Είναι νόμιμη η αυτοκτονία;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έσωσαν την τελευταία στιγμή 35χρονη από αυτοκτονία

06 Ιουλίου 2011, 14:21

Επιχείρηση σωτηρίας για μια 35χρονη που επιχείρησε να αυτοκτονήσει έστησε το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής.

Η 35χρονη γυναίκα, που είχε καταναλώσει χάπια για να θέσει τέλος στη ζωή της, εντοπίστηκε εγκαίρως από τους αστυνομικούς κοντά στην παραλία του Π. Φαλήρου σε κωματώδη κατάσταση και αμέσως μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Οι γιατροί έδωσαν πραγματική μάχη για να της σώσουν τη ζωή και τώρα η παραλίγο αυτόχειρας νοσηλεύεται σε ιδιωτικό θεραπευτήριο εκτός κινδύνου.

Οι άντρες της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος έκαναν αγώνα δρόμου για να εντοπίσουν τη νεαρή γυναίκα, όταν ειδοποιήθηκαν από συγγενικό της πρόσωπο ότι βρήκε στον υπολογιστή της ένα σημείωμα με το οποίο γνωστοποιούσε την πρόθεσή της να αυτοκτονήσει, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει αλλά και μιας πρόσφατης ερωτικής απογοήτευσης.

Οι αστυνομικοί ζήτησαν από τον εισαγγελέα την άρση του τηλεφωνικού απορρήτου, με αποτέλεσμα να εντοπιστεί η κεραία της κινητής τηλεφωνίας που είχε στείλει το σήμα για το τελευταίο τηλεφώνημα που έκανε η 35χρονη. Το τηλεφώνημα αυτό στον σύντροφό της, ο οποίος ενημέρωσε αμέσως τις αστυνομικές αρχές, ήταν η άκρη του νήματος για τον εντοπισμό και τη σωτηρία της.

Αστυνομικοί της Ασφάλειας έσπευσαν αμέσως στην περιοχή του Π. Φαλήρου, απ’ όπου η κεραία της κινητής τηλεφωνίας είχε βγάλει το σήμα, και άρχισαν να ψάχνουν σπιθαμή προς σπιθαμή στην παραλία. Τελικά εντόπισαν τη γυναίκα σε κωματώδη κατάσταση, καθώς είχε πάρει ένα ολόκληρο κουτί χάπια. Ευτυχώς η έγκαιρη επέμβαση των αστυνομικών τής έσωσε τη ζωή.
Με αφορμή αυτήν την είδηση είχα μια συζήτηση χτες κατά πόσο η αστυνομία ηλεκτρονικού εγκλήματος έχει υποχρέωση να σώσει κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει. Μου γεννήθηκαν λοιπόν οι εξής απορίες:
Είναι η αυτοκτονία νόμιμη; Σύμφωνα με τη δική μου άποψη δεν τίθεται θέμα νόμου για πρακτικούς λόγους (αν δηλαδή αυτοκτονήσεις δεν μπορεί κανείς να σε τιμωρήσει). Με αυτήν την έννοια λοιπόν είναι υποχρεωμένη η αστυνομία να ασχοληθεί με κάποιον που με σώας τας φρένας αποφασίζει να αυτοκτονήσει; Κατ' επέκταση, είναι ηθικός αυτουργός κάποιος που ακούσια (πχ να γράψει ένα τραγούδι ή ένα βιβλίο που λέει οτι ο θάνατος είναι καλός) προέτρεψε κάποιον να αυτοκτονήσει; Μπορεί να τιμωρηθεί κάποιος που το έκανε αυτό κι αν όχι γιατί;
Η γνώμη μου είναι οτι ο αστυνομικός κι ο γιατρός έχουν υποχρέωση να υπερασπίσουν τη ζωή. Έτσι έχουν υποχρέωση να σταματήσουν αν μπορούν μια αυτοκτονία.

Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει με την ζωή του...από την άλλη όμως,πολλές φορές, οι άνθρωποι παίρνουν αποφάσεις χωρίς να το σκεφτούν καλά καλά.Επομένως οι αστυνομικοί και οι γιατροί πρέπει να σώσουν έναν άνθρωπο που πήρε αυτήν την απόφαση...και που ξέρεις..μπορεί αυτή η εμπειρία να του αλλάξει την ζωή και να τον κάνει να την δει από διαφορετική πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με αυτήν την έννοια λοιπόν είναι υποχρεωμένη η αστυνομία να ασχοληθεί με κάποιον που με σώας τας φρένας αποφασίζει να αυτοκτονήσει;

Αυτοί που επιχειρούν να αυτοκτονήσουν, δεν έχουν σώας τα φρένας σύμφωνα με το επίσημο ιατρικό επιστημονικό δόγμα. Το ιατρικό δόγμα είναι ότι ο αυτόχειρ πάσχει σε κάθε περίπτωση από κάποια διαννοητική διαταραχή. 'Εχουν κι άλλα ηλίθια δόγματα, όπως παλιότερα ότι οι ομοφυλόφιλοι έπασχαν επίσης από διαννοητική διαταραχή, το έγραφε και η Βίβλος τους, το DSM. Ο άνθρωπος που πάει να αυτοκτονήσει απλά δεν αντέχει άλλο πόνο συνήθως. Η εξουσία όμως που πάντα λειτουργεί ως καλό παυσίπονο επεμβαίνει για να του σώσει τη ζωή του ως άλλος σούπερμαν ή μπάτμαν ή χριστούλης όλο και κάποιος καλοθελητής θα σπεύσει να του παρατείνει την κόλαση του πόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτοί που επιχειρούν να αυτοκτονήσουν, δεν έχουν σώας τα φρένας σύμφωνα με το επίσημο ιατρικό επιστημονικό δόγμα.

Δε συμφωνώ. Υπάρχουν περιπτώσεις που αυτός που αυτοκτονεί έχει έναν απόλυτα λογικό λόγο (πχ μια μάνα που το παιδί της χρειάζεται κάποιο όργανο και αποφασίζει να αυτοκτονήσει για να του δώσει το όργανό της - τραβηγμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Εσύ θεωρείς οτι η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να ανακατευτεί στην απόφαση κάποιου να αυτοκτονήσει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε συμφωνώ. Υπάρχουν περιπτώσεις που αυτός που αυτοκτονεί έχει έναν απόλυτα λογικό λόγο (πχ μια μάνα που το παιδί της χρειάζεται κάποιο όργανο και αποφασίζει να αυτοκτονήσει για να του δώσει το όργανό της - τραβηγμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Σε αυτούς πες το, δεν είπα ότι συμφωνώ μαζί τους. Αυτό κατάλαβες, ότι τους θεωρώ διαταραγμένους ;

Εσύ θεωρείς οτι η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να ανακατευτεί στην απόφαση κάποιου να αυτοκτονήσει;:hmm:

'Εχει πολλές φορές και υποχρέωση.
Σκοτώνεις τον γιο σου και μετά βάζεις το περίστροφο στον κρότοφό σου και πας να αυτοκτονήσεις.
Είσαι στο μπαλκόνι του 6ου ορόφου και απειλείς ότι θα αυτοκτονήσεις. Να μην σε εμποδίσουν αν μπορούν ; Κι εγώ θα το κάνα κι ας μην είμαι αστυνομικός. Μετά όμως αν μου εξηγούσε επαρκώς το λόγο και με έπειθε, μπορεί και να τον έσπρωχνα :P
Τι θυμήθηκα τώρα :P Τον Αυτιά να μεταδίδει ζωντανά απόπειρα αυτοκτονίας και να του λέει "μην πηδήξετε τώρα, πάμε σε ένα διαφημιστικό διάλειμα και επανερχόμαστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Η ανθρώπινη ζωή και πιο ειδικά το ανθρώπινο ΣΩΜΑ δεν είναι περιουσιακό στοιχείο να λες..."δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω". Είναι δανεικό, δεν σου χαρίστηκε. Κουβαλάει μέσα του την ιστορία των προγόνων σου, του κοινούς προγόνους όλων των ανθρώπων, την πληροφορία από τις άκρες του Σύμπαντος. Δεν έχεις δικαίωμα για παράδειγμα, να κόψεις το χέρι σου και να το πουλήσεις. Ούτε να "σπρώξεις" το ένα σου νεφρό - όπως κάνουν κάποιοι Κινέζοι - για να αγοράσεις το καινούργιο playstation. :worry:

Είναι χρέος της κοινωνίας των ανθρώπων να προστατεύει την ζωή. Ο απελπισμένος που θέλει να αυτοκτονήσει μπορεί να χρειάζεται απλά λίγη βοήθεια και ψυχολογική στήριξη. Ακόμα όμως και αν η πράξη του είναι απόλυτα συνειδητή....εγώ δεν θα τον έσπρωχνα για κανένα λόγο απ' το παράθυρο.

Μόνο αν ήταν 'κλινικά νεκρός' θα τερμάτιζα και τυπικά μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η ανθρώπινη ζωή και πιο ειδικά το ανθρώπινο ΣΩΜΑ δεν είναι περιουσιακό στοιχείο να λες..."δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω". Είναι δανεικό, δεν σου χαρίστηκε. Κουβαλάει μέσα του την ιστορία των προγόνων σου, του κοινούς προγόνους όλων των ανθρώπων, την πληροφορία από τις άκρες του Σύμπαντος.



...Τι λες τώρα. Γι΄αυτό λοιπόν αποφασίζω να τρολλάρω το Σύμπαν, και κόβω τα μαλλιά και τα νύχια μου.




υγ. Με ρώτησες κύριε Σύμπαν;
όχι :P
...οπότε STFU. Θα κάνω ότι γουστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
'Εχει πολλές φορές και υποχρέωση.
Σκοτώνεις τον γιο σου και μετά βάζεις το περίστροφο στον κρότοφό σου και πας να αυτοκτονήσεις.
Είσαι στο μπαλκόνι του 6ου ορόφου και απειλείς ότι θα αυτοκτονήσεις. Να μην σε εμποδίσουν αν μπορούν ; Κι εγώ θα το κάνα κι ας μην είμαι αστυνομικός. Μετά όμως αν μου εξηγούσε επαρκώς το λόγο και με έπειθε, μπορεί και να τον έσπρωχνα :P

Κάποιος μπορεί να πει "δικό μου είναι το σώμα, δική μου η ζωή, ό,τι θέλω κάνω, αν θέλω αυτοκτονώ". Δεδομένου οτι δεν υπάρχει νόμος που σου απαγορεύει να αυτοκτονήσεις, γιατί η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να ασχοληθεί με κάποιο τέτοιο θέμα; Στην προκειμένη η διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος. Αυτό ρωτάω.

Η ανθρώπινη ζωή και πιο ειδικά το ανθρώπινο ΣΩΜΑ δεν είναι περιουσιακό στοιχείο να λες..."δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω". Είναι δανεικό, δεν σου χαρίστηκε. Κουβαλάει μέσα του την ιστορία των προγόνων σου, του κοινούς προγόνους όλων των ανθρώπων, την πληροφορία από τις άκρες του Σύμπαντος. Δεν έχεις δικαίωμα για παράδειγμα, να κόψεις το χέρι σου και να το πουλήσεις. Ούτε να "σπρώξεις" το ένα σου νεφρό - όπως κάνουν κάποιοι Κινέζοι - για να αγοράσεις το καινούργιο playstation. :worry:

Ποιος νόμος το ορίζει αυτό; Οτι δεν μπορείς να κάνει ό,τι θέλεις με το σώμα σου; Δηλαδή με ποια κριτήρια θα τιμωρήσεις κάποιον που θα κόψει το χέρι του;

Μόνο αν ήταν 'κλινικά νεκρός' θα τερμάτιζα και τυπικά μια ζωή.

Αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα. Τυπικά πάντα υπάρχει ελπίδα να επανέλθει. Οπότε πώς μπορείς να διακόψεις μια ζωή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αν το δούμε από την οπτική της εκκλησίας, αυτή υποστηρίζει ότι ακριβώς αναφέρει και η parafernalia:
Η ανθρώπινη ζωή και πιο ειδικά το ανθρώπινο ΣΩΜΑ δεν είναι περιουσιακό στοιχείο να λες..."δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω". Είναι δανεικό, δεν σου χαρίστηκε.
.
Επίσης, αναφέρει ότι οι ψυχές των ατόμων που αυτοκτόνησαν ''πάνε στην κόλαση'' αμέσως, χωρίς να περιμένουν την Κρίση (τέτοια ωραία πραματακια μας έλεγαν στο κατηχητικό :/:).
Προσωπικά, πιστεύω ότι όσο είμαστε κύριοι του σωματος μας, είμαστε ελεύθεροι να το διαχειριστούμε με τον τρόπο που επιθυμούμε. Δηλαδή, τι;; Υπογράψαμε συμβόλαιο με τον ''δανειστή'' ότι θα επιστρέψουμε το σώμα ακριβώς όπως το πήραμε; Ή μήπως λάβαμε ένα σώμα με περιορισμούς χρήσης;

Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Δεδομένου οτι δεν υπάρχει νόμος που σου απαγορεύει να αυτοκτονήσεις, γιατί η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να ασχοληθεί με κάποιο τέτοιο θέμα;
Πιστεύω ότι, εφόσον δεν υπάρχει σχετικός νόμος, δεν ήταν υποχρεωμένοι. Απλά ο καθένας αν ήξερε ότι κάποιος επρόκειτο να πεθάνει θα προσπαθούσε να το αποτρέψει.


Τι θυμήθηκα τώρα :P Τον Αυτιά να μεταδίδει ζωντανά απόπειρα αυτοκτονίας και να του λέει "μην πηδήξετε τώρα, πάμε σε ένα διαφημιστικό διάλειμα και επανερχόμαστε".
DrStrangelove μήπως υπάρχει κανένα βιντεάκι με τον Αυτιά σε αυτή τη ''σκηνή''; Αυτό το απαίσιο συμβάν το ακούω εδώ και καιρό και δεν μπορώ να βρω τίποτα στο youtube. Συγγνώμη που είμαι offtopic, απλά το ψάχνω καιρό και θα εσκαγα αν δεν ρωτούσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αν κι δν έχω ιδιαίτερες γνώσεις επι του θέματος απλόικα σκέφτομαι:

Αφού νομικά δεν επιτρέπεται η ευθανασία, στην Ελλάδα τουλάχιστον, ακόμα κι με την ένλογη-συνειδητή συνένεση του προσώπου που το επιθυμεί, αναλόγως δεν έχουμε κι το δικαιώμα να αφαιρέσουμε την ζώη μας. Όμως με αυτό το σκεπτικό η κοπέλα του παραδείγματος πρέπει να διωχθεί για απόπειρα δολοφονίας; :D

Αυτό που θέλω να δείξω είναι πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί απόλυτη επαγωγή σε τέτοια θέματα.
Είναι ηθικά θέματα... κι νομίζω πως ο τρόπος για να λυθούν είναι η εξουσία να μάχετε πάντα υπέρ της ζωής μέχι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Γτ αυτή τη στιγμή η εναλλακτική είναι η αδιαφορία πράγμα εξαιρετικά χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν αυτοκτονησεις και σε συλλαβουν μετα ναι,,ειναι παρανομη..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν πρόλαβα να το ψάξω πολύ, από ό,τι θυμάμαι δεν τιμωρείται ο αυτοκτονών αλλά κατά άρθρο 301 ΠΚ όποιος με πρόθεση κατέπεισε άλλον να αυτοκτονήσει, αν τελέστηκε η αυτοκτονία ή έγινε απόπειρά της καθώς και όποιος έδωσε βοήθεια σ’ αυτή τιμωρείται με φυλάκιση.

Αυτό που απαντά ουσιαστικά στο ερώτημα της Himela είναι ότι η παράλειψη αποτροπής της αυτοκτονίας ετέρου τιμωρείται κατά 307 ΠΚ ως παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής , ενώ αν κάποιος βαρύνεται με ιδιαίτερη νομική υποχρέωση κατά 15ΠΚ τιμωρείται κατά 301 για συμμετοχή σε αυτοκτονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν πρόλαβα να το ψάξω πολύ, από ό,τι θυμάμαι δεν τιμωρείται ο αυτοκτονών αλλά κατά άρθρο 301 ΠΚ όποιος με πρόθεση κατέπεισε άλλον να αυτοκτονήσει, αν τελέστηκε η αυτοκτονία ή έγινε απόπειρά της καθώς και όποιος έδωσε βοήθεια σ’ αυτή τιμωρείται με φυλάκιση.

Αυτό που απαντά ουσιαστικά στο ερώτημα της Himela είναι ότι η παράλειψη αποτροπής της αυτοκτονίας ετέρου τιμωρείται κατά 307 ΠΚ ως παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής , ενώ αν κάποιος βαρύνεται με ιδιαίτερη νομική υποχρέωση κατά 15ΠΚ τιμωρείται κατά 301 για συμμετοχή σε αυτοκτονία.

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες. Ερωτήσεις:
α) Αν κάθομαι σπίτι μου και δω από το παράθυρό μου κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει κι εγώ δεν τον βοηθήσω, πρέπει να τιμωρηθώ;
β) Αν γράψω μια ταινία που λέει οτι είναι σωστό να πεθάνεις για τάδε λόγο και κάποιος αυτοκτονήσει επηρεασμένος από την ταινία μου, είμαι ηθικός αυτουργός; Τιμωρούμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ως προς το α):
Όπως ανέφερα και πριν η παράλειψη αποτροπής αυτοκτονίας ετέρου τιμωρείται κατά 307ΠΚ για παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής.Η υποχρέωση αυτή είναι γενική και αφορά σε κάθε κοινωνό. Πρόκειται για γνήσιο έγκλημα παράλειψης. Αυτά ισχύουν για την περίπτωση που δεν έχεις ιδιαίτερη νομική υποχρέωση.
Ως προς το β):
Για ηθική αυτουργία γίνεται λόγος όταν ο πράττων προκαλεί με πρόθεση σε κάποιον άλλο την απόφαση να τελέσει την άδικη πράξη που τελικά διέπραξε. Δε νομίζω ότι μπορεί να υποστηριχθεί κάτι τέτοιο στο παράδειγμα που θέτεις.

Υπενθυμίζω ότι ειδικά τα θέματα του ποινικού δικαίου είναι αρκετά λεπτομερή και νεφελώδη και γι'αυτό και δεν υποστηρίζω το αλάθητο των όσων προανέφερα.
Οποιοσδήποτε προτίθεται να παραθέσει μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη ας το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ως προς το α):
Όπως ανέφερα και πριν η παράλειψη αποτροπής αυτοκτονίας ετέρου τιμωρείται κατά 307ΠΚ για παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής.Η υποχρέωση αυτή είναι γενική και αφορά σε κάθε κοινωνό. Πρόκειται για γνήσιο έγκλημα παράλειψης. Αυτά ισχύουν για την περίπτωση που δεν έχεις ιδιαίτερη νομική υποχρέωση.

Οπότε αν εγώ σαν πολίτης αντιληφθώ την πρόθεση κάποιου να αυτοκτονήσει είμαι υποχρεωμένη να το αποτρέψω ή να ενημερώσω την αστυνομία. Αν δεν το κάνω, πρέπει να τιμωρηθώ. Ο ίδιος ο άνθρωπος που κάνει (ανεπιτυχή εννοείται) απόπειρα αυτοκτονίας πρέπει κι αυτός να τιμωρηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ως προς το πρώτο σκέλος ακριβώς.
Ο αυτόχειρ δεν τιμωρείται. Η πράξη του δεν είναι ποινικά κολάσιμη. Η λογική πίσω από την ανυπαρξία τιμωρίας είναι ότι αυτή κρίνεται άσκοπη για ένα άτομο που επιθυμεί να θέσει σε τέλος τη ζωή του.

Και μία παρατήρηση:
Το ότι η αυτοκτονία δεν είναι ποινικώς κολάσιμη δεν την καθιστά νόμιμη. Το ζήτημα της αυτοκτονίας είναι περισσότερο ηθικό. Το δίκαιο δεν κρίνει τις απόψεις του ατόμου και την αξιολόγησή του για το άτομό του αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επικροτεί την πρόθεση κάποιου να αφαιρέσει τη ζωή του.
Ναι μεν δε διώκεται ο αυτόχειρ αλλά αυτό δεν καθιστά την πράξη του απαραίτητα θεμιτή.
Δε θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά κρίνω ότι αυτή η διευκρίνηση είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ποιος νόμος το ορίζει αυτό; Οτι δεν μπορείς να κάνει ό,τι θέλεις με το σώμα σου; Δηλαδή με ποια κριτήρια θα τιμωρήσεις κάποιον που θα κόψει το χέρι του;
Πλάκα μου κάνεις. :crazy:
Προσβάλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, δεν σου λέει τίποτα αυτό εσένα;

Αν το δούμε από την οπτική της εκκλησίας, αυτή υποστηρίζει ότι ακριβώς αναφέρει και η parafernalia:
.
Επίσης, αναφέρει ότι οι ψυχές των ατόμων που αυτοκτόνησαν ''πάνε στην κόλαση'' αμέσως, χωρίς να περιμένουν την Κρίση (τέτοια ωραία πραματακια μας έλεγαν στο κατηχητικό :/:).

Εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο. Το ανθρώπινο ΣΩΜΑ είναι ιερό! Είναι αποτέλεσμα εξέλιξης δισεκατομμυρίων ετών κι όχι κατασκεύασμα-δώρο ενός Θεού. Έχει μια γνώση και σοφία που δεν κατανοούμε γι' αυτό δεν δικαιούμαστε να το θεωρούμε "δικό" μας.

Προσωπικά, πιστεύω ότι όσο είμαστε κύριοι του σωματος μας, είμαστε ελεύθεροι να το διαχειριστούμε με τον τρόπο που επιθυμούμε. Δηλαδή, τι;; Υπογράψαμε συμβόλαιο με τον ''δανειστή'' ότι θα επιστρέψουμε το σώμα ακριβώς όπως το πήραμε; Ή μήπως λάβαμε ένα σώμα με περιορισμούς χρήσης;

Έχεις δει φαντάζομαι το Avatar. Σε ένα από τα πολύ ωραία σκηνικά του, λέει ότι η "Ενέργεια" είναι δανεική και όταν πεθαίνουμε την επιστρέφουμε. Έλαβες τη δυνατότητα να αναπτύξεις προσωπικότητα, για να παράγεις κάτι διαφορετικό, κάτι καινούργιο. Το Σύμπαν είναι ένα ατέλειωτο εργοστάσιο νεωτερικότητας. Έφτιαξε εσένα κι εσύ οφείλεις να προχωρήσεις την πληροφορία παρακάτω.

Κανένας δεν σου στερεί την ελεύθερη βούληση. Είναι δικό σου θέμα αν θα κάνεις το σωστό ή το λάθος. Το να κόψεις όμως το χέρι σου και να το πουλήσεις είναι πράξη μιαρή για κάθε σώφρων άνθρωπο που ζει σε αυτό τον πλανήτη. Αν ακόμα και γι' αυτό χρειάζεται να διπλοεξηγούμαστε...τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καθόλου καλά! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρόλο που η Zucker πιο πάνω με έχει καλύψει, ας πω κι εγώ τι ισχύει με πολύ απλά λόγια: η προτροπή σε αυτοκτονία είναι παράνομη όταν στρέφεται κατά συγκεκριμένου ανθρώπου και όχι γενικά - δλδ το να βγεις να πεις κάπου πως "άιντε ρε, αυτοκτονήστε όλοι, δεν βαρεθήκατε να ζείτε;;;;" δεν αποτελεί παράνομη πράξη, γιατί απευθύνεσαι σε ένα σύνολο ανθρώπων και δεν έχεις δόλο για κάποιον συγκεκριμένα (άλλο αν κάποιος ευαίσθητος τελικά αυτοκτονήσει - δικό του το πρόβλημα!). Και βασικά τιμωρείται η συμμετοχή σε αυτοκτονία, η οποία φυσικά μπορεί να γίνει είτε ενεργητικά (δίνω ένα φιαλίδιο δηλητήριο σε κάποιον) είτε παθητικά (βλέπω κάποιον να έχει δέσει μια θηλιά στον λαιμό του και δεν τον σταματώ - στην τελευταία περίπτωση ανάλογα με την νομική σχέση που έχουν θύμα και τρίτος μπορεί και απλώς να υπάρχει παράλειψη λύτρωσης από κίνδυνο ζωής).
Το αυτό ισχύει και με τα βρισίδια γενικώς, πχ αν πεις σε μια ομάδα δέκα ανθρώπων "οι εννιά από εσάς είστε ηλίθιοι" δεν συνιστά προσβολή τιμής, γιατί δεν λες ποιοι εννιά είναι (ναι, παράλογο, αλλά έτσι λέει το ποινικό).

Αυτά παθαίνεις αν δίνεις έξι φορές Σύνθεση Ποινικού μέχρι να την περάσεις: θυμάσαι ανατριχιαστικές λεπτομέρειες ακόμα και επτά χρόνια (επτάααααα;;;!!! :blink: :stunned::'() μετά την αποφοίτησή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top