Μετανάστευση από Ελλάδα

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Συγγνωμη αν ειναι εκτος κατηγοριας το θεμα που ανοιγω αλλα δεν ηξερα που να το ξεκινησω.
Σιγουρα πολλοι εχουν σκευτει να μεταναστευσουν ή τουλαχιστον να φυγουν για 2-3 χρονια για δουλεια στο εξωτερικο...στις μερες μας ειδικα.Οποιος εχει εμπειριες ή βρισκεται μακρια απο την πατριδα απαντηστε μου σε μερικα ερωτηματα

  1. Ποιος εινε καλος προορισμος;
  2. Ποιες ειναι οι συνθηκες ζωης εκει;
  3. Ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι να βγαλεις VISA;
  4. Τι πρεπει να κανει καποιος που θελει να "την κανει" απο δω για να τον δεχτει μια ξενη χωρα.Τι χαρτια χρειαζεται και αν γενικα εινε εφικτο να γινει κατι τετοιο;
Για να μην σας βομβαρδισω και με αλλες ερωτησεις προσθεστε ο,τι ξερετε γυρω απ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Συγγνωμη αν ειναι εκτος κατηγοριας το θεμα που ανοιγω αλλα δεν ηξερα που να το ξεκινησω.
Σιγουρα πολλοι εχουν σκευτει να μεταναστευσουν ή τουλαχιστον να φυγουν για 2-3 χρονια για δουλεια στο εξωτερικο...στις μερες μας ειδικα.Οποιος εχει εμπειριες ή βρισκεται μακρια απο την πατριδα απαντηστε μου σε μερικα ερωτηματα

  1. Ποιος εινε καλος προορισμος;
  2. Ποιες ειναι οι συνθηκες ζωης εκει;
  3. Ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι να βγαλεις VISA;
  4. Τι πρεπει να κανει καποιος που θελει να "την κανει" απο δω για να τον δεχτει μια ξενη χωρα.Τι χαρτια χρειαζεται και αν γενικα εινε εφικτο να γινει κατι τετοιο;
Για να μην σας βομβαρδισω και με αλλες ερωτησεις προσθεστε ο,τι ξερετε γυρω απ αυτο!

Χαίρομαι που βλέπω κόσμο να θέλει να φύγει:D εύγε:D
Λοιπόν, πρώτα από όλα θα ήταν καλό να μου πεις την ηλικιακή σου ομάδα δηλ. 18-24, 25-30, 30-35, 40-45 κτλ
  1. Τώρα εγώ θα σε ενθάρρυνα να πας Αυστραλία-όπου θέλω να πάω κι εγώ!
  2. Οι συνθήκες ζωής εκεί είναι πολύ καλές έως εξαιρετικές! όσο για εργασία κτλ μόνο το 5% του πληθυσμού για το έτος 2010 έμεινε άνεργο για >1 χρόνο!!
  3. Για να βγάλεις VISA είναι κάπως δύσκολο! Αυτή τη στιγμή όμως δεν μπορώ να σου αναλύσω περισσότερο το θέμα περί VISAS διότι δεν ξέρω καν το επάγγελμά σου!(πες το μου κιόλας)
  4. Για βοήθεια κοίτα στο www.immi.gov.au και στο www.patriotaki.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Νεοφερμένος

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για να πας Αυστραλία θα πρέπει να πληρώσεις (μεγάλη) χρηματική εγγύηση, πάντος η Αυστραλία είναι καλή επιλογή όπως επίσης και ο Κάναδάς. Όσο για την VISA ΜΟΝΟ αν Διαλέξεις χώρα της Ε.Ε. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για να πας Αυστραλία θα πρέπει να πληρώσεις (μεγάλη) χρηματική εγγύηση, πάντος η Αυστραλία είναι καλή επιλογή όπως επίσης και ο Κάναδάς. Όσο για την VISA ΜΟΝΟ αν Διαλέξεις χώρα της Ε.Ε. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

όχι πάντα κάνεις λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να πας Αυστραλία θα πρέπει να πληρώσεις (μεγάλη) χρηματική εγγύηση, πάντος η Αυστραλία είναι καλή επιλογή όπως επίσης και ο Κάναδάς. Όσο για την VISA ΜΟΝΟ αν Διαλέξεις χώρα της Ε.Ε. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Ή και γενικότερα χώρες που ανήκουν στην συνθήκη Schengen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ή και γενικότερα χώρες που ανήκουν στην συνθήκη Schengen.

με ενα απλό wiki search η Αυστραλία δεν είναι στη συνθηκη Schengen:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
με ενα απλό wiki search η Αυστραλία δεν είναι στη συνθηκη Schengen:hmm:
Αναφέρομαι στην VISA. :)
Για ΗΠΑ πχ ή Καναδά νομίζω πρέπει να βγάλεις VISA ή VISA waiver. Για Ελβετία πχ, που είναι εκτός EU αλλά εντός Schengen Area, δεν θες VISA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αναφέρομαι στην VISA. :)
Για ΗΠΑ πχ ή Καναδά νομίζω πρέπει να βγάλεις VISA ή VISA waiver. Για Ελβετία πχ, που είναι εκτός EU αλλά εντός Schengen Area, δεν θες VISA.

Ααα ναι! Η VISA για Αυστραλία παραμένει ένα σύσκολο θέμα αλλά ο υπουργόε μετανάστευσης ανακοίνωσε πως από το 2012 θα είναι πιο ευκολη η μετανάστευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μου προτείναν για Ολλανδία. Εχετε καθόλου ιδέα πως είναι εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
1-Ποιος ειναι καλος προορισμος;
2-Ποιες ειναι οι συνθηκες ζωης εκει;
3-Ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι να βγαλεις VISA;
4-Τι πρεπει να κανει καποιος που θελει να "την κανει" απο δω για να τον δεχτει μια ξενη χωρα.Τι χαρτια χρειαζεται και αν γενικα εινε εφικτο να γινει κατι τετοιο;

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:
1-Κατα τη γνωμη μου κανενας...!!!
2-Σαν της Ελλαδας τις ςυνθηκες ζωης πουθενα...!!!
3-Δεν ξερω τι ειναι VISA...
4-Τιποτα...!Στην ελλαδα καλα ειναι...!!!

(ολα τα παραπανω ειναι κατα τη γνωμη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μου προτείναν για Ολλανδία. Εχετε καθόλου ιδέα πως είναι εκει?
Και το σκέφτεσαι; ΦΥΓΕ όσο προλαβαίνεις.
Κοίτα, όπως στις περισσότερες πυκνοκατοικημένες Ευρωπαϊκές Χώρες, θα λιώσεις μέχρι να βρεις σπίτι. Καλό είναι να κοιτάξεις τα διάφορα blogs με προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων, όπως εδώ:
https://3000meres.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
https://wranafygw.blogspot.com/2010/11/blog-post_17.html

2-Σαν της Ελλαδας τις ςυνθηκες ζωης πουθενα...!!!
Ε ναι. Μόνο εδώ σου δίνουν 200€ και σου λένε "ζήσε με αυτά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ή και γενικότερα χώρες που ανήκουν στην συνθήκη Schengen.

αυτή δεν συζητιέται να καταργηθεί; (μετά το άνοιγμα των συνόρων από την Ιταλία στους Λίβυους μετανάστες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτή δεν συζητιέται να καταργηθεί; (μετά το άνοιγμα των συνόρων από την Ιταλία στους Λίβυους μετανάστες)
Προς το παρόν πάντως ισχύει.

Για να δείτε τι απαιτήσεις για VISA χρειάζεστε, ανάλογα με την χώρα προορισμού, click --> ΕΔΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και το σκέφτεσαι; ΦΥΓΕ όσο προλαβαίνεις.
Κοίτα, όπως στις περισσότερες πυκνοκατοικημένες Ευρωπαϊκές Χώρες, θα λιώσεις μέχρι να βρεις σπίτι. Καλό είναι να κοιτάξεις τα διάφορα blogs με προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων, όπως εδώ:
https://3000meres.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
https://wranafygw.blogspot.com/2010/11/blog-post_17.html.

Σ ευχαριστω πολυ για τα sites. Μου δωσαν μια ιδέα για το τι παίζει. Το μονο που βλεπω ως αρνητικό είναι η στέγαση. Αλλα οκ, δεν μπορουμε να τα χουμε όλα. Μια αξιοπρεπή ζωή απλά θέλω να χω και να χω δουλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κουτση στραβη η ελλαδα,αλλα εχει πολυ φτηνοτερα σπιτια απο την βορεια ευρωπη..και μεγαλυτερα..

οπως λεει και το σαιτ του Γιωργου
Στην Ελλάδα έχουμε χάσει την ελπίδα για εργασίες, αλλά μπορούμε να βρούμε αξιοπρεπή διαμερίσματα. Στην Ολλανδία ενώ υπάρχει η ελπίδα για εύρεση εργασίας, δεν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα, εκτός και αν έχεις υψηλό εισόδημα ή είσαι Ολλανδός, να έχεις δηλαδή ένα σπίτι πατρικό.
προσωπικα ,προτιμω παντως να εχω πιο ευκολα σπιτι παρα δουλεια..

γιατι δουλειες δημιουργουνται,αλλα σπιτια και ο υπερπληθυσμος δεν αλλαζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
κουτση στραβη η ελλαδα,αλλα εχει πολυ φτηνοτερα σπιτια απο την βορεια ευρωπη..και μεγαλυτερα..

οπως λεει και το σαιτ του Γιωργου

προσωπικα ,προτιμω παντως να εχω πιο ευκολα σπιτι παρα δουλεια..

γιατι δουλειες δημιουργουνται,αλλα σπιτια και ο υπερπληθυσμος δεν αλλαζουν..
Εντάξει,μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να ξαναγυρίσεις...Δε χρειάζεται να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου στην ξενιτιά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εντάξει,μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να ξαναγυρίσεις...Δε χρειάζεται να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου στην ξενιτιά!:P

εγω να φυγω και να μην ξανα γυρισω θελωω:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εντάξει,μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να ξαναγυρίσεις...Δε χρειάζεται να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου στην ξενιτιά!
γιαυτο ειμαι υπερ της ευρωπης..

ΕΕ ειμαστε,,ξαναρχεσαι.

αλλα πολυ σκεπτικος για αμερικη καναδα αυστραλια κλπ.

η αδελφη μου εκανε 4 χρονια μεταπτυχιακο στο βανκουβερ καναδα,,φιλολογος γλωσσολογος,,και την ηθελαν και για καθηγητρια σε πανεπιστημια εκει.. και στη βοστωνη και αλλου

αλλα δεν αντεξε το συνεχη μουντο καιρο,,καταθλιψη μιλαμε..
γυρισε και ειναι καθηγητρια εδω..και παρολο που γκρινιαζει συχνα για τα χαλια της Ελλαδας,,

καλυτερα τη βλεπω..;)

ειναι βαρια η ξενιτια,,
παντα ξενος εισαι,,οι αιωνες που οι προγονοι σου μεγλωσαν στην πατριδα σου,,δεν αναπληρωνονται ετσι ευκολα

ειχα παει και σε θειο μου στο μοντρεαλ για καποιες μερες επειδη σκεφτομουν να μεινω εκει.

αλλα εβλεπα το ιδιο θεμα,,πικρια,,παντα υπαρχει μια πληγη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πικρια,,παντα υπαρχει μια πληγη..

Το εχω γραψει κι εγω αυτο. Καθε ενας που γνωριζεις μεταναστης, φερνει δυο πληγες και μενουν σχεδον στους περισσότερους ανοιχτες. Γι'αυτο το να φυγεις, θελει ή καθολου σκεψη, με τα μυαλα στα καγκελα που λεμε και γεια σας κι ο,τι γίνει -για άτομα αναλογης προσωπικότητας- ή παρα πολλή έτοιμη κι οργανωμένη σκέψη, σιγουρη με υπολογισμένες τις πιθανές συνέπειες. Κι αυτό για να μην εχει ανοιχτές πληγές κάποιος. Γινεται να μην έχει, αρκεί ν'ακολουθήσει την σωστή κατεύθυνση. Ειναι συν τοις αλλοις βασικά, ενα σημαντικό ζήτημα προσωπικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχει και ενα πραγμα που λιγοι θετουν υποψην τους μαλλον. Δεν ειναι βεβαια ενα απο τα προταχρχικα, οπως εργασια, σπιτι και επιβιωση αλλα διαμορφωνει σε μεγαλο βαθμο την ζωη.
Σε ενα ξενο μερος θα εισαι παντα ξενος. Δεν ξερω πως νιωθει ο καθενας με την ιδεα αυτη, αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα και αλλοι το σκευτονται πολυ. Δεν μιλαω για τα "ξενιτια", "θα μου λειψει η πατριδα" κλπ, αλλα για την αντιμετωπιση που θα εχουν οι ντοπιοι απεναντι στον ξενιτεμενο. Τι νομιζετε, μονο εμεις ειμαστε ρατσιστες απεναντι στους μεταναστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top