To e-steki σε νέο server!

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ωραία άλλο ένα άτομο προστέθηκε με επιτυχία στην ομάδα μας:)
Εεεε. :(
Και εγώ το είχα πει. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εεεε. :(
Και εγώ το είχα πει. :Ρ
δεν το είδααα!!
Παιδιά κοιτάξτε το server!! Ναι οκ το e-steki πάει λίιιιγο γρηγορότερα αλλά όλα τα άλλα ΣΕΡ-ΝΟ-ΝΤΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
...και το e-steki σερνεται αποψε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα είναι που δεν προσφέραμε γλυκά, μα τι γαϊδούρια που είστε. :mad:






:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα είναι που δεν προσφέραμε γλυκά, μα τι γαϊδούρια που είστε. :mad:
:P
Μα τι γαϊδούρια που είμαστε φτου μας! Καλός ήταν και ο προηγούμενος σέρβερ...:/::/: ελπίζω τουλάχιστον να "σηκώνει περισσότερα άτομαα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το "καλορίζικος" το είπα, αλλά σήμερα δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία, και στο "Φωτογραφίες που τραβήξαμε" είδα ότι δεν ανοίγουν μερικές από τις παλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Oυτε εγω μπορω να ανεβασω φωτο(απο το γκαλλερυ ανεβαζω)...και καποιοι αλλοι επισης,.
Μπορω ομως απο εξωτερικο site,το δοκιμασα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο θέμα της ταχύτητας θέλω να κατανοηθεί ότι προσωπικά εγώ έχω Hol και η Subject to Change, forthnet. Αυτό σημαίνει ότι την ταχύτητα του server την έχουν έχουμε μελετήσει, δοκιμάσει και αποδεχτεί στις συνθήκες που μας προσφέρουν οι παραπάνω εταιρίες. Αυτό σημαίνει ότι δυστυχώς δεν μπορούμε να αναπαράγουμε προβλήματα ταχύτητας όταν είναι τόσο γενικά ορισμένα. Χωρίς ping και traceroute από το e-steki και άλλα sites (π.χ. TechChrunch.com, Yahoo.com κτλ - Όσα είναι σε ελλ. σερβερ δεν βοηθούν) δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι αφού δεν μπορούμε να αναπαράγουμε το πρόβλημα. Στην τελική τα προβλήματα συνδεσιμότητας δεν λύνονται με την αλλαγή κάποιας ρυθμίσεις.

Για το λόγου το αληθές, εγώ αυτό που βλέπω με το e-steki.gr είναι το παρακάτω:
Code:
Pinging e-steki.gr [46.105.111.6] with 32 bytes of data:
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=70ms TTL=55
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=78ms TTL=55
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=70ms TTL=55
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=70ms TTL=55
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε, έχει πρόβλημα η βιβλιοθήκη στα downloads.
(Το δοκίμασα και σε άλλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το chat and fun κολλάει όσο δεν πάει εδώ και μέρες....κανά πεντάλεπτο θέλει να ανοίξει η σελίδα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θενξ, καταγράφτηκε το πρόβλημα αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Code:
C:\>ping cnf.e-steki.gr

Pinging e-steki.gr [46.105.111.6] with 32 bytes of data:

Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=201ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=63ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=61ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=62ms TTL=53
2 minutes later
Code:
C:\>ping www.e-steki.gr

Pinging e-steki.gr [46.105.111.6] with 32 bytes of data:

Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=65ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=115ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=63ms TTL=53
Reply from 46.105.111.6: bytes=32 time=86ms TTL=53
επίσης πληκτρολογώντας cnf.e-steki.gr
για 1 λεπτό (το έκοψα μετά) είχε μείνει στο "connecting"

Win XP SP3, Firefox 5.0, Conn-x

Aυριο μπορώ να τεστάρω και από το δίκτυο της δουλειάς.

ενδεικτικοί χρόνοι www.yahoo.com
Code:
C:\>ping www.yahoo.com

Pinging eu-fp.wa1.b.yahoo.com [87.248.112.181] with 32 bytes of data:

Reply from 87.248.112.181: bytes=32 time=75ms TTL=52
Reply from 87.248.112.181: bytes=32 time=80ms TTL=53
Reply from 87.248.112.181: bytes=32 time=75ms TTL=52
Reply from 87.248.112.181: bytes=32 time=82ms TTL=53
και facebook
Code:
C:\>ping www.facebook.com

Pinging www.facebook.com [69.63.190.10] with 32 bytes of data:

Reply from 69.63.190.10: bytes=32 time=136ms TTL=244
Reply from 69.63.190.10: bytes=32 time=164ms TTL=244
Reply from 69.63.190.10: bytes=32 time=137ms TTL=244
Reply from 69.63.190.10: bytes=32 time=167ms TTL=244

εδιτ: επίσης ΔΕΝ είναι τόσο γενικά ορισμένο το ότι το c&f πάει αργά και ΔΕΝ φορτώνει παρά μόνο μετά από ώρα. Επίσης δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι στημένο το site αλλά εικάζοντας ότι κάποια βάση θα έχει από κάτω "τελικά", έχει κανείς κοιτάξει το Perfomance και τα πλάνα των select που τρέχουν από κάτω? Υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχει ad-hoc κώδικας που να "σκίζει" το performance?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Λοιπόν σε μένα το cnf πήγαινε που πήγαινε όπως να'ναι,τώρα θέλει τουλάχιστον 1 φορά refresh για να ανοίξει:)Με γεια.

Το e-steki ανοίγει καλά.Αλλά μόνο η κεντρική σελίδα.Τα υπόλοιπα threads αργούν πιο πολύ να ανοίξουν απ'ότι παλαιότερα:)Με γεια.

Και όσον αφορά προβλήματα internet,έχω μερικά τελευταία.Χθες όμως ήταν πολύ καλή η σύνδεση μου και το ξανατέσταρα.Πάλι τα ίδια:)Με γεια.

Με γεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Resident Το πρόβλημα με τις επιδόσεις συνήθως έχει να κάνει ότι με το ότι κάποια queries κλειδώνουν το record ή το table (ανάλογα με τον τύπο των tables που συμμετέχουν στο query) και παράλληλα αργούν να εκτελεστούν, όποτε μπαίνουν στην ουρά πιο ελαφριά queries όποτε ξεκινάει να σέρνεται. Περισσότερα όμως καλύτερα να μας πει η Λία αν το επιθυμεί.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό με το cnf, δεν "στέκει" αφού όλα τα sections την ίδια βάση μοιράζονται. Έχω κάνει ticket.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό με το cnf, δεν "στέκει" αφού όλα τα sections την ίδια βάση μοιράζονται. Έχω κάνει ticket.
δεν έχει να κάνει (μόνο) αυτό.
Πολλές φορές παίζει ρόλο και πώς διαχειρίζεται τις καταστάσεις και δουλεύει/είναι στημένος ο application server (αν υπάρχει) ή το middleware...
Kαι δεν είναι καθόλου ασύνηθες φαινόμενο η ίδια βάση να πηγαίνει καλά σε ένα πράγμα (πχ. σε ένα "ευκολο" παράδειγμα τραπεζών στην εξυπηρετηση πελατών από τα ταμεία, και σε ένα άλλο να πηγαίνει σκ*τα, πχ. στο web-banking). Εξαρτάται ποιούς πίνακες πειράζει, ανάλογα με την λειτουργία που εκτέλεί, τι select "Χτίζει" ή χρησιμοποιεί για να φέρει τα δεδομένα, αν χρησιμοποιεί Views, αν οι πίνακες έχουν σωστά στατιστικά, πόσο γρήγορα μεταβάλλονται και πόσο μεγάλοι είναι, αν τα queries ακολουθούν σωστό πλάνο, αν κάνουν FTS ή χρησιμοποιούν τους (σωστούς) Indexes και γενικώς ένα κάρο πράγματα που κάνουν το κομμάτι του performance το πιο δύσκολο κομμάτι στη δουλειά κάποιου που ασχολείται με βάσεις.

--και επίσης δίνει τροφή για τη μόνιμη διαμάχη dbas-developers σε επίπεδο "φταίει ο κώδικας","όχι φταίει η βάση" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philoxenos.com

Συνεργάτης

Ο philoxenos.com αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα,

από την πλευρά του "hoster" να πω ότι το κοιτάζουμε το θέμα με τα παιδιά και τρέχουμε διάφορα optimizations. Το hardware του server (δεν ξέρω αν μπορεί να αποκαλυφθεί) είναι αρκετό ώστε να μην καθυστερεί καθόλου το loading.

Να είστε σίγουροι ότι δεν θα ησυχάσουμε μέχρι να το λύσουμε και να κάνουμε το e-steki ένα από τα πιο γρήγορα forums, παρά το μέγεθός του :)

Βασίλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ουάάά.

Έχω πρόβλημα με την προβολή θεμάτων.
Νο 1, thread
No 2 δε μου ανοίγει το thread ''Πολιτικές επιστήμες'' από εδώ
Νο 3, ομοίως με το 1 δε μου δείχνει το τελευταίο post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
To τσατ έχει κάποιο πρόβλημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top