Λογαριασμοί (ΔΕΗ κτλ) σε διαφορετικό όνομα

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Όταν ενοικιάζεται ένα διαμέρισμα, υπάρχει πρόβλημα αν οι λογαριασμοί ΔΕΗ/νερό μείνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη και όχι αυτού που μένει στο διαμέρισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όταν ενοικιάζεται ένα διαμέρισμα, υπάρχει πρόβλημα αν οι λογαριασμοί ΔΕΗ/νερό μείνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη και όχι αυτού που μένει στο διαμέρισμα;
Όταν ήμουν φοιτήτρια, οι λογαριασμοί είχαν μείνει στο όνομα του ιδιοκτήτη και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.=>από τη στιγμή που πληρ'ωνονται, δεν τους απασχολεί.. Αν ενοικιάσεις διαμέρισμα, αντικατάστησε την παλαιά κλειδαριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όταν ενοικιάζεται ένα διαμέρισμα, υπάρχει πρόβλημα αν οι λογαριασμοί ΔΕΗ/νερό μείνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη και όχι αυτού που μένει στο διαμέρισμα;

όταν ήμουν φοιτήτρια η ΔΕΗ ερχόταν στο όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή. Μετά από 5 χρόνια που δεν είχα κανένα πρόβλημα άνοιξα το λογαριασμό της ΔΕΗ και είδα ότι έπρεπε να πληρωσω 2500Ε.
Το ΑΦΜ το οποίο είχε ο λογαριαμός της ΔΕΗ ήταν το ίδιο που υπήρχε και σε κάποιο άλλο σπίτι κάπου στην Αθήνα και στο οποίο είχε δημιουργηθεί αυτό το χρέος.

Προφανώς και δεν πλήρωσα τα χρήματα αυτά, αλλά έτρεχα στα καλά του καθουμένου στο κέντρο της Αθήνας (και μόνο εκεί) με συμβόλαιο ενοικιαστηρίου, ταυτότητες και υπεύθυνες δηλώσεις για να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό.

Από τότε προτιμώ τις "καθαρές" δουλειές.

Βέβαια από την άλλη φαντάζομαι ότι ρωτάς γιατί δεν έχει διάθεση ο ιδιοκτήτης σου να τρέχει με τοπογραφικά σπιτιού κτλ στη ΔΕΗ για να αλλάξει το όνομα, όπως πρέπει πλέον. In that case, το "πρόβλημα" θα το έχει ο ιδιοκτήτης σου, αν αποφασίσεις να τον "φεσώσεις"...

Αν βέβαια ο ιδιοκτήτης είσαι εσύ, τότε το πρόβλημα του να αφήσει ο ενοικιαστής απλήρωτο λογαριασμό και να σε "φεσώσει" "πέφτει" στοτς ώμους σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Βέβαια από την άλλη φαντάζομαι ότι ρωτάς γιατί δεν έχει διάθεση ο ιδιοκτήτης σου να τρέχει με τοπογραφικά σπιτιού κτλ στη ΔΕΗ για να αλλάξει το όνομα, όπως πρέπει πλέον. In that case, το "πρόβλημα" θα το έχει ο ιδιοκτήτης σου, αν αποφασίσεις να τον "φεσώσεις"...

Exactly, that's the case.
Πέρα από το τρέξιμο, είναι και κάποια λεφτά που κοστίζει η αλλαγή ονόματος. Αυτά τα λεφτά ποιος πρέπει να τα πληρώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Exactly, that's the case.
Πέρα από το τρέξιμο, είναι και κάποια λεφτά που κοστίζει η αλλαγή ονόματος. Αυτά τα λεφτά ποιος πρέπει να τα πληρώσει;

Σε ένα σπίτι που νοικιάσαν πρόσφατα οι γονείς μου (ως ιδιοκτήτες), από όσο μου είπαν το κόστος το πλήρωσαν αυτοί και όχι ο ενοικιαστής.
Δεν ξέρω όμως αν ετσι "πρέπει" να γίνεται ή αν ήταν στα πλαίσια "καλής θέλησης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικά τα έξοδα για την αλλαγή του ονόματος στην ΔΕΗ βαρύνουν τον ενοικιαστή, με την λογική πως όταν φύγει, θα κάνει πάλι αλλαγή και εκεί θα του επιστρέψουν το ποσό (το αντίστοιχο με τότε βέβαια). Κανονικά πρέπει να αλλάζεται για λόγους ασφαλείας όλων και κυρίως του ιδιοκτήτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους (ή μάλλον όλες, μόνο κοπέλες απάντησαν :P) για τις απαντήσεις.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top