Πόσο σημαντικό είναι το σεξ σε μια νέα σχέση;

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Ας πω κ γω τη γνωμη μου
Το σεξ ειναι το 2ο σημαντικο πραγμα στη ζωη μας
Ειτε σε σχεση ειτε εκτος σχεσης :P


(το πρωτο σημαντικοτερο ειναι το φαι προφανως) χα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και για ποιο λόγο να κάνει κάποιος σεξ αν δεν δει πρώτα ότι αν μη τι άλλο υπάρχουν οι βάσεις για να κάνει σχέση? Αν μη τι άλλο το σεξ είναι σεξ, το συναίσθημα, η χημεία και το πόσο γουστάρεις κάποιον είναι αυτό που το "αλλάζει". Οπότε περιέργεια για ποιο λόγο; Περιέργεια με αυτή τη λογική θα μπορούσα να έχω με οποιοδήποτε γκομενάκι βλέπω ένα βράδυ που βγαίνω και μου κάνει κάτι από εμφάνιση. Περιέργεια έχω για το τι άνθρωπος είναι, για το αν είναι τυπικός, αν έχει χιούμορ, περιέργεια για το σεξ έχω όταν με έχει καλύψει στα υπόλοιπα. Συνήθως όταν με καλύπτει σε όλα τα υπόλοιπα... είναι ότι καλύτερο!!!

Σου παίρνει ενάμισι μήνα να δεις όσα θες για να επιλέξεις σύντροφο; Γιατί εμένα μου παίρνει μια ζωή και τίποτα δεν είναι ποτέ δεδομένο. Το ότι αντέδρασε σήμερα έτσι, απλά μου δίνει περισσότερες πιθανότητες πως και αύριο θα αντιδράσει έτσι, αλλά κανείς δεν μου υπογράφει και συμβόλαιο! Συνεπώς αν υπάρχει ερωτική χημεία και κάποια αλλα βασικα, ε, δεν νομίζω πως αντέχεις ή πρέπει να κρατηθείς ενάμισι μήνα, με την προϋπόθεση ότι τον άλλον τον βλέπεις συχνά! Και το σεξ μπορει να ειναι σεξ, αλλά δεν το κάνεις με όλους το ίδιο καλά- τετοιου είδους περιέργεια εννοούσα!

Και βασικά, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά γιατί νιώθω πως υπάρχουν γυναίκες που αντιμετωπίζουν το σεξ σαν ..Θείο Δώρο που πρέπει ο άλλος να φτύσει αίμα για να το πάρει; Λες και του κάνουν χάρη σχεδόν.. και πρέπει πρώτα να περάσουν επιτυχώς καμιά εκατοστή δοκιμασίες και αν αποδειχτούν πως είναι οι ..Εκλεκτοί τότε θα προχωρήσει η σχέση; :confused: (Προσοχή: προφανώς δεν είναι καλό ούτε το αντίθετο, τα άκρα ποτέ δεν κάνουν καλό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ελα ντε. Βασικα οι γυναικες το χρησημοποιουν και σαν παγιδα, γιατι ειμαστε λιγουρια οσο και να μην πειναμε :P There's always room for ice-cream.

Βεβαια ερχεται και μπουμερανγκ αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εμενα μια ατακα μου ρχεται μονο στο μυαλο.
Σεξ χωρις σχεση γινεται, σχεση χωρις σεξ εν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σε γενικες γραμμες συμφωνω με μαριο...
μπορει να χωρισαν για καποιο απο τους πολλους λογους που ειπε καπου στη δευτερη σελιδα.:P

επισης, δε μου φαινεται ΚΑΘΟΛΟΥ περιεργο να παιξει φαση σεξ ΟΥΤΕ στο πρωτο ραντεβου ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ και στο τεσσαρακοστο τριτο(:P) αμα τοτε νιωσουν αυτοι να τους ανεβαινει το... αιμα στο κεφαλι (μη με ρωτησετε ποιο κεφαλι!)

τα προτυπα της εποχης πιθανως ειναι λιγο πιο ελευθερα, και μας φαινετα πολυ "Καπως" να μην εχουν κανει σεξ δυο ανθρωποι αυτης της ηλικιας, σε τοσο διαστημα. αλλα με δευτερη σκεψη...ε... παμε παλι στην προηγουμενη παραγραφο.

Και για μενα το σεξ ειναι σε πρωτη ζητηση, ιεραρχικα, χωρις βεβαια να ειναι μονο αυτο το σημαντικο. ειδικα τωρα.
Και εχω βρεθει και στα δυο ακρα, και καταλαβαινω και τις δυο πλευρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και βασικά, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά γιατί νιώθω πως υπάρχουν γυναίκες που αντιμετωπίζουν το σεξ σαν ..Θείο Δώρο που πρέπει ο άλλος να φτύσει αίμα για να το πάρει; Λες και του κάνουν χάρη σχεδόν.. και πρέπει πρώτα να περάσουν επιτυχώς καμιά εκατοστή δοκιμασίες και αν αποδειχτούν πως είναι οι ..Εκλεκτοί τότε θα προχωρήσει η σχέση; :confused: (Προσοχή: προφανώς δεν είναι καλό ούτε το αντίθετο, τα άκρα ποτέ δεν κάνουν καλό).

Μμμμ.. είναι κατεστημένο δυστυχώς. Φοβάται η γυναίκα μην την "εκμεταλλευτεί" ο εραστής και της πάρει το "Θείο Δώρο" χωρίς αντάλλαγμα μια μακροχρόνια σχέση ίσως...
Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, ούτε αισθάνθηκα ποτέ πως μπορεί κάποιος που θα κάνει σεξ μαζί μου να με εκμεταλλευτεί. :confused: It takes two to tango.
Αν τώρα κοιτάξει μόνο την πάρτη του κατά τη διάρκεια...ε τι να κάνουμε, κακή επιλογή... :mad:
Πάντως δεν το θεωρώ εκμετάλλευση. Κακή χημεία, κακή επικοινωνία ναι. Εκμετάλλευση όχι. :worry:
Γι' αυτό χρειάζεται και κάποιος χρόνος πριν. Αλλά αν θα είναι ένας μήνας, μια μέρα, ή 1 χρόνος, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Πάντως αν αμφότεροι νιώθουν το σεξ σαν Υπέρτατο Δώρο, τότε είναι ακόμα καλύτερα! ;):thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Σου παίρνει ενάμισι μήνα να δεις όσα θες για να επιλέξεις σύντροφο; Γιατί εμένα μου παίρνει μια ζωή και τίποτα δεν είναι ποτέ δεδομένο. Το ότι αντέδρασε σήμερα έτσι, απλά μου δίνει περισσότερες πιθανότητες πως και αύριο θα αντιδράσει έτσι, αλλά κανείς δεν μου υπογράφει και συμβόλαιο! Συνεπώς αν υπάρχει ερωτική χημεία και κάποια αλλα βασικα, ε, δεν νομίζω πως αντέχεις ή πρέπει να κρατηθείς ενάμισι μήνα, με την προϋπόθεση ότι τον άλλον τον βλέπεις συχνά! Και το σεξ μπορει να ειναι σεξ, αλλά δεν το κάνεις με όλους το ίδιο καλά- τετοιου είδους περιέργεια εννοούσα!

Και βασικά, ίσως είναι ιδέα μου, αλλά γιατί νιώθω πως υπάρχουν γυναίκες που αντιμετωπίζουν το σεξ σαν ..Θείο Δώρο που πρέπει ο άλλος να φτύσει αίμα για να το πάρει; Λες και του κάνουν χάρη σχεδόν.. και πρέπει πρώτα να περάσουν επιτυχώς καμιά εκατοστή δοκιμασίες και αν αποδειχτούν πως είναι οι ..Εκλεκτοί τότε θα προχωρήσει η σχέση; :confused: (Προσοχή: προφανώς δεν είναι καλό ούτε το αντίθετο, τα άκρα ποτέ δεν κάνουν καλό).

1 )Εμένα προσωπικά δεν μου παίρνει "συγκεκριμένο" χρονικό διάστημα για να αποφασίσω ότι κάποιον χ άνθρωπο τον γουστάρω. Μίλησα για τη συγκεκριμένη περίπτωση ότι απλά δεν μου φαίνεται περίεργο.

2)Εννοείται ότι τον γκόμενο/σύντροφο/εραστή/αγόρι σου δεν τον γνωρίζεις σε 1 μήνα, άλλο θέλω να πω και δεν γίνεται καταννοητό. Ότι θέλω να έχω μία Α' εικόνα. Το τι άνθρωπος είναι στην ουσία, στην καθημερινότητά του, στις παραξενιές του κ.ο.κ το αντιλαμβάνομαι στην πορεία φυσικά. Δεν υπογράφω συμβόλαιο με Κανέναν αλλά εννοείται ότι δεν πάω να μπλέξω με κανέναν αν δεν έχει κάποια βασικά πράγματα για μένα.

3)Ναι είναι Θείο Δώρο για μένα, και δεν είναι απαραίτητο να φτύσει κάποιος αίμα, τι σημαίνει "φτύνω αίμα" δηλαδή; Είμαι υπέρ των φυσικών εξελίξεων, είμαι υπέρ του να ξέρω ποιος με π***** και ποιον βάζω κάτω. Αυτό δεν θα αλλάξει γιατί έτσι λειτουργώ εγώ τουλάχιστον. Μετά ποιος μας πιάνει όμως :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά αφού η κοπέλα σου είπε ότι δεν της έκανε κλικ ο τύπος, το θέμα μας δεν είναι αν γίνεται σχέση χωρίς σεξ, αλλά σχέση χωρίς έλξη. Κι αυτό εμένα μου βγάζει πολύ ανασφάλεια, έχω στο μυαλό μου ότι θέλησαν να κάνουν σχέση επειδή δεν ήθελαν να είναι μόνοι. Ή σκέφτηκαν "είναι καλό παιδί έκαστος, να προσπαθήσουμε" και στην πορεία αποδείχτηκε ότι τα πλεονεκτήματα του χαρακτήρα δεν επαρκούσαν για να καλύψουν την έλλειψη ερωτισμού.

Όσο για το αν γίνεται σχέση χωρίς σεξ, νομίζω ναι, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να πετύχει. Εγώ δεν θα το έκανα, επειδή θεωρώ το σεξ κάτι πολύ δυνατό, ρομαντικό πράγμα που ενώνει το ζευγάρι. Και μου αρέσει.:redface:

Αλλά να σου πω ένα παράδειγμα: πριν 8-9 χρόνια, ένος φίλος μου, 35 πάνω-κάτω (μην ρωτάς!:P ) τα είχε με μια κοπέλα 27-29 (δεν θυμάμαι). Είχε βρει τον ιδανικό άνθρωπο, ταίριαζαν σε όλα, αλλά αυτή λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων του είχε πει από την αρχή ότι σεξ όχι. Είχαν πέσει φασώματα από ότι ξέρω, αλλά τίποτα παραπάνω. Αυτός την αγαπούσε και περίμενε, κανόνισαν να παντρευτούν. Μέχρι που του την βάρεσε του ανθρώπου κι ύστερα από 2 χρόνια την κεράτωσε. Κι αυτή του είπε να χωρίσουν. Με στενοχωρεί όταν το σκέφτομαι επειδή ήταν πολύ ωραίο ζευγάρι, αλλά τον δικαιολογώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και για ποιο λόγο να κάνει κάποιος σεξ αν δεν δει πρώτα ότι αν μη τι άλλο υπάρχουν οι βάσεις για να κάνει σχέση? Αν μη τι άλλο το σεξ είναι σεξ, το συναίσθημα, η χημεία και το πόσο γουστάρεις κάποιον είναι αυτό που το "αλλάζει". Οπότε περιέργεια για ποιο λόγο; Περιέργεια με αυτή τη λογική θα μπορούσα να έχω με οποιοδήποτε γκομενάκι βλέπω ένα βράδυ που βγαίνω και μου κάνει κάτι από εμφάνιση. Περιέργεια έχω για το τι άνθρωπος είναι, για το αν είναι τυπικός, αν έχει χιούμορ, περιέργεια για το σεξ έχω όταν με έχει καλύψει στα υπόλοιπα. Συνήθως όταν με καλύπτει σε όλα τα υπόλοιπα... είναι ότι καλύτερο!!!
Το σεξ είναι μια μορφή επικοινωνίας σε βοηθάει να εισχωρήσεις στον χαρακτήρα του άλλου από ένα πολύ ενδιαφέρον μονοπάτι, το μονοπάτι του έρωτα. Ο τρόπος που σε βοηθάει είναι πράγματι αξιοθαύμαστος που στην ουσία μοιάζει με θαύμα, ίσως το μεγαλύτερο θαύμα, και συχνά μοιάζει με ναρκωτικό.

Αν στο ταξίδι για την γνωριμία του "υποψήφιου" συντρόφου δεν έχεις συνοδηγό τον φτερωτό θεό του έρωτα, ποίον θα έχεις; Την λογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Exp με συγκίνησες!! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν στο ταξίδι για την γνωριμία του "υποψήφιου" συντρόφου δεν έχεις συνοδηγό τον φτερωτό θεό του έρωτα, ποίον θα έχεις; Την λογική;


Nαι αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη. 'Οτι η σχέση ξεκινά από σεξ και τελειώνει στο σεξ, και ότι το σεξ είναι ένα είδος λογικής κι αυτό. Είναι η λογική του σώματος. Για σεξουαλικούς λόγους γίνεται η σχέση, άρα για η σχέση βασίζεται απόλυτα πάνω στην λογική. Τα υπόλοιπα ζώα δεν ερωτεύονται για να κάνουν σεξ. Κι απ'οτι βλέπω όλοι σχεδόν οι θαμώνες του e-steki πιστεύουν ότι ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι. Βλέπεις κάποιον, και είτε τον ερωτευθείς είτε όχι πας στο κρεββάτι αν τον ποθείς. Γι'αυτό και πολλοί λένε ότι θα χώριζαν με τόση ευκολία αν απογοητεύονταν σεξουαλικά. Κάποτε που έλεγα τις θέσεις μου με ρώτησε κάποια ''καλά εσύ για να κάνεις σεξ πρέπει να ερωτευτείς ?'' Ναι, σας φαίνεται περίεργο, αλλά δεν μπορώ να κάνω σεξ αν δεν έχω ερωτευθεί πρώτα. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την απορία των περισσότερων με τους οποίους μιλάω όταν τους λέω ότι ερωτεύομαι πάρα πολύ εύκολα. Το πάθος και η λογική του σώματος οδηγεί στο κρεββάτι, όχι ο έρωτας που είναι ένα ατέλειωτο παράλογο. Αυτό θεωρείται το φυσιολογικό, και ειδικά για έναν άντρα. 'Αρα βγάλτε τα πορίσματά σας. Για μια ακόμη φορά δικαιώνω το ψευδώνυμό μου.
Dr Strangelove. Θρασύτατα ειλικρινής για τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι απ'οτι βλέπω όλοι σχεδόν οι θαμώνες του e-steki πιστεύουν ότι ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι. Βλέπεις κάποιον, και είτε τον ερωτευθείς είτε όχι πας στο κρεββάτι αν τον ποθείς. Γι'αυτό και πολλοί λένε ότι θα χώριζαν με τόση ευκολία αν απογοητεύονταν σεξουαλικά.

Ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι, είναι όμως αυτός που σου αφήνει το αίσθημα της πληρότητας μετά από αυτό.
Το σεξ διαρκεί ένα τέταρτο με μισή ώρα, οταν όμως συνδυάζεται με έρωτικό πόθο η ένταση και η διάρκειά του αυξάνουν ραγδαία. Μόνο τότε νιώθεις συναισθηματική και σαρκική πληρότητα. :)

Ποιός στραβός δε θέλει το φως του, που λέει και μια παροιμία?
Υπάρχει κανείς (εκτός ίσως από τον Καπετάνιο) που να μπορεί να ισχυριστεί ότι το σεξ είναι πληρέστερο απ' τον έρωτα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Dr. Strangelove,

Νομίζω ότι μπερδεύεις τον έρωτα με την αγάπη. Ο έρωτας είναι η μουσική, η αγάπη είναι οι στοίχοι και τα 2 αποτελούν το τραγούδι. Ναι μεν η ουσία κρύβεται στους στοίχους/αγάπη αλλά αυτό που σε μαγεύει και θυμάσαι για πάντα είναι μουσική/έρωτας.
Έχεις θυμηθεί πότε κάποιο (ξεχασμένο) τραγούδι χωρίς πρώτα να θυμηθείς τον ρυθμός, την μελωδία;

Δεν σε κατηγορώ που μπερδεύεις τον έρωτα με την αγάπη, και εγώ τα μπερδεύω και πιστεύω όλοι μας. Ο λόγος; Οι Έλληνες, βαθιά συγκινημένοι από τα έργα του Πλάτωνα, τον αγάπησαν. Αυτό και σε συνδυασμό ότι για τους Έλληνες αγάπη στους προγονούς σημαίνει ασπάζομαι και τα αρνητικά, φτάσαμε σε σημείο να ντρεπόμαστε για το σώμα μας. Αυτή η ντροπή μας οδήγησε στο να αρνούμαστε καθημερινά ότι ο Έρωτας, που στην ουσία είναι ένα συναίσθημα του σώματος μας, μπορεί να μας προσφέρει τόσο πολλά με αποτέλεσμα να προσπαθήσουμε να συνδέσουμε τον Έρωτα με την Αγάπη, στην ουσία να μεταμορφώσουμε τον έρωτα σε αγάπη, και να πνιγούμε σε μια κουταλιά νερό.

Η αγάπη είναι κάτι δύσκολο και κατά βάθος πονάει. Προσωπικά αγαπώ υπερβολικά δύσκολα σε σημείο που μοιάζω κλειστός .
Και πιστεύω ότι η αγάπη δημιουργείτε δύσκολα και με πολύ πόνο. Αν δεν ερωτευόμαστε εύκολα τότε στην προσπάθεια να καλύψουμε το κενό του έρωτα, θα αγαπάμε εύκολα που αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύουμε να μην αγαπήσουμε πότε αληθινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν τα σκέφτομαι τόσο περίπλοκα και φιλοσοφικά. Για μένα είναι πολύ πιο απλό και νομίζω ισχύει για όλους. Μια συνάντηση με έναν άγνωστο άνθρωπο έχει 3 πιθανότητες.
1) έρωτας
2) πόθος (αυτήν θέλω να την....)
3) αδιαφορία ή στην καλύτερη περίπτωση συμπάθεια.

Το μόνο που δεν έχω μπερδέψει ποτέ είναι η αγάπη με τον έρωτα. Η αγάπη επακολουθεί του έρωτα, κι αυτό όχι πάντα. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Ενώ τον πόθο δεν υπάρχει καμμία εγγύηση ότι θα τον ακολουθήσει η αγάπη. Ο Πλάτωνας που αναφέρεις μιλούσε για πνευματικές σφαίρες - ουτοπίες, που δεν αφορούν την πλειοψηφία ανδρών και γυναικών. Εμείς όλοι λειτουργούμε σε πολύ χαμηλές συχνότητες, γι'αυτό και υποφέρουμε, ζηλεύουμε, απογοητευόμαστε και παλεύουμε, αλλιώς θα ήμασταν ευτυχισμένοι με έναν γενικό και αόριστο πλατωνικό έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
To sex η ο έρωτας-αν θέλετε-είναι απαραίτητη πράξη για μία σχέση γιατί εκτός του οτι είναι μία φυσική ανάγκη του οργανισμού φέρνει πιό κοντά το ζευγάρι.Φυσικά στην αρχή της κάθε σχέσης δεν είναι καλό να γίνεται αμέσως διότι χρειάζεται να γνωριστεί και να νοιώσει μια αλφα οικειότητα το ζευγάρι.
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να έχω μία σχέση χωρίς να κάνω έρωτα...εκτός όταν γίνω 60 χρονών...που και τότε υπάρχουν τα βιάγκρα αν-χτύπα ξύλο-έχω κανα πρόβλημα..οπότε δεν ξέρω αν θα αποσυρθώ και τότε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αλλιώς θα ήμασταν ευτυχισμένοι με έναν γενικό και αόριστο πλατωνικό έρωτα.
Ποία ακριβώς είναι η ευτυχία στο πλατωνικό έρωτα, που όλοι θα ήμασταν σαν χαζοχαρούμενα 16 χρόνα χρήστες του prozac ?

Υ.γ.: Δεν έχει σημασία τι λες αλλά πως ερμηνεύετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

Η Καλομοίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτό είναι σχετικό. Το ότι έχεις κάνει τα πάντα, δεν σημαίνει πως τα έχεις βαρεθεί κιόλας ή πως δεν έχει νόημα να τα κάνεις άλλο ή πως δεν σε γεμίζει να τα κάνεις ξανά. Αλλα για μένα δεν υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα σε μια ερωτική σχέση από το σεξ - αν αυτό για κάποιο λόγο τελειώσει/σταματήσει να είναι ικανοποιητικό, τότε χωρίζω. Σίγουρα όχι αμέσως, το παλεύω μέχρις εσχάτων, αλλά οπωσδήποτε τελικά χωρίζω αν δεν βρω λύση. Άλλωστε έχω και φίλες για όλα τα υπόλοιπα.. :D

Προφανώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω...σου εξηγώ λοιπόν αμέσως, απλώς λέω ότι δεν είναι το Νο1 σε μια σχέση υάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα...παίζει σίγουρα πολύ μεγάλο ρόλο..αλλά δεν είναι το παν.
Και τι ακριβώς σημαίνει μια "ερωτική" σχέση??..Οι σχέσεις είναι πολυδιάστατες.
Εγώ παραδείγματος χάρη είμαι 40 χρόνών και είμαι με τον συντοφό μου 25 χρόνια μαζί...έχει να σου πει τίποτα αυτό??? Σίγουρα ένας 25 χρονος ή τριαντάχρονος άντρας θα έχει να μου προσφέρει πολύ περισσότερες συγκινήσεις ( ερωτικές)...και το αντίστροφο μια νέα γυναίκα στο συντροφό μου αλλά πίστεψε με στις σχέσεις δεν φτάνει μόνο αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πάντως, σχετικά με το ζευγάρι που ανέφερε η kajira στο πρώτο post, γιατί αδυνατώ αυτή τη στιγμή να διαβάσω όλες τις σελίδες, μία φίλη μου έχει σχέση εδώ και ένα χρόνο με ένα αγόρι και δεν έχουν προχωρήσει στο σεξ.

Επίσης, τα τελευταία 3 χρόνια η παρέα και γενικότερα η κλειστή κοινωνιούλα εδώ γύρω περνάει κρίσιμες στιγμές υπό του άγχους "Εγώ πότε θα ολοκληρώσω; Το Τζενάκι με τις φακίδες το έκανε, εγώ είμαι πιο άσχημη;" Και άλλα τέτοια απίστευτα, σε σημείο να προχωράει η μία με το αγόρι της στο γλύψιμο, να μας το λέει, και την επόμενη μέρα μία άλλη να βρει έναν τυχαίο και να το κάνει και αυτή μόνο και μόνο για να μη μένει πιο πίσω (-Μαμά η Χριστίνα έχει τη Barbie αστροναύτη! Κι εγώ θέλωωωωω)

Γενικότερα λοιπόν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζει τέτοιο άγχος με το σεξ. Ο ένας μήνας που διατηρούσε σχέση το ζευγάρι δεν είναι και πάρα πολύ. Γιατί να μην περιμένεις να επικοινωνήσεις λίγο βαθύτερα με τον άλλο και μετά να έχεις και τη σωματική επαφή; Δεν λέω σε περίπτωση που θα βγει αυθόρμητα να το σταματήσεις, όμως είμαι κατά του να αγχωθείς "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΣΗ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποία ακριβώς είναι η ευτυχία στο πλατωνικό έρωτα, που όλοι θα ήμασταν σαν χαζοχαρούμενα 16 χρόνα χρήστες του prozac ?

Υ.γ.: Δεν έχει σημασία τι λες αλλά πως ερμηνεύετε

Μα δεν είμαι κήρυκας του πλατωνικού έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Suspiria μιλάμε για άτομα 30 χρονών. Είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφεις. Γι αυτό το τόνισε και η kajira.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top