"Εκβιάζουν το παιδί μου"

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Aρα?Καθομαστε με σταυρωμενα χερια?
Το οτι θα χειροτερεψουν τα πραγματα ΔΕΝ ειναι νομος ή δογμα.

Το ξέρω βασιλιά μου η λίση μπορεί να είναι κάτι ποιο πολύπλοκο ή ποιο απλό απο ότι μπορεί να νομίζουμε ή να σκευτόμαστε, όχι δεν κάθεσε με σταυρωμένα τα χέρια με τίποτα:)

Μπορείς π.χ. τώρα μου ήρθε να βάλεις μέσα στο μπουφάν του παιδιού σου στην φόδρα ένα μικρό κασετοφονάκι και απο την ώρα που θα πάει στο σχολειο μέχρι που να φύγει να είναι ανοικτό, μετά απο την αστηνομία και άν ξανακουστούν απο μικρόφωνο ποιανουν γονείς.

Λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου μυαλό, έτσι η άπιλή θα είναι αδίκημα άφου θα ξέρουν στην αστηνομία με ντοκουμέντα τι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να πω εγώ τι θα έκανα:
γραμμή στο σχολείο, ενημέρωση των καθηγητών και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
Συνοδεία του παιδιού στο σχολείο, επιστράτευση γνωστων και συγγενών που μπορούν να διαθέσουν μισή και μισή ώρα κάθε μέρα.
Ξανά στους γονείς του νταή, ότι η κατάσταση συνεχίζεται και ότι ως γονείς ανήλικου, τα ονόματά τους βρίσκονται ήδη στην ασφάλεια.
Και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
έχοντας διαβάσει σχεδόν όλες τις γνώμες μπορώ να πω ότι με βάζετε σε δίλημμα. αφενός πρέπει να τραβήξει την προσοχή των γονιών το παιδί, κ αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν κάποιος το πει σοβαρά στους γονείς. από την άλλη όπως λέει κ η κουε, όλα ξεκινάνε από την οικογένεια άρα δεν ξέρουμε τι βλ'επουν αυτά τα παιδιά από τους γονείς τους, κ πως αντιμετωπίζονται. το θέμα είναι να παρθούν μέτρα πριν γίνει κάποιο κακό, αλλιώς είναι δώρον άδωρον.

τα παιδιά είναι ΠΑΙΔΙΑ. αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δίνουμε λίγη σημασία. αυτό σημαίνει παραπέμπουμε από την πρόνοια σε παιδοψυχολόγους κ σε αστυνομία, ειδικά εκπαιδευμένη να βάζει ένα στοπ. αυτό σημαίνει μικρή τιμωρία ακόμα κ στον μικρότερο εκβιασμό. αναγκαστική εργασία. κοινωνική δουλειά.

καλά τώρα δεν έχω πολύ χρόνο αλλά θα έρθω με καινούριες προτάσεις.
πωπω! δύσκολο να είσαι μάνα στον 21ο αιώνα!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και εγώ διαφωνώ εννοείται με την αυτοδικία! Το να πάνε να σαπίσουν τα παιδιά στο ξύλο και να τους πουν "Αυτό ξέρετε από ποιον είναι", το μόνο που θα καταφέρουν είναι όταν τα παιδιά αυτά γίνουν 20, 25 ή 30 χρονών να πάνε και να σκοτώσουν το άλλο το παιδάκι (που θα έχει γίνει άνδρας) απλά για το γαμώτο και την τιμή που τους σμπαράλιασε....

Η αστυνομία έχει δικαίωμα (υποχρέωση καλύτερα) να επέμβει σε τέτοιες περιπτώσεις. Η σύσταση συμμορίας είναι σοβαρό αδίκημα και πόσο μάλλον οι απειλές κατά της σωματικής ακεραιότητας του άλλου (και η ψυχολογική βία που του ασκούν). Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος νόμος να καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις. Είτε θα πάνε αναμορφωτήριο είτε θα χεστούν πάνω τους μόλις δούνε μπάτσους και θα κάνουν τουμπεκί :)

Το ξύλο δεν είναι μια οριστική λύση. Ξεφύγαμε από αυτές τις εποχές που όλα λυνόντουσαν με αυτόν τον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από το θέμα, Βγήκε το Ξύλο απ' τον Παράδεισο;
Καταρχην είμαι κάθετη στο να χτυπάνε ένα παιδάκι στο κεφάλι!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι προβλήματα μπορεί να του δημιουργηθούν... Είχα ακούσει στην τηλεόραση τις συνέπειες και :( Γενικά δεν μου αρέσει να τρώει ξύλο και να ξεσπάνε οι γονείς επάνω του τα νεύρα τους, να πονάει το παιδάκι κ να είναι τρομοκρατημένο. Έχω μισήσει γονείς που βλέπω στο δρόμο κ αυτούς πραγματικά θέλω να τους σκυλοβρίσω που δέρνουν τα παιδάκια στο δρόμο ή που τα μαλώνουν άσχημα!!!Νομίζω οτι κάνουν κακό στο παιδί..
Θεωρώ οτι είναι ο τρόπος που θα το μάθεις το παιδί κ ο τρόπος που θα αντιμετωπίζεις τα λάθη του! Το παν είναι να κάνεις το παιδί να καταλάβει το λάθος του κ να μη το ξανακάνει, όχι για να μη το τιμωρήσουμε αλλά για το δικό του καλό!Κ αν θέλει κάποιος τόοοοοοοοοοοοοοσο να του δώσει 1-2, τί να πώ ας του δώσει 2 ξυλιές στον πωπό του...

Από το θέμα εδώ:
Τα αλητόπαιδα... Ασε συγχήστηκα πολύ Μοναχε!!! Της έγραψα τι νομίζω οτι πρέπει να κάνει... Αυτά είναι βρωμόπαιδα! Ανήκουν στην κατηγοριά που δεν παίρνουν από λόγια! Για μένα πρέπει πλέον να εμπλακεί η αστυνομία! Να τα μπουζουριάσει να τους ρίξει κ ένα χέρι ξύλο να ησυχάσουμε..

Δεν έχω διάθεση να σε κρίνω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. :/:
Από που πηγάζουν αυτές οι δύο σκέψεις και πως συμβιβαζονται?
Παιδιά δεν είναι μόνο τα καλά παιδιά... :(
Ακόμα και τα παιδιά που εμπλέκονται στην υπόθεση του Άλεξ παιδιά είναι κι αυτά.
Καμμένα παιδιά που έχασαν κάθε ευκαιρία για μια καλή και δημιουργική ζωή πριν ακόμα αποκτήσουν την ευθύνη της.
Τι λείπει από αυτά τα παιδιά που φτάνουν σε τέτοιες πράξεις? Λείπει ξύλο και βία ή μήπως λείπει αγάπη και προσοχή? :hmm: :(
------------------------
Εμένα γιατί κάτι τέτοια μου θυμίζουν Grand Theft Auto και εκείνη τη συζήτηση που είχαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τι ενημερώσεις κλπ... τίποτα δε κάνουν αυτά. Μπορεί να φανεί πολύ πρωτόγονο, αλλά ένα γερό χέρι ξύλο θα τους συνεφέρει μια και καλή. Και όταν λέω γερό, το εννοώ... Κι αυτό το λέω γιατί η αστυνομία δε πρόκειται να κάνει τίποτα. Ενώ αν του σπάσεις τα μούτρα του κωλόπαιδου, ίσως καταλάβει τίποτα. Άντε συγχύστηκα πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ άλλη μια καλή παρέμβαση, αν το κράτος ήταν Κράτος ουσίας, θα ήταν ο έλεγχος του οικογενειακού περιβάλλοντος του τραμπούκου από τους κοινωνικούς λειτουργούς. Συνήθως τέτοια προβλήματα βίας δεν είναι το αρχικό πρόβλημα, αλλά λειτουργούν ως ένδειξη ενός μεγαλύτερου οικογενειακού προβλήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Από το θέμα, Βγήκε το Ξύλο απ' τον Παράδεισο;


Από το θέμα εδώ:


Δεν έχω διάθεση να σε κρίνω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. :/:
Από που πηγάζουν αυτές οι δύο σκέψεις και πως συμβιβαζονται?
Παιδιά δεν είναι μόνο τα καλά παιδιά... :(
Ακόμα και τα παιδιά που εμπλέκονται στην υπόθεση του Άλεξ παιδιά είναι κι αυτά.
Καμμένα παιδιά που έχασαν κάθε ευκαιρία για μια καλή και δημιουργική ζωή πριν ακόμα αποκτήσουν την ευθύνη της.
Τι λείπει από αυτά τα παιδιά που φτάνουν σε τέτοιες πράξεις? Λείπει ξύλο και βία ή μήπως λείπει αγάπη και προσοχή? :hmm: :(
------------------------
Εμένα γιατί κάτι τέτοια μου θυμίζουν Grand Theft Auto και εκείνη τη συζήτηση που είχαμε?

ιζι μου...οσο κι αν εχουν γινει διαφορα μεσα στην οικογενεια τετοιων παιδιων για να βγουν τετοιοι νταηδες...οσο κι αν οι γονεις δεν τους δωσανε την απαραιτητη αγαπη και προσοχη οπως λες... αν φτασει το παιδι σ αυτο το σημειο να χτυπαει κπ αλλο παιδακι για να εκτονωθει ποια ΠΡΕΠΕΙ να ειναι η αντιμετωπιση του γονιου;:hmm: αφου ξερουμε οτι τετοια παιδια δεν παιρνουν ευκολα απο λογια... και πως θα το πας σε ψυχολογο ενα τετοιο παιδι; με το ζορι;:hmm: για πεστε μου τωρα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να μην αρχίσω να σου λέω περί διεθνούς αμνηστίας και περί στατιστικών στοιχείων που αποδεικνύουν ότι η θανατική ποινή δεν έχει καθόλου παιδευτικό χαρακτήρα και δεν προλαμβάνει εγκληματικές ενέργειες ε?... Θα αναρωτιέσαι, "τι λέει αυτή η τρελή" ε?

Ανάγω το πρόβλημα στον υπερθετικό βαθμό του και λέω το εξής:
Λες πως ένα ατίθασο παιδί χρειάζεται ξύλο για να καταλάβει.
Έτσι και με τη θανατική ποινή θα έπρεπε οι ενήλικες να παραδειγματίζονται, κι όμως, δεν... :/:

Ας υποθέσουμε πως δέρνουν ένα τέτοιο παιδί όσο δε πάει άλλο.
Ας υποθέσουμε πως για λίγο καιρό το παιδί φοβάται και δεν επιτίθεται σε άλλα παιδιά.
Πιστεύεις πως έχει λύθεί το πρόβλημα?
Κι αν έρθει μια μέρα που δε θα φοβάται πια? Τότε τι θα κάνει?

Χωρίς να είμαι ειδικός και χωρίς να έχω όλες τις απαντήσεις, νομίζω είναι σαν να πίνεις ασπιρίνη για το δόντι που σε πονάει. Θα περάσει για λίγο αλλά η αιτία θα παραμένει εκεί και θα σε ξαναταλαιπωρήσει στο μέλλον.

Και φυσικά όλα αυτά με το γνώμονα ότι θέλουμε το καλύτερο για ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Θέλουμε κι αυτα τα παιδιά να έχουν μια αρμονική ζωή αργότερα. Για να μην καταντήσουν κλέφτες, και δολοφόνοι και Πασσαρέοι!

Τι λέει ο Πάσσαρης? Πως έφαγε του κόσμου το ξύλο και την ταπείνωση όταν ήταν νεότερος!
Ας σκεφτούμε όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ έτσι όπως κατάντησαν... .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θέλω να δηλώσω για άλλη μια φορά δημόσια τα σέβη μου στην Isi. Συμφωνώ μαζί της απόλυτα! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Από το θέμα, Βγήκε το Ξύλο απ' τον Παράδεισο;


Από το θέμα εδώ:


Δεν έχω διάθεση να σε κρίνω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. :/:
Από που πηγάζουν αυτές οι δύο σκέψεις και πως συμβιβαζονται?
Παιδιά δεν είναι μόνο τα καλά παιδιά... :(
Ακόμα και τα παιδιά που εμπλέκονται στην υπόθεση του Άλεξ παιδιά είναι κι αυτά.
Καμμένα παιδιά που έχασαν κάθε ευκαιρία για μια καλή και δημιουργική ζωή πριν ακόμα αποκτήσουν την ευθύνη της.
Τι λείπει από αυτά τα παιδιά που φτάνουν σε τέτοιες πράξεις? Λείπει ξύλο και βία ή μήπως λείπει αγάπη και προσοχή? :hmm: :(
------------------------
Εμένα γιατί κάτι τέτοια μου θυμίζουν Grand Theft Auto και εκείνη τη συζήτηση που είχαμε?


Δεν το σκέφτηκα καν Isi μου οτι με κρίνεις!!! :)
Θεωρώ οτι όλα ξεκινάνε από την οικογένεια... Δεν είχαν τον τρόπο πές δεν ασχολήθηκαν??? Οτι κ να είναι... Ναι! Θεωρώ οτι δεν πρέπει να δέρνεις το παιδί σου ΑΛΛΑ πρέπει να ασχολείσαι πάρα πολύ μαζί του!!!

Δεν ξέρω γιατί αυτά τα παιδιά έγιναν έτσι, εγώ βλέπω το αποτέλεσμα και όταν βλέπω τέτοιες συμπεριφορές δεν έχω κανένα συναισθηματισμό για αυτά τα απάνθρωπα παιδιά... Πολύ από εμάς στο φορουμ περάσαμε δύσκολα χρόνια... Γίναμε αλήτες, εκβιαστές, ληστές ή οτιδήποτε άλλο??? Θεωρώ ως λύση το ξύλο γιατί μου θυμίζουν τα παιδιά που τους λές "Μη το ξακάνεις αυτό, δεν είναι σωστό.." κλπ ειτε με όμορφο είτε με άγριο τρόπο, εκείνα σου λένε ναί κ πάνε κ τα ξανακάνουν η κάνουν χειρότερα... Ε εκεί τί κάνεις? Κ τί κάνεις οταν κυνδινεύει το παιδάκι σου? Υπάρχουν παιδάκια που παθαίνουν ψυχολογικά προβλήματα επειδή κάποια βρωμόπαιδα το παίζουν νταήδες...

Πολύ ωραία λύση είναι κ η λύση της doo τώρα που είδα... :clapup:

Πές μου ειλικρινά, αν το έκαναν στο παιδί σου, όσο ενάντια κ να ήσουν στο ξύλο δεν θα ήθελες να τις φάνε τις ξυλιές τους αυτοί???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πές μου ειλικρινά, αν το έκαναν στο παιδί σου, όσο ενάντια κ να ήσουν στο ξύλο δεν θα ήθελες να τις φάνε τις ξυλιές τους αυτοί???

Αυτό που θα ήθελα είναι να μη φτάναμε ως εδώ.
Αυτό θα ήθελα. Και όσοι φταίμε (γονείς/πολιτεία/δάσκαλοι) να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να ΔΡΑΣΟΥΜΕ!

Εγώ (αντίθετα με τον Πάσσαρη), δεν πιστεύω στην αυτοδικία.
Δηλαδή τι να θέλω, να γίνω ίδια με αυτά τα παραστρατημένα παιδιά? Γιατί αυτό μου λες:
Δέρνουν και εκβιάζουν, ε, να τα δείρουμε και να τα εκβιάσουμε κι εμείς.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν αντί για Θρησκευτικά στο σχολείο, να διδάσκόμασταν αρχές ψυχολογίας και καθημερινές συμβουλές για τις κοινωνικές και οικογενειακές μας σχέσεις. Ίσως τότε να ξέραμε τι χρειάζεται ένα παιδί για να μην καταντήσει έτσι.

Λέμε: "Φταίνε οι γονείς".
Μα ποιός τους δίδαξε πως να είναι καλύτεροι γονείς από τους γονείς τους?
Κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου απολύτα αλλά ελα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο και μια μανα τρέμει για την ακεραιοτητα του παιδιου της??? Οκ να μη τα δείρουνε.. Σπάω το κεφάλι μου να βρώ τρόπους να φύγουν από αυτο το δρόμο... Αλλά αναρωτιέμαι γινεται πια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου απολύτα αλλά ελα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο και μια μανα τρέμει για την ακεραιοτητα του παιδιου της??? Οκ να μη τα δείρουνε.. Σπάω το κεφάλι μου να βρώ τρόπους να φύγουν από αυτο το δρόμο... Αλλά αναρωτιέμαι γινεται πια??

Κι εγώ τα ίδια με σένα αναρωτιέμαι, και θλίβομαι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Καλά ρε παιδιά, τόσο μεγάλη εντύπωση σας κάνει αυτό το θέμα? Όταν ήσασταν εσείς στο Γυμνάσιο δεν υπήρχαν τέτοιοι νταήδες? Και μην πείτε περί αλλοδαπών γιατί και στις αρχές του '90 που πήγαινα εγώ γυμνάσιο συμβαίνανε παρόμοια. Τότε μέχρι και τα παπούτσια σου κλέβανε, θυμάστε τι γινόταν με τα Μάρτινς τα άρβυλα? Ένας φίλος μου είχε γυρίσει σπίτι ξυπόλητος.

Τώρα αυτή η περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, μπορεί να μην είναι και τίποτα. Κρίμα που ο γκαντέμης ο μικρός έχει και πατέρα του τύπου "πέρα βρέχει". Κάτι τέτοια τσογλάνια συνήθως είναι θρασύδειλοι ψευτοτσαμπουκάδες και πουλάνε τη μαγκιά τους εκεί που τους παίρνει. Άμα τους τρίξει τα δόντια κάποιος μεγαλύτερος, τους φτάνει το σ**τό στην κάλτσα και τελειώνει εκεί η ιστορία.

Τέτοιες καταστάσεις, πάντως, είναι όντως ψυχοφθόρες για ένα παιδί 13 ετών. Σε κάνουν νευρικό και επιθετικό, όπως περιέγραψε κι η μάνα του. Λες, τί να κάνω, υποκύπτω στον νταή και είμαι φλώρος, το λέω στους μεγάλους και καθαρίζουν αυτοί για μένα οπότε πάλι είμαι φλώρος, ή να κάτσω να πλακωθώ στο ξύλο και να γίνω ίδιος με τον νταή? Στο τέλος το μόνο που μπορείς να κάνεις χωρίς να θιγεί η αξιοπρέπεια και η αυτοεκτίμηση σου είναι να τους δείξεις πως δεν τους φοβάσαι. Κατα τ' άλλα αυτά περί αστυνομίας κλπ. τα βρίσκω ελαφρώς υστερικά εφόσον δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα, και θα κάνουν και την κατάσταση χειρότερη για τον πιτσιρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας πως δεν γινεται να εξαλειψουμε ΟΛΑ τα κακα και τα κακως κειμενα της νεολαιας και μη σε μια μερα...
Και η το πιο ομορφο οικισμα απο ενα χαλικι ξεκινησε...Εαν μπουμε στο τρυπακι
"γινεται?"
"και αν το κανουμε τι θα γινει?"
"Ωραια καλο την αστυνομια...και?"
"Κι αν σταματησουν αυτα ποσα αλλα υπαρχουν?"
Στο τελος οδηγουμαστε στο γνωστο αφου δεν γινεται τιποτα μαζικο/καθολικο καθομαστε και στρουνθοκαμιλιζουμε...
Αυτα εν πανε σε κανεναν απο τους προλλαλησαντες, απλως ηθελα να τα πω.:)

Λυσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Και καθε μεγαλο προβλημα μπορει πολυ ευκολα να λυθει οσο ειναι ακομα "μικρο".Οσο το αφηνουμε (εμεις σαν μοναδες/σαν κοινωνια/σαν κρατος) αυτο θα διογκωνεται...και μονο!

Circadian οταν λες στο τελος "Δεν εγινε τιποτα ακομα" τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν έδειρε την κόρη μου μια κοπέλα (ένα κορίτσι από μια συμμορία, έξω από το σπίτι μου όπου έπαιζαν τα παιδιά της γειτονιάς) πήγα στην αστυνομία. Έκανα καταγγελία και μου είπαν ότι υπερβάλουμε. Η αστυνομία δεν κούνησε δάκτυλο. Εμένα και τον άντρα μου μας κυριαρχούσε (ειλικρινά σας μιλαω) το συναίσθημα ότι αν θα βρούμε τα κωλόπαιδα θα τα σπασουμε στο ξυλο. Όταν βρέθηκε μπροστά μου η κοπέλα που έδειρε την κόρη μου της φώναξα τόσο δυνατά και τρομακτικά που δεν τόλμησε να πει λέξη. Είδα το φόβο στα μάτια της. Ο άντρας μου απείλησε τους γονείς της ότι στην καλύτερη περίπτωση θα την βάλει στο αναμορφωτήριο αν ξανασυμβαίνει το παραμικρό στην κόρη μου…

Τελικά έμαθα ότι το κορίτσι φέρεται έτσι επειδή κακοποιήθηκε και βιάστηκε πριν λίγα χρόνια.:(

Μετάνιωσα και που φώναξα, μετάνιωσα και που την φοβέριζα. Θα μου πεις το δικό μου παιδί υπεράσπιζα και χάρη ίσως στα τρομακτικά πρόσωπα μας δεν ξαναενόχλησαν τα παιδιά της γειτονιάς μας…αλλά δεν παύω μέσα μου να νιώθω τύψεις.
… και αν ξανασυμβεί το ίδιο θα υπερασπίζω τα παιδιά μου.
Φαύλος κύκλος…:/:

Ξέρω όμως ότι τα παιδιά είναι παιδιά και δεν φταίνε. Τους γονείς τους θα έβαζα να πληρώνουν τα εγκλήματά τους.

(και μετά μου λέτε ότι είμαι υπερβολική όταν ζητώ εξετάσεις πριν να γίνουν γονείς, και στείρωση στους άχρηστους γονείς …σε μια ιδανική κοινωνία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Όταν βρέθηκε μπροστά μου η κοπέλα που έδειρε την κόρη μου της φώναξα τόσο δυνατά και τρομακτικά που δεν τόλμησε να πει λέξη. Είδα το φόβο στα μάτια της. Ο άντρας μου απείλησε τους γονείς της ότι στην καλύτερη περίπτωση θα την βάλει στο αναμορφωτήριο αν ξανασυμβαίνει το παραμικρό στην κόρη μου…

Τελικά έμαθα ότι το κορίτσι φέρεται έτσι επειδή κακοποιήθηκε και βιάστηκε πριν λίγα χρόνια.:(

Μετάνιωσα και που φώναξα, μετάνιωσα και που την φοβέριζα.

και ο άγιος φοβέρα θέλει....έτσι δε λένε?
η δικιά σου ρουμάνα είναι μια πραγματική μαρτυρία..δε ξέρω αν της φώναξες πολύ ή του στυλ "μη ξανααπλώσεις χέρι, θα σου κόψω τα χέρια σύρριζα", αλλά έχει σημασία ο τόνος της φωνής και το τι λες, πιστεύω.
Για να απλώσεις χέρι σε άλλο παιδί, δεν υπάρχει κανένας λόγος, αδιαμφησβητιτί.

Είναι τελικά δικαιολογία τα κακά παιδικά χρόνια, όταν ΚΑΙ σχολείο πάει το παιδί, ΚΑΙ συναναστρέφεται και άλλους πλην την οικογένειά του..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και ο άγιος φοβέρα θέλει....έτσι δε λένε?
η δικιά σου ρουμάνα είναι μια πραγματική μαρτυρία..δε ξέρω αν της φώναξες πολύ ή του στυλ "μη ξανααπλώσεις χέρι, θα σου κόψω τα χέρια σύρριζα", αλλά έχει σημασία ο τόνος της φωνής και το τι λες, πιστεύω.
Για να απλώσεις χέρι σε άλλο παιδί, δεν υπάρχει κανένας λόγος, αδιαμφησβητιτί.

Είναι τελικά δικαιολογία τα κακά παιδικά χρόνια, όταν ΚΑΙ σχολείο πάει το παιδί, ΚΑΙ συναναστρέφεται και άλλους πλην την οικογένειά του..?

ας μην ξεχνάμε ότι το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό...
δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες άμυνες ούτε την ίδια ευφυΐα ή τον τρόπο για να αντιμετωπίσουν και να ξεπεράσουν από μόνα τους τα όποια δικά τους σοβαρά ψυχολογικά ή μη προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top