Μυστικά για τα μπαχαρικά & τα μυρωδικά

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
2 ερωτήσεις.


  1. Πώς αποξηραίνουμε βασιλικό για να βάζουμε στα φαγητά;
  2. Το πιπέρι σε κόκκους το βάζουμε μόνο κατά τη διάρκεια του φαγητού; Δηλαδή, αν το ξεχάσουμε μπορούμε να το βάλουμε στο τέλος; :redface:
Για το πιπέρι ξέρω ότι είναι ακόμα καλύτερα να μπαίνει στο τέλος,γιατί έτσι διατηρεί περισσότερο το άρωμά του.Δηλαδή δεν μένει μόνο το κάψιμο..αλλά και το άρωμα.
Για τον βασιλικό...εχμ..δεν το έχω κάνει,αλλά καταλάθος βρήκα έναν τρόπο για ενός είδους αποξήρανσης του μαιντανού.
Οπως είναι το ματσακι του μαιντανού,βγάζοντας το λάστιχο βέβαια και χωρίς να τον πλύνω,τον τυλίγω πρώτα σε χαρτί κουζίνας και μετα σε εφημεριδα.2-3 φύλλα οπωσδήποτε.Το βάζω στο ψυγείο.Εγω το έκανα για να μου διατηρείται και να μην μουχλιάζει,καθότι ένα άτομο είμαι..και δεν χρησιμοποιώ μεγάλη ποσότητα.Ε..μετά απο 4-5 μέρες..έχει ξεραθεί,χωρίς να έχει χαλάσει στο ελάχιστο..:hehe:
Δεν ξέρω αν θα γίνει το ίδιο κια στον βασιλικό...αλλα στον μαιντανο πάντως γίνεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για το πιπέρι λέω στο τέλος-τέλος, όταν είναι να το σερβίρεις. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Πώς αποξηραίνουμε βασιλικό για να βάζουμε στα φαγητά;
Πρέπει να πλύνεις το ματσάκι και να το στεγνώσεις πολύ καλά (να μην έχει καθόλου νερό πάνω του) και μετά να τα βάλεις σε ένα ταψί απλωμένα στο φούρνο στις αντιστάσεις με λίγο ανοιχτή την πόρτα του φούρνου και να τα αφησεις μέχρι που να πιάσεις ένα φυλλαράκι και να θρυμματίζεται.
Ή αλλιώς να τα κρεμάσεις ανάποδα στον ήλιο όπως τα κάνανε παλιά οι γιαγιάδες μας στα χωριά.

Για την 2η ερώτηση δεν ξέρω. =\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Thanks! :]

Τον μαϊντανό, αν τον πλείνεις, αφήσεις να στεγνώσει, ψιλοκόψεις και το βάλεις στην κατάψυξη διατηρείται σαν φρέσκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Για το πιπέρι ξέρω ότι είναι ακόμα καλύτερα να μπαίνει στο τέλος,γιατί έτσι διατηρεί περισσότερο το άρωμά του.Δηλαδή δεν μένει μόνο το κάψιμο..αλλά και το άρωμα.
Για τον βασιλικό...εχμ..δεν το έχω κάνει,αλλά καταλάθος βρήκα έναν τρόπο για ενός είδους αποξήρανσης του μαιντανού.
Οπως είναι το ματσακι του μαιντανού,βγάζοντας το λάστιχο βέβαια και χωρίς να τον πλύνω,τον τυλίγω πρώτα σε χαρτί κουζίνας και μετα σε εφημεριδα.2-3 φύλλα οπωσδήποτε.Το βάζω στο ψυγείο.Εγω το έκανα για να μου διατηρείται και να μην μουχλιάζει,καθότι ένα άτομο είμαι..και δεν χρησιμοποιώ μεγάλη ποσότητα.Ε..μετά απο 4-5 μέρες..έχει ξεραθεί,χωρίς να έχει χαλάσει στο ελάχιστο..:hehe:
Δεν ξέρω αν θα γίνει το ίδιο κια στον βασιλικό...αλλα στον μαιντανο πάντως γίνεται.:)
H αποξηρανση δεν γινεται στο ψυγειο αλλα στον αερα...Δενουμε το ματσακι και το κρεμαμε αναποδα σε εξωτερικο χωρο που αεριζεται ,κατα προτιμηση σε σκιερο μερος.Αν θες το τυλιγεις σε τουλι για την αποφυγη επαφης με εντομα.;)
Οι κοκοι μπαχαρικων ειτε μπαινουν στην αρχη του ψησηματος ολοκληροι ,ειτε στο τελος τριμενοι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
H αποξηρανση δεν γινεται στο ψυγειο αλλα στον αερα...Δενουμε το ματσακι και το κρεμαμε αναποδα σε εξωτερικο χωρο που αεριζεται ,κατα προτιμηση σε σκιερο μερος.Αν θες το τυλιγεις σε τουλι για την αποφυγη επαφης με εντομα.;)
Οι κοκοι μπαχαρικων ειτε μπαινουν στην αρχη του ψησηματος ολοκληροι ,ειτε στο τελος τριμενοι...;)

Το γνωρίζω καλέ.:)Απλά εγω βρηκα εναν τροπο πιο απλο,καταλαθος..και δουλεψε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι με τον ίδιο τρόπο μπορούμε ν' αποξηράνουμε και δυόσμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι με τον ίδιο τρόπο μπορούμε ν' αποξηράνουμε και δυόσμο;
Η αποξήρανση του δυόσμου είναι πολύ πιο απλή.
Πλένουμε τον δυόσμο και τον αφήνουμε να στεγνώσει πολύ καλά. Μετά τον απλώνουμε σε ένα ταψάκι και τον αφήνουμε λίγες μέρες για να αποξηραθεί. Και είναι έτοιμος. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
cajun!!!! Ειδικά σε κοτόπουλο είναι φοβερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πολύ ωραίο και χρήσιμο τόπικ !! Πρότασή μου να χρησιμοποιείτε μοσχοκάρυδο στη μακαρονάδα! Είναι πολυ γλυκό και εξωτικό... Αν πάλι προσέχετε τη διατροφή σας βάλτε κανέλα που επιβραδύνει την "άνοδο του γλυκαιμικού δείκτη"... Πασπαλίζετε πχ τον καφέ... Του δίνει μια μοναδική γεύση και ένα τροπικό άρωμα... Επίσης κόκκοι μουστάρδας και γενικά μουστάρδα... Και ταμπάσκο αν και δεν είναι μπαχαρικό ακριβώς... Και τα δύο επιταχύνουν τον μεταβολισμό και κάνουν πολύ καλό γενικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι με τον ίδιο τρόπο μπορούμε ν' αποξηράνουμε και δυόσμο;
Nαι ,εγω ετσι αποξηραινω το δυοσμο...Επισης ,ακολουθω για μαιντανο,ανιθο, σελινο και κρεμμυδακι φρεσκο πολλες φορες ,οχι διαδικασια αποξηρανσης ,αλλα διαδικασια καταψυξης : πλενω τα ματσακια πολυ καλα, τα στεγνωνω, ψιλοκοβω το υλικο και το βαζω σε σακουλακι και μετα το καταψυχω...;)
Επισης ,οταν εχω μεγαλο περισσευμα λεμονιων ,τα στιβω και κανω τον χυμο παγακια ,για τις εποχες που εχω ελλειψη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν είναι μπαχαρικό, αλλά κάνει το κοκκινιστό πολύ νόστιμο...Κακάο! Συνήθως βάζω μια κουταλιά της σούπας για 4 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν είναι μπαχαρικό, αλλά κάνει το κοκκινιστό πολύ νόστιμο...Κακάο!

αληθεια λες?:confused:

δεν το γλυκιζει?
ποσο παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
δεν το γλυκιζει?

Το κακάο είναι πικρό.

Όμως μου φαίνεται και μένα περίεργο το κακάο στο κοκκινιστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το κακάο είναι πικρό.

Όμως μου φαίνεται και μένα περίεργο το κακάο στο κοκκινιστό.
Κακάο ή καφές συνηθίζεται στα κοκκινιστα στη Λατινική Αμερική....
Μην ξεχνάμε ότι για τα μπαχάρια την εποχή του Μάρκο Πόλο γινόντουσαν πολεμοι ...λες και μετέφεραν χρυσό με τα πλοία ..τόση αξία απέκτησαν τα μπαχαρικά τότε ......
Σημασία έχει ο συνδυασμός των μπαχαρικών και των μυρωδικών σε φαγητά και γλυκά.....;)

Το καλύτερο θα ήταν σε μικρές γλαστρουλες να έχουμε δυοσμο, βασιλικο, ριγανη, ματζουρανα, μέντα και αρμπαρόριζα....οπότε όταν τα θέλουμε για το φαγητό ή το γλυκό να τα έχουμε φρέσκα στα χεράκια μας και στο πιάτο μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μοσχολούλουδο νομίζω λέγεται αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

αρμπαρόριζα ή μπαρμπαρόριζα..
μοιάζει με γεράνι ή πελαργόνι αλλά δεν είναι καλλωπιστικό φυτό

Αυτό που βάζουν στα γλυκά του κουταλιού και χρησιμοποιείται και στη ζαχαροπλαστική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Και ο μαϊντανός (τούρκικη λέξη) στην αρχαιότητα ονομαζόταν μακεδονήσι γιατί φύτρωνε παντού στη Μακεδονία.... και πιο παλιά πετροσέλινο.....
Άσε που είναι το απαραίτητο μυρωδικό μαζί με τον άνηθο......σε κάθε σπιτικό.....

Επίσης πολλοί συνηθίζουν αντί να ξεραίνουν τα μυρωδικά, να τα κόβουν και να τα τοποθετούν φρέσκα κομμένα στη κατάψυξη σε σακουλάκια, ώστε να παίρνουν όσες κουταλιές θέλουν για το φαγητό τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και ο μαϊντανός (τούρκικη λέξη) στην αρχαιότητα ονομαζόταν μακεδονήσι γιατί φύτρωνε παντού στη Μακεδονία.... και πιο παλιά πετροσέλινο.....

Το μακεδονήσι είναι ένα είδος μαϊντανού που στη μυρωδιά διαφέρει αρκετά από τον κλασσικό μαϊντανό που όλοι ξέρουμε.
Το γνωρίζω γιατί στα μέρη μου (ήπειρος) το βάζουμε πολύ στις χορτόπιτες. Έχει πολύ βαριά μυρωδιά που ξεχωρίζει και σίγουρα δεν μπορείς να τον μπερδέψεις με τον μαϊντανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top