Σοβαρό πρόβλημα στην οικογένεια της κοπέλας μου

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πολυ ιδιαιτερο και ειχα αμφιβολειες σε ποιον τομεα να το ποσταρω.

Εχω μια σχεση με μια κοπελα εδω και αρκετο καιρο. Την κοπελα αυτη την ηξερα χρονια πριν κανουμε σχεση και ετσι την ξερω αρκετα καλα.
Υπηρχε λοιπον μονιμως ενα προβλημα με τον αδερφο της ο οποιος ειναι πολυ οξυθυμος και ιδιορυθμος. Τον τελευταιο καιρο εχει επιδεινωθει πολυ το θεμα σε σημειο τραγικο. Μου εχει πει οτι την βριζει και απο πιστευω οτι την χτυπαει και δεν το παραδεχεται γιατι φοβαται οτι θα κανω φασαρια. Εν το μεταξι οι γονεις της δεν χειριζονται σωστα το θεμα καθως δεν αποφασιζουν να πανε το παιδι στον ψυχολογο και εξακολουθουν να του κανουν ολα τα χατιρια (παρ'ολο που τους χορευει κανονικα στο ταψι) και γενικα να το φερονται με λαθος τροπο.
Αυτο φυσικα εχει ως αποτελεσμα να αλλαξει τρομακτικα η συμπεριφορα της κοπελας μου. Δεν πολυβγαινει απο το σπιτι δεν εχει διαθεση οπως πριν και γενικα δεν ειναι αυτη που γνωριζω τοσα χρονια. Η συμπεριφορα της δεν εχει αλλαξει μονο απεναντι μου αλλα σε ολους καθως το συζητησα με την κολλητη της η οποια εχει παρατηρησει το ιδιο. Απομακρυνεται απο ολους. Φοβαμαι πολυ πως η κατασταση μυριζει καταθλιψη και ακομα περισσοτερο φοβαιμαι πως καποια μερα θα γινει κατι σοβαρο και θα την χτυπησει ασχημα.
Προσπαθησα να της μιλησω για το θεμα και να την κανω να μιλησει ετσι ωστε να μοιραστει το θεμα και νιωσει λιγο πιο ανετα αλλα δεν ανοιγεται σε κανεναν.

Εγω σαν τριτος μπορω να κανω κατι? Φοβαμαι πως αν επεμβω θα παρεξηγηθω αλλα απο την αλλη δεν μπορω να μαθαινω ολα αυτα τα πραγματα και να μην κανω κατι γι αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
αυτο που κανει δυσκολη την περιπτωση της ειναι οτι οι γονεις πιθανον να εθελοτυφλουν....

Ειναι μικροτερος της? η οικονομικη κατασταση της οικογενειας πως ειναι? ποσος ειναι ο καιρος που συμβαινουν ολα αυτα στην μεταξυ τους σχεση?
Η δικη σου επαφη με τους γονεις της ποια ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
αυτο που κανει δυσκολη την περιπτωση της ειναι οτι οι γονεις πιθανον να εθελοτυφλουν....

Ειναι μικροτερος της? η οικονομικη κατασταση της οικογενειας πως ειναι? ποσος ειναι ο καιρος που συμβαινουν ολα αυτα στην μεταξυ τους σχεση?
Η δικη σου επαφη με τους γονεις της ποια ειναι?

Ναι ειναι μικροτερος της. Ειναι 17. Με μυαλο 13χρονου παιδιου, για να μην σου πω και μικροτερου...
Η οικονομικη τους κατασταση δεν ειναι πολυ καλη. Τα βγαζουν περα οι ανθρωποι αλλα μεχρι εκει. Το προβλημα με τον αδερφο της το εχουν πολυ καιρο. Αλλα τους τελευταιους μηνες εχει επιδεινωθει παρα πολυ και το βλεπω κι εγω καποιες φορες που τον συνανταω. Με τους γονεις της κοπελας εχω καλη σχεση. Εχουμε γνωριστει, τους χαιρεταω καθε φορα που πηγαινω για να την παρω απο το σπιτι και απ'οτι μου εχουν δειξει με συμπαθουν. Μαλιστα ο πατερας της κοπελας καποια στιγμη που με ειχε βρει μονο μου, μου ειχε μιλησει για το θεμα αυτο. Μου ειχε πει δηλαδη "μην παρεξηγεις καποια πραγματα που λεει και που ειναι καποιες φορες επιθετικος με τους αλλους, δεν τα εννοει...". Αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Χρηστο μηπως το κοριτσι εχει αλλα προσωπικα προβληματα περα απο τη σχεση με τον αδερφο της?

εννοω οτι.. μου φαινεται καπως υπερβολικο το να κλειστει στον εαυτο της και να φταιει αποκλειστικα η τροπη που εχει παρει η σχεση με τον αδερφο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χρηστο μηπως το κοριτσι εχει αλλα προσωπικα προβληματα περα απο τη σχεση με τον αδερφο της?

εννοω οτι.. μου φαινεται καπως υπερβολικο το να κλειστει στον εαυτο της και να φταιει αποκλειστικα η τροπη που εχει παρει η σχεση με τον αδερφο της

Τυχαινει να εχω πολυ καλες σχεσεις με την κολλητη της... Και τον τελευταιο καιρο βγαινουμε μαζι για να συζηταμε γι αυτο το θεμα και μου λεει οτι κι αυτη ανησυχει και ξερει οτι το θεμα ειναι αυτο με τον αδερφο της...
Δεν ειναι και λιγο να εχεις τετοιο προβλημα...
Εν το μεταξυ η κοπελα αυτη που εχω σχεση δεν ειναι και το ατομο που θα τα παρει στο κρανιο και θα τον βαλει στη θεση του τον αλλον. Να φανταστεις μου ειπε οτι δεν παραπονιεται στους δικους της για να μην τους στεναχωρει. Μαλιστα πριν λιγο καιρο ειπε στην κολλητη της οτι εχει φτασει σε σημειο να φοβαται το βραδυ που κοιμαται επειδη το δωματιο του αδερφου της ειναι ακριβως διπλα.
Εχει φτασει σε πολυ ασχημο σημειο η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πηγαινε στην αστυνομία... Ειδικά άμα δεις καμιά μελανιά. Σοβαρά όμως. Ή μίλα σε κάποιον άλλον που εμπιστεύεσαι και την αγαπάει, κάποιον συγγενή της. Μπορεί να κινδυνεύει η κοπέλα, και σωματικά κια ψυχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
οι γονεις της γιατι δεν κανουν κατι?απ'οτι καταλαβα το παιδι αντιμετωπιζει ψυχολογικα προβληματα,αν μπορεις να του μιλισεις εσυ ο ιδιος αφου η κοπελα σου δεν τους λεει τιποτα!αλλιως δεν ξερεις μεχρι που μπορει να φτασει η κατασταση(για να λεει οτι φοβαται για την ιδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το παιδι ειναι 17 χρονων δεν μπορω να παω στην αστυνομια. Εχω φτασει σε σημειο να το σκεφτω και αυτο. Εγω δεν ειμαι σε θεση να του μιλησω γιατι ξερει οτι ειμαι το αγορι της αδερφης του και με κοιταει με μισο ματι. Μου την μπαινει συνεχεια για να τσακωθουμε προσπαθει να με βγαλει απο τα ρουχα μου για να με βγαλει φταιχτη. Δεν ειναι σε κατασταση γενικα που αν τον πιασω να μιλησουμε θα καταλαβει αυτα που θα του πω. Ξερω ηδη την απαντηση του... "Αδερφη μου ειναι ο,τι θελω κανω. Εσυ τι ανακατευεσαι?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
Δυσκολη ακουγεται η κατασταση και θελει προσοχη το πως θα το χειριστεις... Και εγω δε μπορω να σου πω και πολλα... Σε πρωτη φαση αυτο που σιγουρα χρειαζεται ειναι να δειξεις στην κοπελα σου (οχι ομως πιεστικα) οτι εισαι εκει για να βοηθησεις εαν χρειαστει και οτι μπορει να σε εμπιστευτει και να τη στηριξεις... Βεβαια απο οσα εχεις πει καταλαβαινω οτι η σχεση σας ειναι τετοια που ετσι κ αλλιως αυτο το κλιμα υπαρχει, και αν προς το παρον η κοπελα δε νοιωθει ετοιμη να στραφει σε καποιον για βοηθεια, μαλλον το να την πιεσεις παρα πανω χειροτερο θα ειναι, γιατι θα απομακρυνθει περισσοτερο... Το οτι εχεις ομως τη βοηθεια και το ενδιαφερον της κολλητης της ειναι πολυ καλο... Και απο ο,τι λες οι γονεις της σε συμπαθουν και σε εμπιστευονται για να εισαι στο πλαι της κορης τους.. Βεβαια απο εκει μεχρι το να "ανακατευτεις στα θεματα της οικογενειας τους", υπαρχει ισως μια μικρη αποσταση... Νομιζεις πως αν τους πλησιασεις θα αντιδρασουν ασχημα???.... Αυτο που πιστευω ειναι οτι, ακομα και αν επιφανειακα δειχνουν να μη θελουν να αντιμετωπισουν το προβλημα, στην ουσια ξερουν οτι πρεπει κατι να γινει, και εστω και σιωπηρα ζητανε βοηθεια..... η κοπελα σου ποσο χρονων ειναι (αν φυσικα θες να μας πεις)?... λογω της ηλικιας της αλλα και της θεσης της μπορει να μην τολμαει να κανει κατι... Θα μπορουσες ομως εσυ να ζητησεις τη γνωμη καποιου ψυχολογου, που σιγουρα θα μπορει πιο ψυχραιμα να σε καθοδηγησει πως να χειριστεις την κατασταση, σιγουρα καλυτερα απο εμας εδω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Νομιζεις πως αν τους πλησιασεις θα αντιδρασουν ασχημα???....

Ειμαι σχεδον σιγουρος καθως οι δικοι της ειναι και λιγο "παλαιων αρχων". Πιστευω δηλαδη οτι θα το θεωρησουν ντροπη που καποιος "ξενος" θα ξερει για το προβληματικο ατομο της οικογενειας και για ολη την κατασταση που επικρατει.
Η κοπελα ειναι 21 χρονων και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορει να αντιδρασει δυναμικα. Να αλλαξει σπιτι για παραδειγμα και να ερθει να μεινει μαζι μου η με την κολλητη της. Ουτως η αλλως δεν ειναι αποφασιστικη. Σκεφτεται πολυ τους αλλους και το τι θα πουν οι αλλοι. Για παραδειγμα σε αυτην την φαση δεν παραπονιεται στους δικους της για την κακομεταχειρηση που δεχεται απο τον αδερφο της για να μην στεναχωρησει κι αλλο τους δικους της. Οπως επισης δεν θελει να φυγει απο το σπιτι (δεν μιλαω για παντα...εστω και για λιγο για να καταλαβουν οτι δεν αντεχει την κατασταση) επειδη δεν θελει να φορτωσει στους δικους της κι αλλη πιεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λογικη την βλεπω την κοπελα. δεν ειναι ολα τοσο απλα καμια φορα οσο τα βλεπουμε εμεις. πρεπει να μπαινουμε και στη θεση του αλλου. μακαρι καθε φορα που ειχαμε ενα προβλημα να σηκωνομασταν να φευγαμε απο το σπιτι! οικογενεια της ειναι και ειναι φυσικο να μην θελει να προσθετει κι αλλα προβληματα. δωσε της λιγο χρονο, εξαλλου οποιος καταλαβαινει τη σιωπη μας ειναι αυτος που ειναι πραγματικος φιλος και ανθρωπος μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
λογικη την βλεπω την κοπελα. δεν ειναι ολα τοσο απλα καμια φορα οσο τα βλεπουμε εμεις. πρεπει να μπαινουμε και στη θεση του αλλου. μακαρι καθε φορα που ειχαμε ενα προβλημα να σηκωνομασταν να φευγαμε απο το σπιτι! οικογενεια της ειναι και ειναι φυσικο να μην θελει να προσθετει κι αλλα προβληματα. δωσε της λιγο χρονο, εξαλλου οποιος καταλαβαινει τη σιωπη μας ειναι αυτος που ειναι πραγματικος φιλος και ανθρωπος μας. :)

Δεν ειναι οτι δεν εχω υπομονη... Ουτε οτι περιφρονω το προβλημα της... Την καταλαβαινω παρα πολυ καλα χωρις καν να μου πει λεξη. Απο την πρωτη στιγμη που θα την δω ξερω αν ειναι καλα,αν δεν ειναι καλα και πολυ περισσοτερο οταν κανει οτι ειναι καλα ενω δεν ειναι.Απλα ανησυχω γι'αυτην γιατι εχω δεθει πολυ μαζι της και με εχει βοηθησει πολυ ολον αυτον τον καιρο που ειμαστε μαζι. Καταλαβαινω ποσο δυσκολη ειναι η θεση της και ευχομαι να μπορουσα να κανω κατι αλλα απ οτι φαινεται δεν μπορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ειμαι σχεδον σιγουρος καθως οι δικοι της ειναι και λιγο "παλαιων αρχων". Πιστευω δηλαδη οτι θα το θεωρησουν ντροπη που καποιος "ξενος" θα ξερει για το προβληματικο ατομο της οικογενειας και για ολη την κατασταση που επικρατει.
Η κοπελα ειναι 21 χρονων και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορει να αντιδρασει δυναμικα. Να αλλαξει σπιτι για παραδειγμα και να ερθει να μεινει μαζι μου η με την κολλητη της. Ουτως η αλλως δεν ειναι αποφασιστικη. Σκεφτεται πολυ τους αλλους και το τι θα πουν οι αλλοι. Για παραδειγμα σε αυτην την φαση δεν παραπονιεται στους δικους της για την κακομεταχειρηση που δεχεται απο τον αδερφο της για να μην στεναχωρησει κι αλλο τους δικους της. Οπως επισης δεν θελει να φυγει απο το σπιτι (δεν μιλαω για παντα...εστω και για λιγο για να καταλαβουν οτι δεν αντεχει την κατασταση) επειδη δεν θελει να φορτωσει στους δικους της κι αλλη πιεση.
Χρηστο και εγω εν πολλοις συμφωνω με την Ελσα ...Επισης ,επειδη τωρα ειδα το θεμα...,εχεις ανοιξει και αλλο θεμα σχετικα με ψυχολογικες μεταπτωσεις -αν μπορω να το πω ετσι της συντροφου σου, που μπορει να οφειλονται και τι μπορει να κανεις....Απο τα παραπανω ,ειναι φανερο νομιζω οτι το προβλημα της κοπελας - το οποιο βγαινει και μεσα στη σχεση σας - ειναι η καταταση στο σπιτι της ....Προφανως την βαραινει παρα πολυ ψυχολογικα 'η ισως υπαρχει και επιδεινωση (;) ,το κραταει μεσα της και ειναι αυτο που λες ...κοντευει να παθει καταθλιψη...Αν την αγαπας πρεπει να την στηριξεις.Δυσκολο να ανακατευτεις στην ενδοοικογενοιακη κατασταση ωστοσο,απο τη στιγμη που δεν εχεις επισημο στατους.Ενδεχεται να σε απορριψουν.Το καλυτερο ειναι να πας σε καποιον καλο ψυχολογο να σε κατευθυνει α) πως μπορεις να βοηθησεις την κοπελα σου αμεσα στην σχεση σας δλδ. να το βγαλεις απο μεσα της...κλπ β) να την πεισεις να τεθει η ιδια θπο ψυχολογικη υποστηριξη που σιγουρα χρειαζεται και γ) και ποιο δυσκολο να δειτε μηπως υπαρχει τροπος να πειστουν οι γονεις να μιλησουν με ψυχολογο η/και ψυχιατρο για την περιπτωση του γιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι δεν εχω υπομονη... Ουτε οτι περιφρονω το προβλημα της... Την καταλαβαινω παρα πολυ καλα χωρις καν να μου πει λεξη. Απο την πρωτη στιγμη που θα την δω ξερω αν ειναι καλα,αν δεν ειναι καλα και πολυ περισσοτερο οταν κανει οτι ειναι καλα ενω δεν ειναι.Απλα ανησυχω γι'αυτην γιατι εχω δεθει πολυ μαζι της και με εχει βοηθησει πολυ ολον αυτον τον καιρο που ειμαστε μαζι. Καταλαβαινω ποσο δυσκολη ειναι η θεση της και ευχομαι να μπορουσα να κανω κατι αλλα απ οτι φαινεται δεν μπορω.

μα επειδη τα καταλαβα αυτα που λες και σε τιμα ιδιαιτερως το οτι νοιαζεσαι τοσο πολυ γιαυτην και ψαχνεις τροπους να βοηθησεις αλλα καμια φορα τη λυση θα πρεπει να τη δωσει αυτος που κουβαλα το 'προβλημα'. εσυ μονο και μονο που εισαι διπλα της αφου δεν μπορεις να κανεις κατι πρακτικα νομιζω οτι ειναι αρκετο.:)
ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις, οτι δεν ειναι θεμα υγειας σιγα σιγα λυνεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Πέρα από όλα αυτά, Χρήστο, ξέρεις αν το παιδί είχε πάντοτε αυτή την συμπεριφορά? Μπορούμε να μάθουμε από πότε ξεκίνησε περίπου? Ξέρεις αν είχε κάποιο ατύχημα, π.χ. χτύπημα στο κεφάλι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,347 μηνύματα.
Kαθολου λογική δεν θεωρώ τη στάση της κοπέλας,όπως ειπώθηκε παραπάνω.Λογική θα χαρακτηριζόταν το μεσαίωνα..οχι τώρα.Κανένα δικαίωμα δεν έχει ο αδελφός της να ανακατεύεται στη ζωή της ,να της φέρεται άσχημα και να τη χτυπάει.ΉΘελα να ήξερα σε ποιόν αιώνα ζούμε..και ακούμε τέτοια πράγματα;Απο κανέναν δεν θα ανεχόμουν τέτοια συμπεριφορά.Τι πάει να πει ότι είναι αδελφός της;Τουμπεκι ψιλοκομμένο δηλαδφή να κάνει η κοπέλα;Είμαστε σοβαροί;ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ και οι γονείς..που έχουν τεράστιο μεριδιο ευθύνης γιαν όλο αυτο.
Χρήστο..σαφέστατα να μην του μιλήσεις του αδελφόυ της,διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ξεσπάσει στην κοπέλα σου .Είναι σίγουρο αυτό.Αυτό που θα εκανα εγώ,θα ήταν να της ανοίξω λίγο τα μάτια και να της δώσω να καταλάβει ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα,κανένα δικαίωμα δεν έχει ο αδελφός της να της φέρεται έτσι..και ότι πρέπει να αντιδράσει.Και στους γονείς της..που κάνουν τα στραβά μάτια και στον αδελφό της.Τη λύση ΜΟΝΟ η κοπέλα σου μπορει να τη δώσει..αλλά θα πρέπει πρώτα να συνηδειτοποιήσει πόσο την μειώνει η συμπεριφορά του αδελφού της,ότι δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να της φέρεται έτσι,να ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ..και να παλαίψει για τα δικαιώματα της..διότι τώρα της τα καταπατούν.
Και ναι..εννοείται πως εγώ στη θέση της αν συνεχιζόταν αυτό,μετά απο συζητήσεις κλπ..θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου κια θα πήγαινα σε άλλη παραλία..Ούτως ή άλλως μετά την ενηλικίωση επιβάλλεται να ανοίγουμε τα φτερά μας και να ανεξαρτητοποιούμαστε..βέβαια..στην ελληνική οικογένεια αυτό ειναι ψιλά γράμμματα...αλλά όταν ανεχόμαστε τέτοιες καταστάσεις...έχουμε τελικά και εμείς μερίδιο ευθύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το καλυτερο ειναι να πας σε καποιον καλο ψυχολογο να σε κατευθυνει α) πως μπορεις να βοηθησεις την κοπελα σου αμεσα στην σχεση σας δλδ. να το βγαλεις απο μεσα της...κλπ β) να την πεισεις να τεθει η ιδια θπο ψυχολογικη υποστηριξη που σιγουρα χρειαζεται και γ) και ποιο δυσκολο να δειτε μηπως υπαρχει τροπος να πειστουν οι γονεις να μιλησουν με ψυχολογο η/και ψυχιατρο για την περιπτωση του γιου.

Εγω ευχαριστως να συμβουλευτω καποιον ειδικο και μαλιστα το εχω σκεφτει προ πολλου γι αυτο το θεμα. Δεν πιστευω ομως οτι θα καταφερω να την πεισω να παει και αυτη. Εχει την αισθηση πως ολα στη συμπεριφορα της ειναι φυσιολογικα, οτι δλδ τιποτα δεν εχει αλλαξει και αυτο ειναι που με τρομαζει. Επισης απο παλιοτερες καταστασεις και σχεσεις που μου εχει πει η κολλητη της παντα δεχοταν πιεση για τα παντα. Εχει μαθει να ζει στην ψυχολογικη πιεση και να λειτουργει κατω απο αυτην.

εσυ μονο και μονο που εισαι διπλα της αφου δεν μπορεις να κανεις κατι πρακτικα νομιζω οτι ειναι αρκετο.:)
ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις, οτι δεν ειναι θεμα υγειας σιγα σιγα λυνεται. :)

Αυτο κανω και ελπιζω οντως στο τελος να αποδειχθει αρκετο και να το εκτιμησει και η ιδια γιατι πιστεψε με.... Ειναι παρα πολυ δυσκολο να βλεπεις εναν ανθρωπο που τον ξερεις τοσο καιρο να αλλαζει σε μια νυχτα και να σου λεει και οτι δεν μπορεις να τον βοηθησεις επειδη δεν φταις εσυ. Ειναι παρα πολυ επιπονο.

Πέρα από όλα αυτά, Χρήστο, ξέρεις αν το παιδί είχε πάντοτε αυτή την συμπεριφορά? Μπορούμε να μάθουμε από πότε ξεκίνησε περίπου? Ξέρεις αν είχε κάποιο ατύχημα, π.χ. χτύπημα στο κεφάλι?

Οχι οχι... Καμια σχεση... Απλα ο μικρος ηταν παντα ο κακομαθημενος. Αυτος που εκανε παντα τα λαθη και οχι απλα τον συγχωρουσαν αλλα τον βραβευαν κιολασ και αυτο το εργο ακομα συνεχιζεται (π.χ. ο πιτσιρικας ειναι 17 και μολις τωρα εβγαλε το νυχτερινο γυμνασιο (!) και θα του παρουν μηχανακι ενω η κοπελα μου περασε πανεπιστημειο (Φυσικο) και δεν της εχουν παρει καν αμαξι για να πηγαινοερχεται στη σχολη της) και επειδη αυτος προφανως το εχει καταλαβει οτι ισχυει αυτο κανει οτι γουσταρει χωρις να λογαριαζει κανεναν.

Kαθολου λογική δεν θεωρώ τη στάση της κοπέλας,όπως ειπώθηκε παραπάνω.Λογική θα χαρακτηριζόταν το μεσαίωνα..οχι τώρα.Κανένα δικαίωμα δεν έχει ο αδελφός της να ανακατεύεται στη ζωή της ,να της φέρεται άσχημα και να τη χτυπάει.ΉΘελα να ήξερα σε ποιόν αιώνα ζούμε..και ακούμε τέτοια πράγματα;Απο κανέναν δεν θα ανεχόμουν τέτοια συμπεριφορά.Τι πάει να πει ότι είναι αδελφός της;Τουμπεκι ψιλοκομμένο δηλαδφή να κάνει η κοπέλα;Είμαστε σοβαροί;ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ και οι γονείς..που έχουν τεράστιο μεριδιο ευθύνης γιαν όλο αυτο.
Χρήστο..σαφέστατα να μην του μιλήσεις του αδελφόυ της,διότι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ξεσπάσει στην κοπέλα σου .Είναι σίγουρο αυτό.Αυτό που θα εκανα εγώ,θα ήταν να της ανοίξω λίγο τα μάτια και να της δώσω να καταλάβει ότι δεν ζούμε στο μεσαίωνα,κανένα δικαίωμα δεν έχει ο αδελφός της να της φέρεται έτσι..και ότι πρέπει να αντιδράσει.Και στους γονείς της..που κάνουν τα στραβά μάτια και στον αδελφό της.Τη λύση ΜΟΝΟ η κοπέλα σου μπορει να τη δώσει..αλλά θα πρέπει πρώτα να συνηδειτοποιήσει πόσο την μειώνει η συμπεριφορά του αδελφού της,ότι δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα να της φέρεται έτσι,να ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ..και να παλαίψει για τα δικαιώματα της..διότι τώρα της τα καταπατούν.
Και ναι..εννοείται πως εγώ στη θέση της αν συνεχιζόταν αυτό,μετά απο συζητήσεις κλπ..θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου κια θα πήγαινα σε άλλη παραλία..Ούτως ή άλλως μετά την ενηλικίωση επιβάλλεται να ανοίγουμε τα φτερά μας και να ανεξαρτητοποιούμαστε..βέβαια..στην ελληνική οικογένεια αυτό ειναι ψιλά γράμμματα...αλλά όταν ανεχόμαστε τέτοιες καταστάσεις...έχουμε τελικά και εμείς μερίδιο ευθύνης.

Συμφωνω σε ολα μαζι σου αλλα δυστυχως ο καθε ανθρωπος βαδιζει με τις αρχες που παιρνει απο το σπιτι του (καλες ή κακες). Η συγκεκριμενη κοπελα δεν εχει τα κοτσια να κανει την επανασταση της. Δεν την εκανε ποτε. Ουτε καν στην εφηβεια της. Τον τελευταιο καιρο ολο λεει πως θελει να σηκωθει και να φυγει απο το σπιτι και να κανει το ενα και το αλλο αλλα μενει παντα στα λογια γιατι δεν εχει το θαρρος και το θρασος να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τελικά αυτός ο αδερφός της κοπέλας με έχει τσαντίσει πάρα πολύ! άνω κάτω τους έχει κάνει όλους.... ε ρε ξύλο που του χρειάζεται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
τελικά αυτός ο αδερφός της κοπέλας με έχει τσαντίσει πάρα πολύ! άνω κάτω τους έχει κάνει όλους.... ε ρε ξύλο που του χρειάζεται:D

Αυτο πιστεψε με το θελω παρα μα παρα πολυ κι εγω αλλα τι θα γινει μετα????εγω θα βγω φταιχτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εγώ λέω να κάνουμε κοινό ταμείο του steki & ischool, να μαζέψουμε λεφτά και να στείλουμε ανώνυμα μπράβους...woohoo!!! :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top