asp

Τελικά εκείνο το reality που λέγαμε στην Ολλανδία ήταν φάρσα του τηλεοπτικού σταθμού απλά για να προσελκύσει το ενδιαφέρον του κόσμου για την δωρεά οργάνων!!! Η ετοιμοθάνατη καρκινοπαθής ήταν ηθοποιός, ενώ οι υποψήφιοι νεφροπαθείς ήταν μεν αληθινά νεφροπαθείς, αλλά ήξεραν από την αρχή ότι το παιχνίδι γινόταν απλά για εντυπωσιασμό και για να τονιστεί το πρόβλημα με την δωρεά οργάνων. όλα αποκαλύφθηκαν χθες, ζωντανά, την ώρα που υποτίθεται ότι ο νικητής θα κέρδιζε το έπαθλο...

Ήταν πολύ κακόγουστος ο τρόπος για να τραβήξουν την προσοχή του κοινού προς την δωρεά οργάνων, κατά τη γνώμη μου. Αλλά παρόλα αυτά το κατάφεραν και μπράβο τους! Τέλος καλό όλα καλά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Νέα: https://news.ert.gr/c/6/317712.asp

Τελικά εκείνο το reality που λέγαμε στην Ολλανδία ήταν φάρσα του τηλεοπτικού σταθμού απλά για να προσελκύσει το ενδιαφέρον του κόσμου για την δωρεά οργάνων!!! Η ετοιμοθάνατη καρκινοπαθής ήταν ηθοποιός, ενώ οι υποψήφιοι νεφροπαθείς ήταν μεν αληθινά νεφροπαθείς, αλλά ήξεραν από την αρχή ότι το παιχνίδι γινόταν απλά για εντυπωσιασμό και για να τονιστεί το πρόβλημα με την δωρεά οργάνων. όλα αποκαλύφθηκαν χθες, ζωντανά, την ώρα που υποτίθεται ότι ο νικητής θα κέρδιζε το έπαθλο...

Ήταν πολύ κακόγουστος ο τρόπος για να τραβήξουν την προσοχή του κοινού προς την δωρεά οργάνων, κατά τη γνώμη μου. Αλλά παρόλα αυτά το κατάφεραν και μπράβο τους! Τέλος καλό όλα καλά... :)

Με αυτήν την φάρσα δείξαν πως επείγει η αφύπνιση των συνειδήσεων μας,προκειμένου να μην μπορεί ο κάθε <μάγκας> να εκμεταλλεύεται τον πόνο κάποιων στον βωμό του γαμημένου του κέρδους.

Δεν είναι τυχαίο πως αυτήν την κίνηση την στήριξαν και οι 3 νεφροπαθείς με την συμμετοχή τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Νέα: https://news.ert.gr/c/6/317712.asp

Τελικά εκείνο το reality που λέγαμε στην Ολλανδία ήταν φάρσα του τηλεοπτικού σταθμού απλά για να προσελκύσει το ενδιαφέρον του κόσμου για την δωρεά οργάνων!!! Η ετοιμοθάνατη καρκινοπαθής ήταν ηθοποιός, ενώ οι υποψήφιοι νεφροπαθείς ήταν μεν αληθινά νεφροπαθείς, αλλά ήξεραν από την αρχή ότι το παιχνίδι γινόταν απλά για εντυπωσιασμό και για να τονιστεί το πρόβλημα με την δωρεά οργάνων. όλα αποκαλύφθηκαν χθες, ζωντανά, την ώρα που υποτίθεται ότι ο νικητής θα κέρδιζε το έπαθλο...

Ήταν πολύ κακόγουστος ο τρόπος για να τραβήξουν την προσοχή του κοινού προς την δωρεά οργάνων, κατά τη γνώμη μου. Αλλά παρόλα αυτά το κατάφεραν και μπράβο τους! Τέλος καλό όλα καλά... :)

Εγώ θα ντρεπόμουν αν εργαζόμουν σ' αυτό το σταθμό ή έπαιρνα μέρος εκεί. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Εγώ θα ντρεπόμουν αν εργαζόμουν σ' αυτό το σταθμό ή έπαιρνα μέρος εκεί. :|

Τα μεγάλα πνεύματα (εγώ και εσύ ) δεν συναντώνται :P

Οι απόψεις διίστανται :P

Πάντως θεωρώ πως κανείς δεν φανταζόταν πως επρόκειτο για φάρσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
~~~edited by Γιώργος~~~
Μεταφέρθηκαν στην αρχή του θέματος δημοσιεύσεις από άλλο θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Πώς σας φάνηκε τελικά το ότι το ολλανδικό τηλεπαιχνίδι με έπαθλο το νεφρό ήταν τελικά μια φάρσα; Κουκούλωμα μετά τις αντιδράσεις; Κακόγουστο αστείο; Έξυπνο αστείο που περνά μήνυμα;

Εμένα μου άρεσε αυτή η κατάληξη και το μήνυμα το αντιλαμβάνομαι (χωρίς να ξέρω τι ειπώθηκε ή θέλω να αντιλαμβάνομαι το μήνυμα) όχι αναφορικά με τη φύση των reality shows αλλά με το μπάχαλο που επικρατεί στις διαδικασίες δωρεάς οργάνων, τη γραφειοκρατία και την ανευθυνότητα που υποτιμά τις ανάγκες των ασθενών τόσο ώστε να είναι πιο αξιοπρεπές και πιο εύκολο γι'αυτούς να βρούν το μόσχευμα από reality show αντί περιμένοντας χρόνια σε μια λίστα ή γλύφοντας τα οπίσθια του κάθε "παράγοντα". Γιατί ο κόσμος στα reality shows έχει επικεντρωμένο το ενδιαφέρον του μόνο, κατά τη μόδα ή την κατάντια ή την φάση, αυτά χρησιμοποιεί για να αναδείξει ανάγκες ή ως φυτώρια σαχλών προτύπων, τους έχει δώσει μερίδιο στην πίτα της "εξουσίας".

Ακόμα και η Αμαλία χρειάστηκε να ανοίξει διαδικτυακό ημερολόγιο για να τύχει προσοχής, κι αυτό ένα είδος διαδικτυακού reality είναι, και η συμμετοχή σε ένα forum επίσης, υπάρχει ο λεγόμενος εθισμός στην κλειδαρότρυπα, το σκουλήκι truman show.

Η Ελλάδα σύμφωνα με την πιο πρόσφατη στατιστική έρευνα έχει έρθει τελευταία στις δωρεές οργάνων. Ασθενείς που χρειάζονται μεταμόσχευση υπάρχουν πολλοί. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο να ξεφυτρώσει και στην Ελλάδα ένα τέτοιο reality show με έπαθλο νεφρό, καρδιά κλπ. Να πηγαίνει ο ασθενής να δείχνει δημόσια πώς τρώει, πώς κοιμάται, πώς κατουρά, να τον ψηφίζουν κάποιες πικραμένες νοικοκυράδες και ορισμένα 14χρονα γιατί είναι σέξυ και τσιλιμπουρδίζει με την συναγωνίστρια ασθενή Μαρία και η προσήλωση να μένει στο στόχο. Να κερδίσει νεφρό. Γιατί έπαθλα έχουν καταντήσει να λογίζονται τα μοσχεύματα έτσι κι αλλιώς. Το παίρνεις όχι γιατί δικαιούσαι να το πάρεις για να γίνεις καλά αλλά για όλους τους άλλους λόγους. Γερό χαστούκι λοιπόν και πρέπει ακόμα πιο γερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Από όσα έχω καταλάβει για τους Ολλανδούς είναι ένας λαός που δεν κολλάει στα ηθικά διλλήματα. Φιλευλεύθερος στα όρια του ανήθικου. Δεν είναι τυχαίο πως είναι από τις λίγες χώρες όπου επιτρέπεται η χρήση "μαλακών" ναρκωτικών, όπου εφαρμόζονται μέθοδοι ευθανασίας με την ανοχή του νόμου.
Όταν άκουσα για τον reality που διοργανώθηκε με θέμα την δωρεά οργάνων δεν μπορώ να πώ πως εξεπλάγην από το γεγονός ότι έγινε από Ολλανδούς. Άκουσα και έναν παραγωγό (πρίν αποκαλυφθεί η "φάρσα") να λέει πως "Γνωρίζουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι εντελώς κακόγουστο και ανήθικο αλλά το κάνουμε για να επιστήσουμε την προσοχή του Ολλανδικού λαού στο πρόβλημα της έλλειψης οργάνων".
Με το που άκουσα αυτή την δήλωση σοκαρίστηκα με το πόσο πράγματι αποτελεσματικός θα ήταν ο σάλος που θα δημιουργούσε αυτό το show. Εκπομπές θα αφιερώνονταν στο θέμα, συνεχείς αναφορές στα δελτία ειδήσεων, μελέτες και στατιστικές που κρύβονταν στα ψιλά των εφημερίδων θα γίνονταν πρωτοσέλιδα...
Χάρηκα βέβαια ιδιαίτερα όταν άκουσα ότι όλο αυτό το "θέαμα" ήταν μια μεγάλη φάρσα. Αυτοί οι τύποι μας είπαν με τον πιό ηχηρό τρόπο αυτό που όλοι γνωρίζουμε αλλά αρνούμαστε να δεχτούμε: Οτι πλέον σήμερα, αν κάτι δεν είναι στην τηλεόραση, δέν μας απασχολεί.
Πόσοι αλήθεια είναι αυτοί που πρίν από αυτό το φιασκο συζήταγαν ή είχαν ποτέ συζητήσει το θέμα της δωρεάς οργάνων; Και πάω στοίχημα πως αυτοί που ποτέ δεν τους είχε απασχολήσει αυτό το ζήτημα, θα ήταν και αυτοί που θίχτηκαν περισσότερο από την προβολή της εν λόγω εκπομπής. Έχουμε μάθει να ζούμε στην ασφάλεια της άγνοιας και όταν κάποιος μας βγάλει από αυτή με βίαιο τρόπο, δυσανασχετούμε.
Το όλο θέμα ανέβασε και άλλο στην εκτίμησή μου του Ολλανδούς ,τους οποίους παραδέχομαι για το θάρρος τους. Η εμμονή στις "ηθικές" αξίες της ζωής είναι μια έκφραση συντηριτισμού. Αν για να αλλάξει κάτι στην σημερινή κοινωνία, πρέπει να ξεπεράσουμε κάποια όρια, είτε αυτά είναι τα όρια της αισθήτικής ή της ηθικής (χωρίς να θίγεται το δικαίωμα στην ελευθερία), εγώ θα είμαι υποστηρικτής τέτοιων προσπαθειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οτι πλέον σήμερα, αν κάτι δεν είναι στην τηλεόραση, δέν μας απασχολεί.

Αυτό ακριβώς είναι. Ήθελαν να περάσουν κάτι και επέλεξαν το μέσο με τη μεγαλύτερη επιρροή. Πόσοι και πόσοι δεν θα είχαν ευαισθητοποιηθεί αν η Καλομοίρα ήταν νεφροπαθής; Για εμένα στη συγκεκριμένη περίπτωση ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά όταν το έμαθα δεν ήξερα άν ήθελα να βρήσω για την κρυάδα της φάρσας ή να πώ μπράβο που φέραν στην επιφάνια κάτι τόσο συμαντικό, δεν ξέρω άλλα πιστέυω ότι κάποιος νεφροπαθής μόνο θα μπορούσε να μας πεί άν ένοιωσε άσχημα ή όχι με όλο αύτό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Βασικά όταν το έμαθα δεν ήξερα άν ήθελα να βρήσω για την κρυάδα της φάρσας ή να πώ μπράβο που φέραν στην επιφάνια κάτι τόσο συμαντικό, δεν ξέρω άλλα πιστέυω ότι κάποιος νεφροπαθής μόνο θα μπορούσε να μας πεί άν ένοιωσε άσχημα ή όχι με όλο αύτό.:hmm:

Ο νεφροπαθής θα θυμώσει με το τηλεπαιχνίδι, που στο κάτω κάτω δεν του έχει και καμία υποχρέωση ή με τον κόσμο εκεί έξω που αδιαφορεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ο νεφροπαθής θα θυμώσει με το τηλεπαιχνίδι, που στο κάτω κάτω δεν του έχει και καμία υποχρέωση ή με τον κόσμο εκεί έξω που αδιαφορεί;

και με τα δυο πιστευω οτι αξιζει να θυμωσει ο νεφροπαθης. κυριως ομως με το τηλεπαιχνιδι που μπροστα στο βωμο της τηλεθεασης και του χρηματος δεν δισταζουν να θυσιασουν τα παντα...ακομη και την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.:mad: :mad: :mad:
δεν φτανει που οι νεφροπαθεις εχουν τον πονο τους με τις μερα παρα μερα αιμοκαθαρσεις (που ειναι οτι χειροτερο αν το ζησεις:/: ) και ουσιαστικα παλευουν καθε μερα για να ζησουν...τους βαζουν και σε ριαλιτι σοου με επαθλο νεφρο!!!!:mad: :mad: οσο φαρσα κι αν αποδειχτηκε τελικα το ριαλιτι εγω πιστευω οτι το ειπαν επειδη αντεδρασε ο κοσμος και λογικο ηταν.:/:
αν ειχαν αποδοχη απ το κοινο να δειτε τι καλα που θα το συνεχιζαν και ουτε φαρσα ουτε τπτ δεν θα γινοταν:mad: να δειτε που θα το κανουν μοδα και θα γινει και στην Ελλαδα κατι τετοιο να γελαμε μετα:mad: :mad:
Η Ελλαδα ειναι η τελευταια χωρα στις δωρεες οργανων δυστυχως:( με τον αριθμο των νεφροπαθων να αυξανεται τρομακτικα με ιδιαιτερη προτιμηση στις νεαρες κυριως ηλικιες:(
οι περισσοτερες μεταμοσχευσεις βεβαια γινονται απο συγγενη ζωντα δοτη αλλα δεν ειναι και λιγοι αυτοι που περιμενουν για χρονια στη λιστα αναμονης προσδοκωντας μια καλυτερη ζωη με ενα πτωματικο νεφρο(εστω κι αν παιρνουν μετα τη μεταμοσχευση εφ ορου ζωης κορτιζονη και ισχυρη ανοσοκατασταλτικη αγωγη).
πιστευω οτι θα πρεπε να ευαισθητοποιηθουμε ολοι μας στο θεμα της δωρεας οργανων γιατι καποτε μπορει να βρεθουμε εμεις στη θεση τους:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εχω μερικές απορίες σε αυτό το θέμα;
1. Από που θα προέρχεται ο νεφρός-έπαθλο;
2. Πως ξέρουν οτι θα είναι συμβατός με τον δέκτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Εχω μερικές απορίες σε αυτό το θέμα;
1. Από που θα προέρχεται ο νεφρός-έπαθλο;
2. Πως ξέρουν οτι θα είναι συμβατός με τον δέκτη;

πειρατη ακομη σε αυτο εμεινες εσυ;:P:P:P
ο νεφρος ειχαν πει οτι θα προερχεται απο ετοιμοθανατη καρκινοπαθη:confused::confused: δωρητη οργανων...ακου να δεις:confused::confused::confused: καρκινοπαθη!!! εγω απ οσο ξερω ο δοτης δεν πρεπει να εχει το παραμικρο προβλημα υγειας για να δωσει νεφρο ποσο μαλλον αν εχει καρκινο:confused::confused::confused:
οσο για τη συμβατοτητα μαλλον τα ατομα αυτα ειχαν επιλεγει να παιξουν στο παιχνιδι επειδη ειχαν συμβατοτητα με τη δωρητη. κι εδω ετσι δεν γινεται στις λιστες αναμονης; καλουνε με σειρα προτεραιοτητας τους υποψηφιους ληπτες και αναλογα σε ποιον ταιριαζει καλυτερα αυτος το παιρνει το "δωρο ζωης".
το θεμα ειναι να το κρατησεις μετα...αυτο ειναι το πιο δυσκολο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι Βίκυ μου έτσι γίνεται και εδώ και έχεις απόλυτο δίκαιο, δεν μπορεί να γίνει δωρητής κανένας καρκινοπαθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top