Ορφανο σπουργιτάκι...

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δυστυχώς παιδιά,σήμερα το πρωί πέθανε...:( Πήγα να το ταϊσω πριν πάω στο σχολέιο και ήταν νεκρό:'( ...Το είπα και στα παιδιά και στενοχωρήθηκαν..χωρίς τη μανούλα τους δεν έχουν πολλές ελπίδες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λογικό ήταν καμάρι μου, χωρίς να θέλω να είμαι σκληρή άλλα το περίμενα γιααυτό δεν μήλησα, άν έκανες περισσότερα θα στενοχωριώσουν περισσότερο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Λογικό ήταν καμάρι μου, χωρίς να θέλω να είμαι σκληρή άλλα το περίμενα γιααυτό δεν μήλησα, άν έκανες περισσότερα θα στενοχωριώσουν περισσότερο:(
Καλύτερα που δεν μου τοπες , γιατί είχα ελπίδες ότι θα ζόυσε αφού έφαγε λιγάκι..ίσως πέθανε από το σοκ της όλης κατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλύτερα που δεν μου τοπες , γιατί είχα ελπίδες ότι θα ζόυσε αφού έφαγε λιγάκι..ίσως πέθανε από το σοκ της όλης κατάστασης.


Τα σπουργίτια ζούν με σκουλικάκια το μπισκότο κάνει κακό όταν ποιουν νερό, πρέπει να κόβεις μικρά σκολικάκια και να τα ταιζεις, άν το έκανες αυτό θα δενόσουν περισσότερο, δεν θέλω να δενετε κάποιος με ένα ζώο που έχει πιθανότητα 1% πάντος την επόμενη ξαναδοκίμασε, είναι καλό να ελπίζεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
κόβεις μικρά σκολικάκια και να τα ταιζεις,
Τι λές τώρα;; Εδώ λυπαμαι και τα σκουλικάκια που θα σκότωνα!!:( Πάντως την επόμενη φορά μπορεί να του δώσω μύγες που τις απεχθάνομαι!!:tongue: μπλιαχ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι λές τώρα;; Εδώ λυπαμαι και τα σκουλικάκια που θα σκότωνα!!:( Πάντως την επόμενη φορά μπορεί να του δώσω μύγες που τις απεχθάνομαι!!:tongue: μπλιαχ!!!

Μόνο μικρά σκουλικάκια τρώει, ότι ακριβώς θα δώσει η μάνα του, εγώ μεγάλωσα σπουργήτη έτσι και όταν φτερούγησε για να φύγει το έφαγε μια γάτα, φρίκαρα τότε 2 μήνες το πέλεβα για να ζήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
όταν φτερούγησε για να φύγει το έφαγε μια γάτα,
Σοβαράς;;; Μα καλά πως έγινε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σοβαράς;;; Μα καλά πως έγινε;;

η γάτα είδε ότι δεν το άφηνα ελέυθερο για να μην το φάει και με τα πρώτα πετάγματα πήδηξε και το γράπωσε, όσπου να το πιάσω το έφαγε μισό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Θυμασαι που στο ειχα πει στην αρχη τυρογαριδακι οτι ειναι δυσκολη η κατασταση?
Μανια ποιος σου ειπε οτι το μπισκοτο κανει κακο?
Δεν κανει κακο απλως το μπισκοτο δεν ειναι ικανο να του δωσει τις προτεινες/βιταμινες/στοιχεια που χρειαζονται.
Γι'αυτο της ειπα για κρεας νιανια.Και στο λεω απο το κτηνιατρειο που δουλευει η μητερα μου και που μας εχουν φερει αρκετα τετοια.Δυστυχως ενα πολυ μικρο ποσοστο ζει στο τελος...ειτε το ταιζεις με σκουλικια ειτε με οτιδηποτε.
Τωρα το γιατι γινεται αυτο...Ειναι πολυ πιθανο και γιατι τις περισσοτερες φορες οταν τα βρισκουμε ειναι ηδη αρκετα εξασθενημενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ειναι πολυ πιθανο και γιατι τις περισσοτερες φορες οταν τα βρισκουμε ειναι ηδη αρκετα εξασθενημενα.
Κι εγώ έτσι πιστεύω .Βιώνουν μεγάλο σοκ όταν απομακρύνονται από τη φωλιά τους και όταν τα βρίσκουμε εμείς που τα πασπατεύουμε και τα χαϊδεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι πιστεύω .Βιώνουν μεγάλο σοκ όταν απομακρύνονται από τη φωλιά τους και όταν τα βρίσκουμε εμείς που τα πασπατεύουμε και τα χαϊδεύουμε.

Ακριβως.;)
Και δεν ξερεις ουτε ποση ωρα ηταν μονα τους νηστικα κτλ κτλ.
Μην ξεχναμε πως εχουν τελειως διαφορετικο οργανισμο αυτα απο αυτον του ανθρωπου.Δεν αντεχει και πολλα πολλα.


Ξεχασα να σου πω,πως μια "λεπτομερεια" σε ενα ποστ σου με συγκινησε ιδιατερα...;)
Η παρακατω
Δυστυχώς παιδιά,σήμερα το πρωί πέθανε..........
Δεν αντεχω τον διαχωρισμο:
Ανθρωπος--->Πεθαινει.
Ζωο----->Ψοφαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Θυμασαι που στο ειχα πει στην αρχη τυρογαριδακι οτι ειναι δυσκολη η κατασταση?
Μανια ποιος σου ειπε οτι το μπισκοτο κανει κακο?
Δεν κανει κακο απλως το μπισκοτο δεν ειναι ικανο να του δωσει τις προτεινες/βιταμινες/στοιχεια που χρειαζονται.

Το μπισκότο μπορεί να του προκαλέσει τυμπανίσμό και να το ξεκάνει ποιο γρήγορα, όταν το τρώει στεγνό ή μένει κοματάκι άβρεχο με το νερό φουσκώνει, αυτό το ξέρω πολλύ καλά απο πολλά ζώα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν αντεχω τον διαχωρισμο:
Ανθρωπος--->Πεθαινει.
Ζωο----->Ψοφαει.
Κι εγώ το ίδιο. Κι όταν το είπα στα παιδιά σήμερα ότι πέθανε ένα παιδί είπε : Ψόφησε!!Τους έξήγησα λοιπόν γιατί δε λέμε "ψόφησε" αλλά "πέθανε" . Γιατί παθαίνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν είμαστε ανώτεροι!¨Οπως γεννιομαστε , ζούμε και πεθαίνουμε εμείς , έτσι γεννιούνται ,ζουν και παθαίνουν και τα ζώα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο. Κι όταν το είπα στα παιδιά σήμερα ότι πέθανε ένα παιδί είπε : Ψόφησε!!Τους έξήγησα λοιπόν γιατί δε λέμε "ψόφησε" αλλά "πέθανε" . Γιατί παθαίνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν είμαστε ανώτεροι!¨Οπως γεννιομαστε , ζούμε και πεθαίνουμε εμείς , έτσι γεννιούνται ,ζουν και παθαίνουν και τα ζώα!

Πρέπει να πω πως πραγματικά λυπάμαι(:( ) για το ζωάκι σου. Αν δεν είχες ποτέ ζώο τώρα σίγουρα κατάλαβες πόσο συναισθηματικά μπορείς να δεθείς με κάτι, πόσο μάλλον με τα ζώα.
Επιπλέον, να σου πω πάλι μπράβο που κάθησες και εξήγησες στους μαθητές σου ότι δεν είμαστε ανώτεροι από όλα τα ζώα του πλανήτη. Και για τον διαχωρισμό του "Πεθαίνω''-"Ψοφάω".
Μπράβο σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν δεν είχες ποτέ ζώο τώρα σίγουρα κατάλαβες πόσο συναισθηματικά μπορείς να δεθείς με κάτι, πόσο μάλλον με τα ζώα.
Είχα και έχω ακόμη ζωάκια(ένα λευκό κουνελάκι, δυο πουλάκια με τα αυγουλάκια τους ,ένασκυλάκο)και έχω χάσει πολλά και ξέρω πραγματικά τι είναι να δένεσαι και μετά να τα χάνεις. Ευχαριστώ που εγκρίνεται τις σκέψεις μου και τα λεγόμενά μου προς τα παιδιά. Αυτό σημαίνει ότι τα πάω καλά σα δασκάλα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top