Aνακαίνιση κατοικίας

χαμογελάκι_δ

Νεοφερμένος

Η χαμογελάκι_δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!
Ζητάω συγνώμη εάν έχω κάνει κάποιο λάθος στην καταχώρηση του θέματος, άλλα είμαι νέο μέλος και προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας της σελίδας.

Χρειάζομαι τις συμβουλές και τις εμπειρίες ατόμων που ασχολούνται με το αντικείμενο ή ατόμων που έχουν προσωπική εμπειρία ….στην ανακαίνιση κατοικίας .
Έχω πολλές απορίες και δυστυχώς όχι πολύ χρόνο, για αυτό αναλύω παρακάτω, ελπίζοντας να με βοηθήσετε.
Λοιπόν, στο ήδη υπάρχον σπίτι θα γίνουν ριζικές αλλαγές ,δηλαδή :
· αντικατάσταση ταβανιού με γυψοσανίδα (είχε κάποιο άλλο υλικό),
· αλλαγή όλων των πλακιδίων
· αναδιαμόρφωση του χώρου, που σημαίνει γκρεμίσματα και χτισίματα
· αλλαγή των αλουμινίων
· νέα κουζίνα
· νέα έπιπλα
· Βάψιμο κτλ.κτλ.

Στο περίπου έχω καταλήξει στο στιλ που θέλω να είναι (μοντέρνο, με γήινες αποχρώσεις) αλλά έχω κολλήσει σε κάποιες αποφάσεις που πρέπει να πάρω:
· Στο ταβάνι να βάλω κρυφό φωτισμό ή είναι ξεπερασμένο;
· Επίσης με την γυψοσανίδα να κάνω ράφια/βιβλιοθήκες και άλλα παιχνίδια στους χώρους ή θα είναι δύσκολα στην συντήρηση και στο καθάρισμα;
· Αλουμίνια να προτιμήσω να πάρω από μία μεγάλη αλυσίδα ή από τον αλουμινά “της γειτονιάς”. Να έχω κριτήριο την τιμή ή την συνέπεια και την ποιότητα της τοποθέτησης (γιατί η ποιότητα των αλουμινίων είναι από τα δεδομένα κριτήρια)
· Στην κουζίνα να προτιμήσω κάποιο μαγαζί με όνομα π.χ. Veneta cusine, Biente, ή Νεοσετ ή και πάλι ένα κατάστημα χωρίς κάποια μεγάλη εταιρία από πίσω; Έχω κίνδυνο, στις μεγάλες εταιρίες να πληρώσω πολύ ακριβά το όνομα και όχι την ποιότητα, στην Νεοσέτ παίρνω κάτι ενδιάμεσο σε αξία, σε ποιότητα και σε σχέδιο. Στην τελευταία επιλογή μου δεν έχω εγγύηση, για τα υλικά, για το σχέδιο και για την συνέπεια των υπαλλήλων(καθυστέρηση στην παράδοση και τοποθέτηση), αλλά υπάρχει το θετικό ότι θα είναι πιο χαμηλό το κόστος.
· Ο βακελίτης , που προτείνουν σαν υλικό για τις πόρτες τις κουζίνας, είναι ανθεκτικό υλικό ή θα χρειάζεται σύντομα επισκευή και αλλαγή;
· Τείνω προς τα σκούρα χρώματα , για τα ντουλάπια της κουζίνας και ως συνέπεια και στα υπόλοιπα έπιπλα του σαλονιού, αφού είναι ενιαίος χώρος με την κουζίνα. Αυτό θα με παιδέψει στο καθάρισμα όπως λένε ή είναι μύθος. Το βέγκε και οι αποχρώσεις κοντά σε αυτό είναι πλέον ξεπερασμένα.. ;;;;
· Εάν η τηλεόραση είναι πάνω από το τζάκι, τοποθετημένη σε εσοχή του τοίχου, 1. θα έχει πρόβλημα με τη ζέστη; 2. μήπως είναι κουραστικό να είναι δυο επιβλητικά πράγματα, το ένα πάνω από το άλλο;
· Το παράθυρο της κουζίνας, εάν είναι σε σχέδιο καμάρας, όταν δεν υπάρχει άλλο παράθυρο τέτοιου τύπου στο σπίτι, θα είναι πολύ άσχετο με το μοντέρνο στιλ που θέλω να κρατήσω;

Οποιαδήποτε ιδέα και συμβουλή, είτε από πείρα είτε από προσωπική εμπειρία ,είναι καλοδεχούμενη. :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γιατι δεν απευθυνεσαι απλα σε καποιον εμπειρο διακοσμητη / διακοσμητρια?

(Οχι απαραιτητα στο Σπυρο Σουλη, που γκρεμιζει και χτιζει απο την αρχη...:D:D:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

· Στο ταβάνι να βάλω κρυφό φωτισμό ή είναι ξεπερασμένο;

Δε θα το έλεγα. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι πολύ κιτς.
·

· Επίσης με την γυψοσανίδα να κάνω ράφια/βιβλιοθήκες και άλλα παιχνίδια στους χώρους ή θα είναι δύσκολα στην συντήρηση και στο καθάρισμα;

Δε θα το έλεγα. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι πολύ κιτς.:P
· Αλουμίνια να προτιμήσω να πάρω από μία μεγάλη αλυσίδα ή από τον αλουμινά “της γειτονιάς”. Να έχω κριτήριο την τιμή ή την συνέπεια και την ποιότητα της τοποθέτησης (γιατί η ποιότητα των αλουμινίων είναι από τα δεδομένα κριτήρια)

Ο αλουμινάς της γειτονιάς δεν τα φτιάχνει μόνος του. Από εταιρείες αλουμινίου τα προμηθεύεται. Αυτός κάνει την εγκατάσταση. Δεν βάζουν όλοι οι αλουμινάδες τις ίδιες εταιρίες. Δουλεύουν με συγκεκριμένες.
Θα σου πρότεινα να μην μπλεχτείς με εταιρίες. Αν οι γνωστοί σου έχουν να σου προτείνουν κάποιον καλό μάστορα, τότε να τον εμπιστευτείς. Με τις αναδουλειές που έχουν τον τελευταίο καιρό θα βρεις καλές προσφορές.

·
Στην κουζίνα να προτιμήσω κάποιο μαγαζί με όνομα π.χ. Veneta cusine, Biente, ή Νεοσετ ή και πάλι ένα κατάστημα χωρίς κάποια μεγάλη εταιρία από πίσω; Έχω κίνδυνο, στις μεγάλες εταιρίες να πληρώσω πολύ ακριβά το όνομα και όχι την ποιότητα, στην Νεοσέτ παίρνω κάτι ενδιάμεσο σε αξία, σε ποιότητα και σε σχέδιο. Στην τελευταία επιλογή μου δεν έχω εγγύηση, για τα υλικά, για το σχέδιο και για την συνέπεια των υπαλλήλων(καθυστέρηση στην παράδοση και τοποθέτηση), αλλά υπάρχει το θετικό ότι θα είναι πιο χαμηλό το κόστος.
Για την κουζίνα σου προτείνω ασυζητητί να αναθέσεις τη δουλειά σε κάποιον ξυλουργό/επιπλοποιό. Την κουζίνα την φτιάχνει στα μέτρα σου, εκεί επί τόπου και αν κάτι δεν πάει καλά.. βλέπε λάθος διαστάσεις ή οτιδήποτε είναι εκεί για να το διορθώσει ή για να τα ακούσει:P
Ναι τα έχω με τις επωνυμίες. Μου φαίνεται χαζό να πάρω ένα έτοιμο σχέδιο ή μια ποιότητα που μπορώ να πετύχω απλά με το καλό ξύλο και τον καλό μάστορα.

· Ο βακελίτης , που προτείνουν σαν υλικό για τις πόρτες τις κουζίνας, είναι ανθεκτικό υλικό ή θα χρειάζεται σύντομα επισκευή και αλλαγή;
Σίγουρα είναι οικονομικότερο υλικό.. χωρίς ωστόσο να υστερεί σε αντοχή. Μην τρομάζεις με αυτά. Γιατί να θέλει επισκευή; Ντουλάπια είναι! :D
· Τείνω προς τα σκούρα χρώματα , για τα ντουλάπια της κουζίνας και ως συνέπεια και στα υπόλοιπα έπιπλα του σαλονιού, αφού είναι ενιαίος χώρος με την κουζίνα. Αυτό θα με παιδέψει στο καθάρισμα όπως λένε ή είναι μύθος. Το βέγκε και οι αποχρώσεις κοντά σε αυτό είναι πλέον ξεπερασμένα.. ;;;;
Για πόσο σκούρες αποχρώσεις λες; Στο μαύρο η αλήθεια είναι ότι η σκόνη φαίνεται. Το βέγκε προσωπικά μου αρέσει, αν το συνδυάσεις καλά με γυαλί και επιλέξεις πόμολο λιτό.

· Εάν η τηλεόραση είναι πάνω από το τζάκι, τοποθετημένη σε εσοχή του τοίχου, 1. θα έχει πρόβλημα με τη ζέστη; 2. μήπως είναι κουραστικό να είναι δυο επιβλητικά πράγματα, το ένα πάνω από το άλλο;
· Το παράθυρο της κουζίνας, εάν είναι σε σχέδιο καμάρας, όταν δεν υπάρχει άλλο παράθυρο τέτοιου τύπου στο σπίτι, θα είναι πολύ άσχετο με το μοντέρνο στιλ που θέλω να κρατήσω;

Σίγουρα το προβληματάκι της θα το έχει η τιβί. Δε νομίζω αισθητικά να έδενε η τηλεόραση πάνω από το τζάκι. Είναι μια περιοχή που καλύτερα θα ήταν να την κρατήσεις "γυμνή" αν θες κάτι "μοντέρνο" = μινιμαλ.
Η καμάρα ναι, δεν κολλάει με την έννοια του μοντέρνου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι κρυφοί φωτισμοί στην άκρη του ταβανιού είτε περιμετρικά είτε μόνο σε έναν τοίχο (προτιμότερο το δεύτερο) δεν είναι καθόλου κιτς, διαφωνώ όσο δεν πάει :D Και μάλιστα μπορείς να βάλεις και φωτοσωλήνα με led που αλλάζει χρώματα (έχει γύρω στα 150 ευρώ ο μηχανισμός αν δεν απατώμαι), αρκεί ο τοίχος μπροστά να έχει κάποιο ανοιχτόχρωμο χρώμα και κάπως παλ. Σου δίνει τεράστιες επιλογές φωτισμού και δημιουργεί καταπληκτική ατμόσφαιρα.
Το αυτό ισχύει και για τις κατασκευές ραφιών με γυψοσανίδα - μια χαρά καθαρίζονται και είναι πολύ πρακτικές. Αυτά τα λέω επειδή ζω σε χώρο με τέτοια και έχω μαμά διακοσμήτρια. Αλλά θέλει προσοχή να μη γεμίσεις τον χώρο, μόνο σε ένα σημείο θα βάλεις και πρέπει επίσης να προσέξεις πολύ τι θα φτιάξεις να μη "τιγκάρει" ο χώρος.
Τηλεόραση πάνω από το τζάκι έχω δει και δεν έχει πρόβλημα - βέβαια η συγκεκριμένη κοπέλα χρησιμοποιεί σπανίως το τζάκι και το τζάκι της είναι εντελώς απλό. Δεν θα το συνιστούσα πάντως κι εγώ, καλύτερα να βρεις άλλο σημείο :)
Κατά τα άλλα, αν θες να κάνεις καλή και οικονομική δουλειά, πραγματικά σου συνιστώ να βρεις έναν επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι κρυφοί φωτισμοί στην άκρη του ταβανιού είτε περιμετρικά είτε μόνο σε έναν τοίχο (προτιμότερο το δεύτερο) δεν είναι καθόλου κιτς, διαφωνώ όσο δεν πάει :D

Eμμ ναι..
Είναι άλλο όμως να σχεδιάσει κάτι τέτοιο διακοσμητής/αρχιτέκτων κι άλλο να το αφήσεις στο γούστο του τεχνίτη. Και για να ρωτάει εμάς, μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει.. :P

Α επίσης χαμογελάκι_δ προσπάθησε να μην επηρρεάζεσαι από τη γνώμη τους. Ας σου λένε ότι θα το κάνουν τέλειο!
Είδα κι έπαθα να πείσω μάστορες ότι δε θέλω ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο στα μπαλκόνια! "Μα θα γίνει ωραίο, μα σκέτο δε λέει" Ή "άσ΄το πάνω μου, θα σου το κάνω σένιο!"
No way! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top