Facebook: υπέρ ή κατά;

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αγαπητοί asterix και alehunter θα δεχόμουν ως ορθές τις απόψεις σας εάν και μόνο αν το κομμάτι που μπλέκει την CIA στο όλο παζλ δεν ήταν τόσο σκοτεινό...
τι σκοτεινο;;;δεν υπαρχουν proofs για αυτα που λες παρα θεωριες....
Ουδέποτε γίνεται αναφορά για το ποιοι ήταν αυτοί που επένδυσαν έτσι ώστε να υλοποιηθεί όλο αυτό το πρόγραμμα.
για ποσες εταιριες ξερεις να λεγεται;;;ακομα και μικροτερου βελινικους....
Δε λέω, το εφήυρε ο Ζούκενμπεργκ , αν και αυτό αμφισβητείται, αλλά ας πούμε ότι είναι έτσι.
δεν το εφήυρε ,την εκλεψε την ιδεα απλα αυτος το εχτισε(προγραμματιστικα)
Το εφήυρε αυτός και το προώθησε μέσα στα πλαίσια του Harvard και των γειτονικών Πανεπιστημίων.
αυτη ηταν μονο η αρχη,κανεις δεν πιστευε οτι θα εκανε τοση επιτυχια μετα....
Αλλά ποιος έριξε το κεφάλαιο για να γίνει το facebook ένα διεθνές δίκτυο;
οι πιο πολλοι λενε οτι ο Sean Parker με το ονομα που ειχε κανει προσελκυσε τους περισσοτερους επενδυτες;)
Η ιστοριούλα ότι ένας φίλος του Μαρκ τον βοηθησε (και διορθωστε με αν κανω λαθος) είναι καλή δε λέω, αλλά έχει ένα μεγάλο ατόπημα. Για να στηθεί όλο αυτό το δίκτυο δεν χρειάζονται απλώς κάποιες χιλιάδες δολάρια αλλά πολλά παραπάνω.
στην αρχη που τον βοηθησε ο φιλος του δεν ηταν τοσο ευρεως διαδεδομενο και φυσικα δεν ειχε τετοιο budget...
Οι εν λόγω επενδυτές θα είχα τρελά οικονομικά οφέλη και οφέλη "εξουσίας".
αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα-θεωρια φιλε...

Alehunter δε σου αρεσει η λέξη ιδιοκτήτης; Εστω να τον αποκαλούσαν μεγαλομέτοχο! Πράγμα το οποίο δε συμβαινει. Αποκαλείται πάντοτε (αυστηρά) ιδρυτής. Γι αυτο και πάντοτε παρουσιάζεται με αυτον τον τίτλο και όχι κάποιον από τους παραπάνω.
οκ δεκτο αλλα εχεις τις πιο πολλες μετοχες και αυτον ακουνε σε ολα τα τεχνικα μερη.τωρα σε οικονομικο επιπεδο αστα,δεν προκειται να βρεις ποτε ποιος κανει το πραγματικο κουμαντο
Οσον αφορά αυτό που λες φίλε asterix -τους δορυφόρους, τις κάμερες- σε πληροφορώ πως αν σου δώσω τη δυνατότητα να παρακολουθείς 200 άτομα για έναν μήνα και εγω να τα παρακολουθω μέσω facebook, είμαι βέβαιος 100% πως στο τέλος του μήνα, όταν κάνουμε "ταμείο" (μιας και ζουμε στην εποχή της οικονομίας:D) για το ποιος από τους δυο μας έχει συλλέξει τις περισσότερες πληροφορίες, εγώ θα υπερτερώ κατά πολύ και αυτό για έναν και μόνο λόγο.
αναλογα προφανως οι τρομοκρατες δεν εχουν fb...
Στο facebook οι χρήστες δίνουν απλόχερα τις πληροφορίες τους διότι τους φαίνεται σαν κάτι φυσικό να πουν που βρίσκονται, πως νιώθουν, να δημοσιεύουν φωτογραφίες τους και λοιπά.
με δικια τους ευθυνη και σε πολυ μικρη ηλικια,χωρις να εχουν την καταλληλη παιδεια,ωριμοτητα και γενικα οξυδερκεια για να καταλαβουν ποσο απερισκεπτα δινουν personal data....:/:
Με άλλα λόγια η πληροφορία σου έρχεται εντελώς άκοπα.
Που να ψάξεις κιόλας...
νομιζω οτι αν θελει η CIA info για εμενα δεν θα ψαξει και τοσο το fb εχουν και αλλα μεσα:whistle:
Επομένως εγω θα είχα πολύ μεγαλύτερη "επιτυχία" με ένα pc από εσένα με έναν δορυφόρο.
αμφισβητισιμο
Γι αυτους τους λόγους θεωρώ ότι το facebook είναι ένα σπουδαίο μέσο πληροφόρησης και κατασκοπείας των άλλων.
I disagree:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να υπάρχει παντού μια θεωρία συνωμοσίας;;; :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Φίλε, αν νομίζεις ότι ο κόσμος μας είναι τόσο απλός κάνεις λάθος...
Υπάρχουν πολλά και βρώμικα παιχνίδια και ποτέ δεν πρόκειται να τα κατανοήσουμε πλήρως...
Εγω πιστευω πως το facebook δεν ειναι τόσο "αγνό" όσο φαίνεται.
Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...

Αυτη ειν η διαφορα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φίλε, αν νομίζεις ότι ο κόσμος μας είναι τόσο απλός κάνεις λάθος...
Υπάρχουν πολλά και βρώμικα παιχνίδια και ποτέ δεν πρόκειται να τα κατανοήσουμε πλήρως...
Εγω πιστευω πως το facebook δεν ειναι τόσο "αγνό" όσο φαίνεται.
Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...

Αυτη ειν η διαφορα μας...
αθωο το fakebook ???? χαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Φίλε, αν νομίζεις ότι ο κόσμος μας είναι τόσο απλός κάνεις λάθος...
Υπάρχουν πολλά και βρώμικα παιχνίδια και ποτέ δεν πρόκειται να τα κατανοήσουμε πλήρως...
Εγω πιστευω πως το facebook δεν ειναι τόσο "αγνό" όσο φαίνεται.
Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...

Αυτη ειν η διαφορα μας...
δεν νομιζει κανεις οτι ειναι αγνο απλα δεν θεωρω τοσο εφικτο να ειναι απο πισω η CIA.νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Φίλε, αν νομίζεις ότι ο κόσμος μας είναι τόσο απλός κάνεις λάθος...
Υπάρχουν πολλά και βρώμικα παιχνίδια και ποτέ δεν πρόκειται να τα κατανοήσουμε πλήρως...
Εγω πιστευω πως το facebook δεν ειναι τόσο "αγνό" όσο φαίνεται.
Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...

Αυτη ειν η διαφορα μας...

Δεν είπα ότι κάτι είναι αγνό ή αθώο..
Λογικό να το πιστεύεις, ο καθένας δικαιούται να έχει τη δική του άποψη για κάθε θέμα :)
Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δημιουργούμε θεωρίες συνωμοσίας για τα πάντα.. (δεν πήγαινε αποκλειστικά σε εσένα το σχόλιο) :)

Βγήκα kai off-topic, είχα δεν είχα πάλι..
Ευτυχώς το θέμα το άνοιξε ο Αλέξανδρος και δεν παρεξηγείται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Alehunter μπορεις να μου αποδειξεις πως δεν είναι;
Γιατι εγω μπορω να σου αποδειξω ότι είναι...

Φιλοι μου δεν ειναι ότι το παίρνω στα σοβαρα ή όχι.
Κανουμε μία κουβεντα και ο αντιλογος πάντα επιτρέπεται;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Alehunter μπορεις να μου αποδειξεις πως δεν είναι;
Γιατι εγω μπορω να σου αποδειξω ότι είναι...
πως δλδ θα μου το δειξεις;;;proofs δεν εχεις παρα καποια βιντεακια στο youtube(ανωνυμα) και λογια-αποψεις αγνωστων....
Δεν είπα ότι κάτι είναι αγνό ή αθώο..
Λογικό να το πιστεύεις, ο καθένας δικαιούται να έχει τη δική του άποψη για κάθε θέμα :)
ναι αλλα για να πεισει τον αλλον χρειάζονται αποδείξεις...
Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δημιουργούμε θεωρίες συνωμοσίας για τα πάντα.. (δεν πήγαινε αποκλειστικά σε εσένα το σχόλιο) :)
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
Βγήκα kai off-topic, είχα δεν είχα πάλι..
Ευτυχώς το θέμα το άνοιξε ο Αλέξανδρος και δεν παρεξηγείται :P
μπααααααααα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ για να πιστεις θες να δεις επίσημα έγγραφα;:P
Αφου είναι ευρέως γνωστό ποιοι χρηματοδότησαν το όλο πρόγραμμα και δεν ειναι παραφιλολογίες!
Δηλαδή έλεος!
Τα τυπικα μας μαρανανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ για να πιστεις θες να δεις επίσημα έγγραφα;:P
Αφου είναι ευρέως γνωστό ποιοι χρηματοδότησαν το όλο πρόγραμμα και δεν ειναι παραφιλολογίες!
Δηλαδή έλεος!
Τα τυπικα μας μαρανανε!

απο που ειναι ευρέως γνωστό;;;εγω πχ δεν το ηξερα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εσυ δεν το ήξερες...
Ξέρεις πόσα δεν γνωρίζω εγώ που είναι ιδιαίτερα γνωστά;
Λοιπόν, ας μιλήσουμε με στοιχεία.
Ας μιλήσουμε με συνδέσμους ελληνικών και ξένων δικτύων.

https://olympia.gr/2009/04/12/facebook/
https://www.kepik.gr/?p=144

https://www.informationliberation.com/?id=26619

Τα υπόλοιπα λινκς που υπάρχουν στο internet επαναλαμβάνουν τα παραπάνω.

Aλλά σου κάνω την εξής ερώτηση:
Από τη στιγμή που χρηματοδοτήθηκε από στλέχη της CIA και παρακλάδι-οργανισμό της αυτή παίζει να μην κατέχει κανέναν ρόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Επανήλθα κι εγώ και θέλω να πιάσουμε το ζητημα facebook από....
Άσε μη το πεις :eek:

Αρίσταρχε (να χαίρεσαι το όνομα σου) αφού ο καθένας έχει την δυνατότητα χρήσης ψευδών στοιχείων, και με δεδομένο ότι όσοι έχουν λόγους (σοβαρούς και όχι παπαρο-λόγους) δεν θα έβαζαν φυσικά ποτε τα αληθινά....ούτε θα γράφανε στον τοίχο πχ πότε θα ρίξουν και σε ποιό πύργο το επόμενο αεροπλάνο, ΠΟΥ στόχευε/ει η CIA βρε Αρίστο μου, να φακελώνει τα
πανηλίθια κοριτσάκια, με το σκεπτικό πως από μικρό κι από τρελό....μαθαίνεις την αλήθεια; :hmm:

Αν και ανήκεις στην κατεξοχήν γενιά της πληροφορίας, θα πρέπει να σε ....πληροφορήσω πως το επαγγελματικό ηλεκτρονικό φακέλωμα (με πραγματικά στοιχεία και για συγκεκριμένους λόγους) μόνο την μπούρδα του φέϊσμπουκ δεν περίμενε ως βάση δεδομένων!
Aρίσταρχε (για ακόμη μια φορά) δεν μας τα λες καλά :( αλλά μην ανησυχείς, εδώ είναι το internet, θα σε....μανιπουλάρει μια χαρά και χαμπάρι δεν θα (το) πάρεις, ήδη σε διδάσκει κανονικά! :D

Τώρα, όσον αφορά την όποια χρήση και την παγκόσμια "επιτυχία" του εικονικού βιβλίου της (κάθε πικραμένης) φάτσας, ε.... είπαμε, ο άνθρωπος είναι θηλαστικό και του αρέσει να ζει σε αγέλες!
Μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ :hehe:

Άντε να το χρησιμοποιήσουν και τίποτα....."αγανακτισμένες φάτσες" της πλάκας για να οργανώσουν (τσαμπατζίδηκα) την ανεξέλεγκτη αγανάκτιση τους!
Το κίνημα της....δυναμικής του τσάμπα θα το βάφτιζα (εάν μου επέτρεπε φυσικά ο μέγας ....μάγιστρος) εγώ ο παρακμιακός! :worry:

ΥΓ πιάσε μια χωριάτικη, δυο πατάτες, 3 μπιφτέκια γεμιστά και τέσσερα επιχειρήματα μισοψημένα, ειδικά για....forum! :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως το facebook δεν ειναι τόσο "αγνό" όσο φαίνεται.
ε οκ κ εγω συμφωνω αλλα αλλα το ''οχι τοσο αγνο''και αλλο το ''Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...''.. εχει μια διαφορα..
Γιατι εγω μπορω να σου αποδειξω ότι είναι...
με τι?αν είχες πραγματικές αποδείξεις κ αδειασειστα στοιχεία τότε θα σε πιστέυαμε όλοι.Αλλα ξεχνάς οτι το ιντερνετ είναι ενα ''μίξερ'' αλήθειας και ψεύδους,ρατσισμού και ξενομανίας,φιλοσοφίας και μπούρδας...Δεν θέλω να σε προσβάλω,αλλα αν είχες τέτοια στοιχεία δεν θα είχε καταρρεύσει ήδη το οικοδόμημα fb?

Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να δημιουργούμε θεωρίες συνωμοσίας για τα πάντα.. (δεν πήγαινε αποκλειστικά σε εσένα το σχόλιο)
:aggree!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ε οκ κ εγω συμφωνω αλλα αλλα το ''οχι τοσο αγνο''και αλλο το ''Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA

Αν είχες τέτοια στοιχεία δεν θα είχε καταρρεύσει ήδη το οικοδόμημα fb?

Μα γιατί να καταρρεύσει;
Επειδή την διοίκηση του την έχει μία υπηρεσία κατασκοπείας;
Ασε που μπορει να εξυπηρετεί και καλά συστήματα εθνικής ασφαλείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ΚΑΤΑ
δεν εχω και δεν προκειτε να κανω ποτε!
υπαρχει και το ε-μειλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ΚΑΤΑ
δεν εχω και δεν προκειτε να κανω ποτε!
υπαρχει και το ε-μειλ!
ναι οκ δεν ειναι τοσο αμεσο αλλα οκ εχεις ενα point....
Μα γιατί να καταρρεύσει;
Επειδή την διοίκηση του την έχει μία υπηρεσία κατασκοπείας;
Ασε που μπορει να εξυπηρετεί και καλά συστήματα εθνικής ασφαλείας...
φιλε ολα αυτα δεν ειναι παρα εικασιες που λες...το fb ισως να ειναι ενα μεσο της CIA αλλα ακομα και αν ειναι οχι απλα δευτερευον αλλα πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ πιο κατω....αρα,δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο για αυτο....
ε οκ κ εγω συμφωνω αλλα αλλα το ''οχι τοσο αγνο''και αλλο το ''Εσύ πιστεύεις πως δεν κρύβεται η CIA από πίσω.
Εγω το πιστεύω...''.. εχει μια διαφορα..
συμφωνω δεν εχεις τρανταχτες proofs (δες πχ το zeitgeist που εκανε τετοιες κατηγοριες και σκεψεις αλλα ειχε ολοκληρο backround και ερευνες πισω απο τις κατηγοριες του...)

με τι?αν είχες πραγματικές αποδείξεις κ αδειασειστα στοιχεία τότε θα σε πιστέυαμε όλοι.Αλλα ξεχνάς οτι το ιντερνετ είναι ενα ''μίξερ'' αλήθειας και ψεύδους,ρατσισμού και ξενομανίας,φιλοσοφίας και μπούρδας...Δεν θέλω να σε προσβάλω,αλλα αν είχες τέτοια στοιχεία δεν θα είχε καταρρεύσει ήδη το οικοδόμημα fb?
χοχο ωραια απαντηση respect:clapup::clapup::clapup:


Αρίσταρχε (να χαίρεσαι το όνομα σου) αφού ο καθένας έχει την δυνατότητα χρήσης ψευδών στοιχείων, και με δεδομένο ότι όσοι έχουν λόγους (σοβαρούς και όχι παπαρο-λόγους) δεν θα έβαζαν φυσικά ποτε τα αληθινά....ούτε θα γράφανε στον τοίχο πχ πότε θα ρίξουν και σε ποιό πύργο το επόμενο αεροπλάνο, ΠΟΥ στόχευε/ει η CIA βρε Αρίστο μου, να φακελώνει τα
πανηλίθια κοριτσάκια, με το σκεπτικό πως από μικρό κι από τρελό....μαθαίνεις την αλήθεια; :hmm:

Αν και ανήκεις στην κατεξοχήν γενιά της πληροφορίας, θα πρέπει να σε ....πληροφορήσω πως το επαγγελματικό ηλεκτρονικό φακέλωμα (με πραγματικά στοιχεία και για συγκεκριμένους λόγους) μόνο την μπούρδα του φέϊσμπουκ δεν περίμενε ως βάση δεδομένων!
Aρίσταρχε (για ακόμη μια φορά) δεν μας τα λες καλά :( αλλά μην ανησυχείς, εδώ είναι το internet, θα σε....μανιπουλάρει μια χαρά και χαμπάρι δεν θα (το) πάρεις, ήδη σε διδάσκει κανονικά! :D

Τώρα, όσον αφορά την όποια χρήση και την παγκόσμια "επιτυχία" του εικονικού βιβλίου της (κάθε πικραμένης) φάτσας, ε.... είπαμε, ο άνθρωπος είναι θηλαστικό και του αρέσει να ζει σε αγέλες!
Μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ :hehe:

Άντε να το χρησιμοποιήσουν και τίποτα....."αγανακτισμένες φάτσες" της πλάκας για να οργανώσουν (τσαμπατζίδηκα) την ανεξέλεγκτη αγανάκτιση τους!
Το κίνημα της....δυναμικής του τσάμπα θα το βάφτιζα (εάν μου επέτρεπε φυσικά ο μέγας ....μάγιστρος) εγώ ο παρακμιακός! :worry:

ΥΓ πιάσε μια χωριάτικη, δυο πατάτες, 3 μπιφτέκια γεμιστά και τέσσερα επιχειρήματα μισοψημένα, ειδικά για....forum! :P

.
συμφωνω απολυτως με τα λεγομενα σου...btw καλα το Υ.Γ. ειναι ολα τα λεφτα:D
Εσυ δεν το ήξερες...
Ξέρεις πόσα δεν γνωρίζω εγώ που είναι ιδιαίτερα γνωστά;
Λοιπόν, ας μιλήσουμε με στοιχεία.
Ας μιλήσουμε με συνδέσμους ελληνικών και ξένων δικτύων.

https://olympia.gr/2009/04/12/facebook/
https://www.kepik.gr/?p=144

https://www.informationliberation.com/?id=26619

Τα υπόλοιπα λινκς που υπάρχουν στο internet επαναλαμβάνουν τα παραπάνω.

Aλλά σου κάνω την εξής ερώτηση:
Από τη στιγμή που χρηματοδοτήθηκε από στλέχη της CIA και παρακλάδι-οργανισμό της αυτή παίζει να μην κατέχει κανέναν ρόλο;

1.thanx που μπηκες στον κοπο και εψαξες και βρηκες τα link....
2.δεν με πειθουν ειλικρινα δλδ ελεος
απο τα δικα σου link παραθετω
Θα μου πείτε τώρα, και τι σχέση έχει το Facebook;
Καμία, πέραν των εξής γεγονότων:

1) Η CIA, στρατολογεί προσωπικό μέσω ενός group στο Facebook, χρησιμοποιώντας την επωνυμία National Clandestine Service (Εθνική Μυστική Υπηρεσία).
2) Η απότομη γιγάντωση του Facebook οφείλεται στην χρηματοδότησή του, από την επενδυτική εταιρία Accel Partners, που αναφέραμε στην αρχή, με τις “παράξενες” συγχρονικότητες.
3) Έντονες φήμες που κυκλοφορούν στην Αμερική, ισχυρίζονται πως το Facebook είναι το νέο προσωπείο του προγράμματος Total Information Awareness της IAO που, μετά την διακοπή της χρηματοδότησής του από το Κογκρέσο, τρέχει πλέον σαν Μαύρο Πρόγραμμα (= παράνομα και κρυφά προγράμματα που διεξάγονται, υπό από την κάλυψη νομιμοφανών δραστηριοτήτων).
μιλαμε για ακυρα συμπερασματα.Μια τεραστια εταιρια δλδ επενδυσε και πλουτισε απο το fb,ολα τα αλλα απο που πορκυπτουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Μα τώρα εσύ καταπιάστηκες από το δένδρο και έχασες το δάσος.
Δε λέω πως είναι απαραίτητα αλήθεια (πχ αυτό με την στρατολόγηση μέσω facebook) αλλά επί της ουσίας η μοναδική αλήθεια είναι πως όντως διοικείται από αυτην...
Σας ξαναρωτάω.
Πως δικαιολογείται το γεγονός πως η χρηματοδότηση όλου αυτου του προγράμματος έγινε από (πρώην και νυν) στελέχη και οργανισμούς της CIA;
Και δεύτερον αφού δεν είναι από πίσω γιατί δεν έχει βγει ποτε το facebook για να διαψεύσει όλα αυτά που ακούγονται;
Τρίτον, υπάρχουν πολλά παράδοξα στο facebook όπως το γεγονός ότι δεν μπορείς να σβήσεις τον λογαριασμό σου (αλλά απλά τον απενεργοποιείς) ή το γεγονός ότι κατήργησε μια εταιρία η οποία μπορούσε να σβήσει τα ίχνη σου στο facebook; Και αναφέρομαι φυσικά στην suicide machine που δούλευε με τον εξής τρόπο:
Εδινες τον κωδικό και το μέιλ σου του facebook και αυτη διέγραφε τα ΠΑΝΤΑ από παντού αφήνοντας μονάχα έναν απλό σκελετό...
Και αυτην την εταιρία το facebook τη μήνυσε (δε θυμαμαι τον ακριβη λόγο) και κατόρθωσε το κλείσιμο της...

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα υπάρχουν και δεν βρίσκεται έστω και ένας να τα απαντήσει με σαφήνεια και ακρίβεια και με κάνουν να πιστεύω ακράδαντα πως όντως ισχύει...
...γιατί όπως λέει και ο σοφός ελληνικός λαός μέσα από μία παροιμία του, συνήθως "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...".
Αυτά από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Μα τώρα εσύ καταπιάστηκες από το δένδρο και έχασες το δάσος.
Δηλαδή να μην κοιτάμε τις λεπτομέρειες;
Δε λέω πως είναι απαραίτητα αλήθεια (πχ αυτό με την στρατολόγηση μέσω facebook) αλλά επί της ουσίας η μοναδική αλήθεια είναι πως όντως διοικείται από αυτην...
Γενικά πολύ ανοικτόμυαλο/δεκτικό προς τις απόψεις των άλλων και καθόλου ισχυρογνώμων σε βρίσκω... :P
Πως δικαιολογείται το γεγονός πως η χρηματοδότηση όλου αυτου του προγράμματος έγινε από (πρώην και νυν) στελέχη και οργανισμούς της CIA;
Είχαν επιχειρηματικό μυαλό και επένδυσαν τα χρήματά τους σε κάτι φαινομενικά (τότε) κερδοφόρο..
Και δεύτερον αφού δεν είναι από πίσω γιατί δεν έχει βγει ποτε το facebook για να διαψεύσει όλα αυτά που ακούγονται;
Γιατί η Lady Gaga δεν έχει βγεί να διαψεύσει ότι είναι Μασώνος; Έχεις ακούσει που λένε ότι ο άνθρωπος δεν έχει πατήσει ποτέ στο φεγγάρι και δεν έχει βγει στο διάστημα; Ε, αυτό γιατί κανείς δεν βγαίνει να το διαψεύσει;
Τρίτον, υπάρχουν πολλά παράδοξα στο facebook όπως το γεγονός ότι δεν μπορείς να σβήσεις τον λογαριασμό σου (αλλά απλά τον απενεργοποιείς) ή το γεγονός ότι κατήργησε μια εταιρία η οποία μπορούσε να σβήσει τα ίχνη σου στο facebook; Και αναφέρομαι φυσικά στην suicide machine που δούλευε με τον εξής τρόπο:
Εδινες τον κωδικό και το μέιλ σου του facebook και αυτη διέγραφε τα ΠΑΝΤΑ από παντού αφήνοντας μονάχα έναν απλό σκελετό...
Και αυτην την εταιρία το facebook τη μήνυσε (δε θυμαμαι τον ακριβη λόγο) και κατόρθωσε το κλείσιμο της...
Το facebook δεν είναι το μόνο site κοινωνικής δικτύωσης που δεν σου επιτρέπει να σβήσεις το λογαριασμό σου , παρά μόνο να τον απενεργοποιήσεις.. Τα υπόλοιπα sites που δεν σου επιτρέπουν να σβήσεις το λογαριασμό σου, πού ανήκουν; FBI? NSA? KGB? Έχουμε πει οτι το facebook πουλά δεδομένα των χρηστών του σε διάφορες εταιρείες, εσύ ακόμα να καταλάβεις το λόγο που δεν σε αφήνει να απενεργοποιήσεις το λογαριασμό σου;

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα υπάρχουν και δεν βρίσκεται έστω και ένας να τα απαντήσει με σαφήνεια και ακρίβεια και με κάνουν να πιστεύω ακράδαντα πως όντως ισχύει...
...γιατί όπως λέει και ο σοφός ελληνικός λαός μέσα από μία παροιμία του, συνήθως "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...".
Αυτά από μένα...
Πες την αλήθεια, στον ελεύθερό σου χρόνο βλέπεις Λιακόπουλο, ε; :P
Tέλος, ένα video για σένα https://www.comedylab.gr/video/200/9-mikeius-vs-Θεωρίες-Συνωμοσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos tull

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μηδέν Άγαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μηδέν Άγαν..

ε;;;τι λες ρε φιλε;;;




παντως αυτα για την εταιρια που διέγραφε το ''ιστορικο σου παρελθον'' το εψαξα και ισχυει....
προφανως το fb καταφερε να την κλεισει διοτι ηταν πολυεθνικη....περα απο αυτο ομως,δεν φταιει το fb εσυ πατας ok και δεχεσαι ολα αυτα....ειναι βλακεια του χρηστη οτι κανει στο fb και εκτίθεται ανεπανόρθωτα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top