Trillian (Multiprotocol instant messager client)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για πολλούς το Windows Live Messengers ήταν αποτυχία, άλλους τους ενοχλούσε το νέο interface, άλλους ότι κάποια feature άλλαξαν τρόπο λειτουργίας ενώ άλλοι ενοχλήθηκαν ότι δεν μειώθηκαν οι πόροι που καταναλώνει. Η αλήθεια είναι ότι μετά την αγορά του netbook, αναγκάστηκα να αρχίσω να συνηθίζω τον Pidgin αφού ο WLM11 γονάτιζε, χωρίς υπερβολή, το σύστημα. Ενώ είχα δοκιμάσει και τον Trillian παλιότερα (έκδοση 4), δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον όποτε πήγα στην γνωστή και opensoruce λύση του Pidgin για το netbook.

Πρόσφατα έμαθα ταυτόχρονα ότι και βγήκε έκδοση 5 αλλά και ότι πλέον είναι δωρεάν, αφού η pro έκδοση το μόνο πλεονέκτημα που έχει είναι η έλλειψη διαφημίσεων και η δυνατότητα συγχρονισμού των logs. Το δοκίμασα και οι εντυπώσεις ήταν ιδιαίτερα θετικές σε σημείο που τον αντικατέστησα ακόμη και στο κύριο PC μου.

Τα βασικότερα θετικά εστιάζονται στην εμφάνιση, δηλαδή είναι και μινιμαλιστικό αρά και πιο κοντά στα αισθητικά στανταρτς της εποχή μας. Επίσης είναι αρκετά τροποποιήσιμο και στο θέμα της εμφάνισης, αφού εκτός από themes έχει αρκετές επιλογές, όπως για παράδειγμα αν η contact list θα είναι lists ή titles αλλά και το μέγεθος αυτών. Και τέλος προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλαίσθητο (για Windows UI) με χαριτωμένα εφεδάκια, πολύ μου άρεσε που υπάρχει επιλογή όταν το παράθυρο δεν είναι focus μπορεί να είναι ασπρόμαυρο ή διαφανές

trillian5-contactlist-l.pngtrillian5-compact-l.png

Και από features τα πάει πολύ καλά, προσωπικά το μόνο που μου έλειψε είναι η δυνατότητα να αποθηκεύω τα custom smilies (τα δείχνει κανονικά). Ιδιαίτερα έξυπνο feature είναι ότι όχι μόνο υπάρχει η δυνατότητα για tabs, αλλά μπορεί να κάνει tabbed τα παράθυρα ανάλογα με την ομάδα που βρίσκεται η επαφή. Τέλος εμπεριέχει την δυνατότητα να διαχειρίζεται μια μεγάλη ποικιλία από δίκτυα, ακόμη και socials, ωστόσο μου έκανε εντύπωση ότι για συνδεθεί στο skype ανοίγει και την κανονική εφαρμογή του Skype
trillian5-desktop.pngtrillian5-sublist-l.png

trillian.im
https://www.pidgin.im/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Συμπαθητικό και βολικό.

Μειονέκτημα τα φατσάκια του.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Για πολλούς το Windows Live Messengers ήταν αποτυχία, άλλους τους ενοχλούσε το νέο interface, άλλους ότι κάποια feature άλλαξαν τρόπο λειτουργίας ενώ άλλοι ενοχλήθηκαν ότι δεν μειώθηκαν οι πόροι που καταναλώνει. Η αλήθεια είναι ότι μετά την αγορά του netbook, αναγκάστηκα να αρχίσω να συνηθίζω τον Pidgin αφού ο WLM11 γονάτιζε, χωρίς υπερβολή, το σύστημα. Ενώ είχα δοκιμάσει και τον Trillian παλιότερα (έκδοση 4), δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον όποτε πήγα στην γνωστή και opensoruce λύση του Pidgin για το netbook.

Πρόσφατα έμαθα ταυτόχρονα ότι και βγήκε έκδοση 5 αλλά και ότι πλέον είναι δωρεάν, αφού η pro έκδοση το μόνο πλεονέκτημα που έχει είναι η έλλειψη διαφημίσεων και η δυνατότητα συγχρονισμού των logs. Το δοκίμασα και οι εντυπώσεις ήταν ιδιαίτερα θετικές σε σημείο που τον αντικατέστησα ακόμη και στο κύριο PC μου.

Τα βασικότερα θετικά εστιάζονται στην εμφάνιση, δηλαδή είναι και μινιμαλιστικό αρά και πιο κοντά στα αισθητικά στανταρτς της εποχή μας. Επίσης είναι αρκετά τροποποιήσιμο και στο θέμα της εμφάνισης, αφού εκτός από themes έχει αρκετές επιλογές, όπως για παράδειγμα αν η contact list θα είναι lists ή titles αλλά και το μέγεθος αυτών. Και τέλος προσωπικά το θεωρώ αρκετά καλαίσθητο (για Windows UI) με χαριτωμένα εφεδάκια, πολύ μου άρεσε που υπάρχει επιλογή όταν το παράθυρο δεν είναι focus μπορεί να είναι ασπρόμαυρο ή διαφανές

View attachment 38061View attachment 38063

Και από features τα πάει πολύ καλά, προσωπικά το μόνο που μου έλειψε είναι η δυνατότητα να αποθηκεύω τα custom smilies (τα δείχνει κανονικά). Ιδιαίτερα έξυπνο feature είναι ότι όχι μόνο υπάρχει η δυνατότητα για tabs, αλλά μπορεί να κάνει tabbed τα παράθυρα ανάλογα με την ομάδα που βρίσκεται η επαφή. Τέλος εμπεριέχει την δυνατότητα να διαχειρίζεται μια μεγάλη ποικιλία από δίκτυα, ακόμη και socials, ωστόσο μου έκανε εντύπωση ότι για συνδεθεί στο skype ανοίγει και την κανονική εφαρμογή του Skype
View attachment 38062View attachment 38064

trillian.im
https://www.pidgin.im/

Τον χρησιμοποιω εδω και χρονια.

Δεν υπαρχει καλυτερος multi client για μενα. :)

Οτι ελλειψεις και να εχει,ειναι ασημαντες μπροστα στις δυνατοτητες του!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
αυτα τα φατσακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως τα smilie δεν λέει πολλά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτα τα φατσακια...
Όντως τα smilie δεν λέει πολλά :/:
Όλα θέμα συνήθειας είναι, δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές στο σημείο αυτό. Και στο Pidgin που χρησιμοποιώ και βολεύει πάρα πολύ (MSN & Skype σε ένα) δεν είναι καλύτερη η κατάσταση, αλλά προσωπικά:

  1. Δεν χρησιμοποιώ smiles, οπότε δεν με πειράζει και τόσο.
  2. Προκειμένου να πετύχω ένα ΚΑΛΟ αποτέλεσμα, θα δεχθώ μερικές εκπτώσεις. Το pidgin είναι τόσο απλό, που ούτε καν parsing στα χρώματα δεν κάνει. :P Αλλά από κάποιο σημείο και μετά συνηθίζεις και λες "καλά που υπάρχουν και αυτοί οι clients και ξαλάφρωσε το σύστημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ειχα παλαιοτερα το trillian αλλα για καποιον λογο το εβγαλα. Τα emoticons ουτε σε εμενα αρεσουν. Δεν μου αρεσει ουτε το chat window interface. Περισσοτερο με βολευει το kopete οπου μπορω να εχω διαφορετικους λογαριασμους ανοιχτους στο ιδιο protocol ή σε αλλο. Τωρα τελευταια χρησιμοποιο το emesene... καλο φαινεται. Το trillian να υποθεσω οτι δεν βγαινει για linux;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To trillian έχει κάτι αντίστοιχο του plus; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Το plus δεν ειναι σπαμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top