Κωδικοποίηση συνόλου χαρακτήρων και email

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λοιπόν... χρειάζομαι τη βοήθεια σας :o
Εγώ είμαι μια μικρή και αθώα χρήστρια και δεν ξέρω πολλά πράγματα η αλήθεια είναι....

Το πρόβλημα...
Έστειλα ένα email σε μία εταιρία και κάτι ρωτούσα για προσωπικό μου θέμα.
Το mail εγώ το έστειλα μέσω hotmail.
Έκαναν reply στο mail μου με την απάντηση αλλά αυτό που εγώ πήρα ήταν κάτι κινέζικα ....
Βλέπω κωδικοποιημένα και το θέμα, και το δικό μου αρχικό μήνυμα και την απάντηση τους....
Δοκίμασα να αλλάξω την κωδικοποίση από τις επιλογές που είχα μέσω του Bowser μου (ΙΕ 6) και πάλι δεν μπορώ να το διαβάσω (οκ η αλήθεια είναι δεν δοκίμασα όλες τις επιλογές... δηλαδή κάτι κινέζικα κυριλικά και βιετναμέζικα κλπ τα άφησα εκτός)
Δοκίμασα να το κάνω forward στον λογαριασμό της εταιρίας που είμαι όπου τα ανοίγω με Outlook express και πάλι τίποτα.

Το ερώτημα...
Υπάρχει τρόπος τελικά να καταφέρω να το διαβάσω - αποκωδικοποιήσω?

Ο όρος....
δε θέλω να τους στείλω κάποιο Mail που να λέει ότι δεν κατάφερα να το διαβάσω λόγω κωδικοποίσης και να μου το ξαναστείλουν!!

HELPPPPPPPPPPP :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοίπον ... δοκίμασε να διαβάσεις το μηνυμά τους σε κωδικοποιήση windows-1253 , iso-8859-7 και επίσης MacGreek (Αν και δεν νομίζω ότι ο IE6) ....
Επίσης εαν δεν λυθεί προσπάθησε να κάνεις forward το e-mail τους σε κάποιο e-mail που το λαμβάνεις σε outlook ή σε κάποιο αλλό e-mail client και δοκίμασε εκεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶχα στείλει ἕνα e-mail σὲ ἕνα καθηγητὴ καὶ ἐνῷ ἔλαβα τὴν ἀπάντησή του, δὲν μπορῶ νὰ τὸ διαβάσω καθὼς μοῦ ἐμφανίζονται τὰ γράμματα «ἀλαμπουρνέζικα». Θὰ ἤθελα, ἂν γίνεται, νὰ μπορέσω νὰ τὰ μετατρέψω σὲ μορφὴ ποὺ νὰ διαβάζεται. Ὅσοι γνωρίζετε, διαφωτίστε με ἂν μπορεῖτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εἶχα στείλει ἕνα e-mail σὲ ἕνα καθηγητὴ καὶ ἐνῷ ἔλαβα τὴν ἀπάντησή του, δὲν μπορῶ νὰ τὸ διαβάσω καθὼς μοῦ ἐμφανίζονται τὰ γράμματα «ἀλαμπουρνέζικα». Θὰ ἤθελα, ἂν γίνεται, νὰ μπορέσω νὰ τὰ μετατρέψω σὲ μορφὴ ποὺ νὰ διαβάζεται. Ὅσοι γνωρίζετε, διαφωτίστε με ἂν μπορεῖτε.

Άνοιξέ το email με Internet Explorer, κάνε δεξί κλικ κάπου στη σελίδα και θα σου εμφανιστεί στη λίστα με τις εντολές το "Κωδικοποίηση".. Αν σου είναι προεπιλεγμένο το "Ελληνικά (Windows)" γύρισέ το σε "Unicode (UTF-8 )" ή το αντίστροφο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ ἔκανα καὶ δὲν ἄλλαξε τίποτα:/:

Κάποια ἄλλη ἰδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δοκίμασε και το "Ελληνικά (ISO)".. Παίξε με τις κωδικοποιήσεις.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το outlook και το thunderbird που ξέρω έχουν επιλογή για την αλλαγή κωδικοποίησης στα μηνύματα, δοκίμασες να δεις το μήνυμα μέσα από το πρόγραμμα του ταχυδρομείου σου με αλλαγή κωδικοποίησης από εκεί? Συνήθως στα εργαλεία υπάρχει η επιλογή:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άλλες ιδέες:
Στείλε το σε κάποιο άλλο web based mailbox. Δεν μπορεί όλο και κάποιο θα έχεις.
Άνοιξέ το με notepad.

Και τα δύο μου έχουν δουλέψει σε άσχετες φάσεις.
Να ξέρεις όμως πως μπορεί να μην λειτουργήσει και τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Dreamsrevenge, ὑπῆρξες ἡ σωτηρία μου! Κατέβασα τὸ thunderbird καὶ μὲ μιὰ ἐπιλογὴ κωδικοποίησης στὰ Ἑλληνικὰ ἐμφανίσθηκε τὸ μήνυμα! Εὐχαριστῶ ὅλους γιὰ τὴ βοήθειά σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
...έχει κρυφές χάρες το κατά τα άλλα υποτιμημένο κεραυνοπούλι...

Χαίρομαι πολύ που βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top