Καλοσύνη και βλακεία

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το μεγάλο ερώτημα, πότε σταματάει κάποιος να είναι καλός και αρχίζει να γίνετε βλάκας; το λέω με την καλύτερη ένοια που μπορώ, πώς ξέρουμε ή καταλαβένουμε ότι είμαστε καλοί οι βλάκες; Πώς μπορεί κάποιος να ξυπνήσει;

Σας έχουν κάνει έτσι που να νοιώθετε βλάκες απο την καλοσύνη σας; νοιώσατε ότι σας εκμεταλέυοντε επιδή δεν λέτε όχι; ή επιδή ντρέπεστε ή λυπάστε τους άλλους; πώς ξεφύγατε άν ξεφύγατε άπο μια κατάσταση που νοιωσατε ότι σας εκμεταλευόντουσαν;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γενικά στη ζωή μου δεν το αφήνω να γίνεται. Όμως περιστασιακά έχει συμβεί όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις Μάνια είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και όταν συνειδητοποιείς ότι το κακό παράγινε σταμάτα το. Βάζε όρια, μάθε να λες όχι και χρησιμοποίησε την διπλωματία για να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γενικά στη ζωή μου δεν το αφήνω να γίνεται. Όμως περιστασιακά έχει συμβεί όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις Μάνια είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και όταν συνειδητοποιείς ότι το κακό παράγινε σταμάτα το. Βάζε όρια, μάθε να λες όχι και χρησιμοποίησε την διπλωματία για να τα καταφέρεις.


Προσωπικά μαρυλί μου δεν υπάρχει περίπτωση να πώ έυκολα όχι, δεν ξέρω είναι έμφυτο, προσοπικα δεν ξέρω τι απο τα δύο είμαι άλλα μου αρέσει έτσι όπως είμαι, θεωρώ ότι η βλακεία είναι όταν κάνεις κάτι απλά γιατί πρέπει να το κάνεις ενώ καλοσύνη είναι όταν το κάνεις και σου αρέσει, το νοιώθεις ότι είσαι καλύτερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Oταν πιανεσαι κοτσο, σιγουρα το καταλαβαινεις. και ττοε, σταματας την "παροχη βοηθειας".
μου φαινεται πολυ απλο να καταλαβεις ποτε ο αλλος σε εκμεταλλευεται... δεν ειναι? μανια μου, δυσκολευεσαι να το καταλαβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ε αφου το κάνεις με την καρδιά σου βρε καλό μου και το χαίρεσαι, που το πρόβλημα? Μόνο μην το παρακάνεις και καταντήσεις Μάνια το παιδί για όλες τις δουλειές. Με μέτρο όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Oταν πιανεσαι κοτσο, σιγουρα το καταλαβαινεις. και ττοε, σταματας την "παροχη βοηθειας".
μου φαινεται πολυ απλο να καταλαβεις ποτε ο αλλος σε εκμεταλλευεται... δεν ειναι? μανια μου, δυσκολευεσαι να το καταλαβεις?

Μπορεί και να μην θέλω να καταλάβω, δεν ξέρω άν σήμερα αξίζει να είσαι βλάκας ή όχι γιατί πιστέυω ότι καλόσύνη δεν βρήσκετε έυκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οχι,να εισαι βλακας οχι, δεν αξιζει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ε αφου το κάνεις με την καρδιά σου βρε καλό μου και το χαίρεσαι, που το πρόβλημα? Μόνο μην το παρακάνεις και καταντήσεις Μάνια το παιδί για όλες τις δουλειές. Με μέτρο όλα.

εγώ το θέμα το άνοιξα για όλους όχι για μένα, εγώ είμαι άλλο ανέκδοτο:P

οχι,να εισαι βλακας οχι, δεν αξιζει καθολου.

γιατί; άν μπορούσαμε να είμαστε όλοι καλοι δεν θα είχαμε καλύτερη μοίρα σαν άνθρωποι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αχ, βρε Μανια, και εγω δεν ξερω τι ειμαι τελικα. Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. Ας πουμε δανειζω σε καποιους γνωστους-φιλους λεφτα και μπορει να μην μου τα δωσουν ποτε πισω. Η να μου τα δωσουν και σε ενα χρονο σε καλυτερη περιπτωση. Και σε πολλα αλλα θεματα ετσι ειμαι. Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη. Εγω ομως ειμαι τελειως αλλο φρουτο, ποτε δεν ζηταω απο κανεναν τιποτα, οση αναγκη και αν εχω. Καλυτερα να πεθανω της πεινας παρα να παω να ζητιανευσω που λεει ο λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αχ, βρε Μανια, και εγω δεν ξερω τι ειμαι τελικα. Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. Ας πουμε δανειζω σε καποιους γνωστους-φιλους λεφτα και μπορει να μην μου τα δωσουν ποτε πισω. Η να μου τα δωσουν και σε ενα χρονο σε καλυτερη περιπτωση. Και σε πολλα αλλα θεματα ετσι ειμαι. Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη. Εγω ομως ειμαι τελειως αλλο φρουτο, ποτε δεν ζηταω απο κανεναν τιποτα, οση αναγκη και αν εχω. Καλυτερα να πεθανω της πεινας παρα να παω να ζητιανευσω που λεει ο λογος.

Νοιώθεις καλύτερα όμως όταν βοηθάς; δεν νοιώθεις ποιο ανάλαφρη; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αυτο ειναι το προβλημα, οταν δεν βοηθαω ακομα και καποιον ζητιανο εκει εξω, νιωθω πολυ ασχημα, μεχρι που νιωθω τυψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Είμαι καλή σε σημεία να με πατάει ο άλλος και αυτό δυστυχώς πολύ άνθρωποι το θεωρούν ως μέσω να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τον άλλον. Η καλοσύνη μου σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων μεταφράστηκε ως βλακεία κ έτσι έχω φάει πολλές φορές τα μούτρα μου κ ακόμα πιο πολλές έχω μουτζώσει τον εαυτό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και εγω μία από τα ίδια. Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να πω όχι όταν μου ζητούν κάτι. Σε σημείο βλακείας όμως. Βέβαια όπως είπε η Μάνια όταν βοηθαω κάποιον όντως νιώθω καλύτερα και πιο ανάλαφρη, αλλά μετά όταν βλέπω πως δεν το εκτιμούν και με θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι στη ζωή μου:/: ) μουντζώνομαι και λέω ποτέ πια... (μόνο που δυστυχώς αυτό δεν το τηρώ σχεδόν ποτέ:mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. .....
....Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη.

Ακριβώς αυτό! Δεν μπορώ να πω όχι εύκολα για να μην κακοκαρδίσω κανέναν, με αποτέλεσμα στο τέλος,να πηγαίνω να κάνω καλό και να χαλιέμαι εγώ στην τελική.. Το χειρότερό μου δε, είναι περιπτώσεις καταπιεστικών και καχύποπτων ανθρώπων.. όταν με δυσκολία -σχεδόν- λες όχι σε κάποια πράγματα κι έχεις και τον άλλον να σου τα πρίζει, έρχεσαι σε πολύ δύσκολη θέση και νοιώθεις άσχημα ενώ δεν υπάρχει καν λόγος..εγώ τουλάχιστον αυτό παθαίνω... :/:

έχω νοιώσει πολλές φορές να με πιάνουν βλάκα -και μιλάω για φίλους, που είναι το χειρότερο..-, επειδή κάνω πράγματα χωρίς να περιμένω ανταπόδωση... γι'αυτό κιόλας δεν την πέρνω ποτέ,έστω και σαν ένδειξη καλής θελήσεως,απ'τους άλλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
X-girl, Vicky και burbuja σας καταλαβαίνω απόλυταααααααααααααα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
X-girl, Vicky και burbuja σας καταλαβαίνω απόλυταααααααααααααα!!!!

Αρα δεν ειμαστε οι μονες τελικα;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και εγω μία από τα ίδια. Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να πω όχι όταν μου ζητούν κάτι. Σε σημείο βλακείας όμως. Βέβαια όπως είπε η Μάνια όταν βοηθαω κάποιον όντως νιώθω καλύτερα και πιο ανάλαφρη, αλλά μετά όταν βλέπω πως δεν το εκτιμούν και με θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι στη ζωή μου:/: ) μουντζώνομαι και λέω ποτέ πια... (μόνο που δυστυχώς αυτό δεν το τηρώ σχεδόν ποτέ:mad: )

η διαφορά μας είναι ότι εγώ ακόμα και να το καταλάβω ότι με εκμεταλέυτηκαν λέω χαλάλι, καλά να είναι και άς μην το σεβάστηκαν, και αυτό είναι μια δόση μεγάλης βλακειας:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
όχι βρε μάνια μου.
είναι τόσο ωραία η καλοσύνη γύρω μας, αλλά όσο καλά κ αν νιώθεις, στην βλακεία πρέπει να μπαίνει στοπ. μπορεί να το δεχτείς 1-2 φορές, εντάξει ανθρώπινο είναι, αλλά παν μέτρον άριστον!;)

τελικά άλλο καλοσύνη, δώσε την απλόχερα. κ συνέχισε να την δίνεις σε αυτούς που θα την εκτιμήσουν κ δεν θα σε εκμεταλλευτούν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
όχι βρε μάνια μου.
είναι τόσο ωραία η καλοσύνη γύρω μας, αλλά όσο καλά κ αν νιώθεις, στην βλακεία πρέπει να μπαίνει στοπ. μπορεί να το δεχτείς 1-2 φορές, εντάξει ανθρώπινο είναι, αλλά παν μέτρον άριστον!;)

τελικά άλλο καλοσύνη, δώσε την απλόχερα. κ συνέχισε να την δίνεις σε αυτούς που θα την εκτιμήσουν κ δεν θα σε εκμεταλλευτούν!:)

Πιστέυεις ότι είναι έυκολο; στο κάτω κάτω το κάνω για μένα για να νοιώσω ΕΓΩ καλύτερα όχι για αυτούς που το κάνεις, εξάλου πώς ξέρεις ότι το καλό το βρήσκεις πάντα; πώς; ξέρεις απο την αρχή ότι ο ζητιάνος που του έδωσες κάτι δεν θα βγάλει μαχαίρι και γυρνόντας την πλάτη δεν χτυπάει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fissalida

Νεοφερμένος

Η fissalida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ποπο καλοσύνη που έχει πέσει σε αυτό το θέμα...
Τί να σας πω,κι εγω πολλές φορές είμαι υπερβολικά ''καλή'' κ τη στιγμή εκείνη πιστεύω οτι το κάνω χωρίς απώτερο σκοπό,όμως δεν είναι πάντα έτσι...
Εκτός του ότι όταν κάνεις κάτι επειδή το περιμένουν οι άλλοι από σένα είναι δειλία να τους αντιμετωπίσεις ειλικρινά και οχι καλοσύνη ή βλακεια.Αυτό τουλάχιστον πιστεύω για μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top