Πώς μπορώ να καθαρίσω το ασήμι;

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Από ένα κατάστημα μου είχαν συστήσει ένα προϊόν. Είναι ένα μικρό βαζάκι πλαστικό, λευκό, που μέσα έχει ένα μπλε υγρό. Βάζεις εκεί τα ασημένια σου για κάποιο χρονικό διάστημα (γράφει η συσκευασία πόσο), μετά τα βγάζεις, ξεπλένεις αν θέλεις με νερό και σκουπίζεις. Γυαλίζουν σαν καινούργια. Θα ψάξω να σας πω και τη μάρκα, δεν ήταν ακριβό όταν το είχα πάρει, γύρω στα 5 ευρώ και μου κράτησε 1 1/2 χρόνο.

(το κατάστημα που μου το πρότεινε είναι το ασήμι, στο γαλάτσι, όποιος βιάζεται πολύ ας πάει να ρωτήσει εκεί. δεν κάνω διαφήμιση του μαγαζιού, 2 φορές έχω άλλωστε ψωνίσει από εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δοκιμασα με την σοδα στα ασημικα μου και ειχε ενα αρκετα καλο αποτελεσμα, εχω ομως και ενα δαχτιλιδη που δεν ξερω απο τι ακριβος μεταλο ειναι, σιγουρα οχι ασημι αλλα οταν ειναι καινουργιο φαινετε σαν ασημι. Εχει γινει πορτοκαλο-καφε τωρα τελευτεα και δεν ξερω πως (και αν) γινετε να το ξανακανω να φαινετε ασημι. Εχετε καμια ιδεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σοδα η ειδικη "αλοιφη" για ασημικα! κατι εχω ακουσει και για οδοντοκρεμα αλλα δεν προκειται να το δοκιμασω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilyergastiri

Νεοφερμένος

Η Emilyergastiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σχεδόν όλα τα μέταλλα οξειδώνονται. Κατάλληλες συνθήκες για να μην οξειδωθούν δεν υπάρχουν (μόνο το κενό αέρα - ανέφικτο: και εδώ αρχίζουν οι μπελάδες). Διάφορες συνθήκες π.χ. υγρασία, ζέστη, οινόπνευμα, κρέμες χεριών-σώματος κλπ επιταχύνουν την οξείδωσή τους.
Οι συνθήκες της ατμόσφαιρας παίζουν σημαντικό ρόλο στην καθυστέρηση ή στην επιτάχυνση της οξείδωσης.
Η καλύτερη λύση είναι αφού γυαλιστούν σε λούστρο να μονωθούν από το οξυγόνο, και αυτό επιτυγχάνεται είτε με επιμεταλλώσεις από μέταλλα που δεν μαυρίζουν (δεν οξειδώνονται) όπως ο χρυσός, η πλατίνα το ασήμι (το καθαρό ασήμι αντίθετα με ότι φημολογείται δεν μαυρίζει, η λέγα του μαυρίζει - λέγα είναι το μέταλλο που του προσθέτουμε για να του κατεβάσουμε τα χιλιοστά σε 925 ή 950 ώστε να σκληρύνει) το νικέλιο (ανθυγιεινό) ή πιο φθηνά το περνάμε ένα βερνίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την τρέλα μου! Δοκίμασα όλους τους τρόπους που λέτε εδώ (εκτός από την αλοιφή γιατί δεν έχω) για να καθαρίσω κάτι αρχαία ασημένια μικρά ποτήρια που βρήκα στο σπίτι του πατέρα μου και το αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Είναι βέβαια πολύ μαυρισμένα και χάλια, θα δοκιμάσω και την αλοιφή και βλέπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Την τρέλα μου! Δοκίμασα όλους τους τρόπους που λέτε εδώ (εκτός από την αλοιφή γιατί δεν έχω) για να καθαρίσω κάτι αρχαία ασημένια μικρά ποτήρια που βρήκα στο σπίτι του πατέρα μου και το αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Είναι βέβαια πολύ μαυρισμένα και χάλια, θα δοκιμάσω και την αλοιφή και βλέπουμε..
και αυτό που λέει ο μπόρατ, αλλά δοκίμασε και τα εξής:
α. βράσιμο σε νερό με σόδα
β. τρίψιμο με οδοντόκρεμμα
γ. κόκα κόλα
και βέβαια μετά από αυτά τρίψιμο καλά με μαλακό πανί.
Πάντως και να μην αστράψουν δεν πειράζει, πάλι ωραία θα είναι απλά θα κάνουν κάτι σε vintage!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ολες οι μεθοδοι που αναφερατε ισχυουν...ακομη και η οδοντοπαστα...αλλα αυτη ειναι για μικρα κομματια οπως πχ κοσμηματα.Για πολλα κομματια ή μεγαλα προτιμηστε προιοντα του εμποριου, με πιο κλασσικο τροπο το s...o οπως παραθετει και ενας φιλος πιο πανω σε φωτο...Γεγονος παντος ειναι οτι με οτι και να τα καθαρισεις ,θα γυαλισουν υπεροχα...αλλα δυστυχως το αποτελεσμα δεν ειναι μονιμο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ολες οι μεθοδοι που αναφερατε ισχυουν...ακομη και η οδοντοπαστα...αλλα αυτη ειναι για μικρα κομματια οπως πχ κοσμηματα.Για πολλα κομματια ή μεγαλα προτιμηστε προιοντα του εμποριου, με πιο κλασσικο τροπο το s...o οπως παραθετει και ενας φιλος πιο πανω σε φωτο...Γεγονος παντος ειναι οτι με οτι και να τα καθαρισεις ,θα γυαλισουν υπεροχα...αλλα δυστυχως το αποτελεσμα δεν ειναι μονιμο:(

ναι δεν είναι, αλλά αν δε τα χρησιμοποιείς, μπορείς να τα περάσεις με λίγο άχρωμο βερνίκι και τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ναι δεν είναι, αλλά αν δε τα χρησιμοποιείς, μπορείς να τα περάσεις με λίγο άχρωμο βερνίκι και τέλος!
Cibillian....ειμαι λιγο επιφυλακτικη ως προς αυτο ,γιατι ριχνει την αξια του ασημικου.Ειναι προτιμοτερο να τα αφησεις ως εχουν κι ας μαυριζουν....αλλωστε ειναι κι αυτο μερος της γοητειας τους απο μια πλευρα.... ;).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παναγιώτη, πριν καμια βδομάδα πούλησα ασημικά πολλών ετών και από εξωτερικό που είχαν μαυρίσει και σε λίγα λεπτά καθάρισαν μόνο με οδοντόκρεμα!!! Τάκα-τάκα, βγαίνει αμέσως χωρίς δυσκολία και πολύ τρίψιμο. Δοκίμασέ το! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παναγιώτη, πριν καμια βδομάδα πούλησα ασημικά πολλών ετών


Η κρίση έφτασε στο περιβάλλον του Αδμινιστράτορα. Αναμένονται νέες εξελίξεις στο σήριαλ
"Πως έπαψα να είμαι αισιόδοξος Καπιταλιστής".
Μείνετε συντονισμένοι στις οθόνες σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδια, εχω και εγω ενα προβλημα...
η μαμα μου εκανε δωρο ενα σταυρο ασημενιο με αμεθυστο επανω, το φορουσα όμως και επεσε κατω.
δεν το καταλαβα.
τωρα εχω ενα γατακι που δεν ξερει ακομα να χρησιμοποιει την αμμο του και τα κανει οπου βρει και πετυχε τον σταυρο.
τι να κανψ; δεν θελω μονο να καθαρισει, θελω να απολυμανθει κιολασ. το ξεπλυνα λιγο να φυγουν οσα φαινονται και επειδη σφουγγαρισα, πρεπει να πηρε και χλωρινη. τι μπορω να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
παιδια, εχω και εγω ενα προβλημα...
η μαμα μου εκανε δωρο ενα σταυρο ασημενιο με αμεθυστο επανω, το φορουσα όμως και επεσε κατω.
δεν το καταλαβα.
τωρα εχω ενα γατακι που δεν ξερει ακομα να χρησιμοποιει την αμμο του και τα κανει οπου βρει και πετυχε τον σταυρο.
τι να κανψ; δεν θελω μονο να καθαρισει, θελω να απολυμανθει κιολασ. το ξεπλυνα λιγο να φυγουν οσα φαινονται και επειδη σφουγγαρισα, πρεπει να πηρε και χλωρινη. τι μπορω να κανω;
καταρχην η χλωρινη απο μονη της απολυμαινει....αν εννοεις οτι κατα λαθος επεσε χλωρινη στο σταυρο.Εαν οχι,καθαρισε το σταυρο με ειδικο καθαριστικο για ασημι (πχ. σιλβο ή κατι παρομοιο σαν κι αυτα που αναφερουν πιο πανω ή ακομη και με οδοντοπαστα -αφου ειναι μικρο αντικειμενο- τριψιμο και μετα ξεβγαλμα με νερο) και μετα πλυνε το με λιγο σαπουνι ντετολ ,αυτο που πλενουμε τα χερια μας και στεγνωξε το.
Αν ο σταυρος εχει παθει βλαβη απο τη χλωρινη,μονο με επαργυρωση θα επανελθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top