Επιλογή διανομής Linux

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
απλά ξεκινάς την εγκατάσταση του ubuntu και την κατάληλη στιγμή επιλέγεις να φορμαριστεί το παρτίτιον που έχει τη suse!

την επόμενη κατάλληλη στιγμή, επιλέγεις να εγκατασταθεί ο loader του ubuntu στο MBR σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμμ οκ Thanks Εύχομαι ωστόσο να μην μου formaρει τα windows :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Καλό θα σου κάνει ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Σωστός ο μάστορας :P


Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Αλλαγή Linux Distribution"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μετα απο πολλα χρονια χρησης Windows, αποφασισα να το γυρισω σε Linux. Ομως εχω πολλες αποριες. Καταρχας, εχω 2 σκληρους δισκους, ο ενας χωρισμενος στα 2 με εγκατεστημενα σε καθε partition τα Windows XP. Ο αλλος περιεχει απλα ταινιες, σειρες κτλ. Ολοι οι δισκοι ειναι φορμαρισμενοι σε ntfs. Εγω θα ηθελα να εγκαταστησω το Linux στον σκληρο που ειναι χωρισμενος στα 2 χωρις να χαθει το ενα partition με τα Windows XP, τα οποια ειναι της αδερφης μου. Γινεται? Εχει ρισκο? Η μηπως καλυτερα να το εγκαταστησω στον αλλο και να βαλω τις ταινιες στον χωρισμενο δισκο?

Επισης ενα αλλο σημειο που θελω να σταθω ειναι η συμβατοτητα με τις συσκευες μου. Ζωτικης σημασιας για μενα ειναι να παιζει η καρτα wifi, πιο συγκεκριμενα η Netgear WG311 v1. Επιπλεον, εχω ενα Creative Zen Vision:M, που ως γνωστον, υποστηριζει το προτυπο MTP. Θα παιζει σε linux? Τελος εχω 2 ανταπτορες bluetooth που θελω να παιζουν με κινητα Sony Ericsson.

Απο πλευρας software, δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις, παρα μονο ενα messenger που να υποστηριζει το δικτυο MSN και εναν email client που να συνδεεται με msn accounts. Επιπλεον απαραιτητο μου ειναι ενα προγραμμα εγγραφης DVD. Τα υπολοιπα προγραμματα, οπως bit torrent, Lime Wire και open office με καλυπτουν.

Τωρα το πιο κρισιμο ερωτημα. Ποια διανομη να διαλεξω? Εγω ας πουμε που ειμαι αρχαριος με τα linux, τι θα ηταν καλυτερο για μενα? Επισης θα προτιμουσα μια εξελληνισμενη διανομη.

Αυτα, ελπιζω να με βοηθησετε! :)


Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Λέω να βάλω Linux..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Hetfield,

Αν θες Linux για αρχάριους έχω την εντύπωση ότι θα σου κάνουν τα Ubuntu, χωρίς βέβαια να είμαι κι ο πιο σχετικός σε ό,τι αφορά το Linux :|


Για το partition υπάρχει ένα χρήσιμο θρεντ:
[split] Μερικές απορίες για την εγκατάσταση διανομής :)


Επίσης υπάρχει το site της Κοινότητας Ελεύθερου Λογισμικού του ΕΜΠ, που προωθεί αυτό το λειτουργικό σύστημα (free of charge φυσικά ;)) και μπορεί να σε βοηθήσει σε οποιαδήποτε απορία. :)



Ελπίζω οι υπόλοιποι συνφορουμίτες να είναι πιο κατατοπιστικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Είδα τη διεύθυνση που λέει ο Γιώργος...πωωω ρε, αρκετά γνώριμα άτομα εκεί μέσα. Ωραίο site αλλά θέλει κόσμο ακόμα.:)

Όσο για το ποια διανομή... δε θα μπω στον κόπο να σου προτείνω γιατί μπορεί να μη σου "κάτσει". Είναι πραγματικά θέμα του κάθε χρήστη για το ποιά διανομή θα κάτσει καλά στο pc του. Εμένα πχ το Κubuntu (με KDE σε αντίθεση με το Ubuntu που έχει gnome) ήταν όργιο για το pc μου καθώς τράβαγα τα μαλλιά μου από το βάρος του και τις λίγες συσκευές που υποστήριζε (απ' όσες έχω εγώ). Έχω ένα Knoppix σε Live CD και κάνω δουλειά μου στις δύσκολες περιπτώσεις. Στο δίσκο έχω τα ΧΡ αλλά μιας και θα πάρω νέο pc ψήνομαι για Fedora Core 6, είναι κι αυτή μια καλή διανομή, έχε την υπόψιν κι εσύ.:)

Έχω ακούσει καλά λόγια για το Zenwalk, κοίτα το κι αυτό.;)

Τώρα εντάξει άμα πας σε Slackware, Gentoo, κατα τη γνώμη μου βουτάς στα βαθιά, αλλά κανείς δε στο απαγορεύει.

Γενικά χώσε διανομές Ubuntu, Fedora, Suse, Zenwalk κλπ. Έχεις να κάνεις δοκιμές επι δοκιμών πρίν καταλήξεις στη μια που θα βολεύει εσένα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κατεβασα το Ubuntu, μιας και εχεις την δυνατοτητα να κανεις και boot σαν να ηταν live cd. Μου αφησε καλες εντυπωσεις ομως υπαρχει ενα προβλημα. Δεν μπορουσα να ανοιξω τους σκληρους δισκους! Μου εβγαζε ενα mount error! Ειχα δοκιμασει παλαιοτερα κι αλλες διανομες σε live cd και μου ανοιγαν κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελος εχω 2 ανταπτορες bluetooth που θελω να παιζουν με κινητα Sony Ericsson.
Δύσκολο, ακόμη και αν δουλέψουν τα sony ericsson δεν θα μπορείς να κάνεις συγχρονισμό επαφών με κάποιο αξιολογο πρόγραμμα (Lotus, outlook) και τέλος εγω πιστευω κυριως για μεταφορα αρχεια θα βρεις κατι. Δεν μπορώ να σου πω για ακρίβεια επειδη η τελευταία φορα που ασχολήθηκα με το θεμα ηταν πριν 10 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Βασικα με το που το συνδεσα το τηλεφωνο μεσω usb το αναγνωρισε κατευθειαν ως καρτα μνημης, οποτε η μεταφορα αρχειων δεν θα χει προβλημα! :) Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να ανοιξω καθολου τους αλλους σκληρους δισκους. Γενικα ομως το Ubuntu μου αφησε τρομερες εντυπωσεις, αφου εχει τα παντα! Μεχρι και προγραμμα για γραφικες παραστασεις συναρτησεων εχει. Τωρα ειναι που θελω να το εγκαταστησω οσο τιποτε αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το προβλημα του Ubuntu ειναι οτι δεν συνεργάζεται καλά, επίτηδες (και καλά κάνει) με ntfs. Νομίζω ότι μόνο να διαβάζεις ntfs σου επιτρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
γενικά στο Linux τα ntfs partitions γίνονται mount ώς read-only...
ο driver για γράψιμο σε ntfs είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, και ναι μεν δουλεύει, έχει όμως πολλά bugs και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα...

κατά τα άλλα, heitfield, πιστεύω πως με λίγο ψάξιμο θα μπορέσεις να κάνεις Mount όλους σου τους δίσκους... (εγώ πάντως τα έχω καταφέρει...)

όσο για το bluetooth, με το w810i που έχω επικοινωνεί χωρίς πρόβλημα, τουλάχιστον στο κομμάτι της μεταφοράς αρχείων... (ο συγχρονισμός δε μου χρειάζεται, οπότε δεν το έχω χρησιμοποιήσει...)

τώρα στο θέμα της διανομής...
για αρχάριο (και όχι μόνο...) πιστεύω πως μια από τις καλύτερες λύσεις είναι το (k)ubuntu (ανάλογα με το ποιο desktop γουστάρεις...)
υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για το πώς να κάνεις το οτιδήποτε...
συγκεκριμένα το ubuntuforoums.org έχει απλά τα πάντα!!!

Γενικά πάντως μην περιμένεις να δουλέψουν τα πάντα out-of-the-box...
σε πολλά πράγματα ίσως να ταλαιπωρηθείς λιγάκι... εκεί είναι που θα φανεί αν θες να ασχοληθείς με το linux ή όχι...
εγώ πάντως θα σου πρότεινα να επιμείνεις....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ προτείνων να παίξεις λίγο με τις live εκδόσεις και να δεις αν καλύπτεσαι πριν κάνεις το μεγάλο βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αυτο κανω! Βασικα μπορει να μου πει καποιος πως εγκαθιστω προγραμματα στο uBuntu? Πηγα να εγκαταστησω το aMSN και τα βρηκα μπαστουνια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
η εγκατάσταση προγραμμάτων στο ubuntυ είναι πανεύκολη!!
σε κονσόλα γράφεις:

Code:
sudo apt-get install onoma_programmatos

και είσαι ΟΚ!
(η μόνη δυσκολία είναι να βρεις το ακριβές όνομα του πακέτου που θες...αλλά κι αυτό μπορείς να το βρεις με μια γρήγορη αναζήτηση στο google....τα υπόλοιπα να κάνει μόνο του...)



Μια άλλη επιλογή είναι να ανοίξεις το synaptic (πρέπει να υπάρχει στη βασική εγκατάσταση) και να επιλέξεις από 'κει ποια προγράμματα θες (έχει μέσα όλα τα διαθέσιμα πακέτα...)

Εμένα πάντως με βολεύει πιο πολύ το apt....



δες και αυτό... έχει πολλά και χρήσιμα πράγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kαλησπέρα και καλή εβδομάδα...
Λοιπόν, βαρέθηκα τα windows τα σιχάθηκα, μετά το dos πέρασα σε windows και έκτοτε είμαι αγκιστρωμένος πάνω τους.
Θέλω επειγόντως αλλαγή, αλλά... είμαι κάπως άσχετος από τα άλλα λειτουργικά (καταραμένη microsoft που στερείς τις γνώσεις :P).
Και ρωτώ:
  • Μπορώ να βάλω mac;:hmm:
  • Αξίζει το linux;:confused:
  • Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
  • Μήπως να συνεχίσω να πορεύομαι με την εμπορική επιτυχία του Bill Gates;
Ο υπολογιστής αυτός χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για πλοήγηση στο δίκτυο, downloads, multimedia καταστάσεις (μουσική, Movies), προβολή excell και pdf. Δεν παίζω παιχνίδια και δε κάνω τίποτε άλλο.:bounce:
Aπλά θέλω να αλλάξω περιβάλλον εργασίας.

Σας ακούω αγαπητοί συμφορουμίτες!!!:clapup:
Ζητώ ταπεινά την άποψη σας και κυρίως την εμπειρία σας.


Σημείωση συντονιστή: Από αυτό το ποστ μέχρι την επόμενη σημείωση , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Θέλω αλλαγή λειτουργικού! Ποιο είναι το καλύτερο; ΥΓ: είμαι Noob"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εγώ πάντως θα αγοράσω Mac το καλοκαίρι! Είναι το πιο άπαιχτο λειτουργικό. Άσε που πλέον τρέχει και windows (κανονικά ή emulation) και έτσι μπορείς να έχεις όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσες στα Windows τόσα χρόνια! ;)

και εγώ κάνω όλα όσα κάνεις εσύ και από ότι έχω ψάξει με καλύπτει απόλυτα ένα Mac Book :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για τα mac έχεις καμιά ιδέα ή καμιά γνώμη hunter;
Μοναχέ, δηλαδή μπορώ να βάλω Mac στον:
  • 933 megahertz Intel Pentium III
  • 32 kilobyte primary memory cache
  • 256 kilobyte secondary memory cache
  • 512 Megabytes Installed Memory
που έχω τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγώ πάντως θα αγοράσω Mac το καλοκαίρι! Είναι το πιο άπαιχτο λειτουργικό. Άσε που πλέον τρέχει και windows (κανονικά ή emulation) και έτσι μπορείς να έχεις όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσες στα Windows τόσα χρόνια! ;)

και εγώ κάνω όλα όσα κάνεις εσύ και από ότι έχω ψάξει με καλύπτει απόλυτα ένα Mac Book :)

Το ιδιο ισχύει και για τα linux ;)

Αρχική Δημοσίευση από Hunter:
να βαλεις Ubuntu σαν αρχαριος
:thumbup:
ubuntu και suse ειναι καλα για αρχάριους.
Tα suse ειναι πιο κοντά στο περιβάλλον των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top