Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν μπορει να δημιουργηθουν δυναμεις και κομματα απο το πουθενα..

το πιο πιθανο ειναι τα ιδια κομματα να εχουμε..-οπως και στην ευρωπη- με αλλα στελεχη,νεα γενια,,και βελτιωσεις πιστευω(όπως πχ η εκλογη απο τη βαση του αρχηγου )
Καλάβρυτα Τώρα: Είσαι ανεπιθύμητος ..Ξεπούλησες την Ελλάδα

Αυτό είναι το κύριο μας λάθος.Μάθαμε να εξαρτιόμαστε από ένα συγκεκριμένο,ή κάποιους συγκεκριμένους μηχανισμούς.Αυτό κάπως θα έπρεπε να αλλάξει.Δεν ξέρω αν είμαι ουτοπιστής,αλλά για εμένα κάθε σχηματισμός θα έπρεπε να έχει περιορισμένη διάρκεια μια-δυο τετραετιών.Όχι κάθε πρόεδρος.Κάθε σχηματισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στάσου ! Βρήκα λύση ! Μετά την επανάσταση, θα ορκίσουμε κυβέρνηση Λαζόπουλου-Μίκη και με τόσο Χάρυ Πότερ που έχουμε διαβάσει, θα λύσουμε το πρόβλημα της Οικονομίας στο πι και φι. Tύφλα να 'χουν Μάνοι, Ανδριανόπουλοι, Κόλμερ, Θάνοι και Ζολώτες δηλαδή.

Δηλαδή συγνώμη, εσύ πιστεύεις στα σοβαρά ότι τα συγκεκριμένα μέτρα που λαμβάνονται υπό τις διαταγές του ΔΝΤ (αλήθεια, αυτό το λες εσύ "ελεύθερο κράτος"?), έχουν έστω και μια πιθανότητα στο εκατομμύριο να αποβούν αποτελεσματικά και να σώσουν την ελληνική οικονομία; Διάβαζα προχθές τη συνέντευξη ενός καθηγητή οικονομικών του ΑΠΘ, ο οποίος πέρυσι τέτοιον καιρό αρθρογραφούσε επικροτώντας τα μέτρα και προβλέποντας ότι μέχρι το 2012 θα έχουμε βγει από την κρίση.

Έλεγε λοιπόν χαρακτηριστικά: "Ειλικρινά απορώ με τα μέτρα που παίρνουν. Δεν βλέπουν ότι αυτά βυθίζουν την οικονομία σε όλο και σκοτεινότερες ατραπούς; Δεν καταλαβαίνω τι κάνουν. Είτε δεν είναι ικανοί να λύσουν το πρόβλημα, είτε δεν θέλουν να λυθεί". Σε ερώτηση του δημοσιογράφου εάν διατηρεί την περσινή του αισιοδοξία για έξοδο από την κρίση το 2012, εκείνος απάντησε: "Δεν το συζητάω καν. Εδώ σας λέω πως φοβάμαι πως θα έρθουν πολύ χειρότερα απ' αυτά"...

Η δική μου ερώτηση είναι: Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί οι μεγάλοι οικονομολόγοι του εξωτερικού, τους οποίους επικαλείσαι, δεν είναι ικανοί να λύσουν το πρόβλημα, ή δεν θέλουν; Κι αν όχι, τι θέλουν τελικά να πετύχουν; Εκτός φυσικά εάν η διαφορά μας είναι ταξική κι εσύ προσωπικά περιμένεις ότι η κατάληξη όλων αυτών θα ανακατανείμει τον πλούτο με ακόμη πιο ακραίο τρόπο, υπέρ της δικής σου κοινωνικής τάξης. Ε, να με συγχωρείς Δόκτορα, όμως εγώ είμαι προλετάριος και η γυναίκα μου μακροχρόνια άνεργη. Τα δικά σας μαγικά ραβδάκια μας οδηγούν ολοένα και σε βαθύτερο τέλμα και απόγνωση και αυτό δεν θα βγει τελικά σε καλό, ούτε δικό μας, ούτε δικό σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως μούντζα στη μούντζα,ξαναβγαίνουν και ξανά και ξανά.Μάλιστα είναι τόσο δημοφιλείς,ώστε βγάλαν και ανιψιούς και γιους!Είμαι της εξής γνώμης:Σίγουρα πολλά λαμόγια οικονομάνε απο αυτή την ιστορία,κι εμένα με περιμένουν πολύ δύσκολα χρονάκια.Αλλά ψάχνεις κάτι ουσιαστικό;Απαιτείς εκλογές,τις κερδίζεις,τους βγάζεις εκτός,και βάζεις πάνω όποιον είναι ικανός να ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ,ώστε να ξεκαθαρίζεται ποιος είναι ο ρόλος ενός κομματικού σχηματισμού,τη διάρκεια και τι χρηματοδοτήσεις έχει.Όταν θελεις να φέρεις τα πάνω κάτω,φέρνεις τα πάνω κάτω.Είναι πολύ επιφανειακό όλο αυτό που γίνεται τώρα.Ξαναλέω πως και τα συγκεκριμένα κόμματα,στιρηχθήκαν σε ιδανικά.Έστω ότι τώρα,αποτινάζεις από πάνω σου το ζυγό,και τα επόμενα 10 χρόνια έχεις ανάπτυξη.Το μυαλό του ανθρώπου δε θέλει πολύ για να θολώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο καιρός δεν άφησε τη συγκέντρωση της Θεσσαλονίκης να μαζέψει αρκετό κόσμο όπως της Αθήνας, δεν ήταν πάντως λιγότεροι από τις προηγούμενες ημέρες παρά τη βροχή...

Η πιο όμορφη στιγμή της σημερινής συγκέντρωσης, ήταν όταν πήρε το μικρόφωνο ένα παιδάκι 7-8 ετών και μας τραγούδησε αυτό το τραγούδι:



Ένας παλιάτσος είμαι εγώ
καλή σας μέρα
Ξέρω να κλαίω, να γελάω, να πονώ
ξέρω να λέω την αλήθεια πέρα ως πέρα
γι' αυτό κι εγώ θα σας το πω...

Τραγούδι λέω δυνατά
ν' ακούσουν όλα τα παιδιά
ν' ακούσει η πολιτεία
κι απ' το τραγούδι μου αυτό
παλιάτσοι άλλοι εκατό να βγουν στην κοινωνία

Κι έτσι όλοι μαζί κι αντάμα
να τραγουδάμε τα δίκια της ζωής
να τραγουδάς κι εσύ απ' την πλατεία
να μάθεις φίλε μου σωστά να ζεις

Τραγούδι λέω δυνατά
ν' ακούσουν όλα τα παιδιά
ν' ακούσει η πολιτεία
κι απ' το τραγούδι μου αυτό
παλιάτσοι άλλοι εκατό να βγουν στην κοινωνία

Ένας παλιάτσος είμαι εγώ
καλή σας μέρα...
--
ciela, δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη πάντως η συνέλευση αρχίζει κάθε μέρα στις 6.00.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
ciela, δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη πάντως η συνέλευση αρχίζει κάθε μέρα στις 6.00.

6.00 ώρα και στην Αθήνα, είναι παντού κοινά, δεν ξέρω αν είναι η ίδια ώρα και στις άλλες πόλεις της Ευρώπης. :hmm:

Χθες στην Αθήνα γινόταν χαμός, δεν έχω ξαναδεί τόσο κόσμο. Πήγα κατά τις 7.00 και έκανα περίπου 25 λεπτά για να βγω έξω από τη στάση του Μετρό. Είχε και φοκλόρ, κινητές κρεμάλες, ταμπούρλα και όμορφες νύμφες με καρεκλοπόδαρα! :D

Στα μίντια λένε για 50.000 αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν πάνω από 100.000. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το όνειρο του κάθε Έλληνα...

Σε ένα ορεινό χωριό ο δήμαρχος κάλεσε τις γυναίκες να εκμεταλλευτούν κάποιο κοινοτικό πρόγραμμα και να δημιουργήσουν έναν πρότυπο συνεταιρισμό. Στη συγκέντρωση περίμενε τους εμπνευστές του σχεδίου μία μεγάλη απογοήτευση: Η πρόταση συνάντησε την καθολική άρνηση των γυναικών. Και κάποιες μάλιστα κάλεσαν τον δήμο να πάρει αυτός την πρωτοβουλία να δημιουργήσει την εταιρεία και να τις προσλάβει ως υπαλλήλους...

Το περιστατικό συνέβη πριν από λίγα χρόνια. Είναι όμως ένα χαρακτηριστικό δείγμα γραφής για το τι πραγματικά συνέβη σε αυτή τη χώρα. Μία θέση στο δημόσιο ήταν ο παράδεισος για κάθε έναν πολίτη αυτής της χώρας.

Λένε κάποιοι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι δα και τόσοι πολλοί. Δεν έχουν δίκιο. Είναι υπερβολικός ο αριθμός τους για μία τόσο μικρή χώρα. Κι η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο τραγική από την ώρα που ο κόσμος αυτός απασχολείται σε εταιρείες που είναι ζημιογόνες και διατηρούνται στη ζωή ακριβώς για να μην θιγούν οι θέσεις εργασίας.

Ας επιστρέψουμε στο παράδειγμά μας. Οι συμπολίτισσες του δημάρχου δεν θέλησαν να πάρουν οι ίδιες το επιχειρηματικό ρίσκο του συνεταιρισμού κι ας υπήρχαν κοινοτικά κονδύλια γι΄ αυτό το σκοπό. Ήταν βολεμένες με έναν μικρό μισθό και με την αίσθηση της μονιμότητας. Ήθελαν να ξέρουν ότι θα έπαιρναν σύνταξη από την κοινοτική επιχείρηση. Με τον τρόπο αυτόν απεμπολούσαν και τα πιθανά οφέλη από μία ενδεχόμενη επιτυχία. Αλλά αυτό ήταν το τελευταίο που τους ενδιέφερε. Το παν ήταν η μονιμότητα σε μία δημόσια θέση.

Ας πούμε, λοιπόν, ότι ο δήμος έκανε το λάθος και έκανε πράξη την πρόταση των δημοτών του. Έχει κανείς αμφιβολία για το τι θα επακολουθούσε; Η επιχείρηση θα ήταν μόνιμα ζημιογόνος και κάποια στιγμή ο δήμος θα ήταν υποχρεωμένος να δανειστεί (αν μπορούσε) για να συντηρήσει την εταιρεία σε λειτουργία. Ποιος δήμαρχος θα τολμούσε να διαλύσει μία δημοτική επιχείρηση; Οι ψήφοι των εργαζομένων και των οικογενειών τους ίσως και να ήσαν αρκετές για να χάσει τις επόμενες δημοτικές εκλογές...

Η δημοτική επιχείρηση δεν έγινε. Ευτυχώς. Οι δημότες δεν τόλμησαν να αξιοποιήσουν τα κοινοτικά κονδύλια και να επιχειρήσουν. Δυστυχώς. Σήμερα οι περισσότερες από τις γυναίκες εκείνες που συμμετείχαν σε εκείνη τη σύσκεψη εξακολουθούν και ασχολούνται με τα οικιακά.

Είναι μία ιστορία που έλαβε χώρα σε έναν μικρό ορεινό δήμο. Είναι μία μικρογραφία αυτού που συμβαίνει σε μία ολόκληρη χρόνια εδώ και δεκαετίες. Η χώρα αυτή είναι πλούσια και οι ευκαιρίες για ανάπτυξη υπήρξαν. Απλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και γι΄ αυτό ευθυνόμαστε όλοι μας...

Copy-paste από capital.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

Ξυλοδαρμοί και πυροβολισμοί στη Βαρκελώνη για να "καθαριστεί" η πλατεία από τους "Αγανακτισμένους"!

Αστυνομικοί, χρησιμοποιώντας σφαίρες από καουτσούκ και γκλομπς, προσπάθησαν να απομακρύνουν από την κεντρική πλατεία Catalonia της Βαρκελώνης τους διαδηλωτές, που διαμαρτύρονται εδώ και 12 μέρες! Οι κάμερες κατέγραψαν σκηνές άγριου ξυλοδαρμού, καθώς και διαδηλωτές να σύρονται βιαίως στο οδόστρωμα. Πάνω από 120 άτομα τραυματίστηκαν, ανάμεσά τους και 37 αστυνομικοί, λένε οι αρχές.

Οι αστυνομικοί βρέθηκαν εκεί γιατί εκτελούσαν εντολές να καθαρίσουν την πλατεία για πιθανούς εορτασμούς μετά τον τελικό του Champions League, αλλά και για να αποτραπούν τυχόν επεισόδια μεταξύ διαδηλωτών και οπαδών της Barcelona. Η κυβέρνηση δηλώνει πως ουδέποτε ζήτησε την επέμβαση της αστυνομίας με αυτόν τον τρόπο.

https://www.e-radio.gr/blog/post.el.asp?home=1&uid=3047
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
και σήμερα 8α γίνει κανονικά η συγκέντρωση εεε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
και σήμερα 8α γίνει κανονικά η συγκέντρωση εεε???

Θα γίνεται συνεχώς, μέχρι, ή να φθάσει σε όγκο τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου προσώπων ή να εξανεμιστεί ως ένα ακόμη ...αδέσποτο όνειρο!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το όνειρο του κάθε Έλληνα...
Σε ένα ορεινό χωριό ο δήμαρχος κάλεσε τις γυναίκες να εκμεταλλευτούν κάποιο κοινοτικό πρόγραμμα και να δημιουργήσουν έναν πρότυπο συνεταιρισμό. Στη συγκέντρωση περίμενε τους εμπνευστές του σχεδίου μία μεγάλη απογοήτευση: Η πρόταση συνάντησε την καθολική άρνηση των γυναικών. Και κάποιες μάλιστα κάλεσαν τον δήμο να πάρει αυτός την πρωτοβουλία να δημιουργήσει την εταιρεία και να τις προσλάβει ως υπαλλήλους...

Το περιστατικό συνέβη πριν από λίγα χρόνια. Είναι όμως ένα χαρακτηριστικό δείγμα γραφής για το τι πραγματικά συνέβη σε αυτή τη χώρα. Μία θέση στο δημόσιο ήταν ο παράδεισος για κάθε έναν πολίτη αυτής της χώρας.

Λένε κάποιοι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι δα και τόσοι πολλοί. Δεν έχουν δίκιο. Είναι υπερβολικός ο αριθμός τους για μία τόσο μικρή χώρα. Κι η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο τραγική από την ώρα που ο κόσμος αυτός απασχολείται σε εταιρείες που είναι ζημιογόνες και διατηρούνται στη ζωή ακριβώς για να μην θιγούν οι θέσεις εργασίας.

Ας επιστρέψουμε στο παράδειγμά μας. Οι συμπολίτισσες του δημάρχου δεν θέλησαν να πάρουν οι ίδιες το επιχειρηματικό ρίσκο του συνεταιρισμού κι ας υπήρχαν κοινοτικά κονδύλια γι΄ αυτό το σκοπό. Ήταν βολεμένες με έναν μικρό μισθό και με την αίσθηση της μονιμότητας. Ήθελαν να ξέρουν ότι θα έπαιρναν σύνταξη από την κοινοτική επιχείρηση. Με τον τρόπο αυτόν απεμπολούσαν και τα πιθανά οφέλη από μία ενδεχόμενη επιτυχία. Αλλά αυτό ήταν το τελευταίο που τους ενδιέφερε. Το παν ήταν η μονιμότητα σε μία δημόσια θέση.

Ας πούμε, λοιπόν, ότι ο δήμος έκανε το λάθος και έκανε πράξη την πρόταση των δημοτών του. Έχει κανείς αμφιβολία για το τι θα επακολουθούσε; Η επιχείρηση θα ήταν μόνιμα ζημιογόνος και κάποια στιγμή ο δήμος θα ήταν υποχρεωμένος να δανειστεί (αν μπορούσε) για να συντηρήσει την εταιρεία σε λειτουργία. Ποιος δήμαρχος θα τολμούσε να διαλύσει μία δημοτική επιχείρηση; Οι ψήφοι των εργαζομένων και των οικογενειών τους ίσως και να ήσαν αρκετές για να χάσει τις επόμενες δημοτικές εκλογές...

Η δημοτική επιχείρηση δεν έγινε. Ευτυχώς. Οι δημότες δεν τόλμησαν να αξιοποιήσουν τα κοινοτικά κονδύλια και να επιχειρήσουν. Δυστυχώς. Σήμερα οι περισσότερες από τις γυναίκες εκείνες που συμμετείχαν σε εκείνη τη σύσκεψη εξακολουθούν και ασχολούνται με τα οικιακά.

Είναι μία ιστορία που έλαβε χώρα σε έναν μικρό ορεινό δήμο. Είναι μία μικρογραφία αυτού που συμβαίνει σε μία ολόκληρη χρόνια εδώ και δεκαετίες. Η χώρα αυτή είναι πλούσια και οι ευκαιρίες για ανάπτυξη υπήρξαν. Απλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και γι΄ αυτό ευθυνόμαστε όλοι μας...

Copy-paste από capital.gr

Δυστυχώς, αυτή που παρουσιάζεις είναι η αλήθεια. Αλήθεια που δεν είναι εύπεπτη. Υπάρχουν ελπίδες να αλλάξουν τα πράγματα βέβαιαμ εκτός αν φοβηθούν πάλι οι κυβερνήτες μας και κάνουν πάλι τα χατήρια του βολεμένου λαού που τόσα χρόνια λειτουργεί ως συγκοινωνούν δοχείο με ανάξιους λαικιστές κυβερνήτες. 'Ηδη απ'ότι φαίνεται υπάρχει συνέναιση στην πολιτική των αποκρατικοποιήσεων και ο Σαμαράς έχει βάλει νερό στο κρασί του και αφήνει τους λαικισμούς. Αν τους αφήσουν βέβαια το παρακράτος και οι μάζες μπορεί να αλλάξει η κατάσταση και να μην είναι αργά και ίσως κλείσει ο κύκλος της σοσιαλιστικής ανθελληνικής και λαικίστικης πολιτικής που ξεκίνησε ο γέρος Καραμανλής στα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στα μίντια λένε για 50.000...
Ανάλογα το μίντιο (sic). Δεν είπαν όλοι τα ίδια. :whistle:

--
Wait till next elections?
Αυτήν ακριβώς την νοοτροπία βλέπω να θέλουν "Οι Αγανακτισμένοι", αν όχι να καταργήσουν, τουλάχιστον να διορθώσουν.
Αυτό το πάμε κάθε τέσσερα χρόνια και ρίχνουμε την ψήφο μας χωρίς να ασχολούμαστε με τα κοινά όλο το υπόλοιπο διάστημα, δηλώνοντας άγνοια και ρίχνοντας το ανάθεμα στους πολιτικούς για όλα τα κακώς κείμενα.
Έχουν κατέβει στις πλατείες επειδή ακριβώς αναλογίζονται την ευθύνη τους, όχι για να την αποποιηθούν.

Ρωτάς αν θα έχει μείνει τίποτα να σωθεί ως τις επόμενες εκλογές;;;... :/:

Πολλοί αναρωτιόμαστε αν μπορεί αυτό το κίνημα ν' αλλάξει οτιδήποτε. Αν μπορεί να παρέμβει ουσιαστικά στην πολιτική ζωή και να ταρακουνήσει την εξουσία. Ίσως και να μην μπορέσει εάν δεν αποκτήσει ικανό αριθμό ατόμων.
Το βαθύτερο όμως αποτέλεσμά του μάλλον δεν θα γίνει φανερό δια γυμνού οφθαλμού, είναι πάντως ήδη υπαρκτό.
Ο τρόπος με τον οποίο ο κόσμος διαχειρίζεται την οργάνωση του κινήματος εμπνέει μια πρωτόγνωρη ελπίδα.
Μέσα σε τόσο λίγες ημέρες, οι πλατείες μετατράπηκαν σε μικρές αυτοδιαχειριζόμενες κοινότητες με την αφιλοκερδή συμμετοχή όλων.
Οργανώθηκαν ομάδες δράσης για την περιφρούρηση, τη συλλογή ιδεών, το ιντερνετ, τις πρώτες βοήθειες κ.α.
Συντάχθηκε ομάδα καθαρισμού του χώρου που φρόντισε να υπάρχουν 3 σακούλες σε κάθε γωνία ώστε να γίνεται ανακύκλωση και πλαστικά μπουκάλια με νερό στις κολώνες ώστε να μαζεύονται εκεί τα αποτσίγαρα.
Προσφέρθηκε εξοπλισμός (μικρόφωνα/μεγάφωνα), υλικά, εργατοώρες.
Αυτοί που αποκαλούνται με ευκολία "Ελληναράδες", συνεργάστηκαν, συζήτησαν, κοπίασαν με τρόπο που θα έπρεπε να μας κάνει όλους περήφανους.

Απέδειξαν ότι ξέρουν ακόμη και να διαφωνούν πολιτισμένα:
Χθες ήρθαν στην συνέλευση άνθρωποι από το σωματείο της ΕΥΑΘ φέρνοντας κι ένα πανό για τον αγώνα τους. Η ομήγυρη αντέδρασε και τους ζήτησε να αναρτήσουν το πανό τους ανυπόγραφο. Μέσα σε 10 λεπτά το θέμα είχε τακτοποιηθεί ειρηνικά με αμοιβαίες υποχωρήσεις.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν μεταφέρεται με λόγια αυτό που συμβαίνει στις πλατείες. Ούτε καν με εικόνες δεν μεταφέρεται η ατμόσφαιρα... Πρέπει να βρεθεί κανείς εκεί...

Κι αν κάποιος ακόμη αναρωτιέται αν πρέπει ή όχι να βρεθεί εκεί, δεν έχει παρά να δει το παρακάτω βίντεο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δυστυχώς, ...οι κυβερνήτες μας ... κάνουν πάλι τα χατήρια του βολεμένου λαού ...
:hmm::hmm::hmm:...ώρες- ώρες θυμίζεις Μαρία Αντουανέτα, φίλε μου Δόκτορα, με τον αντιλαϊκισμό σου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δυστυχώς, αυτή που παρουσιάζεις είναι η αλήθεια. ...

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/anti-riot-control.html?spref=fb


Διαβάστε !
3)Γιατί εκπαιδεύονται και ετοιμάζονται, για επέμβαση στην Ελλάδα, Ευρωπαϊκές δυνάμεις καταστολής;

Μα επειδή ακριβώς, αυτοί που φοβούνται την παγκόσμια επανάσταση και τη χειραφέτηση των ανθρώπων, ξέρουν ότι αυτή θα ξεκινήσει, ή από τους Κινέζους ή από τους Έλληνες... όλου του κόσμου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Μα επειδή ακριβώς, αυτοί που φοβούνται την παγκόσμια επανάσταση και τη χειραφέτηση των ανθρώπων, ξέρουν ότι αυτή θα ξεκινήσει, ή από τους Κινέζους ή από τους Έλληνες... όλου του κόσμου:redface:!

αυτό με τους λαθρομετανάστες μου κέντρισε το ενδιαφέρον και το πόσταρα. :hmm:
Το άλλο με τις Ευρωπαικές δυνάμεις έχει ξαναακουστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.

Η χαρακτηριστική αποτυχία των αντιπολεμικών διαδηλώσεων, παρά τη μαζικότητα τους ,να αποτρέψουν τον πόλεμο, οδήγησε το Ζίζεκ να ισχυριστεί πως η πραγματική λειτουργία τους ήταν κατά κάποιο τρόπο να τους κάνουν όλους να αισθανθούν καλά. Οι διαδηλωτές εξέφρασαν ηχηρά την αντίθεση στον πόλεμο, οι κυβερνήσεις επέτρεψαν αυτές τις διαμαρτυρίες να εκφραστούν ελεύθερα και ο πόλεμος… έγινε. Άλλωστε στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Ελπίζω ειλικρινά η εμφάνιση των Ελλήνων ”indignados” να μην υποδηλώνει πως έχουμε φτάσει και εμείς στο ίδιο σημείο.

Αυτό θα γίνει και σε μας, μέχρι να αναγκαστικά να προβούμε σε στάση πληρωμών. Τότε η οργανωτική πείρα που θα έχει αποκτήσει το κίνημα θα βοηθήσει σημαντικά στην εξέγερση. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως με αγάπες και λουλούδια κανένας πόλεμος δεν κερδήθηκε.
Ναι είπαμε ,μαζευτείτε πουλάκια μου στις πλατείες,αλλά να έχει κάποιο σκοπό αυτή η συνάντηση.
Το να βαράμε παλαμάκια και να χαζεύουμε τους ξυλοπόδαρους δε βγάζει πουθενά...
Έχω αρχίσει να αμφισβητώ αυτή τη μάζωξη...έχουν περάσει 3 μέρες και ακόμα κάθονται και μιξοκλαίνε,ορίζουν ομάδες καθαρισμού και σίτισης,αλλά δράση που-θε-νά.
Περίμενα πως μέχρι τώρα,με τέτοια δύναμη,θα είχαν τουλάχιστον κάνει κατάληψη στο κτίριο της βουλής (όσον αφορά στην Αθήνα).

Πρέπει να βρεθούμε στην κατάσταση της Αργεντινής μάλλον για να κατεβού(μ)νε στους δρόμους δυναμικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως με αγάπες και λουλούδια κανένας πόλεμος δεν κερδήθηκε.
Ναι είπαμε ,μαζευτείτε πουλάκια μου στις πλατείες,αλλά να έχει κάποιο σκοπό αυτή η συνάντηση.
Το να βαράμε παλαμάκια και να χαζεύουμε τους ξυλοπόδαρους δε βγάζει πουθενά...
Έχω αρχίσει να αμφισβητώ αυτή τη μάζωξη...έχουν περάσει 3 μέρες και ακόμα κάθονται και μιξοκλαίνε,ορίζουν ομάδες καθαρισμού και σίτισης,αλλά δράση που-θε-νά.
Περίμενα πως μέχρι τώρα,με τέτοια δύναμη,πως θα είχαν τουλάχιστον κάνει κατάληψη στο κτίριο της βουλής (όσον αφορά στην Αθήνα).

Πρέπει να βρεθούμε στην κατάσταση της Αργεντινής μάλλον για να κατεβού(μ)νε στους δρόμους δυναμικά.

Πιστεύω πως είμαστε ακόμα στην αρχή.
Με τα νέα μέτρα που θα ανακοινωθούν και περνώντας ο καιρός , θα εξελιχθεί σε κάτι "δυναμικό" και θα προκληθούν εντάσεις.
Η Βουλή ως κτίριο ίσως είναι κι απ' τα πιο δύσκολα να καταληφθούν.Τη φυλάνε καλά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Αν πιστέψω τα λογάκια του αγαπητού μου παραφερνάλια,και όντως κατέβηκαν 100χιλιάρικα κόσμος στην πλατεία...τότε..με συγχωρείς...αλλά μόνο ναπάλμ τους σταματάνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Αν πιστέψω τα λογάκια του αγαπητού μου παραφερνάλια,και όντως κατέβηκαν 100χιλιάρικα κόσμος στην πλατεία...τότε..με συγχωρείς...αλλά μόνο ναπάλμ τους σταματάνε..

Μπορεί να περιμένουν να μαζευτεί περισσότερος κόσμος.
Επίσης κάνουν και συνελεύσεις στην Πλατεία Συντάγματος (δεν άκουσα τι λέγανε γιατί έφευγα , αλλά λογικά θα μιλάνε και για τη δράση τους)
Θα δείξει βέβαια , για να μάθουμε δεν έχουμε παρά να περιμένουμε ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top